Presidenti?

Cfare roli ka presidenti i republikes ne Shqiperi?

Pervec titullit si "Kryetar i Shtetit"; cfare i duhet Bamir Topi Shqiperise?

9 Komente

Topi: Gati te negocioj per zgjidhjen e krizes
23/11/2009 14:20

 Gati te negocioj per zgjidhjen e krizesPresidenti i Republikes Bamir Topi reagon per krizen politike ne vend, duke u shprehur i gatshem te negocioje per zgjidhjen e saj.

"Jam gati te ndikoj per zgjidhjen e ngercit, por kjo gje nuk varet ne vullnetin tim. I takon forcave politike qe te shprehin vullnet pozitiv per kete ceshtje", u shpreh Topi.

Presidenti i Republikes nepermjet deklaratave me pare i ka kerkuar politikes qe te gjeje kompromisin.

Nderkohe si qeveria ashtu edhe Partia Socialiste duken statike ne qendrimet e tyre. E para e fton opoziten te vije ne parlament, por kryeministri Berisha e ka deklaruar te pamundur hapjen e kutive.

Nga ana tjeter opozita nuk terhiqet dhe eshte e bindur ne kerkesen e saj ne hapjen e kutive te votimit dhe transparencen e plote te procesit zgjedhor.

ze bol.

I duhet qe ti mesojme shqip, se eshte i vetmi i huaj qe jeton ne Shqiperi, perpiqet te flas shqip, por nuk flet mir i shkreti. I duhet ai Shqiperise te mbush ndonje karige bosh neper stadiume, sepse eshte bere keq per tifoza. Se per cfar i duhet tjeter Shqiperise ai, por spo me vjen ne mendje.

Presidenti Republikes nuk ka cfare te ndermjetsoje.A nuk ishte Presidenti qe lavderoi zgjedhjet e 28 qeshorit njelloj si OSBE ,ODHIR,KE dhe SHBA.Mos desheron te beje pre te politikes vendimet e gjykatave ne vend qe te deklaroje se politika nuk mund te nderhyje ne to? Ai betimin e ka bere per mbrojtjen e kushtetutes apo shkeljen e saj ?
Eshte e qarte se ai me heshtjen e tij po stimulon veprimet e opozites qe te hyje vete si ndermjetes duke vendosur kushtin qe : "Presidentin e ardhshem ta zgjedhe opozita (ka marre premtimin nga Rama per emrin e tij.Apo nuk eshte Rama per tu besuar).

Ky eshte dhe qellimi Rames ,sepse frika me e madhe qe ka ai eshte mundesia qe Nano te zgjidhet President.Ai e di se po ndodhi kjo nuk do te gjeje vend te futet.

Ca roli ka Presidenti. Ne kete rast, Bamiri. Hidhu.

Presidenti Republikes nuk ka cfare te ndermjetsoje.

Korrekt!

Ne momentin qe ai dekretoi Kuvendin e Ri, ai de jure i konsideroi zgjedhjet te rregullta!

 

 

"Cfare roli ka presidenti i republikes ne Shqiperi?"

Te shofi te gjitha neshjet e Tirones jasht ene mrena, mundesisht ne stadium.

Presidenti, nqs vendi lloc, dhe vendime te rendesishme nuk merren dot nga mungesa e PS-se ne Kuvend ka te drejte ta shperndaje Parlamentin dhe te dekretoje zgjedhje te parakoshme!

Hilaqim, me e bo Bamiri kete pune, vetem ta mori Withersi ta fusi ne Ambasade, se perndryshe e puth halla n'dy faqet! smiley

Po ligjerisht ai mund ta beje kete pune!

mos pyet se cfare mund t'i duhesh ti shtetit tend, por pyet se c'te duhet shteti yt ty.

Can-nedy.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).