Rruga Janullatos

http://tvklan.tv/uploads/Janullatos%2002.jpgLajmi: Gjatë vizitës së tij në Korçe Patriarku i Aleksandrisë dhe gjithë Afrikës, Teodori i Dytë ka inaguruar emërtimin e një prej rrugëve të qytetit me emrin e Kryepeshkopit Anasatas Janullatos. Në ceremoninë e rastit morën pjesë autoritetet lokale dhe të tjerë personalitete. Kreu i Kishës Ortodokse Shqiptare e quajti të një rëndësie të veçantë praninë e patriarkut të Aleksandrisë në Shqipëri. Për ndër të tij në qytetin e Korçës u organizuan disa aktivitete.

 

Nje prift i Afrikes i ve emrin e nje greku nje rruge ne nje qytet shqiptar, dhe greku e falenderon kete per gjestin. Te vetmit qe s'pyeten jane shqiptaret, qytetaret e qytetit nese do ishin dakort me emrin e rruges, po dhe qytetaret e Shqiperise ne pergjithesi nese jane dakort te kene akoma nje grek ne krye te tyre.

WTF?!

Per ke flasin dhe veprojne keta njerez? Ke popull perfaqsojne? Ne emer te kujt veprojne? Dhe kush jane koorvat qe i lejojne te veprojne keshtu?

Dhe ca mootin ben akoma nje grek ne krye te kishes te pavarur shqiptare ketu e 20 vjet tashme? Fan Noli must be rolling in his fukcing grave!

117 Komente

Kush e di, kush ka ne dore venien dhe heqjen e kryepeshkopit?

 ndoshta vete zoti smiley

 Xhibo, qetesohu mer lol. Zoti dhe prifti nuk zgjidhen me votim. smiley

Penar Jam une orthodoks ( 24 karat) . Dhe me sa di une Xhibi eshte shqiptar dhe Noli kur themeloj kishen tha

"KOASH nuk u takon vetem orthodokseve shqiptpare por tere shqitpareve"

Pra edhe Xhibit

Xhib mos u sekelldis shume. Janullatosi eshte njeri i mire, dhe bari i mire, dhe ne Stamboll ka ne krye nje njeri edhe me te mire, dhe ne Greqi debilat jane hequr. Dhe si tha Penari, nuk mund te fusim hundet ne administraten e kishes ortodokse.

 hundet mund te mos i fusim po emri i rruges nuk ka lidhje gje me hundet e as me ortodokset ose muslimanet apo katoliket shqiptare. shqiperia dhe korça jane vende laike, me duket.

po kur njeri ja ven sheshit emrin e presidentit amerikan pse te mos t'ja vere dhe tjetri emrin e nje prifti grek. 

kjo mund t'u jape ide shume te tjereve qe vendosjen e emrave te rrugeve e kane ne dore.

Dhe ca mootin ben akoma nje grek

E ben mootin, shi, diell, furtune e suferine, si t'i doje e bardha zemer mbuluar me raso te zeze edhe s'i hyn gjemb ne kembe hic.

Po ore po do fusim hunet dite e note kudo qe te jete ne loje ceshtja shqiptare. Flejeni menien! Nuk do pushojme KURRE persa kohe nje grek do jete ne krye te KISHES AUTOQEFALE SHQIPTARE.

Nuk po shkon kush tu thote se si ta lexojne e interpretojne Biblen, apo Kuranin, po po u themi qe ne kisha apo ne Medrese, nuk ka pse flitet apo mesohet as greqisht as turqisht.

Po sidoqfte ketu lajmi eshte per nje rruge te njerit prej qyteteve me te rendesishem te Shqiperise. Me nje rendesi te madhe per gjuhen dhe kulturen shqiptare. Nuk duhen harruar as perpjekjet e vazhdueshme te qarqeve ekstremiste greke per te deformuar historine dhe ta quajtur Korçen, qytet grek. A jeni vertete te bindur se i duhet bere kjo dhurate?

po po u themi qe ne kisha apo ne Medrese, nuk ka pse flitet apo mesohet as greqisht as turqisht

Per qishen e Sarandes e ke llafin? Se sherbimet jane ne Shqip ne pergjithesi

Jo Qafiro behet fjale per mbledhjet dhe bisedimet midis zyrtareve civile dhe me uniforme te kishes. Behet fjale per ate qe Noli e quan

Flitet shqip ne tere punet e kishes

Po pra, me habiten keta 'me katoliket se papa'.

WTF?  Kush po fut hundet ne punet e kujt tani, se na bete lemsh. Jemi akoma duke folur per Shqiperine apo jo?

Mire qe s'ju bezdis fakti qe nje grek eshte ne krye te kishes se pavarur shqiptare, qe kaluam nga Fan Noli tek...Janullatosi, po c'ne ti veme dhe emrat Januleshi e preshi rrugeve te qyteteve tona?

Po pertej kesaj, pa permendur ketu faktin nese jane pyetur apo jo qytetaret e Korces, dhe kush koorve ne bashki etj ka miratuar kete gje, pse pikerisht ne Korce, dhe jo fjala vjen ne Elbasan ose Lezhe?

Ca lesh e presh lidhje ka Janullatosi me Korcen, perpos pretendimeve shekullore, po dhe te kohes se sotme te grekerve qe Korca paskesh qene Vorio Elesh me presh?

Mire qe s'ju bezdis fakti qe nje grek eshte ne krye te kishes se pavarur shqiptare (e pavarur my ass)

Nuk o pavarur mer daj.. O thjesht 'qaf m'vete'  avtoqefale. Trupi o i njejt me ate t'Rusit, Grekut, Armenit etj. Ronci ka qafa me i llaf, jo kush o kaptina.

He he Qafo duhet ta njohesh mire organizmin e Kishes Orthodokse pasi te thuash kete.

Kisha Orthodokse eshte e pavarur. Patriarkana eshte/quhet Motra e madhe ( jo nena) dhe ka aq fuqi mbi motrat e tjera sa ka motra e madhe ne nje familje. Tere motrat e tjera ( Ruse, greke edhe shqiptare) jane te barbarta. Me kanun kjo. Me fakt..... rolin e luan paraja. Ekonomi tregu edhe ne kishes

O Qafir, ca thua pash zotin?

Nqs do besh interesantin, pergjigjju te pakten thelbit te temes, pyetjeve, pastaj kalo ne qafa e maja.

Se keto komentet e tua eshte si ti thuash nje viktime qe eshte duke u perdhunuar: Nuk eshte ashtu jo se e gjithe bota ben seks.

O xhib pse e ngre zonin, m`fal gishtin lere ta vendosi ku ta doje.

Sa per kryepriftin grek qe eshte ne krye e kemi peshqesh prej Saliut qe i dha lejen(sepse e di mire ti qe kryepeshkopi duhet te marri nje leje prej Presidentit te Republikes), pasi ati nuk eshte akoma qytetar shqiptar e qendreon ne krye te kishes autoqefale(vetkomanduese), pasi kjo eshte e ndaluar me kodifikimin qe e ka akoma kjo kishe, ku i ndalon te huajt te qendrojne ne drejtim te saj.

 " Në ceremoninë e rastit morën pjesë autoritetet lokale dhe të tjerë personalitete. "

diskutimin fillojeni ketu.

Qafo, 

Ka edhe i turm te madhe fshatrash qe ne fillim te dhemokracise, si athere pas L2B, e kendonin fjalen e perendis ne Shqip.. sot prifterinjte praktikojne gjuhe te huaja kam degjuar..

po ca dreqi thua ti o Xhibi... po ku e shohim dreqin ne o? Neve sa na vjen era e dreqit edhe themi WTF??? paska bere dreqin njeri ne dhome... dmth nuk e shohim as dreqin as ate qe e beri dreqin kur e beri dreqin... ne ndiejm vetem eren (rruga janullatos) edhe revoltohemi.. por deri atehere ehste shume vone... dreqi ka depertuar tapetin edhe dyshemene. dmth ti mund te hapesh dritaren edhe te iki era e dreqit (ta heqesh emrin e rruges), por dreqi mbetet aty.

sot prifterinjte praktikojne gjuhe te huaja kam degjuar..

Per barinjte e KOASh-it e ke fjalen? Se vetem per delet e nje fare kishe ne Sarande folin gerqisht ata. Kuptohet ne zonat minoritare, dhe ato te perfolura si minoritare.

Një karpuz i madh nën kumbull

Të gjithëve na mblodhi grumbull

Kur e çamë na doli kungull

 

Po mirë mo Xhibi nga gjithe ato qindra probleme jetike qe ka Shqiperia, që nga korupsioni e deri te gripi i strucave, ti tu çmend zari për nje emer rruge? Po ashtu e kane ne Shqiperi a i vrarë vjen një VIP per vizite dhe i vene nje emer rruge, pas 3 ditesh ja nderrojne emrin dhe i vene ate te VIP-it te rradhes. Mos u shqeteso, po s'te pelqen emri, prit 2 muaj do i vene emer Muxhahadinesh. Ti po u shqetesove kaq shume per nje emer rruge, nje Zot e di se sa ilaçe stresi mer per te qetesuar veten kur kujton se sa Mazllëma janë bërë Fotaqa e sa Shabana janë bërë Kostaqa në Greqi.

 

vjen një VIP per vizite dhe i vene nje emer rruge, pas 3 ditesh ja nderrojne emrin dhe i vene ate te VIP-it te rradhes.

Ka dhe nje menyre tjeter. Ta segmentosh nje rruge dhe ta qush psh Dik Cheni ne km e pare, pastaj e qun Bejker ne km e dyte and so on.

Ktu ne US e kane kryeveper ket, se emri i rruges ndryshon pergjate te njejtes rruge sa behesh corap. Psh me marr rrugen Ali Demi, po te ishte ne US, ajo do ishte "Ali Demi" nga (ish?) kinemaja te fusha sportit, pastaj pa problem, nga fusha sportit te "Furri i mehdiut" ia vinim psh "Rruga Panajot Pano", nga "Furri" te "GjoLLogjikja" ia vinim "Alida Hisku", nga Gjollogjikja te ish kinkaleria e Rites, i ndrrohej ne "mbreti Lir Pernaska", nga kinkaleria te ish NSHN Miniera, ta zejme e qunim "Frederik Ndoci & Friends" e kshu me rradhe. Nuk esht ide e keqe.

Per vete jam nga Korca.Kur e lexova kete lajm u shokova pasi e di si drita e diellit, qe shumica derrmuese e bashkqytetareve te mij as qe e duan grekun apo nje prift grek ne krye te Kishes sone te nderuar Ortodokse.Po keshtu nese ben nje sontazh ne qytet jam i bindur qe 90% do te jene kunder emerimit te kesaj rruge me emrin Janullatos.

Nuk po e marr vesh tani.Ne ortodokset qe jemi me Nolin mos jemi te cmendur apo jashte kohe?Se kryetarin e bashkise, ndonese jemi me bindje politike te ndryshme,e kam njohur per njeri patriot dhe qe vjen nga familje patriote shqiptare.

Kur edhe ai e paska nderruar ndoshta ne qe jemi me Nolin, megjithese jemi shumica, ndoshta jemi redneck dhe te pagdhendur dhe duhet te pakica te vendose se ne nuk i kuptojme mire disa gjera.He Xhib na jep nje mendim ti ne kete ceshtje se ti ke qef te merresh me rednecket.

Hajde komedi hajde!

Shpendau naj teser vorio epirjoti me ket rast?

Se kryetarin e bashkise, ndonese jemi me bindje politike te ndryshme,e kam njohur per njeri patriot dhe qe vjen nga familje patriote shqiptare.

Po, po nuk fillon aty ceshtja. Si lindi kjo ide, qe (1) te pagezojme nje rruge shqiptare me emrin Janullatos dhe (2) rruga te jete pikerisht ne Korce.

Me pas duhet ardhur aty se kush i tha (apo dha urdher) ketij te bashkise se Korces per kete ceshtje.

E vetem pas ketyre pyetjeve dalim tek pergjegjsia e ketij, dhe te tjereve ne bashki. Si dhe tek aprovimi apo mosaprovimi i kesaj nga qytetaret e Korces, te cilet meqe s'u pyeten paraprakisht tani jane te lire ta shprehin mendimin e tyre si te duan, qofte dhe duke varur nga nje qese mooti mengjes per mengjes tek tabela e rruges "Janullatos".

 

Gjithashtu, pertej ceshtjes te rruges qe ishte dhe shtysa acaruese e ketij shkrimi, do ishte mire te dinim si filloi e gjithe dallaverja e ardhjes se Janullatosit ne krye te kishes shqiptare, kush e dha idene, apo urdherin, i pari qe na u dashkerkshe nje prift i huaj ne krye te kishes shqitpare se keta tonit nuk ishin fort te ndritur se kishin mbetur prapa nga diktatura, a thua se do qisnin gomarin nga balta dhe duhej me i forti i lagjes qe ta kapte prej bishti.

E me pas si u vendos qe ky prift i huaj qe do vihej ne krye te kishes ortodokse shqiptare te ishte grek, jo vetem me kombesi, po dhe me shtetesi, e jo fjala vjen nje rus ose serb (Normalisht prifterintje shqiptare ne mergim s'ishin opsion, se duhej te vinte nje i huaj).

Dhe sic thashe qe ne fillim, kush e ka ne dore kete tani, dmth pse eshte akoma pas afro 2 dekadave nje nenshtetas i huaj, nje grek, ne krye te kishes ortodokse shqitpare?

 

P.S. Bakterie, me nje llaf problemi i kesaj ceshtje qendron pikerisht ne komentet mbi te, apo, Janullatusi na r(r)uajte, ne ngritjen e ndonje pyetje apo kritike rreth pagezimit jo vetem te varreve, po dhe rrugeve tona me emra grekerish? Une s'kam marre persiper te zgjidh problemet e kombit, si Berisha qe do i zgjase jeten njerzve. Pastaj ka tema plot ne blog per cdo ceshtje dhe mund te diskutosh ku te kesh qef nqs kjo te duket pa vend. smiley

Flm per videon. Kerkova pak ne Google Video mqns thoshte qe ishte ne  tre pjese, dhe ja pjeset me poshte:

Pjesa I: Pritja

Pjesa II: Ceremonia

Pjesa III: Arratia (ajo qe solli qeveriu me lart )

Data ishte 2 gusht 1992, sipas videos.

Kush ka me shume info per instalimin dhe mbajtjen akoma dhe sot te Janullatusit ne krye te KOASH, apo per reagimin e popullit dhe klerit shqiptar, eshte i lutur te sjelle links ose komente. smiley

 

P.S. Tani pasi kerkova pak me teper ne Google per artikuj, i pari qe me doli si rezultat ishte ky :

Video në lidhjen e mësipërme tregon ngjarjet në Kishën Ortodokse Shën Mëria në Tiranë më datë 2 Gusht 1992. Atë ditë ish planifikuar që të kurorëzohej greku Janullatos si kre i KOASh por kundërshtimi i fuqishëm i një grupi besimtarësh Shqiptarë solli tërheqjen e përkohshme të Janullatosit dhe mbështetësve të tij grekë nga Kisha. Kjo që po shfaqim sot është pjesa e tretë dhe më interesante e videos, pjesa e “Arratisë” (rreth 24 minuta). Në ditët në vazhdim do të postojmë edhe dy pjesët e para (“Pritja për Janullatosin” si dhe “Përpjekja për Rregull&rdquosmiley të cilat s’mundëm ti postonim sot për shkak të problemeve teknike.

Peshku falenderon Tomi Korçën i cili na dhuroi bujarisht një kopje të kasetës që po shfaqet këtu. Punimet në video si psh këndet e ndryshme të kamerave, zëri, titrat etj janë siç ishin në origjinal në kasetë.

Nqs kjo video mund të shërbejë për diçka, ajo duhet të jetë vënia në dukje e faktit që Anastasi/Janullatosi s’është pranuar asnjëherë nga të gjithë si kre i KOASh, jo vetëm sot por edhe në ditët e para kur Shqipëria ishte akoma pak a shumë e paditur dhe e drobitur. A nuk duhet atëherë të ngremë pyetje se përse sot Janullatosi vazhdon të qëndrojë akoma në krye të KOASh. Për sa kohë akoma? Ku është kleri Shqiptar?

Paskesh qene ketu all along dhe s'e dija. smiley

Tre vjet me pas ketij artikulli te Llukanit, sot jo vetem qe Janullatosin s'e kemi shporrur, por pagezojme rruget tona me emrin e tij.

Ah ju @#$%  %#$% kujtdo qe e solli dhe e mban akoma ne krye te KOASH Janullatosin!

Nuk me duket e drejte qe ne Korce te vihet nje emer Greku.,por nejse kjo nuk varet nga une,po vete Ordotoksit Skipetare,c`thone? Se keshtu u ndame ne Shipetare ,ne Greke,Turq,Latine,Amerikane,Gjermane...bile bile edhe me tifozllikun ne futboll keshtu jemi te ndare,thela thela,e cop cop..Atij Janullatusit bravo i qofte,qe gjeti dhe e vuri nje emer ja atje te rruga ne Korce,afer pazarit!

E kur te vime atje ne Korce,te takojme mikun pe Korce ose nje mikeshe,do te themi"Tek rruga e Janos takohemi"Ora 6 pas dite!

Po c'ke mer Xhib qe sekelldisesh kot... Po thuje fjalen e mire njehere pa nuk behet nami. Ja te na rroje Janullatosi sa malet jalla!

Si lindi kjo ide, qe (1) te pagezojme nje rruge shqiptare me emrin Janullatos dhe (2) rruga te jete pikerisht ne Korce.Me pas duhet ardhur aty se kush i tha (apo dha urdher) ketij te bashkise se Korces per kete ceshtje.Eh mer Xhib, te ishe antaresuar ne KOASh ti do shifnje qe per shume besimtare bariu eshte si Enver Hoxha. E jo me krie-bariu.

Po sikur fushes se plehrave te Sharres ti veme emrin Janullatos ?????????

Urime, urime, urime!!!

Janullatos eshte nje njeri i ndritur e nje patriot i madh.

 

 

... i Greqise!

Rruga Qafir (meqe asaj ceshtje po i pergjigjesh), s'i perket antareve te KOASH, i perket te gjithe qytetareve te Korces. Nejse, se u lodhe duke komentuar pa thene asgje. smiley

 

Eshte bere ndonjehere ndonje emision televiziv per kete ceshtje, pra si dhe pse u instalua Janullatosi ne krye te KOASH? Apo qofte me diskutime rreth kesaj?

Fevziu, te mos ishte pro-Berishe do ishte ide interesante si teme e nje prej emisioneve te tua. smiley Apo qofte dhe ai i Topit, ai i Ores, apo kushdo tjeter.

Apo eshte konspiraci e pergjithshme dhe askush s'guxon ta preke kete ceshtje? smiley

 

Prestigj, ne San Francisco gjate zgjedhjeve te 2008 deshin t'i vinin nderteses se ujrave te zeza emrin e Bushit. Ishte inisiative zyrtare, e paraqiten per votime, po me duket s'morri numrin e duhur te votave.

Mbase dhe tek ne, ne Korce ose ndonje qytet tjeter, mund te bejne dicka te tille simbolikisht. P.sh. te shkruajne "Janullatus" tek autobotet e mootit, ose t'i vene emrin "Janullatos" ndermarrjeve komunale. smiley Mbase vetem atehere do behet zhurme e mjaftueshme per kete ceshtje, e ta thyeje qafen greku andej nga erdhi.

Apo pret qe te vdese ne Shqiperi ne krye te detyres dhe te behet shenjtor i kishes shqiptare?

Rruga Qafir (meqe asaj ceshtje po i pergjigjesh), s'i perket antareve te KOASH, i perket te gjithe qytetareve te Korces

Ore po ky eshte investitor i madh ne Korce mo! Si nuk e meriton emrin e rruges ku ja u ka bere pesheqesh gjithe ate kala-katedrale? Ne Korce rrezik i ven emrin e ndonje rruge "Fundo" per nder te nje invesitori bizantino-shqiptaro-amerikan qe hem eshte antar kriesie ne National Albanian American Council, hem emrin ne anglisht e mban "Foundos".

Shkurt muhabeti, te keshilloj miqesisht te mos hidhesh pupthi per gjera bizantine se do infektohesh edhe vete prej ketyre marrezirave. Bizantinet jane nga 'pertej'...po dun me kercy ene 'knej' (si puna e Lou Foundos). Kshu qe as mos u muno me punerat e tyre. Kenaqu qe korcari e qun veten shqiptar, packa se emrin rruges ja ve 'grek'. Nuk pret dot me shume.“Fortlumturia Juaj Anastas,
Është një kënaqësi e veçantë që në këtë 80- vjetor të ditës së lindjes Tuaj të përfitoj nga rasti për t’ju uruar jetë të gjatë, shëndet të mbarë, forcë dhe energji në kryerjen e misionit tuaj të shenjtë në drejtim të Kishës Autoqefale Ortodokse në Shqipëri!
Duke pasur parasysh veprimtarinë tuaj të gjatë e të vyer në shërbim të Zotit dhe të mësimeve të shenjta për ruajtjen dhe pasurimin e mëtejshëm të vlerave dhe virtyteve shpirtërore, do të dëshiroja që në këtë ditë të veçantë për ju, të shpreh dhe një herë vlerësimin tim të lartë për kontributin dhe veprimtarinë tuaj në drejtim të Kishës Autoqefale Ortodokse të Shqipërisë, në ringjalljen e besimit fetar dhe shpresës njerëzore për një jetë e të ardhme sa më të begatë si dhe në konsolidimin e mëtejshëm të harmonisë dhe bashkëjetesës ndërfetare në Shqipëri!
Edhe njëherë, Fortlumturia Juaj, edhe njëqind dhe Zoti ju bekoftë e ju dhëntë një jetë të gjatë e të frytshme në të mirë të Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë!” –shprehet Presidenti në mesazhin e tij të urimit.

Statujen kur do t'ia ngrini fort-lumturise o Ba-mir, tani apo kur te vdese?

 O Xhibo, kot me t'pyt se une me sa e njoh kete Janullatosin me eshte dukur burre i mire. Ti di ndonje gje konkrete per ndonje veprimtari antishqiptare te tij. Flas jo gjoja qe ndodhin nga padija si p.sh Berisha qe nuk e dinte qe Piramidat e 97 i kishin bere komunistet ose qe ne Gerdec paketoheshin municione, as per gjera te bera nen presion si p.sh mbathja e kryeministrit Nano ne 98 per ne Greqi. Flas per ndonje gje me vetedije (mundesisht edhe te bazuar ne ndonje fakt) qe ka bere ose po pregatit ky Janullatosi kunder nenes Shqiperi.

S'ka mundesi qe te kete njeri ne Shqiperi (apo emigrant i pas 92 ) qe te mos  jete ne dijeni te  veprimtarise antishqiptare te Janullatosit. 

Te jete knaivitet valle ?! hemm

 Une jam nje prej tyre, pra mundesia ekziston. Dhe kur kjo qenka kaq e mirenjohur, si ka mundesi qe askush nuk po sjell akoma nje dore faktesh e deshmish?

Te jete denbenlizem valle?! heeemmm.....

S'ka problem nqs do te vazhdosh te besh te paditurin, vetem se duhet te dish qe une s'jam aspak denbel, sidomos kur behet fjala per Armikun Nr  1 te Shqiptareve.

A te mjafton kjo poshte per te marre vesh kush eshte Janulla  apo do me shume

Janullatos (Krypeshkopi i veteshpallur i Shqiptareve )

on October 5, 1998 the ITAR-TASS news agency from Moscow
the news
"The Archbishop of Tirana and all Albania opposed the NATO interference in the
Kosovo conflict and called for a peaceful dialog on the Balkan Peninsula in aninterview with correspondents at Moscow's St. Daniel monastery on
Sunday. The Archbishop had a meeting with Patriarch of Moscow and all Russia Alexiy earler in the same day."

Papa Gjon Pali II (SLLAV )

nga CNN.com

.... the pope not only opposed the two Gulf Wars, but he also demanded the intervention in Kosovo, to come to the aid of the Kosovo Albanians who, of course, were being brutalized in a way by the aggression from the Serbs. ...

Xhib, s'me the a ishe a s'ishe ortodoks zotnia juj. 

shum gjat po e co edhe ky Janullatosi, duhet te kishte vdek tashi. si duket edhe zoti se do afer vetes.

Ky eshte nje shkrim kot dhe i mbushur me shume se cduhet me epitete negative qe nuk i shkojne ketij portali dinjitoz.

Xhibo

Videon ne Peshku dhe me vone ne youtube e kam sjelle une. Une kam qene atje ate dite.

Ti pyet kush e soli Janulatosin ne Tirane ne krye te KOASH. Eshte histori e gjate por shkurt.

Kur u hapen kishat ne shqiperi  nuk kishte asnje prift qe te drejtonte kishen shqiptare ( i afte dua te them se prifterinj si ai Korces qe kishte qene ne internim dhe punonte si marangoz ne kooperative kishte me kile)

Patriarkana afron ndihme me nje keshilltar (eksark) qe te ndihmoj. Fatos Nano/R Alia  ne ate kohe pranon. Per mendimin tim azgje te keqe deri ketu.

Disa jave pas ardhejs me 3 qeshor 1991 Janullatosi i dergon R Alise kete leter

"Shkëlqesia juaj!
Do të doja t`ju paraqisja ju shkëlqesi çështjen e Kishës Autoqefale Ortodokse të Shqipërisë dhe të zhvillimit të saj në konteksin e ndryshimeve institucionale.
...Dihet mirë se Kisha Ortodokse e Shqipërisë është një institucion në shkallë botërore në shkallë botërore me traditën dhe rregullat e saj të pranuara universialisht, dhe asnjë kishë ortodokse nuk mund të ekzistojë, dhe më tepër të organizohet, pa një peshkop që të ketë pasues apostolik.
Përderisa në të gjithë botën sot nuk ka një peshkop ortodoks për të marrë përgjegjësinë e riorganizimit të kishës në Shqipëri, Patiarkana Ekumenike e Kostandinopojës, që është froni i parë i njohur zyrtarisht nga të gjitha kishat ortodokse që i përkasin institucionit në shkallë botërore të ortodoksisë (ruse, serbe, rumune, bullgare, greke, shqiptare), mori iniciativën e emërimit tim për të ardhur në vendin tuaj të dashur si një patriark eksark.

1-Të komunikoj me autoritetet e duhura të qeverisë shqiptare dhe me pëlqimin e tyre dhe ku të jetë nevoja, me bashkëpunimin e tyre, të hyjë në kontakt me priftërinjtë ortodoksë ekzistues dhe besimtarët ortodoksë atje, pavarësisht nga origjina dhe gjuha amtare.
2-Të merrem me punën organizative kishtare në nivelin primar, mbas zhvillimeve të fundit dhe vendimit për t`i dhënë liri fetare Shqipërisë.

3-Krijimin e kushteve, në një kohë sa më të shpejtë që Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipërisë të vetëdrejtohet; me bindjen se riorganizimi i Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë duhet të përfundohet në bashkëpunim me ortodoksët e interesuar. Unë tashmë kam kontaktuar me Lartësinë e tij Metropolitanin Theudosiun, Primati i Kishës Ortodokse në Amerikë dhe me rev. Artur Liolin, kancelar i kryedioqezës shqiptare në Amerikë, dhe ne ramë dakort plotësisht të bashkëpunojmë, në kuadrin e objektivave të lartpërmendura. , për të mirën e ortodoksisë në Shqipëri dhe të gjithë qytetarëve të saj.

Si një peshkop ortodoks, dua t`ju siguroj ju shkëlqesi, në mënyrën më të dukshme, se misioni i patriarkut eksark në Shqipëri kërkon ekskluzivisht t`i shërbesh me sinqeritet popullit të dashur shqiptar në këtë kohë kritike dhe të ndihmohet për të çuar përpara çështjen e paqës dhe të mirëkuptimit vëllazëror në Evropë dhe në botë".

Me vone ky keshilltar ( Janullatosi) kekron si Jakamoni ne kohen e Zogut ti vinte vetes graden e Krye Peshkopit. Në kundështim me premtimin qe ka ber ene letren e mesiprme dhe me rregulloren e KOASHit, Janullatos vazhdoi të qëndrojë në Shqipëri, madje më 2 gusht 1992 ai u vetshpall kryepeshkop i KOASH-it. Berisha e pranon dhe e ligjeron.

Ju do te thoni c'pune ka qeveriu me keto pune? Ashtu eshte por ne ato kohe me ligjet e asaj kohe, qeveriu duhet te jepte OK-in, ndryshe s'behet. Kur e pyeten Berishen pas asaj qe ke pare ti ne video "Perse e pranove kerkesen e e Janullatosit" ai u pergjigj "Po ku i dija une rregullat e KOSH". ( Nga paditunia Z Hetus, Gindje pa shkolle une&nbspsmileysmiley   Ja qe ish komunisti Beirsha "asnjehere nuk kishte degjuar" se kisha greke gjithmon nepermjet fese ka dashur te ngjalle percarje   ndershiptare dhe se ekstremizmi vorio epirjot grek ushqehet me gjak nga kisha greke. Ndersa edhe nje halabak rruge qe kishte bere qofte edhe nje vit shkolle te mesme ne kohen e monizmit e dinte rolin e kishes greke dhe pirfterinjve greke.

 Kjo eshte e verteta e "Kush e solli Janullatosin ne shqiperi"

PF

Ju e njihini Janullatosin si njeri te mire. E keni takuar me sa di une disa here ne 97 . Te njejten gje ka thene edhe John Miller kur ka intervistuar Osama Bin Laden

Osama bin Laden has a firm handshake. We exchanged pleasantries in the polite but stilted manner one uses when speaking through a translator

Bin Laden never raises his voice, and to listen to his untranslated answers, one could imagine that he was talking about something that did not much concern him. Nonchalant. He does not smile. He continued, looking down at his hands as if he were reading invisible notes.

 

Nuk te duket njesoj  Dihet se cfare beri Osama. Mos beso cfare shikon por beso cfare ben ai qe shikon

Por te kthehemi tek pyetja jote Cfare ka bere Janullatosi?

Ka bere shume.

PF

Noli  dhe te tjere paten nje qelim kur krijuan KOASH-in Nuk ishte sapak mbrojtja e shqiperise nga ka copezimi grek nepermjet fese.Kjo fare mire mbrohej me "Feja e shqiptarit eshte shqiptaria" Ata paten qellimin te mbrojne harmonine fetare midis feve ne shqiperi. Kisha greke pretendonte se orthodokset shqiptare jane greke kjo per faktin se kisha shqiptare ishte nen urdherat e kishes greke, dumbabistet pretendonin se orthodokset shqiptare  jane greke se ata i falen zotit ne greqisht dhe sepse keshtu thone edhe greket. Te dy palet paten nje qellim ate luftes nderfetare. Ndersa kisha greke ashtu si edhe sot  duke i quajtur othodokset shqiptare si greke shpreson/te se kjo do te acaroj dumbaistet qe te kerkojne gjakmarje karshi  ketyre  "tradhetareve" te kombit. Dumbabistet duke i quajtur orthodokset shqiptare si greke kerkonin qe te eleminojne kete rezistence shqiptare qe kerkonte zhvillimin perendimor dhe ndalimin e kthimit te injorances dhe prapambetjes otomane. (Jo larg nga gjendja sot. Disa muslimane dumbabiste ofendohen sikur nje orthodoks vec te permend emrin musliman dhe rahin gjoksin se jane patriote te flakte dhe meqense jane shumica ne shqiperi duhet te bejne ligjin. Disa grekofone ulurijne se muslimanet po i persekutojn. Aspak larg nga koha e Nolit. )

Ne keto kushte Noli dhe patriote te tjere menduan se duke eleminuar justifikimin e ketyre forcave regresive shqiptare ( kisha ku faleshin   shqiptare ishte greke)  do te conte  ne  eleminimin  e mundesise te nje gjakderdhjej te mundeshme . Krijimi i KOASH u pa si propozimi me i mire se mendimi i disa te tjereve  qe kerkonin ti kthenin tere orthodokset ne muslimane. Ka edhe sot mendime te tilla

U zgjata ketu per te treguar se qenia  e nje kryepeshkopi grek ne krye te KOASH edhe sikur ai te jete engjell vetem per pasojat qe sjell e ben ate te demshem. Nje ruajtes i vathes se perendise do te ishte larguar duke thene se qenia time ne krye te vathes  nuk i sherben mbrotjes se vathes. Mirpo Janullatosi eshte tjeter nga ruajtes i vathes se perendise. Nuk eshte shume larg nga terorizmi i Bin Ladenit. Te dy palet me fjalen dhe librin e fese kerkojne gjakderdhje

Dhe nuk eshte vetem kaq. Sa here Hiresia e tij ka permendur ( ashtu si disa prej jush ketu) se muslimanet po futin hundet ne pune te kishes? Kjo hapur nenkupton ketu qe xhamia shqiptare po kerkon te shkateroj kishen shqiptare. Nuk eshte kjo nje thirje per vetmbrojtje te orthodokse shqitpare? ( si ajo e rinise orthodokse  korcare per tu armatosur e mbrojtur Kishen) Nuk eshte kjo  nje thirje per lufte vellavrasese ( e mbuluar me hilete e djallezine greke " ju na ngacmuat te paret&quotsmiley

Kane qene vete orthodokest qe ne themelimin  e KOASHit kane kerkuar qe tere shqiptaret te jene pjese e KOASH, ( muslimane, orthodoske apo katolike)

Noli ka then

"KOASHi nuk u takon vetem orthodokseve shqiptare por tere shqiptareve"

Me falni po duhet te jesh naiv te mos e shikosh kete

Nga jeta time personale

1994, ne Korce ishte nje shesh i lire ndertimi midis zones qe dikur quhej pertej lumit (shumica muslimane) dhe qendres (shumica orthodokse). 
Xhamia e kerkon sheshin per te ndertuar nje xhami. KRT nuk e jep "Do ta bejme lulishte" thote kryetari i KRT.

Nje vit me vone Kisha orthodokse e kerkon per kishe dhe KRT i jep leje ndertimi. Besimtaret muslimane me te drejte u irituan por K /i KRTse dha lejen e ndertimit dhe keshtu u vu guri i pare me tere ceremonite fetare me kete rast. Naten nje grup te rinjsh nga ata pertej lumit ( trimat e 5 dyqanve sic quheshin atehere dhe me perkrahjen  e PDse atehere ne fuqi) e heqin gurin. Te nesermen me urdher te Janullatosit krijohet Organizata e Rinise Orthodokse qe me arme dhe me ndihmen e cobenerve te Drenoves (sic quheshin atehere grupi rival i 5 dyqanave ) fillon te bej roje me arme naten ne  vendin ku do te ndertohej kisha. Jo me shume se nje jave djemte e 5 dyqanve  u armatosen dhe qytetit i hyri tmeri. Ishte nje  anetar i Komitet Egzekutiv, (njesoj si roli i Prefektures sot, ) qe propozoj qe as kisha e  as xhamia te mos ndertonte ne ate zone, dhe sejcila pale te zgjidhte nje vend tjeter Sot kemi Kishen Orthodokse ne qender te Korces dhe Xhamine e madhe tek ana e lumit. Ndersa me 97 Cobenerit me 5 Dyqanet me armet e mara nga koha e mbrotjes se truallit bene tmeret ne Korce.

Kush urdheroj te armatoseshin djemte korcare, Valle ky eshte roli i ruajtesit te vadhes se perendise. Kush ndermjetesoj me Asfaline greke te armatoseshin Cobenet e Drenoves qe per pak  e coj Korcen  ne gjakderdhje? Kur e them kete e di me fakte jo me "futja kot"

Ka dhe me shume por po e le me kaq.  Per te mos shkuar ne historite qe nga hartat me vorio epirin grek qe vinin bashke me ndihmat e kishes nga Selaniku, Janina po Korfuzi, tek certificatat fallco te kishes per te pagezuar shqiptaret si viro epirjote.

U zgjata dhe kjo pune njihet mire ska nevoje per mua.

E keqja jone nuk qendorn tek  Janullatosi. Ai dihet kush eshte dhe kjo nuk ndryshon. E keqja qendron tek politika jone, qe per xhepat e tyre apo per qellime tregetie me interesat kombetare kane nxjere ne pazar pjesen e jugut te shqiperise.

Janullatosi eshte atje ku eshte sepse politika shqiptare e solli me qellim te caktuar.

Zoti Na ruaj cfare do te ndodhe neser

 Toko, keto histori qe tregon ti me duken si perralla me mbret. Janullatosi nuk eshte i asaj grade qe te dali te rrihet me cunat e 5 dyqaneve e te tjera budallalleqe si keto. Se mire ato i armatosi Janullatosi, po te tjeret kush i armatosi? Berisha? Nejse, nejse. Se keto jane nga ato muhabete qe te gjithe e dine fare mire se cfare flasin dhe askush nuk degjon.

Ajo qe di une, ishte qe nje nga aresyet sepse Berisha e humbi referendumin e kushtetutes ne 1994 ishte se donte te perzinte Janullatosin nga Kisha Ortodokse dhe shqiptaret votuan kunder. Te meta mund te kete ne punen e cdo njeri, dhe une nuk po them qe Janullatosi eshte engjelli me krahe, po dil e hidh nje sy se c'behet nga komuniteti mysliman ku s'ka ndonje Janullatos, dhe do e kuptosh ate kengen labe

O Ceco te hengert tenja

e kishe te keqen brenda

Pf ,

se nuk kam kohe duhet me iki ne pune

Per armatosjen une jam Korcar dhe orthodoks. Dhe kam qene i ri ne ate kohe E di si dhe nga me erdhi ftesa per te mare pjesene Organzaten Rinia Orthodokse shqiptare. Kam pare me syte  e mi antaret e kesaj organizate ruanin me arme truallin dhe ku i mernin armet dhe turnet e ruajtjes. Sa per armatosjen e krahut tjeter kete e kam thene ( me perkrahjen e PD nenkupto Berishen)

Sa per referendumin Une kam qene nga ata qe shkon qyete me qytet dhe fshat me fshat per te bere fushate per pro referendumit dhe kam ndenjur e biseduar me fshatare e qytetare

Berisha e humbi referendumin jo se ishte ceshjta e Janallatosit por se  politikisht reputaconi  i  itj kishte rene. Opozita e ktheu referendumit per interesa personale ne mjet politik dhe jo ne ate kombetar. Per te mos e zgjatur Berisha ( dhene qei shkonin pas per referendumin ) e dinte/dinim shume mire se do ta humbte referendumin por e beri ate  qe mileti te arinte ne ate konkluzion qe e the dhe ti. "Orthodokset shqipare- valla meqenese referendumi humbi-  e deshin Janullatosin dhe ate votuan kundra referendumit" Beirsha  me dashje apo pa dashje me ate referendum i sherbeu prishjes se harminise fetare ne shqiperi.

Mendo per nje moment: Berisha solli Janullaosin si Kryepeshkop dhe pastaj kur reputacioni i  tij politk kishte rene ai kekroj largimin e tij me referendum qe beri ne fakt referendumin e tij jo te popllit Edhe sot ne themi "Berisha e humbi referendumin" dhe jo "Refrendumi humbi". Thua te jete kaq idiot Berisha?

Ika vllajo se jam vone

Ndersa kisha greke ashtu si edhe sot  duke i quajtur othodokset shqiptare si greke
 

Sot nuk kam degjuar retorike te tille. Dje po.

 

Berisha e humbi referendumin e kushtetutes ne 1994 ishte se donte te perzinte Janullatosi

Po te jete kaq i rende-sishem Janullatosi atehere i bie qe Toko te kete te drejte.

Qafo

Duhet te shkosh ne greqi dhe te flasesh personlisht me kleriket dhe politikanet greke ta degjish kete Keshtu parg e larg as qe ke per a degjuar "Jemi modernizuar tani " "jemi per paqe e harmoni midis popujve fqinje" " Ballkanie eshte modernizuar"

Toko, flm per kontributin per videon, dhe per sqarimet. smiley

Di dicka me teper per kontradikten e statutit te kishes per te cilen flet dhe artikulli me poshte? Dmth pervec the obvious reasons, qe s'ka pse te jete nje i huaj, aq me pak nje grek, ne krye te KOASH, vete statuti nuk eshte argument i mjaftueshem per te hequr qafe Janugrekun nga kreu i KOASH?

 

Godo: Janullatos u emërua në kundërshtim me Statutin

Shekulli, 19 Maj 2007

"Kryetari i Kishës Ortodokse Autoqefale, duhet të jetë me kombësi shqiptare. Dhe unë nuk di që z.Janullatos të jetë me kombësi shqiptare"

Z.Godo, gjatë një interviste të tij, kreu i Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare, shpjegon arsyet e emërimit të tij, si dhe shkaqet e qëndrimit në krye të këtij posti. Çfarë mendimi keni për tezat e ngritura nga Hirësia e tij, Janullatos, në intervistën e dhënë?

Nuk e mbaj veten si një njeri kompetent në punët teologjike, po kështu as për historinë e mirëfilltë të Kishës Ortodokse Shqiptare dhe të besimeve të tjera. Janë fusha që kanë tërhequr shumë pak interesin tim, por unë po përgjigjem për sa më pyesni dhe të them mendimin tim dhe si i di unë këto punë. E lexova intervistën e Kryepeshkopit Janullatos dhe në të gjeta atë që prisja. Hirësia e tij është një personalitet i mendimit të lirë dhe vizioni të gjerë. Është e vërtetë, që ai ka dhënë një kontribut të çmuar në ngritjen e Kishës Ortodokse në Shqipërinë e shkatërruar nga komunizmi, që ka ndodhur edhe me besimet e tjera. Por në intervistën e dhënë ka shumë gjëra që nuk qëndrojnë. Hirësia e tij thotë që në fillim të intervistës, se ai u vendos këtu me kërkesën këmbëngulëse të shqiptarëve. Unë do të pyesja, cilët janë këta shqiptarë? Sa ishin këta dhe ku u shfaq vullneti i tyre? Unë besoj se vendosja e një kleriku të huaj në krye të Kishës Autoqefale, duhet të ishte bërë vepër nëpërmjet një Kongresi të kësaj kishe, që të ndryshonte edhe statutin e vitit 1928. Me sa di unë, nuk ka ndodhur në gjë e tillë. Nuk është kjo rruga e vendosjes së Hirësisë së tij, Janullatos, në krye të kishës sonë. Është e kundërta. Ajo u bë në rrugë spontane dhe pa qenë e zyrtarizuar. I thashë këto për hir së të vërtetës.

Pra, ju z.Godo po thoni se me emërimin e zotit Janullatos është shkelur statuti i vitit 1928?

Kjo është fare e qartë. Statuti në fjalë, përcakton se Kryetari i Kishës Ortodokse Autoqefale duhet të jetë me kombësi shqiptare. Dhe unë nuk di që z.Janullatos të jetë me kombësi shqiptare.

Z.Godo, si ka ndodhur atëherë emërimi i z.Janullatos?

Pëlqimin fillimisht për nisjen e veprimtarisë së Janullatosit në Shqipëri e ka dhënë ish- presidenti i asaj kohe, Ramiz Alia. Mbaj mend ta kem takuar Hirësinë e tij në fillim të vitin 1991, në Hotel "Dajti". Pata me të një bisedë dyorëshe dhe kur dola prej andej isha aq i impresionuar nga takimi me këtë personalitet, saqë thashë me vete: "Pse dreqin nuk jam bërë ortodoks!?". Por mbetet gjithnjë ankesa se në çfarë rruge është bërë emërimi i tij. Kjo është kaluar në heshtje nga Ramiz Alia, dhe Presidenti që erdhi më pas e gjeti një fakt të kryer në pamundësi të ndryshonte këtë, sepse kjo do të krijonte ndofta një reagim të brendshëm, por sidomos mund të provokonte një reagim të fortë nga pala greke dhe ne nuk ia kishim ngenë këtyre punëve në atë kohë. Kështu që, duke kaluar nga një president tek tjetri, u pranua në heshtje qenia e Kryepeshkopit në detyrën që mori përsipër.

Z.Godo, si do i komentonit thënien e Janullatosit, që ne nuk jemi komb tipik mysliman, i cili merr përsipër edhe të përmendë shifra të përkatësisë fetare në Shqipëri?

Aktualisht, mua më duket një gjë e pavend të merremi sot me statistikat e dallimeve fetare sepse këto kufij kanë ardhur duke u shuar. Ajo që dimë është se në mbarim të luftës, statistikat e Italisë, që i përmend edhe Hirësia e tij, janë statistikat e fundit, por nëse do të përpiqemi të komentojmë sot këto shifra, do të hyjmë në një labirinth ku nuk mund të dalim kurrë. Le të përmend familjen time. Të dy vajzat e mia janë martuar me ortodoksë dhe për nipërit e mi askush nuk mund të thotë se cilit besim i përkasin. Kjo që ka ndodhur tek unë, është shtrirë në të gjithë Shqipërinë. Kjo ka nisur që në kohën e komunizmit, ku filluan të shuhen dallimet fetare, dhe që u bënë në masë martesat ndërmjet përkatësive të ndryshme fetare. Sot, kemi arritur ku nuk dallojmë se kush është një katolik, mysliman apo edhe ortodoks. Kushto që, kush merr përsipër të komentojë këto shifra, për mua, është një njeri që i ka mbetur koha mbrapa dhe kërkon të evidentojë gjëra që nuk ka më interes për askënd.

Z.Godo, ç'mendim keni për faktin që, kohët e fundit në Kishën Ortodokse Autoqefale janë emëruar në poste drejtuese edhe klerikë të tjerë me kombësi greke?

Për mendimin tim, kjo gjë nuk shkon. E kuptoj që, në rrethana të tjera erdhi këtu Kryepeshkopi Janullatos, që bëri një punë që duhet falënderuar. Por mua më duket një tendencë e rrezikshme dhe e papranueshme, që Kryesinë e Kishës Ortodokse Shqiptare ta kemi me kombësi greke, sepse ajo është instanca më e lartë fetare, që merr përsipër organizimin e kishës. Dhe kjo kryesi duhet të shkojë duke u bërë shqiptare dhe jo duke u kryesuar nga një kombësi e huaj, që nuk ka të bëjë me Shqipërinë. Marrëdhëniet e Kishës Ortodokse me shtetin grek, janë një punë e grekëve. Ne nuk duam të marrim ide të tilla hua. Ne jemi mirë kështu siç jemi. Ne jemi një shtet laik dhe kemi marrëdhënie të përcaktuara me komunitetet fetare, me ligj, siç e përcakton Kushtetuta. Marrëdhëniet e shtetit me komunitetet fetare, nuk kanë krijuar asnjë shqetësim. Gjithsesi, e them se nuk na duhet një model i huaj, aq më pak, nuk na duhet një model i atyre shteteve, ku feja ka një ndikim të madh drejtpërsëdrejti mbi shtetin dhe politikën, dhe mbi shoqërinë në përgjithësi. Ne nuk na duhet një model i tillë në besimet tona.

Për këtë arsye, kundërshtoni qenien e Janullatosit në krye të Kishës Ortodokse?

Unë do të isha kundër emërimit të çdo kryepeshkopi me kombësi të huaj. Nuk kam ndonjë tendencë për të thënë se nuk duhet të jetë veçanërisht grek. Por aq do të isha kundër, po të ishte bullgar, ose serb, ose rus fjala vjen. Ngado që do të vinte, për mua do të ishte i papranuar, sepse për mendimin tim kisha duhet të ishte shqiptare. Vepra e Janullatosit do të mbetet, por duhet të ketë një cikël të mbylljes. Në të njëjtën gjendje me të cilën u motivua ardhja e Janullatosit në Shqipëri, ishte edhe besimi mysliman, po ashtu edhe ai katolik. Të tria besimet fetare pësuan të njëjtin ndëshkim të rëndë nga komunizmi. Ndofta ata që e pësuan më keq ishin katolikët, për shkak të specifikës të rretheve që janë përqendruar. Tani kanë kaluar 17 vjet nga koha e shembjes së komunizmit. Cilido nga këto besime fetare ka bërë përpara. Megjithëse, për mendimin, tim gjatë kësaj kohe janë ndërtuar objekte kulti më shumë se sa ç'duhet, por gjithsesi të tria këto besime fetare tashmë kanë bërë një rrugë dhe janë aty ku duhet të jenë.

Kështu që, ekzistenca e tij nuk justifikohet më me ndërtimin e kishës. Mendoj se ka kaluar koha kur ne duhet të shtrinim dorën për ndihmë, sepse klerikët tanë ishin zhdukur dhe se nuk kishim drejtues për të shkolluar dhe drejtuar klerikët tanë. Kjo që mund të quhet fazë tranzicioni e besimeve fetare në Shqipëri, ka kaluar. Tani duhet të shikojmë se në këtë rrugë e sipër, çfarë është ajo që nuk qëndron dhe që duhet të rregulluar. Një prej tyre, për mendimin tim, do të ishte se si do të jetë organizimi i Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare. Ajo duhet të jetë me çdo kusht një Kishë Autoqefale. Dhe unë besoj se ky është vullneti i ortodokseve të mirë shqiptarë. Hirësia e tij, diku tërheq vëmendjen se punët e ortodoksëve janë të ortodoksëve, dhe në to nuk duhet të trazohen myslimanët ose qytetarë të besimeve të tjera.

Jam plotësisht dakord. Mua si mysliman apo edhe qytetar i këtij vendi, që mund ta deklaroj edhe veten ateist, nuk mund të më pengojë, apo të më heq të drejtën një njeri që të shfaq një mendim, për zhvillimin e kulteve fetare në Shqipëri, pavarësisht se çfarë feje i përkas. Unë mund të shfaq mendimin tim për atë çfarë nuk më duket mirë, ose të them falënderimin tim për atë që ecën pozitivisht.

Z.Godo, ju thoni se Kisha Ortodokse duhet të jetë me çdo kusht Autoqefale. Kush mendoni se duhet të jetë iniciator i këtyre lëvizjeve?

Unë besoj se në këtë pikë të punëve, shteti ka pranuar në heshtje këtë gjendje. Nuk më duket se është koha që të ndërhyjë shteti për ta ndëshkuar. Kjo është një punë e komunitetit ortodoks fetar. Duhet ta zgjidhin ata dhe unë besoj se do ta zgjidhin më së miri, dhe në kohën e duhur.

Intervistoi: Lindita Çela

O PF po pate qejf me fluturu me pras ti, je i lire ta besh ket pune se ne nuk na pengon, po pash Zotin mos hajde te na thush qe duhet me fut edhe ne nje pras se eshte shume bukur.

Car jane keto krahasime idiote o burre?

Te meta mund te kete ne punen e cdo njeri, dhe une nuk po them qe Janullatosi eshte engjelli me krahe, po dil e hidh nje sy se c'behet nga komuniteti mysliman ku s'ka ndonje Janullatos

Mos duhet me more ene komuniteti myslimon nai mollah Omar nga Afganistani qe te jemi n'rregull. Se vallahi rregull vejne ata mollahet, po me çar kostoje se. Masnej i fusim nje te msume arabishtes per myslimonet dhe greqishtes per ortodokset (katoliket e dine pak a shume italishten si te gjithe ne) dhe msuset e shqipes i exportojme neper shkolla ku msohen gjuhe te vdekura.

Po sinqerisht ne çfare sistemi yjor jetoni ju? (se ne kto planetet e Diellit s'figuroni) Janullatos edhe ministrin e mbrendshem Igli Toska, e ka martu greqiqsht ne kishen ortodokse te Tiranes ne vitin 2005 (ishte akoma minister burri i botes). Kurse ju vini e na tregoni se sherbesat greqisht behen vetem ne ndonje kishe ne zona minoritare.

Po urdhri qe asnje prift ortodoks te mos merrte pjese ne ceremonine perkujtimore te viktimave te gjenocidit grek ndaj Camve, ku merrnin pjese drejtuesit e te tre komuniteteve te tjera, a nuk eshte anti-shqiptar? (kete ma ka konfirmu nje prift ortodoks kur e pyeta se pse nuk shkoi asnje prift i thjeshte ne ate ceremoni)

 

 O Lizander, qetesohu mer burre. Secili ka te drejten e opinionit te vet, dhe po te fillosh te shash e ti bish gjoksit per patriotizem, nuk eshte se sjell ndonje argument ne tavoline. Meqe fjala e dites sot qeka Janullatos, se i paskan bere prape nderime kohet e fundit, atehere vazhdoni pushkatimin pa gjyq neper blogje me variantin "e di une eheheheeee". Une jam lodh me keto temat e patriotizmit alternativ ketu tek peshku.

O PF, ti kritiko me fjale te pergjithshme e duke akuzu se nuk po te sjellim asnje argument. Po une pak me siper kam hedh poshte argumentin tat m'duket edhe te kam sjell dy argumente qe, per mua, vertetojne veprimtarine anti-shqiptare te Janulles. Ti as nuk merresh fare me to, po i quan "patriotizma alternativ" apo "renie gjoksi" (nenkupto majmunllik) ashtu siç mundoheshe te hidhje poshte totalisht pa llogjike edhe tufen me argumente te Tokos, qe per kete pune di me teper se une e shume te tjere ketu.

Shkurt muhabeti, ti nuk kerkon te diskutosh apo formosh nje opinion sa me te sakte, po kerkon vetem te mbrosh Janullatsin dhe kete vendim absurd te bashkise se Korçes, me nje fanatizem tipik te atyre njerzve qe jane indoktrinuar me idene se Janullatosi eshte shpetimtari i ortodoksise shqiptare, te ciles i kanosej rreziku i injorances se pjeses myslimane.

Solidarnosc, keq me vje po nqs nuk gabohem, vendimet e tilla nuk i merr kryetari i bashkse po keshilli bashkiak, ku mazhorancen e ka PD-ja me sa di une. Ndoshta ke degju per viziten e bujshme qe bene me para publike nja njezet veta (bashke me grate e burrat) te ketij keshilli para ca kohesh ne Paris. Aty e kupton se per çfare nivel njerzish jane ata qe moren kete vendim. Nuk eshte çudi qe ata Nolin ta ngaarrojne me Molin dhe te thone qe nuk u pelqen se preferojne kenget korçare.

O Xhib, une nuk e marr vesh kete gje. Ne fakt edhe sepse KOSHi s'me ka interesuar kurre, sepse deri me sot, nuk kam pare organizem me reaksionar, kunder popullor dhe antishqiptar sesa Kisha Ortodokse. Por ama, nje gje me ben pershtypje, qe asnjeri nga ju nuk e ka permendur ketu. Eshte Lioneli i Bostonit. Ky eshte shqiptar puro, otrodoks dhe kryepeshkop ortodoks i KOASH ne Boston. I intervistuar per Janullatosin, ai ka thene fjalet me te mira. Mesa me kujtohet, Lionelit i eshte bere ftesa qe ne fillim, pa u shpallur ende Janullatosi kapo i KOASHit, dhe i eshte dorezuar propozimi qe te behej Lioneli kryetar. Lioneli nuk pranoi; dhe mesa di une, kurorezimi i Janullatosit ka patur dhe gezon ende edhe bekimin e Lionelit.

Tani nga pikepamja fetare, me duket se ceshtja eshte e zgjidhur; nga ana kombetare, apo administrative, mbetet nje kryq ende per t'u mbajtur. Ndoshta per te eleminuar kete kryq, Janullatosi ka kerkuar te marre nenshtetesine shqiptare. Vetem se ai gabon ne nje pike; kujton se nenshtetesia te shqiptaret ka te njejtin kuptim si te greket, dhe do beje te harrohet fakti qe ai eshte grek... Nuk e di Janullatosi qe greku apo i huaji ne mes te shqiptareve behet 1000 vjec dhe shqiptaret do ta dine gjithmone se cfare eshte dhe nga eshte.

Mua me duket tamam ashtu si e kane shpjeguar dhe shume te tjere ketu, qe aresyet jane politike. Greqia do te arrije, madje ka arritur shume ne politikat e saj me Shqiperine me Janullatosin. Fundi i fundit do biem gjithmone ne nje pike: Kjo nuk eshte kurrsesi cfare kishte ndermend Noli me KOASH ne momentin kur e themeloi, e derisa nderroi jete.

Liolini nuk pranoi se ishte i martuar.Kryepeshkopi dihet te jete im pamartuar.

Se dyti,KOASH deri ne 1967,ka qene organizata me nacionaliste ne Shqiperi.Keshtu qe mos i fut te gjithe ne nje thes ti.

Jo ju fus te gjitheve ne nje thes, po ortodokset i kam futur krejtesisht ne nje thes me vete! Ne thesin e reaksionit antikombetar. Se cfare ka qene ne te kaluaren, kjo mbetet ende te marre note nga historia; dhe edhe sikur te marre noten maksimale x 10, cfare ka qene dhe cfare eshte, jane dy gjera krejt te ndryshme. Dhe qendrime si ky i yti me shtyjne edhe me shume qe jo vetem ta fus ne ate thes, po ta lidh gryken e thesit dhe ta shtrengoj mire. Qe te fshihesh pas nje te kaluare, eshte treguesi me i mire i mekateve te sotme, qe kerkohen te mbulohen, sidomos ne rastin ne fjale.

Ka shume vend per debate dhe diskutime, shoqerore dhe miqesore; une mbetem ne ate qe kam thene gjithmone, qe nje grek ne krye te KOASH eshte tragjedi dhe katastrofe per KOASH, dhe jo vetem aq, po per te gjithe kombin shqiptar, sepse KOASH nuk eshte nje OJQ, apo nje parti politike, eshte pjese e kombit shqiptar. Eshte nga te zezat me te medha qe i kane rene mbi koke ketij kombi, ceshtjes dhe aspiratave te tij shekullore.

Nuk kam asnje gje me Janullatosin, nuk e njoh, dhe nuk me duhet fare se cfare thone te tjeret per te. Guglloje sa te duash, ai eshte grek, KOASH eshte gjithshka pervec kesaj; madje sot, vetem shqiptare nuk eshte. I shtrengoj doren peshkopit te Elbasanit qe i ka prere lidhjet zyrtare me kete "kryepeshkop" dhe qe nuk pranon te vihet nen administrimin apo autoritetin e tij. Kjo, per shkak se nuk po flasim thjesht per ceshtje shpirterore, por per ceshtje kombetare ne rradhe te pare. Ashtu si perpiqemi te inkriminojme me apo pa vetedije cdo misionar arab islamik ne Shqiperi, ashtu duhet te inkriminojme dhe demaskojme edhe nje grek. Fundi i fundit, me arabet nuk na lidh asnje gje, as miqesi e as armiqesi; kurse me greket dihet nga te gjithe, qe kemi pare vetem armiqesi, gjenocid, masakra, spastrim etnik, deri ne synime te zhdukjes totale te kombit shqiptar nga faqja e dheut.

Ne fakt Arthur Liolin ne nje interviste ka thene se kishte pranuar dhe kishte ardh ne Shqiperi ne 92 per tu bere kreu i KOASH, por politikanet e kthyen mbrapsht (Ramizi me duket ishte akoma kryetar i shtetit&nbspsmiley

Keto historite, qe nuk kishte peshkop tjeter,  nuk ka akoma peshkop tjeter, jane PERALLA te Janull MASHTRUESITdhe te sahanlepiresve te tij. Janulla ka deklaruar kur erdhi ne Shqiperi se do te qendronte ne krye te KOASH vetem perkohesisht, deri sa te formoheshin peshkopet e rinj Shqiptare qe do ta zvendesonin, por natyrisht ky ishte MASHTRIM, pasi s'do mend qe Janullen vetem vdekja e largon nga ai funksion qe e ka marre me MASHTRIM edhe ne kundershtim te  rregullores se KOASH

 

 

Me thene te drejten, s'me intereson fort kjo ceshtja e rruges, po meqe po permendni Nolin, Korcen, per t'ju ngacmuar pak po edhe per te bere nje krahasim me ditet e sotme, ja nje link per nje artikull te NYT-se te vitit 1921:

http://query.nytimes.com/mem/archive-fre...

 

 

permbledhje:E futi Ramizi Kalin e Trojs, e miratoi Berisha,çobanet ju binden aq sa mund ta connin Korcen ne gjakderdhje per nji kishe, Korca pranon kokulun emrin e rruges,Igli Toska jo me pak se minister ceremonin e ben ne Greqisht ne Tiran me Janulla etj etj...nje histori e shkurter na tregon se c'popull jena dhe habitena me Fatin ton te zi .Dhe krejt Historia jon  e palavdishme nga kshu a!

Jam shume dakort me argumentet e tokos sepse edhe une i kam degjuar te gjitha pike per pike sic i tha toko.

Vetem per nje gje nuk jam dakort.Qe Berisha donte qe referendumi te humbiste.Ketu me duket pak e zmadhuar.Berisha kujtoi se do te fitonte me lehtesi dhe prandaj e beri edhe referendumin.Por Opozita mblodhi shume te pakenaqur nga kunderrevolucioni i sapunit e deri tek gabimet e PD. KJ bente propogande kunder referendumit dhe ceshtja Janullatos ndikoi ne rezultatin perfundimtar duam apo nuk duam ne ta pranojme.Kunder votuan jo vetem te majte por edhe te djathte,jo vetem te krishtere por edhe muslimane.Gjithashtu mesa di une nuk ishin vetem ortodokset ata qe votuan kunder kushtetutes,por edhe ne lagjet muslimane te Korces PO-ja mori me pak se ne ato ortodokse .Shume shqiptare u kthyen me force nga Greqia qe te votonin Kunder dhe ata nuk e bene dysh fjalen e pronarit.Dhe keta kane qene muslimane me shume se ortodokse.Por kjo ska rendesi.Rendesi ka qe fatkeqesisht JO-ja fitoi dhe bashke me te edhe Janullatosi ndenji.

Me vjen cudi qe PF thote qe Janullatosi eshte burre zotni.Nuk e do por ne rangjet me te larte te KOASH jane te mbushura me minoritare apo grekofone.Dhe ata i ka emeruar atje Janullatosi jo une.Nje peshkop shqiptar qe kemi Johan Pelushin shpresoj qe ai te behet kryepeshkopi i ardheshem pasi Janullatosi te ike nga kjo dynja.

Pastaj si ka mundesi qe sa here KM apo zyrtare te larte greke kur bejne vizite ne Shqiperi,bejne edhe nje vizite protokollare ne KOASH???Mos kujtojne se eshte pjese e shtetit grek ata???Do te benin te njejten gje nese do te ishte kryepeshkop shqiptar??JO!

Po ate skandalin me eshtrat e femijeve qe i bere per ushtare si po ma thua.Po kundeshtimin e sulmeve te NATO-s kur shumica dermuese e besimtareve te tij ishin pro si ja thua.Ne ketu ne Boston beme meshe dhe demonstrate ate dite ne perkrahje te sulmeve.Po refuzimi per te mbajtur nje meshe per genocidin cam si e gjykon?Mos ndoshta ata te mjere qe u vrane nuk meritonin nje meshe?Edhe perkujtimin e Fan Nolit mezi e beri pas nje presioni te madhe mediatik.

Pastaj ai sukur kishte ardhur perkohesisht apo jo?Sa quhet perkohesisht se une e di qe ne rastin ne fjale mund te quhet 4-5 vjet por jo 20.

Po kujt i flas edhe une!Kameramanit te Zan Caushit!Ai(Caushi) qe se bashku me asfaline greke bene ate qe bene ne 1997.Apo Janullatosi nuk dinte gje edhe per kete.Se si cudi shkoi pa i hyre gjemb ne kembe ne mes te Vlores dhe te rremujes ku mbajti edhe nje meshe nderkohe qe hoxha kishte ikur nga syte kembet.Apo ishte rastesi edhe kjo?

Lizander!

Nuk i njoh ata te keshllit bashkiak,dhe nuk ka rendesi nese jane te PD apo PS per mua ata jane tradhetare as me shume as me pak.Kur vjen puna per kombin per mua ska PS apo PD ka vetem shqiptare.Nuk e di se cfare kane bere ne Paris,por e marr me mend,kur disa te papare dalin nga zinxhiret.Thjesht permenda Kryatarin e Bashkise se e kam pasur edhe shok femimie dhe e njoh si familje.

 

 

Shikoni p.sh. tek historiku i KOASH, sipas faqes zyrtare te kishes, dmth te Janulle koorves, ca thuhet dhe sa pak shkruhet per themeluesin e KOASH, te ndriturin Nolin, sikur te behej fjale per ndonje marangoz te kishes:

Veçanërisht e rëndësishme ishte edhe veprimtaria e Fan Nolit (Theofan Stiljan Nolit ose Mavromatit), i cili përktheu shumë tekste kishtare në shqip, duke ngulmuar që këto të përdoreshin në adhurim; më pas ai zuri vende drejtuese, fillimisht në Kishë, si mitropolit i Durrësit, dhe më pas në Shtetin Shqiptar, si ministër i jashtëm dhe kryeministër, në vitin 1924.

Jo vetem qe shkruhet dhe kaq pak, po vereni dhe fjalet qe perdoren, nje nofke greqisht, Noli paskesh kembengulur si kokemushke qe te perdoreshin tekstet shqip, me pas ai paskesh zene vendin, mbase zaptuar, dhe paskesh filluar nga kisha per te arritur endren e tij politike ne shtetin shqiptar.

Te @#$% %$#& ku ti kesh Janulle, ty dhe gjithe koorvave shqiptare qe u shiten tek ty dhe qe akoma te lepijne boothen dhe te mbajne aty.

 

 

O Xhibo, kot me t'pyt se une me sa e njoh kete Janullatosin me eshte dukur burre i mire. Ti di ndonje gje konkrete per ndonje veprimtari antishqiptare te tij.

I shoqi u kthye nga emigrimi dhe pervec dy kalamajve te tij shikon dhe nje me te vogel ne shtepi. "Po ky c'ne o grua, ne dy femije kishim?" thote i habitur. E shoqja i pergjigjet: "Ca te beri ai ty, ai i gjori pershesh me kos po ha".

Keshtu eshte dhe ky argumenti jot PF, teper i pjerdhur, asgje personale me ty (perpos pak zhgenjim per kete ceshtje) po per argumentin qe parashtron.

Sipas teje Janullatosi eshte legjitim ne postin qe mban dhe duhet te rrije aty derisa ne te kemi prova qe ta mbushin mendjen ty apo ndonje fansi tjeter te Janullatosit qe ai eshte kriminel?

Me te njejten llogjike shtepia jote eshte e imja derisa ti t'i mbushesh mendjen miqve te mij qe une jam burr i lig.

Ai, pervec ceshtjes se statutit te kishes (dhe arsyes pse u be i tille, pikerisht per te mbrojtur KOASH nga Janullatosit) qe duhet te mjatoje per te gjithe fansat dhe te verberit, eshte i huaj mer yahoo, per me teper grek.

Duke cituar Tironsin per nje ceshtje tjeter, Nuk e dum!!!

Xhib, do te te vendos ne listen e abuzuesve.

Pse?

Ngaqe s'jam fans i Janullatos?

Apo ngaqe s'kemi te njejtin opinion per ceshtjen?

 

P.S. Rritu pakez, shpirterisht e kam fjalen. smiley

Sepse po e ndot faqen me sharje dhe te gerthitura. S'je ne pyll ketu, o 80%sh.

Shi shi 20 %  smiley

Ok ke te drejte per ate, ndjese. Mgjths duhet vene ne dukje qe s'kam bere sharje sharje, po sharje me simbole matematikore, kuptimi i te cilave varion nga lexuesi ne lexues. smiley

P.S. Lajm thyes.

At Nikolla: Të largohet Janullatos

Shekulli, 29 nentor 2006

Kreu i Kishës Shën Maria në Elbasan ka ngritur akuza të ashpra ndaj kryepeshkopit, pas emërimit të priftit grek. "Janullatos po thellon veprimet antishqiptare. Nuk është më fetar, por agjent shovinist i Vorio-Epirit".

Emërimi i peshkopit të ri grek, në krye të kishës ortodokse të Gjirokastrës ka sjellë një reagim të ashpër të këshillit të kishës ortodokse autoqefale Shën Maria në Elbasan, me në krye at Nikolla Markun. Famulltari i kishës së vjetër ka deklaruar dje, gjatë një konference për shtyp se emërimi i priftit grek si peshkop i Gjirokastrës është një veprim tejet i rrezikshëm, jo vetëm për pavarësinë e kishës, por edhe për sovranitetin e kombit shqiptar. Ai ka hedhur akuza të rënda ndaj hirësisë së tij, Anastas Janullatos duke deklaruar se ai po vazhdon të thellojë veprimet antishqiptare për tjetërsimin e Jugut të Shqipërisë, duke vendosur në përbërje të Sinodit të Shenjtë priftërinjtë grekë. “Shteti grek ka gjunjëzuar në këtë rast shtetin shqiptar, duke bërë presion me refugjatët, të cilët i ka kthyer në skllevër. Statusi i Shenjtë dhe i përjetshëm i kishës Ortodokse shqiptare është shkelur përfundimisht, duke i shërbyer qarqeve Vorio- Epiriote. Veprimet që ndjekin njëri-tjetrin në dëm të kombit shqiptar, si kthimi i emrave të njerëzve, ndërtimi i varrezave greke, dhënia e pensioneve, shpërndarja e librave për Vorio- Epirin, dhënia e dyshtetësisë e të tjera, janë veprime që përkrahen direkt nga shteti grek me misionar Anastas Janullatosin. Të gjithë këto veprime që i kemi thënë disa herë, tregojnë qartë se misioni i i Janullatos nuk është më fetar, por ai i një agjenti të asfalisë greke dhe i shovinizmit grek të Vorio -Epirit”-deklaroi dje an Nikolla Marku.

Për arsyet e mësipërme, këshilli i kishës Shën Maria ka dalë dje me një deklaratë, e cila i bën thirrje opinionit kombëtar për mbështetje. Në këtë deklaratë, e at Nikolla Marku thekson faktin se pensionet, ndërrimi i emrave nga shqiptarë në grekë dhe ndërtimi i kishave në formën e kishave greke nuk mund të tjetërsojë indetitetin shqiptar. “Kërkojmë me forcë ndërhyrjen e parlamentit të Shqipërisë që të miratojë ligjin përkatës për administrimin dhe drejtimin e subjekteve fetare në Shqipëri, si hap i domosdoshëm për ruajtjen e sovranitetit të besimit dhe të kombit shqiptar. I bëjmë të ditur organizmave ndërkombëtarë si dhe ambasadorëve të vendeve mike të Shqipërisë se Anastas Janullatos nuk përfaqëson kishën Ortodokse shqiptare dhe se është një person nxitës konfliktesh ndërfetare në Shqipëri, me politikat e tij shoviniste greke. Kërkojmë gjithashtu nga Këshilli i Evropës ndërhyjen e tij autoritare ndaj Greqisë, e cila nxit dhe provokon veprime në dëm të Shqipërisë. Integrimi i Shqipërisë nuk duhet të jetë Vorio- Epir, por evropianizëm historik”,- shtoi më tej at Nikolla.

Nëpërmjet at Nikolla Markut, këshilli i kishës Shën Maria në Elbasan i ka bërë thirrje Presidentit të Republikës të largojë menjëherë nga Shqipëria skuadrën e priftërinjve grekë, me në krye Janullatosin. “I bëjmë thirrje ligës shqiptaro-amerikane, me qendër në SHBA që të bëjë prezent para Kongresit Amerikan dhe presidentit Bush gjendjen e krijuar nga ndërhyrja e shtetit grek në punët e brendshme të Shqipërisë, por sidomos në Kishën Ortodokse Shqiptare dhe tek besimtarët e saj. I bëjmë thirrje besimtarëve ortodoksë gjirokastritë, por edhe qytetarisë që të mos dëshpërohen nga emërimi i grekut në krye të Peshkopatës, sepse është një komb i tërë që mbron sovranitetin e besimit ortodoks si dhe identitetin e tij shqiptar. U kujtojmë atyre pak të shiturve me pensione e viza greke se ka ende kohë të reflektojnë dhe të mos përdoren në dëm të Shqipërisë, përpara se zjarri i ferrit t’i djegë përjetësisht”. Në deklaratën e Këshillit të kishës Shën Maria theksohet se mesazhi është i qartë për të gjithë. Duhet reflektuar që nga intelektualët e Shqipërisë e deri tek besimtari më i thjeshtë, që nga shoqatat patriotike e deri tek partitë e institucionet e larta të shtetit shqiptar. Duke mbyllur deklaratën e tij, Nikolla Marku deklaron se besimi tek Zoti nuk mund të justifikojë përçarje kombëtare e tjetërsim të identitetit tonë historik duke kërkuar që Janullatos të largohet së bashku me priftërinjve grekë që drejtojnë institucionet fetare në Shqipëri.

 

"FAN.S.NOLI" NATIONAL ASSOCIATION PROTESTS APPOINTMENT OF GREEK BISHOPS IN ALBANIA

TIRANA, AUGUST 2 [1996] (

ATA

)-The Presidency of the "Fan S. Noli" National Association has sent a copy of its protest to Albanian President Sali Berisha, Parliament's Speaker Pjeter Arbnori, Prime Minister Aleksander Meksi and the Dean of the Diplomatic Corps accredited to the Republic of Albania, Romanian ambassador George Miku, to make them aware of Istanbul Oecumenical Patriarchy's decision to ordain three Greek bishops in three dioceses in Albania without the approval of the Albanian Church and State.

"We consider this act an interference not only into the rights of the Albanian Autocephalous Church but also into the internal affairs of the Albanian state", the protest says.

"How is it possible that the Istanbul Patriarchy thinks to ordain in Albania only Greek orthodox ministers and not send them to other countries of the former communist East?", the Presidency of the association asks.

The protest says that "It is not the first time the patriarchy tries to put the Albanian Orthodox Autocephalous Church in the clutches of the Hellenic Church".

The decision of the Istanbul patriarchy runs contrary to the Statute of 1926 of the Albanian Orthodox Autocephalous Church. The Patriarchy recognised the autocephaly of this church in 1936.

Fan Noli, the association is named after, was chairman of the Albanian Orthodox Autocephalous Church in the U.S. He was the most outstanding activist in creating the Albanian Orthodox Church and detaching it from the denationalising influence of the Greek Church. 

Xhinxhile, nje pyetje nga une...

Cila eshte zgjidhja?

Xhibi.

Me sa po kuptoj, ti ke problem se nje dite ne rruget e Korçes mund te vihet emri i Sali Berishes.

Ma kaq sa arrita te marr vesht, Jallanutasi nuk eshte i keq, eshte Berisha i keq qe pranoi Janallutasin si kryepeshkop.

Po ne qofte se Janullatosi eshte i mire, pse Berisha qe e pranoi eshte i keq, me algjeber ky problem eshte i pazgjidhur.

@ Xhibi

Timeo Janullatos et dona ferentes! tha plaku.

Xhinxhile, nje pyetje nga une...

Cila eshte zgjidhja?

Xhibi do te behet prift i KOASh-it me duket. Kjo do ishte zgjidhja.

Vallahi, te me falin te gjithe besimtaret ortodoks, po une me mire te bej ty o Qafir kryetar te KOASH se sa Janullen!

E kupton tani sa i keq eshte Janulla.

Or Lizander..edhe une si ty kam mejtuar deri para nja nje viti. Rekordi im anti-janulle eshte mbjelle heret nder internete shqiptaresh. Tash kom ndryshu mendje. Pajk!

Per t'kuptu t'kuptoj se kom qen vet si ty. Tash kom kthy pllaken! Janulla edhe pa MBA ka arritur te beje investime te medha financiare dhe te pakten te mbaje me buke nje administrate kishtare me qindra njerez, qe eshte me shume se cmund te kete bere Rezart Taci. Per ket gjo kryetari i Bashkis po i ve emrin rruges ne Korce...

Ore vellezer te dashur, te huaj kemi pasur mbi koke gjithmone si ne fe apo dhe ne qeveri. Fillo me princin Vid e vazhdo me ate austriakun qe na vune si kujdestar klase ne 97 e vazhdo me OSBE e tjera e tjera e duke perfunduar me ambasadorin amerikan ne vite...Po keshtu Dias ishte perkujdestar per katoliket e Janullatos per orthodokse..varri bidonat kesal pune.

Po me e bukura!!!

Sapo me tha  nje i njohuri im se ne Boston pasneser  diten e shtune,mbahet nje konference e qe shoqerohet me nje darke ku marrin pjese gjithe Vorioepirotet e Amerikes dhe kane te ftuar nderi..cilin thoni juve..qirje Vasilis Bollanos..nga Allvania kryeka.i i Vorioepirioteve te Shqiperise. A e imagjinoni  se cfare do flitet aty?

POR komuniteti shqiptar i Bostonit qe eshte shume "atdhedashes e patriot" ka vendosur te shkoje te protestoje para konferences dhe kane blere 10 pikerina me veze extra large dhe do ja vervitin Bollos ne koke.Hajde cdo veje hajde!

Ah te isha dhe une ne Boston e te shkoja me "patriotet shqiptare" e te protestoja!

Aman ore vellezer kush do jete aty te na tregoje se cdo behet..!!!

komuniteti shqiptar i Bostonit qe eshte shume "atdhedashes e patriot" ka vendosur te shkoje te protestoje para konferences dhe kane blere 10 pikerina me veze extra large dhe do ja vervitin Bollos ne koke.

Hahah..kam pas nji shoqe me origjine ortodokse qe i ishte qepur Janulles si Turku sumes! Sa qoka i ka prish kur e kishin ftuar Greqerit e Amerikes, aq te mira qofshin. Nje dite me terhoqi zvarre dhe mua, dhe do ti? U takova Gatzoyanis. Me tha 'he mo? ste vjen turp? djale i ri vjen prish harmonine mes popujve?'

Gjeni pergjigjen timesmiley

Kompromisi që solli Janullatosin në Shqipëri

Shekulli, 9 janar 2005

Anastas Janullatos ka ardhur në Shqipëri më 16 korrik 1991, pas një kompromisi të bërë në Korfuz, më 2 korrik 1991 midis ministrave të jashtëm të Shqipërisë dhe Greqisë, përkatësisht mes Muhamet Kapllanit dhe Antonios Samaras. Patriarkana Ekumenike e Kostandinopojës, që është froni i parë i njohur zyrtarisht nga të gjitha kishat ortodokse (ruse, serbe, rumune, bullgare, greke, shqiptare), mori iniciativën e emërimit të Janullatosit në Shqipëri si patriark. Sipas At Artur Liolinit, Janullatosi erdhi në Shqipëri si misionar i përkohshëm, ndërkohë që prej më shumë se një dekade ai drejton Kishën Orthodokse Shqiptare. Emërimi i Janullatosit në krye të Kishës Orthodokse është shoqëruar me reagime të orthodoksëve shqiptarë, sidomos të atyre me banim në Amerikë. Kulmi i këtij konfliki ka qënë viti 2001, kur komuniteti grek i Shteteve të Bashkuara të Amerikës shpalli Kryepeshkopin Janullatos si fitues të një çmimi të përvitshëm për të drejtat e njeriut. Motivacioni i këtij çmimi ishte: "për impenjimin misionar të Anastasios në Afrikë dhe për "rikostruktimin e mrekullueshem të Kishës Autoqefale Orthodokse Shqiptare.

 

Ztrl, sipas disa shkrimeve ne internet, At Liolini ne fillim, si shume te tjere, ka qene kundra emerimit te Janullatusit ne krye te KOASH. Me pas ka ndryshuar qendrimin publik per kete, kush e di pse, po me gjasa qe te mos acaronte mardheniet pasi sado pak apo shume ka nevoje per KOASH, apo akoma me keq qe te mos perfundonte si peshkopi i Elbasanit, i cili mbasi kritikoi Janullatosin u be lanet nga KOASH. Dmth prifti shqiptar proteston ndaj faktit qe prifti grek ka uzurpuar kishen shqipare, dhe prifti grek i thote ti s'je me prift shqiptar. Go figure!

Ja ca thote ky shqipoamerikani ne lidhje me At Liolin dhe qendrimin e tij per Janullatosin:

Sejfi Protopapa: Peshkopi Janullatos: Jo, nënshtetësinë shqiptare

Sa boshllëk na sjell mungesa e Kryepeshkopit Theofan Stilian Noli!
Kisha Ortodokse Shqiptare në Amerikë sot drejtohet nga vëllezërit Liolin, At Artur Liolini si Kancelar dhe Peshkopi Nikon Liolini si peshkopi ortodoks i zonës verilindore të SHBA, ku bën pjesë edhe kisha shqiptare. Këta dy vëllezër ftuan Peshkopin Janullatos si dhe Peshkopin Ilia Katre, (i lidhur me Patrikanën greke në Stamboll dhe përgjegjës i dy kishave shqiptare në Amerik&eumlsmiley, për të festuar meshën e të dielës, më 9 mars 2008 në kishën e Shën Gjergjit, në Boston, themeluar nga Imzot Noli. Në këtë mënyrë, tre peshkopët dhe At Arturi do të festonin 100-vjetorin e ditës kur At Theofan Stilian Noli, një prift i thjeshtë, foli shqip për herë të parë mbas 13 shekujsh, në shërbimin e meshës për ortodoksit shqiptarë të Bostonit. Në të vërtetë, Imzot Noli meshoi shqip më 22 mars 1908. Thjesht, Liolinasit përdorën 9 marsin për të mundësuar praninë e Peshkopit grek Janullatos në kishën e Imzot Nolit, ndërsa Peshkopi Janullatos kishte ardhur në Boston për nevoja dhe shërbime mjekësore.
Çfarë sakrilegj! Një gënjeshtër banale për shqiptarët.
Më 22 mars 1908 ishte hapi i parë, drejtuar nga Imzot Noli, që përfundoi me themelimin e Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare e njohur më së fundi zyrtarisht më 1937.
Ky akt flagrant i Liolinasve u protestua nga një numër shqiptarësh në kishën e Shën Gjergjit, atë të diel më 9 mars 2008. Si rezultat i meshës së 9 marsit, Peshkopi Janullatos, me lot në sy nga gëzimi, mori në dorë edhe mbështetjen e kishës shqiptare të Amerikës.
Prej asaj dite, At Arturi ka filluar publikisht të vlerësojë dhe të lavdërojë punën e Peshkopit Janullatos në Shqipëri. Ndofta, Liolinasit kanë nevojën e Peshkopit grek për ndihmë financiare, si edhe për kuadrot fetare që përgatiten në seminarin ortodoks të Durrësit, i organizuar nga Peshkopi grek Janullatos.
...
Po ashtu fushata kohore e At Arturit është krejt në kundërshtim me pozitën e tij, kur ai së bashku me priftin shqiptar Michael Sotir, kryetarin laik Tom Sotir, patriotin Andon Athanasi,  patriotin Niko Kirka dhe Sejfi Protopapën erdhën në Tiranë më 1992 për të kundërshtuar peshkopin Janullatos dhe ndërhyrjen greke në Kishën Ortodokse Autoqefale Shqiptare.
Vizita në Tiranë e patriotëve shqiptaro-amerikanë konsiderohet si një nga burimet e protestës shqiptare në ceremoninë e kurorëzimit të Peshkopit Janullatos si Kryepeshkop i kishës shqiptare. Ceremonia në kishë u ndërpre dhe vazhdoi në hotel "Tirana". Shefat grekë të ardhur nga Athina u larguan nga kisha para kohe.
Me këtë lëvizje diametrike, vëllezërit Liolin tash e tutje do të flasin një gjuhë, ndonëse të sofistikuar, por gjithmonë të helmuar për mbijetesën e Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare.

Ja ca paska thene per kete gje dhe At Liolin:

A mendoni se e gjithë kjo përmban në fakt një paradoks, at Artur? Imzot Noli e shkëputi Kishën Shqiptare nga ndikimi dhe gjuha greke, duke bërë aktin e madh të themelimit të Kishës Autoqefale Shqiptare dhe tani, 100 vjet më vonë, pikërisht në jubileun e këtij akti madhor, kemi një grek, Janullatosin, i cili merr pjesë në ceremoni. A përbën kjo një përmbysje?

Jeta është plot me paradokse dhe sfida. Fan Noli ishte njeri i kohës së vet. Ai na mësoi që me guxim t’i trajtojmë çështjet dhe realitetet e kohëve tona. Dhe pikërisht këtë po provojmë të bëjmë. Në shumë raste, ai priti individë me të cilët nuk ishte krejtësisht dakord sepse ishte jashtëzakonisht i hapur dhe kozmopolitan. Ne e shohim këtë jo vetëm si diplomaci të zakonshme e të mirësjellshme ndërmjet njerëzve të Kishës, por gjithashtu si oportunitet. Kjo nuk është vetëm tradita shqiptare e mikpritjes, por, gjithashtu, një nevojë absolute për përmirësimin e marrëdhënieve ndërmjet udhëheqësve të komunitetit tonë.

Ja ca thote dhe nje tjeter, Eshref Ymeri, ne lidhje me kete:

A e di vallë Liolini se çfarë porosish të vyera na ka lënë Noli për mbrojtjen e pavarësisë së KOASH-it? “Me të parën, - thotë ai, - duhet të futim gjuhën shqipe në çdo kishë orthodokse e t’i spastrojmë me mashë dhespotlerët grekë pa vonim e të kërkojmë dhespotlerë shqiptarë” (fq. 152). Dhe më poshtë vazhdon: “Të mos ketë ... dhespotër grekë në Shqipëri. Kështu vetëm do të shpëtojmë nga intrigantët” (fq. 178).

Në shaka e sipër atë Liolinit mund t’i bëhej edhe një pyetje paska me spec: “Po atë portretin e Nolit për ç’arsye Janullatosi e ka flakur nga mjediset e Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë? Për dashurin që paska për Nolin apo për urrejtjen që ushqen mbarë kisha ortodokse greke kundër tij?”

Do jete konvertuar dhe At Liolin pra, si puna e Qafos qe thote Janulla i ka bere mire Korces dhe i takon emri i rruges, pa shtjelluar me pare se nqs Janulla ka bere gjera me shume per Korcen sesa qytetet e tjera, cili eshte qellimi, i ketyre bamiresive dhe shkollave greke qe hapen, e cdo gje tjeter, fundja dhe i konsulates greke, mgjths kete e them me rezerve se s'e di sa minoritare greke ka ne Korce ne krahasim me qytetet e tjera ku s'ka konsulata greke.

Dmth shprehja qe nqs ja ashtu nenen tjetrit per nje kohe te gjate, eventualisht mund te te therrese baba eshte e vertete per disa ne lidhje me Janullen. Varja qe eshte grek, varja qe eshte kundra statutit te kishes kjo gje, varja qe fundja dhe amerikan te ishte prap eshte i huaj dhe s'ka pse te jete nje i huaj ne krye te KOASH. Jo, tani Janulla qenka i perligjur se ka bere ca bamiresira, dhe tani e tutje pergjegjsia sipas disave qendron mbi popullin shqiptar qe te faktoje nese Janulla eshte kriminel (me prova qe i mbushet mendja atyre ama) dhe vetem atehere mund te kene rezervime per te qenit e tij ne krye te KOASH.

Une ca te dukem ty, qe pret zgjidhjen nga une?

Zgjidhja fillon per mendimin tim, si me cdo problem tjeter, me berjen transparente sa me shume te situates dhe me ndergjegjesimin e njerzve. Tani meqe eshte situate kaq acaruese eshte me mire te mos i dime gjerat sipas teje, apo te bejme sikur s'eshte keshtu, apo te mso flasim? smiley

Thjesht me acaroi ne kulm qe kete Janullen po e perjetesojne tani me tituj e emra rrugesh. Kaq. Asgje tjeter s'me kapi, se s'kam ndonje interes personal.

 

Po ti desh na cove te gjitheve ne pavion te 17, dhe tani thua mos presim zgjidhje nga ty??? Po nje ide duhet ta kesh, te shkreten!

Po thua "berje transparente"... Ti po thua troc nuk e dum! Une s'e dua, asnjeri ketu nuk e do, pervec ndonje sharabajge purthak qe do te beje si diplomat perendimor me mentalitet te emancipuar alla-Lubonje. Cfare lesh transparence do te besh ti? Qe te acarohemi dhe me keq? Po ndergjegjesim??? Jo mer jo, nuk e duam dhe pike, me ndergjegje te plote e them; madje dhe subkoshienca ime therret te njejten gje... Mbase na infektove ti kellire smiley , po ja qe keshtu eshte... Po pa zgjidhje konkrete??? Mos bre se nuk i thuhet gjysma e historise shqiptarit se e ben per te vrare veten...

Une psh, me respekt dhe dashuri te plote per Janullatosin, do e kisha dhuruar nje fishek.

Kush ka snajper, le te dale dhe te thote... le te dale dhe ndonje qe di ta perdore snajperin dhe t'ja mesoje nje tjetri qe nuk e pranon te kete frike, dhe mbaron muhabeti ketu.

Idera ka shume. Nje ishte ajo qe thashe dje, qe nqs keta qazim mulletet e televizioneve tona s'do ishin partiake dhe s'do benin vetem emisione me axhenda politike duke patur kujdes te mos i sjellin deme padroneve, Fevziu e Co do benin ndonje emision televiziv per kete, Fevziu sidomos, mbase e ben and proves me wrong. smiley Po qofte dhe ata te Topit e kanaleve te tjera.

Dmth qe ne vend qe te germojme ne neper internetra se si e qysh e tek u instalua kali i Trojes ne krye te KOASH, dhe kush e mban tani, dhe si mund te hiqet, pra keto pyetje ata mund ti pergjigjen shume me mire, se kane me shume info, me shume resurse, dhe padyshim nje emision televiziv me audiencat e tyre do tia finte flaken ketij muhabeti me shume se komentet tona, te cilat ty qe je i ndjeshem te bejne epileptik smiley po nuk eshte se i lexon gjithe bota keto.

Ne mungese te ketyre qisim dufin tone, ca mesojme ndonje informacion e sjellim, dhe kshu.

Gjithsesi nuk eshte si thua ti se te gjithe jane kundra Janulles, shumica padyshim ma ha mendja, por ka plot te shitur, apo naive, apo "perendimore" etj. Dmth perendimore duhet te behemi ne dhe te pranojme grekun ne krye te KOASH (si dhe bagazhet qe vijne me te) se te ishte fjala vjen nje shqiptar ne Greqi, jo ne krye te kishes, po dhe guzhinjer i priftit te ishte do e kishin var prej goglash grekerit qe te nesermen dhe do e kishin qitur prej zverku jashte.

Po sic e shikon dhe nga argumentat e tipit "C'keni me Janullatosin ai s'eshte burre i keq" nuk eshte si thua ti qe cdo njeri eshte i mireinformuar.

Per keta tipa eshte ti te thone "C'ke qe e perze te huajin nga shtepia, ai eshte burre i mire dhe te ben dhe ca pune ne shtepi" po gjithsesi me naivitet apo me qellim ne te tilla ujera perpiqen ti shtyjne argumentat. Ndaj duhet transparenca dhe sensibilizimi, se ca e kane memorjen shume te shkurter ose duan te na i bejne dhe ne te tille.   smiley

Epo emisione te tilla jane bere o xhinxhile. Nje e kam pare vete. Ishte plot me intervista dhe tregonte historine qe ne hapjen KOASH ne Shqiperi. Si u be Janullatosi kryepeshkop, me intervista nga Liolini, prifterinj te tjere shqiptare, edhe me intervista te hiresise se tij, naltmadhnise, shkelqesise, perjetesise dhe fortlumturise se tij Janullatos. Kete emision e kam pare vete dhe nuk mund ta dyshoj fare qe eshte bere. Dhe perfundimi? Ja ku je ti akoma qe djeg goma makinash ne peshk dhe kerkon ndergjegjesim te shqiptareve... E di ti moj aguridhke qe populli jone eshte bageti? Nuk kane ata as ndergjegje te perbashket, as ndergjegje kombetare, asnje gje! Jane aq te lodhur, sa vetem llafet u kane mbetur. Tema e dites sot eshte nje marauzhge me emrin Baze dhe nje brumbull bajgash i Agalliut qe quhet Taci. Do vije koha, do kalojne dhe nja tre dite, dhe do mbyllet meseleja me kaq. Pas kesaj, duhet te ndodhe ndonje gje tjeter, ndonje miting i PS-se me ndonje Ngjele qe ben thirrje te rrembehen armet, do behet dhe ca tym atehere, dhe do bjere perseri... pastaj do vijne perseri ato lajmet e heqjes se vizave qe ka nje jave qe kane pushuar, e keshtu me rradhe pastaj... Shqiptaret mbahen ne gjendje vegjetative(demek gjalle) me "cudine e rastit".

Ti tani do te ndergjegjesosh! He tani, se nuk eshte se nuk i kupton keto gjera me vullnet te lire dhe pa ndihmen e dikujt....

Zotrules, tani s'te mbetet vecse te thuash "Enver Hoxha u vinte hakut ketyre. Ai ua dinte koken!" dhe e mbylle muhabetin ... smiley

Po rri moj goce se sa qe Enveri gjalle nuk vinte dot Noli ne Shqiperi, jo me tajarja e Janullatosit!!! Greku e kish te ndaluar te shikonte nga Shqiperia, jo me te vinte ne Shqiperi... Me keto lloj plehrash Enveri do kish fertilizuar nje Myzeqe te tere! Po per te ardhur keq jemi.

Zotrules, pas "zarzalines" tende s'me ben zemra te te kundershtoj ne asgje smiley

Per sot i mbylla debatet!

 

Une psh, me respekt dhe dashuri te plote per Janullatosin, do e kisha dhuruar nje fishek.

Kush ka snajper, le te dale dhe te thote... le te dale dhe ndonje qe di ta perdore snajperin dhe t'ja mesoje nje tjetri qe nuk e pranon te kete frike, dhe mbaron muhabeti ketu

O Avni Rustem, ndalohet nxitja e terrorizmit.

Kush po terrorizohet ketu??? U terrorizove ti?

Pastaj me duket se e "mbarova muhabetin aty"; mos i jep shume imagjinates ti, se po nuk te funksionoi mire, edhe terrorizohesh vetvetiu.

Pikerisht Xhibo, pikerisht

tani e tutje pergjegjsia (sipas disave) qendron mbi popullin shqiptar qe te faktoje nese Janulla eshte kriminel (me prova qe i mbushet mendja atyre ama) dhe vetem atehere mund te kene rezervime per te qenit e tij ne krye te KOASH

Qysh ore "pikerisht"????

Pak prova ka per Mediun? Minister e ke akoma!!!!!!! I hyn gjemb ne kembe kriminelit aty??? Bile sa me kriminel te jesh, aq me te gjate e ke jeten dhe pushtetin!

Ne fakt, po te mos e kishte sjelle Xhibi kete lajmin tek Peshku, une s'do t'ia kisha vene shume veshin. Ndoshta sepse s'kam asnje besim tek institucionet fetare, te cfaredolloj besimi qofshin. E si rrjedhim mbetem indiferente perballe gjithçkaje ka te beje me to. Ketej nga ne, Vatikani eshte shtet me vete dhe jo vetem kaq: italianet ankohen sepse prifterinjte nuk paguajne taksa mbi pronat e patundshme qe zoterojne anembane vendit.

Por Shqiperia se paku kete pavaresine nga kleri eshte perpjekur ta kete gjithnje. Nga ky kendveshtrim "rruga Janullatos" tingellon djallezore.

Pervec se une ne pergjithesi ne parim s'jam dakort me keto lloj shprehje mirenjohjeje ndaj kerkujt: buste, emra rrugesh etc.

sic e shikon dhe nga argumentat e tipit "C'keni me Janullatosin ai s'eshte burre i keq" nuk eshte si thua ti qe cdo njeri eshte i mireinformuar.

Per bese, mu s'me ke thon ndonje gjo te re. Edhe une si ti flamurtar/bajraktar kam qene..madje kerkoja qe cdo te djele janullatosi te thoshte nje lutje per prifterinjte shqiptare te vrare me urdher te atyre greke. 

Po ja qe Janullatosin s'ke ku e kap!

Per keta tipa eshte ti te thone "C'ke qe e perze te huajin nga shtepia, ai eshte burre i mire dhe te ben dhe ca pune ne shtepi" po gjithsesi me naivitet apo me qellim ne te tilla ujera perpiqen ti shtyjne argumentat.

Meqe citove qe e citove, jepe te gjithen. smiley

Nuk ka nevoje te kapet gjekundi Janulla nga ne si fajtor qe te kete argument per largimin e tij, ai me ligj te kishes shqiptare dhe me cdo llogjike thjesht s'i takon te jete aty, edhe sikur te jete greku me i mire qe ka pare Toka qe nga Platoni, apo dhe engjell te jete.

Ti per kete ceshtje me sa duket s'ke argumenta, ti ke vetem "une mendoja si ju po tani s'mendoj si ju", dhe lojra te tjera fjalesh. Megjithate ne s'eshte se kemi qellim te te ri-konvertojme ty personalisht, keshtu qe no harm done. smiley

O Qafir, me fal! Te kom ra m'qafe kot dhe tani do nderroj menie ene une. Ja sa te shkoj ne gjykate dhe te verifikoj kete qe thu ti. E me pra faktin qe KOASH eshte regjistru ne gjykate si sh.p.k. apo si sh.a. Pastaj do kerkoj dite e nate qe Janulles ti jepet titulli mantaxheri me i mire i vitit. Le qe car them une? I 20 vjeteve te fundit biles!

Tani seriozisht, a e kupto se sa gabim i mat gjonat dhe se nga ç'pare "genjehesh". A ke nigju per mungesen e transparences, se financimeve qe siguron Janulla? A e di se sa akuza ka qe nje pjese e mire e tyre vijne nga lobe greke te konfirmuara si anti-shqiptare? (vertetim per keto eshte veshtire te kete se duhet te kete bythe dikush t'i hetoi ato fonde)

E kam bere si krahasim edhe me lart, po imagjinoni pak se si do duhet te reagonim nqs komuniteti mysliman, do drejtohej dhe financohej nga ekstremiste arabe qe do kerkonin (siç kerkojne ne disa raste sporadike kur gjejne hapesire) te radikalizonin praktikimin e Islamit ne Shqiperi. Ne rastin konkret kemi prova qe Janulla ka kryer veprimtari anti-shqipare (sikur thjesh puna e Kosoves te merret per baze eshte me shume se e mjaftueshme) dhe merremi me aftesite manaxheriale te tij.

Po ti ke ndryshu me shume mendim se prej ca kohesh, Janulla, si dhelper e vjeter, eshte bere 'pule' e urte dhe nuk po ben me zullume hapur. Dhe kjo eshte disi normale se nqs deri dje kishte kryeministrin dhe gjysmen e ministrave qe ose i kishte martu ose hante dreka e darka me ta, dhe nje president, Moisiun, qe deklarote si matuf qe eshte se shqiptaret ishin myslimane aksidentalisht (kishin ra prej fiku), sot ke tre kreret e shtetit qe nuk dune me e pa me sy Topi, Berisha dhe Topalli. Dhe ai e ka kuptu shume mire qe po te leje shkak, i pritet nje bilete vajtje.

Laicitet dhe shkeputje e e fese nga shteti, do te thote qe feja s'ka te drejte te fuse hundet ne punet e shtetit dhe jo qe institucionet fetare te jene mbi ligjet e shtetit dhe interesat kombetare.

 

Dhe kjo eshte disi normale se nqs deri dje kishte kryeministrin dhe gjysmen e ministrave qe ose i kishte martu ose hante dreka e darka me ta, dhe nje president, Moisiun, qe deklarote si matuf qe eshte se shqiptaret ishin myslimane aksidentalisht (kishin ra prej fiku), sot ke tre kreret e shtetit qe nuk dune me e pa me sy Topi, Berisha dhe Topalli. Dhe ai e ka kuptu shume mire qe po te leje shkak, i pritet nje bilete vajtje.

 

 

Po ja kane gjetur dermanin edhe ketij problemit te Pushtetareve qe s'e honepsin Janullen (Berishen s'do e vija ne mes tyre ).  Kane gjet teorine e re  te "Janulles" ;  - Kush s'eshte Ortodoks s'duhet te merret me punet e Kryepeshkopit !!!? -  megjithese Kryepeshkopin e vetshpallur  ne ate vend e ka vendos nje  myslyman Ramiz Alia, megjithese Janulla vete i fut hundet dhe ngaterrohet me te gjitha rrymat Antishqiptare, dhe po ashtu ata qe kane me shume mundesi ta heqin s'jane ortodokse (Presidenti, Kryeministri, dhe Parlamenti ne shumicen e tij)

 

PS. Princesha e Fjetur s'na tha a e mori vesh perfundimisht kush eshte Janulla, apo do ja kete fut prape gjumit ??

 Gjergj. Mos u shqetesoni per mua. Lermeni ketu... Ju vazhdoni luften...Te rroje...Partia.... Do shihemi...... ne Shqiperine...khe...khe...(ketu peshtyj edhe pak gjak) e lire....

Te rroje dhe Xhibi me fshese ne dore perkunder .....POROSIVE...per te trazuar pak ujrat .

Me VARJE ne menyre PUBLIKE kush bie prurje si keto me domethenie FETARE . Me Ligj deri 100 vjet . 

Jane prurje qe percajne ...nxisin e shtyjne shqiptaret ne theqafje , vllavrasje , ne injorance e ne shekuj te tera prapa. Sa me   te fencur  ju duket vetja per keto histori boshe aq me teper zhyteni ne kampe kundershtaresh .

Shembulli me i paster per te mos u pranuar JO vetem ne Europe por per tu mbajtur jashte dyerve te saj edhe per qindra vjete , per aq kohe sa do heqim dore te notojme ne keto UJRA Xh-ebrailistesh -ibiste ! 

 A ke nigju per mungesen e transparences, se financimeve qe siguron Janulla? A e di se sa akuza ka qe nje pjese e mire e tyre vijne nga lobe greke te konfirmuara si anti-shqiptare?

Pse me ca kujtonje ti ngrihen ato katedrale? Me leket e besimtareve te Shqiperise? Deri tani asnji nga faksioni anti-janullatist nuk ka pellitur per transparence financiare, por per ca parime obskurantiste ligjore e kanoniko-ligjore, a thua se jane prelate me juridik.

Do transparence prej Janullatosit? Kerkoi te hape librat e kontabilitetit. Mos i kerko te drejten juridike te fronit qe ka.Pastaj do kerkoj dite e nate qe Janulles ti jepet titulli mantaxheri me i mire i vitit. Le qe car them une? I 20 vjeteve te fundit biles!

Ne fakt, e meriton. 

Mona Agrigoroaiei: Lidheni Janullatosin dhe detyrojeni të largohet nga Shqipëria!!

"Hirësia" e tij, Anastasios Janullatos, nuk gjendet në Shqipëri për punë të Zotit. Ai as nuk meriton të veshë veshje kishtare me këtë qëndrim shovinist antishqiptar që e ka. Zoti, Jezu Krishti nuk i mësoi të krishterët, qoftë katolikë, qoftë ortodoksë të urrejnë të tjerët e të sillen me mendjemadhësi e epërsi. Bibla nuk thotë: "Urreni të afërmit tuaj", por "Duani të afërmit tuaj", "Kur dikush të jep një shuplakë, ia ktheni mollëzën tjetër"…
Dhe këto mësime, "Hirësia" e tij ende nuk i ka mësuar. Por, ai din fort mirë të shtrijë agjenturën e tij në jug të Shqpërisë… Konstatohet pra, se Janullatosi ka mësuar ortodoksi prej librave grekomëdha, nëpërmjet pasqyrës së planeve të stilit "Megali Idheja", ku edhe pjesa e jugut të Shqipërisë , përveç Çamërisë së kolonizuar më parë, do të duhej të ishte nën sundimin e shtypjen greke.
Veprimtaria subversive grekomadhe e Janullatosit, është në dobinë e aktivitetit kriminal antishqiptar të Greqisë. Një përmasë e saj zhvillohet në veshje fetare, me qëllim të shëndrrimit të karakterit të identitetit kombëtar shqiptar, të shqiptarëve ortodoksë, në atë helen. Në jug të Shqipërisë, shqiptarët janë të terrorizuar nga grekomëdhenjtë, duke arritur që këta agjentë të çvarrosin madje edhe të vdekurit shqiptarë, me pretekstin absurd se qenkishin "ushtarë grekë".
Ardhja e Janullatosit në Shqipëri dhe "mbjellja" e tij e pastajshme në postin e Kryepeshkopit të Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare është një veprim i drejtuar kundër shtetit shqiptar, për të cilin duhet të japin përgjigjësi edhe poltikanët shqipfolës pakurrizorë që mbyllin sytë dhe e tolerojnë, madje edhe e ndërojnë, gjithmonë të gatshëm për të zbatuar urdhërat e një armiku të përbëtuar të shqiptarëve.
Mirëpo, populli nuk lëjon të mashtrohet, qëndrimi i Janullatosit në Shqipëri zgjon veçse revoltë.
Sjellja e tij është një provë në shtim se është uzurpues i Kishës Ortodokse Shqiptare, që ka shpallur autoqefalinë më vitin 1922: "…proklamojmë në emrin e Trinisë së Shenjtë të njëqenësishëm e të pandarë (en onomati ti Agias, omousiu kai adiertu Triados), Autoqefalinë e Kishës Ortodokse të Shqipërisë, de fakto, se de jure ka qenë që prej ditës së shpalljes së Indipendencës Politike te Shtetit Shqiptar, duke mbajtur lidhje spirituale, dogmatike dhe apostolike plotësisht me Kishën Nënë të Patriarkisë së Shenjtë Ekumenike, si dhe me Patriarkitë dhe Kishat e tjera Ortodokse Autoqefale të botës por , administrativisht indiependente" ( Fletore zyrtare e vitit I, Nr. 49, dt.26.10) Kisha Ortodokse Autoqefale Shqiptare u njohë në vitin 1932 nga Patriarku Ekumenik i asaj kohe dhe nuk i është abroguar ndonjëherë autoqefalia.
Pra, ndodhemi para një situate unikale në botë, ku një i huaj, në mënyrë të padrejtë uzurpon postin e kryepeshkopit të një Kishe Ortodokse Autoqefale. Për të kuptuar se vazhdimi i qëndrimit të Janullatosit në Shqipëri, në cilësinë që e ka, është një sfidë edhe ndaj të drejtës kanonike, që nuk ka fare të bëjë me kishën e me fenë…, po japim një pjesë nga një studim i Arkimandritit Theofan Koja, i titulluar "Zbatim i principit të autoqefalisë dhe i kanonit 34-et apostolik, në mënyrë konkrete për Kishën Ortodokse Autoqefale Shqiptare (K.O.A.SH.). Studimin e kam gjetur në Vjetorin "Shqiptari" të vitit 1999, i botuar nga Bashkësia Kulturore e Shqiptarëve të Rumanisë (f.72-73):
"Fakt absolut është se, në asnjë Kishë Ortodokse Autoqefale, apo Patriarki në botë, nuk gjendet ndonjë rast që ato të kenë në drejtimin e tyre ndonjë të huaj, duke përjashtuar K.O.A.Sh-in.
Justifikimet e ndryshme që janë përdorur deri më tani dhe që mund të përdoren për të mbuluar sadopak këtë gabim kanonik, të bëra me dashje apo pa dashje, me qëllime apo pa qëllime, nuk kanë asnjë vlerë, sepse ato nuk kanë asnjë bazë kanonike. Kjo për arsye se E Drejta Kanonike, parashikon se si veprohet në rastet kur posti i Kryepeshkopit në një Kishë Ortodokse Lokale mbetet vakant dhe nuk gjendet një autokton për ta zëvendësuar.
Konkretisht, në rastin e K.O.A.SH.-it, në qoftë se do të veprohej në frymën e Kanoneve te Shenjta te Kishës Ortodokse Lindore, duke ruajtur gjithmonë Statutin e Autoqefalisë se kësaj Kishe, ishte e pranueshme që në krye të saj të ndodhej përkohësisht një i huaj në cilësinë e Ekstarkut, siç ishte deri më 2 gusht 1992, Hirësia e Tij, Anastasios Janullatos, por jo në cilësinë e Kryepeshkopit, duke bërë de facto qëndrimin e tij në këtë post".

Kërkohet nga të gjithë faktorët e shëndoshë kombëtarë, edhe nga masat e gjëra popullore, një veprimtari më e vendosur për largimin e këtij uzurpatori antishqiptar, që shpërdor e abuzon me një post që fare nuk i takon e që ka ardhur për të helmuar shpirtrat e shqiptarëve e për të shtrirë rrjetin e tij me qëllime antishqiptare grekomëdha.
Janullatosi nuk do të ikë vet nga Shqipëria. Duhet detyruar. "Ta ndihmojmë" pra, që ta braktisë Shqipërinë. Edhe me zor. Ai nuk është
Kryepeshkopi i Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare, por agjent i huaj, i maskuar në veshje kishtare. Cilësia e lartë e udhëheqësit të K.O.A.SH.-it i takon një pasardhësi të të madhit Fan Noli, i cili më siguri do të vërtitej në varr nëse do të dinte se për veprimet e këtij grekomadhi dhe të servilëve të tij shqipfolës po shpërdorët institucionin fetar ortodoks shqiptar.
Lidheni Janullatosin dhe detyrojeni të largohet nga Shqipëria!!

Floart-Press

Prap me juridicisma kanonike? I mesuar teologjikisht me libra 'megalo-idhenj'? Agjent i huaj?

Pres pergjigje.

Nqs s'e ke vene re, titulli i temes s'eshte "Rruga Qafiratos", keshtu qe mos prit kot pergjigje, jo nga une te pakten. Gjithsesi keto artikuj per nga natyra jane te kithet me  Janutekonvertuarit, Januperendimoret, Janutolerantet apo Januetjoret. smiley

Zhvarrimet ne Permet dhe djalli Janullatos

Apostol Kotani

Së pari dua të nënvizoj se Shqipëria dhe shqiptarët, asnjëherë në historinë shumë shekullore nuk i kanë rënë më qafë ndokujt dhe nuk kanë patur lakmi për trojet dhe pasuritë e të tjerëve, por kanë jetuar dhe punuar në trojet dhe pasuritë që u fali natyra.

Të tjerët na kanë rënë më qafë duke na pasur lakmi për pozitën gjeografike strategjike që lidh Lindjen me Perëndimin dhe për pasuritë natyrore. Për këtë qëllim jo një herë na kanë sulmuar dhe pushtuar dhe na kanë shkaktuar plagë të rënda në vlerat njerëzore, ekonomike e social-kulturore të pa llogaritshme.

Pa u futur thellë në histori, do të përmendja agresionin ideologjik e ushtarak të shovenistëve grekë në vitet 1912-1916, të shoqëruar me djegie, plaçkitje dhe vrasje makabre burash, grash shtatzënë, fëmijë dhe pleq, në gjithë Shqipërinë Jugore, me pretendimin se këto krahina u përkisnin grekëve.

Këto pasqyrohen më së miri nga dëshmimtarët okularë siç është edhe Kosta Tomori Leusa, në librin e tij “Barbaritë Greke në Shqipëri” botuar me 1917 në SHBA.

Këtë bënë edhe serbët në Shqipërinë e Mesme dhe të Veriut, barbarit e të cilëve paraqiten hollësisht nga Leo Aleksandri me origjinë hebreje dhe shtetësi austriake në librin e tij me titull “Golgotha Shqiptare” botuar në vitin 1913. Këtyre dy fqinjëve, Greqisë dhe Serbisë nuk u mjaftuan trojet që ju shkëputën arbritarisht Shqipërisë më 1913 nga Fuqitë e Mëdha Evropiane, por deshën të zgjerohen edhe me tej ,duke u përpjekur ta zhduknin Shqipërinë nga harta e botës, gjë për të cilën flet edhe marrëveshja ushtarake ndërmjet Greqisë dhe Jugosllavisë e vitit 1941.

Me gjithë këto, populli shqiptar ka ditur mirë të dallojë qarqet shovinist e qeveritare dhe klerikale nga masat e gjera popullore, me të cilat ka ruajtur kurdoherë ndjenja miqësie, bashkëpunimi dhe ndihmë reciproke.
Populli shqiptar nuk u mashtrua nga parrulla e pushtuesve fashistë dhe nazistë për “Shqipërinë Ethnike” që u servirën, por e dënoi dhe e sabotoi agresionin fashist të 28 tetorit 1940 kundër Greqisë dhe, ushtarët shqiptarë të mobilizuar me forcë, jo vetëm dezertuan, por edhe u vunë pushkën ushtrive italiane. Mjafton për këtë të përmendim vetëm nja dy fakte kokë fortë: Benito Musolini 13 ditë pas fillimit të luftës kundër Greqisë, më 10 nëntor 1940, thirri një sërë personalitete të larta ushtarake si Marshall Badoglio, Admiralin Domenico Covanjari, etj, dhe u shprehu keqardhjen që lufta në front nuk po shkonte siç ishte menduar dhe shpresohej, se në vend të një kryengritjeje në prapavijat e ushtrisë greke, u vërtetuan fenomene shumë të rënda nga ana e disa nënreparteve shqiptare, se përveç ushtarëve të Batalionit “Tomori” që dezertuan në fillim të nëntorit, dezertuan edhe ushtarët e Batalionit “Taraboshi”, dhe se ushtarët shqiptarë u kthyen pushkën ushtarëve italianë.

Kurse në letrën drejtuar Hitlerit më 22 nëntor 1940, ndër të tjera i shkruante: ”Është tradhtia ,pothuajse e përgjithshme e forcave shqiptare,të cilët ngritën krye kundër reparteve tona” Po kështu Gjenaral Badoglio në kujtimet e tij shkruan se bandat dhe trupat shqiptarë që bënin pjesë në divizionet tona ose na tradhtuan duke bërë sabotime,ose u lidhën me grekët. E megjithë këtë qarqet shoviniste greke vazhdojnë të akuzojnë Shqipërinë për agresion të përbashkët me Italinë dhe Parlamenti Grek mban ende në fuqi Ligjin e Luftës me Shqipërinë, që vazhdon të qëndroj si hije ogurzeze mbi miqësinë tradicionale midis dy popujve tanë. Popullsia shqiptare e krahinave të jugut,megjithëse i kishte ende të freskëta barbaritë e viteve 1912-1914, jo vetëm që nuk tregoj asnjë shenjë urrejtjeje ndaj ushtrive greke që hyn në trojet tona në ndjekje të ushtrive fashiste,por i strehoj, furnizoj, informoj dhe u shëroj edhe plagët apo sëmundjet. I thashë këto sepse shovinistët grekë ende vazhdojnë pretendimet e tyre për “Vorio Epirin”Edhe pse qarqet shoviniste greke vazhduan provokacionet në vitin 1946 dhe sidomos më 2 gusht 1949 që morën përmasat e një agresioni të vërtetë, apo me gjithë dërgimin e vazhdueshëm të spiunëve dhe diversantëve, Shqipëria, e prirur nga dëshira për marrëdhënie të mira me popullin grek,më 1984 u shkruajt një libër i posaçëm“Dy Popuj Miq”dhe me 1985 Shteti hapi kufirin me shtetin grek, bile edhe e furnizoj me drithra buke kur u ndodh në vështirësi. Por qarqet shoviniste greke qeveritare dhe klerikale nuk kanë reshtur së pretenduari “Vorio Epirin”Për këtë qëllim, ashtu si gjatë gjithë historisë, sidomos pas fitores së Revolucionit Grek të 1820 kanë përdorur dhe përdorin përhapjen e gjuhës, shkollës, letërsisë dhe kishës greke në krahinat e Shqipërisë së Jugut dhe pengimin me çdo kusht të përhapjes së gjuhës shqipe, duke përdorur edhe masakra kundër kundërshtarëve,si ndaj Papa Kristo Negovanit, Papa Vasil Ballamacit, Petro Nini Luarasit, Atë Stath Melanit, të cilit i prenë edhe kokën dhe ia morrën në Greqi. Këto përpjekje vazhdojnë edhe sot duke hapur shkolla greke si në Himarë, ku kryen edhe një provokacion të rëndë në fushatën zgjedhore, në Korcë, në Lezhë përball përmendores së Skënderbeut, apo në Riban të Kelcyrës dhe Menkulas të Korçës ku nuk ka asnjë ortodoks si dhe një sërë kishash të tjera, bile edhe pa lejen e organeve të pushtetit vendor. Qëllimi i tyre është që këto t’i përdorin në planet e tyre të largëta si justifikim, se popullsia e këtyre zonave janë popullsi greke, si gozhda e Nastradinit. Pa mohuar rolin pozitiv të Kryepiskopit Anastas Janullatos, në ngritjen e institucioneve fetare ortodokse dhe përgatitjen e kuadrove, nuk mund të mos shihen edhe synimet e tij djallëzore, madje tepër fyese për shqiptarët, për të vënë kishën ortodokse shqiptare në vartësi të kishës greke.

Të sjellim disa argumente për këtë:

1. Kur erdhi në Shqipëri, ndonëse në kundërshtim me statutin e Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë, solli me vete si Arqimandrit Kristostomosin me veprën reaksionare të Sebastianosit “Vorio Epiri i Greqise” dhe 10 mijë flamurë të “Vorio Eoirit”, të cilin me të drejtë qeveria shqiptare e përzuri.

2. Hoqi nga drejtimi i Manastirit të Shëna Vlashit, ku përgatiten kuadrot, Atë Johan Palushin, një kuadër mjaft i përgatitur dhe i përkushtuar, zotërues i disa gjuhëve të huaja dhe vuri një grek nga Nevada, Atë Ketrin, gjoja të rekomanduar nga Kisha e Amerikës. Ashtu sikurse drejtimin e Manastirit të Ardenicës ia ka besuar një greku, dhe, synon që në çdo mitropoli qarku a rrethi të vendosë grekër ose fillo grekër si tipi i Vasil Thomallarit. Nuk ka fyerje më të rëndë për kombin shqiptar, sikur shqiptarët qenkan profane për të drejtuar kishat dhe manastiret. Ishin shqiptarë Imzot Fan Noli, Kristofor Kisi, Visarion Xhuvani, Atë Paisi Vodica; Atë Todi Kokoneshi, Atë Arthur Liolini e të tjerë që drejtuan për dekada të tëra Kishën Ortodokse Autoqefale Shqiptare, kur Shqipëria i ka dhënë botës, përfshi edhe Greqisë shumë figura të shquara.

3. Vazhdon të predikojë në gjuhën greke,kur gjuhën shqipe e zotëron shumë mirë dhe kur i Madhi Fan Nol e ka përkthyer Ungjillin në gjuhën shqipe.

4. Me urdhër të tij u hoq portreti i Fan Nolit nga holli i kishës, themeluesit të Kishës Kombëtare Autoqefale të Shqipërisë.

5. Refuzoi kishërimin e Atë Stath Melanit, i cili u mallkua nga kleri pro-grek sepse mësoi shqip në Përmet më 1899 dhe me pas u ç’kishërua dhe u masakrua më 1917, kur edhe Papa i Romeë rehabilitoj Xhordano Brunon .

6. Nuk la gur dhe gjykatë pa lëvizur për t’i marrë Përmetit shtëpinë e kulturës e për ta shndërruar në kishë, me pretekstin se ajo është ndërtuar mbi themelet e Shën Marisë së Pazarit, që, sipas gazetës “ Ngjallja” të prillit 2004 na qenka ndërtuar rreth vitit 1600 kur e vërteta qëndron krejt ndryshe. Ajo është ndërtuar si karabina në vitet 1937-1938 dhe mbeti si e tillë. Ne kuadrin e përgatitjeve për të festuar 20 vjetorin e Kongresit të Parë Antifashist u mendua që aty të ndërtohej një shtëpi kulture dhe ju propozua kreut të Mitropolisë Papa Harallambit për t’ia dhuruar qytetit. Ai pasi mori edhe mendimin e këshillit dhe të mitropolisë së qarkut Gjirokastër, ia dhuroi qytetit. Pas kësaj ajo u prish që nga themelet dhe në vitet 1962-1963 u ndërtua shtëpia e kulturës me një sipërfaqe prej 584 metrosh katrorë dhe nga territori i kishës zuri vetëm 25 metro katrore ose 4.28 %. Pra ajo nuk u prish arbitrarisht në kuadrin e fushatës kundër fesë të vitit 1967. Sipas ligjeve dhe traditës, gjëja e dhuruar nuk kërkohet dhe nuk kthehet. Megjithëse pushteti kish të drejtë ligjore që edhe ta shtetëzonte për nevoja publike. Qytetit të Përmetit nuk i mungojnë kishat. Vetëm në qytet janë tre: Shën e Premtja e shpallur monument kulture, Shën Kolli dhe Shën Maria pranë Sallës Muze të Kongresit. Gjyqet për t’ia marrë këtë shtëpi kulture qytetit ka mëse dhjetë vjet që vazhdojnë dhe me ndërhyrjet e Anastas Janullatosit gjykatat here ia japin kishës dhe herë qytetit. Çështja kaloi deri në Gjykatën e Lartë, ku para mëse dy vjetësh u vendos që të mbetet shtëpi kulture, kjo u miratua edhe nga Gjykata Kushtetuese. Mirëpo nuk guxon asnjë përmbarues që të zbatojë këtë vendim. Një meritë e madhe në ndjekjen e këtij problemi dhe në sensibilizimin e opinionit publik dhe qeveritar i takon Drejtorit të Qendrës Kulturore të Përmetit zotit Kastriot Bezatit që është edhe Nënkryetar i Shoqatës Atdhetare Kulturore “Naim Frashëri” të Përmetit, pa mohuar edhe kontributin e shokëve të tjerë të kësaj shoqate dhe të Shoqatës Dëshnica: Por ajo ç’ka është më skandaloze, më fyese për organet e pushtetit në qendër dhe në bazë që megjithëse u është bërë ankesë me shkrim Ministrit të Kulturës, Ministrit të Drejtësisë, Zëvendës Kryeministrit Dokle, Kryeministrave Nano dhe Berisha, Presidentit të Republikës dhe Avokatit të Popullit dhe asnjëri nuk ka kurajon qytetare të ndërhyjë me autoritetin që u jep ligji për të vënë në vend vendimet e dhëna. Megjithëse më 30 shtator 2005 Kryeministri Berisha në takimin që pati me Drejtorin e Komisionit Evropian për Ballkanin Zotin Reinhard Priben, u shpreh se:”Deri në fund të dhjetorit 2005 nuk do të ketë vendim përfundimtar gjykate të pa zbatuar në Shqipëri, qofshin ato kundër qeverise apo kundër cilitdo”. A nuk ka të drejtë populli i Përmetit dhe mbarë opinioni shqiptar brenda dhe jashtë vendit, t’i paragjykojë këta për korrupsion apo konflikt interesash?
 

Po Janullatosi, ku e gjen këtë kurajo të kundërshtojë ligjet e shtetit shqiptar, kurajo që ua ka futur në gjak edhe vartësve të tij të tipit Vasil Thomollari, që arrin të kundërshtojë edhe organet e policisë dhe ato gjyqësore. Me këtë kurajo për t’iu kundërvënë ligjeve të shtetit dhe me shpenzimet e pallogaritshme që ka bërë dhe po bën nuk mund të mos dyshojë njeriu më pesë para mend se ku i gjen gjithë këto fonde dhe me ç’qëllim final i bën, ai apo kushdo që fshihet prapa tij.

A mendojnë pushtetarët për pasojat e largëta që mund të ketë institucioni i Ministrisë së Mbrojtjes dhe ministrive të tjera që i dhanë lejen për të ndërtuar një kishë aty, në kurriz edhe të hapësirave të gjelbra aq të nevojshme për banorët e Tiranës?

7. Nëse Janullatosi nuk do të kishte dorë në skandalin e Përmetit për ç’varrimet, do të kishte urdhëruar vartësin e tij Vasil Thomallari, qoftë me telefon, qoftë kur shkoj vetë atje për të pezulluar veprimet dhe për t’iu bindur organeve të drejtësisë? Ashtu si edhe pushtetarët vendore nuk duhet të toleronin këtë situatë që ka disa javë që zien në mediat brenda dhe jashtë vendit. Po tani që ekspertiza paraprake vërtetoj se eshtrat e paketuara nëpër kuti nuk janë eshtra ushtarësh, por banorësh të vendit, bile edhe gra e ndonjë fëmijë . Ç’farë do t’u thuhet banorëve, apo denoncuesve të kërcënuar dhe opinionit të gjerë.

Vizita urgjente e Janollatosit në Athinë apo edhe shkrimet justifikuese të shtypit grekë, sidomos të gazetës “Tenea” nuk mund të shfajësojnë kollaj atë, as për shqetësimet që ka sjellë, as për injorimin e Kryeministrit të vendit që nuk u takua më parë me të.

8. Çdo të thonë avokatët mbrojtës të Gjirokastrës si kreu i PBDNJ zoti Vangjel Dule dhe gazetari Beci, a do ti marrin mbrapsht ato që deklaruan në emisionin televiziv? Përse këta zotërinj nuk shkojnë në Shën Vasil të Sarandës ku janë varrosur 25 ushtare grekë dhe një hebre të rënë në luftën e Trebeshinës? Midis të cilëve edhe një me kombësi hebraike.

9. Përse shteti grek kërkon me çdo kusht të ndryshohet historia për të zhdukur të vërtetat historike të së kaluarës dhe politikanët tanë bien dakord për rishikimin e historisë. Përse detyrohen emigrantët myslimanë të ndërrojnë fenë dhe të bëhen ortodoksë, ndryshe nuk u sigurohet as punë, as qëndrim. Përse mashtrohen me pensione të veçanta banorët e krahinave jugore me kusht që të deklarohen “Vorio Epirote”që duan bashkim me Greqinë?

10. Siç dihet ishulli magjepës i Zvërnecit në zonën e Nartës, me ligj është shpallur monument kulture ku nuk lejohen të bëhen ndërtime. Ku e gjejnë kurajon që as Janullatosi e as priftërinjtë e vendit Jani Treziu dhe Dhimiter Kushi ndërtojnë kapanona dhe fjetore pa leje dhe nga ana tjetër pengojnë investimet dhe punimet për mirëmbajtjen e ambientit dhe të kështjellës së Ali Pashës me pretendimin se është pronë e Kishës? Përse shteti grek nuk lejon çeljen e shkollave shqipe qoftë për shqiptarët e hershëm, qoftë për emigrantët e tanishëm që janë qindra mijë, fqinji i përtej detit, Italia është sjellë dhe sillet krejt ndryshe si me arbëreshet që, edhe pse kanë kaluar shekuj kanë shkollat e tyre shqipe, letërsinë dhe gjuhën shqipe dhe kanë ruajtur identitetin e tyre dhe traditat e tyre shqiptare. Përse Qeveria Greke nuk lejon ngritjen e përmendoreve për eshtrat e shqiptarëve të rënë në tokën greke, sidomos të çamëve?.

11. Dhe së fundi, përse gjithë ajo fushatë sulmesh kundër Atë Nikollë Markut vetëm sepse mbron pavarësinë e Kishës Ortodokse të pavarur shqiptare. Dhe, pas gjithë këtyre ndodhirave kreu i Qeverisë tonë merr në mbrojtje Qeverinë Greke

*********

Në këto kushte na jepet e drejta morale dhe legjitime që të kërkojmë nga organet shtetërore dhe juridike:

1. Të abrogohet ligji i luftës me Shqipërinë, si një absurd i madh i kohës dhe kundër çdo të vërtete historike.

2. Largimin nga kreu i Kishës Ortodokse Shqiptare të Anastas Janullatosit për shqetësimet që i ka sjellë popullit shqiptar dhe zëvendësimin e tij me një klerik shqiptar, konformë edhe statutit të Kishës Kombëtare Shqiptare.

3. Të vihen përpara përgjigjësisë ligjore prifti Vasil Thomallari zbatues direkt i zhvarrimeve dhe mashtrimeve që u ka bërë organeve të pushtetit vendor, policisë, prokurorisë dhe opinionit publik, për kërcënimet që u ka bërë denoncuesve dhe të detyrohet të dëmshpërblejë gjithë të dëmtuarit për rivarrosjen e eshtrave në vendet e mëparshme.

4. Të urdhërohet zbatimi i menjëhershëm i Vendimit të Gjykatës së Lartë për kthimin e ndërtesës së shtëpisë së kulturës organeve të pushtetit vendor të Përmetit. Dhe të vihen përpara përgjegjësisë administrative përmbaruesit e Përmetit, Gjirokastrës e Tiranës për mos ekzekutimin e vendimit ose të denoncojnë urdhërdhënësit që i kanë penguar, kushdo qofshin këta.

5. Objektet e kultit të ndërtuara pa leje, në Përmet, Zvërnec apo kudo, pa leje ashtu edhe objektet shkollore, t’u nënështrohen ligjeve të shtetit shqiptar.

6. Të hiqet dorë nga fshirja e të vërtetave historike nga Historia e Shqipërisë.

7. Për zbatimin e kërkesave të kësaj parashtrese të vihen në dijeni opinioni shqiptar dhe i huaj nëpërmjet mediave televizive dhe të shkruara.

Lajmishqip

Hmm kjo "St. Mary of the Market" sounds fishy for a priestsmiley
 

....tre pyetje:

1.Kush e jep titullin,Peshkop?

2.A ka ndonje shqiptar me titull Peshkop?

3.Pse nje Peshkop duhet te jete me origjine Greke,kur pjesa me e madhe e ortodokseve eshte me kombesi shqiptare,ne mos gaboj me shume se 90%?.

...dihet se ka nje pakice ortodokse;greke,serbe,malazeze,maqedonas,qe nuk deshirojne te kene perkatsine e kombesise shqiptare.,dhe mbrojtjen e tyre e kerkojne jashte shqiperise.

Xhinxhile... Po nuk na e the o derebardhe, si hiqet Janullatosi nga ai post? Me c'levizje, me c'veprim, me c'menyre, me c'rruge? SI?

Si e shoh une kete gje, nga ana nacionaliste apo thene shqip, ajo atdhetare, mos shpreso shume. Nuk u intereson shume shqiptareve veprimtaria anti apo pro shqiptare e Janullatosit. Nuk kane dhe aq palce apo shtylle kurrizore shqiptaret sa te ngrihen per te tilla gjera. Ty te ndodh katastrofa ne Himare dhe nuk i hyn gjemb kujt ne kembe... Jo, me fal, i hyn, po i hyn atyre pak shqiptareve qe bejne hazer te dalin dhe te protestojne ne ndonje rruge. Ata burgosen.

Nga ana fetare tani, apo administrative, rruga me e thjeshte per t'i futur berrylin Janullatosit eshte te ngrihen te gjithe ortodokset shqiptare dhe ta heqin. Ndryshe, nuk behet. Meqe eshte shume e vogel ajo perqindje ortodoksesh qe jane te gatshem ta bejne kete gje, atehere Janullatosi behet 1000 vjec ne Shqiperi. Dhe kur te vije koha qe ti te behesh gati nga ana nacionaliste ta nxjerresh jashte, Janullatosi ta mbyll gojen se te thote qe eshte ne vend te vet, se deri atehere ta ka bere gjithe jugun grek. Sepse kaq gjak ka shqiptari sot ne Shqiperi, oj Xhinxhile!!! Tani, imagjinoje kur te kesh hyre ne BE si shtet, pas nja 30-40 vjetesh, jo e veshtire qe ka per te qene, po e pamundur!

Per mua personalisht, derisa jane shume te pakte ortodokset qe luajne tallamazin te dalin te perzene Janullatosin nga kisha e tyre, dmth qe pjesa tjeter, shumica pra, e do Janullatosin aty ku eshte. E nese shumica e ortodokseve duan Janullatosin mbi krye, c'pune ke ti si Xhinxhile qe je? (poashtu dhe me popullin, nese shumica nuk duan te jene me shqiptare, kush mund t'i ndaloje??? ti? une? Janulla?) Vetem ata mund te vendosin mbi kishen e tyre; ndoshta eshte dhe koha qe te thuhet se KO nuk eshte ASH, por thjesht KO; ndoshta ortodokset nuk duan fare qe te jete ASH. Dhe jam i bindur qe shumica e tyre as qe ia ka idene se cmdth ASH (autoqefale); fundi i fundit, autoqefale dmth qe "ben me koke te vet" (qhefalos=koke, ne shqipen e sotme; koke qefulli, trupeshk); dhe deri tani, ashtu me duket se eshte, KOASH po ben me koke te vet. Pra, jo me koken tende apo me koken e kesaj Agrigoroaiei qe i ka zanoret pa karar.

Deri ne kohen qe te na sjellesh dhe te na paraqesesh nje zgjidhje konkrete, po behesh si gjinkalla qe kendon vetem se e ka proces biologjik!

Deri ne kohen qe te na sjellesh dhe te na paraqesesh nje zgjidhje konkrete, po behesh si gjinkalla qe kendon vetem se e ka proces biologjik!

Po pse nuk e shikon ti ça po bën ai? Po mbledh artikuj për Janullatosin nga janë e nga s'janë. I rrëmoi të gjitha vrimat e internetit topo xhibua.

Ztrl, ti e ke tolerancen emocionale te vogel mer yahoo, shpejt acarohesh, shpejt revoltohesh, shpejt kerkon zgjidhje, etj. smiley

Puna eshte qe tani Janulla ka ne favor te tij precedentin e krijuar po nga vete ai. Nese kur u shpall kryepeshkop apo 1-2 vjet me vone ishte me e lehte, tani ai sa me shume te rije me i gjate eshte precedenti i te qenit kryepeshkop i paligjshem, me te shumta jane "veprat" e tij anembane Shqiperise, kishat me stil grek, e cdo gje tjeter me stil grek, me te shumta jane cmimet, honoraret, rruget me emrat e tij etj.

Plus qe eshte catch 22, pasi ata qe e kane me shume ne dore ta heqin qafe jane ne varesi te tij, dhe kane precedentin e pfitit te Elbasanit qe u anatemos nga KOASH pasi kritikoi hapur Janullen. Keshtu qe s'eshte e lehte.

Pavaresisht, fakti qe eshte i jashteligjshem eshte kokeforte, dhe arsyeja me e paster.

Tani ti qe insiston qe une te jap zgjidhje per kete problem, vertet duhet te pish ca kamomil qe te te ulet tensioni. smiley Ky eshte blog mer yahoo, nuk eshte qeveri apo kishe apo vend zgjidhje problemesh tak fak. Nje kontribut sadopak modest mund te bejme gjithsesi ne berjen transparente te gjerave, po mos kembengul ne argumenta absurde te tipit o ti gjejme ne peshqit zgjidhjen tak-fak nje problemi 20 vjecar o te mos diskutojme me per te.

Gjithsesi qe mos acarohesh, po deshe nderkohe bej pushim nga tema dhe kur te gjendet zgjidhja te njoftojme. smiley

Oj pezhishke! Nuk po te kerkon kush te organizosh gjithe tufen e peshqve, te marrin dyfeket, mos harrojne llullat, dhe te fillojne marshimin drejt shtepise se Janulles!!!

Thjesht po te bej nje pyetje; ke mendim personal ti apo jo? Mua me duket deri tani se i acaruari per hashish ketu je ti, jo une. Une acarohem kur preket pavaresia dhe krenaria jone kombetare, kete e pranoj, edhe ne rastin ne fjale, nuk eshte se po ja shtroj me raki... Po ty po te bej nje pyetje, ty qe s'le artikull interneti pa na sjelle ketu; na ke sjelle mendimet e te gjitheve (te pakten atyre qe jane kunder Janulles), me shpresen se dhe ti do i thoshe dy fjale nga vetja. Sipas idese tende, si behet kjo pune? Mund te pergjigjesh fare thjeshte, me kete ide, apo nuk ja kam idene fare... nga c'po i shoh turshite, nuk ia ke idene; thjesht te ka "hyp i sekelldi" dhe kaq. Desheron nje gje, po nuk ja ke idene se si mund te arrihet.

Une kaq po te pyes, thjesht fare. Nejse, ti e di oj Xhinxhile... nje fshat te tere do te terbosh po askujt s'po ja jep. smiley

Xhiibiii...follow the money...Ja iku Janullatosi...me c'lesh te ardhurash do mbahet ai post vakant qe do prishet me Stambollin? Cdo prift shqiptar ne ate fron do te jete garant i falimentuar si finaciarisht ashtu edhe kanonikisht.

E vetmja menyre qe ta kapesh gafil Janullatosin eshte:

1) skandal moral/seksual

2) skandal financiar

skandalit kanonik hiqja vizen!

Qafo, tani kalove nga jo-argumenta ne pseudo-argumenta.

KOASH nuk eshte entitet ndertimi kishas greke, as ne pergjithesi entitet ndertimi, apo bashkia e Tiranes. Eshte kishe o tunxh, kishe, kishe shqiptare dhe e pavarur, sidomos nga greket. Ose e tille ishte derisa e uzurpoi Janullatosi.

Do mbahet kush, ca, e ke llafin qe do kete me pak propogande progreke dhe antishqiptare nga KOASH, me pak libra e filma e aktivitete te tilla te investuara nga KOASH, me pak denigrim te historise dhe perdhosje te Nolit dhe cdo gje qe ishte qellimi i krijimit te KOASH dhe kontributit te cmuar te saj edhe ne fatet e kombit?

Keto s'na prishin pune ne, i prishin vetem Janulles.

Janullatos eshte duke uzurpuar ne menyre te paligjshme postin e kreut te KOASH. Ky eshte argumenti me i paster, dhe mese i mjaftueshem. Ngelet vetem te gjendet vullneti per te zbatuar kete ligj dhe amanet te Nolit. S'kemi nevoje te bejme detektivin e Janulles ne pseudoargumentat kinse Janulleske te tipit "Po s'je ortodoks s'te takon te flasesh" te shoqeruara me argumetna te tipit "Po dhe po je ortodoks, qofte dhe prift, po fole kunder Janulles te anatemosem" apo me pseudoargumenta qe thua ti te tipit "Janulla eshte burre i mire dhe duhet te irritohemi vetem po vertetuam me prova Janull-mendjembushese qe ai eshte me mafioz se Al Kapone".

Kshu Qafiro. Vazhdo tani ti me pseudoargumenta te tjera. Liri fjale fundja, se jemi tek Peshku, s'jemi tek Janulla qe te persekuton po e kritikove. smiley

Dmth po te ndjekim parane..shqiptaret gjithmon do te jene te varur nga patriarkana greke serbe,ruse,ose malazese..ska as nol as at marku .. ! keshtuqe,shqiperia ne ket drejtim do te jete mbrapa liste...deri ne ate pike sa te kerkojme turkun per ndihme,ose Vatikanin.....ne ham "bota" na ndimon..keshtu ka qene njehere e nje kohe ..

deri ne ate pike sa te kerkojme turkun per ndihme,ose Vatikanin...

Mos pash Zotin... Se po e pyeti turku apo Vatikani Xhinxhilene: "he, vec hap gojen ti, ca do qe t'i bej Janullatosit?!" ... Na fike deren; na mbetet dhe 1000 vjet te tjera Janulla aty. smiley

zotrules - 5 Nën 2009 - 5:25pm

 

Xhinxhile, nje pyetje nga une...

Cila eshte zgjidhja?

Me kete politke dhe gjendje te shqiperise s'ka zgjidhje deri sa te  vdese Janullatosi. Deri atehere shqiptaret duhet te mbajne afer e te mos ofendojne prifterinjte shqiptare qe jane ne keshillin e kishes. Me shprese dhe me lufte qe kur te vdese Janullatosi ndonjeri prej tyre do  te behet Kryepeshkop. Ne fund te funidnt me pushke nuk e heqim dot duhen respektuar rregullat e kishes. Ky eshte argumenti im qe shpesh them Boll u ofenduat pa asnje shak boll i shate prifterinjte se ne vend qe te bejme miq bejme armiq. Ne jemi te dobet ne kete pike. Na kane vene dy kembet ne nje kepce me kete Janullatosit Duhet te mesojme te ecim me kujdes qe te mos rezohemi. Cdo pakujdesi apo iritim qofte edhe i dfrejte nuk na sherben por na prish pune 

Qafir Arnaut - 6 Nën 2009 - 2:31am

 Po ja qe Janullatosin s'ke ku e kap!

E drejte Qafo Ske ku e kap duke e pare keshtu nga sjelljet e tij te dukshme por ka ca vende ku e kap

1. Cdo organizate fetare apo jo fetare rregjistorohet ne gjykate ne baze te statuti dhe deklaron se do te funksionoj ne baze te statuti. Statuti i KOASH- nuk lejon nje udheheqes me jo gjak dhe kombesi shqipare te jete ne krye te kishes, bile ai statut nuk lejon as nje i huaj te jete ne zyrtaret civile apo me raso. Kjo eshte shkelje e statutit.

2. Lizandri ka shpjeguar punen e te ardhurvave nga burime te dyshimta nuk po zgjatem

3. Prandaj ka SHIK (apo si quhet sot.......) qe te zbuloj kete punene e Janullatosit dhe jo te rije e te mare parate qyl.

Qafir Arnaut - 6 Nën 2009 - 11:21pm

 

Xhiibiii...follow the money...Ja iku Janullatosi...me c'lesh te ardhurash do mbahet ai post vakant qe do prishet me Stambollin? Cdo prift shqiptar ne ate fron do te jete garant i falimentuar si finaciarisht ashtu edhe kanonikisht.

 

Qafo nuk eshte shume e veshtire. Me se mbahet Kisha Maqedonase qe eshte shpallur me vete por Stambolli nuk e njeh?. As Rusi nuk e njeh se mbron Serbin, nen teccilen Kisha Maqedonase ishte dikur. Eshte kishe Autoqefale e vetshpallur si ajo e Nolit dikur. Mbahet mire e bukur. Nuk them se eshte po aq e forte sa ajo greke apo Ruse apo e Amerikes por ama mbahet jeton dhen jerezit kane kisha kut e shkojne e te falen. Se mos u be kisha jone me e forte se ajo ruse apo greke me parate e Janullatosit. Nuk eshteky por blemi ky eshte preteksi 

Statuti i KOASH- nuk lejon nje udheheqes me jo gjak dhe kombesi shqipare te jete ne krye te kishes, bile ai statut nuk lejon as nje i huaj te jete ne zyrtaret civile apo me raso. Kjo eshte shkelje e statutit

Statutin ata e kan ndryshu pikerisht qe te lejohet kjo gje. Case closed!Me sa di une... mbase eshte ndryshuar dhe une nuk e di..... Une di qe une eshte se greket  nuk kane aritur akoma te heqin nga stauti  kombesine dhe gjakun shqiptar te udheheqsve civileve dhe me unifrme te kishes

 Prandaj ka SHIK (apo si quhet sot.......) qe te zbuloj kete punene e Janullatosit dhe jo te rije e te mare parate qyl

Nder akuzat ndaj KryePeshkopit ajo si 'agjent i huaj' me duket me tendenciozja. A thua se nuk eshte Tirana plot me 'agjente te huaj'. Agjent i huaj eshte edhe shefi ekzekutiv i Vodafone Albania, AMC, Reiffeisen, etc. Nderkohe qe keta te rrjepin, Janullatosi te jep ndonje lek falas per pastrim dhembesh, a ndonje spital e me-the-te-thashe.

Nderkohe qe ka financuar kampe refugjatesh per Kosovaret dhe ka dhene qindra mije dollare qe te ndertohet nje kishe dhe nje xhami ne Kosove, pas trazirave anti-sllave te vitit 2004.

Politika e Janullatosit nuk eshte ajo e Athines por e Stambollit. Me kaq iken dhe kjo akuze.

Po e kapet me 'shul' ne dore, apo me ndonje skandal pronash..mire. Good luck!Qafo me fal se po bejme debat dhe jo inat por Ka nje ndryshim midis agjenteve te Vadofone apo Reiffeisen qe na rjepin dhe atyre greke shoviniste

Per te rjepur na kane rjepur tere jeten por shqiperine e kemi mbajtur ndersa ata qe na kane dhene ndonje lek, kane ngritur kampe etj  na kane mare shqiperine "Ruaju dhuratave te dhanajt" smiley

Toko statuti eshte ndryshuar ne Nentor te 2006. Per me teper skandal: lexo kete artikull te Bizantinit. Administrata Janullatos e ka lene pa buke kete te gjorin, e ky eshte betuar t'ju punoje qindin. Vec mos kujto se eshte rob me te cilin mund te punohet.

Kryepriftërinjtë e Kishës Orthodhokse Autoqefale të Shqipërisë kanë shtetësi shqiptare. Në raste të veçanta mund të bëhet përjashtim me vendim të Këshillit Kishtar Kleriko-laik dhe të Sinodit të Shenjtë (Neni 17.4, 2006).

Ke te drejte Qafo. Shit. Kapitalizem i ndyre qe na more shpirtin me pune. te mos kete kohe njeriu kohe  te mendoj/lexoj per kombe e atdhe smiley 

tani e kuptoj shprehjen 

Patrotet shqiptare qe shkrine jeten dhe pasurine per kombin  

Terhiqem me turp ketu smiley

Politike pesh-qish. Pasi i zgjidhen te gjitha problemet e popllit dhe padndrejtesite qe i jane bere babedheut do te drejtojne tani dhe problemet e kishe ave.

Gjithe ky patriotizem i kurvetlinjeve dhe i artikullshkruesit te tipit Apustol Kokari. Na lodhet koken me budallalliqe. Te vjen per te vjelle nga lart dhe poshte. Xhibo, mos je ne borderone e peshkut ti e te tjere qe ti sillni larmi dhe  te nxisni debat ne bllog: tone te revoltuara dhe historira te tipit komunisto enverist me agjenture greko jugosllave. Shqiptari eshte cfare te duash ti, e do grek orthodhoks apo katolik italian, e do muxhahedin e do imam, nuk piesin trimat partizane, show me the money!

Bardhi,

Nga emri me dukesh shqiptar

Prandaj po te pyes. Sot cfare jeti grek? Orthodoks? Katolik Italjan? muxhahedin? apo imam?. Se e kuptoj nga keto shkruan  qe je trim partizan qe kerkon kudo edhe nga atdheu tend  te show the money

Jo se ja vlen ti te te pergjigjesh apo te merresh me tipa si ty, po meqe ben si ashtu i bukur dhe i qut dhe vjen na ben leksione se me ca probleme duhet te merremi dhe me ca jo, fortlumturia juaj.

Tipa si ty gabojne rende ne dy gjera, kur futen enkas per te bere propollogje me nje qellim te caktuar neper blogje, (1) regjistrohen zakonisht me emra tip puro shqiptare, ne nje tentativef naive per te hequr dyshimet, dhe (2) harrojne shpesh dhe bejne komente me te njejtin emer regjistrimi, dhe jo me multiemra dhe te perdorin nga nje per tema te ndryshme, meqe e kane mision kete gje, dhe keto komente ngelen, si puna e ketij, apo ketij apo ketij tjetrit.

Kshu. Shpresoj te te duket vetja akoma me i rendesishem pas ketij kontributi te vyer Janullatist, dhe njekohesisht vleresojme faktin qe lajmi paska arritur deri tek ju forthiresi brenda 2-3 diteve; Peshku vertet qe po behet gjithnje dhe me i ndjekur si blog.

Ike bej cicin tani dhe neser hajde me ndonje nofke tjeter qe mund te te gjendet ne sirtar. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).