Shqiptar etnik?

Ethnic Albanian?

Sa here shikoj lajme ne anglisht, vecanerisht mbi Maqedonine dhe Kosoven shqipetaret quhen gjithmone ethnic albanian. Cfare do te thote ethnic albanian? Shume shqiptar kur degjojne fjalen troje etnike mendojne automatikisht per atdhe et-nik, te trasheguar nga eterit brez pas brezi. Cfar pikerisht eshte percaktimi i fjales etni ne shqip? Ne anglisht me etni percaktohet nje grup i vecante brenda nje komuniteti me te gjere. Pra ne Kosove dikur, kur ishte pjese e Jugosllavise, shqiptaret mund te quheshin ethnic albanians, por nuk e kuptoj se perse vazhdojn te quhen akoma sot ashtu, duke qene se jan nje etni dominuese ne nje vend te pavarur?

39 Komente

 fjala ethnie (vjen nga greqishtja e vjeter dhe do te thote popull, komb. ndersa personalisht mendoj se per rrenje ka fjalen shqipe Etër (njejes At = baba), qe do te thote Të parët, prinderit, pra si me thene origjina) sot zevendeson ate Race. 

kur thuhet shqiptar etnik, do te thote Individ nga populli shqiptar, njeri me origjine shqiptare, dhe behet (ndoshta me qellim) per ta ndare kete nga vendasit. dmth le te nenkuptohet qe eshte i huaj prej vendalive ose me karakteristika te huaja, te veçanta.  

kur thuhet shqiptar etnik, do te thote Individ nga populli shqiptar, njeri me origjine shqiptare, dhe behet (ndoshta me qellim) per ta ndare kete nga vendasit. dmth le te nenkuptohet qe eshte i huaj prej vendalive ose me karakteristika te huaja, te veçanta. 

Pikerisht pra, mua kjo me shqeteson, sepse me shqiptaret kemi te bejme me nje popullsi qe eshte vendalie. Me e keqja eshte se shpesh kam pare qe edhe per shqiptaret e RSH-se perdoret ky term. Prandaj kam thene me lart qe mund te kuptohej disi ky term per shqipot e kosoves persa kohe ishin nen Jugosllavi (megjithese perseri nuk eshte i sakte duke marre parasysh faktin qe jan vendali, psh nuk mund te quash ne britani wellsh-folesit si minoritet ethnic apo ethnic welsh, nje shembull ky, ka plot), por qe te quhen edhe sot, me duket e qellimshme, dhe me qellim te keq. Une them se shqiptaret e kan pranuar kete term pikerisht nga percaktimi ose perceptimi mbi c'eshte etnik. Do ishte interesante te dinim edhe percaktimin konkret te kesaj fjale ne shqip, megjithese sidoqofte duhet te perballemi me kete fenomen te mediave europiane. Nuk ka perse te perdoret gjithmone fjala etnik sa here behet fjale per shqiptaret, sidomos po te kemi parasysh se etnik eshte nje etikete per te gjith komunitetet e emigranteve nga kontinente dhe kultura te ndryshme ne europe.

Kurse per origjinen, nuk dihet me siguri, por i atribuhoet greqishtes te vjeter ku ethnos  mendohet*  te jete fjala per komb ose race. Ne shqip automatikisht ne mendje te vjen fjala etnike- e trasheguar nga eterit. Varet cfar percaktimi i jep gjuha shqipe pastaj, une nuk e di, kush e di te na e sjelle percaktimin e kesaj fjale nga shqipja.

Une nuk mendoj qe eshte negative o TT.

Tregon etnicitetin dhe kombesine e nje individi e me gjere.

Nuk mund te jete njesoj me Wellsin, sepse ata flasin Gaelic (Galic, Celtic) por jane te asimiluar ne kulturen anglo-saksone, duke patur edhe ne gati 100% te tyre nje kulture dhe gjuhe te tille, - anglishten pra. Shume pak wellsha flasin gejllik (e ndryshme nga gay-lliku) smiley, qe te quhen ethnic welsh.

Nese do te ishte negative, kur te flitej per shqiptaret ne Angli, do thuhej gjithmone "ethnic albanian", por nuk ndodh keshtu, vetem ne raste te rralla kur permendet, psh shtetesia Kosovare dhe cilesimi qe e ndjek eshte "ethnic albanian". Per mua personalisht, eshte nje e mire qe etniciteti theksohet gjithmone, sepse ne parim, nuk tregon vetem perkatesine etnike, por tregon gjithashtu autenticitetin dhe te qenit vendali ne trojet qe po permenden. Ne asnje rast nuk mund te ndahet etniciteti nga fakti i te qenit vendali. Kjo eshte e mira e anglishtes si gjuhe, qe e permban ne kete sitenze; ndryshe nga shqipja apo kultura jone. Pra kemi nje kuptim pak me te ndryshem ne shqip sesa ne anglisht. Ndoshta fale dukurise se telefonit te prishur, qe ende nuk ishte shpikur, ne kohen e importit te kesaj fjale ne anglisht.

Te pakten keshtu e shoh une, qe ndoshta nuk di dhe aq shume ne kete fushe, se dhe 2 komente me kane mbetur.

Varet cfar percaktimi i jep gjuha shqipe pastaj, une nuk e di, kush e di te na e sjelle percaktimin e kesaj fjale nga shqipja.

nga fjalori shqip-shqip

Atë/i = baba ne njejes, ne shumes ben Etër/it.

ps; i thone dhe kalit, Atllari. ne turqisht gjithashtu i thone kalit por ne rastin e Ataturkut i thone dhe Babes. Ataturk = At i Turqvet. 

Po flas per percaktimin e fjales etni mor burr jo te fjales at. Lexoje perseri te lutem ate qe kam shkruajtur dhe cfar kam dashur te them.

ps: sa per fjalen at: ati, biri dhe shpirti i shenjte kan qene te shqiptaret para se te vinin edhe turqit edhe sllavet qe i thone tata. Qe eshte shqip nuk diskutohet fare.

Ne fakt ne anglisht etnia nuk percakton vend-origjinen, e kemi thene edhe me lart. Kurse eshte gati gjysma e Wellsit qe flet wellsh, jo nje % e vogel sic thua ti. Por ne europe ka shume vende te tilla, psh Sardenja, basket etj, por asnjerit nuk i jeper termi ethnic, eshte nje term i shoqeruar posacerisht me komunitetet e emigranteve ne europe. Shqetesimi qendron.

Me cilin komunitet emigrantesh, psh? Nuk degjohet ndonjehere per "ethnic french" ne Gjermani, Belgjike apo Zvicer... As per ethnic Italian, per ngado... as per ethnic greeks neper Evrope, pervec ne rastet kur behet fjale per territore te nje bashkangjitjeje ne menjehershme gjeografike, si ne rastin e Shqiperise apo Maqedonise... me shume me Shqiperine... Dhe prape keto nuk theksohen shume.

Po nuk ke popull tjeter ne Evrope kaq te copetuar sa shqiptaret; dhe jane ne trojet e tyre ne nje vazhdueshmeri gjeografike me Shqiperine, qe cuditerisht, nuk quhet "shteti meme", sepse u perdor apo jo "ethnic albanian", e dine te gjithe qe Shqiperia nuk eshte atdheu i ketyre shqiptareve. Prandaj perdorimi i etnicitetit ne cilesim, per mua i ve theks shume direkt ketij realiteti.

Sa per Wellsin, jane nje perqindje fare, po fare e vogel, e ndoshta inegzistente fare e ndonje grupi popullsie ne Wells qe nuk e ka anglishten "native language". Ketu e kam fjalen, dhe kam te drejte. smiley

Dhe mos e ngaterro shqiptarin me Sardet, Korset apo Basket; ne ndryshim nga keto popullsi, ne kemi gjuhe zyrtare dhe nuk i jemi nenshtruar ndonjehere gjuhes se huaj; te pakten per realitetin e sotem. Kjo, njesoj edhe kur flet per shqiptaret ne ish Jugosllavi, apo republikat asteroidale te saj.

Shqetesimi mund te qendroje, por mendoj qe eshte vetem ne mendjen tende. Derisa te jepen shembuj te sakte dhe te patundshem qe po ndodh me te vertete ajo qe thua ti, atehere per mua nuk ka shqetesim. Pra, qetesohu he burre i dheut, se dhe po te jete ashtu si thua ti, nuk na u prish puna, jo... smiley

PS: ma prene koken si te Aliut adminet... smiley

Ec tani Tt pranoje qe e dije pergjigjen por nuk mund te rrish pa bere pyetje.

 etni = bashkesi e qendrueshme njerezish, e formuar historikisht ne nje truall te caktuar, me gjuhe dhe kulture te njejte. 

ps: percaktimin fjalori yne e ka njesoj me ate francez. vetem se perdorimin e ka pa vend. sepse jep nje shembull kontradiktor. me poshte thote : bashkesi etnike.

dmth, dy here bashkesi, pasi edhe etnine e shpjegon si bashkesi. e ben pra si puna asaj zgjedhjet elektorale, ku dhe elektoral do te thote po zgjedhje. 

shqipja intelektuale eshte e mbushur me gafa te tilla.

S'keni faj juve. Ju ka lene Peshku thate keto dite nga artikujt qe sjell, dhe tani duhet te hapni artikuj vete per tu gjendur ne pune e per te diskutuar. smiley

 

 

 vetem se nuk diskutojme jashte temes siç bejne shumica ketu. e kjo eshte per tu lavderuar. sepse ka njerez qe nuk i dine keto gjera, ose nuk u ka shkuar ndonjehere mendja te thellohen ne to.

siç gabimet (keqperdorimet) qe gjejme ne fjalorin tone te perpunuar nga akademia jone e nderuar.

Peshku Fluturus te sqaro me mire per keto konvecione 'britanike'. Nuk e di se si raportojne Frankofonet apo Kinezet, por per britaniket 'ethnic albanian' eshte nje shqiptar qe jeton ne shpi te vet ne nje vend ne kufi me Shqiperine.

Po ho pra Xhibo na sill noj gjo ti se keto ehe vetem pyetje bojne.Po marohen dhe pyetjet.

 Nuk e di se si raportojne Frankofonet

francezet i bine me shkurt, thone Shqiptarofoles (Albanophone). fjalet etni e race ju pervelojne lekuren dhe po i heqin prej fjalorit (perdorimit) deri sa ti harrojne

 Dhe mos e ngaterro shqiptarin me Sardet, Korset apo Basket ...

Sardet dhe Korset nuk jane popuj te vjeter e bile as autoktone (as gjuha tyre nuk eshte shume e vjeter), ndryshe nga Basket qe jane autoktone e me te vjeter nga vete francezet. 

Qysh nuk qenkan te vjeter sardet dhe korset??? Ku i bazon keto gjera ti?

Sardet jane autoktone, poashtu dhe korset. Deri ne diten kur Franca te arrije te tregoje me ndonje fakt egzistencen e nje populli autokton te Korsikes pre-korse, dhe qe te arrije te vertetoje mos-lidhjen mes korsee te sotem me kosrset e lashte, atehere do pranojme te flasim me frenget... mos harro qe frengjishtja si gjuhe, deri nga mesi i shekullit te 19 ka qene pas folur vetem nga 20% e popullsise se Frances.  E njejta gje edhe me italishten. Dhe levizjet pavaresuese ne keto dy ishuj, nuk jane me intensitet me te vogel se te basket, me ndryshimin e atij detajit te "vockel" te bombave vend e pavend.

Pra, edhe shqiptaret qe jane ne France apo Itali jane me te vjeter se Francezet(apo italianet)... nje rigrumbullim "etnik" fringo i ri.

Ne rradhe te pare sardet dhe korset jan te vjeter, por edhe ne mos qofshin jane me te vjeter se italianet dhe frenget respektivisht, dhe gjuha e tyre dhe perkatesia e tyre etnike eshte shume me e vjeter se e italise dhe frances respektivisht.

Pra, kosovaret e quajtur shqiptar etnik nen jugosllavi jane  e njejta gje me sardet nen Itali apo Korset nen france. Pra nje popullsi vendalie me gjuhen dhe perkatesine e saj etnike. Por ne europe sardet nuk quhet etnik, dhe as korset dhe as basket. Pra mua kjo me shqeteson, sepse zakonisht komunitetet te cilave u vendoset kjo etikete jane komunitetet emigrante. Minoritetet etnike, psh, asiatiket etnik ne britani, afrikanet etnike etj etj. Pra si perceptim fjala etnik nenkupton komunitete emigrantesh dhe jo vendalinjsh.

Pra eshte nej komunitet me nje etni dhe gjuhe te veten, por jo ne vendin e vet. Edhe ne fjalorin e oxfordit behet ky dallim, kur flet mbi etnine si nje grup me te njejten origjine, kulture dhe gjuhe, qe eshte pjese e nje komuniteti me te gjere, pra nje sub-grup. Ky shpjegim nuk i pershtatet realitetit te shqipetareve ne Kosove te cilet jane grupi me i madh etnik ne ate shtet, dhe ne vendine  tyre te origjines. Prandaj edhe percaktimi ne shqip do te ishte shume i rendesishem.

Perdorja e termit ne anglisht me ben te mendoj se eshte dashakeqese.

Perdorja e termit ne anglisht me ben te mendoj se eshte dashakeqese.

Jo aspak,e ke gabim!

Ethnic eshte nacionaliteti i nje grupi te caktuar qe ka nje identitet te caktuar kulturor,gjuhesor,fetar,zakonor etj.... nuk ka te beje me prejardhjen autoktone,keshtu e kuptoj une!

Troje,eshte vend, etnik, eshte kombetar! Troje etnike shqiptare,vend banime shqiptare!

Pra ethnick shqiptar dhe troje etnike shqiptare ka vetem nje ndryshim,kur i shton fjalen "trojet"

Shqiptar etnik ka kuptimin e shqiptarit sipas kombësisë, për dallim nga shtetasi shqiptar.Një shqiptar etnik mund të ketë çfarëdo shtetësie, ashtu sikurse një shtetas shqiptar që mundet ti përkas çfarëdo etnie, p.sh. asaj greke.

 te lumte, ky eshte dallimi. 

ps: akademia duhet te marre shembull, per te permiresuar fjalorin shqip - shqip me shembuj konkrete e te larmishem, siç ishte ky rast. 

E mo, mire e ka djali, po sikur nuk i thone "shqiptar etnik" apo "ethnic albanian" shqiptareve qe banojne ne Itali, qe jane refugjate, arberesheve, apo shqiptareve ne France, apo atyre ne Angli, e gjetke... keshtu qe, dicka rrezohet ne kete rast.

 normal pasi ata nuk jane gje etni. qe te jene etni duhen ca karakteristika te tjera (sidomos ajo puna e truallit te njejte), te cilat fjalori shqip - shqip i shpjegon mire. 

ps: shqiptaret e kosoves, bota po i quan kosovare. ndersa serbet e kosoves jo. per arbereshet po ashtu perdoret emertimi i tyre. aty ku perdoret termi "shqiptar etnik" behet vetem se nuk dine si ta percaktojne ndryshe. nuk dihet qarte se çfare bashkesie ky individ i perket, dihet vetem qe ai eshte shqiptar me origjine, dmth jo shtetas por shqiptar etnik. 

ne belgjike dhe zvicer, francezet i quajne shpesh frankofone, zviceranet qe flasin frengjisht e gjermanofone apo italofone te tjeret. po ashtu shqiptaret jashte shqiperise i quajne shqiptarofone. ketu nuk futen emigrantet neper bote ose ata qe banojne ne france. keta quhen me "origjine nga shqiperia"

Dmth zgjimi nuk e paska dhe aq mire... se po na thua ca gjera shtese tani... jo per gje, po po na ngaterron dhe akademine e shkencave, qe ndihet e pasigurte tashme se cili eshte perkufizimi i qarte, i pari, apo i pari plus te dytin, apo i pari+te dytin+ndonje te trete apo te katert te mundshem.

Si nuk qenkan shqiptaret minoritet ne Itali? jane 1 miljon refugjate ne Itali! Si nuk qenkan minoritet? Si nuk qenkan minoritet shqiptaret ne greqi qe jane po 1 miljon apo me shume; dhe nuk eshte pak te kesh 1/9 te popullsise totale te nje vendi... he te keqen. Duan s'duan greket t'ua njohin kete status, kete status ata e fitojne automatikisht ne baze te numrave, krejt natyrisht, nje proces fare i pasforcuar. Dhe sido qe ta marresh, nga ana me "negative" te mundshme, edhe sikur te mos njihen kurre si minoritet, qe perbejne etni, kjo eshte gjeja themelore, me e thjeshta per te pranuar, bile e pranon automatikisht qekur permend fjalen "shqiptar" kur i drejtohesh apo u referohesh atyre. Pra i ke quajtur vete si etni nese i quan shqiptare.

atehere, pse na rrezohet ceshtja?

 mos ngaterro minoritet me etni, se nuk jane e njejta gje. emigrantet gjithashtu nuk jane minoritet, as etni. se duhen ca kushte per te qene keshtu, duhet jetuar ne grup, ne nje territor te caktuar, etj, etj. 

lexoji me me vemendje postet qe citon. smiley

Nuk po flas une per etni, po ju, qe i jepni nje perkufizim, dhe une ju tregoj qe perkufizimi pi uje nga shume ane.

Minoritet ne Shqiperi jane dhe roma-t... A banojne ata ne nje zone te caktuar? ata as nuk kane vazhdimesi territoriale me ndonje shtet "rom", e as me ndonje komunitet "rom" te ndonje shteti fqinj. perseri perbejne minoritet, dhe etniciteti i tyre eshte krejtesisht i ndare dhe i vecante nga etniciteti shqiptar; pavaresisht se ku jetojne dhe nese jetojne ne grup apo perzjere me shqiptare.

Prandaj, gjerat po i ngaterron ti, dhe jo une. Pikerisht pse i lexoj me vemendje, prandaj edhe citoj, dhe ne rradhe te pare, prandaj edhe shkruaj.

Gjithsesi, muhabet po bejme, dhe nuk eshte se e zgjidhem une, ti dhe TTja... Une thjesht po te tregoj se cfare nuk shkon, dhe ne kuader te kesaj, po i jap pergjigje dhe shqetesimit te TTse... prandaj arrij ta shpjegoj se pse shqiptaret ne Greqi nuk quhen kurre "ethnic albanians" por "albanian immigrants", prandaj e njejta gje ndodh dhe ne Angli, Itali, France, Amerike apo gjetke, pavaresisht nese behet fjale per shqiptar Shqiperie, Kosove apo Felliqodonie. Ndryshe thene, ashtu si po "e shpjegoni" ju, qe merreni vetem me "c'eshte etnia" (pergjysem) dhe nuk i jepni dot fare e as po e cekni shqetesimin e TTse.

PS: kush je ti, hajdari? - qe ta dime me ke po flasim dhe nese kemi folur me pare...

 

mos e ngaterro pra minoritetin me etnine. romet nuk jane etni (komb) sepse jane Pakice. 

shqiptaret e kosoves me ata te maqedonise nuk jane gje pakice atje. 

ketu eshte dhe ndryshimi, mendoj. nuk kuptoj pse nderlikoni.

Po tani cicmic do te luash ti??? njehere thua qe minoriteti duhet ta kete shtepine aty, tani me thua qe romet jane minoritet edhe pse nuk e paskan shtepine aty... apo mos po thua qe minoriteti dhe pakica nuk jane e njejta gje? Jo per gje, po pakica quhet dhe opozite nganjehere...

Etni jane romet, dhe kjo nuk ka diskutim fare.

Kur te arrish te kuptosh fjalen "etnos" (ethnos) atehere do zbulosh! qe romet jane etni. Do apo s'do ti, do apo s'do ta kuptosh, banojne apo jo ne nje zone te caktuar, e kane apo jo shtepine aty ku do ti, - si i thone, kembes t'ja japesh, romet jane dhe perbejne etni. Fakt i pakundershtueshem.

Mos u perpiqni te zbuloni kot perkufizimin e fjales etnicitet, pa kaluar me pare ne fjalen etnos apo etni; se ju ka dhene nje shpjegim bombe TTja me siper, e po ua thote shqip fare; prandaj mos u ngarerroni kot me kembet tuaja, se dhe ne qe pergjigjemi lodhemi kot.

Te flasim te njejten gjuhe te pakten.

Shqiptaret e Felliqodonise zyrtarisht jane pakice/minoritet. Une nuk i di shifrat e sakta, por edhe ato me optimistet qe kam degjuar ndonjehere nuk i cojne pertej 40%shit. Keshtuqe, derisa nuk jane 50%+1 individ, mbeten pakice.

Nuk i ngaterroj fare etnine me minoritetin... ka pakice dhe shumice ne popullsine e nje shteti. Pakicat mund te jene etnike, sociale, kulturore, gjuhesore, me prirje te ndryshme seksuale, etj etj etj... nese nje grup etnik eshte me i vogel se gjysma e popullsise, atehere kjo etni eshte minoritet. Pike.

 40 % e popullsise eshte gati gjysma, nuk eshte pakice. po te ishin me te vertet pakice, nuk do tu a varte njeri. siç nuk u a varrin minoritareve tane. 

fjalori e shpjegon shume qarte me duket, se çfare quhet etni e se çfare quhet minoritet. mjafton vetem ti permbahemi atij. smiley 

ps: dhe shpjegimet me te mira ketu i ka bere Zgjim-i. 

Shpjegimet me te mira per ty. Ti nuk po i jep fare pergjigje shqetesimit te TTse, je duke e marre vesh kete gje, apo do te harxhosh komente kot ne nje teme qe e ke hapur rastesisht??? U bere i lodhshem tani... se cfare nuk arrin te kuptosh ne ato qe te kam thene, une nuk po e marr vesh; ama po marr vesh qe po perseritesh e perseritesh, saqe gati gati do te te quaj "visual polluter"/polluant visuel.

fjalori, fjalori, etnia, minoriteti, legeni, tepsia, fyelli, e njejta vrime, bjeri, teneqja, pakica, shumica, derrasa, une di, ti s'di... sa laaaaaaaaaaarg qe je!!!

 shqetesimin ai e ka nga paranoja ndoshta. se nuk ka fare pse shqetesohet. 

ne zgjuarsia eshte ti permbahesh diskutimit, jo te vazhdosh dialog me veten siç po ben me duket tek disa tema te kesaj natyre.

e morrem vesh qe te digjet zemra per vatanin. 

naten lal me duket se ketu u thane te gjitha. shnet !

Kur nuk u thonë shqiptar etnik shqiptarëve që kanë emigru në Itali, Greqi,Francë, etj. atëherë bëhet fjalë për shtetas shqiptar në mesin e të cilëve mund të ketë përveç shqiptarëve etnik edhe grekë etnik, apo pjesëtar të ndonjë etnie tjetër. Në përgjithësi mbiemri etnik përdoret vetëm atëherë kur ka rëndësi përkatësia etnike në kontekst të caktuar.

 i ke vene piken ketij muhabetit ketu.

 

zgjim

Sepse ashtu thua ti? Etnia dhe kombesia jane dy gjera te ndryshme.Nje evgjit eshte shqiptar me kombesi dhe me shtetesi po deshe ti, por une nuk e konsideroj me te njejten etni me mua. Isha me i interesuar te shqyrtohej problemi qe kam shtruar, ato qe thua ti, nuk jane vetem percaktime per shqiptaret apo jo, vlejne per te gjitha kombesite, por une dua te di perse pikerisht shqiptaret quhen shqiptar etnik dhe te tjeret jo. Perse pikerisht kur etiketa ethnic eshte e perdorur gjeresisht me komunitete emigrante ne europe. Dhe fjala etnik zakonisht nuk ka kuptim po nuk u shoqerua me minoritet. Pra ka nje lidhje te ngushte midis etnik dhe minoritet. Per shqipot e kosoves media duhet ta heqe nga perdorimi kete etikete.

Në Kosovë dhe në të gjitha shtetet që kanë dalë nga ish- Jugosllavia, etnia barazohet me kombësinë. Por çdo gjë varet nga vetëdija e njerëzve.Shqiptarët e ish-Jugosllavisë (Kosovë,Maqedoni,Mali i Zi,Serbi) kanë vetëdije të lartë kombëtare dhe vetën e konsiderojnë si pjesë të kombit shqiptar. Serbët e Kosovës dhe shqiptarët e Kosovës, ashtu si pjesëtarët e etnive tjera që kanë shtetësi të Kosovës(turqit,romët,etj.),që të gjithë janë kosovarë me shtetësi por nuk ka një komb kosovar,siç nuk kishte një komb jugosllav.

 

 

 a eshte e shenuar kombesia, perveç nenshtetesise ne pasaportat kosovare, malazeze dhe maqedonase ? po ne ate shqiptare ? 

ne ato te botes (se qyteteruar) me duket se vetem nen shtetesia figuron. per kombesi nuk flitet me.

ne ato te botes (se qyteteruar) me duket se vetem nen shtetesia figuron. per kombesi nuk flitet me.

 

Mu Kanadaja me ka dhon jo vetem qyetetari (Canadian) po edhe kombesi (Canadian). Edhe Kanadaja si bicim e qytetrume o.

 amerika dhe kanadaja e kane kombesine ne pashaporte, edhe shqiperia tek dokumentat e vjeter e ka pas. franca nuk ka gje, vetem shtetesia franceze ose ajo e shtetit prej nga je eshte e shenuar. 

kjo sepse amerika dhe kanadaja jane shtete emigrantesh. 

çfare nenkuptojne me qytetari  ata ? se mund te jesh dhe eskimez kanadez ?

(ne fakt me citoyenneté quajne shtetesine ndersa me nationalité, kombesine)

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).