Shqipëria, "Wild East"-i i Europës

John Feffer tek Huffington Post shkruan një artikull që ekspozon jashtëligjshmëritë shqiptare (ato zyrtare dhe jozyrtare). Kapitalizmi i pafre, mentaliteti "mos e krruaj me mua", zgjedhjet shpesh opake dhe dashuria për makinën janë disa nga arsyet pse Feffer thotë se ne duhet të kapërcejë BE-në, dhe t'i bashkohet direkt SHBA-ve. (Shkrimi flet dhe për aferën Taçi-Baze.)

 

54 Komente

ky tipi qenka kenaq tu nxiiii e sketeros Shqiperine.

ajo qe me ben pershtypje eshte se ju kete lajm e vini ne krye te faqes teksa lajmin qe dosja e Shqiperise qe pranuar ishte vene nje rrenxe te saj.

 

Sa shume habitesh ti, harron qe je tek Peshku. smiley

Autori duket qe eshte tendencioz, mbase jo me qellim te keq po thjesht per te shkruar gjera 'sa me egzotike' per nje vend 'egzotik'. Qellimi per lexueshmeri te artikullit nga amerikanet (qe jane pergjithesisht komplet pa njohuri per vende te vogla si Shqiperia) i paraprin te vertetes dhe balances.

P.sh. nderkohe qe shume nga gjerat qe thote jane te verteta, ka padyshim egzagjerime si

Today, Tirana is a dusty boomtown full of new construction and about as much law as one might expect in Europe's Wild East.

Nashti varet ca kuptohet me law, se krimi p.sh. aktualisht mesa di eshte me poshte dhe se disa fqinj perendimore. Po 'Wild East Europe' tingellon ku e ku me 'atraktive' sesa faktet reale konkretisht.

Ose,

In Italy, Albanian organized crime has turned car trafficking into an industry that would make Japanese efficiency experts proud. A car stolen in the morning in central Italy can be in the hands of the new Albanian owner by evening.

Kjo p.sh. eshte komplet bullshit. Nqs ka qene e vertete dikur s'eshte me. Ai mund te thoshte keshtu ishte dikur, po jo ta paraqese sikur keshtu vazhdon te jete.

Nejse, do hane buke dhe keta, dhe ndonjehere do shkruajne me stil gazetari shqiptar, ku faktet jane ne sherbim te qellimit dhe stilit te gazetarit. smiley

 

There are no lanes. There are no signs. There are no rules

Ka ndonje qe i kundershton keto pohime.?

It's not likely that Iraq or Afghanistan will build any monuments to George W. Bush. But in Tirana, there is a perfect place for a Bush statue. In the very middle of the city, on a raised stone platform near the equestrian statue of national hero Skenderbeg, is a rough patch where the eight-ton bronze figure of communist dictator Enver Hoxha once stood. Except for a brief period every year when the municipal authorities put up a Christmas tree, the spot is free. Erecting a statue of Bush in the very footsteps of Hoxha would indeed be a fitting tribute to the 43rd president.

Shume shume i hidht!

vend me per te qeshur, se shqiperia,kam parasysh politiken,nuk gjen kurkund! ...pasioni i dashnise per NATO,duke dyfishuar numrin e ushtareve,kur te ata,me te fuqishmit spo dine se si ti te terheqin,dhe ne fakt po i terheqin

Arben Imami deklaroi diku se do te ndertonte ne Afganistan 10 shkolla!!!!Kur ne shqiperi ka me dhjetra shkolla te shkatruara,te hapura per faqen e zeze,te shtetit!

Paradox i madh!

 

Bejini ndaj goc ketij djalit. Ku eshte Arjan Konomi kur na duhet?

Shume shume i hidht!

Po c'mereni me Huffington Post nje media ultra e majte qe nuk ka piken e kredibilitetit jashte San Franciskos!

Eshte aleat i moveon.org.Akoma me keta juve!

 

 " there's a logic to the lawlessness." smiley 

 

 

Por kjo eshte e tmershme!Eshte e turpshme, sa kohe qe eshte harxhuar duke thene se atje ka nje deformim te madh te demokracise,te paftesise se liderave dhe deputeteve!!???

Albania's democracy is, like its roads, a work in progress. Or perhaps regress: Before the June elections, gunmen assassinated Socialist Party lawmaker Fatmir Xhindi.

Kaq mjafton per te treguar se sa qesharak eshte kryeministri,presidenti i Shqiperise,kur thone se Shqiperia po ndryshon.Le pastaj aritjet e trumpetuara te fitoreve,ne zhvillimin e vendit,ne berjen e rugeve patriotike!

Zhvillimi i Shqiperise ne sensin e asaj qe eshte enderuar,eshte nje fiasko e madhe!

Mos more, Huffington Post-in e soroisteve na sillni ketu?! Pse nuk i sillni edhe shkrimet e Veliajt per Shqiperine, demokracine e saj, marredheniet me Ameriken dhe Bushin etj. qe ka publikuar ne kete blog?

 Spiker, 

pervec votimit ne parim e ne grup, cili element i shkrimit te shtyu ta Mos mor-osesh?

Corruption is perhaps the key obstacle between Albania and the EU!

Maybe,that is for real!

"In Albania, there's a logic to the lawlessness."-E gjeje kete si shume domethenese. Artikulli ne pergjithesi besoj se eshte realist por edhe i njeanshem ne disa aspekte. Njenashmeria e te huajve ne shqiperi eshte shume e dukshme ne shume raste sepse ato bazohen ne ato qe thone te intervistuarit. Shqipetaret nuk kane kulturen e te qenurit realist ne intervistat e tyre. E kane shume te lehte te bejne dicka egzistente pa qene te sigurte per ta mbeshtetur me fakte reale per aq sa ka te beje me te tjeret, sidomos administraten dhe "te fortet." Hipotezat nuk kane te sosur. Nga ana tjeter shqipetaret tentojne te jene shume mosbesues ndaj qeverise dhe jo pa arsye. Mendoj se keto ose nuk kuptohen ose nuk merren ne konsiderate nga te huajt.

 

Megjithate eshte shume e qarte se shqiperia vazhdon te jete nje vrime e zeze akoma ne evrope. Ne akoma vazhdojme te ecim me hapa te ngadalte drejt arritjes se qellimeve tona. Ndonjehere kjo behet duke zhgenjyer jo vetem shqipetaret por edhe miqt tone perendimore. Pergjegjesia eshte e jona prandaj edhe faji mbetet tek ne. Na mbetet ne shqipetareve per ta ndertuar vendin tone perderisa i dalim zot dhe tentojme te mburremi me te. Nese nuk bejme aq sa duhet eshte ne nje fare menyre e kote te dalim kunder "shitjes se kufijeve."

 John Feffer - Co-director of Foreign Policy mbetet i habitur nga trafiku i Shqiperise. Ironizon duke thene qe Shqiperia ndoshta duhet ta "skip'i" EU dhe ti bashkohet USA. Pervecse ironise idiote tregon edhe megallomanine tipike amerikane duke supozuar qe USA eshte me lart se EU. Me poshte na keshillon sesi duhet ti emerojme rruget.... go and fuck off mister.
 

---------------

Gjithsesi, ka shume gjera ne Shqiperi qe me pak pune mund te rregullohen (sinjalistika, rruget, qarkullimi, lavazhet anes rrugeve etj) dhe ti japin atij vendi fytyren e nje vendi normal.

"In Albania, there's a logic to the lawlessness."-E gjeje kete si shume domethenese.

Ha..let him find the logic in the lawlessness of the Walls Street vultures qe desh na filliuan Kyamat-Tiamat-Qametin vjet.

Te jesh "avokat" shume here perkthehet ne arrogance. Nje gje te tille eshte konstante ne vleresimet qe behen per vendet ne zhvillim nga te ashtuquajturat vende te zhvilluara. Psh ne raportin e fundit te TI Greqia, Bulgaria dhe Rumani jane perfshire ne grupin e shteteve te elites, por do e paragjykonin shqiperine per nivelin e dobet qe ka shenuar ne raport si vend qe duhet bere me shume, si vend ku korrupsioni eshte teper shqetesues.

 

Nje rast tjeter i veshtire per tu menjanuar eshte ai i skemave piramidale ne shqiperi ne vitin 1997 dhe Madofi ne Wall Street. Qellimi ishte i ngjashem, motivet e ngjashme, perfundimet e ngjashme, por ne serish jemi me prapa. Perse? Sepse te flasesh nga jashte rrezikon te humbesh esencen e asaj qe luhet perbrenda.

 

Autori ne fjale permend se ishte ne nje udhetim ne shqiperi. Cdo vend kur e viziton te le pershtypje te ndryshme dhe merr pak kohe qe te mesohesh me te. Qofte kjo edhe orientimi i ores, rehati per te fjetur apo ushqimet qe serviren atje. Gjithsesi, ajo qe shenon vijen perfundimtare eshte se ai ka pushtetin dhe prestigjin per ti treguar gjerat ashtu sic i mendon ai. Fatkeqesisht kjo nuk konstaton me realitetin gjithnje.

mani? smiley o qafo po cer jane keto krahasime mer? 

Jena bo si ai mbreti pa breke smiley vec se ne sna e kane shume friken..

Cudi, si shume protesta ndaj dikujt qe s'ka thene ndonje gje te madhe.

Me mir Moot sesa i vogel

Nje rast tjeter i veshtire per tu menjanuar eshte ai i skemave piramidale ne shqiperi ne vitin 1997 dhe Madofi ne Wall Street. Qellimi ishte i ngjashem, motivet e ngjashme, perfundimet e ngjashme, por ne serish jemi me prapa. Perse?

C thote ki mo? Ne kemi rritjen me te larte ne europe

Kshu eshte. Trimat i mori lufta, te miret  i mori kurbeti smiley

Restaurants and cafes are flourishing

Si shkruajti Veri pas vizites se Kisingerit ne Kine: atje do te hapen kafenete smiley

Nuk me thoni ku genjen autori? Se ti veme epitete i kemi ne maje te gjuhes ne por nuk me thoni/argumentoni ne cilen pike ai genjen?

Sa here kemi folur ne ketu per trafikun ne Tirane?

Po per Tironen qe eshte boom ndertimi

Po per Car ( jo me k) washet qe kane mbire si kerpudha gjithandej?

Po per rahjen e Bazes dhe Tadicet

Po per korupsionin?

Dhe se fundit per statujat dhe emrat e rrugeve?

Ka genjyer ne ndonje vend autori? Ai vec ka mbledhur ne nje shkrim tere komentet tona ketu tek peshku

 

 E pashe edhe kete shkrimin, po me duket se kam njezet vjet qe lexoj te njejtin shkrim. Ky gazetari me siguri eshte ndonje qe del per here te pare jashte fshatit te tij dhe do t'i cudise bashkefshataret me houyhnhnms te vendeve te tjera. 

Per mua ky lloj shkrimi nuk ka kurrfare vlere per cdo njeri jashte rrethit per te cilin eshte shkruar: dmth fshatit te Huffingtonit.

Na paska prish imazhin ky artikulli .Po c'jane keta more ? Si lejon PD-ja dhe forcat "antikomuniste" keta artikuj ? C'behet keshtu more ? 

Mos o zot  se mos e lexojne ata qe do na heqin kufizimet e vizave dhe do na i shtyjne prap . Se per pak desh na i shtyne edhe nga moshapja e kutive .

  Ku jane "gardistet blu" te zbulojne se kjo e keqe eshte qe nga koha e Diktatures  . C'jane keto qe vijne nga keta artikuj te mbeshtetur nga ata qe mbajne ne kembe Kapitalizmin ? Soroiste jane keta mo ?

Perse nuk na sillni argumente nga gazeta "observer" apo gazeta "55" t'ja tregojme vendin Jonfferit dhe kush e ka bere Jonfferin . Megjithse kemi nis Kac M....te zbuloje se ai eshte shqiptar i maskuar me jonferr por ne te vertete quhet XHAFER smiley i ngarkuar nga Edi Rama  per te bere kete artikull .

Mos more, Huffington Post-in e soroisteve na sillni ketu?! - tha Tellalli

O te shpelafte nje lak ficke o fukara ne tru e pastaj ne kamje .

O te shpelafte nje lak ficke o fukara ne tru e pastaj ne kamje .

smiley

Mire ja ben, duhen dhe keto, sidomos tani qe ka nja dy muaj qe Ypi s'boton artikuj mallkimesh per Bazen. Ne nje fare menyre ne ka marre malli per Ypin, ne kuptimin sic e merr njeriun malli per kafshet egzotike. Po ashtu dhe per Spiropalin - kjo njehere s'ka botuar hic keto kohe, se dhe kjo kishte shume xhevahire. smiley Mu kujtua tani ai emisioni me Blendin e Peshkut kur i thoshin keta te dy lloj-lloj pelivanlleqesh. Ah the old times. smiley

 Nuk e di pse flisni kshu, pse nje artikull i shkruar kaq lezetshem te hidhet poshte nga ju te ashtu-quajturit intelektuale. Mua me habisni, dhe jo ne menyre pozitive. Une e di qe qe te gjithe jeni te zgjuar dhe aq te zote qe mund ta kuptoni nje artikull kur eshte persmari, keshtu qe them me vete, pse ne kete rast po e peshtyni kshu kot? Pse e kemi kaq te veshtire te pranojme kritika? 

Kam vene re qe sapo vihet nje artikull i mediave te huaja per Shqiperine, menjehere do ta ulni poshte e do ta quani si negative. Po ku eshte negativja ketu njihere? A mund te me thoni sinqerisht qe ato qe ka thene autori jane te paverteta? A mos po e ekzagjeron ky robi qe sipas PF paska dale nga fshati i tij (prej nje nga qyteteve me te bukura ne bote) edhe eshte befasuar aq shume sa po i del vrer nga goja? Nqs i shkojme kesaj llogjike, atehere autori duhet te kishte qene shume here me i hidhur ne pershkrimin e Shqiperise. 

Ne fakt, autori eshte teper i kujdesshem ne pershkrimin e vendit, ndoshta ngaqe eshte gazetar i mire apo ndoshta ngaqe nuk do to piss off the wrong Albanians, gjithsesi, ai eshte i kujdesshem dhe teper realist. Nje gazetar me shoke shqiptare gazetare, qe ka bere interviste me shqiptare dhe qe per me teper duket teper i mireinformuar dhe jep links per gjerat qe thote, mendoj se duhet shikuar me ca sy paksa me pozitiv.

Edhe sa per shpjegim, autori thote qe Shqiperia te bashkohet me US ngaqe qe te dy shtetet jane te dashuruara me makinat, jo si Europa qe eshte e dashuruar me bicikletat, trains and efficient public transit.

Duhet te lexojme pak me me shume kujdes dhe me sy jo te vrazhde...

Hajt se ja tregon Sala keti John-it. U bo ky..

Ah mor Penar, mor shpirti intelektualo-mistrec i peshkut. Mu m'pelqeu njehere, dhe metafora e lavazhit nuk eshte per t'u neglizhuar, sidomos kur tjetri ta thote edhe ne menyre te drejteperdrejte: 'the government tries its best to clean up after', por fjalen qeveri mund ta zevendesosh edhe me fjalen shoqeri.

Kurse momenti vonegutian i mengjesit tim eshte ky: 'You're driving along at 70 miles per hour and suddenly, almost without warning, you're bumping over a stretch of lunar landscape that, no matter how pitted, doesn't prevent the cars behind you from trying to accelerate past on the left and right.'

Keta na kane hale ne sy mor vlla. Tirana pranaj eshte interesate se there's no rules

Toko, ti ke plotesisht te drejte, qe ne i kemi thene te gjitha keto kritika ketu, po rendesi ka se si i thua gjerat. Une ve bast me ty se po t'i vesh gishtin kujdo vendi ne BE dhe te fillosh te kapesh vetem me problemet, e nxin dhe e ben te duket si Afganistan.

Qe, zagaret e vegjel te merren me çeshtjen Baze-Taçi (çudi pse nuk e pyet njeri Bazen se ke deshte ai qe ta ftonte tenderin per Armon, apo Taçin ku i gjeti paret me e ble), kjo eshte deri diku normale. Po qe te gjykohet niveli i demokracise ne Shqiperi dhe liria e medias duke u marre me keta te dy, eshte TURP! Kur kete e ben nje gazetar i huaj do te thote thjesht fare se atij shkrimet ja shkruajne ata palaçot qe historikisht jane munduar te nxijne imazhin e Shqiperise ne bote, qe te fitojne pak pike ne politken e mbrendshme.

Qe Penari te kete deshire t'u sherbeje interesave te ketyre plehrave, eshte e drejte e tij, kurse ne nuk besoj se kemi ndonje interes qe te biem ne ate nivel sa qe gjykojme ate qe ndodh ne Shqiperi duke u nis nga ato qe thone "te jashtmit".

Keto jane materiale per militante. Le te zihen ketu se ishallah nuk na bejne pis tema me serioze.

 

Lizander po ti c'qenke gdhire keshtu plot dashuri per vendin dhe plot urrejtje per armiqte? Nejse, fajin e ka vendndodhja e 15kacit, xhamise, bashkise dhe kulles se sahatit, se te mos ishte per to nuk do shkelte njeri ne sheshin Skenderbej e nuk do ngjyroseshin pershkrimet me tone te murrme per qytetin me grope mu ne zemer. Ne fakt, artikulli nuk ishte dashakeqes, por sic eshte shkrujt me siper vuante ca nga tiparet e shkrimeve anti-bush qe kane budallallepsur te majten amerikane (self-hating americans qe na ironizojne ne per proxy).

lisander sot rastesisht kur po lexoheshin titujt e gazetave ne televizor dhe ndersa behesha gati per ne pune, degjova emrin tend ne tv, kishe shkruar nje artikull tek shqipi per inven ne mos gaboj?

Teprizme, pse bo sikur po çuditesh nga ky zgjimi im? Ene pse po me thoke Lizandër ti mu i here? Per ty sikur e njof veten me Guçe una.

Po Flo, e shkrujta se u magjepsa me verte kur pashe "La Bohème" javen e kalume. Nuk pres te vlersoni stilin se nuk me rre aspak menia se jam kritik arti. Kurse emrin e kom Lizandër (me Z se m'hongre o Vlo lol)

m'fal shume per ngateresen, me quaj pa problem "flo", "flu", "fli" apo "fla" po vetem vlo mos me quaj se nuk jam na vlora smiley

se harova kishte dhe nje artikull nga soli shqipi sot smiley

Pa na e sillni pakez Sol-in ta lexojme se bashku 1here.... kush nuk eshte duke lexuar Hurbin te salla ngjitur smiley

me preke te penari prandaj, se e qujte te shitur te armiku. zemra me dashni duhet, po dashnia jote mbaron atje ku fillon dashnia jeme, ose e penarit, per mendimin kritik pa keqdashje, o guçe, qe ta hangsha zemren smiley

The Huffington PostFrom Wikipedia, the free encyclopedia 

The Huffington Post (often referred to as HuffPost) is an American liberal news website and aggregated blog founded by Arianna Huffington, Kenneth Lerer and Jonah Peretti, featuring various news sources and columnists.[2] The site offers coverage of politics, media, business, entertainment, living, style, the green movement, world news, and comedy, and is a top destination for news, blogs and original content. The Huffington Post was launched on May 9, 2005, as a commentary outlet and liberal alternative to conservative news aggregators like the Drudge Report.[3]

In 2008, the site launched its first local version, HuffPost Chicago; HuffPost New York launched in June, 2009, and HuffPo Denver launched on Sept 15, 2009.[4] The Huffington Post has an active community, with over one million comments made on the site each month.

Dhe juve prisnit qe greket te shkruajne mire per ne?Shikoni biografine e Ariana Huffington themelueses se Huffington post:

Arianna HuffingtonFrom Wikipedia, the free encyclopedia Jump to: navigation, searchQuestion book-new.svg Arianna Huffington
Campaigning for Governor of California, 2003BornArianna Stassinopoulos
July 15, 1950 (1950-07-15) (age 59)
Athens, GreeceOccupationColumnistNationalityGreek AmericanCitizenshipUSAGenresnon-fictionSubjectspolitics, spirituality, environment, liberalismSpouse(s)Michael Huffington (divorced 1997) Official website

Arianna Huffington (born Arianna Stassinopoulos, 15 July 1950) is a Greek-American author and syndicated columnist. She is best known as co-founder of the liberal news website The Huffington Post.

In 2003 she ran as an independent candidate for Governor in the California recall election.[1]

In 2009, Huffington was named as number 12 in Forbes' first ever list of the Most Influential Women In Media.[2] She has also moved up to number 42 in the Guardian's Top 100 in Media List.[3]

......

Artikull teper tendencioz dhe i qellimte. Nuk them aspak qe ato qe ka shkruar aty nuk jane te verteta ( edhe pse ai perdor si argumenta "me tha ky dhe me tha ai" gje qe ia ul tejmase vlerat gazetareske artikullit), por te verteta te tilla (ne fusha te tjera sigurisht ) mund te gjesh ne cdo cep te botes dhe mund te qendisesh nje artikull te tille tendencioz per cdo vend tjeter kushdo qofte ai duke perdorur vetem tre kater argumeta.

Nuk eshte se kercejme perpjete kur na thone te vertetat ne sy, por nuk jemi qorra dhe dime te dallojme nje shkrim ekstremisht tendencioz nga nje tjeter qe perpiqet te vere ne dukje te meta dhe mangesi.

Nese ky palo gazetar do kishte dashur te bente nje artikull te besueshem per Shqiperine duhet te ndryshonte kendin e veshtrimit dhe te mos perdorte argumenta te njeaneshme.

Me fjale te thjeshta: "pacavure"!

 Meqe s'qenke qorre dhe di te dallosh nje shkrim ekstremisht tendencioz, na e shpjego pak te lutem me shembuj konkret se ku dhe si eshte shkrimi "ekstremisht tendencioz". Ta shohim dhe ne te tjeret qe qenkemi qorra....

Po pra e paskena "pushtu" Shqip-in si RROSH sot (Arbri, Adri dhe une)

Sidoqofte sot do ja hudh me me pak kritika e sherre se o shkrim argetimi. (megjithese nuk i dihet)

 Solidarnosc, mos ia fut kot u burre i dheut se si plasi kesaj burrneshes ketu siper per Shqiperine mo amon. Mos filloni me conspiracy theories tani thjesht se ajo ka prejardhje greke. Menjen tek Shqiperia e ka ajo...

Per mendimin tim, autori ka shkruar dicka mbi Shqiperine ndoshta pasi ka shoke Shqiptare, Shqiperia i duket si nje vend teper interesant dhe per me teper do te shkruaje per dicka serioze, te rendesishme e ndryshe nga e zakonshmja.

Ju doni qe cdo autor i huaj ta beje shkrimin sikur te jete shkrim turizmi, plot pozitivitet e vetem me gjera te bukura. Po ata s'jane representatives te turizmit tone, jane gazetare te cilet duhet te jene faktual, asnjanes e realiste. 

 

...Solidarnosc, mos ia fut kot u burre i dheut se si plasi kesaj burrneshes ketu siper per Shqiperine mo amon. Mos filloni me conspiracy theories tani thjesht se ajo ka prejardhje greke. Menjen tek Shqiperia e ka ajo...

Se pari nuk ka thjesht prejardhje greke.Ajo ka lindur dhe eshte rritur ne Greqi dhe anglishten e flet me theks te rende grek.

Lexo ketu biografine e plote:

http://en.wikipedia.org/wiki/Arianna_Huffington

...During the Balkan wars of the 1990s, Huffington opposed United States intervention in the crisis...

Ja dhe nje tjeter artikull pacavure e Ariannes per Kosoven ,ku u qan hallin serbeve.Besoj se gjaku grek nuk i eshte holluar fare Ariannes.

http://www.yurope.com/kosovo/articles/ARRIANA_HUFFINGTON.htm

Te duket dicka familiare kjo,se mua me duket shume e njohur sidomos nga fqinjet e jugut.

Se dytu,keshtu si ty mendoja edhe une,por sa kam pare, ne kete gazete-pacavure nuk kam pare ndonje artikull pozitiv per Shqiperine.Ndoshta qe te gjithe gazetaret qe jane nisur jane jo per turizmin,por asnje gje pozitive??Me duket pak e cuditshme.Pastaj ate ironizimin qe na ben  per Bushin, ai gazetaruci duhet ta dije qe ate nder populli shqiptar ja beri presidentit amerikan dhe jo njeriut te pervetshem.Pastaj c'na kishte bere Bushi neve, qe ta prisnim me protesta apo se po lobonte per te na futur ne NATO dhe po bente gati pavaresine e Kosoves?Ndoshta shoket e tij shqiptare jane njerez si Erion Velia prandaj shkrimet dalin keshtu.

Me duket pak te thuash shkrim tendencioz.

tekacift - 19 Nën 2009 - 4:59pm 

 Meqe s'qenke qorre dhe di te dallosh nje shkrim ekstremisht tendencioz, na e shpjego pak te lutem me shembuj konkret se ku dhe si eshte shkrimi "ekstremisht tendencioz". Ta shohim dhe ne te tjeret qe qenkemi qorra....

Shkrimi eshte po aq tendencioz sa dhe perpjekja jote per tu imponuar. Realiteti shqiptar nuk eshte ai qe eshte paraqitur ne artikull. Realiteti shqiptar eshte shume me i shumellojshem dhe te kapesh vetem dy tre aspekte dhe ti ngresh ne peidestalin e pergjithesimit "ja keta jane shqiptaret dhe kjo eshte Shqiperia" quhet tendenciozitet dhe veshtrim ekstremist, me syze te erreta. Kjo pa i hyre fare analizes se argumentave qe ai perdor, sepse po ti hyme do gjejme edhe atje tendenciozitet.

Duke lene menjane shenjat e qarkllimit dhe gjendjen e trafikut ( i cili ka dhe ai shkaqet dhe aresyet e veta) nuk mund te konkludohet per mungesen e lirise se fjales ne Shqiperi nisur nga incidenti i Mero Bazes ashtu sic nuk mund te percaktohen tendencat nga veniae emrit te nje rruge.

Nuk po i shkoj me thelle arsyetimit sepse ata qe e fusin veten ne kategorine e qorrave i kane humbur shanset per ti pare gjerat tamam, per aresyen e thjeshte se i mungon organi perkates.

 Nqs une te bera nje pyetje, kjo nuk ishte perpjekje imponimi nga ana ime por perpjekje informimi mbi arsyen apo menyren tende te klasifikuari dicka ekstremisht tendencioze. 

Sa per argumentat e tua, te falenderoj per pergjigjen dhe ke te drejte deri diku, edhe pse une perseri nuk jam plotesisht dakord.

Kurse persa i perket qorrave, mendoj se nje qorr i vertete eshte dikush qe nuk ben pyetje por i merr gjerat ashtu sic jane direkt por edhe kjo ngelet opinion personal.

E leme me kaq se vallai me kete grip qe kam ndoshta ka mundesi qe edhe une te jem bere ca qorre me gjithe keto skllepa ne sy lol

Gjithe te mirat

 Une ve bast me ty se po t'i vesh gishtin kujdo vendi ne BE dhe te fillosh te kapesh vetem me problemet, e nxin dhe e ben te duket si Afganistan.

Lisandro dy gjona te vogla

 E para. Edhe ( e perseris edhe) sikur te jete ashtu sic thu ti. Mos do me thone se meqen se venet e BE  kan me u hudh  ka shkomi dhe duhet me ju shku mrapa?

E dyta. Vertet e beson se jena njesoj me vendet e Evropit. Ke dash mase mase me thone me venet e lindjes, se me Evropin ha ha as ke gishti komes nuk i shkojme .

Nejse qefe qefe kjo dynja,  

Jo jo Toko s'me ke kuptu, nuk desha me thone qe jena si venet e BE-se. Perkundrazi, diferencen e madhe me ta e perdorja si perforcus se asaj qe desha me thone. Idea ime eshte qe po te duash te besh nje artikull tendencioz, mund te nxish edhe gjene me te bukur duke thene vetem gjera te verteta.

Ne jemi keq, po nuk kemi nevoje per shkrime qe merren vetem me te keqiat tona se ato i dime. Do ishte shume me pozitive per ne sikur keta gazetaret "qe na duan te miren" te merreshin me disa gjera qe ne i bejme mire ose qe te pakten perpiqemi. Imazhin boll te keq e kemi edhe keshtu, prandaj duhet me u perpjek me e rregullu dhe jo me e prish akoma me shume vetem qe te perfitoje X apo Y qe dune me marre pushtetin. (ne kete pike besoj se jemi te dy shume dakort)

mua me duket sikur kemi nje prob te madh,gjithe kohes perpiqemi me rregullu imazhin

Imazhin sdo ta rregullojme me truke me makeup-e se kshu i bie, realiteti i shqiperise eshta tamam sic e pershkruan ai ne artikull,ajo eshte Shqiperia

Ne kena nevoe per me shume kritika dhe jo rrena vetes tone qe he  se sjemi ashtu apo llafollogji te kota,Shqiperia eshte tamom nje wild west,nqs  me imazhin e mire do shtojme ndonji turist ,turisti sapo ta jetoje realitetit  do mendoje te njejtat gjera si shkruesi i artikullit

Ne mezi po presim  lirimin e vizave qe te dalim njecik nga ai ven apo jo

Shumica a te huajve qe e pelqejen shqiperine ne keto kushte ,jane aventuriere  ose ujq qe duan mjegull se mjegulla ose kaosi i shqiperise shume  njerez i ka bo me leke

 

Shumica a te huajve qe e pelqejen shqiperine ne keto kushte ,jane aventuriere  ose ujq qe duan mjegull se mjegulla ose kaosi i shqiperise shume  njerez i ka bo me leke

Me pelqeu kjo...shume e vertete!

edhe Usa ka ken wild west dikur mar, qe lajme te mira per shqipnin, Rritja demografike marshalla ishalla vazhdon ishu, popullsia e re nga e cila perfitojn edhe europjant ne fund te fundit rraca e tyne jena thjesht jena kaotik ne vend ton po ne eu shumica i perveshen punes dhe jo si thojn ata vec trafikut.trafikun e bajn tan edeh kta thjesht ne sjena diskret e te matun se po te ishim, Gerdeci nuk do pelcitte.Ekonomikisht ka rritjen ma te mir ne Ballkan ishalla me bashkim te shpejt me pjest e tjera dhe perspektivat s'mungojn. Kta kan ato problemet e tyne plakje pop., rritja eko. faqja e zez...biles mu me diket perdit e ma keq perfshi edhe Ch qi e kan majt per "parajs"....Qi jena te papjekun si popull dhe rrezikojm te djegim etapat kjo ekziston si rrezik.po shpresojm qe edhe ne qi jena jasht e rregullojm ket imazh.Studenta shqiptar me qindra me mijera. ne Ch nuk arrijn aq te shkollohen sa jan shqipe. ne eu.Ne kemi ma shum studenta ne occident se e gjith lindja ex communiste besoj.

Gazetar nga botë e perendimor gjithmonë duhet të shkruajnë "vëzhgimet" në cdo artikull mbi Shqipëria:

1. Shqipëria ka qytet i çrregult!

2. Shqiptarë duan Presidenti Bush!

3. Shqipëria ka diçka që s'kemi në Amerika!

Ata nuk shkruajnë më shumë se këto vëzhgimet sepse ata janë Shqipëria për disa ditë vetem ... Siç një student amerikan në Shqipëria, ketö artikuj duket shumë idiotik .... dhë shumë e thjështa (=over-simplified).

 

(edhe ... e falni gjuhë ime ... Kam vetëm dy muajt shqip!)

E drejte qe autori nuk thote ndonje gje te re, por ne fund te fundit ai ka te drejten te shkruaje pershtypjet e tij na vjen ose jo per shtat ne qe e lexojme. Nga ana tjeter nuk besoj se ka vlere te sillet nje material i tille per lexuesin shqiptar qe e di shume mire kete realitet, kam pershtypjen qe postimi eshte bere pikerisht qe te nxise debatet e zakonshme, 'me tendence, gazetar qe n'a ka hale ne sy' ose 'mire n'a e ben, sa i mprehte qerratai', ose 'e lagu'/ 's'e lagu'.

Sa per reagimet tona ndaj artikujve te tille, me kujton gjithmone ate shprehjen qe prindi e shan femijen e tij gjithe diten, po kurre nuk le te tjeret t'ja shajne. Me prek kjo dhembsuri, po gje nuk zgjidh.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).