Kush e gjen Shqiperine ne Raportin e Transparency International ?

Hap faqen e internetit te TI (www.transparency.org) dhe rezulton se ne Barometrin e Korrupsionit 2009 (Global Corruption Barometer 2009) nuk eshte fare Shqiperia.

Full Report
English

A mund te ma spjegoje njeri kete ??????

6 Komente

Prestigji1.

Shko tek linku qe ke sjell, dhe kliko tek " Corruption Perception Index".

Kemi lene prapa, Rusin, Ukrainen, Bjelorusin, Bosnjen.

Kemi afer Serbet e Argjentinen.

 

Kerkova ne gjithe Azine, dhe nuk e gjeta Shqiperine smiley

Si i behet kesaj pune smiley

O sa mire per Shqiperine me qene  "Jo- Shume e Korruptume"!

Taman.Kalo ne doganen greke dhe polici apo doganieri grek duan ryshfet qe te mos te te vonojne.

  • Ne Barometrin e Korrupsionit 2009 ka nje krahasim interesant te vitit 2004 me vitin 2009 per "Prekjen nga korrupsioni te institucioneve kryesore te shtetit" ne rang boteror

Institucioni                    viti 2004             viti 2009    Permirsim apo perkeqsim

Gjyqsori                          52 %                    49 %              3 % permirsim

Media                              44 %                    43 %              1 % perkeqsim

Sektori privat                  53 %                   45 %                8 % perkeqsim

Parlamentet                    61 %                    59 %               2 % perkeqsim

Partite politike                 69 %                    69 %               ne vend numuro

Ne piken e partive politike Anglia eshte nder me te prekurat

  • Perqindja e njerzve qe kane raportuar se kane paguar ryshfet ne 12 muajt e fundit e krahasuar me 2005

Kane paguar ryshfet            ne vitin 2005      ne vitin 2009      permirsimi

Komuniteti europian                    6 %                      5 %                 1 %

Ballkani perendimor                     6 %                      3 %                 3 %

Pra ne korrupsionin real jemi me mire se Europa.Ckane keta ambsadoret qe na kritikojne.Te shohin veten ku njerezit paguajne me shume ryshfet.

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).