Pse Komuniteti Europian eshte me keq se Ballkani ne korrupsionin real?

  • Ne Barometrin e Korrupsionit 2009 ka nje krahasim interesant te vitit 2004 me vitin 2009 per "Prekjen nga korrupsioni te institucioneve kryesore te shtetit" ne rang boteror

Institucioni                    viti 2004             viti 2009    Permirsim apo perkeqsim

Gjyqsori                          52 %                    49 %              3 % permirsim

Media                              44 %                    43 %              1 % perkeqsim

Sektori privat                  53 %                   45 %                8 % perkeqsim

Parlamentet                    61 %                    59 %               2 % perkeqsim

Partite politike                 69 %                    69 %               ne vend numuro

Ne piken e partive politike Anglia eshte nder me te prekura.Ky ambasadori anglez e di kete gje?

  • Perqindja e njerzve qe kane raportuar se kane paguar ryshfet ne 12 muajt e fundit e krahasuar me 2005

Kane paguar ryshfet            ne vitin 2005      ne vitin 2009      permirsimi

Komuniteti europian                    6 %                      5 %                 1 %

Ballkani perendimor                     6 %                      3 %                 3 %

Pra ne korrupsionin real jemi me mire se Europa.Ckane keta ambsadoret qe na kritikojne.

Kjo eshte aresyeja qe ambasadoret i dhane kaq shume rendesi perseptimit te korrupsionit,sepse ne korrupsionin real ku njerezit deklarojne se kane paguar ryshfet ,Komuniteti Europian eshte 3 here me keq se vendet e Ballkanit Perendimor te cilat kane nje permirsim te ndjeshem.

2 Komente

E di shume mire, si ambasadori anglez, si ambasadori amerikan, dhe cdo ambasador tjeter. Anglisht, te pakten keta te dy, dine shume mire. Quhet PERCEPTIM. Pra, thashethem, pra "kam pershtypjen seeee..." apo "me duket se..." apo "kam degjuar dhe une..." apo "keshtu thone te gjithe...".

Nuk mohohet qe Shqiperia ka korrupsion. Dhe ka boll. Por qe te thuash se ua kalokemi perendimoreve, nuk arrij ta marr vesh.

Dhe kur mendon qe ne perendim ben pjese Italia!!!! - eshte per te vene duart ne koke e te roisesh fare. Apo Belgjika!!! Apo Greqia!!! e te gjithe te tjeret...

Kush ka degjuar psh per Fred Goodwin? Sa deshire kam ta gugllojne pak peshqit. Sa deshire kam pastaj qe sa here te degjojne kauisjet e ambasadorit anglez, te kujtohen per Fred Goodwinin...

Nuk ka zgjidhje, jo... ngado qe ta kapesh, mendohu e mundohu sa te duash. Shqiptare qe urrejne Shqiperine dhe te huaj qe na kane urryer gjithmone e do na urrejne gjithmone. Keta jane aktoret e sotem. Keta kane fatet tona ne dore.

Nuk ka zgjidhje, jo... ngado qe ta kapesh, mendohu e mundohu sa te duash. Shqiptare qe urrejne Shqiperine dhe te huaj qe na kane urryer gjithmone e do na urrejne gjithmone. Keta jane aktoret e sotem. Keta kane fatet tona ne dore.

Koment i mire ky.

Dua ti shtoj dicka,ne shqiparet urrejme njeri tjetrn,

                             sidomos kur behet fjale per pushtetin.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).