Shqiptaret me te kerkuar ne Amerike

E shoh gati rregullisht te shtunave ne mbremje emisionin Njerezit me Te Kerkuar te Amerikes. (America's Most Wanted) me prezantuesin John Walsh. Me teper per tu argetuar me aktrimet e dobeta qe ju behen krimeve qe kane ndodhur sesa me te vertete per te pare se mos njohim ndonje tip me te kerkuar.

 

Te shtunen qe kaloi, nje nga nga keto skena filloi me flamuret shqiptare gjithandej e duke permendur se mafja shqiptare qenka duke bere namin ne New York. Dy nga keta eksponente mafjoze pas nje kohe te gjate pergjimi nga FBI ku dhe jane filmuar duke perzier heroine ju paskan shpteuar prej duarsh ne New Jersey dhe tani jane ne kerkim.

Ajo qe me bezdiste me teper ishte shfaqja e ketyre kriminileve mbi simbolet tona kombetare per gati dhjete minuta rresht. Pra fakti qe keta ishin Shqiptare mafjoze sikur kombesia ta kishte fajin dhe jo vete keta njerez. Ky eshte nje precedent shume negativ qe po e shohim gjithmone e me shpesh, e krijon stereotipe qe na demtojne shume imazhin tone boteror.

Ja ku eshte dhe i kerkuari per tregti narkotikesh: www.amw.com/fugitives/brief.cfm

31 Komente

Po,more po shqiptaret bejne namin ne SHBA.Jo vetem drogen por edhe Wall Street-in e kontrollojne.Edhe ne Gjykate kushtetuese 6 nga 9 anataret e saj jane shqiptare.Ne Kongres 400 nga 535 anatare jane shqiptare.Po keshtu 60% e punonjesve ne shtepine e Bardhe jane shqiptare.Pra nese gjerat shkojne keq ne SHBA fajin e kane shqiptaret.Edhe Madoff ishte shqiptar apo jo?Edhe Pablo Eskobar ishte shqiptar puro edhe nga mbiemri do te thote ska bar.

Deri dje shqiptaret ne Kongres po e pengonin Obamen te bente reformen shendetesore,tani po shqiptaret kane rene ne ujdi me te dhe e lejuan te diskutohet ne senat.

Ruset,kinezet,italianet,hispaniket,zezaket,greket,armenet,cifutet dhe anglo-saksonet po hane bar, sepse cdo gje qe nga Pentagoni dhe deri tek tregetia e droges ja u kemi marre ne shqiptaret.

Hajde pike e ze ze hajde!Edhe ketu ne SHBA po mundohen te na njollosin!

Tani mesa di une statistikisht shqiptaret kane perqindjen me te madhe te te punesuarve si komunitet ,dhe perqindjen me te vogel persa i perket te burgosurve.Mesa kam degjuar nuk me ka zene veshi ndonje shqiptar qe nuk paguan qirane apo qe perdhunon.Por sic duket keta te dy qe kane dale na perfqesojne ne si komunitet,pavaresisht fakteve qe permenda.

Sic duket pas shkrimit ne Huffington post, po vijojne perpjekje te tjera per te na poshteruar, dhe per kete duhet te jemi te vetedijshem se te pakten ne SHBA ne nuk jemi delja e zeze, qe mundohen te na paraqesin grekja Huffington apo nxenesit e miqte e saj.

hahaha - ajo video ishte fantastike fare..."daddy be workin' from home today, kids"

hej..po ka shum tipa shqiposh keshtu..ndoshta as me pak e as me shume se kombesite e tjera..po kot boni si me qen rrac superiore ne...

FBI përgatit spot televiziv për 2 të shumëkërkuar shqiptarë SHBA- Byroja Amerikane e Investigimit ose FBI ka vendosur të japë një spot televiziv për të kapur dy persona shqiptarë të akuzuar për krime lufte në SHBA.
Myfit Dika i quajtur ndryshe si Majk dhe Kujtim Lika janë implikuar në një sërë krimesh në SHBA. Në përpjekje për ti kapur ata, FBI ka vendosur të japë një shfaqje televizive, e titulluar njerëzit më të kërkuar të Amerikës. Në edicionin e kësaj jave që shfaqet ditën e shtunë në mbrëmje në televizionin Fox News do të jepen të dhënat për Dikën dhe Likën, dy shqiptarët e kërkuar. “Ne po përpiqemi në mënyrë aktive për të gjetur vendndodhjen e tyre”, thotë agjenti special Brajan Travësr. Ekipi i këtij emisioni televiziv për njerëzit më të kërkuar të Amerikës, ka intervistuar njerëz që njohin të dy shqiptarët. Të dy kanë punuar për “Castel tavern” në veri të Nju Xhersit. Karakteristikat fizike të dy shqiptarëve do të jepen në një emision një orë të gjatë, që në fakt në pjesën më të madhe do ti kushtohet Sindikatës shqiptare të krimit në SHBA. Do të jepen për herë të parë imazhe të FBI-së të pashfaqura, në lidhje me operacionet për kapjen e shqiptarëve kriminelë. FBI arrestoi 17 vetë në mars, në kudër e operacionit “Shqiponja e zezë”. Në fakt të akuzuar janë 26 vetë për trafik heroine, kokaine, kontrabandë armësh, bizhuterish. Agjentët gjetën edhe 500 mijë dollarë kesh dhe dy aeroplanë që përdoreshin për importimin e mallit kontrabandë, gjatë operacionit të tyre në muajin mars, por emrat kryesorë të bandës shqiptarë janë ende në arrati.
(m.a/News24/BalkanWeb)

 

 

Wanted by the FBI

 

 

CONSPIRACY TO DISTRIBUTE NARCOTICSKUJTIM LIKA

 

Kujtim Lika 

 

Aliases:Kujtim Tika, Timmy Lika, "Timmy"

DESCRIPTION

Date of Birth Used: November 11, 1964Hair:Brown
(May be shaved)Place of Birth:AlbaniaEyes:BrownHeight:5'6"Sex:MaleWeight:185 poundsRace:WhiteNCIC:W366127856Nationality:AlbanianOccupation:Restaurant workerScars and Marks:None knownRemarks:Lika was living in Caldwell, New Jersey, but has ties to numerous countries outside of the United States to include Albania, Macedonia, Kosovo, Serbia, Canada, and the Netherlands.

CAUTION

Kujtim Lika, Gazmir Gjoka, and Myfit Dika are all wanted for their participation in an international drug smuggling ring and criminal enterprise organization. The investigation into these individuals began in late 2003 and culminated with their indictments on March 12, 2009, in the District of New Jersey.

 

SHOULD BE CONSIDERED ARMED AND DANGEROUS

 

IF YOU HAVE ANY INFORMATION CONCERNING THIS CASE, PLEASE CONTACT YOUR LOCAL FBI OFFICE OR THE NEAREST AMERICAN EMBASSY OR CONSULATE.

Signature of Robert S. Mueller, III
ROBERT S. MUELLER, III
DIRECTOR
FEDERAL BUREAU OF INVESTIGATION
UNITED STATES DEPARTMENT OF JUSTICE
WASHINGTON, D.C. 20535
TELEPHONE: (202) 324-3000

Albanian mafia

Kurre se kisha menduar te kishte kaq shume te shkrojtura per mafian shqiptare. Thjesht nje search ne google bera

Pse na prishni gjakun me linqe nga wiki-wacko? 

Pls, here tjeter vini warning sings.

Ashtu eshte toko!

Mafia shqiptare dhe shqiptaret bejne namin ne SHBA!Bile edhe paketen e sherbimit shendetsor te Obames ata po e pengojne.Ja u thashe edhe me pare Madoff dhe Eskobari jane shqiptare.Kot thone qe njeri eshte cifut dhe tjetri kolumbian,por ne te vertete jane shqiptare.Lexoni buletinet e Arianna Huffington dhe miqve te saj dhe do te shihni qe rreziku Amerikes i vjen nga ekstremi i djathte ku shqiptaret kane zene kreun e ketij ekstremi.Kete e beson edhe toko edhe noshke vulehumburi!

Ruset,italianet,kinezet,zezaket,hispaniket,greket,cifutet dhe anglo-saksonet kane mbetur pa gje se cdo gje ja u ka marre mafia shqiptare!Nuk ka fare mafie ruse,kineze apo italiane dhe greke.Kot ju ka dale nami ketyre se ne te vertete keta jane shqiptare.

Edhe filmi Godfather,Carlito's way apo the Last Don dhe dhjetra te tjere,ju kushtohet mafies shqiptare dhe jo asaj italiane ,cifute apo hispanike.

Apo juve qe besoni brockulla te tilla,jeni per tu vizituar tek psikiatri se keni probleme me indentitetin!Ti dhe ky noshka ketu qe cdo gje te keqe qe kalon SHBA kujtoj se e bejne shqiptaret qe perbejne 0.04% te popullsise se SHBA!Ikni ore tek psikiatri e vizitojuni se keni probleme me veten dhe nuk ja u ka fajin qenia shqiptare!

Solidarnosc, thuaji Tekiut aty me lart se edhe "Pantera e Zeze" qe ka bere namin ne Europe duke vjedhur gjithandej, edhe keta jane Shqiptare por hiqen si Serbe. Thuaji dhe se ate agjentin rus ne Londer, nje shqiptar ia hodhi kripen ne gjellen me bamje. Edhe termetin e Italise, ca shqiptare e kane bere, i luteshin zotit si teper.

Tekiu do te jete shok i ngushte me ate trumcakun e Napolit, ate Savianon qe u ça duke llomotitur e duke thene se Kosova me 10 000 km² do te jete Kolumbia e Europes.

Do kete shok dhe ate Xafier Raufer, nje francez i semure, simpatizant i ekstremit te djathte, i afert me qarqet serbe te shtepise botuese "L'Age d'homme" ne Gjeneve, dhe qe broçkullis sa here qe t'i rrasin nje mikrofon ne goje. Mafia shqiptare do permbyse boten, do rrezoje qeverite, e terrci e verrci.

Se nuk e di Tekiu qe mafiat ruse, kineze, italiane, bullgare, ukrainase, lituaniane, bejne kerdine gjithandej.

Nuk e di Tekiu ç'bejne vete gangsteret franceze te Parisit, Marsejes apo tjeter.

Jo, per Tekiun, vetem Tim Trapi llogaritet. Ketij do t'i bejne film ku do te luaje Bruce Willis, Steven Seagall, dhe John Travolta. Do jete film kult, per nja 200 vjet. Toni Montana i viteve 2500. Al Paçino t'ia marre t'ligat Tim Trapit.

Eh Teki Teki...

Mark Twain ka thene dikur qe njerezit qe nuk udhetojne kane prirjen te jene mendje mbyllur dhe jane te prirur te futin te gjithe njerezit ne nje thes kur vjen puna per opinione.

Jam i sigurte qe ky toko apo noshka nuk kane dale nga aksi Korce-Greqi-Boston,SHBA dhe prandaj bien pre e ketyre desinformimeve.

Duhet te kene edhe probleme kerriere apo ne pune dhe kujtojne se nuk ecin para vetem se nuk jane shqiptare.Por edhe une po tju intervistoja dhe tu shihja qe keni turp te thoni kush jeni ,nuk do tju merrja kurre ne pune se nuk do te me duheshin njerez pa bosht si puna juaj.

shef shef...stereotipi -> korcaret grek, korcaret te keqinj etj etj...pse kshu? te ka gris breket ndonje korcar? haha..

"nuk ecin para vetem se nuk jan shqiptar"..ahahaha lol, na knoqe o 1oqe

nga je ti skenderbeu i vogel?

Une jam vete korcar dhe asnjehere nuk kam thene korcaret jane greke,por perkundrazi kam thene me force te kunderten.Por une nuk jam mendje ngushte si ty.Dhe nuk i fut te gjithe ne nje thes.Nese ke vene re nuk i kam pergjithesuar sic ke bere ti,por kam permendur ty me tokon.

Ti po i pergjitheson shqiptaret me kete tipin qe kerkon FBI dhe kjo tregon qe ke gjykim te manget dhe mendje te ngushte.Hajde vazhdo shaj shaiptaret se e ke per profesion!

hmm, kemi ndonje gjigand historie nga korca? s'me duket se ju korcaret keni nxjerre ndonje trim te madh....

car thu mer toç.... ca o ky, i forti i Kasabase?

kongresi i manastirit a t thot gjo mer talent

E shoh gati rregullisht te shtunave ne mbremje emisionin Njerezit me Te Kerkuar te Amerikes.

Para se gjithash, get a life smiley Pak ironike qe e themi ne qe shkruajme gjithe kohen ketu smiley

Ajo qe me bezdiste me teper ishte shfaqja e ketyre kriminileve mbi simbolet tona kombetare per gati dhjete minuta rresht. Pra fakti qe keta ishin Shqiptare mafjoze sikur kombesia ta kishte fajin dhe jo vete keta njerez. Ky eshte nje precedent shume negativ qe po e shohim gjithmone e me shpesh, e krijon stereotipe qe na demtojne shume imazhin tone boteror.

Nice catch. Mund te pergatitesh nje text, e firmosim sa vete qe duan nga kjo faqe dhe ia nisim atyre qe kane bere emisionin.

Gre,

Rrofsh per keshillen "to get a life". Plako, it's called "married-life" - I got it! smiley E shtuna ne darke eshte caj me kamomil dhe AMW, pas COPS sigurisht. Mbajeni ju beqaret stafeten e jetes notes. Si dhe Kujtimi me Myfitin qe dhe tani duhet te jene Atlantic City sipas shume gjasave. smiley

Tekstin ja nisa vete se nuk mu durua. I thashe qe ishte douche-bag per keqperdorim te simboleve tona kombetare. I thashe qe duke na ofenduar te tereve i ka humbur shancet se dikush do ta ndihmonte per te kapur njeri.

Nisjani dhe ju nga nje flete-rrufe se mire bon.

 

 

Qe lala flete-rrufen qe i cova!

====

I was disgusted by the portrayal of the Albanian national symbols as a background for wanted alleged criminals on the November 20th show. The fact that they are of Albanian origin is not a crucial piece of information, but a trivial one. By mentioning their nationality over and over, all you did was reinforce your racist stereotype.

Your misuse of our sacred national symbols was stomach turning. Those symbols have been worshiped, respected, and fought for by millions of people over the centuries (and long before your USA came to exist) in defense of our small nation.

By insulting us all as a nation you blew your chances of having the Albanians that watch this show ever help you again.

Sir, John Walsh, you are a true American douche-bag!

Respectfully,

 E ashtuquajtura mafia shqiptare, mendoj se duhet te jene disa djem qe sa ashpersisht sillen ne rrethana te ndryshme po aq dhe te paorganizuar jane, plus qe nuk kane ate lidhjen e disiplinuar qe kane mafiat e tjera, si mafia italiane, meksikane, kolumbiane, kubaneze, franceze, çifute, belge, gjermane, ruse, kineze, ukrainase, polake, filipinase etj. etj. 

Po hajde mbushja mendjen tokos,noshkes apo dorit qe mendojme se ne i bejme te gjitha dhe jemi me te forte se   mafia italiane, meksikane, kolumbiane, kubaneze, franceze, çifute, belge, gjermane, ruse, kineze, ukrainase, polake, filipinase etj.

Namin e kemi te madh sepse ja kemi hap vet vetes,dhe nuk thone kote me mire te kresh syrin se te dali nami.

Italian kane 100 vjet dhe spo e heqin qe spo e heqin dot!Ja keshtu!Me ke te jesh komshi ashtu behesh!

UAU.... Me paskeni bere fertele smiley

Nuk e di cfare kam thene qe na qenkeni ofenduar kaq shume. Thjesht kam sjelle disa faqe te tjera vec asaj qe ka sjelle ITSja i indinjuar.

Meqense me keni paragjykuar pa aritur te them azgje me keni detyruar tju them disa gjera

Une jam dakort se ne na kane dale nami me shume se sa e meritojme. Por pyejta lind perse? Perse ne na nxjerin namim me shume se sa na takon? Valle te tere na kane inat, zili apo jane armiqte e brendeshem ( une smiley ) e te jashtem ( serbe e greke) qe na nxjerin kete nam

Une mendoj se nuk eshte as zilia as armiqte qofshin keta te brendeshem apo te jashtem Jemi vete ne qe i bejme te tjeret te na keq gjykojne apo japin "merita" me shume se sa i meritojme

Ja te marim kete protesten qe ITSja i ka bere John Walsh-it

Jam i bindur qe John Walshi pasi ka lexuar protesten e ITSse ne mos ka menduar se tere shqiptaret jane si ky Lika apo Dika te pakten me siguri e them kete ka menduar se ITSja eshte ndonje mik apo bashkpunetor i Likes dhe Dikes. Dhe pastaj kur thurim protesta me firma, ideja eshte qe tere shqiparet jane ne mbrojtje te kriminelit.

Se eshte e drejte qe Italjanet kane me shume kriminele se ne ( edhe si raport per fryme popullsie jo vetem si numur) por nuk kam degjuar apo pare ndonje italjan te beje proteste se  ne arestimin apo kerkimin e mafjoseve gjithmon ka dhe flamurin Italjan per krah fotografise se Mafjozit.

Nuk kam pare ndonje amerikan te ofendohet se lajmet e Itlajonit kur kane nxjere fotografine e Madoffit kishte dhe flamurin amerikan. Meksikanet e Eskodarit po keshtu. Nuk kam pare ndonje gjerman te jete ofenduar se krahas krimeve naziste ishte dhe flamuri me ngjyrat e gjermanise apo anglezet kur arestojne krimenelt e tyre

Dhe ju siguroj se ne keto vende kam qene shume here i kam vizituar e jetuar, bile ne njeren prej tyre edhe kam lindur ( sa per dijeni te ndonjerit qe eshte kurioz se cfare rruge kam bere gjate jetes time smiley ).

Tere keto vende kur keto gjera ndodhin e pakta qe bejne eshte  heshtin e shumta bashkohen me viktimen ose me ligjin dhe jo me kriminelin, pavarsisht se krimeneli eshte nga vendi i tyre dhe ne krye te oxhakut ne shtepinee krimenlit eshte vene flamuri i vendit te tij.

Mentaliteti yne se sa here na del flamuri shqiptar ne krah te ndonje krimeneli ne kemi frike na ndotet flamuri na ben qe ne vend te veme syze ne nxjerim syte tona.

Hajt shnet tani se u be vone

Toko-koto,

Ti ia keput krejt kot, Toko. Dhe sinqerisht, sa here qe flet dhe ngulmon ne keto gjera, aq me i zbuluar del. Jo i zbuluar si agjent apo i shitur apo ku e di une. Por i zbuluar si dikush qe kaplloqja i punon ne regjim minimal.

Pa te te pyes njehere, meqe na qenkesh lindur diku andej-kendej :

Ne ç'vend ke pare ti qe nazistet gjermane te nxirren televizioneve te botes me flamurin GJERMAN ne sfond ?

Shikoje mire fjalen "Gjerman". E ngrita ashtu ne kembe sepse flamuri gjerman nuk ishte njelloj me flamurin nazist. Mungon svastika.

Per te ta bere ende me te qarte ty TOKO, po te them keshtu : kur nje televizion flet per Enver diktatorin, ai duhet ta shoqeroje kete histori me flamurin KOMUNIST, dmth ate me yllin me pese cepa lart shqipes. Dhe ketu askujt s'i ngelet hatri. Sepse ai nuk eshte flamuri SHQIPTAR por flamuri KOMUNIST.

Tani me thuaj mua : ç'kuptim ka qe Tim Trapi te shoqerohet me flamurin e SHQIPERISE ?

E pse Bin Ladeni nuk shoqerohet me flamurin e ARABISE SAUDITE por shoqerohet me flamurin e AL KAIDES ? 

Sepse or toko-koto, Bin Ladeni nuk vepron ne emer te Arabise, por ne emer te organizates se vet.

Keshtu dhe per Tim Trapin : kur ate ta shoqeronin me flamurin e organizates se vet, Mafias se vet, atehere askush nuk ka pse te ndihet. 

A e more vesh o KOTO ? 

Toko, ti s'mbushke fare vllajo. Nuk e ke kap fare piken. Asnjeri nuk u be me kriminelet e supozuar (se nuk jane kriminiele deri sa tu behet gjyqi). Ne u beme kunder faktit qe na fusin te gjitheve ne nje kallep (edhe ti qe paske lindur rrugeve te kurbetit.)

vallai, me erdhi turp kur pash letren e ktij ITS..shkrep si pushka jevgut ky.

OK Ok Mali tuaj eshte me i larte U kenaqet tani smiley Vazhdoni beni protesta letra emaile petiocione se me to vec se indentifikoni veten me Timet shqiptare

Sa per fyerjet nuk ju ben aspak me ndryshe se Timat shqiptare.

Timi te vret po ti kundershtosh ju te shani se kaq keni ne dore tani ndryshepo te ishim balle per balle kushedi cfare do te benit. Dhe pastaj cuditemi pse na futin te gjithve ne nje thes. Kur ske respekt per bashkbiseduesin je njesoj si ata qe nuk kane respekt per jeten e tjetrit

Vec kaq miq te mire Naten

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).