Malok!

C'eshte nje malok per ty?

Shprehuni, pa doreza, qe ta kuptojme ca nenkuptoni kur shani te tjeret si maloke, ca tiparesh keni parasysh, te brendshme te jashtme, gjeografike ose jo, etj.

Psh. nqs do mbyllni syte per nje moment dhe do vizualisoni malokun, si do ta pershkruani?

Si dhe per sharjet e tjera pergjithesuese ne shqip, jevg, fshatar, laluc, etj.

 

 

 

 

 

100 Komente

Ne fakt eshte me gjysem shaka me gjysem seriozitet pyetja. Jane teper te perhapura keto lloj sharjesh tek ne, s'e di a i kane dhe vendet e tjera te Ballkanit kaq shume, ne i kemi paragjymimet dhe me baze lagje, e jo me zone.

Keshtu qe ja vlen te shpalosni stereotipet, ka dhe efekte cliruese, dhe shpjeguese.

 

Dmth eshte teme sharjesh, po me qellim shpjegime sharjes, jo ofendimesh. Qe do te thote, i share kush shan hapesin e temes. smiley

Ndoshta duhej, ndoshta s'duhej te hapej kjo teme.  Mixed feelings.  Varet se si do ia mshojne peshqit kesaj fjale. 

Por qe eshte bere boze perdorimi vend e pa vend, eshte bere.

PS: ka precedent si ide kjo teme, t_red hapi nje teme njehere "Cfare do te thote komunist, anti-komunist" a dicka e tille (meqe perdoren rendom si terma, po ashtu si malok).  Gje te prere me thike nuk doli nga ai diskutim, keshtu qe malokejshen te mbare smiley.

I bera kaq vjet dhe ende s'kam pare nje malok me sy. As fushok, as kodrinok, as liqenok, e as lumok.

Por ajo qe kam pare me shumice, e qe gjenden me tonelata ketu, eshte kjo :

IDIOT

... dhe qe nuk besoj se do ta çojne gjate per t'u paraqitur.

Per mua, njerezit ndahen ne dy grupe te medha :

IDIOTE

dhe

JO-IDIOTE

Per bishta te tjere, te them te drejten, nuk kam pare. Kur shoh nje njeri, para meje kam nje qenie me dy sy, nje balle, nje hunde, nje goje, dhe dy veshe. Me kot kerkoj te gjej te shkruar malok apo laluc apo lab, nuk gjej asgje.

Por mjafton te nderroj dy fjale me te dhe atehere germat fillojne te shfaqen : ose idiot, ose jo-idiot.

Mire.

Per mua malok eshte nje njeri qe vret kushuririn e trete apo te tete te dikujt, qe i ka vrare te vellane, vetem pse ai rastesisht ka mbiemrin e njejte me te, packa se ai mbase se ka fare muhabetin me ate qe i ka vrare te vellane ketij malokut domethene!!!

 

P.S. pune malokesh s'para i kuptojne te gjithe.

Per mua shprehja malok s'ka perkatesi krahinore, ka malok me trashesi te njejte dhe ne jug, aq sa ka dhe ne veri.

Nuk e di si i thone kanadezet kesaj fjale ,por me siguri maloke ju quajne.

 Ne nje fare menyre, po tirona, dhe ne nje fare menyre kane te drejte. Por sidoqofte dallimi midis katunarit qe ka lindur ne Tirane dhe perpiqet te adoptohet ne Toronto, dhe katnarit qe ka lind ne Bize dhe perpiqet te adaptohet ne Bathore eshte goxha i madh. smiley

 malok do te thote: rob i pa qyteteruar.

dhe diskutimi mbyllet ketu. fjalet e tjera jane te gjitha ose provokime ose katundarlliqe (dmth po ashtu mungese qyteterimi). 

E di, mu kujtua tiredsja direkt kur po shkruaja kete, se e kishte dhe si kunje per mua ate temen, ngaqe them shpesh qe shumica e peshqve jane komuniste. smiley

Di gje njeri nga bebredh tiredsja, shtriga e poshter komuniste qe ka braktisur akuariumin? smiley

 

Nashti Mondush, personalisht i kam bezdi keto sharjet pergjithesuese te tilla, me tradheton geni/stereotipi vetem ndonjehere kur jam shume i inatosur dhe del instiktivisht ndonje llaf i tille.

Por, them se eshte me interes te diskutohe, eshte nje fale valvule. Plus qe kur tjetri e racionalizon (duke u pergjigjur) konceptin, shpesh here e kupton dhe se sa gabim eshte, qe p.sh. te paragjykosh Monden si maloke se ka prejardhje veriu, nderkohe qe ajo eshte laluce se ka dhe prejardhje nga Vlora. smiley

Ok, j/k po besoj e kupton ku dua te dal. smiley

xhibush, jam pa komplekse fare une xhan.  E di ti smiley.  Nje qind here te me thush maloke-labe, hic se e kam problem.  (Per laluce, nga ana tjeter, do bejme sherr smiley.)

Qysheee? do besh sher ti meee? Pse me, si te dukemi ne matane ures Mifolit ty, e? ca beeen kshu ti,eee! jemi njers t'urte neee... smiley

leqe c'flas dhe une, ben vaki te me zgjohet ai damari lab qe kam... dhe i thyej te tera, me pjata e me filaxhane... smiley

 

smiley

Lere lere, mos u hiq kot se s'je dhe te duash smiley.

Nejse Ana, s'qenka per humor kjo teme, se i paska shti peshqt ne t'thella ...

Unbelievable, but true, and sad smiley.

malok, kur perdoret per te denigruar dike, eshte nje fjale qe flet me teper per ate qe e perdor se per ate te cilit i drejtohet.

 

Burrat qemoti qe ka pasur Malesia-sipas atyre qe kam degjuar/lexuar/pare, meqe nuk jam nga Malesia-si ke gjetur askund ne Shqiperi. Burra te fjales, te nderit, te mikpritjes, te tabanit,...! Pavaresisht veshtiresive ekonomike ekstreme shkriheshin te gjoret qe te te prisnin me me te miren. Kur vizitova per here te pare Malesine, vertete me mbushi me respekt per ato njerez. Gje qe ne laluceri nuk e kam ndeshur me ate intensitet.

Vesa, keta qe ke njohur ti dhe qe te kane bere pershtypje per te mire, quhen malesor.

malok - no problem

katunar - shume problem

smiley

ahahaha çmë kujtove. Pashë një suflaxidhiko sot rrugës, me emërtimin KATUNARIS. ahahahaha.

 

ka dhe nje tjeter mu ne mes te athines, ne plaka qe quhet bairaktaris... gjithmone plot. ma malok/malesor emer nuk behet

Gjithashtu malesor ka shume dallim me malok, mesa e di, apo jo? Malesor s'eshte ofenduese, right?

Kurse fjala kuti nga ana tjeter te merr me qafe. Tushe, hape! smiley

 

Liqenso, tema eshte jo te identifikoheni (si Tushja me lart lol) po te shpjegoni ca kuptoni me sharjen, dmth stereotipin. Ti gjithsesi s'ke nevoje te indentifikohesh ndryshe se komunistlleku te del mbi cdo tipar tjeter gjithsesi. smiley

 Xhib, ke hap nje teme qe eshte me interes, por si shume "diskutime" ne kete aquarium merr muhabeti shtrember smiley

Po sikur te pyesje cfare e dallon nje malok vs. nje qytetar, nje katundar, apo nje fshatar? Dhe cilat jane te perbashketat, nese ka te tilla mes ketyre njera-tjetres?

Nga "diskutimet" e meposhtme ajo qe mund te permblidhet eshte qe qytetaret jane rraca ariane e rraces shqiptare, nuk dihet mire ca karakteristika kane, se s'u diskutua per ta, po dihet qe duhen mirembajtur dhe shumuar patjeter, me cdo kusht. Fshataret dhe maloket, on the other dora, dihet qe jane rraca cifute shqiptare. As per ta nuk dihen shume specifika, se nuk u dhane shume te tilla, po dihet qe jane nje e keqe e kombit qe duhen luftuar, se njekohesisht jane te pandreqshem/ndryshueshem, dhe te gjitheandejgjendur.

Ti s'u duke me te fusje dhe ti lugen ne corbe. smiley

une personalisht vone e kuptova cka do me thene malok ne shqiperi, sa per Kosove, Maqedoni dhe Luginen e PResheves, malok nenkupton person me preardhje te dyshimte. Zakonisht jane rome qe fllasin shqip. Shqiptaret qe jetojn kendej kufirit ofendohen shume kur cilesohen si malok(mundesh me thene katundar, nuk preken shume sa kur i thua malok). Nese keni vendos me ofendu njerez me mire  perdorni katundar(egersine, ryp etj.)  ne vend te malok, se deri vone nuk e kuptonim "malokin" e shqiperis.

rruga02!

E sigurte kjo?

Une e dija qe "malok" ne Kosove etj i thone atij malesorit te kput nga fukaralliku, qe vjen ne qytet  me pre dru!

Nga ato qe flejne neper lulishte!

Te pakten keshtu me kane thene ca gjakovare qe kam ketu!

Sharagji i thone (me kuptim ofendues) , por ne Gjakove eshte pak problem sepse ate kane fjalore te vecante . Gjakovaret i urejne "nga shpirti" katunaret. Jane shume lokalista dhe ja lidhin shume nalt(sinqerisht, se vete kam lind atje e di shume mire dhe shkoj shpesh)E zone veten per qytetare te mdhaj. Prandaj  eshte e mundur, ndoshta e perdorin ne ate kontekst qe thua ti. Por ne Maqedoni dhe ne te gjithe pjesen tjeter te Kosoves (ndoshta pervec gjakoves) nuk eshte keshtu, Malok nenkupton rome qe flet shqip

Rrofsh vllajo! smiley

Qe Gjakovaret e mbajne veten ashtu si thu ti eshte shume e vertete!

Nejse, falemnerit shume!

Ja ke e msume edhe i gjo t're sot ne ket dite te pare te Shendreut! smiley

 

P.S.

Falemnerit edhe per linkun!

Vlonjat sa kam ndigu edhe une se te gjitha barcoletat me geja i lidhin per kavajasit (sjam bash i sigurt), e njejta ndodh ne kosove me gjakoven, te gjitha barcoletat per gejat i lidhin me gjakovare smiley I ka dal nomi ketyre du qyteteve,  barcoletat per kavajsite dhe per gjakovaret kane mri edhe ne Shkup.

Une malokun e perfytyroj keshtu,pasi ka ardh dhe blere nje hyrje ne kate te pare, te nje pallati, menjehere rrethon pjesen e vet me gardh,qe ne fakt eshte pjesa publike,dhe fillon e ben "biznes" ke ballokoni vet duke nxjerr,domate,patate,kastraveca,djath,pras,qep,banane,karamele sheqer,kryp,dhe lali pop,ne trotuar!...dhe pastaj privatizon edhe trotuarin,...me nje fjal i jep gishtin dhe te merr doren dhe noflen!

yyyyyy sa shume behen ashtu mer, se s'ka mbet pallat pa gardh.   Ne mos domate e patate, shesin kafe e duhan.  Apo kafenete jane te atyre te fushes? 

Gjynaf per trotuaret. 

Malok- nje njeri i trashe, i pagdhendur, fare i parafinuar/sofistikuar, me nje bote mendore shume te kufizuar, njeri i izoluar nga qyteterimi, tip me tipare mashkullore te forta dhe me sjellje te eger dhe agresive. zakonisht aplikohet per persona qe jo vetem jetojne ne vise te izoluara por edhe qe nuk bejne asnje perpjekje per tu inkuadruar ne kulture e qyteterim. Ndryshon nga fjala 'malesor': banues i malesise, zakonisht njerez me virtyte e vlera te admirueshme.

xhib, malok eshte koncept, lum miku. Qe nuk ka rritur te zhvillohet ne stadin e perkufizimit - tregues i kesaj jane debatet e perhershme qe shoqerojne kete lloj teme.

Ka dy gjona lidh me ket: e para, nje koncept nuk shkulet me rrenje me ane te asaj qe e qujm "brute force", se nuk u eshte as hisell, as gram (krisje). S'ka herbicid. Nje koncept shuhet kur zhduket baza qe e krijon dhe e mban gjalle. C'ka sjell piken dy: me konceptin malok, si dhe me konceptin pothujse sinonim "katnar", qasja nuk eshte te thuhet "cet, pusho aty, heretik!". Mos fol llaf te pista, si me thene. Pranimi i konceptit eshte faza e pare e e zgjidhjes se nje problemi, nqse pranohet qe me "malokun" ose "katnarin" kemi nje problem.

Shqiperia dhe katunarizmi jane nje shoqerim ideshe me keoficient korrelacioni shume shume afer NJISHIT! Nje menye kjo me shpreh fatkeqsine tone kombetare!

malok eshte koncept, lum miku. Qe nuk ka rritur te zhvillohet ne stadin e perkufizimit - tregues i kesaj jane debatet e perhershme qe shoqerojne kete lloj teme. Ka dy gjona lidh me ket: e para, nje koncept nuk shkulet me rrenje me ane te asaj qe e qujm "brute force", se nuk u eshte as hisell, as gram (krisje). S'ka herbicid. Nje koncept shuhet kur zhduket baza qe e krijon dhe e mban gjalle.

Pervec ndonje rreziku sofizmi, nuk te duket se po kapercen shume hapa? smiley

Tani ne koncept mund te quajme cdo gje.

P.sh. ti me thua mua maskara, une te them ty legen, e me rradhe, kalojme dhe nga keto sharjet e pergjithshme krahinore e zakonore, dhe fillojme rrihemi pastaj. Vjen nje i trete te na ndaje. Ore mja se late nam - thote ky i treti - c'keni qe ziheni per llafe goje, nuk merreni dot vesh si njerez?

Nderkohe, vjen nje i kater, dhe e kap prej krahu kete te tretin qe erdhi te na ndaje dhe i thote: E di si eshte puna, maskaralleku dhe legenlleku jane koncepte, te cilat duhen ndjekur si Rama kutite dhe duhen zhdukur si Hitleri cifutet, ndryshe s'kemi shpetim.

Nnderkohe ne vazhdojme zihemi, si gjermeeeeni me partizanin tek kufiri i Shkodres. Ky i katerti s'e le as te tretin te na ndaje po ngulmon ne konceptet. smiley

 

Pra, une ne kete rast thjesht pyeta ca tipare kane parasysh njerzit kur shajne malok, fshatar, etj, se s'ka dyshim qe ato jane shprehje ofenduese dhe jo me qellime formulim konceptesh filozofike dhe deduksione per te miren e njerezimit. smiley

Thjesht desha te di si i analizojne, dhe a bejne ndarje tiparesh, p.sh. jane kategori perjashtuese keto apo jo, apo mund te jete i njejti person dhe malok dhe jevg dhe laluc dhe katundar dhe haxhiqamils dhe kusar?

Dmth nuk eshte se po moralizoja atyre qe i perdorin keto shprehjet dhe duan me cdo argument te pervecem dhe te pergjithshem te rezervojne perdorimin e tyre. Thjesht desha te di specifikat. smiley

xhib, do t'pergjigjem. Tani jam i mbytur. Por pak me vone.

haxhi qomils o lala psh xhibo qe ku m ke... po xhikja ka qen botnor mer, eeej me cin fol ene un. i vetmi qe ja fut xhikes o robin hudi... ene ai se ka pas biograf t zotin, jo per gjo tjeter. ta kishte pas ene nji xhikja do ishte bo film hollivudi qe te dhjefsha drakulen skenderbeun aiven hoin ene lizen ne boten e cudirave perihere

kurse ti jabonxhio je icik kumunist ...pranoje... kshu sa per t da floket m dysh, me dale me kallare t kuqe neper nju jork qe me pas sukses anej knej... sa per icik shije ballkanike...

m nigjo mu kot s pajtohesh ene me hurbinekun ene t dalim t knojme t gjithe bashke masanej we are the world we are the children...

Hajt or xhib, se jane te tjere ata qe kane pantallona per kesi punesh. Ehuuuuu koncepti i malokut. Jo po koncepti i lagunorit. Bullshit ! Nuk ka kurrfare koncepti, kurrfare ideje te tille qe rri ne kembe. E kam thene para ca kohesh : maloku lind dhe lulezon vetem ne trure te semura. Bashke me katunarin. Jane gjendje imagjinare, or xhib mavria, fantazira qe psikiatria i njeh mire. Ate shkencoren une nuk e njoh mire, por psikiatrine popullore e di besa, dhe kjo e quan : te kesh nje gozhde ne tru.

Jo vetem qe nuk ka koncept maloku apo katunari, por nuk ka as maloke dhe as katunare. Keta jane hije, lugeter, qe te shtiren ne enderr kur sheh shume filma me kuçedra.

Mbi toke, or xhib djali, ka njerez qe banojne na fushe, ne mal, ne bregdet, ne qytet, ne fshat, ne tajge apo tunder. Ka dhe qe jetojne ne ishull, gadishull, e kontinent. Por te gjithe keta i bashkon nje emer dhe vetem nje emer : qytetar.

Dhe kjo qytetar nuk e ka marre zanafillen nga qyteti i Tirones apo i Shkodres, por e ka emrin si pjesetar i "cité", i cili, me perkufizim, nga çfaredo burimi internetor apo libror, do te thote :

- Nje grup njerezish te lire, te ngulitur, te cilet perbejne nje shoqeri politike, te pavarur nga te tjeret, dhe qe ka nje qeveri, ligjet, fene dhe zakonet e saj te veta. (Burimi : Wikipedia).

Siç e sheh dhe vete, o xhibi-xhibi, cité eshte diçka qe perkon sot me SHTETIN. Me nje fjale, kur themi sot qytetar, kemi parasysh individin e nje shteti. Si i tille, çdo njeri qe banon ne fshat (e qe shqipja i thote fshatar, ashtu siç kepucari merret me kepuce), eshte nje QYTETAR.

__________

Te gjitha vicklat, e te gjitha fryrjet dhe kapardisjet dhe krekosjet peselekeshe, nuk jane asgje tjeter veçse marmalade per te embelsuar ezofagun para gjumit. Me nje luge marmalade para gjumit, dita e neserme lajmerohet e mrekullueshme.

Emigrant !

Me shume respekt por mos u lodh shume me teoriciene te Lopes se Natradinit apo me njerez qe kujtojne se dija nuk eshte e trasheguar por filloj " meeren e mbare te Demokracise zotrie"

Malok eshte cilesim i letrarizuar i qytetarise Zogiste ndoshta edhe pak pjelle e Fishtes.

Inteligjence qe lexon libra pas moshes 14 vjec dhe vetem veprat e Saliut patjeter qe me keto llogje e sharje do merren.

Po nder ta nuk perjashtohet edhe Xhibizmi qe "gjeti " nje pasazh rrylash te vitit 54 dhe deri atje e mba kulturen  , pasazh fare po fare te pavlefshem qe as e ka shmangur asnje mmmmmmmmm  trajtesen e vleresimin Zyrtar , vleresimin Moral dhe Historik te LII nga Politika e  Shtetit Amerikan.

Shko ne artikuj e prurje te vitit 1935 kur kultura shqipe filloi te belbezonte me nocione EUROPIANE dhe do ta gjesh te shumehershem kete cilesim me dallimet e nuancat qe ka ndaj nje malesori apo fusharaku. Kush ka deshire mund te shkoje edhe me thelle tek DURHAM !

MALOK !!!!!! ........ evgjit nuk te ben surrati por tabiati !

Ne thelb te tij qendron Krenaria e Semure , dhe Patrarkalizmi ne Norma e Zakone !

Ndigjo ose lexo vetem fjalimin historik te baba sqapit ndaj Edi Rames , klasifiko kush duartroket dhe kush e perkar .....dhe mos germo fare i ke te paster e te qarte MALOKET!

mqse ra fjala tek Durham, e di ca me ka bo pershtypje te kjo mu? Perdorimi i fjales "underdogs" per shqiptaret ne lidhje me nderrimin e fese ne mos gaboj. Kristianizmi iu u ofronte atyre (shqipove) vecse rolin e nje "anderdogu" ne Perandori.

Ja kjo eshte forca e fjales se sakte, qe vlen sa 10 pragrafe shpjegues.

idriz jam shume dakort  me ate qe thua per njerezit qe lexojne pas moshes 14 vjec

 Pershendetje,

 

Ju rrugaca sallahana 
vagabonda shakllabana 
rricna t'ndyet, mikrobe të kqi 
qi të mjerës moj Shqipni 
kthelltë hi i keni në mushkni 
pa dhimbë gjakun tuj ia pi, 
por der kur, bre batakçi! 
Bre coftina, kalbe mbi dhè 
der kur ju, tu tallë npër ne, 
do t'na qelbi fis e atdhè? 
Ah! Bre ju..nuk dij shka u kjoftë, 
se tash ma jemi tue u njoftë, 
se kush jini e shka jini 
se kah shkoni e se kah vini 
plang e shpi se kah i kini 
e sa pare u ban gjaku: 
se për ju, po, duhet laku, 
për me u vjerrë o kund m'do i shpat! 
Deri dje, pa kmishë mbi shtat, 
me 'i gjysmë setre t'pa astar, 
lshuemum krahve kalavar 
e me 'i komçë t'njtitme nën grykë: 
pantallonat me "gjyslykë" 
kto edhe lidhun me nji spagë: 
shtatit rreshke e ba saragë, 
t'tanë gordec e berbalec 
pa ndo 'i msim, pa ndonji dije, 
me 'i fillore a nji iptadije, 
erz e shpirt qitun nën themër: 
turq a sllave a grek me zemër, 
falun barkut veç Shqipnisë, 
si ajo marrja e t'gjith njerzisë... 
tuj u shite ju për gjithë treg, 
sod na mbahi "Skandërbeg", 
e ngërdhucë, goditë, limue, 
rrue, qethë, pipirique, 
tash n'"smoking", tash në "bon-jour" 
ju, qi dje s'kishit as ushkuer 
me lidhë brekët me nder me thanë
m'sahan t'huej gjithmonë me ngranë, 
rrugën krejt na e keni zanë, 
ke na shkoni pash e m'pash, 
edhe besa me "gulash" 
me "afishe" e me "sultjash", 
me "kjumshtuer" e me "ashurè", 
"kosha gjelash" si kubure,

"tarator", "pilaf me kos", 
"mish me qepe" e "majdanos" 
"shish qebap", "brizholla viçi", 
"kunguj t'mbushum", "kuzuici", 
"kabuni"- e "mualebi". 
Barku sod ju rri ju kodër, 
kargatisë e bamun lodër: 
der sa ata burrat e dheut, 
qi për jetë e nderë t'Atdheut 
kane ra n'luftë si shqipe t'leta, 
kanë shkri gja e shpija t'veta, 
kanë tuj dekë rrugave unit, 
me iu dhimbë gurit e drunit. 
Përse, po, kta matrahulla, 
kta shqiptarë, shqiptarë kah ksula, 
n'vend qi ju me u vu n'konop, 
a se brinjt m'jau zbru me shkop, 
a, mos tjetër, me u ngushtue 
me xjerrë zhuri kund m'ndo 'i prrue 
për me shtrue ndo 'i rrugë të shtetit 
a me dlirë ndo 'i skelë detit, 
lavjerre buzësh, harru si viça 
kqyrin m'ju si t'ishi ogiça, 
për me u pri udhës s'qytetnisë 
e me i sjellë t'marën Shqipnisë. 
Ani kush, pra, me i pri kombit: 
ju, do pyka bijtë prej llomit 
qi "shqiptarë" vedit i thoni, 
jo pse ju Shqipninë e doni, 
jo pse ju ndo 'i send kuptoni 
shka asht Atdheu e shka asht Liria, 
shka asht Vllaznija a Parasija, 
Përparimi e Qytetnia, 
por veç pse ende der më sot 
nji tyran s'po e gjeni dot, 
nën kambë t'cillit ju me u shtrue, 
se un ma tash ma jam regjë me jue, 
e jau njof shpirtin der m'palc, 
pleh i ndytë me u bartun n'shalc 
e me u qitë jashta Shqipnije. 

 

Sipas meje ka dy lloje malokesh. Maloke qe qytetarin e admiron(si puna ime)smiley dhe maloke qe qytetari i bezdis,kta te fundit na moren ne qafe

xhib, do ta vazhdoj ketu meqe m'u drejtove diku me lart.

Shiko, une i kam zet sofizmat. Ti e di qe ketejpari nuk i kan qejf "bythet e quta", pra smartasses, prandaj edhe une kam mesu te mos i kem qejf.

Kur te them qe jane koncepte, kjo do me thene qe kane nje popullate perfaqesuese madhesia e te ciles ploteson kushtin per krijimin e konceptit (psh po te kishte vetem 3 maskarenj ne bote, nuk do lindte koncepti maskara, ta kesh prej meje kete).

Shoqeria perpiqet te shpetoje nga maskarenjte, per t'iu permbajtur shembullit tend. Por pa sukses. Une nuk e di sa perpiqet shoqeria shqiptare sot per te shpetuar nga "maloket" dhe "katnaret", sepse nuk jetoj atje. Por nqse perpiqet, as ajo nuk ka sukses. Shoqeria shqiptare qe njoh une (para 91-shit) asnjehere nuk eshte perpjekur te shpetoje nga katnaret. Thjesht sepse keta kane pasur pushtetin gjithnje.

Dhe kete tani degjoje mire, xhib, se ka rendesi. Nje sharje, sic e quan ti, ze vend pasi eshte nje realitet objektiv si cilesi atje perjashta. Dikujt i djeg percaktimi "maskara" (tjeter pune nese e meriton apo jo, kjo s'ka te beje), pra i djeg, pasi ai ka pare vertet maskarenj dhe maskaralleqe. Ata ekzistojne! Prandaj dhe djegin si percakime. E kupton, o xhib? Tani bej paralelen me "malokun" ose "katnarin". Besoj do dalesh diku. Nqse une dike do e shaj me nje koncept qe nuk mbeshtetet nga popullate konkrete, psh nqse une ty do te them, xhib, ti je "sdretngh" (mos pyt c'do me thene se as vete s'e di, s'ka njeri te tille dmth dhe fjala eshte fiktive), ti nuk do merzitesh fare, thjesht do thuash "eh, paske pire nje cike si shume sot".

Tani une te jap 1/2 premtimi qe po pata kohe (edhe tani jam me projekt ne dore xhib smiley  ) do hap nje teme te mirestudiuar per kete pune. Deshiroj ama qe reagimet atje te mos jene "majekrahit".

Y e madhe.

Malok eshte koncept, nuk eshte personifikim.

Berisha eshte "malok", se vjen nga malesia, qe do thote koncept, sepse , hazer eshte Doktor, eshte Politikan.

Enveri ishte kriminel, Ramizi eshte kriminel, nuk eshte koncept eshte personifikim , sepse Enveri me Ramizin personifikojne kriminelin.

Edi eshte idiot, eshte koncept + personifikim, sepse Edi eshte edhe s'eshte idiot.

 pse nuk e quan njeri Fishten ose MIgjenin malok, po te ishte koncept ? pse keshtu bejne vetem Saliun ? 

Pse ti thojne Fishtes " malok", kur eshtrat ja hodhen ne lum.

 po migjenin ku e hodhen ?

nejse per te mos konsumuar poste (e pakta te miat) kot, po ta jap vete pergjigjen. ngaqe dhe Doktora po ashtu edhe Politikane ose presidente, etj, ka PLOT, ka e do kete te tille sa te duash e qe nuk do te lene asnje gjurme historike pas disa vjetesh.

vetem vepra t'i fal gjynahet. e sala nuk ka veper, ben gam gam kot neper tribuna se eshte me kollaj sesa te bej diçka KONKRETE TE TIJEN.

jaaa e ke gabim... salen s po e vlerso koha vet, po mas nja 70 vjetesh qe t ket vdek shife ti si do studjohet sala neper universitetet mo prestigjoze m bote

Po mire mer Emo, po akoma s'kemi caktuar ce cdo te thote te jesh malok, fshatar, etj. Pastaj te kalojme ne pergjithsime kush eshte malok e fshatar dhe kush jo.

Papercaktimet u interesojne vetem atyre qe duan te kene fushe te lire ne perdorimin e ketyre termave, se po u bene ca percaktime, i bie ti permbahesh. smiley

Ndaj une pyeta ne hapjen e temes, qe secili sipas konceptit te vet te thote se cdo te thote te jesh malok, fshatar, etj, gjithmone ne kontekstin e sharjes/ofendimit, perderisa keto perdoren si te tilla. Se ne konsensus normal s'arrihet, po te pakten e thote sikush sipas mendimit te vet.

Kjo mendoj eshte elemenare, percaktimi, dhe hapi i pare, ndaj thashe me lart mos je duke kaperzyer disa hapa. Se s'mund te luftojme apo mbrojme dicka abstrakte, eter, kur ne fakt perdorimi i shprehjes behet per idivide te vecante, p.sh. dikush e quan dike malok a fshatar. Thjesht po mundohemi te kuptojme cilat veti te individit/individeve e percaktojne ate si te tille.

Ashtu si kur i thua dikujt genjeshtar, p.sh. i thua kur ai genjen, jo kur ai ha kubulla. Pra vetia percaktuese eshte genjeshtra.  Dmth ka specifike cdo gje, aq me teper kur kjo gje vete eshte specifike/individuale ne akuze/drejtim. smiley

OK, merre ate premtimin me siper si 3/4!

Kjo qe do te besh ti ketu eshte dicka masovike, xhib, cfare nenkuptoni ju me "katnar" - anketimi jot ka pritshmerine e pergjigjeve te ndryshme nga peshq te ndryshem. Pra ti po pyt perceptimin e fjales "katnar" ose "malok". Perceptimi asnjehere nuk eshte unik nder individe, ama substrati qe e ushqen variacionin qe do gjesh eshte unik. Dhe, xhib, me fal, po ai nenshtrat nuk gjehet me anketim smiley

Du shume fare me diskutu per ket, qofte edhe duke hap nje teme ("katnarizmi" eshte armiku Nr. 1 i shqiptareve, me duket mu dhe gabim qofsha gjithe diten e naten) - do Zoti kam kohe. Se shpejti.

PS Kur une them "malok" ose "katnar" nuk perjashtoj fare veten nga futja ne keto kategori per gjera te caktume dhe per me teper nuk i mendoj si sharje. Dhe as perbuzje. Sharja eshte gje e ulet, xhib.

Me fal, si mund te diskutojme per dicka pa percaktime, pa nje fare boshti, veti, gjera dalluese, sado te pergjithshme dhe te ndryshme tek mendja e njerit apo tjetrit per malokun apo fshatarin. Dhe gjera si e bukura, qe jane padyshim me subjektive sesa malok apo fshatar, kane nje percaktim, dikush thote une me te bukur kuptoj kete, 1, 2, 3, dikush tjeter kete, e me rradhe.

Ti thua haj te luftojme dicka pa folur se c'eshte ajo, kur ne kete rast behet fjale per namecalling, se gjithmone kur dikush thote malok apo fshatar apo dicka tjeter te tille, ka parasysh nje ose disa individe te caktuar, dhe e thote me pikcuditse nga mrapa gjithashtu. smiley

S'kemi si te ngrihemi ne koncept pa keto percaktime. Eshte allogjike, per mua.

Gjithashtu, me pas duhet te flasim dhe per fjalet/konceptet e kunderta, apo te anasjellta. Pasi ti kemi percaktuar vetite e malokut, duhet te sqarojme dhe pse pikerisht i kemi vene kete emer, dhe pse nuk kemi fushok si antidote gjithashtu.

Njesoj per fshatar, etj.

Apo jo? smiley

as un se kom per turp me m thone katnar me thone te drejten as malok. ka moli dajtit jom me origjine icik t larget. momen e kom prej rade me i krah t vetin... tashi baba gjith jeten ja ka permen ket gjo, po me shaka ja ka thone...

kur doli i dite qe ene ne e kishim i dege kshu afer ka yzberishi, ma tha mu plaku. ene i dite ishim t gjithe n makine ene ja plas una publikisht si ishte puna me ate  sheh filonin ka ona jote qe e kishte mor grune prej yzberishi??? t ket fillu moma... deri sa mrritem n durres... po ti qeke kokrra katnarit... ke gjith jeten qe ma ke knu konge o katnare... anej knej

 

 

pupupu un i bi qe me i fut gruse plumin mer jau me gjith ket inot per katnaret qe thoni juve ajo e shkreta i ka afer fare deget mer jau ene pothujse sjon m tirone hic.

a je alidems? nqse PO, pak katunarllikun e kete mor me infeksion viral. Si dhe ne genin e 7-te majtas, te haploidi X e ke icik, recesiv smiley

Po thuj qofte pak, e me karar, aty o gjith puna smiley

jena tu i integru tu i integru...

cer ti boj njones qe o ka shkodra qe vje thote bon xhorno ajo m shkri fare un e thras aussstrohungaria. plake nja 80 vjec

vje per vizite ene fillo eeeh ca me ba... m tha baba mue... mos u marto me mysliman tiranet se jan fanatike t mdhaj po se nigjova... ah e ka fajin arti arti, qe m rrejti mue...

Rri se kom nigju para ca ditesh historine e Isuf Keçit me te vllan e vet. Sa tipike mer!!! Une nuk i kom njoft kto - Reçt po.

sa vje kshu t bombardo i her me jezu krisht,  oh marie anej knej, osht perher m qef per energji t thy n mes ene ankohet jom smun oh jezu... po mo e forta fare osht se kur e ka punen keq me verte thot ene i bismila' kshu qe t jet mrene...

Do ta gallxoj naj dite ktu. Kur te bi rasti, kuptohet.

Boooooooh !

Logjika ne vetepushkatim. Madje "on live". Duhet varrosur tani. U be per ndjese paste.

Eh medet eh medet ! Ufffffff... "gozhda ne tru" ben kerdine.

________

Le qe me sofiste, siç ka ardhe moda, kuptojme adhuruesit e Sofia Loren. As une nuk jam sofist. Jam unionist (Winona).

C'te them tjater ? Po hiç o hiç, ç'te flasesh me gozhdare.

Ku shkoi ajo Monda te vije e te beje sehir ketu ? Kur une them se ka ende mjerane neper kembe, qe rrine duke pare endrra me gogole, ik se te hengri maloku ! O mami o mami ! Olele !

__________

OK OK, serioz tani. Emigrant, nje fjale keshtu kalimthi :

Idete qe ti vjell ketu jane permendorja e trashesise trunore. Dhe nuk kam asgje me ty, jo ore jo, e kam me idete e tua. Keto ide qe e ke mbushur koken plot me to, vijne era pleh, sinqerisht.

__________

Mesuesi iu flet nxenesve per kopracine :

Te dashur nxenes, sot do te flasim per çifuterine. Cifuteria...

Nga fundi i klases, degjohet nje ze :

Zoti mesues, une jam çifut por nuk e kuptoj ç'lidhje ka kjo...

Mesuesi i pergjigjet :

Rri ore ti aty, nuk po flas per ty, po flas per konceptin e çifuterise, ska lidhje me ty.

Nxenesi thote me vete :

(A t'ia bej nje mut te madh ne koke ketij profesorit, ç'merrem dhe une me te...)

C'sehir mer.  Une c'kisha per te thene i thashe.  Gjithe dynjaja ka nga keto llogje apo te ngjashme.  Hillbillies u thone nga keto ane psh.  Kalamajte qe jetojne ne "qytet" psh ne boroughs te NY u thone "hillbillies" atyre qe jetojne "upstate".  E plot "humore" te tilla. 

Kur Clinton u zgjodh president, ca demokrateve blu-blu te Veri-Lindjes, s'u pelqeu aq shume qe ne White House u vendos nje "hillbilly" nga Arkansas.

Llogjesh kshu mer?  Ka gjithe dynjaja.  Kush deshiron te filozoje rreth tyre, filozofim te mbare.  Une, pertej englendisjes, s'kisha motiv tjeter ne kete diskutim.   

Jo, jo, duhet te flasesh. Ska ashtu. Se atje fort mire po kercen per palaçolleqet e disave kundrejt disave pak me lart. Por ketu s'po ta ka enda, siç i themi ne qejflinjte, me i thane dy fjale per keto ide (ç'ide zeza, po hajt) te mjera.

E keshtu puna.

Heu smiley

Me zor mer?  Po s'do prish gjakun une, as ketu e as atje s'e kam prish.

Ene me prishje gjaku e kam tekstualisht une lol. 

Ore s'me dhemb fare te me thuash fshatare, katnare, maloke, labe, gjysme-opinge, gjoks-grope, etj etj etj xhevahire gjithe diten e perendise.  Ne shtepine time jane shpoti sipas vaktit.  Ashtu jam rrit lol, and I love it smiley

Hurb, jam mesu me dreke e darka fisi ku bemat e "malokut" e te "labit" e kane cu muhabetin ne qeshje me lot ne sy. 

Keshtu qe hic mos prit ta vras mendjen e ta prish gjakun per kete pune. 

Filozofi im i preferuar tani qe George Carlin na la shendene (Peace Be Upon Him), ndonese jo ne ate rang, eshte Adam Carolla. Carolla thote nese do te dishe te verteten rreth teje, pyet nje kalama ose priti rrugen dikujt me makine dhe degjo te sharen e pare qe i del nga goja.

Per te thjeshtuar problemin e shtruar nga Xhibi, le te marrim nje njeri me njohuri te kufizuara te sharjes, nje njeri qe di vetem te thote malok dhe katnar. Nese ketij personit ia pret rrugen dikush tjeter me makine, cfare do e beje kete person te zgjedhi malok ose katnar si sharje? Mua me duket se jane keto zgjedhje (ndalo tek zgjedhja e pare qe behet duke filluar nga 1-shi):

1. Nese kujton se eshte vete malok do i thote katnar, dhe anasjelltas.
2. Nese i duket si malok (domethene nga pamja, veshja gjuha, etj), duke u bazuar ne veri==malok, jug==katnar, do beje zgjedhjen perkatese.
3. Nese s'dallon gje, do perdori zgjedhjen ne baze te zgjedhjeve te meparshme (e kam shtjelluar me pare kete lloj perzgjedhjeje). Nese i ka ndodhur te shaje me shume malok, do thote malok, perndryshe do thote katnar.
4. Nese s'eshte asnje nga rastet e siperme, do beje ndonje perzgjedhje gjysem-rastore (them gjysem se mund te jete ndikuar pa dashje nga ndonje mendim qe eshte regjistruar ne tru afer fjales malok apo fjales katnar).
 

E madhe fare kjo! Më ra rasti të lexoja një koment diku, dhe dola në të njëjtin përfundim me atë robin më lart. 

p.s komenti kishte lidhje me xhaxhin. Dikush tha "Enver gjirokastriti"... aha thashë kur e lexova. X-i ka vajt për lesh!

 

Hurbinek, po qetesohu mer, se ne ketu muahbetin e kemi qyl.  Ke pa njeri te nxehet per qylin?

Nuk metoj qe ato qe them une s'ka gjase te mos jene monumente te budallallekut.

Kunder budallallekut nuk eshte rritur asnje bar (nga ata sheruesit). Por kjo eshte mendja ime. S'kam c'i bej. Ka nje pushtet absolut dreqi smiley

Nje here AI LART vendosi ti marri te gjitha mendjet, t'i perzjeje, dhe ti hedhi ne nje fushe. I tha gjindjes qe po ankohej, ku iku mendja, qe ketu i keni, merrini. U versulen gjindja, edhe i moren prape mendjet. AI I SIPERMI, po i shikonte (e kish per eksperiment gjith kete). U habit pak kur pa qe secili kishte marre prap mendjen e vet. smiley

Malok = i trashe = verior, derisa kam qene ne Shqiperi ky ishte perkufizimi gjenial edhe mes studenteve, por une kam pasur shok klase nga jugu qe ishin jo maloke por ....piteke, jemi thuajse ne 2010 dhe po i njejti avaz, quo vadis!!!!!!!!!!!!!!

 Po mire mer Emo, po akoma s'kemi caktuar ce cdo te thote te jesh malok, fshatar, etj

maloku eshte qenie jo evolutive. pra ai nuk permiresohet, nuk perparon, i refuzon perpjekjet individuale per t'u hedhur ne stad tjeter zhvillimi, perkundrazi gjen force tek ky "vetveçim" (ose izolim) i tij duke e quajtur si veçori ose karakteristike pozitive dhe qe i sherben ne mbijetese.

fatkeqesia eshte veshja morale e ketij koncepti dhe perdorimi i tij per keq, kur ne fakt ne nuk e dime ose duhet te zgjidhim me pare se kush ne fakt eshte me i fituari ne jete, maloku apo jo maloku. 

ketu çeshtja futet ne filozofi, dhe duhet ditur ne fakt se cili eshte roli ose misioni historik ose metafizik i njeriut ne jete, ose ai i shoqerise ne te cilen ky jeton.

 

ne fakt une mendoj se vlerat e nje shoqerie ose edhe te nje individit (siç e thash pak me lart) jane aftesite e KETIJA per te prodhuar VEPRA. quajme te zhvilluar ate shoqeri qe prodhon vepra por edhe qe nxjerr mendimtare, artiste, zejtare, muzikante, shkencetare, etj.

neqoftese maloket jane te afte te prodhojne nga keto, dhe te çfare kualitetit, atehere ata i kane punet mire dhe mune tu hane xhelozet anash. sepse ne qofte se sot (nje laps kohe teper i ngushte per te arritur ne konkluzione te pagabuara) ata nuk prodhojne gje, nuk eshte e thene te mos prodhojne neser. pra ne nuk e dime akoma sakte.

ne qofte se jo, atehere ata i kane punet keq se historikisht do te jene te perbuzur nga te tjeret.

Hurbi, mire te thote Emo, qetesohu. Mos harrojme qe ketu eshte vec nje blog dhe ne jemi vetem duke diskutuar. Tek e fundit ne ketu po diskutojme per namecalling, per sharje-thirrje te themi shqip, keshtu qe s'shkon te perdorim ofendime per dike qe ka mendime te ndryshme lidhur me nje koncept ofendimi, per te cilen po diskutojme. smiley

Sado radikale apo budallalleqe te te duken mendimet e Emigrantit, dhe ai ka te drejten e shprehjes, apo jo? Se s'jemi ne komunizem. Ne demokraci po lejohen parti naziste akoma, ne tani te persekutojme Emon per mendimet e tij? smiley

Une meqe e hapa kete teme do insistoj ne percaktime, sado te pergjithshme dhe subjektive, ndryshe hedhim uje ne hava. Po dhe qe te themi se s'ka maloke, perderisa kjo si sharje perdoret gjeresisht, ashtu si dhe fshatar etj, do te thote qe te pakten ne mendjen e atyre qe i perdorin ka dhe ka shume maloke dhe fshatare, etj.

Dhe pra, meqe ka kaq shume po kerkojme te dime ca veti kane. Dori solli nje shembull shume te mire te atij 'filozofit' (eshte humorist ne fakt) qe thote po te preu dikush rrugen me ca llafi do e shash. Pra shpesh here keto sharje dalin pa u menduar thelle. Kete po kerkojme, ti qisin ne siperfaqe keto mendime. smiley

Dhe insistoj se jam i bindur qe keto enkas lihen te papercaktuara, sic thashe me lart, nga vete ata qe i perdorin me shume. I druhen percaktimeve, racionalizimeve te paragjykimeve apo pergjithesimeve te te tjereve. Se po te mos jene te tilla, dhe te jene vertet te qena, sic thote Emo, qe dmth ne nje fare menyre sipas tij (nese e kuptoj drejt) legjitimizon perdorimin e ketyre ofendimeve dhe mundohet ti qise 'pa vize' nga fusha e percaktimeve direkt ne koncepte, atehere s'ka pse te druhemi ti percaktojme.

Pra eshte catch 22, ngado qe ta dredhim boothen, do dalim tek nje fare shpjegimi se ca kuptojme me malok, fshatar, etj.

 

Po s'do prish gjakun une

C'gjak moj, gjakun na e pine komunistet, harrove? smiley

kur isha çerr, tezja myzeqare më thoshte "e mi maloke", po e thoshte me aq dashuri, sa s'kam menduar kurrë se është fjalë e keqe.

Tani, une, per te cituar nje peshk te nje teme tjeter, provova t'i lagia njehere kembet te kjo tema. Po ky deti ketu eshte acid. Keshtu qe e terhoqa postimin tim.

Personalisht kam lindur ne mes te Tiranes, te mite kane qene qytetare brez pas brezi, por ja ku betohem qe s'di ku te futem nga turpi kur degjoj t'i thone ndokujt "malok".

Kjo histori ka nisur rreth viteve 1990-1994 me dallimin mes konviktoreve dhe "tiransve". Dikur konviktoret u bene "tiransa" dhe per turp te tyre (dhe tonin) "te ardhurit" ishin te tjere.

Problemi, sipas meje, eshte ky:

Shqiperia eshte nje vend absolutisht i varfer, deri dje me 80% te popullsise jashte zonave urbane. I vetmi qytet ku sot mund te jetohet me nje lloj dinjiteti eshte Tirana. Pyetja ime eshte kjo:

C'merite kam une qe kam lindur ne Tirane? Me c'te drejte mund t'ia ndaloj dikuj te zhvendoset nga mali, nga fusha, nga lumi, e te doje te jetoje me mire ne Tirane?

Diskriminimi na ka shoqeruar ne nje menyre o ne nje tjeter te gjitheve (ne shqiptareve) neper bote. Me cfare fytyre percmohemi mes nesh?!

Habitem, sinqerisht habitem.

Fin, mbaje mend ket koment.

Me cdo gjase do sherbeje si hyrje ne nje shkrim te detajuar qe do bej per ket ceshtje (i dhashe llafin xhibit).

Ka nje konfuzion te tmerrshem ketu! Jam shume serioz.

Ngaqe jam i zene, nuk di kur do e nxjerr, do e shtjelloj jo kshtu me komente sporadike, por tamam. Trinomin edukate-kulture-qyteterim me theks te KULTURA, qe keqkuptohet ne menyre skandaloze.

Premtoj te jem e vemendshme dhe te te lexoj me kujdes...

finis

o finisterre un si tironc nuk kom as i problem qe t vin maloket m tirone. problem e ka partia socjaliste se i prishen balancat e pushtetit m tirone. jabonxhi per jabonxhi me i llaf. njoni i 2000 tjetri den baba den. kaq

un e kom hallin ke ato kadosh pronash qe s mi jep qiviriu ene fut maloke mrena (qe shum here sjon maloke hic) nuk ma njef fare pronsine me i llaf. m njef vetem gjysmen e tokes ene ate e kom rujt me kallash vete se vin ta zejne plus osht dash nja 15 vjet shkatrrim nervash neper hipoteka. un du ate kadosh kompensimi. kaq i gjo. revolucjon s dume me bo se masanej ndahet shqipnia m tre pjese... po n europe shqipnia s ka per t hy noihere pa u kthy pronat ose t bohet kompensimi. mirupafshim. 

Finisterre, po c'turp mi zemer?  Seriozisht e kam.  Turp per ke?  Vete dramatizimi mua me duket kompleks me vete.  Une mendoj "e mire, gjynaf, paska fjalor te manget" edhe kaq.  M'vrej punen, kur thote Tushja (qe bohet e gjalle tashme vetem ne aktivitete kulturore si qytetare qe eshte e s'na e var me neve katnarve-maloke) smiley.

Monda, ndoshta ke te drejte ti dhe ky i imi eshte kompleks. Me bente vaki edhe ne shkolle kur ngrihej ndonjeri dhe ia mbeshtillte kodra mbas bregut... Ne njefare menyre ndihem pergjegjese edhe per gjerat qe s'varen drejtpersedrejti nga une.

Pa kam edhe anen time indiferente: ate qe Stambolli digjet dhe ajo krihet. Po ketu s'eshte Stambolli. Ketu (ne Shqiperi dhe mes shqiptareve) mooti po na mbulon krejt. Dhe s'mund te qesh se, mender jush, me mbushet goja plot dhe une jam njeri, s'ushqehem me moot... Ja kaq!

Mire Finisterre smiley

Tjeter kund ta kisha llafin.  Gjithesesi te gjithe (apo kush do) i luftojme ca gjera me mjete personale.  Edhe pse jo te njejtat mjetet, mjafton qe qellimi te jete i mire smiley.

Ok, me fal Monda, sinqerisht! se ndoshta s'te kuptova... smiley

As qe behet fjale te merzitem une apo te kete vend per ndjese smiley

Plus qe ti e ke marre kalane me mikeshe, keshtu qe jemi n'rregull bashke smiley.

Jo (me duket lol), thashe t'i dale te mires perpara, edhe e thashe vete e para smiley.  Dmth tip gjoksin topit sic e kemi zakon smiley.

hihihi rrofsh rrofsh thuj tezes, te fala pac smiley

C'eshte nje malok per mua?!

Eshte ajo fytyra qe shoh para pasqyres dite per dite.

Edhe pse teorikisht prinderit dhe une vete jam tiranas, une kam fatin te jem malok i veriut dhe i jugut njekohesisht.

Ster, ster, ster gjysherit e mi para para disa shekujsh migruan nga Mirdita ne Kurvelesh.

Nuk mund te them se jam krenar, por mund te them se e gjithe kjo me pelqen. Shume!

Në vitin 1941 një intelektual grek, kishte shkruar një esse mbi rolin e budallenjve në shoqëri. Kur e lexova, më pëlqeu aq shumë sa e përktheva nga blogu dhe e kam referuar shumë herë edhe këtu te peshku.

Ky sipas meje, bën një shpjegim të detajuar mbi rolin e budallenjve, siç është titulli i temës. Përshkruan karakteristikat e tyre të veçanta dhe mënyrën e funksionimit. Unë nuk e gjej shumë të vështirë të shikoj si sinonim emërtimin sipas autorit të fjalës "budalla" me "malok" dhe "katnar". Madje ai bën një diferencim shumë interesant midis karakteristikave të shoqërisë perëndimore me atë lindore, kësaj të fundit fatkeqësisht i përkasim.

Po e vendos lidhjen dhe po nxjerr në pah karakteristikat në disa paragrafë domethënës, që sipas meje dallojnë "malokët" dhe "katnarët" prej të tjerëve...

Është e lindur tendenca e budallait, shumë shpesh madje e kthyer në mani, që të përfshihet në lëvizjet sa më të forta, sa më të shumta, në organizata shoqërore të çdo lloji e natyre.

 

Në këtë mënyrë krijohen flukse të larta rrymash budallenjsh që vërshojnë nëpër organizata të çdo lloji. Nëse këto organizata, janë mbrojtëse të interesave, atëherë arrijnë ta ruajnë të paktën mbrojtjen qoftë sipërfaqësore të interesave që kanë. Po nëse këto organizata janë të natyrës shpirtërore, me kalimin e kohës degjenerojnë në budallo-adhurim.

Në këtë mënyrë, më tej mund të shpjegohet përzgjedhja rigorozisht dhe rreptësisht e budallenjve në krye të organizatave shoqërore, të cilët përmes dhunës politike arrijnë të mbizotërojnë dhe si sistem ekonomik apo politik. Po nga ana tjetër, kritikat, privilegje e atyre personave që zotërojnë një llogjikë të fortë, të drejtuara ndaj udhëheqësve të organizatave të tilla, janë krejtësisht të padëshirueshme. Sepse e ushtruar nga të tjerë, bie ndesh me pushtetin e budallenjve, apo të atyre që mbajnë një pozitë të tillë interesi që i bën të ndjeshëm ndaj mendimit kritik. Mungesa e mendimit individual, lëvdatat, keqdashja (shikoni më posht&eumlsmiley i bëjnë këto situata, ideale për tu klasifikuar si të zotëruara prej budallenjve. Përsëri tendenca e paluftueshme që budallenjtë kanë të mblidhen në tufëzim, përmes shfaqjeve publike, të ushqyera prej radiove, televizionit, modës, dhënies së vlerësimeve (diplomave, medaljeve) japin një pikturë të përgjithshme si shfaqje budallëku dhe përmes asaj çka pamë më lart, janë të vetkuptueshme.

Së pari subjektivisht, ekzistenca e jetës shpirtërore dhe intelektuale ka një reflektim në fizionominë e jashtme, kjo edhe me aktrimin më të mirë të mundshëm është e vështirë të fshihet, veç në rastin kur kemi të bëjmë me talent aktrimi të jashtëzakonshëm. Thjesht, veç prania e një të mençuri është si rregull, tejet sfiduese për budallain. Kompleksi psikologjik i ndjenjave që vërshojnë drejt tij, është krejtësisht i njëjtë me atë të një kafshe në ikje e sipër, në gjendje paniku, ose të një njeriu në gjendje arratisjeje, apo pozicion mbrojtjeje. Urrejtja, frika, keqdashja, bashkë me guximin harbut përmblidhen në një mënyrë të tillë që shprehin për një sy të stërvitur qartë në çdo frazë, qëndrim të njëjtë nënvlerësues, apo përulës në një gjendje të rrezikuar.

Në këtë mënyrë shpjegohet dhe inferioriteti fizik, apo shpirtëror i popujve që frymëzohen kryesisht nga dyshimi instiktiv dhe nga vetëkënaqësia, karakteristika që i marrin si të dhëna inteligjence. Në kundërshtim me evropianët, të cilët nuk kanë asnjë nevojë për ndjenja të tilla dhe botkuptimi i tyre është mbështetur mbi llogjikën. Sipas kësaj gjithashtu, duket qartë se dyshimi keqdashës dhe pjella e tij, dinakëria, janë të dhëna krejtësisht të kundërta me inteligjencën, madje i kanë zënë vendin kësaj të fundit. Themi në “të kundërt” përsa i përket rolit, sepse dituria, nuk është e pavarur prej instiktit, përkundrazi, është zhvillimi i mëtejshëm i këtij të fundit që nga vlera e tij fillestare.

Për vërtetësinë e këtyre argumentave na duhet edhe një hap i vetëm akoma: pikërisht që dinakëria është e nevojshme ndër budallenj, për t’i bërë këta të zotërojnë pozita dhe pushtet. Asnjë njeri me vlerë nuk e ka të nevojshme të bëhet dinak, apo mashtrues. Eksperienca shoqërore e përditshme na mëson se këto lloj epitetesh (mashtrues, dinak etj) asnjëherë nuk arritën të ishin pronë e njerëzve të mëdhenj, të cilët sipas aktivitetit të tyre janë cilësuar si “të këqinj”, “të mefshët”, “skuthë”, por asnjëherë si mashtruesa apo rengjepunues, madje edhe kur kanë qënë konservatorë, antisocialë në lidhjet me njerëzit, kanë arritur të mbizotërojnë. >>

Pasoja absolute të gjymtimit shpirtëror të budallait janë jo vetëm tendenca e tij për tu kthyer në kope, shtytja përpara me shpatulla pas murit në legjionin e njerëzve të sërës së vet, mungesa e kritikës, përdorimi i robërimit moral, lajkat etj. Por dhe shmangia sistematike e çdo përplasjeje dhe çdo beteje. Dhe kur budallai në formën e mashtruesit apo dinakut, do t’i duhet të polemizojë, këtë do e bëjë nëpërmjet mjeteve më të lehta të mundshme, madje ato më imorale: Gënjeshtrës,kurvëllikut, ligësisë dhe shpifjes. >>

Prej kësaj del dhe teorema e patundshme që: edhe imoraliteti është komplet privilegj vetëm i budallenjve.

mu duk tamom sikur po folshe per partine socjaliste... dhe njerzit qe i shkojn mrapa dhe gjith historia n dac 19 vjecare n dac 45 vjet para ksaj dhe para se t ndrrojshin emrin

Gjitahshtu Emo, nje arsye me shume qe insistoj ne sqarime dhe percaktime, pervec the obvious reason si element i domosdoshem per nje diskutim, eshte qe ne shqipot jemi teper te haperdare ne diskutime, sic duket dhe ne blog. Nuk e di tamam nga na vjen kjo, c'na ben te tille, po ne muhabete me nje grup shqiposh (kur jemi te gjithe shqipo) eshte gjithmone me e veshtire per te folur per gjera specifike dhe sidomos per tju permbajtur temes se bisedes, sesa me amerikane fjala vjen.

Po kjo eshte teme me vete. Bottom line, a nuk mendon se ka ardh momenti pas disa komenteve ketu te na thuash se nese (qofte dhe ne mendjen tene) do ta quash nje njeri malok, cveti e tij te qit shprehjen nga gryka apo mendja? smiley

 

haxhi qomils o lala psh xhibo qe ku m ke... po xhikja ka qen botnor mer, eeej me cin fol ene un. i vetmi qe ja fut xhikes o robin hudi

smiley

Keni ca shprehje te forta dhe juve tironcit e vjeter. smiley

 eshte qe ne shqipot jemi teper te haperdare ne diskutime, sic duket dhe ne blog. Nuk e di tamam nga na vjen kjo, c'na ben te tille, po ne muhabete me nje grup shqiposh (kur jemi te gjithe shqipo) eshte gjithmone me e veshtire per te folur per gjera specifike dhe sidomos per tju permbajtur temes se bisedes, 

kjo vjen prej mungeses kolektive te komunikimit midis krahinave shqiptare (ose thjesht budallallikut, ky eshte rasti me klasik). kjo ka ane te keqe, se shoqeria terhiqet zvarre sa i perket realizimeve kolektive. por ka si ane te mire, diversitetin ose larmine e hatashme kulturore. origjinalitetin dhe forcen e individeve.

pranej ne shqiptaret jemi nga te paktet popuj me nje dinamizen individual te papare dhe ndoshta te vetmit te prodhojme individe te çmuar qe lejne gjurme historike bile qe i hapin civilizimit oksidental shtratin e tij natyral shprehes. ose forcen me te cilen ai dominon boten.

 

lol

S'di te them. S'kam njohur sh maloke ne jeten time. Veriore po, madje kam hasur nje mprehtesi genuine, edhe kur jane te paperpunuar.

Ama, kur me qellon te degjoj fjalime te Sals e te Jozit, malokeri/katunarllik, eshte gjeja e pare qe me kalon neper mend. Mendoj se ketyre figurave u detyrohet sh termi malok i diteve te sotme. smileyigh:

Sa pak jemi dhe sa shume komplekse kemi. E trishtueshme...

Sa pak jemi dhe sa shume komplekse kemi.

Fjale me vend, thenie e dites.

Kishte nje term Emo per maksimalizim theniehapesireshkrimore, dmth te shkruash pak dhe te thuash shume. Keto 8 fjale shprehin dhe permbledhin  shume gjera per shqiptaret. smiley

Ops!

Kur degjoj fjalime Sals e te Jozit , malokeri/katunarllik.

Autor i ketyre rreshtave, si arrin ne kete perfundim ?

Cila eshte njesia matese qe te jep kete rezultat?

 koncept = ide, diçka e formuar ose formulim. 

sipas Kantit, çfaredo ide gjenerale dhe qe nuk eshte absolute. 

 

besoj se prej te folmes se tyre me aksent geg. pune muti kur te flet kryetari prej tribunes ne nje gjuhe qe nuk tu ka mesu veshi. direkt do ta shash. 

dhe ne kete rast nuk eshte faji tek sharesi por tek folesi. ai duhet te perpiqet dhe ta ndryshoje te folmen. ne forumet franceze te bejne ban direkt po te shkruash gjuhe me shkurtime deformine, etj. dmth jo ate zyrtare. 

kjo tregon se njerezit sillen kudo njesoj, pa tolerance.

Autor i ketyre rreshtave, si arrin ne kete perfundim ?

Cila eshte njesia matese qe te jep kete rezultat?

thjesht si dora qe kur has ne te nxehte, menjehere terhiqet. as me sh e as me pak.

eshte ceshtje "di caffonaggine, di grezzuria".

cdo njeri ka te drejte te jete "caffone e grezzo", por jo ne ato nivele perfaqesimi.

ka dhe ne bote te tille, qe nga Nikita qe nxorri kepucen e deri dek Berlusconi i diteve te sotme, por kur vjen puna te gjeja jote, te dhemb, vallaj!

hajdar,

ajo qe thua ti, per mua nuk eshte aspak problem. ibrahim rugoven psh, une s'e kam aspak problem ta degjoj. smiley

nuk eshte aksenti ne kete rast ai qe perben kalibrin.

 ngaqe ibrahim rugova, e para flet shtruar, e dyta e mbante nje shall mendafshi ne qafe per tu duk me intelektual dhe e treta (me kryesorja) nuk i perket republikes se shqiperise. 

ne paris nje grek e ben me kollaj mik sesa ne athine, po te jesh shqiptar. ngaqe te dy jetojne ne vend te huaj, pra i lidh diçka, e pikerisht ajo qe i ndan ne greqi ku vetem njeri eshte vendali ndersa tjetri mbetet i huaj.

edhe rugoven ti e shihje si te huaj (nga kjo e falje per gjera qe po te ishte dhe ai ne shqiperi nuk do t'ja falje lehte), dmth instiktivisht pa llogjike, si puna dores me te nxehten.

 

por kur vjen puna te gjeja jote, te dhemb, vallaj!

ne fakt ketu e preke pak. ne fakt ti berluskonit ja fal ngaqe eshte i huaj ne vend te huaj (dopio i huaj dmth), ndersa tendit nuk ja fal se eshte i huaj (ose te duket i tille qe eshte njesoj ne fakt) ne vendin tend, ose te cilin ti e konsideron si tendin.

edhe te huajt te falin shume gjera gjerisa te konsiderojne si te huaj, por sa te behesh i tyre, te duhen perpjekje titanike per t'u pranuar prej tyre, se nuk t'i falin me dobesite (dmth dallimet). 

sala= rugova, me ato qe thote?! c'mon!!!

s'e dija fuqine subliminale qe mund te kish nje shall!  keshtu i bie qe kadarene e bejne intelektual syzet si fund kavanozi. smiley

gjithesesi, kemi dy perceptime te ndryshme. per mua, nje mencuri njesoj godet, edhe me qeleshe kur thuhet.

p.s. se tani e lexova ate ceshtjen e te huajit.

di te te them qe gjuha qe me ka prekur me sh eshte ajo e Fishtes dhe e Migjenit, sh, sh, me teper se sa ajo e Kadarese, pavaresisht se arrija ta kuptoja sh me lehte. smiley

Akoma?  :o (pervec se adminet me kane barazuar me jakamonin, ne kuptimin qe po citoj veten) smiley.

Per kete teme doja te thosha ne pergjithesi vetem dicka:

Ai vend eshte i imi, me fshatare, me katnare, me maloker e leber me gjysem opinge.  Cdo shtet ne bote i ka keto steriotipe.  Cdo vend i perdor por nuk u mshon. Mos u mshoni.  Sa me shume ta shkundi ate peme, deget do zbrasin gjethet, por rrenjet aty jane.  Me keto muhabete, vecse i zhvishni nga gjethet.  E cdo vjeshte i zbras ... eshte e natyrshme.  Por nuk zhduket rrenja. 

Ju pershendes: One

O xhibo,

Po ti mos je duke mbrojtur ndonje teze shkencore/sociale mbi zhvillimin apo evolimin e koshiences se shqipetareve dhe kerkon  te ndihmoesh edhe nga prurjet e peshqeve?

E nese malok apo katnar jane fenomene sociale me taban kombetar, xhibizmi eshte perzjerja e tyre kur perplaset/bashkejeton me kulturen perendimore.

Humor

 

Shkon nje komshiu im per gjah nga Mirdita anej , e tu gjujt del njeri i zones aty dhe ju thote:

- Hej ikni qe ktu mos gjuani te ky mali !

- Pse i thote ky , mali yt eshte ??

- Ore do ikesh me te mire apo si e ke hallin , ja ben mirditori .

- Mos me ik ca behet , i thote komshiu im?!!

- Po ik or ti se jam malok un e nuk dahesh mir eme mue ?

- Po qe per malok me malok se une nuk je ti , ja kthen komshiu im.

- Pse na je ti ?, e pyt mirditori

- Nga Skrapari ja kthen ky.

- Paske te drejte vazhdo gjuj bej ca te duash dhe iken mirditori .

Xhib, këtu kujdestari yt spiritual: çfarë bën këtu me këtë temë diabolike, egotike, dualiste? Të kam thënë, dashuria e vërtetë buron nga zemra dhe mos-gjykimi. Shko lexo Aurobindon, mos u merr me llafe. smiley

Po pse i ngatarroni gjonat kot. Nga veriu jane malok e nga jugu jane katnare. I kane nda te vjetrit kto pune, s'do dilni ju tani e te rishpkini edhe ihere rroten.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).