Mirësevini në Shqipëri

Ka nje energji dhe nje ndjenje perparimi ketu qe te ze per fyti. Nje vend i vogel dhe i varferuar me nje histori te pamundur staliniste, po shnderron 17 vjet liri ne dicka te mahnitshme. Dallavere dhe mekate te tjera sipas qejfit? Patjeter. Parkingjet plot me benza. Po kjo eshte vec nje pjese e rrefenjes qe permban paepuri, fisnikeri, si dhe humor te hatashem. Nese ky eshte vendi i 28 apo 29 i bashkimit, atehere do te kete nje aresye per te festuar: vazhdimesia e nje ideje qe ne, te murosur me se thelli ne injorancen e gazetave, ia kemi humbur idene fare.

Ne cilin vend te botes 88% e popullsise do te donte te na bashkohej ne Klubin me perbuzes? Kapërceje Brukselin dhe futja per ne jug. Po shkojme ne Shqiperi, sepse aty mesojme dicka paksa te turpshme per veten tone – dhe kapadaillekun tone ishullor.

Shqiperia? Ekonomia ne rritje edhe kete vit (me 2%) kur gati gjithe bota vazhdonte te binte. Sistemi politik ne nje ngerc te roitur prej zgjedhjeve te pergjithshme te qershorit, kaq te ngushta sa humbesit socialiste vazdojne te bojkotojne Kuvendin, duke mbushur rruget e Tiranes me protesta kete fundjave. Por me ne fund, javen e shkuar mori leje zyrtare per te negociuar hyrjen ne BE. Shperblimi perfundimtar per vite te tera perpjekjesh mund te jete vetem pak vite tutje (me ate 88% mbeshtetje te vazhdueshme).

Kur degjon presidentin e Shqiperise, Bamir Topin, qe nenvizon “vizionin” e tij, perfundon ne rrugen me tulla te verdha te Brukselit. Dhe kur viziton Tiranen pas pak vitesh, gjen nje aeroport te ri, nje rruge(autostrade) te re ne qytet, rruget me sere dyqanesh, kafe ne cdo qoshe, blloqe vigane apartamentesh qe s'te lene te shohesh qiellin. Vetem gropat s'ndryshojne.

Ka nje energji dhe nje ndjenje perparimi ketu qe te ze per fyti. Nje vend i vogel dhe i varferuar me nje histori te pamundur staliniste, po shnderron 17 vjet liri ne dicka te mahnitshme. Dallavere dhe mekate te tjera sipas qejfit? Patjeter. Parkingjet plot me benza. Po kjo eshte vec nje pjese e rrefenjes qe permban paepuri, fisnikeri, si dhe humor te hatashem. Nese ky eshte vendi i 28 apo 29 i bashkimit, atehere do te kete nje aresye per te festuar: vazhdimesia e nje ideje qe ne, te murosur me se thelli ne injorancen e gazetave, ia kemi humbur idene fare.

Cfare shohin 88% kur veshtrojne perqark? Nje Greqi te padurueshme per te futur dhe Shqiperine brenda. Nje sere vizitash nga dinjitare te Foreign Office (ministria e jashtme) – David Miliband, Glenys Kinnock – qe mezi presin per nje Bashkim te zgjeruar. Dhe probleme, veri, jug, lindje dhe perendim.

Kroacia dhe Sllovenia mezi zgjidhen nje mosmarreveshje mbi te drejten per bregdetin. Bosnia i eshte kthyer majes se paqendrueshmerise ne Ballkan ne nje kohe qe ekuilibrat e burokracise fillojne te coroditen. Serbia, nen udheheqjen e nje presidenti me te ndjeshem, vazhdon te mbahet peng nga nacionalizmi i vjeter, ogurzi nga brenda – dhe Kosova qe eshte nje katastrofe etnike gati per te shperthyer. Shto ketu dhe dy kalamajte grindavece, Maqedonine dhe Malin e Zi, - dhe te gjithe i kap drithma e nje rajoni qe zhytet ne mosbesim dhe larje hesapesh.

Fol me deshmitare nga anet e Ballkanit, dhe pergjigja qe kane ne maje te gjuhes eshte BE-ja.

Na shtoni sigurine. Na jepni nje cohe te percaktuar per tregetine dhe ndihmen; na ndihmoni te mos ndihemi si depo rraqesh ne nje qoshe ne fund te kontinentit. Dhe na beni te ndihemi qe nese arrijme progresin qe na kerkohet nga ju, do te shperblehemi.

Dhe ka nje aresye te shohesh pertej 2000 km nga Tirana ne Londer dhe te shkundesh. Mendja te vete te gjithe mosbesimi leshuar mbi nje “te pazgjedhur” Cathy Ashton, qe politika e jashtme e BE-se eshte nje boshllek i pakuptimte. (kush dreqin e zgjodhi Henry Kissinger-in apo Condoleezza Rice-in?) Por politika e jashtme qe na duhet me shume te gjitheve perfshin qendrueshmeri ne prag te shtepise dhe marredheniet rrotull kufinjve tane.

A mund te ndalet ne Calais(Fr)? Nje anekdote pa shije kujtohet ne muajin kur shpertheu lufta e pare boterore ne Sarajeve, ne nje varr te zbrazur te shtruar me lulekuqe. Nje fyerje per trupat britanike qe ndihmojne ne ruajtjen e paqes delikate ne Kosove dhe Bosnje. Nje iluzion qe venit mesimet e mahnitshme te jetes evropiane qe prej renies se murit te Berlinit.

Eshte nje mosperfillje dhe perqeshje ne sy te nje bote qe do te afrohet. Nje bashkim prej 34 ose me shume vendesh? Po avitet, permes perdes se zgerdhirjes. Dhe nese per t'u kenaqur ju duhet nje vizion qe mezi mbahet ne kembe, ejani ne Sheshin Skenderbej ne Tirane, dhe aty, midis gropave, do te gjeni filiza shprese. 

Marre nga "The Guardian". 
U orvat ta shqiperonte, analfabeti zotrules.

25 Komente

Tull fare..po me bon mos e pendu mo qe i jom betu besnikeri Mretneshes. Per Ingliz si Peter Preston jom kail me mor sqimitarin e me shqep n'tru Afganin e par qe me del ne rruge.

Long live the House of Windsor!

Artikull c'ka.  Ama komente(t) me semuren smiley.

Ai muhabeti i benz-ve u be BOZE.  Nga te gjithe ata/ato qe njoh une qe kane benza, nuk merren me krime.  (I feel like cursing really really really bad now ...)

100 % dakort me ty Monda. Vetem shqyqyre kesaj here nik kishin shkruar qe muslimanet shqiptare shpetuan hebrenjte se dhe kjo sentence me ka ardhe ne gryke. smiley. Sa per komentet te faqja une i lexova qe mbrem dhe mu ben njecik kacurrel floket(dhe pse i kam me onde smiley ) Por as nuk e mora mundimin te pergjigjem.Jan te gjithe serb grek fyromjan bullgar rumen.Na shajne keta qe jan si ne nuk na shajne angelzet. Ti e di si themi ne nga vlora i shari te shan haha.have a good day m8 si thon down under smiley

Ajo e "shyqyres" ishte permendur ne komentet smiley.

Nuk e di nga jane komentuesit.  Megjithate nga PR business jemi keq.  Dakort, per arsye bindjesh personale, gjindja mund te mos bie dakort qe ia vlen te merremi me PR, por une thom qe po. 

Sipas vaktit, have a great evening smiley.

Ja ky eshte  nje artikull me i balancuar, jo ai tjetri qe qitet ne krye para ca ditesh. Flet per problemet, dhe me ironi biles. Po flet dhe per gjerat pozitive, sado qe dhe ato i paraqet ne nje prizem snub, packa se kritikon te njejtin mentalitet.

Flm zeterele.

 

Political system on turbulent hold since a June general election so tight that the Socialist losers are still boycotting parliament, filling the streets of Tirana with protests last weekend.

Zing! smiley

We're boxicated right now Peter, come back again and hopefully the people on the street will be there because of a concert or celebration unrelated to loserly boxish causes. smiley

Ja ky eshte  nje artikull me i balancuar, jo ai tjetri qe qitet ne krye para ca ditesh. Flet per problemet, dhe me ironi biles.

Ja dhe ky qe jep mend e ve nota. Po mirme mo Xhibervoki po anglisht pse shkruan, apo po komunikon direkt me Mr. Preston? Do kujtoj une se je delirant pa jo per gje. Xhibirvoki, think outside the box.

think outside the box

Votat jane brenda kutise, jo jashte.

P.S. Ti s'ke c'i ben autorit qe ju quajti losers dhe ma qit inatin mua? Losers, as he said. smiley

 

Idris, une komenteve te tua zakonisht vetem i hedh nje sy, tip skanimi. Jo se te kam inat, aspak, po jam munduar ti lexoj te plota me pare, bile dhe ti rilexoj disa here, po s'i marr vesh. Do jesh shume i felle per tu kuptuar nga gjinje te thjeshta ose me pak shkolle (partie smiley).

Me duken me thene te drejten si percartje shpesh, si nje monotoni e perseritshme me kaq perpikmeri saqe asnje njeri me mendje racionale nuk mund ti qendroje besnik nje perseritje te tille aq korrekte stili dhe termash per nje kohe kaq te gjate. Gjera qe zakonisht hasen tek ata qe flasin me vete, ke parasysh po te kesh vene re ndonje rrugve, qe kane nje subjekt te caktuar qe e perserisin jo vetem si subjekt, po dhe si fjale, over and over, aty i ka ngelur disku i trurit; disa jane te persekutuar dhe te survejuar nga shteti, disa jane gjeni qe kane humbur formulen magjike, disa gjenerale historike qe dikush don ti beje atentat, etj. Dhe tregimet e tyre kane ne fakt nje fare logjike brenda absurdit te tyre, po ti besosh ca thone, dmth ti thuash trurit ik pirdhu dhe ti marresh ato per te mireqena.

Po megjithate kjo ne vetvete si dukuri, dmth shkrimet tende tek Peshku, me bejne shpesh te qesh, dhe per kete te faleminderit. smiley

P.S. Duket qe eshte slow news/temash day tek Peshku sot, qe nga fakti qe po te jo vetem lexoj po dhe nderoj, dhe kaq gjate biles. smiley

P.P.S. Nashti fakti qe Emo dhe Tushja kane konsiderate per ty me puzzle-on me thene te drejten. But than again, Emo kishte konsiderate dhe per ypin. smiley Plus qe tek ura e meremeteve te komandantit ju pjek puna gjithashtu. smiley

Kurse Tushja, ajo eshte e thelle per vete, ka aspekte te saj qe i ka te ndryshme, dmth ndryshe shkruhen, ndryshe zhbirilohen, ndryshe lexohen. smiley

gjib, leje idrisin mos ma nga smiley

dhe prit aty se kam nji gjo per ty, dhe eshte fiks per temen e shqiperise smiley

 Qeka shkep me mish keci ky byrazeri..

Mua per vete ky shkrim me pelqeu per disa gjera; dhe jo se jam dakord me te gjithin. Autori nuk eshte shqiptar, dhe nuk ka asnje lloj interesi pse te shkruaje me lajle-lule per Shqiperine me demek per t'i permiresuar imazhin... po te ish ashtu, pale ca do kish bere. Apo c'jane inglezet te gjuhes... - biforcuta fare e kane.

Amma, me pelqeu qe autori ia arrin te nxjerre dicka pozitive nga gjithe situata ne Shqiperi. Qe paska dhe gjera pozitive. Dhe kjo eshte nje plus shume me i madh sesa po te permendeshin vetem gjera pozitive, qe do i hiqnin seriozitetin artikullit apo do velnin lexuesin. Dhe jemi apo s'jemi dakord politikisht ketu te peshku apo ne Shqiperi, biem apo s'biem dot ne nje mendje ne shqiptaret, te gjithe mund te gjejme dhe te numerojme gjera pozitive; madje dhe shume pozitive. Per te mos thene ketu: "sikur te na pyesnin te huajt"!!! Se can lepuri ferren pastaj.

Gjeja tjeter pozitive eshte nje note kritike, fare mire e theksuar qe autori i ben Evropes vete. pra, nuk qenka gjithe pengesa te ne. Pra situata nuk ka mbetur ne rreshtore sepse Shqiperia qenka shuma e te gjitha te keqiave qe BE-ja dashka te luftoje... paska te keqia edhe ne BE, dhe qenkan te shumta. Duke filluar nga ajo humanitarja (qe une e kam qejf me shume nga te gjithat)... me bukurine dhe madheshtine e kartes se pare te te drejtave te njeriut ne bote, qe nga Persia e lashte, 600 vjet para Krishtit, e deri ne ditet e sotme, kur shtetet kane levizur hancen dhe kane denjuar ta firmosin... dhe e kane thene me firme, qe shqiptari eshte i barabarte me frengun, inglizin, turkun, kinezin apo grekun etj... dhe qe ne Evrope... po mundohet thjesht t'i dale situates perpara, dhe qe ben cdo lloj perpjekjeje, si kombi me ne sinkron ne bote ne vizionin e te ardhmes dhe pikesynimet e tij... anetaresimi ne Klubin e perbuzjes kunder po ketij kombi.

Dhe pastaj te dobesite dhe te keqiat ne mesin tone, qe as nuk kemi nevoje fare te na i permende njeri; se jemi ne te paret qe nuk i duam; le te na i permendin sa te duan te huajt, ne as nuk mund te na rritet e as na ulet deshira per te luftuar dhe crrenjosur te keqen nga mesi jone. Progresi eshte synim llogjik dhe natyral i cdo populli te botes. Nuk ka pse te jemi ndryshe ne.

Gjithsesi... u nisa per ta perkthyer, per shkak se ky artikull permendej ne Klantv. Dhe ndoshta per te vertetuar qe interpretimi ne klan nuk ishte tendencioz, apo per te pare me te vertete se c'paska thene nje i huaj qe citohet sot...

Nuk eshte maksimumi i artikujve, por eshte nje bote me lart sesa artikujt e ca shqiptareve qe na dashkan "te miren".

Na shtoni sigurine. Na jepni nje cohe te percaktuar per tregetine dhe ndihmen; na ndihmoni te mos ndihemi si depo rraqesh ne nje qoshe ne fund te kontinentit. Dhe na beni te ndihemi qe nese arrijme progresin qe na kerkohet nga ju, do te shperblehemi.

Perzgjedhja e ketyre artikujve me domethenie te tille me te vertete argumentojne ate qe po vuajme ne realitet ne Shqiptaret pa Tellalle qe i vetmi argument eshte "se komunizmi zotrie".

Keshtu i nderuar Zotrules ndjehemi te "sigurte" qe dikush e njihka raportin e shqiptareve me BE nga brenda BE pa qene nevoja te dalloje ...racizmin smiley

Megjithate do kishim nje deshire per JU qe e keni kete aftesi te gjurmoni , gjeni dhe shqiperoni cilesisht ( ne vend te flm) sikur te qemtonit dicka pertej thirrjeve . Disa shkaqe PERSE.....dhe SI.....

Ketu eshte krijuar nje fizionomi me xhibiste  te  rafinuar dhe e drejteperdrejte e TELLALLIT qe nuk do vonojne te vijne me ...i ka blere RAMA ....dhe e mbushur me fraza prestigjesh e nivel verioresh se diktatura zotrie  smileydhe me thene te drejten ne pas tyre me o debiler smiley

Idriz. Une nuk kam asnje merite per kete artikull. Sigurisht, artikulli eshte aty, nuk eshte perkthimi me i mire i mundshem, por thjesht shqiperim; pa shtuar fjale te miat. Pervecse ne nje pjese te tij, ku kisha mundesi per shqiperim, por nuk e bera, kastile, sepse fjala e perdorur nga z. Preston ishte pikerisht ashtu sic duhej, dhe duhej thjesht "konvertuar" ne shqip.

Une mbetem gjithnje i mendimit qe kam shprehur sa here ketu dhe nuk luaj nga ai istikam sikur Shqiperia te hynte ne BE qe sot, dhe te caktohej presidente e perjetshme e BE-se. Keto vite, 90-2009, une nuk kam per t'i harruar kurre, pavaresisht se cfare mund te beje BEja per t'u shpaguar apo justifikuar. Trajtimi qe na eshte bere gjate kesaj kohe, duke mos harruar as te mirat dhe as te keqiat, me detyrojne te dal vetem ne nje perfundim! Sigurisht, jam mese i hapur dhe mirepres cdo lloj debati ne kete pike; bujrum, kush te doje, kush mendon ndryshe; le te paraqesim te gjithe argumentat tona. Dhe une kam nje te keqe; e filloj argumentin me FJALOR ne dore. Pasketaj, pak me intereson se sa kameleon do te behet tjetri dhe pse nje here te kuqen e sheh blu, njehere jeshile dhe njehere te zeze... te siguroj, qe ne nje argument te tille, une do jem i PARI qe me intereson te dal gabim.

and i tag gjibi in this pic smiley

hahahahahahahaahhahhah

smiley

Tushe, mire thua qe ngelen duke na vjedh nga Peshku gjithe mediat dhe kompanite shqiptare. smiley

P.S. Tani u kujtua qe u bene ca kohe qe s'po ta kerkoj. :think:

Pije te vdekme dhe nicker nicer te vdekem smiley.

Ka qene i pime ai pronari lokalit dhe ka kujtu se po vjen Nano , keshtuqe e ka shkrujt nga Xhin ( mos me thuj qe eshte pije tjeter ) ne Xhib. Te dyja turullosese , tym mo . Xhini si pije e ka nje te mire si ilac per astmen ...po Xhib pse i ka shku ne menje .....ec Bedrana! smiley

Na i llaf per artikllin smiley

 Zotrules, jam kurioz te di se si e fute artikullin e perkthyer tek kollona kryesore. Une kur perkthej ndonje artikull ekonomik nga hollandishtja, s'di si ta fus ketu dhe ja dergoj Blendit dhe Llukanit, mirpo ata nganjehere e vendosin (me shume vonese) e nganjehere nuk e vendosin, duke mi prere krahet per te perkthyer artikuj te tjere. 

E perktheva mbreme nga ora 3 e nates. E futa te "postim" nen seks'ionin "shkruaj" dhe sot ishte botuar. kjo varet nga gjendja shpirterore e adminit. Nuk varet nga ne. Po besoj se shumica e postimeve del ne drite; sidomos keto kohet e fundit qe peshku eshte bere si nderrmarjet ne kohen e Ramizit...

When you hear Albania's president, Bamir Topi, outline his "vision", it lies at the end of the yellow brick road to Brussels.

Eh mer,cer vizioni (ne thonjeza), ka Presidenti i Shqiptareve,pse keshtu?

Burimi i qelbet,gota e qelbet,filxhoni i qelbet,ho mer le ta pijne ujin(at-vizionin)se shqiptar jane!   

(Avokati)

BBC&The Guardian: institucione te fjales se lire, informim korrekt, profesionalizem te nje niveli shume te larte, te balancuar ne raportim, e verteta qellimi i vetem i tyre.

Me BBC-n e 10-ve pak po hajt mo...

Deri kur te huajt do te mahniten nga nje aeroport, nga nje autostrade apo nga lokalet ultra luksoze te bllokur???? eshte e mijta here qe e degjoj ose lexoj kete pershtypje. Problemet tona fillojne tek habia-mosnjohja qe te huajt kane per ne dhe tek varesia psikologjike qe ne kemi ndaj te huajve e mendimit te tyre. Jemi ende "te vegjel"....

 Xhibo ....tani erdha dhe pashe nje postim tatin smiley te perseritur , qe ishte nje leter kembim dashurie midis meje dhe teje. Fshesaxhiu na pat fshire te dyve smiley...pse keshtu mono k@qe paske ardhe ???? Mos je gjo Admin he dreq ?

Urime per nivelin e arritur ose gjithsesi qe vjen me "fshesaxhi" mrapa. Me qe i paske te regjistrume futi nje mballome nga une dhe asaj tates smiley

E lexove Tellallin ishte rujt smiley ....Ti ke nonji gjo per ate menune , jo artikullin 

Zotrules faleminderit per mundimin! (pune e modhe fort po nuk mori vlersimet e specialisteve te perkthimit!)

Artikulli eshte fiks i atij lloji qe ne kemi nevoje. Krejt ndryshe nga ai qe kish sjell Penari para ca diteve. (Jo Xhibo prej inotit nuk mjaftohesha dot duke thone qe jom dakort me ty. lol)

Ajo verejtja per Kosoven ishte pak e ceket per menimin tim po hajd mo po ja falim.

Sa per komentet, mos e rruni fare se nuk o nai gjo e re. Ne po i kena, me shumice, mrena "miqte qe na duan te miren" e jo mo jashte. Serbet, kryesisht, kane investu prej kohesh per ngritjen e nje rrjeti qe te shkaterroje imazhin e Shqiperise. Domosdoshmerisht, jane shume para nesh ne kete fushe. Po sidoqofte, ne fund ne mendien e njerzve ngelet artikulli qe ka firmen e nje analisti te afirmuar, e jo komentet anonime.

Lizo, nuk ka problem fare per perkthimin mer vlla, e as ca mund te mendojne te tjeret; prandaj e kom vu ene linkun e origjinalit... kush do, e lexo ne anglisht. e roncishme o me lexu i artikull te tille kur zonat anash e para-mrapa sikur nuk na e bojn qefin gjithmon. Me thon te drejten, nuk e mohoj nxitjen qe me dha tipi i autokritikes qe bo autori ne emer te menefregizmit hipokrit europian.

te themi ate qe eshte, asnjoni nga BE-ja nuk ka shkuar kurre me tutje se me na e lon gjith fajin neve. Ka pa kush nonjoni nojher qe noj zyrtar i BE-se te na jape kurajo te tille? Ne asi mnyr, gjithmon fajin e kena ne; dhe o acaruse ne kulm, sidomos kur shef e nigjo qe ka dhe shqiptare qe sot i bijn te njejtes daulle... a thu se ktyne s'u ka met gjo pa kuptu! 

Komentet te ai sajti as nuk i kam lexuar dhe as kam ndermend t'u kthehem tani...

Prisja ne fakt nje lloj reagimi ketu... po nuk erdhi. Duket qe pertej fasades dhe maskes qe perdorin shume peshq, ne te vertete jane shume te lodhur dhe raskapitur per t'ju permbajtur nje tematike, dhe e humbasin durimin shume shpejt... durim derri kane vetem llogoristet e PD-se, qe nuk lene gje pa perdorur per te permendur arritjet vigane, titanike, olimpike dhe hyjnore te komisariatit te tyre - PD-se. Me duket nje menyre mjerane reagimi, sidomos kur komentuesi nuk jep asnje gje nga vetja e vet.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).