Serbi: Ambasadori Rus i ben thirrje Serbise te mos harroje qe eshte 'sllave dhe ortodokse"

 
6 Nentor 2009 | 17:19 | Burimi: Tanjug
BEOGRAD-- Serbia ben mire qe kerkon te antaresohet ne BE, por ne te njejten kohe duhet te bashkepunoje me Rusine, thote Ambasadori Rus ne Serbi, Aleksandr Konuzin.

Aleksandr Konuzin speaks in Belgrade on Friday (Tanjug)

Aleksandr Konuzin flet ne Beograd (Tanjug)

 

Ne universitetin 'Megatrend' ne Beograd, ambasadori rus dha nje ligjerate te titulluar "Rusia dhe bota Moderne", ku diplomati theksoi qe Serbia nuk duhet te harroje qe eshte "nje shtet Sllav dhe Orthodoks"

"Rusia nuk eshte kunder integrimit te Serbise ne BE, megjithese per kete subjekt ka mendime te ndryshme edhe brenda vete Serbise" theksoi Konuzin.

"Serbia eshte e rrethuar prej shtetesh anetare ose kanditate per anteresim ne BE" u shpreh Konuzin, duke shtuar se "prandaj eshte mire qe Serbia te hyje ne BE."

"Sidoqofte, eshte shume e rendesishme qe Serbia, pas pranimit ne BE, te mos harroje qe si shtet Sllav dhe Orthodoks, do te gjendet ne minorance dhe se i vedmi vend qe do ta mbeshtese do te jete Rusia"-tha Konuzin.

"Disa vende Evropiano Lindore i kane harruar marrdheniet e mira me Mosken me shpejte se sa duhej", theksoi ambasadori, duke shtuar qe BE eshte nje partner i rendesishem tregtar per Rusine.

9 Komente

Kjo eshte nje tjeter tentative e Kremlinit per te treguar "dhembet" shteteve me interes te vecant ne politiken e saj te jashtme. Serbia ka qene gjithnje loder ne duart e Rusise, gje e cila per fat te keq nuk ka te ngjare te marr fund shume shpejt.

Po he pra, se kam nja dy dite qe nuk lashe fjalor pa rremuar per te gjetur kuptimin e shprehjes: "o ftof m'tajare"... na e paska shpjeguar Qafiri ketu, me foto bile!!! Rrofsh o Qafiro. Si thote nje i makiavel ketu ne forum: nje foto flet me shume se 1000 fjale...

Turku ligjeron ne Sarajeve, Rusi ne Beligrad! Cer dreqin po behet keshtu?

Nevoja e Rusise per te permendur "s(k)llaverine dhe ortodoksine" e Serbise, tregon se Rusia nuk qenka edhe aq i kenaqur nga aleati i saj Kal Troje.

E perforcon kete pershtypje, edhe permendja e mosmirnjohjes te vendeve te tjera ish-komuniste. 

 

meqe ai Rusi thote se Serbet jane Ortodokse dhe Slave (gjysma se gjysma tjeter jane Shqiptare te asimuluar dhe kroat, boshnjak, hungarez, gabel etj), pse nuk shkon pak me tej dhe ti quaje Ruse te asimuluar ne Balkan, qe ne tu themi ti marrin ne Rusi ku e kane vendin se boll rremuje kan bo qysh kur eshte duk rraca e keqe Serbe ne Balkan

Sic duket Rusia desheron te ngreje perseri jo me Internacionalen Komuniste, por Internacionalen Sllavo - Ortodokse.

Tani nuk ngelet gje tjeter vecse te leshojne parullen :

"Sllavo - Ortodokse te te gjitha vendeve.Bashkohuni"

Bullgari, Ceki, Kroaci, Poloni, Sllovaki e Slloveni = sllave

Bullgari, Qipro, Rumani e Greqi = ortodoks

ne c'sens do e gjej veten vetem Serbia?

 

nderkohe Kosoves i behen 63 njohje, e fundit prej Zelandes se Re, 1 me pak se 1/3 e KB. Mgjths, sic komentonte dikush tek lajmi i njohjes se ZR, problemi nuk eshte ZR, problemi eshte BRIC (Brazil, Rusi, Indi e Kine), Kosova, vazhdonte ky, eshte fushebeteja ku do plasen dy grupet e medhaja, G8 (7 ne fakt, pa Rusine), e BRIC.

Ca beteje mer aman... Rusia nuk do e njohe, dhe kaq. Pune e madhe! Kina s'do e njohe? Problem i madh! India s'do e njohe? Prape problem i madh! Sigurisht qe njohja nga keto shtete do e ndihmonte hyrjen sa me te shpejte ne OKB... problemi kryesor qendron te njohja e shteteve te vogla, ato jane shume, me ato behet shumica e nevojshme per t'u pranuar.... Kur ta njohin gjysma + 1 e OKBse, nuk i plas me kujt trapi per Rusine, dhe kembes ja dhencin mu aty ku jane se nuk na interesojne fare!

Problemi qendron se Shqiperia nuk ka bere absolutisht asnje gje ne kete drejtim! Dhe keto shtete te vogla, qofte dhe Konferenca Islamike ku ne aderojme me krenarine dhe dinjitetin me te madh, shume kollaj mund te mendojne: Kur nuk i intereson as Shqiperise, pse duhet te ftohemi me Rusine, Kinen apo Indine qe jane shtete shume me te rendesishme per ne, dhe kliente potenciale te qendrueshem???

Jam shume dakord qe Kosova nuk mund te beje shume ne kete drejtim, se keto vende mund t'i vizitoje vetem privatisht; po te mos vizitoje Spanjen? Te mos vizitoje Greqine? Te mos vizitoje Ukrainen? Interesi tashme nuk mbetet me pre e deshires, por eshte stakuar komplet nga ajo, paq sa eshte plevitosur bashke me te. Gjithsesi, zgjebja ka rene ne dere te Tiranes.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).