Pse ra qeveria Thaci?

A eshte lekundur situata politike ne Kosove?

A do te riformatohet organizimi politik ne Kosove neser?

A ra qeveria Thaci? - Pse?

Nese keto jane te verteta, a eshte koincidence qe nje ngjarje tjeter e rendesishme ndodh ne Tirane gati gati ne sinkron?

Shija e hidhur e se kaluares, kur kobet qe ndodhnin ne Shqiperi percoheshin drejt Kosoves dhe anasjelltas; si dy binjake siameze, edhe dhimbjet edhe simptomat e sinkronizuara...

Cfare po ndodh?

Cfare eshte duke ndodhur?

Cfare duhet te presim?

38 Komente

Qeveria e re: PDK + AKR + LDD

President: Bexhet Pacolli

KM: Hashim Thaci

Kryetar Kuvendi: Nexhat Daci (ndoshta?!)

mesa degjohet koalicioni PDK-LDK eshte prishur. Tani ose do te behet nje koalicion i ri PDK-AKR-LDD ose vendi shkon ne zgjedhje te parakohshme.

Ne Tirane nuk po ndodh asnje gje e rendesishme. Prostesta opozita ka 4 vite qe mban. Do dalin pleqte e PS dhe cunat e G99 per ajrim neser dhe do kthehen ne shtepi. kaq.

Po mendove keshtu sic mendon ti, kot qe bejme muhabet. Opozita ka mbeshtetjen e pjeses me te madhe te popullsise. Qeveria e Shqiperise nuk ka as mbeshtetjen e 30% te popullsise. Ti ja fut kot fare, ne vend qe te behesh objektiv, flet me deshira.

Qeveria e Shqiperise eshte te pakten 6% me shume se opozita.

Koalicioni i PD ne zgjedhje ka qene diku tek 2% me shume se koalicioni i PS, fut ketu edhe 4-5% e LSI qe eshte ne koalicionin qeverises, sot nje shumice solide qeveris vendin.

Hajt vrap tani solidarizohu me pleqte e Rames.

Dmth e ke alergji trurin ti...

Ore ti je vertet injorant, ben sikur je, apo e ben te acarosh bashkebiseduesit?

Ja ta zeme se 100 e shqipetareve qe kane te drejten e votimit votuan, ja po i jap 50% pd-s, sot ka ngelur fillikat si parti, kurse lsi-a nuk ka me elektorat, dhe e gjitha e djathta shqiptare eshte ne proteste me opoziten. E kupton qe kesaj qeverie nuk i ngelet as 30% mbeshtetje popullore apo jo?

dhe e gjitha e djathta shqiptare eshte ne proteste me opoziten

Hahahahahah, e djathta e gjitha ne protest! ik amon ke portokallia.

 

So it's official... nuk mesoni kurre nga e kaluara, dhe nuk ja keni haberin te tashmes...

Uroj te mos ndodhe asnje gje. Vetem se historia na meson pak ndryshe; dhe e kam fjalen qe eshte ALARMANTE!

Ore ku e mesut ju qe ra qeveria Thaci njehere? Nanji link...

Me falni pur onjoroncen (nqs eshte ashtu) po kum qen vurdalle e s'kum pa lajme  smiley   

Mediat ne Kosove konfirmojne prishjen e koalicionit qendror ne Kosove ne mes PDK dhe LDK.

Kjo vjen si pasoje pasi LDK hyri ne koalicion me partine opozitare AAK ne rundin e zgjedhjeve te fundit te nivelit lokal.

Mediat njoftojne se neser ne ora 14:00 pritet te zyrtarizohet koalicioni i ri mes AKR dhe PDK.

Presidenti aktual do te shkarkohet dhe si President i ri i Kosoves do te emerohet zt. Behxhet Pacolli, Kryeminister do te jete zt. Hashim Thaqi ndersa kryeparlamentar do te jete zt. Nexhat Daci.

Keto lojra politike kane ngjallur shqetesim te madh ne Kosove dhe ekziston frika nga dalja e kontrollit te situates dhe trazirave te mundshme.

Tani sapo e ka nxjerre dhe RTKja dhe pak me pas e ka nxjerre dhe Topi... Mua me erdhi nga Prishtina, live fare. smiley

PO Sejdiun si do e shkarkojne? Apo eshte ne fund te mandatit?

 

Epo s'e shkarkojne dot pastaj:

Neni 91 [Shkarkimi i Presidentit]

1. Presidenti i Republikës së Kosovës mund të shkarkohet nga Kuvendi nëse ai/ajo është dënuar për kryerjen e krimit të rëndë ose nëse ai/ajo nuk është i/e aftë për të ushtruar përgjegjësitë e këtij posti për shkak të sëmundjes së rëndë ose nëse Gjykata Kushtetuese ka përcaktuar se ai/ajo ka bërë shkelje të rëndë të Kushtetutës.

2. Procedura për shkarkimin e Presidentit të Republikës së Kosovës mund të iniciohet nga një e treta (1/3) e deputetëve të Kuvendit, të cilët nënshkruajnë një peticion, i cili shpjegon arsyet për shkarkim. Në rast se peticioni supozon sëmundjen e rëndë, Kuvendi do të kërkojë mendimin e konsiliumit mjekësor për gjendjen shëndetësore të Presidentit. Në rast se peticioni supozon ndonjë shkelje të rëndë të Kushtetutës, peticioni duhet t’i dorëzohet menjëherë Gjykatës Kushtetuese, e cila vendosë për këtë çështje brenda shtatë (7) ditësh nga marrja e peticionit.

3. Nëse Presidenti i Republikës së Kosovës është dënuar për ndonjë krim të rëndë ose nëse Kuvendi, në pajtim me këtë nen, konstaton që Presidenti nuk është i/e aftë të ushtrojë përgjegjësitë e tij/saj për shkak të sëmundjes së rëndë ose nëse Gjykata Kushtetuese konstaton se ai/ajo ka bërë shkelje të rëndë të Kushtetutës, Kuvendi mund të shkarkojë Presidentin me dy të tretat (2/3) e votave të të gjithë deputetëve të tij.

 

Do u beka lemsh muhabeti. Poste per t'i kenaq te gjithe nuk ka. Megjithate, ishalla pa qeder!

Le ti kete edhe 2 vite mandat, nuk e mbaron dot mandatin pa mbeshtetjen e qeverise. Dhe sic duket nuk do te jete gjate aty.mua me frikeson RSH-ismi i politikes kosovare, do te ishte nje tragjedi e vertete kombetare. Nqs opozita kosovare vazhdon me nje opozite alla-Berishiane te kohes kur Berisha ishte ne opozite, kjo do te ishte ndodhia me negative e mundshme, dhe ja kam friken ketij skenari, duke marr parasysh afrimitetin e AAK-s qe dikur ka qene partia me majtiste ( gati Enveriste ne fakt) me Sali Berishen dhe mbas dashurise te gjetur midis Berishes dhe Haradinajt para disa kohesh AAK-ja tashme ben marreveshje me LDK-n. Shume e komplikuar gjendja.

Kush valle ka qene kumbara i kesaj aleances midis LDK-se dhe Ramushit? smiley

 

Tirons, nuk ke pse cuditesh.

E permenda edhe ne nje teme tjeter dje.

Partia LDK te ciles Presidenti i perket ka thyer marreveshjen e koalicionit, dhe Thaci me AKR  B. Pacolli perben shumicen e votave cka edhe e legjitimon!

Ne skenar tjeter LDK kundershton edhe Kosova del ne zgjedhje te parakohshme.

97-a s'ndodh se eshte prezenca nderkombetare atje, por mund te ndodhin deme te pallogaritshme te imazhit te Kosoves ne bote. Perendimi mund te zhgenjehet jashte mase me shqipetaret, kurse media perendimore qe eshte anti-shqipetare do te kete material me bollek. Shpresoj te mos ndodh.

Ishalla jo mo!!!!

Megjithate s'ma ha mendja se shkon puna deri aty. Per te mire e per te keq ju e keni prezencen nderkombetare aty. Te ne duhet te vinte qe te shunte zjarrin qe u ndez, kurse te ju ishalla e fikin pa djeg gjo. Nje gje eshte e sigurte, nqs ndodh dhe kjo ne Kosove, na vihet perfundimisht vula si popull qe nuk kemi aftesi shtetformuese   smiley     

TTmsoia, situata ne KOsove eshte e tensionuar dhe njerzit jane te deshperuar!

97ta esht realisht si skenar ma i mundshem se sa ato lajmet e bujshme te Demokracise se forte ne Kosove.

Fakt eshte qe Populli eshte i zgjenjyer me bashkesine nderkombetare - e kunderta per momentin nuk peshon aspak.

Nuk duhet te jemi aq pesimist. Duhet te na inkurajoje fakti qe Pacolli ka rene dakort me PDK-n. Bravo Pacolli, (nqs vertet eshte bere ky koalicion) akt me te vertete patriotik. Nqs ka pas me te vertete qellime aq dashakeqese mbas kesaj historie sa te sjellin nje 97-e ne Kosove, besoj se me koalicionin PDK-Pacolli kan deshtuar, por mbetet shume realist problemi i opozites te ardheshme. Pra problemi kryesor qe shfaqet ketu per mendimin tim eshte RSH-ismi (Republika e Shqiperise) i politikes kosovare.

Sa te jete per pakenaqesine ne popull nuk do i druhesha shume sepse apatia mir ka per ti bere gjendjes politike.

Sikur te ishte thjesht problem shqiptar i shqiptareve te Kosoves thua ti. Ashtu po, dakord. Po ke dhe serbet ne loje! Dhe ke shume, po shume ama. Ka faktore qe luajne aty, qe eshte veshtire shume t'i numerosh ne nje blog. Ndodhen shume gjera kete vit, dhe asnjera prej tyre nuk duhet harruar apo injoruar. Secila prej tyre mund te jete paralajmeruese.

Shtoi kesaj tani daten 20 ne Tirane.

Me thuaj vetem nje fjale te vetme se SI QENKA KJO THJESHT NJE KOINCIDENCE. Vetem nje aresye pres qe ta konsideroj dhe une ashtu. 97 na mesoi ndryshe; pastaj erdhi dhe 98, as ate mos e harro. Po ka dhe ngjarje te sinkronizuara edhe me heret se aq.

Mblidhi te gjitha bashke, me jep nje skenar pozitiv qe te jem dhe une optimist.

Ashtu sic e thash me lart, problemi emergjent i situates kaloi me kunder-koalicionin e PDK-s. Problemi eshte i opozites te ardhshme dhe cfaredo qe te ndodhe do te duhen tashme disa muaj. Mendimi im personal eshte qe AAK-ja nuk do zgjase ne koalicion me LDK-n. Eshte nje koalicion jo natyror, i shtyre nga duar te keqija pikerisht per te prishur situaten politike ne Kosove, duke shfrytezuar etjen per pushtet te disave, kapjen e disa te tjereve dhe naivitetin e Haradinajt. Mendimi im eshte qe nuk ka per te zgjatur, por ngelet per tu pare.

Ajo qe eshte e rendesishme eshte se termeti kaloi pa pasoja, tani besoj vetem lekundje pas termetit do te kete. Zakonisht ne Shqipetaret ne nentor jemi te forte, ne e hame andej nga shkurti e marsi, atehere te kemi frike.

Prape, ti e konsideron thjesht si ceshtje e brendshme e nje faktori hermetik shqiptar?!

Do doja te shihje pak punen e koincidences... aty kam hall une.

PS: ne shqiptaret e hame gjithmone, sa here qe te na e fusin.

Disa nga shenjat kryesore jane dashuria e gjetur e Berishes me Haradinen mbas takimit te tyre, vizita per here te pare e nje presidenti te Rusise ne Beograd, vizitat e shpeshta se fundmi ne rang te larte serbo-ruse, afrimi i serbise drejt BE-s dhe menjanimi i Shqiperise, me procesin e vizave edhe te kandidimit e shume te tjera. Por po te ishte ne dore te ndjell-keqeve vetem , i kishte marre lumi shqipetaret me kohe, besoj se ka edhe krahu tjeter levizje, se nuk punojne vetem anti-shqiptaret dhe te tjeret han bar.

Pra ky ishte nje atak ne zemer per mendimin tim, por qe kaloi, do te kete pasoja as nuk diskutohet, por kunder-koalicioni i PDK-se e shpetoi situaten.

1 jave kohe.

Per cfar?

Qe po shohim rrathe ne uje, po shohim TT. Te presim te fashiten e ta shohim nga na erdhen. dhe tajming is perfekt, llajk olluejz.

Une kam frike mos dreqin perdoret dhune kunder opozites neser ne Tirane, se kshu si po duken bathet !! Si thua?

Berisha ska c'humbet me, aj will hejt tu sej aj told ju so.

Qe neser ka proteste, kete e di gjithe bota. Qe sonte ra qeveria ne Kosove, kete e morem vesh dhe ne. Neser pritet te behet tamam publike dhe e merr vesh bota dhe ate.

20 nentor me 20 nentor.

think ebaut it.

Ismaili e ngriti flamurin ne 28 nentor, ngaqe po ndiqte nje date... kjo 20a cfare eshte?

Tirons, seriozisht mendon se Kosova ka aftesi shtetformuese?

Kjo cka ndegjohet eshte maja e ajsbergut. Zhvillimet ne politiken kosovare nuk dalin ne shesh. ato zgjidhen alla kosovarqe - neper dyluftime rrugve!

Ore puna eshte te mos marrim vulen, pa tjeter muhabet ka apo s'ka.

Po mos u deshpero plako, te gjithe i kane kalu keto. Kosoves thjesht i ra per hise t'i kaloje ne shekullin XXI, po jo per faj te saj  smiley   

Kosova ndertoi shtet brenda 4 muajsh! Qe te gjitha institucionet i beri. Sikur te mos ishte sjelle si kancer UNMIKU dhe tani EULESHI, Kosova do ishte bashke me Felliqodonine, Sqerbezine dhe Mizen ne regjim pa viza. Arritjet e Kosoves per 10 vjet, jane te admirueshme dhe lakmueshme nga cdo popull tjeter ne te gjithe boten.

Fakti ne Pacolli ka pranuar koalicionin eshte gje e mire. Asaj cka i friksohem ku do te pozicionohet opozita ne ditet e ardhshme!!! Tani opozita mundet te krijoje percarje, cka ne miks me paknaqesi e deshtime te ndryshme mundet edhe te provokoje ndonje revolte qytetare, skenar ky shume i mundshem tu marr parasysh keqfunksionimin e Institucioneve.

Une cuditna me shqiptaret e Shqiperis  qysh mendojn ne superlativ per gjithcka ndodh ne kosove!

 

Asaj cka i friksohem ku do te pozicionohet opozita ne ditet e ardhshme!!!

Pikerisht pra, ashtu sic kam thene edhe me lart ky duhet te jete shqetesimi me i madh, opozita e ardheshme. Ne rastin me te keq nje opozite negative do i duhesh disa muaj te organizonte probleme aq serioze politike. Por ne disa muaj shume gjera mund te ndryshojne, biles edhe vete koalicioni AAK-LDK. Sic thashe eshte nje koalicion aq i panatyrshem, saqe duket edhe i dyshimte!!

Eh... edhe une cuditem me shqiptaret e Kosoves qysh mendojn ne superlativ per gjithcka ndodh ne Shqiperi!  smiley      shto ketu qe te gjithe e dime qe nje moot osht si anej e knej kufinit

 

Hajt se dite mo te mira kon per te ardh. Edhe po s'erdhen s'ka dert se ne jina mesu smiley    I fusim nje feste me rastin e inicimit te procedures qe starton punen e Komisionit, inicjim i cili u potencua me miratimin unanim te Keshillit te Bashkimit te Evropit....

Fik se fik, fik me gajret te pakten  smiley 

Shqiperia po ndryshon!!! Po kutite duhen hap se  smiley 

Haha, po shoh se vetem po ma bon qefinsmiley

Naten e mire te gjithve.

Aktualisht, ne Parlamentin e Kosoves (120 vende), as PDK e Thaçit, as LDK e Sejdiut NUK kane shumicen (mbi 51%). Dhe u detyruan te bejne koalicion te gjere per te qeverisur (kane dhe votat e serbeve te moderuar, bosnjakut, turkut dhe ashkaliut - shih tabelen).

PDK-ja e Thaçit ka 37 vende.
LDK-ja e Sejdiut : 26 vende

AAK-ja e Haradinajt : 14 vende
LDD-ja e Nexhat Dacit: 10 vende
AKR-ja e Pacollit : 10 vende
Grupi 7+ (turqit, bosnjakët...) :  7 vende
Grupi i SLS (serbet e "moderuar&quotsmiley : 6 vende

Te pavarur : 4 vende

6 vende jane ende bosh (jane per serbet).

Duhen 61 vende (mandate) per te bere qeveri.

Deri me sot ka qeverisur :  PDK + LDK + minoritetet (rreth 13 vende)= 37+26+13= 76 vende (mbi 51% e parlamentit 120 vendësh). 

 

Now:

Zgjedhjet e fundit lokale, sidomos tani qe eshte raundi i dyte, e prishen keqazi kete aleance (PDK+LDK), sepse jane fuqizuar disi partite e vogla (AAK e Haradinajt,AKR e Pacollit...). 

Sipas lajmeve te fundit, meqe LDK parashikon koalicion per zgjedhjet vendore me AAK e Haradinajt (opozite), mund te behet nje koalicion i ri qeveritar : PDK+AKR+LDD (Thaçi+Pacolli+Daci), qe i bie : 37+10+10 = 57 vende + minoritetet (serbet e "moderuar"+bosnjaku+ashkaliu... = rreth 13 vende),  qe i bie : 57+13= 70 vende (mbi 51% e parlamentit).

Por presidentin ne Kosove, po ashtu e zgjedh parlamenti. Meqe mund te kete mazhorance te re, i bie qe ajo te zgjedhe dhe president te ri. Por nuk po aventurohem te them nese Sejdiu mund te jape doreheqjen apo shkarkohet... 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).