Pse është e pavend festa e "çlirimit" të Shqipërisë

Po bëhen 20 vite që vazhdon një ndarje midis njerëzve nëse dita e festës së ç/lirimit duhet të jetë 28 apo 29 Nëntori. Përçarja shtrihet që nga dy shqiptarë të kudondodhur në botë që diskutojnë për këtë “datë” e deri tek majat politike të shtetit zyrtar shqiptar. Vetëm fakti që kjo festë qeveritare (jo kombëtare, jo e përbashkët, jo e të gjithëve) sjell vetëm përçarje e grindje dhe aspak bashkim e respekt njerëzor, nënkupton që ajo “datë” nuk duhet të festohet. Më poshtë do të shtjellohen arsye të tjera pse nuk mund të ketë një festë të tillë në Shqipërinë zyrtare.

Fjalë për fjalë, nacional-çlirimtare domethënë se komb shqiptar të liruar rrënjësisht (i çliruar) nga pushtuesit. Që këtu ky emërtim ngec, sepse kombi shqiptar nuk mbaron tek Ura e Shirokës në Shkodër dhe të pranosh një ditë të tillë do të thotë të pranosh Shqipërinë e cunguar.

Me sa duket rolet e aktorëve politikë janë ndarë si më poshtë: “ato që quhen më të majtë” thonë që nazistët e kaluan urën më 29 nëntor 1944 në orën 00:15 të natës/mëngjes; “ato që quhen të djathtë” thonë që e kaluan urën më 28 nëntor 1944 në orën 11:45 natën! Dokumentet e dorëzuara nga gjermanët në Ministrinë Mbrojtjes së Shqipërisë zyrtare tregojnë se forcat naziste ishin aty edhe më tej se 29 Nëntori dhe kur ikën në dhjetor ikën sipas planit të tyre.

Me fillimin e Luftës II Botërore në Europë më 7 Prill 1939, Shqipëria ishte pjesë e teatrit luftarak, donin apo nuk donin njerëzit e saj. Nëse hidhet vështrimi mbi shtetet e tjera që u përfshinë në Luftën e II Botërore (jo luftërat kombëtare-çlirimtare, siç propagandohet akoma në Shqipërinë zyrtare), mësohet menjëherë që nuk ka shtet që ta festojë ndonjë ditë të tillë “të Çlirimit”.

Bie fjala, Bashkimi bolshevik Sovjetik humbi 26 milionë njerëz në Luftën e Dytë Botërore dhe do i takonte atij në radhë të parë të festonte një festë të tillë; por ai NUK pati apo ka festë të tillë! Ajo që ekziston dhe festohet nga të gjithë është 9 Maji, si dita e fitores kundër fashizmit. Meqenëse Shqipëria ishte pjesë e shteteve që në aleancë luftuan fashizmin, atëherë edhe duhej të festonte bashkë me to fitoren kundër fashizmit. Shumë e thjeshtë dhe shumë thjesht.

Heqje e “ditës së ç/lirimit” nuk do të thotë që të mos respektohen ato që humbën jetën në luftërat e zhvilluara në Shqipëri në të gjitha kohërat, përfshirë edhe dëshmorët e rënë dhe të plagosurit deri në Vishegrad. Si kudo, për një respekt madhor e qytetar ndaj të Rënëve në luftëra ekziston një ditë e quajtur Dita e të Rënëve në Luftë. Për t'u shënuar është 11 Nëntori që përkujtohet në Evropën qendrore e perëndimore dhe Amerikën e veriut.

11 Nëntori përkujton dhe nderon humbjet e jetës, të ushtarakëve dhe qytetarëve, në kohë luftash. Kjo ditë e ka origjinën nga çasti i nënshkrimit të mbarimit të Luftës I Botërore prej ushtrisë gjermane në orën 11 të datës 11 të muajit të 11të (Nëntorit) të vitit 1918. Një gjë e tillë akoma po mungon në Shqipërinë zyrtare.

Të rënët ndër luftëra, pavarësisht se në cilin “anë” kanë qenë, pavarësisht se si ngjyrosen nga fituesit e luftës, i ka pas marrë me vete rryma e luftës e cila nuk përcaktohet nga njeriu i veçantë. Të rënët në lufta, ushtarë e qytetarë, kanë qenë njerëz me të drejtën natyrore për të jetuar, prandaj edhe nevojitet me i përkujtuar pa dallim.

Ç'do të thotë pushtues? Përgjigjen e jep historia shqiptare që nga fillimi i 1945: dërgimi jashtë Shqipërisë i pasurive kombëtare, pushtimi i tokave, prishja e raporteve dhe vendndodhjeve shoqërore, rrethimi me tela me gjemba i Shqipërisë (në bashkëpunim me të huajt), humbjen e plotë të lirisë, zbatimin mizor të “luftës së klasave”, persekutimet masive të njerëzve, humbjen e të drejtave, internimet, burgosjet e pushkatimet, grabitja e pronësive dhe pasurive të tundshme e të patundshme sipas një plani të paramenduar me etapa për zhdukjen e pronësisë private biles edhe në mendjet e njerëzve.

Prandaj: Nuk mund të festohet një ditë që shënon fillimin e plotësimit të dëshirës së akademikut serb Çubriloviç të shprehur në Memorandumin tij famëkeq të botuar më 1937: “…por më e keqja akoma është të mësuarit e Shqiptarëve me idetë Europiane perëndimore të pronës private....”.

Nuk mund të jetë festë mbarëkombëtare dhe e përbashkët një festim qeveritar që mbart në vetvete luftën dhe përçarjen midis shqiptarëve (A ka vend këtu për mburrje?!), e cila filloi me tradhtinë e madhe kombëtare: prishjen e Marrëveshjes së Mukjes dhe Kuvendit të Bujanit nën udhëzimin e drejtpërdrejtë të komunistëve bizantinë që themeluan PKSH.

Data 29 Nëntor u bë festë e Shqipërisë zyrtare që të përkonte në të njëjtën ditë me festën ndërkombëtare të Jugosllavisë, e cila e përkujtonte 29 Nëntorin e vitit 1943, datën kur u mbajt në Jajcë Mbledhja II e Këshillit Antifashist Nacionalçlirimtar të Jugosllavisë (AVNOJ), si datë e shënuar kur u hodhën themelet organizative të shtetit jugosllav të pas luftës. Vendimet e AVNOJ u kopjuan në Shqipëri pas disa muajsh në Kongresin e Përmetit më 24 Maj 1944.

Nuk mund të festohet një ditë e cila qëllimisht, sidomos gjatë viteve 1945-1990, u propagandua aq më fort se dita e Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë së Vërtetë më 28 nëntor 1912, sa që historia para 8 Nëntorit 1941 u venit fare dhe u quajt e keqe.

Nuk mund të festohet një ditë që rrjedhimisht pranon një Shqipëri të coptuar dhe nga e cila rrodhën tradhtisë ndaj shqiptarëve në ish-Jugosllavi, p.sh. çarmatimi shqiptarëve të Kosovës gjatë kthimit nga Vishegradi, masakra e Tivarit, etj., dhe mbyllja e çështjes Çame duke i bëri qytetarë të Shqipërisë zyrtare çamët e përzënë nga grekërit.

Nuk mund të festohet një ditë që shënon fillimin e diktaturës absolute, prishjen e burimeve natyrore, futjen e njerëzve për të banuar nëpër kapanone me kate, prishjen e qyteteve dhe trashëgimisë qytetare, ngritjen pa të ardhme të ndërtimeve të reja; fillimin e gënjeshtrave të lugëve të florinjta më 1945, se një pesëvjeçar pune ishte një hap drejt parajsës barazitiste (e cila ishte të paktën 1 km larg), e duke vazhduar me çekun e bardhë më 1991 me ardhjen në pushtet të komunistëve të rinj.
 

151 Komente

Persa i perket dites se kur duhet festuar fitorja nga fashizmi zakonisht meret dita kur eshte cliruar kryeqyteti, pra Tirana me 17 Nentor, ose mund te meret edhe 8 Maji si dita nderkombetare e fitores ndaj fashizmit, por kursesi 28 Nentori. Pasi une kam dokumente se gjermoni i fundit Hans Peter Zinsen, djali i nje lopcari nga zona e Bavarise, naten e 28 Nentorit nuk u largua bashke me shoket jashte teritorit shqipetar, por ka fjetur ne nje hotel ne shkoder me nje kurve shkodrane!

Fakti qe mbas luftes se dyte boterore, per shqiperine filloi nje periudhe e veshtire pasi ate e perfshime ne kampin e ashtuquajtur socialist, nuk do te thote se nuk duhen kujtuar perpjekjet e bijve dhe bijave te ketij vendi qe kontribuan edhe me jetet e tyre per clirimin e vendit nga pushtuesit. Ne krahasim me 28 nentorin 1912, ku disa figurave popullore pa bere as me te voglin organizim politik apo ushtarak apo rezistence popullore ju tek te ngrenin nje flamur ne ballkonin e nje shtepie ne Vlore dhe ta quanin diten e pavaresise, dita e fitores ndak fashizmit eshte e nje rendesie me te madhe pasi kemi te bejme edhe me nje ndergjegjsim ne rritje te ndjenjes kombetare si dhe te perpjekjeve politike dhe popullore per te aritur ne fitore. Per mua 28 Nentori i 1912 eshte njesoj sikur sot disa figura te minoritetit te shkojne komune me komune ne zonat e jugut dhe te ngrene nga nje flamur te Greqise duke "shpallur" keshtu pavaresine  te themi Vorio Epirit.

Per rendesine e 28 nentorit 1912, o ja fut totalisht kot per te mbrojtur argumentin tend o je totalisht i paditur mbi historine e vendit tend.  Organizimi politik e ushtarak qe perfundoi me 28 nentorin e 1912, filloi qe ne 1878 me Lidhjen e Prizerenit dhe kryengritjet qe pasuan ate, e vazhdoi me Lidhjen e Pejes ne 1899 e kryengritjet e saja, hapjet e shkollave shqiptare, aktiviteti letrar i rilindasve, krijimet e komiteteve te ndryshme per clirimin e Shqiperise si ne jug e ne veri, kongresi i manastirit per standartizimin e alfabetit, aktivitet e cetes se Cerciz dhe Bajo Topulli (vrasja e dhespotit te Korces dhe Bimbashit ne Gjirokaster) e cetave te tjera, Kryengritjet ne Malesi dhe Kosove (beteja e deciqit ku ngrihet per here te pare flamuri shqiptar mbas 442 vjeteve), lufta e perhershme gjate kesaj kohe kunder serbeve e grekeve per te mbrojtur trojet e shqiptare e plote aktivitete te tjera.   Vete 28 nentori i 1912-te eshte me rendesi gjigande sepse kishte perfaqesues nga te gjitha trevat etnike Shqiptare qe nenshkruan pavaresine e Shqiperise entike natyrale. 

Ne respekt te pergjigjes tuaj shume informuese, a ka mundesi te me thuash se cilat pjese teritoriale fituan pavaresine nga ngritja e flamurit ne Vlore? Pavaresi do te thote vete qeverisje e nje vendi apo kombi nga qytetaret e saj. A mund te me thuash dot se kush e qeverisi teritorin e pavarur sipas teje, te themi nje dite me mbrapa, pra nga data 29 Nentor 1912 e tutje?

Prandaj fakti qe u ngrit nje flamur ne Vlore tregoi deshiren qe ne kishim per pavaresi, por jo se e fituam ate ne ate kohe. Pra per mendimin tim, 28 Nentori 1912 mund te kujtohet/festohet si dita e vullnetit mbarekombetar per nje komb te lire e te pavarur. Por vetem kaq.

Pavaresi territoriale te vertete te te gjithe trevave Shqiptare normal qe s'fitove athere se ishe ne mes te luftes se pare ballkanike me ushtri Serbe, Malazeze e Greke qe i kishin hyre pushtimit te trojeve etnike Shqiptare, ama akti eshte me madhori ne historine e shtetit modern Shqiptar.

Tani kam dhe une nje pyetje per ty?  Cili komb gjoja u clirua me 29 nentor 1944, me ikjen sipas planeve te tyre te forcave gjermane?  Kosova, Presheva, Malesia, Ilirida nden cilen qeverisje ngelen?  Cameria nden cilen qeverisje ngeli?  Po Shqiperia e Londres?

Ke bere nje pyetje pa sens llogjik,keshtu qe e kam te veshtire ti jape nje pergjigje.

 

Problemi me keta clirimtaret eshte se keta mendojne hala se mund te flasin per te gjithe ne. Kjo vjen nga nje formule e vjeter e tyre sipas te ciles keta mbajne monopolin e te vertetes historike. Te gjitha alternativat e tjera nuk jane te vleshme.  Cdo projekt emancipimi kerkon qe njeriu te kuptoje qe nuk ka te verteta absolute, dhe qe njeriu duhet te pranoje disa here qe e paska pasur gabim, ose qe mundohet ta shofi situaten nga pikeveshtrimi i pales tjeter, etj.  Keta mer vlla nuk jane akoma gati per emancipim, e mabse do te duhet shume me kohe se sa ishte menduar fillimisht.

Nuk eshte thjesht rastesi qe diktatura ne Shqiperi ishte me e rende se kudo ne Europe,  nuk ishte gjithashtu rastesi se diktatura jone u shemb e fundit ne kontinent.

po çfarë të marrësh parasysh o beu i katundit. Ky artikulli psh është i mbushur plot e përplot me gabime.

Vetëm fakti që kjo festë qeveritare (jo kombëtare, jo e përbashkët, jo e të gjithëve)

Ja i pari. Kjo është festë zyrtare, kombëtare me dekret kur kishim si president Berishën. Ligji Nr.7651, datë 21.12.1992

asnjë nga festat zyrtare me llogjikën e gazetarit nuk është kombëtare, e përbashkët dhe e "të gjithëve". Asnjë. Mbase vitiriu vetëm. Po edhe atë, jo të gjithë e pranojnë.

Ja tjetri:

Që këtu ky emërtim ngec, sepse kombi shqiptar nuk mbaron tek Ura e Shirokës në Shkodër dhe të pranosh një ditë të tillë do të thotë të pranosh Shqipërinë e cunguar.

As festë e pavarësisë me këtë llogjikë, nuk është festë kombëtare. Madje pavarësia i bie të mos ketë ardhur akoma.

 

Gabimi tjetër.

Nëse hidhet vështrimi mbi shtetet e tjera që u përfshinë në Luftën e II Botërore (jo luftërat kombëtare-çlirimtare, siç propagandohet akoma në Shqipërinë zyrtare), mësohet menjëherë që nuk ka shtet që ta festojë ndonjë ditë të tillë “të Çlirimit”.

Së pari një herë, ky kundërshton veten se në fillim e quan festë "qeveritare". Nga e nxorri këtë xhanëm? Se kam dëgju ndonjëherë këtë shprehje më parë... festë qeveritare... lol.

Dhe e dyta, të jap unë për detyrë shtëpie disa shtete dhe jo një, që festojnë ditën e Çlirimit.

- Hollanda

- Danimarka

- Italia

- Hong Kongu deri në 1997.

- India

- Kore e Veriut. etj.

Bie fjala, Bashkimi bolshevik Sovjetik humbi 26 milionë njerëz në Luftën e Dytë Botërore dhe do i takonte atij në radhë të parë të festonte një festë të tillë; por ai NUK pati apo ka festë të tillë!

Ëhë o gjeni... Po të isha unë rus, më shumë do të më ngrefej kur të vendosja flamurin tim mbi parlamentin gjerman, sesa po të kisha çliruar Rusinë.

Ç'do të thotë pushtues?

Drejtoju fjalorit më mirë, se historinë e 1D-ive.

 

Ja i pari. Kjo është festë zyrtare, kombëtare me dekret kur kishim si president Berishën. Ligji Nr.7651, datë 21.12.1992

asnjë nga festat zyrtare me llogjikën e gazetarit nuk është kombëtare, e përbashkët dhe e "të gjithëve". Asnjë. Mbase vitiriu vetëm. Po edhe atë, jo të gjithë e pranojnë.

S'e paske harruar mashtrimin dhe shtremberimin o Julius, nejse.  Berisha s'e mohon "pushtimin gjerman" as dhe "luften nacional-clirimtare" si komunist qe eshte.  Feste kombetare do te thote feste qe festohet nga te gjithe shqiptaret kudo qofshin ata, gje qe s'vlen per 29 nentorin.  Me ikjen e gjermaneve nga Shkodra, cilado date qofte kjo, nuk kishe clirim te kombit sepse nuk kishe pushtim te kombit, por kishe nje shtet te pavarur etnik jokomunist me ne krye keshillin e regjences nga 1943-1944.  Me ikjen e Gjermanit te fundit nga Shkodra s'kishe gje vecse, rikthimin e  Kosoves, Ilirides dhe Malesise ne pushtim Serb, dhe pushtimin e RSH-se nga agjentet sllavokomunist shqipfoles te Partise Komuniste Jugosllave.

Sipas llogjikes te gazetarit, gazetari e thot qarte qe vetem kjo feste zyrtare e RSH-se nuk eshte kombetare, sepse nuk ka asnje kuptim per nje pjese te madhe te popullit brenda RSH-se, per Shqiptaret e Kosoves, Presheves, Ilirides, Malesise nen pushtim Malazez, apo Camerise.  Leri dokrrat e kota s'e nuk ti blen njeri.

 

As festë e pavarësisë me këtë llogjikë, nuk është festë kombëtare. Madje pavarësia i bie të mos ketë ardhur akoma.

 

Shashke e dobet kjo, se festa e pavaresise festohet nga cdo shqiptar kudo qe ndodhet ne bote.  Analogjia jote qe ti mundon te krijosh nuk vlen.

Së pari një herë, ky kundërshton veten se në fillim e quan festë "qeveritare". Nga e nxorri këtë xhanëm? Se kam dëgju ndonjëherë këtë shprehje më parë... festë qeveritare... lol.

Dhe e dyta, të jap unë për detyrë shtëpie disa shtete dhe jo një, që festojnë ditën e Çlirimit.

- Hollanda

- Danimarka

- Italia

- Hong Kongu deri në 1997.

- India

- Kore e Veriut. etj.

 

Eshte feste qeveritare, sepse eshte vendosur me dekret qeveritar nga nje qeveri komuniste dhe nuk ka asnje simbolike per popullin dhe kombin e gjere Shqiptar.

Hollanda feston kapitullimin e gjithe forcave gjermane ne luften e dyte botrore, pra 5 majin qe mund te festohet nga te gjitha vendet qe ishin ne lufte me gjermanine.

Danimarka feston te njejten dite.

Italia feston nje version te te njejten gjeje, dhe vetem simbolikisht quhet dite clirimi.

Per hong kongun s'ka asgje informacion.

Korea e veriut feston dorezimin e Japonise kundrejt forcave aleate.

 

Pra keto vende festojne diten e kapitullim te pergjithshem te Gjermanise apo Japonise, plus keto vende o ishin pushtuar zyrtarisht nga forcat e Boshtit ose ju ishte shpallur lufte nga keto forca, ose kishin shpallur lufte ndaj tyre.   Gjermania asnjehere s'i shpalli lufte Shqiperise, as nuk pati ndonje plan pushtimi.  Ne fakt nuk egziston asnje dokument qe verteton pushtimin e Shqiperise nga Gjermania.  Ne fakt  Gjermania s'i ka paguar asnje qindarake ne demshperblime Shqiperise sic ju ka paguar te gjitha vendeve qe pushtoi me vertete, sepse nuk e pushtoi ndonjehere Shqiperine.

 

Ëhë o gjeni... Po të isha unë rus, më shumë do të më ngrefej kur të vendosja flamurin tim mbi parlamentin gjerman, sesa po të kisha çliruar Rusinë.

 

Kjo s'ka kuptim fare njehere.  Interesant qe luften kunder gjermanise sovietiket e quajten lufta e madhe patriotike, dhe prap se prap nuk festojne diten kur ushtari i fundit gjerman kaloi kufirin sovietik.

Drejtoju fjalorit më mirë, se historinë e 1D-ive.

 

Shashke tjeter kjo, nga ato te fundit kur e sheh qe argumenti jot s'ishte argument qe nga fillimi.

 

eh ti si pakkapshëm që ke ngel, ashtu të duken. Ja se i kupton ti avash avash. Shif sa shpejt mësove të përdorësh fjalën shashkë. Çik e nga i çik.

 

Me ke keqkuptuar vellai im, un po mbroj artikullin per se. Un po them se ju si pale tjeter, duke pershire ketu edhe Saliun, duhet te tregoni me shume konsiderate kundrejt nesh, krahut tjeter. 

Keni gati 70 vjet qe po e mbani ne dore dhe ka ardhur koha per te ndyshuar pak rhetorika juaj.

Une nuk po kerkoj t'u heqim juve te drejten per te festuar kete date. Une po kerkoj qe te ndryshoni mendimin tuaj qe kjo dite duhet te festohet nga te gjithe.

Kjo date, duhet t'a kesh kuptuar deri me tashi, eshte nje date qe me shume na  ndan se sa na bashkon dhe si e tille nuk duhet polemizuar mbi te po duhet lene me nje ane.

Me perkufizim, nuk mund te cilesohet feste kombetare nqs gjysma e kombit nuk e konsideron te tille, perkundrazi e shef me percmim.

Ka shume festa te tjera qe nuk jane cilesuar kombetare, si psh 1 Maji, apo dita e gruas e nenes etj, disa te tjere vendosin te festojen 8 Nendorin. Kjo eshte mrekullia e democracise, festim pa imponim.

Dhe kjo i dashur nuk ka asnje gje te beje me luften kunder fashizmit qe e adhurojme te gjithe.   

duhet te tregoni me shume konsiderate kundrejt nesh, krahut tjeter.

cili është krahu tjetër po gjej vështirësi për identifikim kur thua:

Dhe kjo i dashur nuk ka asnje gje te beje me luften kunder fashizmit qe e adhurojme te gjithe.  

?

Kjo date, duhet t'a kesh kuptuar deri me tashi, eshte nje date qe me shume na  ndan se sa na bashkon dhe si e tille nuk duhet polemizuar mbi te po duhet lene me nje ane.

Këtë se gjej fare të drejtë. Në Greqi psh, festohet 28 Tetori. Data kur një diktator filofashist në krye, i tha jo Musolinit. Ndarjet politike të mëpasshme, nuk i kanë penguar ata ta cilësojnë festë kombëtare e ta festojnë deri më sot.

Simboli i kësaj date, përtej ndarjeve është simbol i rreshtimit të kombit në një kauzë të drejtë, që nuk është tjetër veç ruajtjes së pavarësisë dhe luftës antifashiste. Unë kaq marr prej kësaj date. Të tjerat, seç ndodhi më pas etj kërkojnë shpjegimin përkatës dhe për mendimin tim, kjo datë nuk pengon. Se është shumë i çmuar gjaku i të rënëve për tu përbuzur. Ky është mendimi im.

Pike se pari vleresimet e juaja normative nuk mund te jene si te miat, dhe kjo perfshin edhe thirrjet emotive per gjakun e derdhur.

Argumenti im, duke mare parasysh edhe gjakun e derdhur sic thua ti, mund te jete me i madh dhe me i vlefshem per mos-festim.

Mund te thuhet psh, gjaku i derdhur ishte kryesisht i shqiptareve qe po vrisnin shqiptare, Apo qe ideali i ketyre djemve te rinj per nje Shqiperi te lire u tradhtua. Ose ky gjak u shoqerua me vendosjen e nje diktature dhe me derdhje te vazhdueshme gjaku. e shume, e shume argumente te tjere.

Vleresimet normative nuk mbarojne, aq me pak interpretimet.

Ti duhet te kuptosh se interpretimet e juaja nuk jane te vetme.

Per arsyen qe kjo e ashtuquajtur feste krijon ofendim te shume Shqiptare duhet t'u detyroje ju si idhtare te ketij kremtimi qe te merni hapin e guximshem per te festuar me vete.

Per krahasimet me Greqine dhe me ndonje vend tjeter mendoj se nuk jane te pershtatshme, Shqiperia ka pasur gjithmone nje evolim te vecante historik.

 

Luftën antifashiste, nuk ka kauzë që e mund dot. Dhe nuk ka shtet pjesëmarrës në këtë kauzë që nuk e përkujton. Kjo është data për mua.

Shqiperia ka pasur gjithmone nje evolim te vecante historik

Dhe ky eshte pikerisht thelbi i ceshtjes. Nisur nga kjo vecanesi, shqiptaret bejne mire te mos lene asnje rast t'u humbe nga ata qe i vendosin ne kahjen e drejte historike. Sepse keto jane aq po aq te rralla si raste per ne, sa duhen qemtuar me dore.

Gjithe historia jone sic e njohim ne, gjindja joprofesioniste ne histori, eshte nje udhe me gure te rralle kilometrike qe duket sikur me teper rasti se tjeter gje i ka vene aty, per ti bashkuar e formuar nje linje (te panderprere historike). Mendoni c'do ishim pa ato 25-35 vjet te epopese skenderbejane. Po te mos ishte nje Ali Pashe (plus Bushatllinj, por keta cuditerisht nuk kane "appealin" e Vezirit te Janines) midis Skenderbeut dhe Pavaresise do kishim nje rrafshulte perpjekjesh qe zor se bejne histori te perceptuar (faqe librash behen "kollaj", flas per perceptim te pergjithshem). Nga pavaresia e tehu i vetmi moment kulmor eshte data qe po flasim. Pas asaj perseri nje rrafshulte e frikshme.

Shteti dhe kombi kane nevoje per nishane. Edhe pse te sforcuar! Edhe pse kontroversiale. Ka dicka numizmatike dhe tjeter logjike ne keto pune. Me kohe simbole si 29 nentori 1944 normalisht e humbasin lidhjen e tyre me forca konkrete historike, dhe zene e behen simbole e indekse me natyre protokollare qe pranohen si jane sepse kane nje qellim qe eshte larg situatave konrete qe i prodhuan. Fatkeqesisht te ne as ky proces i mumifikimit te datave ne simbole te domosdoshme nuk ndodh. Ne i hapim piramidat e kombit cdo vit dhe i ekspozojme faraonet tane ne diell. Te ishim Egjipti, ne do ishim pa piramida!

I dashur Emigrant,

Argumenti yt eshte i vetmi qe sipas mendimit tim mund te kete merite kundrejt festimit te 29-tes.

Me sa e kuptova ti thua qe ky eveniment i rendesishem ne shkalle globale, dhe vecanarisht i rendesishem per ne historikisht, sa dhe ne duhet te jemi te pergatitur per te anashkaluar rrjedhen jo ideale te ketij evenimenti.

Eshte e veshtire te behen parashikime kush do te ishte rruga me e mire per ne clirim. Une personalisht mund te them qe rruga e ndermarur mund te kete qene nje nga me te keqiat. Ka vende qe kane kontributuar minimalisht dhe jane tashme te renditur si pjese e koalicianit te ateheshem antifashit. Megjithate le te themi sa per argumentin qe biem dakort me kete interpretim. Megjithese eshte relativ ne moralin qe shperndan, te gjithe jemi te pergatitur per kompromise ne te miren e pergjithshme.

Nqs shkohet kundrejt kesaj rruge, historografia shqiptare ka shume pune per te bere: duhet te rehabilitoje shume figura te luftes qe nuk kane qene te bashkangjitur patizaneve. Duhet te ndricoje rolin e komunisteve ne luften civile. Ti jepet rendesia e duhur e atyre figurave (edhe komuniste) qe kerkonin bashkepunim ne lufte te perbashket. Gjithashtu kerkohet te behet rivleresimi i figurave te pas luftes e shume pune te tjera te medha.

Psh Sala me kujtohet u mundua te rehabilitonte Hamit Matjanin, qe sipas skemes tende duhet ti plotesonte te gjitha kriteret, ne krahun e duhur dmth te democracive liberale, luftonte diktaruren, me kurajo e trimere te pranuar dhe nga sigurimi, etj.

Nuk qe e mundur pikerisht se pala tjeter nuk mund ti largohet vleresimit anakronist te figurave qe nuk jane shoqeruar me versionin e tyre ideollogjik.  

Gjithashtu pala tjeter nqs jane me verte per kompromis, duhet te bien dakort per 28, date e cila qendron me afer te vertetes historike.

Keshtu se paku te dyja palet mund te gjejne ne te njejten date gjera te ndryshme per te festuar.

 

"J", e para Shqiperia nuk u clirua, sepse nuk u pushtua. Pra ata erdhen pa marre leje( pa akord ose disakord) dhe u larguan (sepse nuk kishte akord dhe disakord). Pra nuk ka patur kurre clirim te Shqiperise. Pak te menduar, pa nacionalizem dhe me mendje te ftohte. Kalimtaret gjermane po te ishin ne lufte me "forcat clirimtare", ti e kupton mire, do tu kishin tretur kockat e shtepite bashke, sic bene diten e pare te futjes ne kufi me Boroven. Vetem disa trena u duheshin tu nxirrnin dhjamin per sapun neper kampet e tmerreshme te tyre.

"Lufta e clirimit" ndaj gjermaneve ishte vecse pregatitja e forces per te marre pushtetin pas vakumit qe po krijohej ne situaten 1943-1944. Kominterni  dhe BRSS kishin pregatitur paralel luftes me gjermanine edhe vendosjen e qeverive satelite. Kjo ne akord te fshehet edhe me aleatet. Ti qe e njeh Greqine mire, duhet te lexosh vendimet e Teheranit ne 1943, ku Greqia do te ngelej nen Angline me doemos. Fati jone ishte percaktuar me Jugosllavine. Jalta i dha vulen.

Respekti ndaj te reneve ne pjemarrje direkte ne lufte si dhe atyre qe e pesuan indirekt ne keto situata eshte dicka tjeter, qe

1.simbolizon paqen,

2. vleren e jetes si dhunti e Zotit,

3. harmonine, si forme mbijetese e shoqerise njerezore.

Pra vendosja e nje pushteti ose edhe kerkimi per data hymnizuese qe vijne prej propagandes se nje pushteti, jane tretur ne vite historie. 20 vjet mendim i lire, dhe kjo date po tretet, po pas 70 vjetesh? Te siguroj qe nuk do ta kete nderin e ngritjes simbolike te nje flamuri qe simbolizon bashkim dhe jo dasi/ndarje. Ne 29/44 ( po ta quaj date te mireqene e jo te sajuar) u be siglimi i dasise qe vazhdon edhe sot.

e para Shqiperia nuk u clirua, sepse nuk u pushtua. Pra ata erdhen pa marre leje( pa akord ose disakord) dhe u larguan (sepse nuk kishte akord dhe disakord). Pra nuk ka patur kurre clirim te Shqiperise.

 

Kjo thenia mund te quhet lehtesisht si idiotlleku i dites smiley

ëhë, pa llogjiko pak dhe më gjej një kauzë sot për të cilën do merrje pushkën e do dilje malit ti, madje mënyrë vullnetare. Pa përfitim!

 

20 vjet mendim i lire, dhe kjo date po tretet, po pas 70 vjetesh? Te siguroj qe nuk do ta kete nderin e ngritjes simbolike te nje flamuri qe simbolizon bashkim dhe jo dasi/ndarje. Ne 29/44 ( po ta quaj date te mireqene e jo te sajuar) u be siglimi i dasise qe vazhdon edhe sot.

Po të siguroj unë që nëse ndodh kjo që thua ti, nuk do ketë Shqipëri fare! Se nuk do ketë ideal të të qënit shqiptar. Drejt asaj rruge po shkojmë... udhë të mbarë.

 

Për Greqinë, kanë 70 vjet këta që e ritransmetojnë në radio çka ka thënë Hitleri për mënyrën sesi luftojnë. Ka thënë: nuk do themi më që grekët luftojnë si heronj, por heronjtë luftojnë si grekë.

Ti e gjithë të tjerët, vazhdoni e fshini sumën me historinë e shtetit tuaj.

Mesa duket per ty historia e kombit tend filloka me 29 nentor 1944, kur ca formacione gjermane iken nga Shqiperia e Londres sipas planeve te tyre...

Ju Jorgaqet qe punuat e u paguat prej Sigurimit ju pelqen dasia e grindja per 29-en. Por ja qe nuk varet prej jush e ardhmja e kombit shqiptar, se perendimi me ne fund e kuptoi se nje ndarje e madhe e asaj qe deshet ju greke me sllave bashke, nuk ka te ardhme edhe per qetesine e tyre.

Kombi shqiptar pervec lufterave dhe mbiekzistences, ti e shikon mire qe po e frikeson megalloidene greke dhe ja dhe me se fundmi edhe shkelmin asaj komunisto-serbe te Mugoshes.

Admin e rekomandoj qe ta beje copy-paste shkrimin tend antishqiptar ne nje blog te grekeve shqipfoles.

rri se të jap akoma. Ndërsa ti flet sesi Gjermania nuk na pushtoi këta kanë me se mburren. smiley

Konstantinos Koukidis (Greek: Κωνσταντίνος Κουκίδης) was the Greek Evzone on flag guard duty on the 27th of April 1941 at the Athens Acropolis, at the beginning of the Axis occupation of Greece during World War II. After the first Germans climbed up the Acropolis, an officer ordered him to surrender, give up the Greek flag and raise the Nazi swastika flag in its place. Koukidis instead chose to stay loyal to his duty by hauling the flag down, wrapping it around his body and jumping down the Acropolis rock to his death. A commemorative plaque is placed on the Acropolis today, to remind people of his act of pride and sacrifice.

Deportimi me i madh ebre ne L IIB eshte ai qe u be prej Selanikut ku me ane te spiunimit dhe bashkepunimit grek, nazistet deportuan me trena 70000(shtedhjetemije) cifute ne kampet e zhdukjes. Turpi me i madh per nje komb. Nese ky turp ishte kaq i madh ne historine e kesaj lufte greket e rifituan nderin me Papadhopullos dhe konsolidimin e kapitalizmit qe po u ikte per lesh me partine filo-sovjetike dhe karagjozat e mbetjet e EAM-it.

Nje koregjim i vogel : Deportimi ne njesine e kohes i 70 000-jeve ne 7 dite e nete

Ja dhe vazhdimi...

Some days later, when the Reichskriegsflagge was waving on the Acropolis' uppermost spot, two patriotic Athenian youngsters, Manolis Glezos and Apostolos Santas climbed by night on the Acropolis and tore down the flag. It was one of the first actions of Greek resistance and among the first in Europe, and therefore inspired not only Greeks but also other Europeans under German domination.

Po te shkruaj edhe nje here qe nuk eshte blog grek ketu e nuk me plas pe ta fare. Kohe e humbur per te njehesuar nacionalizmin  etyre me ortodoksine bizantine arkaike.

Joseph Stalin:

"I am sorry because I am getting old and I shall not live long to thank the Greek People, whose resistance decided WW II."

-From a speech of his broadcast by the Moscow radio station on 31 January 1943 after the victory of Stalingrad and the capitulation of German 6th Army Field Marshal Von Paulus

Benito Mussolini:

"The war with Greece proved that nothing is firm in the military and that surprises always await us."

-From speech he delivered on 10/5/1941

Winston Churchill:

"The word heroism I am afraid does not render the least of those acts of self-sacrifice of the Greeks, which were the defining factor in the victorious outcome of the common struggle of the nations, during WWII, for the human freedom and dignity. If it were not for the bravery of the Greeks and their courage, the outcome of WWII would be undetermined."

-Speech to the British Parliament on 24, April 1941

Field Marshall Keitel:

"The unbelievably strong resistance of the Greeks delayed by two or more vital months the German attack against Russia; if we did not have this long delay, the outcome of the war would have been different on the eastern front and in the war in general”.

-Hitler's Chief of Staff Field Marshall Keitel stated at Nurenberg

Jo, po ju tregoj sesa legenë bëheni kur mohoni luftën e shqiptarëve kundër fashizmit, duke ju vënë përballë një popull që KRENOHEN me këtë luftë.

Na more xhonglier, lexo me siper se askush nuk e mohon as pushtimin fashist as edhe luften ndaj tyre.  Kur  Abaz Kupi bente aq rezistence sa kishte mundesi me Mujo Ulqinakun me shoke ne Durres nga ishin "nacional-clirimtaret"?  Kur nacionalistet Shqiptare internoheshin ne ishujt Italiane, nga ishin "nacional-clirimtaret"?  Ishin duke bere sehir e biles duke thene qe fashizmi dhe komunizmi nuk jane aq larg njeri tjetrit.  Ishte koha e Molotov-Ribentroppit athere e mema Rusi s'e kishte dhene akoma urdhrin per revolucion pan-sllavist te mbuluar me petkun e "nacional-clirimtarizmit".  S'kishin ardhur akoma Miladini dhe Dushani t'iu jipnin direktivat per tradheti te larte ndaj kombit "nacional-clirimtareve". 

Problemi qendron atje kur sllavokomunistet shqipfoles duaj ti bejne turli gjerat, e flasin per pushtim nazi-fashist, per te ligjeruar luften e tyre civile, rrezimin e shtetit nacionalist te bashkuar Shqiptar, dhenie me dore te hapur Kosoven dhe territore te tjera vllezerve serbe, shkaterrimin e elementit nacionalist brenda shtetit Shqiptar e marrjen e pushtetit me dhune sic e kane zakon gjithmone komunistet.

Megjithëse si argumentim mua ky më duket pak fëminor, për hir të së vërtetës dhe kënaqësisë që jep zhvleftësimi i argumentave fallco, po provoj të përgjigjem:

Ata më të flaktët ishin burgjeve të Zogut. Kërko për emra, që të bindesh.

Një pjesë tjetër ishin përballuar me fashizmin në Spanjë që herët, që atëherë kur ata që ia panë hajrin parasë italiane dhe parave të vjedhura nga fondet e shtetit, nën bekimin dhe shembullin e Zogut, mbushnin Tiranën me vila e tyre të lakmueshme.

Në burgjet e Italisë, nuk shkuan pinjollët e oxhaqeve të vendit apo ata që pritën italianët me lule. Ishin të tjerë ata që u degdisën andej. Dhe besoj e kupton pse bash pasi u pushtuam nga Italia.

Mes atyre që pritën, (e përgatitën pritjen e italianëve për vite të tëra para ditës së pushtimit) do gjesh ata që ti i quan nacionalistë, që deklaroheshin të tillë që para pushtimit, që u deklaruan më fort pas kapitullimit të Italisë fashiste. (E ky numër do shtohej edhe më pas '90.)

Dhe kështu si u rrokullisën punët, nuk kish nevojë fare për pansllavizma që të bëhej ajo që u bë.

Kjo festa e çlirimit eshte si dasmat e jugut.

Nje pjese qajne, nje pjese kendojne.

Ndoshta beu i katundit ka luftuar me partizanet sic bene disa bejlere,por ne 29 nentor e pane veten me te varfer dhe me me pak liri se ne 28 nentor 1944.Ndoshta kaq mjafton per te thene qe kontributi i tyre u keqperdor dhe po vazhdon te keqperdoret.Nuk e di por veteranet e luftes sot akoma me 29 Nentor nuk shikojne Clirim te Shqiperise por fitoren e forcave te Enver Hoxhes ne luften civile.Kjo eshte nje aresye qe gjysma e njerezve te mos ndihet shume entuziaste per kete feste qe une mendoj se duhet te ishte ne 17 Nentor dhe jo ne 29 Nentor ne nje dite me Jugosllavet.

28 nentori simbolizon bashkimin, ku Deklaraten e Paveresise e nenshkruan delegatet nga te gjitha zonat nga Kosova ne Cameri.Qeveria e Ismail Qemalit u njoh nga Fuqite e Medha,sepse e meritonte te njihet dhe jo se dikujt ju tek qe te ngrinte nje flamur.Asgje nuk vjen pa perpjekje dhe 28 nentori nuk erdhi ashtu kot sic po na thote berberi pa gershere.Para 28 Nentorit kemi Ali Pashen,Bushatllinjte,Masakren e Manastirit,Lidhjen e Prizerenit,Shtypjen me gjak te kesaj lidhjeje,Kryengritjet e Kosoves,Luften e Cerciz Topullit,Hapjen e shkolles shqipe dhe njehsimin e alfabetit shqip dhe te tjera.Ne te gjitha keto evenimente jane vrare mijera shqiptare dhe nuk kane ardhur si dhurate nga turqit apo fuqite e Medha,por nga gjaku i shqiptareve dhe perpjekjet e tyre diplomatike qe detyroi Fuqite e Medha te njihet nje shtet shqiptar ne Ballkan megjithe kundeshtimet e Rusise,Anglise,Frances,Serbise,Greqise dhe Malit te Zi.Pas 28 nentori Shqiperia pati nje periudhe shume demokratike ne 20-24 dhe gjysem demokratike 24-39,ku liria e fjales,levizja e lire dhe liria e shtypit ishin shume here me lart se pas 29 nentorit 1944.

Pra une mund ta festoja 29 Nentorin,por nese doja qe 29 nentori te ishte me popullor ne rradhe te pare do ta zhvendosja ne 17 Nentor dhe ne rradhe te dyte do ta quaja si clirim te vendit dhe jo fitore te Luftes Civile nga krahu i kuq pro rus.Nese behen keto te dyja do te shihni qe pa detyrim me shume njerez do ta pranojne 29 Nentorin apo 17 Nentorin.

Pse ju nga shpellat e malcis nuk beni njelloj apo harrova une qe Birisha ju coi ne Evrope me shpejt dhe i keni hek brekushet keni vesh minifundet....

 Daniel, 

Kullat e gurit te Malsise kane derdh po aq gjak sa cdo shpi qerpici ne ate lufte.

Solido, 

Ku ishe? Po te prisja!! smiley 

"Ndoshta beu i katundit ka luftuar me partizanet sic bene disa bejlere,por ne 29 nentor e pane veten me te varfer dhe me me pak liri se ne 28 nentor 1944.Ndoshta kaq mjafton per te thene qe kontributi i tyre u keqperdor dhe po vazhdon te keqperdoret."

A keni menduar ndonjehere qe popullata, ne mase e varfer, e asaj kohe e perkrahu kete fryme te re te egzistuari (ashtu sic ne fakt ndodhi) ? Mos u merrni me ca ndodhi me vone pasi e mevonshmja duhet gjykuar me vete, dhe ne fakt eshte gjykuar per ate cka ishte ne ndryshim nga cduhet te ishte. Per aq kohe sa clirimin e vendit ja faturoni vetem Enver Hoxhes, ju jeni moralisht te humbur!!!

Ke shkrujt nje paragraf per 28-ten, dhe mund te them pa pasur piken e arsyes. Askush qe ka gjak shqiptari nuk do te mund te guxonte te nenvlersonte 28-ten.

Sa per 17-ten, kujt do tja vishnit petkun e fitimtarit? Se nese 29 eshte e Enverit atehere edhe 17-ta do te ishte e Enverit. Apo keni luftu fort me 17-te dhe moret nja 2 jave pushim me mbrapa?

Boll njehsuat clirimin me Enverin! Clirimi eshte i te gjith atyre qe dhane gjakun dhe luftuan per lirine e atdheut dhe treguan se edhe Shqiptaret dine te organizohen dhe te pozicionohen ne krahun e te drejtes.

Nuk thashe qe s'kane derdhur gjak se mundet te kene derdhur me shume ata te malics por komenti ishte per ate zotnine "lumidrin" qe e krahasoi problemin me dasmat e jugut.

Shendet,

...Ke shkrujt nje paragraf per 28-ten, dhe mund te them pa pasur piken e arsyes. Askush qe ka gjak shqiptari nuk do te mund te guxonte te nenvlersonte 28-ten...

Lexo komentin e Berberit dhe do te shohesh qe kam te drejte.Edhe une nga sa kam lexuar komentet e tij nuk me duket se ka gjak shqiptari,por nejse kjo eshte per teme tjeter.

kundershtaret e 29 nentorit kane si argument baze nje teknikalitet me fotofinish-kur doli thembra e ushtarit te fundit gjerman nga kufiri yne (me sakte, kur doli fundi i varkes se fundit nga kufiri liqenor!

Ky argument, sigurisht mund te aplikohet edhe per 28 Nentorin e 1912-tes! smiley

Dihet boterisht, qe ne momentin qe Shqiperia "u shpall" e pavarur, diku nga mesdita e 28-tes se Nentorit 1912, territori yne ishte dec me ushtare te huaj, serbe, malazeze, greke, dhe...turq! smiley

Pra, as 28 Nentori 1912 nuk eshte dita kur "kemba e pushtuesit te fundit" doli nga Shqiperia! smiley

Nejse, kjo vetem me ja bo me dije anti-29chave qe argumenti i tyre duket qe tutje se eshte bull!

Qellimi i vertete i kesaj, qe ta dini se edhe ne e dime, eshte zbehja e LANC, dhe me shprese, ne nje te ardhme jo te larget, ezaurimi i plote i kesaj Lufte nga psyche kolektiv i kombit tone!

 

 po qe se gjeta ate videon dje?!!  :|  

Ishte penetrim i paster virusal i 1-shit. 

Asnjeri nuk thot qe 28 nentori 1912 eshte dita kur kemba e pushtuesit te fundit doli nga Shqiperia.  Te gjithe e dine qe 28 nentori 1912 eshte shpallja e pavaresise te gjithe territoreve etnike Shqiptare, edhe pse dy e treta e tyre ngelen nden pushtim sllav e greke ne 1913.

 

Kundershtaret e vertete te 29 nentorit nuk kane argument baze nje teknikalitet te tipt kur iku gjermani i fundit, me 28 e 29.  Temen s'e paske lexuar.  Denjo te kuptosh argumentin  e tjetrit tamam para se te pergjigjesh.  Kundershtaret e 29 nentorit thone, qe s'ka rendesi se kur iku gjermani i fundit nga Shqiperia e Londres, sepse nuk ka pasur pushtim gjerman fare.  Kundershtaret thone qe periudha 1943-1944/1945 ka qene periudha e luftes civile midis forcave nacionaliste dhe atyre komuniste te drejtuara e organizuara nga armiqte dhe pushtuesit e vertete te territoreve shqiptare, sllavet e jugut.

Argumenti i anti 29cave eshte mese i forte dhe deri tani ne kete teme s'kam pare asnje kunderargument qe eshte i denje qe te quhet i tille.  Ka pare vetem turfullitje e sharje, e riperseritje te dokrrave komuniste per gjakun e derdhur, per kolaboracioniste, pushtim gjerman etj etj.

LANC nuk duhet zbehur por duhet rishikuar teresisht dhe riemeruar me emrin e saj te vertete "Lufta Civle ne Shqiperi 1943-1945".

Mediat e "pavarura" nder te tjera kane transmetuar pamje filmike te festimeve ne qytetin e fundit shqiptar te çliruar me 29 nentor. Veteranet e shumte te pranishem origjinare te zonave te ndryshme moren pjese dhe kujtuan se si me opinga dhe dyfeqe te Luftes te Pare Boterore debuan nga Shqiperia ato qe deri atehere konsiderohej Fuqia me Madhe Ushtarake. Qytetaret e ndryshem shkodran shprehin akoma me nderim e mirenjohje lirine e civilizimin qe sollen partizanet.

Si mund te mos e kujtojne me nderim shokun Aranit Cela i cili erdhi nga erdhi per ti bere njerez?

Si mund te harrohen krismat naten qe shtrine sa e sa klerike, civile, nacionaliste te gjithe besimeve?

Nderim kundrejt partizaneve shprehin edhe eterit franceskan, packa se ishin partizanet me yll ne kapele te drejtuar nga Tuk Jakova te cilet ne 1946 fshehen ne altarin e Shen Antonit (Kisha Franceskane Shkoder) arme gjoja se freterit, njerezit me paqesor ne bote, do te benin lufte. Skenar i ndertuar nga partizanet e drites per zbatimin e strategjise te tyre. Vrasje, zhdukje, eliminim te kundershtareve real dhe kundershtareve potencial.

Kur te cojne lule te varrezat e martireve te komunizmit, kur te tregojne ku i kane varrosur, kur te tregojne ne c'vend te Bunes i kane hedhur eshtrat e Dede Gjo Luli e Gjergj Fishtes, kur te kerkojne falje atehere mund te flasim per 29 nentor e feste kombetare. Deri atehere mbajeni me shendet.

P.S. Lumo ckemi?

 

 

Admin "idiotlleku tim" vjen si pasoje e injorances tende historike. Me vjen keq por aftesia per te thithur histori nuk te jep te drejten ta injorosh ate qe sot eshte cfletuar si fakt (jo mua sepse nuk e pres prej askujt ate qe eshte rrjedhoje llogjike pas dokumentit faktik).

Ty te frikeson thenia qe Gjermania naziste nuk ishte force pushtuese ne Shqiperi, por ja qe sot qe nuk e ke Hoxhen mbi krye e eshte e lireshme me e thene hapur faktin. Pse themi nuk kishte akord ose disakord.

Sepse shteti shqiptar i pas ikjes se italianeve( kapitullimi i tyre nuk ishte pasoje e partizaneve shqiptare dhe as e ballit) nuk u pozicionua ne asnje aleance nderluftuese.

Pra nuk kishte nenshkruar asnje akord pozicionimi ndaj aleancave.

E dyta ata, hyne ne Shqiperi sepse donin te ruanin krahet strategjike te luftes se tyre me te tjere dhe aspak me ne, dhe u duhej nje akord asnjeanesie, te cilen e moren sapo u futen( kjo me force, pragmatizem apo me ane te rrethanave eshte per tu diskutuar).

Ata u larguandhe eshte fakt qe ne historine e luftes IIB vrasjet e partizaneve ne perpjekjet me gjermanet gjate tetor43-  15nentor44 ne Shqiperi jane minimale ne krahasim me ato ndermjet Ballit me partizanet komuniste. Pra ata u larguan, dhe lihet per te desheruar si beteje edhe "perpjekja per clirimin" e Tiranes ku nje gjerman i ngujuar ne bunker i la qindra partizane per 48 ore te merreshin me te, ndersa autokolona kryesore ndodhej ne Nish. Vrasja me e madhe e tyre ndodhi ne bombardimin qe bene avionet engleze ne Mushqeta dhe kryeqytet ndaj Forcave te Divizionit te Greqise qe po terhiqej me nxitim per tu bashkuar me shtabin (prapavijat, sepse komanda ishte larguar qe ne mes te Tetorit) ne Tirane per evakuim te prapavijes se saj.

Si esht puna e ketyre admin-ve? Kush i cakton, kush jane? Cilat jane rregullat e censures? Shume nga keta syresh veprojne arbitrarisht me duket.

Keiend,

Pertoj shume te perpiqem kotesisht te te mbush mendjen qe 2 plus 2 bejne 4 se nuk kam marre persiper ndonje "mision civilizimi", nuk e pranoj "white man's burden" per parime kaq baze. Uroj thjesht qe nese, largqofte, te futet dikush ndonje dite ne shtepi, ushtron dhune mbi ty, te cakton si drejtues te shtepise dike nga lagjia, uroj pra qe ne kete cast te hidhur, kur te therrasesh policine ne telefon  mos te marresh mbrapsht ndonje pergjigje te tipit po jo mer zoteri, ai tjetri thjesht po kalon perkohesisht aty se i duhet shtepia jote per te care murin e komshiut smiley

 

Ketu po flitet kur ka rene zjarri ne lagje e mund te digjet edhe shtepia tende mes te tjerash, sado e vogel qofte. Nuk po flasin per "standard game-laws". Pra megjithe qe ty mund te te mos te digjet shtepia, duhet ta lejosh ekipin e zjarrefikse te kaloje, mbase te ta prishi edhe gardhin me nje pjese te luleve e barit.

 Per mos lejim zjarrefikesit jane te shoqeruar prej policise si mjet dhune  e keshtu nuk varet fare prej deshires tende. Por kur ti je xhentil e i lejon ke edhe favorin e mos ushtrimit te asaj dhune edhe ndonje perfitim moral si ajo puna "qe ne nuk dorezuam asnje ebre"

Po ti pse nuk e the qe ne fillim qe per ty gjermanet ishin "zjarrfikesit" e lagjes mer Keiend, do e kisha marre vesh shpejt e shpejt qe ne universin tend alternativ 2 plus 2 bejne 32 dhe s'do kisha harxhuar as ato pak sekonda.

Hajde gezuar festat, ose sic mund te ishte thene nese do te kishte mbizoteruar ai universi yt alternativ ne vitin 1944-en, glueckliche Ferien smiley

Kisha degjuar se im gjysh slinte gur mbi gur ne te rite e tij, po qe te ish aq trazavac sa ti bezdiste gjermanet paqedashes qe erdhen ne Shqiperi per turizem bregdetar dhe alpin, sma merrte mendja.  Skishin faj gjermanet qe ja shkrumbuan 2 here sarajet me bombardime duke i pergjysmuar gjysmen e familjes, (ashtu si edhe bashkfshatareve te tij). Kushedi ci kishin shtene ne mend ata 5 cifutet vlonjat qe ja kishin derguar te afermit nga Vlora per ti strehuar dhe ai palo ushtari italian qe pertonte te kthehej ne Itali gjat sezonit tejet te dendur turistik gjerman.

Eh more injoranter!

Mire ti qe e paske pasur gjyshin trazavac, po ai i imi mbahej per i urte.  E prape ia dogjen shtepine. 

Qe thu ti chene, gjate veres me ra rasti te kaloja nga Borova.  Ehhhh, c'fshat.

Kishe degjuar nga ke degjuar ka nje ndryshim ne kohe. Apo jo Chene? Por kur e ke gjalle dhe e degjon akoma ka nje ndryshim tjeter ne kohe.

Pra chene nena time eshte 88 dhe jeton per bukuri sot, me nje kujtese dhe llogjike fanatstike. Kur te vish ndonje dite nga Ameriqija, te ftoj ta degjosh live: Shetpine Prapa institutit te Larte te Arteve.

Komanda gjermane qe qendronte ne nje ndertese italiane te bere per oficeret ne kohene e pushtimit te tyre, e cila ndodhej prane shtepise se gjeneral Aranitasit, ( ne kohen e komunizmit ka banuar Jashar Mezelxhiu). Besoj i ke koordinatat te sakta nese e nje Tiranen para 90. Pra komanda gjermane ishte e larguar por prapavija priste autokolonen qe vinte prej Selanikut e cila do te mbeshteste trupat ne Jugosllavi dhe po drejtohej ne kufirin Austriako-Polak ku beheshin dhe luftimet ne Tetor 44. Pra kishte filluar terheqja e madhe. Trupat e armates gjermane te Greqise do te ndihmoheshin nga prapavia e divizionit gj-shqiptar e se bashku do te benin edhe terheqjen e mbeshtetsve te tyre me kolaboracioniste, nacionaliste e kundershtare te komunisteve.

Ne 14 nentor kur kryeqyteti ishte i ndare ne dy pjese, ku gjermanet kishin zonen jugore te qytetit, luftimet papritur heshten, Ne darke pati nje shperthim te fuqishem ku disa xhama shtepish prane komandes u thyen. Kamionet me armatim e material luftarak po digjeshin. Njerzit rrinin te strukur sepse nuk kishin degjuar ndonjehere shperthim te tille. Dallonte nga bombardimet e avineve prej te cilave lajmeroheshin e strukeshin ne bodrumet e nderteses se K. te Universitetit te sotem. Ne mengjes kamionet ishin te djegur. Gjermanet ne 15 nuk ishin me. Ne ndertesen e komandes filluan te luanin kalamajte e lagjes. Dikush rrembente edhe ndonje batanie cilesore me arome parfumi qe nuk i dilte. Ne qender tek Bashkia degjohej here pas here ndonje bresheri. Ne 17te  partizanet kishin mbushur rruget.

Ke qejf te flasim per histori personale, hajde e bejme dhe ate:  Gjyshi im ka pasur 4 vellezer e nje kushuri ne batalionin partizan cameria (batalion ky i formuar pa urdhra te partise).  Nje nga keta vritet ne luftim me gjermanet, dhe kur stergjyshja ime e merr vesh kete gje, i bien te fiket e bie nga taraca e can koken.  Dikush nga fshati e mjekon popullorce dhe ja infekton plagen me keq.  Hyjne gjermanet ne fshat dhe kerkojne nje dhome ne shtepi per te ndjetur.  Ne proces e siper marrin vesh per plaken e demtuar si dhe historine pse kishte rene nga taraca, dhe e mjekojne tamam.   Interesant qe nuk e dogjen shpine e te vrisnin njerzit gjermanet, kur e moren vesh se po mjekonin nenen e dikujt qe kishin vrare ne luftime me ta...

Ishte nje moment teper emocionues. Ne sapo kishim fituar luften antifashiste duke mundur Gjermanine naziste pas perpjekjeve te deshtuara te Bashkimit Sovjetik, Amerikes, dhe vendeve te tjera, por na kishte mbetur dhe  nje gjerman. Teksa ai po vraponte, nje partizan tek vija e kufirit tundte flamurin me kutiza dhe nje tjeter me kronometer ne dore shenoi perjetesisht ne kohe momentin historik te mposhtjes se Gjermanise. Qe nga ajo dite Hitleri u mbyll ne bunkerin e tij derisa vrau veten.

xhib, tregimi qe doje me shkrujt ti, por qe nuk e shkrujte, ishte keshtu:

Gjermani i fundit, Hans Kainz der Letzte, donte me patjeter te dilte nga Shkodra me daten 28. E kam per nderin tuaj arian, thoshte. Me lini te dal. Bashkoj data te medha keshtu. Si 500 vjet me pare... etj etj. Partizani tosk gjirokastrit ortodoks me prejardhje cifuto ruso jugosllave, Birce Milladin Festemadhi, nuk e linte. Ku 'o vec, gjermeeen, i thoshte. S'te le un ty. Pa vajtur data 29 cap s'do bec, sikur te ngac kemben... dashke ti. Me 29 te thashe! Se ashu i kemi ca pune.

Bircja vu, e gjermeni tutje. Si ajo pune. Me ler mer te iki, bertiste Hansi, me ler mer t'ju cliroj... me 28, ashtu sic duhet... Po pse e hante Bircja. Do te sjell TV color kur te shpiken... BMW seria 7, o Birce, premtonte me kot gjermeni. E mire o mire. Filloi lufta trup me trup. Ne vije te kufirit. Me i beshem gjermeni, po e dhe "ky i yni" s'e hante thate. Kembet e gjermanit ama, ne toke shqiptare. Koka dhe nje pjese e trupit binin ne pjesen jugosllave. E keshtu vazhdoi ajo pune deri sa ra sahati 12 e nates. Aty u shkrefen qe te dy. Ik pirdhu tani, i tha Bircja. Ne te semes shkofsh. Lere lere, tha Hansi. E dhjeve ket muhabet fare, herr Birce. A ke duhan? Kam, i thot Bircja dhe e ndezne nje te vendi qe sot quhet Cigarja e Nemces. Me vone, dolen probleme te medha. A ishte gjermeni ne toke jugosllave me 28? Pala qe donte te ish, thoshte qe sipas rregullave te vrapit, po preke planin imagjinar mbi vijen e kufirit, quhet qe ke qen n'Jugosllavi. Pala tjeter merrte rregullin e basketbollit, qe ti i anuar mund te jesh sa te dush, po ama varet ku kan qen komet heren e fundit n'tok. Sepse gjermeni thuhej qe beri nje "gabim zonal", ne sekonden e fundit te dates 28, kerceu mbi Bircen qe te plandosej ne toke malazeze, mirepo s'quhet sepse data 29 e kapi ende ne ajer... ne plonzhon do thoshte Ismet Bellova, in tuffo...

 

 "Pra nuk kishte nenshkruar asnje akord pozicionimi ndaj aleancave."

Ore ti pulaxhi per cfare akordesh flet? Italianet pushtuan dhe gjermanet zune vendin e tyre pas kapitullimit fashist!!

 Xhibo, 

e di si eshte i pune, perpara se njerzit te marrin kurajon e te flasin per historine e kombit duhet te ndalen e te mesojne njehere historine e familjes se vet. Kam fol me njerez qe ndonese ishin te pazot per te percaktuar se nga kishin rrenjet ose si i quheshin stergjysherit, mund te te pershkruanin minut pas minute ekskursionet alpine te turisteve gjerman. Ka qen nje "demokrat" i flakte nga ata te baltes, pshemell, qe gjithmone bezante tek tuk neper gazeta per pune clirimesh e komunizmash ndonese, ndonese i jati i ish rrit sherbetor ne shpi beu.

Mos u boj kapikul me zorr, je me i zoti se aq.

Po mire mer admina nga e keni psonis ket pallen qe ka shkrujt kete shkrim?

Chene ,

e njeh kete autorin ti apo si rastesisht e ke gjetur se mbiemerin e vjeter e ka patur vertet Loqja dhe e ka bere tani Lolja ? smiley

Chene durim o burre se ka per te treguar akoma. Skemi ca me i bo atyre doc. te Sigurimit se nuk do Sala, po keto te historise nuk kane karar mor derzi. Ndonje dite tjeter do te te trgoj per ate kanibalin Mehmet Shehu si e pinte gjakun e te vrareve ne Tirane. Ajo deputetja komuniste ne Vlore, pas 50 vjeteve nuk eshte gje fare, vetem se donte ta imitonte por e berei keq fare.

U betova me vete qe nuk do merrja pjese ne kete pisllek kaq te neveritshem qe ngrene ca "shqiptare" pa gjak fare!

28.5 Nentor.

Nuk arrij ta besoj dot qe nje palacollek i tille arrin te zhvillohet ne vitin 2009... Nuk arrij ta besoj qe ka ende njerez ne nje nevoje kaq urgjente per shkollim 8 vjecar!

Analfabetizmi, ai eshte problemi... Antishqiptaria, ajo qenka zgjidhja...

Gjeja e fundit qe thashe per kete lloj diskutimi; nuk do harxhoj me asnje sekonde te jetes sime per te zhbere ate qe Zoti e ka bere ashtu sic eshte sot. Kush eshte marre ndonjehere me alkimi, kush ka degjuar ndonjehere per alkimine, e di qe eshte vetem humbje kohe, parash, mundimi, jete dhe energjish. Te kthesh gomarin ne njeri, qenka dhe me e pamundur.

 

Tu mbush mendja tani qe Shqiperia u clirua me 28 nendor Zoto.

 Kothe,  edhe mendoja se shpetova kete rradh, zura pozicion per tre dite rresht, i vendos per mos tu marr me buallenjte, i armatos me kofsha gjeli e shishe vere, po sish e thene, mu futen nga dritaria e internetit.

Emo,

 smiley  nigjoje xhibin se ndonjehere sja keput kot smiley

Keind,

Kam degjuar e kap par nga keto te pasluftes, mos u merakos per ate pune, dhe po deshe i diskutojme prap ne nje teme tjeter, por tani po flasim per LUFTEN qe po na e beni inekzistente.

Po flet ai i Pakapshmi qe ndonese paska pas gjysmen e fisit partizan, maleve, thote " qe s'ka rendesi se kur iku gjermani i fundit nga Shqiperia e Londres, sepse nuk ka pasur pushtim gjerman fare." 

Paskeshim qen popull grindavec, partizan pa kauz.

Ke hik koh vllai im kur ju i quanit antishqiptare ata qe nuk binin dakort me ju. 

 

Shyqyr zotit qe pervec sharjes dhe ofendimit nuk ju ka ngel asnji gjo tjeter ne dore.  

Kam vetem 1 keshille per ty: Nqs nuk e duron dot nxehtesine dil jashte nga kuzhina.

 O Be!

te bera nje pyetje me lart, ti qe thua NE kujt i perket? Kush jeni JU? Jeni ata qe luftuat apo ata qe nuk luftuat? Apo jeni ata qe bashkpunuat? 

I pakapshmi thote qe ska qen noihere problemi me  daten ndonese kane nje dekad e gjys qe duan ta ndryshojne 29-ten ne 28 ose ose 17. Ja  te themi 17,  por cfare do festojme? Clirimin e kujt nga KUSH?  

qeke si ato skrapallit qe vishin ne tirane e pysshin "" he mo keni dhene per levizjen apo jo". i paske per zanot biografite ti vllajo. je gati tre dekada me vonese, ka hik koha e biografive.

Me le te bej un ty nji pyetje "Kur u betove n'Amerike, si u pergjigje pyetjes "ke qene na 1 here anetar i partise komuniste"?

 

 T'mura vesht, 

Thjesht te kerkova te sqarosh se cke dashur te thoshe me NE!! Po qeke me keq se ata qe sdine se nga kane rrenjet, te vika turp ti pranosh rrenjet. Pa gajle, prano PD-ja nga te gjith llojet.

Mbase te sherbe dhe ty si shembull kjo pergjigja ime smiley Skam pas noihere teser, dhe jam akoma shqiptar. Po kam pas ne familje edhe te burgos te regjimit, njeri ish partizan. Po ketu po flasim per periudhen kur ky ishte partizan o mavri.

 

 

Mos u merzit fare miku im, edhe burgu  plot me komunista ka qen.

Ty tu desh pak me e kuptu ka visha un.

Un te kuptova mrena secondit nga vishe ti, qe kur bone pyetjen per levizjen. E kam degjuar shume here perpara.

Jo se m'kushton nonji gjo me tu pergjigj, po vetem per kenaqsine morale qe ndiej kur nuk mund te futeni dot ne jeten persole te te tjereve si me perpara,,,, se mer dot me men.

sa per PD, menoj se jan mo keq se puna jote, ene ata plot me spihuna jon.

 Megjithate gezohem e te dua si vella.

Shiko, të kesh miq imagjinarë është keq thonë. Po të kesh armiq imagjinarë... vallahi...

E ke thene me vend ate pyetjen e fundit.  Biles me sakte i bie: Cfare u clirua dhe nga kush u clirua me 29 nentor 1944?

O vlla!

T'boj i pyetje seriozisht; a je ti autori i ketij shkrimi?

Me ne fund i pakapshmi kapet! Mroklla strikes again. smiley

 

hahahahahaah cme bone me qesh o mrrokle. Vete e ka shkrujt, vete e ka postu, ene vete ne kundervihet. Me nje fjale qeka tamom sic ka mbiemrin me nje ndryshim te vogel.   smiley

E ke emrin siper mrroklle.  S'besoj se kjo ama ka lidhje me debatin.

Jo, ka!

Ka shume biles! Per mu t'pakten!

Sepse une kur komentoj ketu, komentoj "under the assumption" qe shkruesi ca kishte per te thone i ka thone ne shkrim, dhe nuk vjen e kapet me robt neper komente! smiley

Me i' llaf, une komentoj "in good faith", duke mendu qe edhe tjetri (meqe iu pergjigje nje komenti timit ma nalt, po e zgjas), pra edhe tjetri eshte po aq i distancume nga shkrimi i komentume sa edhe une!

Tashi, a je ti i zoti i shkrimit apo jo?

Me c'po shef, e kam seriozisht! Vertet du me dite!

 

Jo pra nuk jam une i zoti i shkrimit, por une shkrimin e kam prure ketu se perputhet teresisht me ate qe mendoj une.  Pastaj une kam pare vetem nje person te citoj pjese nga shkrimi dhe te mundohet ta kundershtoj materialin perbrenda tij drejt per drejt.  Komentet e tjera pastaj jane vecse sharje dhe shperthime emocionale qe nuk e debatojne materialin drejt per drejt, por vecse tentojne te ulin kredibilitetin tim, dikujt tjeter qe mendon si une, apo autorit te artikullit.  Njerzia reagojne keshtu me sharje e hakerrime, thua sikur te debatonim faktin qe toka rrotullohet rreth djellit.  Asnje shkence nuk tenton te thote qe ka pergjigjen absolute, jo me nje shkence sociale si historia.

Mire t'thote Chene!

Dil prej magje!

Ja k'ho, t'rrijsh me sqime!! smiley

 

 

Chene te dija pak te zgjut por sherxhiu thone, e me teper ai qe nxehet, ka i gjo qe s`shkon. Tani sa per me ta kthjellu pak idene e kesaj luftes. Ai i Pakapeshmi tregon qe atje ku kane qene te tijte per te luftuar jane grindur mes njeri tjetrit ( Ball-PK)e nuk e kishin hallin me gjermanet. 

Ata qe kishin misionin englez ne Shtab e dinin.  

Ti dhe une, e cdokush ketu kane pasur te paret e tyre ne te dy krahet. Sot problemi eshte i qartesuar dhe historia vendos piketat ashtu sic duhet. Sinqeriteti, edhe ideali nacional qe diku mori formen nacional-komunizem dhe diku nacionalizem i paster, i futi ne pergjithesi rinine kryesisht ne llogore te ndryshme. Ne 800mije -1 milion nuk duhet te futeshim ne kete loje qe filloi atehere dhe nuk po mbaron.

Gjermanet si erdhen iken. Ne 82 filluam ti kerkonim eren, dhe sot u lepijme bythen. Nazizmi nuk kishte te bente fare me Shqiperine. Ata kerkuan pika referimi dhe i gjeten per te kaluar pa telashe. Ta them me siguri te plote qe jane vrare me pak se ata ndermjet Nacional-clirimtares me Ballin.

Datat jane simbolike. Historia nuk merret me simbolet, dmth nuk i referohet atyre.

Pra lufta ka qene ndermjet nesh. Ka qene per pushtet jo per clirim. Ajo u shfrytezua paster prej komunisteve.

Ka gjithmone nje lidhej ndermjet te dikureshmes se djeshmes dhe te sotmes. Une i referohem shpesh te pareve te mij dikur, dje, dhe shikoj qendrimin tim sot. Por e shikoj ama, pa dengla.

Kur e vendosi Partia & xaxhi Enver qe 29 nentori te jete festa me e madhe shqiptare dhe te festohet si dita e clirimit te kombit, ato dite pas ikjes se gjermanit te fundit sapo u dokumentua data dhe ngjarja e kalimit te kufirit, ca muaj pas luftes, apo me vone?

Seriozisht e kam pyetjen e, nqs e di njeri, se mos kujtoni se po bej prap sugjerime per tregime. smiley

Më 9 nëntor 1945, në Kryesinë e Këshillit Antifashist Nacional-Çlirimtar, në kundërshtim me procedurat u vendos "me shumicë votash", pa i përcaktuar votat kundër (pra ato në pakic&eumlsmiley, se "29 Nëntori do të jetë festë kombëtare e Çlirimit të Shqipërisë".

Ka ndonje dokument (botim etj te kohes se atehershme ose te kohes se komunizmit gjithsesi) qe reflekton kete, dmth daten kur u vendos qe festa do jete ne 29? Se edhe sikur te mos ishte bere me vota (kjo e votave eshte gallate me vete nqs eshte e vertete smiley) te caktosh daten e clirimit nje vit me vone eshte estrade fare, me perjashtim qe ai gjermani i fundit te kishte ikur ne drejtim te paditur dhe keta te ishin duke e kerkuar per interviste dhe s'e gjenin dot. smiley

 

Nga veprat e Enver Hoxhës, Vasfi Baruti ka nxjerrë që ai të ketë deklaruar:

    "28 nëntori, dita e flamurit, u bë dy herë e shenjtë; si dita e çlirimit dhe e bashkimit të popullit shqiptar" (Enver Hoxha, Fjalim para popullit të Tiranës, Buletin i Luftës më datë 28 nëntor 1944 dhe përsëri para popullit të Tiranës më 1945, faqe 2, sipas Vasfi Barutit në faqe 34).

Po per kete ka gjekundi ndonje kopje libri a gazete, di gje?

Dmth duhen referenca te verifikueshme, ndryshe ngelen prap per debate.

 

Per ate citimin e fundit thuhet qe materiali eshte marre nga veprat e Enverit.  Kjo besoj verifikohet lehtesisht ne veprat e Enverit.

Po prandaj pyeta. E kisha llafin per ne te internetosurit qe s'kemi askes veprash te Enverit (ok disa peshq mbase i kane marre ne mergim, po vetvetiu s'do ti qisnin per te verifikuar ate gje) ka gjekundi ndonje skanim a foto te kesaj? S'edi kush eshte ai qe ka bere artikullin/librin, qe e ka cituar ate nga vepra e xhaxhit, po mire do ishte te kishte bere dhe nje kopje a foto dixhitale dhe ta kishte vene ne internet per ne. smiley

Mire, dakort, pa sherre se s'u be qameti.  Gjysherit tane kishin sikuracione per kasollet e tyre, ndaj i dogjen se me leket qe moren blen qerpic me te mire, edhe shume gelqere.

Gjithesesi, kismet per vitin tjeter, mund edhe te shikohen burime te tjera jo nga gura popullore, por nga te huajt, psh per misionet e OSS, SOE, e me radhe. 

Lerini ore tu prehet shpirti ne paqe atyre qe luftuan per kete dite!

Lejini te qete dhe ata qe duan te festojne kete dite, se s'beni gje tjeter vecse vini ne pikepyetje integritetin tuaj si individe dhe me c'brume jeni brumosur.

 pergjigjen ja ka dhene niçja kesaj dilemes se luftes sone antifashiste, dmth a duhet nderuar apo jo, ose festuar, kjo lufta jone. 

ai thote keshtu : nje qellim fisnik nuk mund ta fisnikeroje luften, por vetem nje lufte fisnike mund ta fisnikeroje qellimin e saj.

kush me thote, ne kete ngjarjen tone, cili ishte me fisniku, qellimi apo lufta ?

konkluzioni juaj zgjidh gjithashtu dhe çeshtjen.

Ku e shihni "kahun e duhur te historise" tek 29 Nentori? Nuk e kuptoj dot, kam nevoje per sqarime. Ajo qe duket kshu sheshit eshte mbrojtja e komunizmit me keto marifetet e "kaheve historike" apo "popullit te keq". Po le ta shikojme pak kete "kahun e duhur te historise": Amerika ne 1946 votoi kunder anetaresimit te Shqiperise ne OKB. Amerika kerkoi qe Shqiperia te mos perfshihej ne Traktatin e Paqes me Gjermanine pasi ajo nuk i kish shpallur zyrtarisht lufte Gjermanise. Senati Amerikan ne vitin 46 miratoi nje rezolute per "Epirin e Veriut" dhe kur kundershtoi Enver Hoxha, perfaqesuesi amerikan ne Konferencen e Paqes i tha qe, po sikur te kerkonte Shqiperia qe ceshtja e Kosoves te futej per diskutim ketu, a nuk duhej qe te pakten te diskutohej kjo ceshtje. Enver Hoxha ju pergjigj se ne nuk kemi pretendime ndaj aleatit tone Jugosllavise per rajonin e Kosoves.

Shtetet qe ishin aleate te deklaruara te Gjermanise naziste si Hungaria, Rumania, Bullgaria, Finlanda apo edhe Danimarka qe nuk ishte si keto shtetet me siper por kishte pranuar prezencen naziste ne vend etj., nuk pesuan dicka te keqe pas mbarimit te luftes. Shqiperia qe medemek luftoi kunder fashisteve dhe nazisteve, pesoi shume te keqija, u vendos komunizmi ne Shqiperi, tokat shqiptare ju rimoren nga Jugosllavia dhe qe edhe marredheniet me aleatet perendimore ishin te keqija.

Jemi mbajt si vend agresor ne L2B (Greket!!!) ngaqe territori yne ishte pjese e Perandorise Italiane (Abisini & Shqiperi). Vetem Lufta Nac Cl (nga fillimi deri ne fund! futbolli vazhdo 90 minuta) jepte support per t'u konsideruar si vend ne krahun e Aleateve dhe jo te Boshtit!

Emo, më kish shkuar goja prapa veshit këtu, për këtë temë veç të tjerave. Edhe s'ka zhgënjim më të madh të lexosh ça thoshte ai greku, të ta thonë edhe këta... ehhhhhhhh...

Kjo eshte nje keqinformim i madh. Eshte e vertete qe greket me qellim e mbanin Shqiperine vend agresor, por kjo hidhej poshte shume lehte me faktin qe Shqiperia ishte pushtuar nga Italia fashiste dhe bere pjese e perandorise se saj me force. Francen nuk e mban kush pjese te boshtit, pavaresisht se pas pushtimit te saj u gjet nje regjim kolaboracionist kukell.

Me 7 prill gjate gjithe bregdetit shqiptar ka pasur rezistence kunder italianeve, te vogel dhe jo nje organizim dhe komandim qendror, por ka pasur, pervec Mujo Ulqinakut, pse nuk njihem te tjeret qe kane qene zogiste apo patriote? Kjo i jep pergjigje edhe grekerve edhe komunisteve.

Ishim pushtuar? Kur mer? Po ju thoni jo mer... nuk ishim të pushtuar!!!

 

Na! Mos!! Ben vet sikur s'lexon apo me vertet u verbove?!  Lexo se ti kam lene nja dy komente me siper, ku te them qarte qe s'e mohon njeri pushtimin Italian! 

Ardhja e gjermaneve eshte pune tjeter....

shiko... ti as vet nuk e beson qe ardhja e gjermaneve ishte pune tjeter. Me logjike formale them, mos fillo me dokumenta e qeverira kuislinge & Xh. Deva and Co. Gjermani zuri vendin bosh te italianit... dhe jo vetem tek ne. Pra si ka qene italiani, ashtu eshte edhe gjermani. Standardi dyfish nuk pi uje kerrkund, pra as ketu.

Me fal po dokumentat jane pjese e logjikes formale.  Historia nuk behet me tralalara.  Gjermani zuri vendin e Italianit per arsye strategjike, qe mos te kishte kurrizin e zbuluar ndaj nje zbarkimi te mundshem te aleateve ne ballkan dhe rrethimi te ushtrive te tij ne Greqi dhe Jugosllavi.  Ne te njejten kohe e njohu sovranitetin dhe pavaresisne e qeverise shqiptare dhe shtetit te bashkuar Shqiptar, po ashtu dhe asnjeanesine ne konfliktin qe po ndodhte.  Prandaj kam pyetur dhe me larte, nqftse dikush mund te na bjeri ndonje dokument ku planifikohet pushtimi i Shqiperise per ndonje perdorim te caktuar (Lebensbraum apo dicka te tille).  Lexo se c'thot Nojbaheri per situaten ne Shqiperi, diplomati nazist per Evropen Juglindore.

Jo re lali, ia dhamë vetë kurorën ne. Italia erdhi për të vendos rregullin në Shqipëri. Edhe një përfaqësi e jona, shumë e zellshme, shkoi në Romë për t'i dorëzuar Viktor Emanuelit kurorën shqiptare. ME DËSHIRË DHE VULLNETIN E VET. (madje duke u rrëzuar nga shkallët, aq me zell)

Ça llafos ti? Ik re, më mirë të na mbante të pushtum italiani. Stiamo vicini vicini tha, per tutta la vitta. Do shifje serie A, si lunte Guerriero vs Bandierone. (luftëtari-flamurtari), do haje makarone... për krishtlindje panetone. Do njifshe babo natalen që më 39'.

Mujo Ulqinaku tradhtar i kombit! Bastardo nazionale!

 

Po kjo c'qe?  Tani nuk qeke dakort qe kishte pushtim Italian?

jo. Sipas duçes, ndërhyrja në Shqipëri, është bërë për të vendosur rregullin dhe rendin publik. Pse të mos bie dakort?

Edhe rregull vendosi, edhe rendin publik.

Fillove ironite tani.  Edhe kjo taktike e mbaruar eshte.  E kam perseritur nja dhjete here ne kete teme qe s'e kundershton asnje pushtimin Italian.

Gjermanet ne Shqiperi kane nje situate specifike. Njihnin neutralitetin e vendit, nuk nderhynin ne punet e brendshme etj. Ata erdhen ne Shqiperi jo per te pushtuar kete vend, donin thjesht te mbronin rruget e domosdoshme per trupat e tyre ne Greqi. Pas kapitullimit te Italise, Gjermania nderhyri dhe coi trupat e saj per te siguruar keto rruge.

Italiani nuk ka pushtuar asnjëherë. Ata erdhën për ekskursion këtu. Donin të shihnin vende ekzotike. Na panë ça halabakësh ishim dhe na ndërtuan rrugë, shkolla, ura etj. Na ndërtuan qendrën e Tiranës, ministritë. Papo bënë spitale, ligje moderne, na emancipuan duke hap bordello. U njofën dhe me gjizën! Se nuk e dinin ç'ishte. Nuk them dot fjalën pushtim, po prezenca italiane, ishte një bekim për popullin shqiptar. Një nga gjërat më të mira që na ka ndodh në vite.

 

Mund te jete e vertete.

Njihnin neutralitetin e vendit, nuk nderhynin ne punet e brendshme etj.

Dakort, por psh ne Borove mund te kene ndonje perkufizim tjeter per "neutralitetin". 

Pas kapitullimit te Italise, Gjermania nderhyri dhe coi trupat e saj per te siguruar keto rruge.

Edhe kjo mire duket.  Po ja qe aleatet ashtu kishin nje hall.  Donin te zbarkonin ne Itali, dhe na lane detyre shtepie qe dy divizionet gjermane ne Shqiperi, te verdalloseshin cik me teper ne ato rruge, qe te mos kapercenin matane.  Edhe ne, nje llaf ata (me hyrje e dalje te Panorama ne Karaburun) yxhym neve. 

E nejse, te shkuara te harruara smiley.

"Aleatet" me Churchillin thonin te ndizet flake Europa kudo, vetem e vetem qe te mundej armiku i tyre.  Se c'ndodhte me vendet qe keta kerkonin te beheshin furra c'i krre binane thuaj.

Nje sqarim te vogel per J nga greqia...

Meqenese J. eshte shume i merakosur te jape sa me shume fakte per te na thene trimerine e pafund te grekeve sidomos gjate luftes se dyte boterore,gje qe sbesoj se greket ja kane dhene shqiptareve qe banojne atje,per detyre shtepie..do te doja ti jepja edhe une vetem ca fakte te tjera...

Ka opinione te ndryshme historianesh persa i perket rezistences greke gjate betejes se greqise ose operacionit te ashtuquajtur Marita nga gjermanet.Nje pjese besojne se rezistenca  greke, nga ana cilesore sidoqofte,vonoi fillimet e operacionit luftarak kunder rusise.Kurse te tjeret mbrojne tezen se operacioni i famshem Barbarosa nuk eshte ndikuar fare nga veprimet ne Graqi.

Datat 22 qershor 41(fillimi i luftes rrufe) dhe 6-27 prill  41,pavarsisht se nuk jane edhe shume larg,nuk jane edhe shume afer...

Mos harrojme edhe rolin e madh qe gjate 20 diteve te rezistences greke,paten forcat e shumta angleze te vendosura ne greqi,te cilat llogariteshin mbi 50.000 ushtare

Qe mos keqkuptohemi,rezistenca greke ishte vertet per tu admiruar,por nese do te flasim me fakte,le ti themi te gjitha ,ashtu sic jane.Fundja nga faktet sna gjen gje e keqe (flas per vete,per ty nuk e di)...

Edhe para se ti hyjme kaq gjate historive te grekeve,le te merremi me mire me ato tonat,se ka boll per te diskutuar....

            

drejt dhe jashte teme: rezistenca greke dhe polake, ne vecanti, iu ben nder ketyre dy popujve dhe ketyre dy vendeve.

Ti rrofsh njëherë, palikari. Pa këto fakte unë oqi i përgatit. Ti shumë i lexuar ore file.

Edhe para se ti hyjme kaq gjate historive te grekeve,le te merremi me mire me ato tonat,se ka boll per te diskutuar....

s'bie dakort. tonat i kemi dhjε. le tua dhisim dhe fqinjëve. Se ne të dhje ata të la, nuk shkon. Na ndihet era (vromiaja dmth) më shumë.

Reginald Hilbbert : Fitorja e hidhur (Per ata qe nuk e kane lexuar librin autori eshte oficer i SOE ne Shqiperi gjate periudhes dhjetor 1943-tetor 1944.

Ky zotnia ka shkruar nje liber mjaft interesant si deshmitar okular ne rrjedhen e ngjarjeve  dhe diku nga fundi ben ca bilance ku nder te tjera thote:

Enver Hoxha dhe PKSH shperthyen revolucionin dhe e drejtuan ate me sukses, nderkaq ata u ndihmuan shume nga shkaterrimi i pameshirshem qe u be ne te gjithe vendin ne fillim nga italianet dhe pastaj ne menyre me te eger dhe te papermbajtur nga gjermanet, te ndihmuar nga ballistet .....

Ishin kreret nacionaliste shqiptare, qe e flaken tej shansin e tyre per te luajtur nje rol ne Shqiperine e pasluftes me hezitimin e tyre per te luajtur nje rol ne luften kunder pushtuesve gjermane.

Me tej kur reflekton ngjarjet qe rrodhen pas luftes, vendosjen e komunizmit , zotnia thote se ....perfundimi i luftes ishte zhgenjim per oficeret britanike te cilet gjate luftes qendruan prane nacionalisteve, kurse   ata qe qendruan prane pales fituese(UNCL) ndjene se ishte arritur nje fitore por frutet ishin te hidhura.

E solla kete reference per trushkulurit qe kerkojne te rishkruajne historine sipas qellimeve fisnike paspilafit , qe kerkojne te nihilojne LANCL perkrah koalicionit dhe aleateve te medhenj antifashiste.

 

Nese lufta kunder okupatorit, lufta per liri dhe dinjitet kombetar nuk qenka fisnike, atehere kendo o muze lavdine e pushtimit, fisnikero  tiranine  dhe holokaustin.

 drejt dhe jashte teme: rezistenca greke dhe polake, ne vecanti, iu ben nder ketyre dy popujve dhe ketyre dy vendeve.

mund t'u bente nder ne ate kohe, ndersa sot jane popuj qe kane emigruar ne mase ne gjermanine federale, qe dikur nuk donin qe ajo t'i pushtonte.

nje proverb i mençur kinez thote : ajo qe eshte e mire sot, mund te mos jete e tille neser. ndersa ajo qe eshte e vertete sot do te jete dhe neser (ose, per çdo mot)

Po s'kan emigru te Hitleri ata... Gjermania ka pesuar ate qe Huntington e quan ndryshim te kultures si rezultat i politikes.

Mbase bejme naj teme ktu te peshku per ate process sepse eshte shume interesant dhe sepse Shqiperia ka nevoje urgjente per at process per vete.

 a thu se hitleri erdhi nga hena dhe i beri gjermanet nazista per dy dite. 

shif pak zviceranet sot per minaret ça po bejne. neser kur te na dale ndonje hitler i vogel zviceran, mund te themi po ashtu qe zviceranet nuk kane faj se ai i mashtroi me politiken e tij. 

pastaj lufta analizohet thelle po deshe me qit ndonje kuptim. psh duke filluar me shtru pyetjen, se per çfare luftonte gjermani ? 

pse i hapi lufte tere botes, per çfare qellimi pra ? a kishte te drejte apo te shtrembet. perse gjermania federale kapitaliste e dominoi, me pas ate komuniste (tek te dyja kish gjermane), etj, etj.

smiley

nuk t'pergjigjem per ket jo. Shkon thelle shum muhabeti anej dhe kam frik me se pari nga vetja ime. Po di me thon qe "fitimtare-humbes" eshte nje sistem shume me i sigurte referimi se i "drejte-i shtrember", jo per gje, por sepse utilitar dhe pragmatist.

Ne ka popuj qe ne duhet te mesojme prej tyne ne aspekte t'vecanta, keta jane gjermanet, austriaket dhe israilitet. Nga keta te fundit per bujqesine vecanerisht, dhe ndjenjen kombetare kur je i rrethum nga nje det armiqsor. Ndersa nga dy te paret, si manaxhohen katastrofat kombetare.

hehehe m ke kujtu i histori me ket punen e bujqsise.

nigjo ti jabonxhio?  i tironc, ska ronsi se kush, tu nigju njonin i goollobordes m pune. ky i funit tu i bo karshillik, se familje me pozite n koh t enverit ene tu fol me i shokun e vet me zo t nolte gja kshu per muhabet. m 67ten kjo

izraelitet me arabet jane si puna e korcareve me tiranasit. shkuan ne palestine dhe i mesuan arabeve si te kultivonin token eeh cfare mosmirenjohje

i shkoi ky tironci me carac ke shpia ene i thote

e para punes je tu e tregu historine mrapc... se ka qen egjypti qe i ka msu gjith dynjose si me kultivu token... ene tjetra... u bone ti mer picderr me fol per tironen qe te mor te perplas si klysh qeni...

pa he te shohim c do te besh

ene ti ket kerrcit dy lapra e hudhi m toke me verte.

u bo problem deri ke sekretari i partise... per bune bujqsie mer ishim tu fol i tha sekretarit po knej ka zona kti kon zanot ndertimin s morin vesh ka bujqsia mer jau...

qe tu shku per bujqsi per vete per icik bashk me femiun... po i rreshket dora vete kur nxefet nuk e bo me qellim...

 

Kam nje pyetje per te gjith larot.

Une kam pjestar te familjes te rene ne L2B dhe pjesetar te gjall qe kan luftuar  L2B. 29- Nendori eshte nje dite qe i perkushtohet luftes dhe sakrificave te atij brezi qe luftoi dhe sakrifikoi vetem per lirine e Shqiperise, as per komunizem, as per fashizem, as per vellavrasje. Gjithashtu une e di qe te pakten ata te familjes time luftuan me gjermane jo me shqiptare te tjere.

Tani pyetja eshte kjo. Perse nuk na lejoni te perkujtojme te qete te renet, dhe sakrificat e atyre qe jan edhe sot gjalle? Cila eshte arsyeja?

Ja qe kjo eshte Shqiperia doni apo sdoni ju, shumica e atyre qe kan luftuar dhe shumica e shqiptareve e kan vendosur te perkujtohet ne 29-te epopeja e L2B, qe eshte lufta me e madhe, dhe lufta e vetme kombetare qe kan bere shqipetaret (gjate gjith historise tone mijravjecare) nga Cameria ne Kosove.

Ka dy fakte te pakontestueshme historike, por vetem te kontestueshme politikisht per arsye qe per mua personalisht jan vetem anti-shqiptare ne thelb.

1- Data eshte 29 Nendor, nga te gjith historianet, nuk ka asnje historian te kontestoje kete date, edhe vete Gjermanet ate kan si date per largimin nga Shqiperia. Kush ka ndonje citim qe thote te kunderten, miresevjen.

2- Ne Shqiperi nuk ka pasur lufte civile, por lufte antifashiste-nacional clirimtare. Lufte civile do te thote kur dy forca me mbeshtetje te gjere popullore luftojne per pushtet, dhe e verteta e hidhur per shume lango ketu eshte qe ballistet-kolaboracionistet e pseudo-nacionaliste te tjere nuk kishin mbeshtetje te gjere ne popull, dhe kjo vertetohet me se miri nga vota e popullit sot, ku ballistet as nuk futen dot ne parlament e lere me te jene nje force me mbeshtetje te gjere ne popull. Per kolaboracionistet me mire mos te flasim fare, sepse Enveri u tregua shume zemergjere me ta, po te ishin ne France a ne vende te tjera do jua kishin nxjerre grate e vajzat lakuriq ne mes te fshatit e qytetit.

Edhe nje fakt qe nuk rri dot pa e permendur, dhe qe per hir te vertetes e them me keqardhje, qe 99% e atyre qe festojne 29-n nuk e duan komunizmin, dhe kjo tregohet nga fakti qe komunistet mezi i marrin pak me shume vota se ballistet. Kete e them me keqardhje sepse shume nga ata qe sot na dolen trima dhe ne emer te anti-komunizmit jan mbushur me mllef anti-kombetar-shqipetar meritojne te rikthehet edhe njeher ajo kohe, por kete here jo me zemergjeresine e pare. Ja ashtu.

qe eshte lufta me e madhe, dhe lufta e vetme kombetare qe kan bere shqipetaret (gjate gjith historise tone mijravjecare) nga Cameria ne Kosove.

Kjo jo vetem qe eshte pavertete por eshte tallje e ndyre per popullin Shqiptar te Kosoves qe u ripushtua nga vllezerit serbe te komunisteve, dhe u masakrua barbarisht per rezistencen qe beri me atdhetare si Shaban Polluzha po ashtu dhe tallje e ndyre per popullin Cam, qe u debua dhe u masakrua nga greket pa ju hyre asnje gjemb ne kembe ketyre te fundit, edhe biles kur arriti i shkatrruar dhe masakruar ne Shqiperin e Enverit, u tentua dhe qe ti detyronin te luftonin ne ane e EAMit ne luften civile greke.

 

Une nuk e di si e perkufizon ti Shqiperine, po nga cfare shkruan duket qarte qe Shqiperia per ty eshte ajo nga Vermoshi ne Konsipol.  Me vjen keq po me keto mendime nuk mund ta quash atdhetar veten ne asnje menyre.  Faktet dhe ngjarjet e verteta flasim qarte per efektet e "luftes nacional-clirimtare" dhe "clirimit".  2/3 e kombit ngeli serisht nen pushtimin grek e serb, e 1/3 ngeli nen pushtimin gjakatar te sllavokomunisteve shqipfoles.  Eshte hipokrizi dhe papergjegjsi totale qe sot e kesaj dite flitet per clirim kombetar, kur akoma keto 2/3 te kombit Shqiptar jane te pushtuara.

Kurse po te ishte per ata qe shesin te tilla pordhe qe shet ti me siper, te gjith shqipetaret do kishin te njejtin fat, nga cameria ne kosove, apo jo more zoteri? Dhe nuk do te kishte sot, as Shqiperi, as shqipetar.

Dhe qe eshte e vetmja lufte kombetare eshte fakt i pamohueshem, sepse shqipetaret moren pjese ne ate lufte si komb, per here te pare ne historin e tyre, qe nga Cameria deri ne Kosove, eshte zhvilluar nje lufte e organizuar anti-fashiste nacional clirimtare.

Edhe njehere meqe paska qene lufte nacional clirimtare, pse Kosova dhe Cameria nuk u cliruan nga pushtuesit greke dhe serbe, por ngelen prap ne duart e tyre? Biles Kosova ngeli me deshiren e plote te nacional clirimtareve, te cilet prishen dhe Mukjen per kete gje, sepse e thonin qarte qe Kosova te ngelet nden Jugosllavine mbas luftes.

Jo ore zoteri, se une nuk shes pordhe po flas me mende ne koke dhe jam cliruar totalisht nga propaganda sllavokomuniste.   Nuk mund te flasesh per clirim nacional, kur 2/3 e tokes dhe popullit tend ngelen prap ne duart e pushtueseve dhe armiqeve te vertete te popullit Shqiptar, Serbet e Greket.

Edhe njehere ne ndryshim nga ty, une nuk e percaktoj Shqiperine nga Vermoshi ne Konispol.  Shqiperia per mua eshte ajo qe perfshin Kosoven, te gjithe Malesine, Presheven, Iliriden dhe Camerine.   Alternativat e tjera jane kushtezime te tjereve te mbeshtetura nga qarqe tradhetaresh.

Po si ka mundesi qe ata qe jo vetem s'kane luftuar por dhe kane qene bashkepuntor te fashizmit ( per bijt e tyre e kam fjalen), dalin dhe flasin per daten e clirimit!!!

 

 Une kam pjestar te familjes te rene ne L2B dhe pjesetar te gjall qe kan luftuar  L2B.

po e pastaj ? a nuk te mjafton personalisht kujtimi i heroizmit te tyre ? perse kerkon qe t'ja imponosh dhe te tjereve, atyre qe partizanet u kane vrare te aferm te shrenjte, qe te festojne me ty ? perse u krijon dhimbje ?

 

Po pastaj? Pastaj ka edhe mijera familje te tjera si imja, pa kontributin e te cilave nuk do te kishte Shqiperi. Prandaj ka edhe nje dite per nder te te reneve, pa gjakun e te cileve nuk do te kishte Shqiperi. Une jo vetem qe personalisht do i kujtoj, por edhe do jem pasardhes i denje i tyre.

Une nuk kerkova qe te gjith te perkujtojne te renet, por vetem qe te na lene ne te tjereve qe e vleresojme kontributine  tyre, dhe qe u ndihemi borxhli ti perkujtojme te qete, dhe RESPEKT, RESPEKT, RESPEKT o njerez, te pakten ne kete dite mos hidhni balte mbi ata qe dhane jeten, e perseris per te 100-n here jo per politik, jo per nje te ardhme ne diktature, jo per vellavrasje por per LIRINE E SHQIPERISE. Kaq.

Ka patur dhe gabime ne lufte , ka patur. Ata balliste dhe kolaboracioniste qe u prinin gjermaneve ne djegjen e shtepive bashke me te moshuar dhe femije brenda ne fakt nuk meritonin plumbin. Por ishte operacioni dimrit dhe lule nuk kishte!!

 ndersa sot besoj se veturen ti shqiptari e ke gjermane, mercedez. bythen po ja lepin gjermanit per te te hequr vizat e qe te futesh ne europe (ne fakt ne gjermani, se europa eshte me e gjere se kaq)

Po mire z. Hajdar, si ish-partizanet e Frances edhe ne.  Kur harruan ata "ca sherre te vogla" shekullore me Gjermanine, pse mos t'i harrojme dhe ne? 

Mercedezit gjynaf me i ra n'qafe ama.  Kur s'u dridhen dockat psh doktoreve hebrenje ne US me e ble, ne me c'fryme jo-kapitaliste duhet me e bojkotu? smiley.

  ate po te them dhe une moj xhane, qe po te kemi nja dy pare mend duhet ta harrojme luften sot, siç e harroi dhe francezi qe ka luftu me gjermanin me shume nga ne e ndoshta historikisht. 

sot u be e qarte (jo se eshte e vertete po sepse kjo po gjen zbatim ne praktike, kupton tina smiley ) se me te drejt kish gjermani (me toçin hitler) qe luftoi komunizmin, sesa komunistat qe luftun gjermanin.

sikur keta qe flasin per luften te qendrojne, akoma sot, heroikisht ne istikamet e shkuara, me flamurin draper e çekan e gjithnje ne llogore apo bunker kundra kapitalizmit gjakatar, nuk do t'u kisha thene per bese nje fjale e do ti respektoja bile fort, megjithese shumica mund te kene fytyra te poshtra njerezish te ulet qe as ne tavoline nuk dua t'i kem.

 

naten yll, deri neser smiley

Dakort, por ai toçi nazist ne fillim nenshkroi ca llafe me toçin tjeter kamunist.  Pastaj i prishen llogarite.  

Francezet, amerikanet e me radhe, i kanu harru me i llaf (s'di c'bejne dmth neper akuariumet virtualistane perkatese per pune datash) ama D-Day e ca sebepe te tjera i perkujtojne. 

PS: pertej sarkazmes per kripe e piper per llogje peshku, personalisht jam kunder mpleksjes se LANC me diktaturen me vone.

bonne nuit, a la proche smiley.

O monda po kjo diktatura me vone, ra nga qielli keshtu me parashute? A nuk e vendosen ata udheheqesit "legjendare" te "LANCIT" kete diktature?

O çuna e goca, jemi me 1 dhjetor ore, lereni tani e prisni 29 nentorin e ardhshem, te gjitha do i thoni nashti ?

Apo do i kepusni nje kthim shiriti kur te vije rradha ?

 

Jo mor se mund te jemi "cliruar" edhe ne dhjetor ne.

 Ste le as puna rehat!

O Bej qe ka shkrujt ket: "o se m'kushton nonji gjo me tu pergjigj, po vetem per kenaqsine morale" Kenaqsi morale eshte ajo e te renditurit ne anen e atyre qe luftuan kundra NAZI-FASHISTEVE ( te cilet cuan 300 shqiptare ne kampet e cfarosjes!) Nese je me ate krah qe i perkrahu, normal qe sdo tregosh se kush jeni JU!!

I Pakapshmi tha qe jam bir ballisti e kulaku po akoma sthote a ishte nga ata qe i ndihmuan okupatoret apo jo?! Nese je nga te anes qe e lagen pak ketu dhe e ngjyen pak atje, NUK KA ASGJE TE KEQE! Perkundrazi, dime se me ke flasim!

Luften kundra pushtuesit e fituan ata qe e luftuan! Dhe ata qe e luftuan kane te drejten morale, te njohur edhe nga mbar bota!

Keind, thua: "Gjermanet si erdhen iken. Ne 82 filluam ti kerkonim eren, dhe sot u lepijme bythen."

Kujt dhe kush tja lepij bythen? Nazizmi i djeshem denohet edhe sot ne Gjermani!!!! Bythen dje ja lepine te tjeret, ata qe akoma nuk kane aq guxim sot te thone se perse jane kundra ketij festimi te fitores?!

 

Per mendimin tim, nje nga atributet me te vecanta te shqiptarit eshte se kur afron fundi i nentorit, dhe deri nga mesi i dhjetorit, shqiptaret fillojne e hahen me njeri tjetrin e lagu, apo s'e lagu dhelpra bishtin kur kaloi lumin ne kulm te mesnates. Po qe se e lagu, duke qene se bishti i vinte nga mbrapa, i bie te kete dale nga lumi diten e re, po qe se nuk e lagu, i bie t'a kete kaluar diten e vjeter. Une propozoj qe 28 Nentori te jete dite qe te simbolizoje luften e shqiptarit per liri, dite e shenuar nga Skenderbeu, Ismail Qemali dhe nga lufta Nacional-clirimtare, qofte kjo lufte prej komunisteve, qofte prej ballit, dhe 29 Nentori te simbolizoje diten e dhelpres. Nderkohe propozoj 30 Nentorin si dite dhuratash, qe muhabeti per dhelpren te mos zgjase deri per vit te ri.

Lul, jashte shakave, ne do kemi problem me historine e 39-45 edhe per te pakten 50 vjet te tjera. E tmerrshme si dhe e pabesueshme. Jo aq per te jetuarit me te kaluaren; thjesht kur mendon sa energji pozitive shkojne kot duke u rregju (cancel out) neper sherre pabukse.

Em, nuk e kam me shaka fare. T'a them pa doreza qe ky eshte nje nga ato debate qe mua me ben te ndjehem shqiptar. Imagjino t'i shpjegosh nje te huaji se per cfare jemi duke u ngrene. It's a buzz. Storytelling at it's best, dhe kur vje funi, bo vaki s'te merr vesh fare. Eshte shqiptari puro. Nuk e di, kam nje poezi ku dhe e kam perdorur, ku i flas nje femre qe as nuk do te me pergjigjet, aq sa detyrohem t'a hedh muhabetin edhe tek 28-29a qe t'a bej te flase. Eshte e pamundur te jesh shqiptar dhe te mos kesh nje opinion per kete. Dhe jo vetem qe nuk me duket problem, por uroj te ushqehet drama edhe neper olimpiada debatuese, ku njera pale te rendise te gjitha argumentet per 28-en, pala tjeter argumentet per 29-en, e te fitoje kush eshte debatues me i mire. T'a kam aq seriozisht, sa qe edhe pse kete vit kam vendosur te argumentoj per 28-en, vitin tjeter kam vendosur te argumentoj per 29-en. Hell yeah! Flasim mot, si ata miqte qe u zune per bishtin e dhelpres, e kur u takuan pas nje moti, u zune prape. Uroj per te miren tende te mos me kesh kundershtar. 

Ore e ka thone berberi qe ne komentin e pare (megjithese me pak ironi) qe kjo klike qe eshte sot ne pushtet me qellimq e te eresoje luften clirimtare kunder fashizmit, ngre ne qiell 28 Nentorin diten e pavaresise!! Pra si te thuash qe kjo eshte dita me e shquar per tu festuar si feste per shqipetaret. Tani ju pyes ujne juve: Kush eshte dite apo periudhe (quheni si te doni) me e rendesishme e Shqiperise fitoria me lufte ndaj okupatorit Italo-Gjerman, apo 28 Nentori 1912 dita e pavaresise!!!!! Po pse a eshte e vertete qe me Nentor 1912 ne fituam pavaresine duke ngritur nje flamur e firmosur nje cope leter? Kjo eshte nje teme qe duhet diskutuar pasi mund te na ndodhe, sic thote edhe Berberi, qe te na mbidhen aty ne Himare Bollano me shoke, te na ngrene nje flamur grek tek kalaja e Himares, si dhe te na firmosin edhe nje leter ku te deklarojne pavaresine e Vorio- Epirit! Pse kjo quhet pavaresi e nje kombi apo teritori?

Hajt tani vrisni mendjen se kush eshte me i rendesishem Nentori i 1944 apo Nentori i 1912?

Te falenderoj nga zemra qe ke folur keshtu. Tamam fjale te sinqerta. Nuk ka bishtra dhe llafollogji, vetem drejt, dhe per kete duhet te te jemi mirenjohes. Shpallja e Pavaresise se Shqiperise dhe krijimi i shtetit shqiptar, qenka dicka e parendesishme ose e vogel krahasur me dy pushke te shkrehura ne luften e dyte boterore, dhe qe si Italia dhe si Gjermania, kapitulluan dhe u munden per shkaqe qe shqiptaret nuk llogariteshin fare. Edhe sikur te mos kishim luftuar fare ne ne Shqiperi, Gjermanine, Italine dhe Japonine do ti mundnin dhe kapitullonin te tjere njerez, te tjere shtete dhe te tjera forca. Ndersa po te mos kishte qene 28 Nentori 1912, Pavaresia dhe Krijimi i shtetit shqiptar, ne luften e dyte boterore shqiptaret do te kishin luftuar, por per shtete dhe vende qe nuk do te kishin emrin Shqiperi, por mund te quheshin Greqi, Serbi, Itali apo dicka tjeter.

Pavaresia dhe krijimi i shtetit shqiptar, duke marre edhe njohjen e shteteve te tjera, eshte akti me madhor politik i shqiptareve, komunistet kete nuk e pranojne. Bravo u qofte. Kjo i shpjegon te gjitha.

Ore ti merr vesh apo jo? Pavaresi do te thote te qeverisesh nje komb apo nje teritor te caktuar qe e ke shpallur te pavarur (me hir apo me pahir) nga qytetaret e atij vendi. Tani o i mencem me thuaj se kush e qeverisi ket teritorin e pavarur qe quhet shqipni duke fillu nga 29 Nentori i 1912-tes? Po ta them edhe njehere osht shume kollaj me firmos i cope leter apo ene me ngrejt nje flamur, sic do me e bo ene Bollano, por do bythe qe me e qeverise!

Po bindem qe ju jeni njerez pa atdhe. Pavaresia ishte akti qe ju tregoi botes se keto troje kane zot, kane njerez qe duan shtetin e tyre dhe nuk ka fare te beje se sa territor kontrollonte dhe administronte qeveria e Ismail Bej Vlores. Ishte akti, qe duhet nenvizuar erdhi pas kryengritjesh dhe gjaku te derdhur qe ndaloi copetimin e metejshem te trojeve shqiptare, fatkeqesisht jo ne kufijte natyrore te Shqiperise, por kete Shqiperi "londineze" qe kemi sot dhe na jep emrin shqiptar.

hahahahahahahahaha, po ti me keto qe thu sikur je tamom me nje mendje me Bollanon. Ene ai kete gje po ben, do me i tregue botes se trojet e Jugut jane Greke. Por akti nuk krijon pavaresine mor xhan. Deshira osht nje gjo dhe takati osht nje gjo tjeter. Dhe fakti qe une po kundershtoj se ajo qe u be me Nentor 1912 nuk themeloi pavaresine e shqiperise nuk do te thote se jam njeri pa atdhe. Jo ore atdheu im eshte RSH, sic mund te jete i yti Kanadaja, por pavaresia nuk u fitua me 1912, prandaj Nentori 1944 per mua eshte nje feste me e rendesishme etj etj...

Me fal, ti paske atdhe, por me duket paske Greqine. S'ka asnje paralele ndermjet lajthitjeve seperatiste te bollanove, qe jane pakice etnike ne vendin e shumices autoktone, me aktin e pavaresise se Shqiperise qe perfaqesuesit e shqiptareve, qe ishin shumica ne te 4 vilajetet, shprehen vullnetin e tyre per shtet te pavarur dhe sovran. Po te mos kishte qene ky akt, keto 4 vilajete do te ju ishin dhene fqinjeve te Shqiperise, ne baze te mbeshtetjes qe kishin nga fuqite e asaj kohe.

Pushket qe shkrehen komunistet, edhe sikur te mos flasim per luften civile dhe synimin per te marre pushtetin, shkreheshin ne nje Shqiperi qe njihej si shtet sovran dhe i pavarur qe nga 1912-13.

Ne paskemi pune ketu. Kaq rende qenkan keta?

Ore po deshe me lejo te iki e te fle se po me vjen gjume. Te dy ne te njejten llogjike jemi. Qe pavaresi nuk ka pasur me 1912, por ti e shpreh si vullnet apo deshire per pavaresi e une me lart ne komentin e trete pak a shume te njejten gje them. Pra jemi ne unison te plote.

Une ne unison me ty, mos me ofendo kaq rende. Ti qenke rast i pashprese.

Imgjinoni se si do ta quanin nje amerikan qe mohon deklaraten e pavaresise se vendit te tij, qe kur eshte shpallur kjo pavaresi, britaniket kane qene akoma aty dhe po benin lufte, ishte nje shpallje formale.

Ah po bonin lufte, pra spaska qene edhe aq formale! Po Smojli ca lufte boni? Apo e qu lufte ti ardhjen me anije nga larg dhe udhetimin me karoce deri ne Vlore, si dhe friken se mos e vrisin po vete shqiptaret gjate rruges?

Tani ika se me ty nuk ja dale dot. Nga vete nickname qe i ke vene vehtes ke nje supremaci karshi meje (nje i burgosur per shpifje) qe pa filluar akoma ndeshja.

tash i vune kapakun - hahahahaha - megjithate te falenderoj per sinqeritetin, na shfaqe ne pellembe te dore ate qe ne te vertete kane bindje komunistet.

Ju periudhen e Zogut nuk e njihni dhe vleresoni, qe ishte periudha ku u formua shteti modern shqiptar, dhe deri diku ju kuptoj ketu, po ju nuk njihni as Shpalljen e Pavaresise!!! Ej bela...

Po sigurisht dita e pamvaresise eshte me e rendesishme,pse LANC e qu ti ate qe ca fshatare i gjunin me pushke 128 gjermoneve nga kodra te cilet kishin nalu rruges duke honger konserva?

 

Po te pakten e gjunin nga nje pushke dhe i bonin gjermonet qe ta linin pa honger konserven (kon qene shume te mira ato konserva), po ata agallaret ne vlore as flamurin nuk e ngriten se nuk kishin. Ajo foto qe kemi pa ne osht bo 1 vit me vone se ju desh Marigos se shkrete plote 1 vit me e end at flamur, se kishim nja 300 vjet pa te dhe e kishim haru fare.

Dakort jam por ama flamurin e ngriti Ismail Qemali me doren e vet,kurse gjermont iken se u merziten duke nejt kot se nuk shkrepen as nje pushke,kunder kujt ta shkrepnin?

Llogje me konserva peshku. Nejse. Disa admirues te gjermonit nazist  i cili historine e shkruajti me 50 milion viktima mund t ken dhe arsye biologjike por kto s duhen ngatrru me faktet historike.

O Brad-o, shkofsh n'Bayerischer Hof ene humsh kuleten kur t'vi puna me pagu, ishalla smiley

Hej, e ke pa filmin Star Wars? Po gjermonet n'krahasim me ne ishin si ajo ushtria e kloneve me rreze lazer te ai planeti i xhuxhmaxhuxhave me shtiza guri mer. S'ka t'boj shum dyfeku ta kom llafin. Diten qe erdhi gjermani/ me makina te medha/ Lyer me boje bari / qe te mos i shihnim na... smiley

Tanke nuk kishim mer jo. Mitroloza kon pas qen marka Breda (italion), Maksim (kta ftoheshin me shurre ne mungese te ujit) dhe Sharrs. Vetemse varianti ka qen "ne mos kini arme gjeni/ ia rrembeni atij qeni". Popll fukara mer... me t'rrembyme.

Po emo se humbja e kuletes me ka pengu deri tashti me pagujt.

Sa per sharrsin e di ti qe u vrane kater partizone duke e mesu dhe ne fund e mori korrieri dhe e boni fyell,se ka brime ne fund tyta.

Disa referenca te shkurtera per luften qe tregojne se hitorografia komuniste qe besojne idhtaret e saje nuk e shte e vetme ne interpretimet e fakteve.

Miku i ngushte i komunisteve  John Halladay shkruan per luften.

Permbi gjithckaje, Hoxha kerkonte te shkateronte perpara clirimit rivalet e tij Shqiptare . Britanezet e vleresonin kete veprim si te dyshimte, ose se paku te pamoralte dhe ne disa periudha nderprene furnizimin me arme ... per ti detyruar partizanet- por pa sukses. 

Hoxha mbasi e kishte pothuajse mundur palet e tjera ne luften civile i ka kundershtuar Britanezet ne ngulmimin e tyre per te sulmuar Gjermanet. 

" U ka folur edhe per nje mareveshje secrete nepermjet LNC dhe Gjermaneve qe te lejohej terheqja e tyre e papenguar si kembim per te mos sulmuar patizanet dhe mos demtimin e infrastruktures se vendit". faqe 33.

Stavro Skendi ne vellim me te rendesishem per Shqiperine Komuniste meret kryesisht me Ballin ku thote "Ne shtat 1943 Komunistet Shqiptare pranuan vendimin e superiorevete vet Jugoslave per te leshuar nje lufte totale mbi Ballin Kombetar".

... "Ky i fundit ishte i pamundur te luftonte te dy Komunistet dhe Gjermanet, ne pergjithsi e la luften kundra Gjermaneve." Lufta me arme ndermjet Shqiptareve i interesonte qellimit Gjerman sepse e ulte presion kundrejt trupave te tyre". Faqe 22

Amery thote per komunistet mbasi ardhjes se Gjermaneve.. "Tani qe Hoxha pa qe Gjermaet nuk kerkonin te impononin rregjimin e tyre pertej qyteteve dhe rrjetit kryesor te komunikimit , ai vendosi qi ti perkushtoje forcen e tij kryesore per te sulmuar dhe per te shkateruar forcat e Ballit Kombetar. Si rrjedhoje ai refuzoi te ratifikoje Mukjen dhe ne Tetor 1943 i dha nje urdher te gjithe forcave partizane qe te sulmonin dhe te shkateronin forcat e Ballit kudo qe ti gjenin ato, edhe ne rastet qe do te qe do te shkaktonte nderprerjen e operacioneve kundret Gjermaneve" faqe 65.

Amery tregon me vone ne liber se si Komunistet trajtuan te tjere udheheqes nacionale si Gani Kryeziun i cili kishte luftuar Italianet dhe Gjermanet vazhdimisht dhe qe ne fillim. "Ata e urdhuruan ate qe te bashkohej me L.N.C ose te merte parasysh konseguencat e refuzimit. ..... ai u dergua ne nje udhetim nje ditor.... dhe kur kerkoi te kthehej ne Gjakove e gjeti veten te burgosur te partizaneve" faqe 310

Amery vazhdon per nje ngjarje tjeter, "Smiley i bashkua me ne ne Lester me 16 Shat (1944)dhe na tha ne per eksperiencen me Musa Pitsarin. Tre nete me pare Musai kishte ngritur nje prite vetem dy kilometra larg Tiranes, dhe i kishte rene nje autokolone Gjermane me gati njezet kamiona. Dy u shkateruan pernjehere, nderkohe Zogistet po prishnin kontrollin e rruges me nje makine te blinduar, kur ata pernjehere u sulmuan ne shpine nga Partizanet". faqe 295

Me falni ne advance per perkthimin

Dhe per kete gje Musa Picarin e pushkatuan komunistet kurse djalin Besnik Picarin ne vitin 1969 e rrasen ne burg dhe pastaj e interrnuan.

Prap pas gjithe ketyre debateve ne kete teme s'kemi marre vesh shume gjera te reja. Ok ate qe solli I pakashmi (nqs eshte i vertete) qe caktimi i 29 nentorit si feste qekna bere nga Enveri nje vit me pas, ne 9 nentor 1945, me kerkese te Titos. Tjeter mesuam ndonje fakt te ri? Apo veme vetem llogje?

 

Pata bere dhe nje pyetje me pare diku ... di gje njeri te na thote, te na sjelle ndonje burim artikell etj  nese ka, se sa shqiptare jane vrare afersisht gjate luftes, dhe sa prej tyre ne perpjekje me gjermanet e sa me njeri-tjetrin?

Gjjithashtu sic tha dikush me lart, sikur dhe te mos kishte ndodhur lufta civile dhe sundimi komunist qe filloi qe gjate luftes (qe ne fakt erdhi ne pushtet vetem gjate luftes, se me pare s'i pajrdhte kush komunistet), sikur cdo gje te ishte perfekte fare, thjesht nga fakti qe tani gjysma e njerzve nuk duan ta festojne kete dite si feste kombetare, nuk mjafton? Ka kuptim ta quash feste kombetare kur pervec gjithe sherreve vit per vit, gjysma jane kunder? Quajeni gjysemkombeare atehere. smiley

Se po e beni si ne kohen e komunizmit qe tregonin, qe kur bythegrisurit u bene nga sherbetore ne pushtetare dhe i merrnin te pasurve pasurine, pronaret duhet ti dorezonin pasurite e tyre duke kenduar e hedhur valle, nuk mjaftonte qe ti jepnin vetem. smiley

Sinqerisht, nuk ju duket puro komunist dhe i lajthitur ky ngulmim i juaji qe te gjithe ta pranojne dhe festojne kete si dite kombetare pavaresisht viktimave te asaj lufte, te luftes civile iniciuar nga komunistet, po dhe atyre qe u egzekutuan me pas, a te tjeret qe s'jane dakort te festojne bashke me juve dhe te hedhin valle?

Dmth nuk mjafton te kete nje dite perkujtimi deshmoresh, ku te perkujtohen dhe nderohen te gjithe te renet gjate L2B apo dhe te te gjithe luftrave, apo cado feste tjeter, po duhet patjeter tia imponojme gjysmes tjeter ta festojne, bile me shume se 28-en (vini re sa nga juve e denigroni kete feste ne kete teme) por per me teper ta quajne feste kombetare, por dhe diten e clirimit?

Se ketu eshte konflikti mesa di apo jo?

Gjithashtu a mund te na thoni, ka ndryshuar ndonje terminologji, qofte nje e vetme, ne retoriken tuaj per perkujtimin e historise dhe kesaj dite nga koha kur Enveri ishte gjalle, qofte edhe nje nga termat qellimisht te zgjedhura (dita e pavarsise quhej dita e flamurit, 29 clirim kombetar, e gjera te tjera absurde) ne ate kohe per propogande?

Dmth vertet jeni kaq te verber saqe nuk e shikoni se cfare eshte konkretisht qe ju mban te lidhur me zinxhire ne kete retorike puro komuniste dhe percarese akoma dhe sot? Dhe nqs po, pse nuk beni ndonje film te tipit Die hard communist, ose Communism in the after life? smiley

Qe te shkruash nje shkrim te tille nuk duhet me shume se dhjete minuta te qendrosh ne nje ambient me jo me shume se pese persona dhe ti degjosh se cfare thone,dua te them qe nuk ka thene asgje qe mua si lexues te me beje pershtypje,qe te analizosh kete teme keta dy tipat duhet ti ndash patjeter ca ka bere mire tjetri dhe ca ka bere keq,te dy bashke nuk mund ti fusesh ne nje kallup.

Ky shkrim me kujtoi nje bisede qe beja me hallen time kur isha ne Tirane,keshtu thoshte dhe halla ime jane te dy njesoj dhe nuk kane ndryshim nga njeri tjetri,po jo mi halle i thoja une ky i gjati ka rrah gruan,eeee me thoshte halla,ca me ka gjet mu qe me ka rrah burri gjithe jeten,friken duhet ta kesh kur burri nuk te rreh.

Dhe keshtu,rrofsh ti moj qe e ke shkruar kete artikullin se kush do e kishte kujtuar te shkreten halle.

Ja paskam fut kot e kisha per teka ajo tema tjeter po ec mo isoj eshte se halla ka qene kulake,ca te boj nuk kam me postime per sot,naten e mire.

"Nuk mund të festohet një ditë që shënon fillimin e diktaturës absolute, prishjen e burimeve natyrore, futjen e njerëzve për të banuar nëpër kapanone me kate, prishjen e qyteteve dhe trashëgimisë qytetare, ngritjen pa të ardhme të ndërtimeve të reja; fillimin e gënjeshtrave të lugëve të florinjta më 1945, se një pesëvjeçar pune ishte një hap drejt parajsës barazitiste (e cila ishte të paktën 1 km larg), e duke vazhduar me çekun e bardhë më 1991 me ardhjen në pushtet të komunistëve të rinj."

dhi injorante! 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).