Pionieret e Marsit!

Duke qene se burimeve minerale pak dhe nga pak po iu vjen fundi, nuk po arrijme ti shfrytezojme ne menyre racionale nje nga alternativat per te zgjidhur problemin ne fjale eshte explorimi i hapesires. Destination MARS!

 

NASA ka filluar seriozisht te studioje dhe te projektoje programe pilote per explorimin e hapesires me misione fluturimi. Problemi eshte se duhen dy vjet vetem per udhetimin vatje-ardhje dmth nuk eshte e njejta gje si te shkosh ne hene, nje hap tutje qe me nje liber ne dore dhe arrite. Prandaj po bejne dhe studime se si ti shfrytezojne keto fluturime por me e rendesishme se si te explorojme Marsin ne menyre sa me te sukseshme.

 

(Te krijojme nje shoqeri MARSI pa kufij, pa shtete, pa pasaporta, te gjithe PIONERE, te gjithe te flasim ESPERANTO. Sa cooooooooool do ishte kjo.)

 

NASA organison programe studimi-explorimi me grup-misionesh heterogjene nga backgroundi (shkencetar, jo-shkencetar, astronaut etc, amerikan, europiane, afrikane etc, i zi, i bardhe etc). Nasa rekruton per keto programe disa-javorshe me nje fjale njerez te interesuar per te mesuar me shume mbi hapesiren dhe jeten ne hapesire. Rektruton njerez te interesuar per te qene pioneret e pare per ne hapesire. Fakti qe keto programe kane filluar (sipas mendimit tim) do te thote qe NASA ka projekte konkrete per te cuar njerez ne Mars dhe duhet te behet fjale per dhjete-vjecaret qe vijne. Keto kampet jane te shpendare ne kushtet meteorogjike tipike te Marsit (Marsi ka kushte meteorologjike te ngjashme me token), shkretetiren e Utah ne USA dhe Australise, akullnajat e Kanadase, Islandes dhe Antartikes.

http://desert.marssociety.org/MDRS/

Po gjithesesi nuk eshte NASA ajo qe do vije te kerkoje ty por je ti qe duhet te shkosh dhe te angazhohesh ne kampet dhe programet e NASES. Ja nje histori suksesi nga Europa.

http://www.swissinfo.ch/eng/front/Swiss_teacher_boldly_goes_on_a_Mars_mi...

Barbara (24 vjec) eshte mesuese fizike ne nje gjimnaz zviceran dhe duke konkuruar ne nje konkurs gjimnazishtes me nje nga nxenesit e saja ne nje nga kampet e Nases ra ne syte e NASA-es dhe u ftua te marri pjese ne kampin e trajnimit per pioneret e ardhshem te MARSIT.

THE WORLD IS YOURS - Tony Montana tek "Njeriu me shenje"

8 Komente

Sa per programet e NASA-es per explorimin e hapsires e sidomos te "mistereve te Marsit" ,ato nuk jane aspak te mjaftueshme. Vec deshires e kureshtjes qe i disponojme me shumice,te tjerat fatkeqsisht jane teper mdeste qofte ne arsenalin teknologjik e qofte ate financiar...Shkencetaret e astronautikes sot per sot perpiqen ti bejne kerkimet e tyre "ne distance"d.m.th nga "dritarja" e teleskopit e nepermjet deduxioneve me teper teorike perpiqen te "zgjidhin"enigmat e medha te galaktikes e te universit..Tani qe u siguruam se ne hene ka uje (kete e mesuam tmerresisht vone) le te fillojme pergatitjet per tu shperngulur atje qe te jemi me afer "Magjise se mistershme marsiane" .Emerrni me mend se per nje dhjetvjecar dote kemi zbuluar edhe ndoje marsian tip I-ti apo mos valle ka qene pasagjer i objektit misterioz qe u diktua pardje ne shkertiren e Jutah-s

 

 

 

 

Dakod Harry, nuk jane te mjaftueshme... po nuk mjaftojne per cfare?

Duam te plotesojme nevojat apo teket?

Nevoja me urgjente qe ka bota sot eshte uria dhe vdekja e kote. Me vdekje te kote nenkuptoj femijet qe vdesin se nuk kane uje per te pire, qe vdesin nga pickimi i nje mushkonje, dhe nga gjera kaq langaraqe sa keto. Uria... pak eshte? Uria per buken e gojes o vlla; jo uria per krom e hekur. Problemi qendron me sistemin e gjerave, jo me mungesen e lendes se pare.

ja hudhem fukarallikut valla'i. tashi vuu minerale nga mersi ene e thy'm n mes recesjonin... vetem kom hall se do na renohet toka mer jau nga gjith kto prurje... apo e kompensojme me plenat qe do cojm atje me mush brimat qe do hapim.

JO KOLONIZIMIT TE MARSIT!

Edhe ajo na duhet me u fut ne lufte me UFOT qe te na shuajne te na bejne hi. Jo urte e bute, kush nuk i pelqen me jeta ketu, le pasaporten bej valixhen dhe ...

Problemi eshte qe burimet e planetit toke nuk do dalin me ritmet me te cilat shumohen homo-sapiensat.Butimeve nuk kemi ca ti bejme dergojme njerez andej.

Vecse, duhet te jesh kocke e forte se premisat nuk duken dhe aq roze. Te duhet te jesh gati psikologjikisht ta fillosh nga 0 dhe te pershtatesh me vendalite.

 

Amani more.Cdo gje beni ne Mars.

Vetem nje gabim fatal ju lutem te mos e beni.

Mos dergoni politikane atje ,se do ta marrin edhe Marsin ne qafe.

Une mendoj se megjithe krizen e kushtet e veshtira ne te cilat ndodhet planeti yne ,eshte nje detyrim e perkushtim imediat i rraces njerezore per te exploruar universin.Ky eshte nje mision sa i rendesishem per nga ana shkencore aq edhe imperativ nga ana morale sepse dote jete patjeter nje tregues i qarte i vitalitetit e dijes se mendimit njerzor...

Kushtet e veshtira i nderuar, planeti yne po i kalon per shkak se mungon drejtesia, njerzilleku, bujaria, dhembshuria, tolaranca, kujdesi per me te dobetin dhe ate qe eshte ne nevoje, qe te mos hash ti dy pula te pjekme, nga te cilat arrin te konsumosh vetem nje kofshe dhe ca mbetet e hedh ne plehra, kur me to mund t'u shpetosh jeten 10 njerezve te tjere; dhe nuk eshte se kemi kushte te veshtira se mungojne apo po shterrojne burimet natyrore.

Hekur duhet me shumice, sepse ti qe ke leke, te duhen 3-4 apo me shume makina, nderkohe qe per te nxjerre ate hekur, 100 femije robetohen e vdesin minierave te afrikes. po shteron hekuri??? Prandaj shterrimi i naftes, bie fjala mund te te shqetesoje, sepse ke 4 makina per te mbajtur.

keshtu jane shperndare burimet e botes  Harry. Dikush shperdoron, dikush nuk ka fare per te mbijetuar. Dhe ata qe duan te shkojne ne Mars per shfrytezim burimesh, jane pikerisht shperdoruesit. ne varfanjaket duam te shkojme per qejf, per eksplorim; por kur te bejme gabimin te kthejme koken mbrapsht e te shohim token duke iu larguar, te mos shohim nje planet aq te bukur ku cdo 10 sekonda vdes nje femije nga etja apo mungesa e ujit te pijshem.

Ne fakt me teper se zgjidhja e ketyre problemeve madhore ne lidhje me burimet njerezore (edhe pse kjo eshte nje nga shtytjet per keto programet e fluturimeve ne hapesire) mua me shume me beri pershtypje demokratizimi i kerkimeve ne hapesire.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).