Divani i Peshkut - per Sevdallinkat e Sevdallinjte e Bejtes, Kasidese, Gazeles Rubaise dhe faqetrendafilkave

Erdhe o hene te na ndricosh dynjane

Ndricon pashane, po edhe fukarane

S'gjendet fener m'i embel neper nate

Zbardhu o hene, qe te me ndezc sevdane

 

Fryn nje tufan, zemra sec me ngriu

Zhurma e dimrit vjen qe nga veriu

S'po del me ne verande moj Eftiola

S'ka zog qe te kendoje me ciu ciu

 

S'te njoh nga afer, po me kane folur mire

Ca shoke te mite, nje darke duke pire

Me thane si Eftiola s'fal me perendia

Sa desha bashke te dy te ishim ...shtrire

 

Gjemojne rrufete nga mezi i xhadese

Miting ben trendafili kuq more me vese

Derdh lot bilbili per ty o trendafil

Qe rri n'miting e bilbilin le te prese

 

fh. em. losttext. pf

Perrenjasi kerkon te dije ku eshte bejtja e tij?

147 Komente

Gjithe naten te kam ndjekur moj Maria

Moj greke e vockel, me bluzen vija vija

Sa shpejt qe bridhke moj te rente flama

Pritme moj pak, moj mos t'u hapte kutia

 

Ti bridhje neper skerka une vinja prapa

Te lashe dhe avantazh nja dy-tre hapa

Bridh moj Maria se une ia bera vetes

Ta dish mire se c'te gjeti po te kapa

 

U njojtem bashke ne rrethana romantike

Lexonim letersi bashkekohore artistike

Ne biblioteke me shpatulla pas murit

Te vura, por si ngjala ti me ike

 

Ishim te vegjel, ende pa masterizuar

Po ti Maria me beje te gezuar

Donja te flinja une, po ku linje ti?

Pasjoni yt i cmendur me mbante zgjuar

 

qe diten qe ike

qe kur s te kam pare,

tre dit ne protesta

malli me ka marre

 

besen ta kam dhene

mos ki frik moj vite

nuk ti prek nishanet

pa u hap kutite

 

kauza qe kemi

do na japi forre

me pc bllokuar,

do shkruaj me dore.

 

 

ta dinte jot eme si sillesh

s'e kish lene deren t'i mbillesh *

te mbiste* me duart e saja

sa te te shihte qish* dridhesh

*(y gjirokastrite)

 

Te dergoi babaj ne gjimnas

Degjon moj, me ti* po flas

mirepo ti neper mitingje

edi ramen ndjek nga pas

 

Melpomeni c'paske qelluar

Njeqind mije trima rrethuar

Ti ne miting, une ne ballkon

Shkembenim puthje me duar

 

Tunde moj tunde

kutine me dy funde

magjistrica si tija

nxjerrën djallën nga kutia

 

Tunde moj tunde

aman moj çe shkunde

rreth e rreth rrethore

viz a viz vizore

 

Në çadéra të pashë

mbeç i mrekulluar

s'e paç fat të thashë

partinë e gabuar

 

Të ta them një fjalë

për sol-idaritetin

unë vinjë për ty, ë

ti vinje për edin

 

 

me nja dy zoga pëdëje, punsuar ne ministri

Piva sonte nja di birra, o fëhë qe thua ti

po me flisnin per mitingun, sa shume u pat pelqier

u ish dukur me kulture, vec ne mos pacin genjier

 

Papo ndenjten edhe folen, papo nuk lane hall pa qare

Me thane se parti e tyre, i kish burrat katundare

Aty thane nuk benet seks, benet vetem perdhunim

Ah sikur te mos ish futur dambllamadhi integrim

 

Po te kishim ne pëdë nja dy si erion veliu

Edi Rama ku do futej, qe te shpetonte i ziu

Te ne rri Shaban Memiu, ose ose Jemin Gjana

Me i bukri neper perla qe ne Tirane sjell Lana

S'lamë byrek në qese

s'lam halle pa qarë

ne Tirane kur fjetem

përgjithnatën e parë

 

Aty nga mengjesi

kryem do vizita

jo po pamë doktorë

jo po ekspozita

 

Ne naten e dyte

mbanin rradhe ne hale

me te komisisë

qanim edhe halle

 

halle jabanxhinjsh

"jam ftohur menderes"

tjetri thosh me vodhen

kutine e gelqeres

 

ti mbarojne mitingjet

me mire me Kongrese

se t'pagujne Hotel

jo krevat perdhese.

 

me nja dy zoga pëdëje ,

te qafsha e me dy pika une ty qe sdi si i ve smiley ma trego pak ti ve edhe une smiley

 Aha Sol. Ma merr ne kthese per bejte. Nuku di ti lidh dy fjale. smiley

Nje "date"  me traktoristen  heroine

Poezi e realizmit Socialist

Ishte nate dimri

Nje nate e bukur

Pa hene, pa yje

Me shi dhe ftohte

ftohte e lageshti

 

Ne kinemane e vjeter

ajo  ishte prane tij

e ai prane kanoces

per pikat e catise.

 

Te dua  qene

i thote me dashuri

Dhe une zagar i qelbur

thote ajo  me egersi

 

Ai shtangu i lumtur

nje gelbaze i erdh ne goje

Dhe filmi u nderpre 

u hapen dritat

Dikush shau nga nena

nga motra shau ajo

 

Ndersa ai i lumtur

ne ujin e kanoces

shikonte  si valezonin

gelbaza dhe syte e saj

syte e se dashures

traktoristes  heroine

 

Simfoni per bejte dhe kuti! smiley

Na kishim munguar bejtet. Bravo cuna. smiley

t'u befte dita njemije o sol smiley

kur jam bere edhe une bejte-dashese ( qe gjate gjithe jetes sime i kam urryer ekstremisht ) besoj nuk do mbetet njeri pa i pelqyer smiley

Ja ca bejte me spec, por jo ne qull :

Kjo flo-floja me flamur te kuq

s'kam idene me ke eshte puq

ka mundesi me asnjeri ne toke

se ka mbete pa asnje flok ne koke.

 

Refreni :

Po ti hurbo ç'dreqin ke qe kruhesh

a nuk eshte me mire te rruhesh

se te kane ftuar nja dy shoqe te mira

per te bere llogje dhe kthyer ca birra.

 

strofa e II

Shih tani kur te rrudhe vetullat flo-floja

e te mallkoje gjithe ç'permban Tropoja

Hurbinek, ti mos pafsh dite te bardhe

se me ngeli ne fyt dhe nje cope dardhe.

 

Refreni :

Ani bre shoqe ti kjofsh bekue

çka po t'vyn me u marr me mue

a s'pe sheh qi jam pa ferra

se tan jeten kam nejt me shterra.

______

Epilog :

"U ngrita, u lava, shkova". - Proverbe anonime latine.

 

 

si e ke hallin hurb ? smiley  te kerkoi njeri bejte ? ashtu jam une, "e papuqshme e mbi te gjitha jashte gardhit tend kukullor"

 

p.s

me marrsh te keqen e  flokeve se i kam marshallah smiley

Bejtet e mia po ua besoj ca esnafeve. smiley

Omar Khajam - Shqiperuar: Fan Noli

 

Rubajit e Verës

Natën kur po flinja, më tha shpirti: "Pi!

në gjumë dhe në Varr s'ka lumëri;

Ngreh-u! Sa rron, zvras kupa dhe puth Çupa!

Ke shekuj që të flesh nw qetësi."

 

Në ëndërr, kur Agimi zbardhëllonte,

Një zë që nga Taverna po gjëmonte:

"Çohuni, djem, e Verë sillnani,

Se fati na e thau lëngun sonte."

 

Dhe posa në Tavernën këndoj gjeli,

Besnikët jashtë thirrë: "Portat çel-i"!

E shkurtër është Jeta, ja u-mplakmë

Dhe mbetmë si kofini pas të vjeli.

 

U bëra prapë djal'i ri: Sill Verë!

Kërcenj me flag' e lumëri: Sill Verë!

S'ka gjë në qoft e hidhur, mor Sakì,

Si jeta ime në Persì: Sill Verë!

 

Sakinjtë derdhin Ver' e vala Rrushi,

në zëmrat shuajn' afsh' e avull prushi:

Lavdi, o Zot, se dhe këtë ballsam

Që na shëroj e me shëndet na mbushi.

 

Ah, mbushni Kupat! Zëmra na thërret,

Se koha nëpër këmbë po na shket;

E djeshmja vdiq, e nesërmja s'na gjen;

Ç'mërziti kur e sotmja ka lezèt?

Po bej ca vargje per Irisin, pa nami te behet. Po bie nje shi ketej, shuuuume i bukur. Qielli ka marre ngjyre te perhime, gjethet e kalbura jane palosur ende me shume, kane bere nje si lloj llaçi gjethesh, dhe shtogu perpara ferkon duart se shi do te thote rritje. Mire.

Poezia :

Njedizaj, tek kalonja i stolisur,

lidhka te holla ne kepucka te zeza

seç me ra nje e zalisur

Pashe Irisken tek Hotel Peza.

 

E i thirra me ze te larte,

Ndalu çupe, ti ndalu pak

kete rradhe do flas pa karte

pse me mban ti kaq inat ?

 

Dhe Irisk' e bukur hireplote,

buzeqeshi porsi nje flutur

a ç'ia keput dhe ti kaq kot

nuk te dinja kaq te humbur.

 

Refreni :

Shi po bie, sa po ia luan fene

E tenxherja vershellen ne zjarr

a i kam lare une ato ene

a veç kur te me vije dita per ne varr.

 

ika neper bote

larg neper kurbete

kauzen e madhe

e mora me vete

 

si argat punoj

ndjek edhe ca kurse

mesova anglishten

tash dhe gjuhen ruse

 

mbi te gjith sevdate

un kam politiken

specialist i regjur

jam per opoziten

 

e ndjek situaten

ndjej nga vjen rreziku

kur s kam argumenta

perdor gjethe fiku

 

gishtat mu ben kallo

blogut i nxjerr shkumen

per hallet e mija

nuk e rruaj sumen

 

c po na shohin veshet

c na degjojne site

plac o Edi Romi

plac moj opozite

 

kutite ne u hapcin

lumi do na mar

me llastik te brekve

veten do ta var,

 

 

hahahahaah  spiritus

 

 

Hi Flo, atmosfere festive, vakt baromi, dmth duhet me u melcu me gjona t omla sic thojn tironsit smiley

 

 

me kujtoi ate: vare veten me kollare o dino, shoqeria ty s'ta fal e o dino smiley

per mendimin tim

vendin e pare ne bejte e ka soli, po ti i qendron shume prane ne vendin e dyte smiley

Rrofsh per dekoraten se veresie punojme smiley

Ne divan te peshkut

mbledhur sevdalinjte

ca hedhin romuze

ca bejn politike

 

Faqetrendafilkat

vijne naze naze

ca jan buk e vjeter

ca te reja taze

 

kur mergojne muzat

kendon pipizani

me bejte dhe cupa

sic thote dhe Kajami

 

dhe hapet dollia

ngrihen miresite

cupat u gajasen

tud e shkund stolite

 

dollibash eshte Soli

violin  e   pare

bejtet plot me eros 

te vjen per te qare.

 

neve me te vjetrit

sa kemi takatin

per ti dhen pak ritem

presim emigrantin

 

ne i doni bejtet

me  piper dhe kripe

prsni, vjen fehe-ja

mbi gjith sevdallinjte smiley

 

ky divan i embel

pret zonjen Bedrije

qoka nga Idrizi

fjala i ka hije..

 

edhe ti moj FLO

thuaj ndonje fjale

rubai, gazele

te dal, ku te dale.

 

 

 

 

 

 

 

 

smiley mos te ngeli qejfi? po vendi i dyte eshte fituesi moral smiley

Shoqja sekretare

ku po e mban vrapin?

Të shoh Kryetarin

Atë më të gjatin!

***

Na ka thirr të gjithave

të hapim kutinë

Por une e kam zgjedhur

do të ndjell Salinë

***

Sepse Josefines

ia kam bërë benë

Na e shet Salinë

si për Skënderbenë

***

Kryetari ynë

është goxha gjatosh

Dhe e ka mblloisur

me Doçin Gramoz

***

Kutinë do ta hapim

pa një e pa dy

Se aty rri fshehur

Kryetar' i Ri

***

Hesht moj Sekretare,

hesht moj e ururar

Se po ma ka ënda

të të shtrydh ndër duar

***

Të të shrydh ndër duar

ja ashtu shqiptarçe

Ty moj Sekretarkë

në të pash përballçe

***

 

 

 

 

po pse prape me kuti?!!!! smiley

Kutija dhe xhibi me jane bere sinonime te njera-tjetres dhe me kujtohet filmi "Rrethi i Kujteses" (Rrethiiii - Kutiaaaa!&nbspsmileysmiley

7 pa 4 ora>>

paska ike treni>>

qenka tha pazari>>

per pula ostreni>>

> >

kush ka thonj te gjata>>

qeron portokalle>>

qysh e mban Barjamin>>

biçikletë rrangalle>>

> >

Kadaif lace>tiranelace>>>

500-she tepsia>>

Na u shtuan festat>>

Edhe popullsia>>

> >

Gju me gju me gocat>>

Feston Sol bandilli>>

Sharton trendafillkën>>

Me gem lace>karajlace>filli>>

> >

Sallaks dhe i mëngjër>>

E ka zët të djathtën>>

Fillozof për kuaj>>

Pimp my Sharabajkën smiley>>

 

 

çë

Ja dhe sof'r e Peshkut

me bejte rrethuar

Hidh e prit romuze

si të përvëluar

***

Seç u poqën fjalët

kapërthyell Nëntori

Duket u mbars mali

por një Mi na polli

***

Ejani t'ia themi

bejteve me rradhë

kush me krikëll birre

kush një çanak dhallë

***

T'i këndojme Dylqinjës

edhe dashurive

Le ta bëjmë Peshkun

vat'r t'sevdallinjve

***

Unë dorashkën time

ja jua lëshova

Bujrum në Mejdan

bandillë e belholla

***

 

 

 

"T'i këndojme Dylqinjës

edhe dashurive

Le ta bëjmë Peshkun

varr të sevdallinjve"

e fundit se erdh puna smiley

___

Sa vjom ka balena>>

Se shkrin dot tate>lace>kanlace>tate>ili>>

Drita që na qorri>>

Tymi që na nxini>>

> >

Dylqinja dhe Dyli>>

Kon përmys i kafe>>

lace>Polace> thojke, dashnija>>

Nuk bohet me llafe>>

> >

Ki non lavora>>

S’ka pt’bo hiç amore>>

Ku e thot ne taljoni>>

Do t’jet gjo maxhore>>

(kinse: parimore)>>

 

Qe dashni do bohet

As topi sun e lun

Pse kot osh vesh goca

sot me minifun?

 

Me ose pa pune

Me dhe pa zanat

Do bohet dashni

Se e kerkojne grate

 

Se neve si burra

mund dhe te pertojme

Pika qe s'na bie

Se nga grate rrojme

 

Kshu esht kur humbet

energjine vitale

Gjer n'diten e trete

pa vajtur ne hale

 

Libido eshte rritur

dhe s po nxjerrim ze

po na tallin grate

hidhu o fëhë

 

Se s ka kuptim jeta

vetem thanatos

nuk hahet melcia

pa nje gote kos

 

fundvjeshta e trete

sapo kish filluar

na gjeti poete

me vegla ne duar

 

ne do ta kerkojme

ktu te drejtat tona

birrat pa kufi

seksin me tallona

Pse moj trendafile

te jane skuqur faqet

une me shpulle te rashe

vetem nga mullaqet

 

ke te drejten tende

sic thote dhe helsinki

por sonte do s'do

do behemi kinky

 

o moj Xhamfize

E bij e Hasanit

Ja nxuare per hundesh

Zemberen jaranit

 

O moj xhamfize

ballene stolisur

cfare te ka kutia

kush ta paska grisur

 

hundezen e drejte

si tunel i thirrës

qerpikne e kthyer

kush s'ja do te mirës

 

llerene te bardhe

qe te verbon site

buzene te embel

te te ngece ne fit

 

sisete te forta

ne masen e duhur

flokete me zbokt

porsi qumesh pluhur

 

c te te them i ziu

c te te them mjerani

mu rrit super ego

sa s'ma nxe tavani

c pate Finistere

c qe kjo fjal gastare,

sevdallinjti i preve

kur permende varre

 

c do te ishte jeta

pa sevda, pa cupa?

c do te behej peshku

po te kish vec luspa?

 

trendafil i bukur

shko ku ta ka enda

ler ketu petalet

andej shpo me gjemba

 

Ky divan i shtruar

nuk shperndan diploma

i kerkon bandillet

te tipit Paloma.

 

je goc e kenduar

trendafil baceje

jeta eshte e shkurter

castin fort mbertheje

 

ajo qe ka ikur

iku dhe s ka kthim

neser ku i dihet

ka edhe miting

 

bejtet kane brenda

 romuze me kripe

bujrum ne divan

ulu, rri pa frike. smiley

 

 

 

 

 

 

 

 

Aha, Spiritus, per bejte s'me ke... S'ia thek fare! smiley S'doja t'ju prisja hovin, me shaka e kisha. Po packa se ja ku e fitova nje vjershe. Do ta printoj e "do ta varr" ne mur. Hera e pare qe dikush me thur bejte. Poezi po, po vjersha ncuq! Jam e nerume! sic i thoni ju t'Peshkut... Rrofsh!

po c  thua a derezi

ku ka sot dashuri

iku vate romantika

fuqin e ka mar Marika

 

Marika eshte topmodele

ndizet dhe pa pat kandele

eros na ka ardh tek gryka

zili na ka Amerika.

 

Hajdargerin kur lexuam

qenien tone e kuptuam

por me shum njohim tabanin

gjurm me gjurm ndjekim Kajamin

 

bota kot ne na ka share

jemi popull i pappare

nga te gjith gjerat qe feksin

ne me shum pelqejme seksin.

 

C kuptim paska dashuria

si lindi filosofia?

keto le ti studjoj bota

ne po vujm si shpiket rrota.

 

 

 

 

Kapercej fusha

Kapercej male

Dashnorit/es ne faqe

m'i dolen urtikale.

Une do ia kercas gegshe, per Finisterren :

Ani çiko kah je tuj shkue,

me njato faqe porsi ftue,

a thu mu di me m'ngushllue

dy fjale t'ambla me mi fishllue

me dy t'puthme me m'mkue

porsi fmine tuj ledhatue

tuj buzqesh e tuj lazdrue

me mahi e me sy tuj gzue

hurbinekun un fort e due.

Se djal i mir' fort ka qillue

n'at nahije besa asht i pari

djal azgan e boll per s'mbari

qi veç mue m'ka dashurue

e perjet' na me bashkjetue.

Hajt se po ta quaj o Hurbi, vetem se ty s'ta kam shume besen smiley Se je nje cikez don Giovanni ti me ato letrat e tua te dashurise e me the e te thashe!!! smiley  

Heu ! qe besa m'ka dal' zan' i zi

e s'po gjej un' vend ku me u shti

Finisterra asht kah tuj u friksue

mos Hurb' djali ka me e lshue

Hajde nuse t'folim rrafsh

per njat hater t'shkretit afsh

qi fort hijshem na ka pushtue

tuj shku udhes tuj u perqafue

njani-tjetrit tuj e besatue

per njat' diell e per njat' hanë

ska njeri n'bote qi ne na ndan.

 

Hahahaha, Spiritus! T'vika dora dhe kemba per bejte. Fantastike!!

Eja Finisterre

thuri nja dy vargje

Mos ji nazelie

se ke brum' në magje

***

Se kjo Xamfizeja

na i ndjell djelmoshat

Që këtu te Peshku

janë si kaposhat

***

Eja Finisterre

mos na ler në baltë

Jemi si Ariu

të etur për mjaltë

***

Se po s'erdhe Ti

do të vijë Bedrija

Sapo të mbarojë

punët ke komshia

***

Kjo Xhamfizja jonë

e bij' e Hasanit

Fsheh një Xhephane

aty poshtë fustanit

***

Xhephane e Xhemfos

si e hallë Esmasë

Na i bëri djemtë

T'ia lypin pa masë

***

Ja kur të vijë Xhibi

me kuti në dorë

Iu ka qep Bedrijes

por më kot, i gjorë

***

Sepse kjo Bedrija

osht e qume fort

Ndaj të gjithë e duan

sot edhe nga mot

***

Se po s'erdh Bedrija

do të vijë Idrizi

Me fjalë shpotitëse

porsi gjemb murrizi

***

 

Peshkataret tona

ku na janë tret'

Veç fh s'mjafton

ku je çupka Bletë?

***

Djemt' u përgjëruan

për pak erë sevdaje

Porse peshkataret

s'ua varin fare

***

 

 

 

 

Mirseerdhe moj La Rosee

gonxhe simbol i partise

ja nje bejte shtruar shtruar

dhe per ty po e qendise

 

Ne kte pellg te bekuar

dukesh rrall e me te rall

po kur shkruan ngul pineska

penen bere me sterrall

 

nuk di c nur te ka dhen Zoti

bojalleshe apo lastare,

po nga larg si xixellonje

leshon drit e s shuhesh fare.

 

goc e qut dhe simpatike

sa zili te kan me plakat

po e lej me kaq, se thone..

plasen kendej cokollatat

PS:miqesisht

 

Obobo ky Peshku n'qafe me mori mue

dy bejte t'shkruj po don me m'detyrue

oreksin sec ma hapi rima me kryqzue

si n'duel t'qemotit burrat me rrenue.

 

Se jo vetem per Hajdeger gocat dijn' me fol

per qenie e per mortje, per sì e per bemol

Kush diten ma t'funit kallet per m'e pleqnue

t'tjerat i kjan fare, rrota e kanare, th'llanxa e behare.

 

Desh zoti ky forumi virtual na paska qellue

e kerrkush n'fytyre n'ket' din s'me pau mue

Spiritus c'me bane me trandofillen jarane

faqkat sec m'i skuqe mu si ne mejhane.

 

hahaha FIN  ja pra qe beke bejte dhe shum te bukura ne gegnisht

qenke goce namusqare /as e vogel as e madhe smiley

Sol mos luj po çohu>>

Se tu njit divoni>>

Hap naj brimë tuneli>>

Vroj ka lace>Elbalace>soni>>

> >

Vrije moj mavrije>>

Gjumin me mejtime>>

Lëre Hajdegernë >>

Merr rradaken time>>

> >

Se s’mu dashka nami>>

Se s’mu dashka jeta>>

Sa mu dashka syni>>

Kur tu trashka vetlla>>

> >

Saluto nizamët>>

Hello-ut e turqjet-at>>

Gjith voj e t’pabome>>

Na i hoqe petllat>>

 

po pra po dhe ja po thur edhe nga nje per Hurbin dhe Syrin, se dua ta mbaj mire edhe me ata. keshtu si po vene punet politikisht... smiley

Hahaha, konkurence e gjalle! Flor na shkrive, une po bej tifozllik e po ndihem si ne stadium. Fin, qendise sic di ti smiley

Rrofsh oj Finisterre

më paç e të paça

Kështu ka lezet

jo si më përpara

***

Tani seç më ngute

dhe po e mbaj frymën

Sepse bejtes tënde

i dëgjoj tringllimën

***

Hallall i ka paret

dhe ky interneti

Se virtualisht

bohet dhe adeti smiley

***

 

 

Ja dhe Syn' e bukur

te vetem s'e lashe

e thene s'paskesh qene

pa veten le te vras.

 

Shume do t'me kushtoje

sublimja sakrifice

nga siklet'i i madh

floket me kafice

oh sec do t'i kap

pa frike e pa dert

librat do t'i hap.

 

Se ky ves'i ri

oh bishtin c'ma zuri

medet oh per leshna

me shkoi edhe bollguri.

Na lini mo cuna

darkne te sajoj

vjen burri nga puna

shqiptaren te levdoje.

Po c'e do k'saj here

tradhtarke e zbuloi

“Te tille s'te paskam ditur

peshkatare moj!”

PPU-ja nuk ka bese

eshte ne dore te fshesaxhijve

kur mos ju befshim pjese

ne shtepine e xhixhilijve.

          X

E kishim per bukuri

nje rubrike si ndozot

me bejte nga sevdallij

ku ndriste xixellonja sol

        X

Ju rencin qimet si flokt e Meros

qe na i hoqen prej se dieles

po mbillni fare e ushqemeni perseri

dhe shihni po s'qesh prezent edhe tek sevdallijte

ishim mir ke zoti,

as na prishej gjiza

kur ja, s deshi fati

plasi prape kriza...

 

ku vall i ka rrenjet,

ku do  ti dal tymi?

kot  pyes, per zotin

ndoshta ma thot FIN -i smiley

 

edhe ne s ma thote

mendjen e kam mbledhur

do te dal ne male

krizes per t ja hedhur.

 

si te paret tane

do futem ne shpella

ne paca pak fat

do me vij dhe bela.

 

Ku ka si natyra

ne liri te plote

e ka then Rusoi

ja, per kete gote.

 

dhe ju ju bej thirrje

nuk eshte politike,

dilni ne natyre,

boll me retorike smiley

 

 

 

 

 

 

Mos moj Finisterre,

c'të zë ajo gojë

vetvrasjet te Peshku

janë me pasojë

***

Unë të kërkoj ndjesë

që dogje bollgurin

Por nuk jam unë shkaku

pse "tradhtove" burrin

***

Ty t'faleminderit

për bejten e e sodit

Do të jem mirnjohës

sot edha kah motit

***

 

Na rruat gllaznosti >>

Na rruat perestrojka>>

Sol, si kamasutra>>

Politika u bojka>>

> >

Per ket stil t’ri>>

Paske qen batall>>

U shpik pozicioni>>

Alla – radikal>>

> >

Efendia juj>>

E ke shpik kastile>>

Je ekstrem z.Lam>>

lace>Polace> e bën me hile>>

> >

Sol, s’po vje e ardhmja>>

Prej t’sotmes futile>>

E ma mçef koburen>>

Poshtë vezëve në kaçile>>

 

 

Dy fjale per Hurbin

s'kam si e harroj

shoke per koke e kam

Hajdeger diskutoj.

 

Se edhe Parisne

qe te dy e duam

dhe ketu te Peshku

miqesi filluam.

 

Per inat te frengut

ne Tirane qelluam

nje Panair libror

o sec vizituam!

 

Vetem jo nuk qeme

mendjen kot per keq

se parim i shndosh

te dyve na udhheq.

 

Le qe nja dy shoqka

shoqeri na bene

nga nje gote me vere

ne gryke e patme shtene.

 

Bej force lum miku

mos lujm' nga istikami

shpresen mos ta humbin

pa le te behet nami.

 

Librat me te mire

ne shqip t'i ngethejme

poshte amatorizmi

bashke me korifejte.

Po qe besa e Zotit, ti mire e ke ftillue,

se do vjet t'mira, n'Tirane i kem kalue,

e malli m'kish marre, dike me e takue

e nji gote t'amshume, per me e shijue

n'shoqni t'mire besa, te dy kem qillue

tak e tak me fjale, fort jem ngacmue

e kur erdh' me u nda, besa jem perqafue,

paj kesh tuj u korite, nji lot desh me pshtue,

gajret i dhashe vetit, s'ban burri si grue smiley

se çikat e mira prape ke me i takue,

veç pre bileten, e n'avion me fluturue,

e faqe m'faqe me to, ti besa ke me shkue.

pres bandillin më të errur,

hap të gjatë e pushkën ngrehur

tek kalon mbi vreshtën tënë

harroi të ma bënj me shënjë?

a të dal në oborr vallë?

a të pres gurin stërrall

një shkëndijë të më nxjerrë

a në penxhere të më bjerë

a të pres flladin e darkës

të shuajë thëngjijt e vatrës

mbase pret pulat të flenë

se po mori fjala dhenë

më coptuan e mjera unë

në dhe të gjallë më vunë

pres e pres e terri ra

shënjë nga bandilli s’ka

dal medemek gjer në katua

vërtitem ashtu në të shuar

 kerkoj bandill e bandill s’gjej

futem në shtroje e bie të fle

pas ca kohe çoç dëgjoj

edhe ngrihem të shikoj

mbase bandilli u kujtua

e vjen të më takojë mua

zbathur heshtur vidhem jashtë

bandilli me fqinjën bashkë

poshtë mënit kokolepsur

gjysma shtrirë, gjysma xheshur

mbyll derën e shkoj e shtrihem

në ëndërr me veten të zihem

Vjen nga fund i botes

dy vargje s'i shkruan

c'ke moj finisterrë

me bejtexhinë luan

 

Jam nje djale i ri

i thjeshte si vete jeta

degjomi ti llafet

se flet e verteta

 

poezia rrjedh

si ujet ne tomorr

ritmi eshte i shpejte

elektromotorr

 

vargje shkruan sot

edhe spiritusi

flet porsi sokrati

iu ka ftof termusi

 

bejtene e luan

edhe syri bukur

vetem emigranti

se ku qenka zhdukur

 

jam ende ne zyre

me ka marre malli

te shoh pak natyre

arome kackavalli

 

arome trendeline

shpirti im je ti

hajde te te shoh

c po fsheh nden kuti

 

perse me mashtron

perse me genjen

cun bob porsi une

vec nje here gjen

I lexonj gazetat

Gazetari shpif

Hajde moj e dashur

Te hame kadaif

 

Fike dixhitalbin

Se s duroj dot me

Futu ne krevat

Dhe mos bej me ze

 

Jete monotone

Jallane dynja

Me gocn e gjitones

Kam rene ne sevda

 

Goca e gjitones

Ia thone Daniela

Fustanin e shkurter

Kembet kacurrela

 

N fakultet kur shkon

Sikur tundet vendi

Shallin burberry

edhe canten fendi

 

eshte pedagoge

jep lende te veshtire

shkrim akademik

E mire o mire

 

Hajde moj e vogel

Faqeakullore

Mesojme metodat

E punes shkencore

po pse more sol

na paske sevda

me danjelën ti

kaçurelseja

 

pse nuku ia thua

nuk ia deklaron

harxhon kohë në peshk

tymra me rigon

 

mirë ne të tjerët

që s'na e var kush

po ti të paktën digje

bëje flakë e prush

 

zërin ta dëgjojmë

si goditje tastiere

hajde mbarë të vaftë

me Danja-kaçurrelen

Kush s'ta var ty bre ate e shitofte zana,

se m'bane me u çu e me shku te thana,

e me e nxjerr nji thuper o t'holle porsi teli,

e me i hy jaranit tand qi fryhet si gjeli,

"A s'pe sheh bre pizeveng, bleten tuj t'prit'

tuj u zbukurue e si shtog q'asht rrit'

veç per ty hajvan, se tjeterkand ajo s'don

haram buka e kallamoqit e tambli me bidon."

 

Ishte dit' e marte

Dite jo fort e mire

Bashke me Ardit Raden

Pime nga nje birre

 

Kishte rene muzgu

Te stacioni trenit

Poshte nja dy jevgj

I binin Legenit

 

Legenit te care

Te plastikes Durres

Nga cepi i rruges

Vjen arome e shurres

 

Keto jane pasojat

Tre dite miting

Ndoqem Edi Ramen

Me Erionin king

 

Eh mor Edi Rama

C na preve ne bese

tre dite ne miting

S na the mirmengjes

 

Shofim nga ballkoni

Studentet n'konvikt

Mua m'ra tensioni

Rades i ra t'fikt

 

Dhimbja e stomakut

eshte gjithnje prezente

Na kapi gastriti

per nje cike studente

 

 

Per krizen se kush foli

ne male don te dale

makinen don ta shese

e te shetise me kale.

 

Po krizes s'ia kam ngene

se Sol nokturni po shkrun

bejtet pa c'i qendis

pergjigje ato dun.

 

Pa c'na i kendon

nje cupe si Daniela

gjitone e ka

me kembet kacurrela.

 

Me rrobet e firmume

c'e paska zon sevdaja

pa kam frik' gjith' hallin

e paska te mamaja.

 

Ma boj hallall pergjigjen

Sol bejtexhiu

po se c'mpaska hyp

frymzim prej jabanxhiu.

 

I thava kembet

se corape s'vesha

Danielen te konkurroja

me dekoltene desha.

njezet vjet reforma

vazhdon pjerestrojka

s'maro tranzicioni

Dhe pse poplli s'dojka

 

u kishte bo mire

t'ishim kone nordike

do kishim pi birre

s do kishim pas frike

 

do i kishim gocat

qe te gjitha bjonde

cunat si genc pollo

do te ishin sonte

 

po ne kshu si ina

nuk ina fort keq

kina mesdhetare

s'kina per te heq

 

kina kacurrelce

kina ne ezmere

vdeksha un per ty

e bukra Sheqere

 

kina syzeza

kina leshtore

kina qejflie

per punedore

 

me mire se m zvicerr

jetojme na sot

i kina femnat

me i qa me lot

 

Këmbët kaçurrela

kjo Daniela jonë

Thuj mos përdor Astra

përdor Wilkinson

***

Lëre Dixhitalbin

ai s'të ka faj

Merru me Danielën

është më kollaj

***

Emon e kanë zënë

duke lexu Peshkun

Dhe Bossi i tha

mblidhe tepelekun

***

Emo e ka mendjen

veç te statistika

Për bejtet e Peshkut

sot nuk po ia hiqka

***

 

T'i bejme thashe dhe Emit

nje bejte ne mungese

se henat Jupiterit

i vjedh me telekineze.

 

Vujtje t'pasherume

mendova paska cuni

te mbushe njehere dhemballen

pastaj ta zere gjumi.

 

Mos i shpenzo ndjenjat

Emigrant djali

per carcafe kentauresh

dentistet s'i merr malli.

 

Me statistike e kam

perfundim e nxora

vajzuket s'dun paciente

e zemra te perkora.

 

Figurat retorike

vec Peshkut i kane hije

pse mcefesh Emo djali

dil o ksaj nahije.

 mu ne bash te vendit

c'qenkan mbledh do peshq

kenge se c'po thurin

vec vallen kush e heq?

 

dollibash na qenka

Soli me Markuze

pas e ndjek fehe-ja

o me gjuhen shpuze.

 

Oh, dhe Finisterre

dorashken se c'e hodhi

po Hurb -Hajdegeri

ne mejdan nuk dolli.

 

bletez, o moj bletez,

mjalte me je ti

per Syrin e bukur

c'me thur poezi!

 

shijeholle c'me je

ti, o spiritus

dhe kur me thur bejte

Rusone s'e harron.

 

ja, me kaq e pat

dhe talenti im

frymezimi iku

tok me rinin'.

 

nje gote vere po kthej

krejt o ne vetmi

rrofte o moj peshku

qe na bo shoqni...

 

 

 

Mi shef femnat Sol-i>>

O permes riviste>>

Fort e eksitojn>>

Tablote soc-realiste>>

> >

O asaj shpirtkazmëz>>

I ja ka vu synin>>

Me pushke e me liber>>

lace>Polace> s’i ka vu drynin>>

> >

Asaj shpatullgjërës>>

Hundë matrapik>>

Faqe kartoxhestones>>

Me dhëmbë hermetik>>

> >

Me duart plot muskuj >>

Për çështje praktike>>

Fanar syndriçues>>

Për qejfe teorike>>

> >

Qi ja tregon rrugën>>

Kufirin te lace>thanalace>>>

Destinacion egzotik>>

Tirana dhe lace>Havanalace>>>

 

 

Me fh-ne po mbyll

per sonte hesapet

s'po dua t'i kyç

per fare qitapet.

 

Mardhifen ne kto rimat

s'jan msue me dale

e zoja don me darkue

Peshku e mban me fjale.

 

Po ja qe ku betohem

jap fjalen e Partis'

forumit do t'i kthehem

sa hallet te bitis...

 

 

Naten e mire europianeve...! ciao Ana...

  Ciao cara, come stai?

una buon'amica

per me sempre

tu sarai.

 

lascio perdere i versi,

meglio così,

buona notte e sogni d'or'

carissima Finì!  

 

kesha nja dy llafe

Mondes me ia then',

porosia tende

vajti moj ne vend! 

 

mjalti i geshtenjave

ne fushe, moj zbriti

gishtin se c'e ngjeva

durimi s'me priti.

 

mjalte geshtejash bjeshke

qe te shkrin ne goje

idhnimin moj Monde,

sec ta heq me dore.

 

Thanks again, honey! smiley

Ndaj s'me del nga nahija tjeter, se ke rene ne mjalt smiley

Edhe bejtet jane per te qeshur, jo per te na prekur ....

xhan xhan shume smiley.

 e po, ti e di, 

kur me kap trishtimi,

behem karagjoze,

ne djall vafte

         dhe jeta serioze... smiley

 

iris, c'te te them o xhan,

nje tango labce 

dhe per ty e kam. smiley

 

kurdisur sot jam

po faj nuk kam shume,

poezite e Avos

ma bene shpirtin uje. 

 

 

 

 

Qenke kurdisur qamet sot smiley

Qenkan mbledhë qejflinjtë

Dhe na shkruakan bejte

Harrojnë"faqezinjtë"

Që kam një sepete.

 

Një sepete plot

Pak t'i hap kapakun

Do të shihni sa kot

Kot "harxhoni" vargun.

 

Me nam qenka "soli"

Apo zoti Spirtus

Ka harruar "robi"

Që unë jam Firdus?!!!

 

Unë jam "Firdus?!"

Po jam dhe "Saadi?!"

Ore Spiritus

Më njeh mua ti?

 

Unë vërtet jam plak

Po jam sevdalli

Se di të marrë hak

Sado pleqërii.

 

Po kur thonë për Solin

Na qenka me nam

Po "ku pyes unë për Solin?!"

Unë vet jam"Khajam?!".

 

Domethënë,harruat

Që qenkam unë gjallë

Vargun nuk ma çmuat

"Ka si unë,vallë?!"

 

Në se unë kam heshtur,

S'më lë pleqëria

Akoma s'kam vdekur

Ta dijë njerëzia.

 

Ata që më njohin

Të ma bëjnë hallall

Solin,Spiritusin

"Do t'i ha të gjallë".

 

Ku njoh unë rivalë

Plot kam një sepete

Jam me"yll në ballë"

Për të shkruar bejte.

 

Kaq për këtë radhë

Si plak,unë kam cipë

Ma bëni hallall

"Mburrjen"...edhe pikë.

 

 

 

Mjaltë prej gështenjash

opo mjaltë bjeshke

Kështu dashka Ana

të na bëjë bejte

***

Po ti o moj Mondë

në ç'nahije qënke

Fol moj e uruar

fol për kokën tënde

***

Iku Finisterre

dhe na la jetimë

Tutje Bulevardit

i bien në një vrimë

***

Po Bedrija vallë

ku të na jetë futur

Thua në kuti

me Xhibin janë strukur? smiley

***

Ja kaq ishte ora

dhe për bejtexhinjtë

Do shkruhemi prapë

se është Çampjons Ligë

***

edhe kur te kalbem ne ate varr te zi

dhe te behem pluhur e hi

merrmeni ,mbrumeni

bemeni poce

mbushmeni me raki

dhe shihni po su ngjalla perseri

I lodhur, te treten dite, u ula ne divan,

le t'i binte gjithe vendit flama,

vec te enderroja me shoke, kur si shejtan

ne enderr na doli Edi Rama.

 

"Pa shif, pa shif ku qeki mcef,

ne divan ulur e llafi per qejf,

t'u hedh te embelit rromuza,

se u lodhet t'u hap kuti me topuza!!!???

 

Cohuni bre derra dhe dilni ke sheshi,

harrojini keto peshperima tek veshi,

me bejte nuk bohet demokracia,

ore palla, do iu lej sala pa shpia!!!"

 

Keshtu foli Rama edhe doli,

te takonte nje minister portofoli,

por une po rri ketu tek divani,

ejani miq, dhe bejte ejani.

Ksajt gegnishtes, sall une i vikam hakut. Ani bre, u ba.

________

Ngoni burra ngoni vllazni,

n'pun kutinash s'do m'u perzi

me hajvana mos shtini mend

p'i baj Bedrijes nji byth' vend.

gegnishtes se kujt mer, se gegnishten qe njof une, i vje anash ti smiley.

Ehhh, qe s'ia thom per bejte, i ziu ti cfare te kisha punuar smiley.

Aj bre çiko ti shka po thue

pse po don brinat me krue

je kah m'ban me t'pshtete per ziti

mos me e dit' kah t'del shpirti.

 

tyyyt gegnishte lekbibajsh smiley "shka po thue"

te dalte shpirti n'selamet jarabi, me shkrive smiley.

Jo po prit shka tha jarani

se mu kot s'm'ka dal' nami

syte e Mond's tan me bishta

Hurbinekut p'ja ban me gishta

Hurbinek ti lum zotnia

a po vjen der' te kumria

se per ty m'ka zan' dashnia

ja t'marr ty ja rrxohet shpia.

Ma ke gjet piken e dobet* mer, qe te rente catia e shpis kreve inshallah smiley

*dashni n'gegnisht smiley.

 

Kjo dashnia e lumnueme

n'ball' ti ve nja dy kume

Ferrti-ferrti bishti i çikes

hajt he dreq bjeri pikes

se s'po muj ma me durue

kape jaranin sa pa shkue

s'edhe hana s'ban pa dillin

pa dil çik' e kqyre qillin

a kem gja per ket' pranvere

tan' luleve tuj'u marr' ere

qafe per qafe e trupat ngjitun

tuj qit' short kush me hipun

n'kshteje çiko, mos u harlis

ani pse dukem si pis.

 smiley

sa mir o ka t fol cuca hurbinek o gjal

dashnia po bjen si drita nalt n'mal

sun po du me hi m'sekelldine tuj

jom ka du me pa, qy t di shka te shkruj

 

monda asht e mir, cika njatij labit

shkelqen porsi dielli majes se korabit

bahu pra i gjall, mos e lan me t'hik

futja pra do spica, ngom dhe mu or mik

 

ngom mu se dashnia sun ta njef krahinen

mir me pa shqiptaren, mir me pa dhe shkinen

po ma mir se monda s'a tanush e knjazit

hika un njitash, se po plas marazit

Tjeta Perparim

ku je mik i vjeter,

s te kemi harruar,

te kemi ne "leter"

 

Dollibashi yne,

djal e deli djale,

iku me Danielen,

nuk te coi fjale.

 

nuk ka faj rinia,

koha eshte trazuar,

nisesh per sevda

del si qethur, rruar.

 

Ti esnaf i bejtes,

duku me te rralle,

here me nga nje bejte,

here me nga nje fjale.

 

 

 

 

 

 

 

 

Do marrë shkopin t'i përzë

Një nga një,gjithë bejtexhinjtë

Se inati hiç s'më lë

Do t'u vë,kur thonë,kufinë.

 

Do t'u vë kufinë tek thana

Se si unë nuk ka "yrnek"

As që pyes se ç'thotë "dërzhava"

Se më kot nuk zbraz dyfek.

 

Hyberneku rri në Francë

Dhe bën bejte gegërisht

Unë e marrë e çoi në Has

Që t'i bjerë çiftelisë.

 

Se nuk dua të logoris

("As kurkush s'këndon si unë?!!!&quotsmiley

Toskërisht a gegërisht

Di si ndreqen ato "punë"

 

Po kur dalin dhe ca femra

Dhe më bëjnë mua karshillëk?

Këtë radhë  nuk u vë emra

Jam hazër,t'u them:"Jazëk?!!!"

 

Bejtet janë veç për burrat

A e dini historinë?

Ha-ha gratë bëjnë si burrat

Bejtexhi humbët burrërinë.

 

Jam Nezimi nga Berati

Sado që jam nga Fieri

Në se plasni nga inati,

Jam Hasan Zyko Kamberi.

 

Epo flisni! Doni më?

Jam Belul Gjeraqina

Bejtet unë hiç s'i lë

Deri sa të më dalë fryma.

smiley

Po pra, troubaduret e peshkut smiley.  Rrujuni se po ju lene grate pa pune smiley.

PS: Shyqyr qe jam m'rregull me jazekllekun se s'kam qendis gje smiley.

Perparim je i papare, na kenaqe te pershendes smiley

Ky Idrizi zhele zhele

shkaperceu mbi nje dele  (plagjio)

 

 

Perparim te lumte dora,

sic di ti, ja bere forra,

paske ardhur me te korra,

jo, ta dine ketu ca horra smiley

 

Nuk mbaron hambari vjeter,

vargjet te embla si pjeper

bejtexhinjt se ce din veten

sic kan  koken, vuru festen smiley

 

smiley Spiritus dita njemije, me ty s'matet dot njeri! Pupu na late zgjuarsmiley

ika edhe une

se mbeta pa gjume

gruaja me thote

sot mbaje me shkume smiley

 

Edhe po nuk deshe ti

Perparim o namuzlli

me flamur amerikani

e me ton prej babaxhani

neve vargje do te thurim

gjinine tone qe te mburrim

 

Sot s'po paska me dallime

shkruan vargje a tregime

dashuri apo urrejtje

vetem ti na ben verejtje

te ruajte emri plot mesazhe

se me rima ben shantazhe.

 

Spiritus tonin moderoje

shih çar fjalesh nxjerr prej goje

muhabetit mos ia prek moralin

se per nderin therim djallin smiley

Finistere, mere shtruar,

Perparimin se njeh mire,

sevdali ne mish e thua,

sevdan e nis qe  pa gdhire.

 

ja do puna qe te hiqet

sikur femrat si duron,

por ne bejte dhe ne jete,

zjarri prush i pervelonsmiley

 

ato qe duken shantazhe,

neper rima , neper bejte,

jan manovra prej esnafi,

femrat si do konkurente.

 

ja po bej autokritike,

s merrem me me politike,

gjuhes do ti ve  nje pjaster

moralin ta mbajm te paster smiley

AH MOJ Finistere

se c me hape pune,

mir qe mora vrejtje,

por me le pagjume smiley

smiley ika une. Naten te gjitheve dhe qofshi te bekuar nga Omer Kajami.

O miq,seç më zuri halli

E pësova unë,zavalli,

M'u zëmëruan mua ca femra

Pse atyre s'u vë emra?

 

S'u vë emra,se kam cipë

Se moralin e kam "prikë"

Nuk shkel askënd në kallo

Ndryshe do më thonë "balo!"

 

Balo jam-bostan larush

Kush më njeh,më thotë"plakush"

Po për bejtet ja që vdes

S'lë askënd t'më hyjë në"pjesë?!"

 

Mirëpo,ja:u prish dynjaja

Dhe fillon pas,"shamataja"

Ha-ha krushqit,ha-ha nusja

Më shkruan bejte dhe "Merushja"

 

Shkruan "Merushja",shkruan "Bedria"

Ndaj, o miq,"u prish njerëzia"

Pesë para vajti sehiri

"Lojti femra nga fiqiri?!"

 

Shoh ca që u mbajnë "anën"

Por s'e ha daja"thanën"

Mu si Oso çel arkapija  *

Se kot s'jam burrë me thinja.

 

Bejtexhinj,ju humbtë vula

Bejtet janë veç për burra

Pa më gjeni një që sefte

Cila grua ka shkruar bejte?

 

Aha,ndryshe poezia

Gra poete ka me mijëra

Si këndojnë... që vdeksha unë

Mu në zëmër,drejt me plumb.

 

Që nga Safo,... lista e gjatë

Varg e fjalë i kanë mjaltë

Ka poete,ka poete

Aq i dua,sa s'jam në vete.

 

*Oso Bakalli_personazh i Migjenit tek "Të çelen arkapijat"

 

una note senca luna

ubriako kanta amore ala fortuna

 

ju thom mirupafshim

se po shkoj me pi

sic e do zakoni

se jom cun i ri

 

nja tre kriklla birre

tre dopjo konjak

se na thau rutina

na ka lon pa gjak

 

Sot jena me fat

bashke me sokolin

do takojm ca goca

qe te shtyjme alkolin

 

goca perfaqsuse

nga e gjith shqipnia

njana osht nga shkodra

nj nga peshkopia

 

njona eshte labe

tjetra osh tironse

qe te gjitha hedhin

parfumra prej fronse

 

me rendesi eshte

qe jane depiluar

dhe nuk ke siklet

me i prek me duar

 

nuk i ngec ne krahe

menga e kemishes

ia vlen me duru

dhe dhimbjen e strishes

 

nejse per me shume

informoj nga mjesi

kur t kthej ne shtepi

sa pa knu kendesi

Prane topit po qendronte

vazhdimisht e furnizonte

nuk levizte qe atje

dhe qellonte batare

 

Pushka, top Sol!

PF si te tjeret

Ti sikur s'po doje

Te vinje kendej

Bejte qe te shkroje

 

Qe sia thua bejtes

Gjen justifikim

Mirepo kot e ke

Se ne ty te dimë

 

Ti je nje qefli

që nuk e ke shokun

Ke qef fusharakun

Ke qef dhe malokun

 

Per ty s'ka dallim

Po pati raki

Te duken njelloj

Bejte, poezi

 

Pale, kur ka cupa

Gjaku sec te vlon

Vjen e shkruan vargje

Sic e ke zakon

 

I harron Opuset

Frymezimi te mban

I hap deren muzes

Kendon si cigan

 

(ne fakt versioni i pare qe erdhi ishte

---I harron Opuset

Frymezimi te ngjit

I hap deren muzes

Kendon si evgjit---

Po meqe evgjit quhet fyese dhe cigan nuk quhet fyese, thashe te zbatonja autocensuren)

He he Sol. Me solli dicka ne mend ai lloj vargu, ndaj t'i shkruajta ato vargjet e Shvejkut. Ina burra t'martum ne lol, nuk natarrohemi me letra dashnie. Punojme ne heshtje 2 dynymshin tone. 

heronj te heshtur behemi te gjithe ne nje moment... e ka fajin sistemi

Perparim kur vjen o Papi

Qilimin ta shtrojme

Je mjeshter ne bejte Papi

Neve kot sa rrojme

 

Na merr malli per ty Papi

Shume rralle te shikojme

Qe te vish me shpesh o Papi

Sonte do kendojme

 

Do ma besh hallall o Papi

Se kam pire raki

Me ca miq kam qene o Papi

S'erdha dot ne sh'pi

 

Kam pire vodka sot o Papi

Kam pire dhe konjak

Po me qan zemra o Papi

Gati sa s'del gjak

 

Takova ca miq o Papi

Miq po miq per kokë

per atdhene folem o Papi

Qame hallet tokë

 

Eshte puna keq o Papi

Te gjithe mashtrojne

Si t'ia bejme i urti Papi

Vëndin ta shpetojmë

 

S'dime c'te bejme ne o Papi

Jemi djem te ri

Thoj nje fjale more Papi

Ta kemi nga ti

 

Vajzat nga nje ane o Papi

Nga nje ane atdhene

Alkoli na cmëndi Papi

S'duam vetëhenë

 

Opo si t'ia bëjme o Papi

O burre Skrapari

Cohu Papi prije vallen

Per ne je i pari

Ftesa jote më bën nder

Sol i dashur,miku im

Mos e bëj qejfin qeder

Ta thotë miku Përparim.

 

Selanik e tatëpjetë

(Thotë një këngë goxha e vjetër)

Siç ka qenë,do të jetë

Më dëgjo,se jam i vjetër.

 

Ty rakia të bëftë mirë

Dhe mezeja gjak e dhjamë

Më mirë le të jesh i pirë

Është më keq,të jesh tamam.

 

Aventurën mos e kërko

Po të doli,mos iu shmang

Se s'të vjen dy herë një kohë

Edhe zëmra  ta bën "dang"

 

Sol,vërtet,të kam zili

Sado"keq",po je  me miq

Unë që plas për Shqipëri

Shpirtin tim e kam eksiq.

 

Asgjë s'bën,pa ardhur ora

Ora është bekim nga Zoti

Ndaj,o Sol,ti bëja fora

Bëja fora si qëmoti

 

Tash u jap një përqafim

Një nga një,kush më njeh

Për aty,në vëndin tim,

Shpirtin unë e kam shëndre. 

smiley Bejtexhinj mo bejtexhinj

juve sonte nuk keni kufinj

 

nje propozim kisha un e gjora

me idioterr e me horra

me kutira pa kutira

me rakira dhe me birra

 

bejtene ta ruajmmee

si pasurine te popullitee

dhe peshkataret bejteberet

te peticionojne  te gjithe

pleq dhe buzequmeshtit e ri

qe Unesko le ta fuse 

dhe bejtene si pasuri

 

P.S se dot bejtohesha dhe un nuk ma kishte marr menja kurr smiley

Kenget e bukra popullore

 

Eh kenget e bukra popullore

Njerezve zemrat u gezojne

Te gjithe te gezuar i kendojne

Me ze te larte bertasin ne malore

 

Eh kenget e bukra popullore

Njerezve buzet ua qeshin

Femijeve u shkulin edhe veshin

Deri sa gjejne ndonje dashnore

 

I kendon edhe oficer Trifoni

E fershellen rruges Erioni

Nderkohe ajo goca te ballkoni

E degjon nga televizioni

 

E kendoi berberi ne rrojtore

sa shpejt u be kenga popullore

mehalla u mbush me gjoksore

Se mesnata eshte qorre

Refren

Gjoksorja, gjoksorja,

secili vec per vete e don

jane te bardha, jane te zeza

Qytetin tone zbukuron

 

Eh kenget e bukra popullore

mendjen te cica na e kane cuar

neve te grupit te qejfit te shtuar

i kemi ngrene ca akullore

 

pershembull ish nje cun i mire

qe s'desh te prekte cice me dore

Me zor e cuam per nje ore

Dhe e shijoi ne erresire

refren

Gjoksorja, gjoksorja,

secili vec per vete e don

jane te bardha, jane te zeza

Qytetin tone zbukuron

 

Kam mall per kenget popullore

Naive edhe plot me ligesi

per gushore e per gjoksore

Flisnin per seks dhe dashuri

 

Ndersa kenget e diteve tona

Behen me teknologji te perparuar

Nuk i shpetoi dot asnjona

nuk luhen me veglat me duar

Oh c'me kujtove nje kenge 'te madhe' te grupit kosovar NA.

O me këngën popullore
Në zemrat tona bashkëkohore
E unë e ti
N’amëltore

Erdh pranvera , qel qershija
E unë e ti rrimë te shpija
O në krevet, o sa lezet
O në krevet, o sa lezet

Dal nga dal po vjen behari
Nëpër fusha rritet bari
O s’ka krevet, o sa lezet
O s’ka krevet, o sa lezet

O me këngën popullore
Në zemrat tona bashkëkohore
E unë e ti
N’qebaptore
 

O ti kënga popullore>>

Që buçet në shëtitore>>

Ti ushqyese moj, >>

ambulatore>>

udhërrëfyese moj,>>

            programatore.>>

> >

O ti kenga popullore>>

Qytetare dhe botnore>>

Goce e vogel qumeshtore>>

Tuj kercy na dul prej dore>>

Ballkanike, hispanike>>

Hindustike, tune çike>>

Qumeshtore per tu mjel>>

Hapma box-in qi m’ke mçel>>

> >

O ti kënga popullore>>

Arrogante dhe hundore>>

E kërcyer a gojore>>

Nji sapllak o me sappore>>

Zemrën time, zemren time>>

Zemren time se çma more>>

 

po ne fakt, ke te drejte...

popull pervers shqiptari, historikisht  u ka kenduar 10-11-vjecareve minorene

bejte me solin personazh smiley

 

titulli; ne ndjekje te muzes (reaksionar njecike titulli smiley )

 

ti nocturn qe rri mejhaneve,

e syte xhamave nuk ia ndan,

duke kqyr femrat qe kalojne atyre aneve,

e duke bere ndonje shkrim "mondan" smiley (AB, AB)

 

cfar po pret ,

se di as vete,

me syte ngulur ne boshllek,

po te mbushet mendja krejt,

qe pritja qenka idiotllek,

 

(refreni tre here) (jo si ne kenget labe) smiley

prit e s'ka ,

prit e s'ka,

me ardit beun ne krah  smiley

 

ti pret muzen delikate,

elegante e mendjeholle,

por hargalisesh neper pub-e,

edhe faqja t'u be sholle smiley

 

to be continued... 

(vazhdon po nuk kam kohe, e baltosa sa munda per t'iu pershtatur stilit te bejtexhinjve, saken se thua qe s'te pelqen )

 

Ah moj Flo moj goc marsiane

s shtyhet jeta karteziane,

me arsye te kulluar

s gjejm dot muz, moj  e uruar.

 

s ka si qefi, s ka si pija

e ka then dhe hoxhe kadrija,

ne mejhane, ne taverna,

frymezimi rrjedhe ne vena.

 

pse luftuam ne si  trimat

shembem mure dhe doktrinat,

per pak jete hedonistike

bashk me muzat simpatike.

 

e ka then mir shoku SOL

bejte, sex dhe rokenroll,

 ne mejhane,ne taverne

muza na kerkon boheme.

 

s ka si qejfi , s ka si pija

na ka lodh filosofia,

na ka lodh fryma kritike,

muzat i duam praktike smiley

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ky Divan'i Peshku eshte e vetmja shprese

qe bejten ta thurim krejt pa politese.

 

Forumet e tjera u mbushne politike,

"Te hapen kufijte", "Te hapen kutite",

degjohen jehonat gjer te breg'u dyte,

ah si erdhen gjojnat tjetrit me ia msyt,

 

Dy vota me shume, dy vota me pak,

ke quajme malok, ke quajme fusharak,

njeri tund Dekartin, tjetri Shen Thomane,

njeri shan me shpi, tjetri vec mamane.

 

Amani o burra, amani o shoke,

c'semundje ju zuri, cfare ju ra ne koke,

i lini mor sherret, bojkotet e fjalimet,

perndryshe gostise i lane vec therrimet.

 

Se c'mbeti, me thoni, nga kjo jete lanete,

po s'kthyem dy gota, po s'thurem dy bejte.

lace>Polace> pra, ca thojnë lajme>>

brejking bek njuz>>

Dhe per t’qa do lace>hallelace>>>

Bejtja është si bluuz>>

> >

Soli djal mëhalle>>

Ktu e ka sikletin>>

Kë t’kapi pa pare>>

Femnat a pushtetin?>>

> >

Gjysma e tij e gotës>>

Herë bosh e herë plot>>

Pi gjer n’fund të botës>>

E fundin s’ja gje dot.>>

 

haha  je njesh, e paske qepur mire rimen, permbajtjen dhe mesazhin

 

 

 

na ka lodh filosofia,

na ka lodh fryma kritike,

muzat i duam praktike

 

per mua kjo eshte thenie e dites!

dhe kete me the spiritus ? smiley  "Ah moj Flo moj goc marsiane"

e mire, ne vazhdim nje bejte per ty...

p.s

gjithmone me ka intriguar marsi (planeti)

 

Jom ke radio bashk me Culin

Kena pi uiski, konjak

Ka dhe uajrles, ka dhe uajrles

Po e lagim mjekren pak

 

Rreth e rrotul osht nje bjonde

Qe e shof neper qerpike

Do u pikena shum sonte

S'po e lejm noten me hike

 

Varur n'mur eshte Guernika

Pak me posht buzqesh nje femer

Pi alkol se iken frika

Si ma bone kshu mi zemer

 

Pim konjak, pim ene birra

se perzimja te bo mire

mbizotron ktu erresira

Osht i mromje shume e *ire

 

Hervin Culi osh aktor

Ene flet me ze te larte

Gjith lokalit i vje zor

Mirpo ne i varim k*rte

Qesh tu thone të kon bo sytë

po ti qeke vetë i dytë

si gernika kacafyt

tha në buzë e njomë në fyt smiley

ah mor cuna, mor jezite,

atje u kan mbetur  site,

atje ku ze fillin  jeta,

ku hyn gol e cahet  rrjeta smiley

 

c q e keshtu edhe kjo jete,

ca gjuajn, ca hollojn pete,

cave ju ka djegur keku,

cave s ju punon dubeku.

 

shum po lodhet dhe njai trimi,

ende s po i del 3gimi

shum po lodhet dhe vlabona,

s ka me qumesht ne bidona.

 

 

 

 

o more spiritus,

a do dalesh sot "te'  sheshi" ? smiley

kam hallet e mia goce,

se m'ka hum' qeleshi...

 

posi jo Xhib smiley

 

moj shalëdrejta në shallvare

shalli i kuq të ka shkarë fare

ja të ngrejmë si punë hipoteze

një palë tanga a i nxjerr ajo beze?

le ta ngrejme si pun teorie

po t'zej be un me rop shpie

s'du me bo muhabet partie

brekt e kuqe te kan hije

 

jena bo te gjith per vete

dhe dashnin e bojm sekrete

me shoqnin bojm jet diskrete

ah moj grand-ide ku mbete

 

njoni lef si puna qenit

tjetri i bjen karadyzenit

jemi ven per koke te venit

deri ke stacioni trenit

 

si me tanga, si pa to

kot e nise njiket rim

se ky popull kshu e do

seks, droge dhe integrim

 

fh flm qe i pergjigjeni thirrjeve te masave peshkiste per bejte komuniste, imperialiste, kutiste dhe tangiste smiley

Merlin Monroe mbi hipotezen komuniste

jemi bo jo si me ardh ke ppu po si me ardh ke dentisti, ja edhe i here frontalet smiley

O CUNA, ku jeni mo?! Duhet naj bejte per dit t'premte... smiley

Dite e premte dite e uruar

gjithe c'pune jane neper duar

leri menjane edhe harroi

javen tjeter per t'i perfunduar.

 

Se erdh dita e embel e kuvendit

divanor, derrmen rregullit dhe rendit

derrmen monotonise qe na kaploi

na pret Ana ne balle te vendit.

 

Te vije edhe Solnox djali

kthjellte-rima rakie te na fali

zemren qelibar mos e harroj

e dolline kurrkush te mos ia ndali.

 

Pa te ulet dhe Spiritus

humor plot e shpirtin rus

bejtet se c'i kane hije

mencuria e thelle pus.

 

Pastaj edhe Finisteri

lodhur nga dikasteri

administrator,

fjale-embla si sheqeri.

 

Ja edhe Flor Hida poeti

hijerende i shpejte si mbreti

bejten nuk e le pas dore

ne poezi shpirti i fjeti.

 

E te tjere e te tjere

shtruar e me potere

vijne te ftuar nga Ana

prane bejtes dhe nje here.

 

 

smiley Hajt pra, vrrruuum- vrruum, vruuuuum...

 

Nusè moj e hidhurë

plaç si çernobili

të mora autografnë

në mandat arkëtimi

 

se kam shpirt të pastër moj

dorën pak të pisët

po ku di Latifi, moj

ç'janë latifondistët

 

Nusè moj-e hidhurë

merre një sheqerkë

kemi mbetur pyllit, moj

shqarth edhe shqerkë.

 

do ta hedh voten

ne kutine tende

ah moj liljana

dynjane ma cmende

 

ke syte e bukur

posi kristal

me asnje tjeter

s dua te dal

 

te gjithe me flasin

per demokraci

une vetem ty

dua te te pi

 

me je e embel

si raki mani

me iku petlla

dhe aroplani

 

o moj liljana

me syte jeshil

per ty kendoj

behem bilbil

 

o moj liljana

cicat perpjete

nuk te harroj

sa te kem jete

 

o moj liljana

floket e zinj

me ty ha djathe

edhe ullinj

 

dhe pse un s desha

qe ne fillim

me detyrove

te shkoj ne msim

 

duart poshte bankes

neve i mbanim

dhe fara kunglli

masdite hanim

 

ti m fusje duret

mu m rrifte zemra

si ty mi goce

shum pak ka femra

 

inteligjente

sic ke qen ti

qy atehere

s'kam mujt me ni...

Liljana, liljana>>

Që kurrë nuk u çele>>

Gjithmonë e mban mbyllur>>

Të shtunë dhe të djele.>>

Të zgjatohet fundi>>

Kur shkurton behari>>

Puçrove mornica>>

Qysh tu fik zjarri.>>

Ne shkolla s’na duhej>>

Ca gjëra i dinim>>

Zanatin e vjetër>>

Të hanim të pinim.>>

Në gjumë moj liljana>>

Të dalin gogola>>

të tundin të shkundin>>

sikur në gondola.>>

Dhe çohesh e trembur >>

Plot me lemeri>>

Keshtu kur gabohesh>>

Dhe bie ne dashuri.>>

Të kam thën Liljana>>

Kur deshe derman>>

"Dy kunguj nën një sqetull>>

Dashuria nuk i mban.">>

Te pelqen Stalon-ja>>

Lexon Solomonin>>

Mënjanë e çon rrotën>>

M’njëtjetër timonin.>>

 

Dymbedhjete fustana

aman se c'i ndrrove

me cmende Liliana

se c'me pervelove.

 

Ty te shkojne nazet

ty te shkon uikendi

te pellcasin sazet

e te dridhet vendi.

 

Vecse moj aguridhe

c'kerkon qe martohesh?

me tjetrin pse u lidhe

e me mua pse harbohesh?

neser ne oren shtate e tridhjete

ne nje lokal afer bllokut

do dal me nje kinge nje e shtathtetete

qe del siper rese se smogut

 

ajo i ka floket me rrela me rrela

dhe syte i ka ngjyre kafe

do e kullufis pa e ndare me thela

pasneser s do kemi me llafe

 

ajo eshte e bukur, ajo eshte e zgjuar

dhe shkruan edhe poezi

i lumtur un ndihem qe po e shti nder duar

me mir une se ujku i zi...

O ujku i zi >>

Ty t’rafshin komët>>

Qi s’na u ndave>>

Pa i ngul dhomët>>

Kot s’thone>>

taksirati>>

Liljan, liljana>>

Po si të ra fati>>

4 hyrje more>>

kur u bë pallati.>>

A ma jep, ta lyp>>

Njërën me qera>>

Se jom jabanxhi>>

Në mehallë të ra.>>

O më zuni dimri>>

Më lëshoj pranvera>>

Mu lëndue dora>>

Tu gërsit ke dera.>>

Mu lëndue xhani>>

Derën kur s’e hape>>

Meta si kërcuni>>

Ndezun flakë prej vape>>

Liljana, liljana>>

Po të raportoj>>

Do hap grevë urije>>

Se mo nuk duroj.>>

Po të propozoj>>

Aj ta arrijmë paktin>>

Ta firmosin aktin>>

Sa e kemi vaktin>>

Vaktin dhe takatin>>

Ta kryjmë taksiratin.>>

 

Eh, eh!

Kur me dole nga dyqani

aman moj Bedrina*

sec me doli fare xhani

sec mu ndrrua stina.

 

kur me hidhje syte

si mua s'kish njeri

me dukeshe si yll

me dukeshe si perri

 

me flisnje me mendje

dhe lozje me floket

pastaj hape gojen

e me filluan lotet

 

mund te flisje bukur

mund te ishe e zgjut

por te qelbej goja

sa nje kunjtal mut

 

me doli dalldia

dhe erdha ne vete

ty te dol shemtia

groteske me qamete

 

floket me yndyre

te binin mbi faqe

nen hunden plot qyrre

plot nje pashe mustaqe

 

veshet si gira

e hunden si patate

per pak desh te thirra

"si urnon zotnise tate"

 

nofullen e shtrember

ishe dhe topalle

nje cice me te vogel

e nje cice me te madhe

 

permbi qafe te ndrinte

nje njolle si e grasos

mu duke ca momente

si muza e Pikasos

 

Eh, eh!

Kur me dole nga dyqani

aman moj Bedrina

sec me doli fare xhani

sec mu ndrrua stina

 

*autori shpall licence poetike dhe injorance totale mbi pamjen e Bedries, e cila nuk ka te beje fare me Bedrinen te ciles i kushtohet bejtja dhe qe me siguri duhet te jete njeqind here me e bukur se ajo smiley

Flo, me pak acidra e me shume bejte te bejne (me) mire per shendetin. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).