Du ju spik Shqip????

Eshte bere stres i madh edhe per te lexuar gazetat tona, a kane mbaruar ndonje shkolle gazetaret tane apo jo??

 

Privatizimi te Tajvani, reagon bashkia
25/11/2009 15:25

Privatizimi te Tajvani, reagon bashkia

Ndertesa tek parku “Rinia”, prone e shoqerise SHPK Tajvan  eshte kthyer ne nje tjeter objekt konflikti mes qeverise dhe bashkise se Tiranes.

Pas akuzave te perfaqesuesit e qeverise per dhenie e kesaj leje ndertimi nga bashkia e Tiranes ne nje toke shteterore ka reaguar administratori i pergjithshem ne bashki Dritan Agolli, i cili permes dokumentave ka treguar se vendimi per legalizimin e kesaj ndertese eshte marre nga Keshilli bashkiak me 71% te votave.

“Shoqerise ‘Tajvani SHPK’ i eshte shitur nje siperfaqe toke per efekt legalizimi nga ane Keshillit Bashkiak. Genjejne kur thojne se ligji nuk lejonte shitjen e tokes dhe bashkia e ka bere ate ne shkele ligji ne rastet e trojes publike per efekt legalizimi toka shitet nga e toka shitet nga Keshilli i Bashkise apo  komunes”, u shpreh Agolli.

Administratori i bashkise ka treguar se per legalizimin e kesaj prone, bashkia ka ndjekur te gjitha hapat ligjore.

“Me insistimin dhe te anetareve demokrate vendosi sipas percaktimit te ligjit. Vlera e paguar me legalizimin sikur te ishte bere me ligjin qe zbaton sot qeveria do te bente e subjekti do te paguante 5 here me pak se cka paguar me pare ne arken e bashkise”, u shpreh Agolli. 
 

Beteja politike mes mazhorances dhe opozites duket se po shtrihet ne nje tjeter rrafsh, ate ekonomik, ku te majtet akuzojne kryeministrin se po godet bizneset qe kane mbeshtetur opoziten. Ne nje kohe qe perdor nje tjeter meter per bizneset prane kryeministrit. 

10 Komente

ec mo, duhet ta dish qe dhe gazetaret tane i fusin nje "ec mo, se po s'e moren vesh e marrin me mend se c'kemi dashur te themi"... eshte si pune kuici, per te vene ne pune mendjen e njerezve... Na ra goja neve, po ne vesh te shkurdher bien te gjitha fjalet tona...

Pyetje: Cfare do te thote me shit nje cope toke per efekt legalizimi se nuk e kuptoj?

Thanks in advance

Poshte fshesa e qeverise.

Duam Tushen ne Peshk.

Etj.

T'a vrane o Fini t'a vrane bejten, per nje cope toke. Oiiiiii iiii. smiley

Po pra Xhibi, po kujdes se "ta" (ashtu si edhe "ma&quotsmiley shkruhet pa apostrof.

Te tjerat "t'u, t'i, m'u, m'i" shkruhen me apostrof. smiley

prisonbreak - 26 Nën 2009 - 4:40pm

Pyetje: Cfare do te thote me shit nje cope toke per efekt legalizimi se nuk e kuptoj?

Thanks in advance
_______________________________________________

do te thote : INJORANCE! .....gazetaxhiu!

 

Nejse,punet nuk duken mire ne Shqiperi! Lufta per liri  dhe demokraci,po degjeneron ne luften; Kryeminister-Kryetar Bashkie!!

8 Djetori i 1992,do te festohet nga PD,ne sheshin Skenderbe,dhe edhe ky pervjetor,ky miting  do te degjeneroje pikerishte ne akuza personale Berisha-Rama,pikerisht nga Berisha,icili per hir te se vertetes eshte shume i friksuar,se do te humbas gjithshka,edhe pushtetin edhe nderin,per mitin e Demokratit qe mban mbi shpatulla!

Berisha e ktheu foltoren e parlamentit,sot me 26 Nnetor 09,ne nje monolog me veten,ku perball kishte hijen e Edi Rames,duke e bere hijen e Edit,"lecke" e shau mbare e prape,me te gjithe arsenalin dhe fjalorin e nje njeriu ordiner,(harroi se ishte kryeminister i nje qeveria qe udheheq shqiptaret)qe nuk i le gje pa thene,nje tjeter oridineri, ne drejtim te gjithshkaje arsenal i tere,fjalesh te ulta!

Kjo nuk eshte shenje e mire e Berishes,ne as nej vend te botes demokratike,nuk gjen nje kryeminister te abuzoje me foltoren e parlamentit sikur kjo te ishte shtepia personale e kryeministrit,qe eshte nje person i perkoheshem sidoqe te jete!

Vetem Mugabi mund te veproj keshtu,sicka vepruar me kundershtaret e vete politike.

 

 

mire do ishte te krijohej nje si tip rubrike javore, ose mujore, ku te mateshin sipas kriteresh objektiv gafat dhe analfabetizmat sipas kategorive perkatese edhe te kishte fitues per c'do jave ose c'do muaj.

 

psh, fituesi ne "mungese akute te njohjes se gramatikes se gjuhes shqipe", eshte per kete jave, filani. Totali i pikeve per kete sezon per filanin arrin ne... 35, ai vazhdon te mbaj vendin e pare ne tabelen e trenditjes per kete sezon. Vendin e dyte me 2 pike e merr filani, totali i te cilit arrin ne 24.

 

Edhe te kete kampionate te ndryshme.. psh ne fushen e gezatarise te kete cmime e tituj te ndryshem, tituj negative, edhe talles, fyes, por te bazuar ne kritere objektive, psh shtremberimi i fakteve, eshte nje kategori, e cila do te ndahej ne nenkategori te tjera te metejshme, si "shtremberim i qellimshem i fakteve", kjo me tej do te vleresohej sipas shkalles se shtremberimit, 1-5, shtremberim i lehte ---- shtremberim monstroz ose grotesk, me 3 shenues te tjere te ndermjetshem, bie fjala.

 

kategori te tjera mund te ishin, "mungesa e njohjes se kontekstit te ngjarjes" dmth trajtimi i izoluar / fokusuar i nje ngjarje. Ose mungesa e koherences. etj, etj. Kategorite mund te shtohen me kalimin e kohes, por ato me te rendesishmet, mund te jene vetem 3, ose 4, ose 2, prezantimi i fakteve dhe zoterimi i gjuhes.

Dicka eksperimentale me nje fjale, por ideja eshte te krijohet nje fare pershtypje se fekalet mediatike po regjistrohen.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).