Per te interesuarit mbi gripin e derrit

Gjeta ne Youtube nje interviste e cila m`u duk shume informative dhe me interes persa i perket gripit te derrit, zhurmes rreth tij, dhe frikerave te ndryshme qe kane njerezit.

E intervistuara eshte nje murgeshe e Urdherit Benediktin ne Spanje, por e edukuar ne fushen e mjekesise se brendshme, me doktorature e specializim.

 

Burimet nga murgesha ka marre informacionin per te cilin flet, jane krejtesisht zyrtare dhe prestigjioze. Nuk merret me spekullime dhe teori konspiracish. Perfundimet nxirrini vete.

http://www.youtube.com/watch?v=A0JqQyl09zQ

25 Komente

Une degjova sot ne radio qe gripi ka marr nje form te re dhe eshte ber rezistent ndaj vaksines.Por akon nuk eshte konfirmuar tamam.Qendra e saj eshte ne Ukrain dhe po e analizojne.Kan vdekur 80 veta per 2 jave.

Prandaj na kane dhene te lexojme Murtajen k'tu te Peshku! smiley

Nuk du me ja dit hic per gripin e derrit... derisa nuk eshte i pasherueshem dhe nuk u bie politikaneve tane, nuk du me ja dit fare per te!

Eshte grip normal, por nese personi nuk merr mjekimin e duhur, con ne komplikacione vetem ata qe vuajne nga semundje te tjera.

Gjithashtu, jo te gjithe mund ta marrin kete virus.

Une e kalova ne Gusht, ( nuk me besohej qe isha "pozitiv"... smiley ) dhe nuk kalova gjendje te rende, pervecse u privova nga disa dite plazh...

 

Uaaaaa! Me se te mjekuan? Cfare shenjash kishe? :O

Mjekimi ishte me antibiotike. Shenjat ishin njesoj si te gripit normal, asgje e pazakonte. Pergjigjia e analizes erdhi pas pese ditesh nga Rumania, dhe mjeket me thane se nuk kishte kuptim te vaksinohesha. Vaksina duhet marre para ose brenda tre diteve te "inkubacionit", ose tre dite pas marrjes se virusit, ndryshe nuk ka me efekt. Gjithashtu, vetem tre ditet e para mund te jesh rrezik edhe per personat qe te rrine prane.

 

Edhe une e kalova ne gusht. Pa ilace, pa regjim shtrati. Kisha lodhje dhe bllokim te rrugeve te frymarjes. Mendova se ishte rrufe por dola pozitiv. Zgjati rreth nje jave dhe pastaj ia hodha. Kur mora pergjigjen se kisha dale pozitiv e kisha kaluar tashme.

Shume mire qe ia paske hedhur, por nuk eshte aq e lehte sa thua ti.

Ketu vdiqen dy djem te rinj, njeri 26 dhe tjetri 29, shendoshe e mire si kokrra e molles, pa asnje semundje tjeter ne trup te vet. Keshtu qe duhet ca kujdes, dhe te mos behet si puna e sides qe tani s'e çan koken kush sepse ka sallata kokrrash shumengjyreshe ne pazar.

Kurse per atje ne Ukraine, s'ma merr mendja te jete grip. Duhet te jete ndonje polonium qe KGB ua hedh ne supe ukrainasve, dhe ka vendosur t'i shfarose krejt. Stalini ne '37-en, e provoi dhe per pak sa nuk ia arriti. Tani ka dale moda e "piperit" ne supe. 

shoh se i paskan dhene nje yll, kesaj temes smiley ne shenje proteste ndaj gripit/lajmit !!!

gripi normal krijon me shume viktima sesa gripi di derrit, eshte e gjitha nje skene teatrale ne menyre qe qivirite e leshit te blejne vaksina e derrat te pasurohen

ashtu si dhe gripi normal vret njerezit qe kane edhe nja 5-6 semundje te tjera ose jane pleq

MOS E BENI VAKSINEN, PASI ESHTE E PATESTUAR

 E ndoqa gjithe intervisten. me pelequ fakti qe ajo kishte referenca te verifikueshme per cdo gje qe thoshte.

Faleminderit lost.

Kjo murgesha qenka personazh interesant, po lexoja ca prononcime te saj ne lidhje me abortin, sexin etj smiley  

 

 Keto te tjerat s`i kam ndjekur , bedrije, por me beri pershtypje saktesia dhe mungesa e patetizmit ne menyren sesi shprehej. This nun rocks!

 yes, pa dyshim !

smiley

E di si eshte puna me gripin e derrit duhet me e marre me limon dhe me pak humor. Me nje gote caji te ngrofte dhe keshillohet gjithashtu versioni shqip i "Hot whiskey" qe eshte:

1) Nje gote me uje te nxehte

2) Dy luge sheqer

3) Karafil

4) nje teke raki

5) Dy te shtypme limoni

Kjo eshte dore me nje!!!

po duhet dhe humori se keshtu i tensionuar dhe me friken e komploteve nuk bohet gje. Kete e thone Britaniket, e thone dhe kanadezet qe jane duke bere nje fushate sensibilizuese humoristike kundra gripit duke ndjekur shembullin britanik dhe ate zviceran per pjesen frankofone. 

http://www.swissinfo.ch/eng/multimedia/video/detail.html?siteSect=15045&ty=vn&sid=11009743 (Per ata qe dine frengjisht) 

Rrofsh @turing, se me duket se po me ze edhe mua. Uf smiley

Gjithe gripet jane sheshit tani. Inshallah nuk eshte ai i derrit se te bon me te vertete telef.

Shpresoj te mos jete ai i derrit, po po s'u bera me mire sot neser ne mengjes do t'shkoj per analizen ne spital. Kam edhe rruge per te bere. E mori dreqi gripin dhe derrat bashke!

 Djema dini gje se çfar siptomash ka ky gripi i derrit, sepse dhe une kam 2-3 dite semure, sot pak me mire. Me filloi nje dhimje koke nga mbrapa, nje kolle, nje temrature, per gjth naten 40 grade temratura, deri te nesermen sa erdhi doktori, i cili tha se ke grip. -Pi paracetamol, pi shurup per fytin e kris bythen, - me tha doktori. "Doookkttooorrr, mooss eshte gripiii mekkssikkaaann", belbezova une. -E ç'rendesi ka, gripi grip eshte,- mu pergjigj. "Eh, te keqen e mendjes," mendova. 

 Pjer, simptomat e gripit te derrit jane shume te ngjashme me ato te gripit sezonal. Vetem nga simptomat, doktori s`mund te thote nese ke gripin e derrit apo jo. Vetem analizat e nxjerrin.

prej nje forumi tjeter:

Deputeti (i rinovum)

"ky mut virusi ka hap shume thashetheme kshuqe une po jap kontributin tim tu perhap mesa te mundem.
Une s'e njof ket dr. qe citohet ktu po duket si gjo qe t'bind

Cito: Subject: Swine Flu article by Dr. Russell Blaylock

"No one should take the H1N1 vaccine - it is one of the most dangerous vaccines ever devised. It contains an immune adjuvant called squalene (MF-59) which has been shown to cause severe autoimmune disorders such as MS, rheumatoid arthritis and Lupus.

³This is the vaccine adjuvant that is strongly linked to the Gulf War syndrome, which killed thousands of soldiers and caused a 200% increase in the fatal disease ALS (Lou Gehreg disease).
This virus H1N1 kills by causing a "cytokine storm", which means that it causes the body's immune system to overreact and that is why it is killing young people and is a mild disease in the elderly. (The elderly have weakened immune systems)

This vaccine is a very powerful immune stimulator and carries the real possibility of making the lethality of the virus much greater.
One's best protection is vitamin D3...One should take 5000 IU a day now and when the disease begins to spread increase the dose to 15,000 IU a day.
Vitamin D3 modulates the immune reaction, reducing the chance of an overreaction and stimulates the body to produce what are called antimicrobial peptides, which are powerful killers of viruses that do not involve immunity.

This is dose related, which means the higher the dose of D3 the better the protection. Fish oils (the best is Carlson's Norwegian lemon flavored fish oil) also reduce immune overreaction. One teaspoon a day should be sufficient. For severe symptoms, one teaspoon twice a day.
Antioxidants of various kinds also help.²

Feel free to spread this around. People need to know to protect themselves.

http://www.russellblaylockmd.com/
http://www.russellblaylockmd.com/ (this is his bio)

http://en.wikipedia.org/wiki/Gulf_War_syndrome (Gulf War Syndrome)

Wednesday, July 15, 2009

Dr. Russell Blaylock: Vaccine Maybe More Dangerous Than Flu
http://stienster..blogspot.com/2009/07/ ... -more.html

http://www.newsmax.com/health/vaccine_s ... 32717.html

Vaccine May Be More Dangerous Than Swine Fl
Tuesday, July 7, 2009

By: Dr. Russell Blaylock

An outbreak of swine flu occurred in Mexico this spring that eventually affected 4,910 Mexican citizens and resulted in 85 deaths. By the time it spread to the United States, the virus caused only mild cases of flu-like illness.

Thanks to air travel and the failure of public health officials to control travel from Mexico, the virus spread worldwide. Despite predictions of massive numbers of deaths and the arrival of doomsday, the virus has remained a relatively mild disease, something we know happens each year with flu epidemics.

Worldwide, there have only been 311 deaths out of 70,893 cases of swine flu. In the United States, 27,717 cases have resulted in 127 deaths. Every death is a tragedy, but such a low death rate should not be the basis of a draconian government policy.

It is helpful to recall that the Centers for Disease Control - with the collusion of the media - constantly tell us that 36,000 people die from the flu each year, a figure that has been shown to be a lie. In this case, we are talking about 300 plus deaths for the entire world.

This virus continues to be an enigma for virologists. In the April 30, 2009 issue of Nature, a virologist was quoted as saying,"Where the hell it got all these genes from we don't know." Extensive analysis of the virus found that it contained the original 1918 H1N1 flu virus, the avian flu virus (bird flu), and two new H3N2 virus genes from Eurasia. Debate continues over the possibility that swine flu is a genetically engineered virus.

Naturally, vaccine manufacturers have been in a competitive battle to produce the first vaccine. The main contenders have been Baxter Pharmaceuticals and Novartis Pharmaceuticals, the latter of which recently acquired the scandal-ridden Chiron vaccine company. Both of these companies have had agreements with the World Health Organization to produce a pandemic
vaccine.

The Baxter vaccine, called Celvapan, has had fast track approval. It uses a new vero cell technology, which utilizes cultured cells from the African green monkey. This same animal tissue transmits a number of vaccine-contaminating viruses, including the HIV virus.

The Baxter company has been associated with two deadly scandals. The first event occurred in 2006 when hemophiliac components were contaminated with HIV virus and injected in tens of thousands of people, including thousands of children. Baxter continued to release the HIV contaminated vaccine even after the contamination was known.

The second event occurred recently when it was discovered that Baxter had released a seasonal flu vaccine containing the bird flu virus, which would have produced a real world pandemic, to 18 countries. Fortunately, astute lab workers in the Czech Republic discovered the deadly combination and blew the whistle before a worldwide disaster was unleashed.
Despite these two deadly events, WHO maintains an agreement with Baxter Pharmaceuticals to produce the world's pandemic vaccine.

Novartis, the second contender, also has an agreement with WHO for a pandemic vaccine. Novartis appears to have won the contract, since their vaccine is near completion. What is terrifying is that these pandemic vaccines contain ingredients, called immune adjuvants that a number of studies have shown cause devastating autoimmune disorders, including rheumatoid arthritis, multiple sclerosis and lupus.

Animal studies using this adjuvant have found them to be deadly. A study using 14 guinea pigs found that when they were injected with the special adjuvant, only one animal survived. A repeat of the study found the same deadly outcome.

So, what is this deadly ingredient? It is called squalene, a type of oil. The Chiron company, maker of the deadly anthrax vaccine, makes an adjuvant called MF-59 which contains two main ingredients of concern - squalene and gp120. A number of studies have shown that squalene can trigger all of the above-mentioned autoimmune diseases when injected.

The MF-59 adjuvant has been used in several vaccines. These vaccines, including tetanus and diphtheria, are the same vaccines frequently associated with adverse reactions.

I reviewed a number of studies on this adjuvant and found something quite interesting. Several studies done on human test subjects found MF-59 to be a very safe immune adjuvant. But when I checked to see who did these studies, I found -to no surprise - that they were done by the Novartis Pharmaceutical Company and Chiron Pharmaceutical Company, which have merged. They were all published in "prestigious" medical journals.

Also, to no surprise, a great number of studies done by independent laboratories and research institutions all found a strong link between MF-59 and autoimmune diseases.

Squalene in vaccines has been strongly linked to the Gulf War Syndrome. On August 1991, Anthony Principi, Secretary of Veterans Affairs admitted that soldiers vaccinated with the anthrax vaccine from 1990 to 1991 had an increased risk of 200 percent in developing the deadly disease amyotrophic lateral sclerosis (ALS), also called Lou Gehrig's disease.
The soldiers also suffered from a number of debilitating and life-shortening diseases, such as polyarteritis nodosa, multiple sclerosis (MS), lupus, transverse myelitis (a neurological disorder caused by inflammation of the spinal cord), endocarditis (inflammation of the heart's inner lining), optic neuritis with blindness and glomerulonephritis (a type of kidney disease).

Because squalene, the main ingredient in MF-59, can induce hyperimmune responses and induce autoimmunity, a real danger exists for prolonged activation of the brain's immune cells, the microglia. This type of prolonged activation has been strongly associated with such diseases as multiple sclerosis, Alzheimer's disease, Parkinson's disease, ALS and possibly vaccine-related encephalitis.
It has been shown that activation of the systemic immune system, as occurs with vaccination, rapidly activates the brain's microglia at the same time, and this brain inflammation can persist for long periods.

So, how would the gp120 get into the brain? Studies of other immune adjuvants using careful tracer techniques
have shown that they routinely enter the brain following vaccination. What most people do not know, even the doctors who recommend the vaccines, is that most such studies by pharmaceutical companies observe the patients for only one to two weeks following vaccination - these types of reactions may take months or even years to manifest.

It is obvious that the vaccine manufacturers stand to make billions of dollars in profits from this WHO/government-promoted pandemic. Novartis, the maker of the new pandemic vaccine, recently announced that they would not give free vaccines to impoverished nations - everybody pays.

One must keep in mind that once the vaccine is injected, there is little you can do to protect yourself‹at least by conventional medicine. It will mean a lifetime of crippling illness and early death.

There are much safer ways to protect oneself from this flu virus, such as higher doses of vitamin D3, selective immune enhancement using supplements (antioxidants), and a good diet."

 

O losto...mos tu harrofte emri kurre smiley ... kjo dhe per nun that rocks

sa mesova nga kjo video mbi gripin skisha mesuar qe nga janari e lajmet e para per te...po te degjosh televizionet e te lexosh gazetat vetem corientohesh.

thnx

Kjo vaksina me shtroi dy dite te semure. God bless America!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).