Cfare reaksionesh kimike ndodhin ne trurin e njeriut qe e bejne ate te ndryshoj ekstremisht?

Duke pare si ka ndryshuar Berisha nga nje ish komunist  i devotshem tek nje antikomunist i flakte, apo i Rames nga nje antikomunist anarkik tek nje udheheqes i flakte i nje partie te majte qe ai diku si anarkist ai ka kerkuar te shpallej jashte ligjit, Shtroj pyetjen

"Cfare reaksionesh kimike  ndodhin ne trurin e ketyre njerezve qe i bejne te kene ndryshime kaq ekstremiste?"

4 Komente

nuk mendoj se birisha ka qene ndonjehere komunist, ai ka qene gjithmone pragmatist, ne ate regjim duhej te merrte teseren qe te ecte perpara, por jo per kete ai ndante mendjen me monistet (baballareve te 80% te peshkut)

rama thjeshte ka kaluar adoleshencen e eshte kthyer ne origjine

nip e bir komunisti si cdo adoleshent ai eshte rebeluar, per tu rritur me pas dhe per tu kthyer ne origjine, kaq di e kaq ben

sic e shikon vetem reaksione kimike ska ketu

..reaksion do te ishte sikur te dy te largoheshin pergjithmone nga jeta politike shqiptare...

 

Une do thoja, ca reaksioni ndodh ne trurin tend o Toko qe e ha kete gje... kush te tha mer vlla qe Berisha ka kthyer gje??? Ku ndryshon ai?

Ti a e sheh, edhe ne liri te plote, edhe kur e ka vete pushtetin ne dore, perseri ai ZGJEDH te vjedhe, ai e ZGJEDH shkeljen... qysh mendon ti se paska ndryshuar ai???

Berisha, perfundimisht, dhe kete kam per t'ja propozuar dhe Akademise se Shkencave, eshte nje njeri qe duhet te hyje ne historine kombetare te Shqiperise; nemos per ndonje gje, ai ka thyer cdo rekord te meparshem, madje ia ka kaluar dhe Ali Pashe Tepelenes per ne Shqiperi... Ka thyer rekordin e njeriut me te vogel te mundshem qe ngrihet ne lartesite me te medha te mundshme. Aliu i shkrete, nje cope hajduti ishte, po ky? Ky eshte thjesht njeri i vogel; me pushtetin me te madh ne Shqiperi, por perseri, nje njeri i vogel.

Toko, per temen.

E para njeriu ndryshon, por kurre ne thelb, pra ne karakterin te cilin e trashegon. Gjate rrugetimit te te jetes sofidstikohet me ane te praktikes dhe kultures qe ka marre, pra rrit bagazhin.

Tek Berisha une shoh kokefortin malesor, te eger ne te folur, sanguin, i cili nuk ka ndryshuar djalektin nga provinca etij ne gjuhen zyrtare ose intelektuale edhe pse ka ne rrethe intelektuale prej 18 vjecesh, dmth 48 vjet. Por dhe pragmatikun, i cili eshte bere komunist ne vitet 70-80, kur kerkohej si kusht  i regjimit per te avancuar ne profesion dhe karriere intelektuale ose administrative. Nje i krishtere i konvertuar eshte ekstremist ne konvertim, nje mysliman i konvertuar eshte ekstremist ne konvertim. Te qenit gjenetikisht prej vendeve ku bajraktari ose kryetari i grupit klanor, kishte si nderin edhe mireqenien, ai gjenetikisht nuk del prej origjines se tij te malesise se eger dhe me te izoluares ne historine shqiptare deri ne 90. Aftesia per tu pershtatur ne komunizem i ka dhene edhe pragmatizmin te cilin e ka pasuruar me intelekt, kujtese te frikeshme, si dhe vullnet te hekurt.

Rama djale kryeqyteti(jo bllokmen sic duan ta emertojne), me nje adoleshence te veshtire dhe plot turbullime, kontrovers deri ne adoleshencen e shtyre, me pas nga godites, ironizues i klaneve komuniste te artit ku bente pjes edhe i ati, me pas rehatohet ne privilegjet e pushtetit (ne nje post administrativ te rehatshem por te pa merituar). Njeri me vullnet te dobet, me karakter te lekundur, shpesh agresiv ne veprim kur nuk arrin dot qellimin (goditja me koke e shtylles se tabeles se basketit kur nuk arrinte te bente kosh eshte domethenese), por edhe frikacak, ose me sakte jo trim. Frustrimi ne rinine e tij, mungesa e nje familje te stabilizuar, kompleksohet me me megallomanine fizike dhe intelektuale, te cilen kerkon ta theksoje me artikulimin letrar te bagazhit intelektual qytetar. Perzierje e cila shpesh ka shenjat e ngjasmerine me Adolfin.

Ti kthesh pèrgjigje kèsaj pyetje duhet nè fillim ti pèrgjigjes pyetjeve : sa lidhje ka ps e sotme me komunizmin??a èshtè ajo parti e majtè?sa lidhje ka pd me komunizmin?a èshtè ajo parti e djathtè?nè shqipèri gjèrat janè disi tè komplikuara...si simpatizant i ps refuzoj mendimin qè kur flitet pèr ps si parti e majtè nènkuptohet parti komuniste..nuk jam i aftè ti hyj pjesès psikologjike tè edi ramès e sali berishès,dhe nuk mè intereson shumè se kush ishin e si vepronin por kush janè e si veprojnè..dhe mè komunist mè duket sali berisha ...pèr momentin tè paktèn...kjo mè bèn tè mendoj se asgjè nuk ka ndodhur,asnjè reaksion kimik i çuditshèm..ata qè ishin dje janè edhe sot..!!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).