Manipulimi i kujteses kolektive

Pak ditë më parë, akademikë të rinj e të vjetër nga hapësira gjermanike u mblodhën në Tiranë në një simpozium për “Vendet e Kujtesës” dhe mënyrën si mund t’u përcillen ato nga ana pedagogjike studentëve dhe të rinjve që kanë lindur në një kohë kur prishej muri i Berlinit apo pas kësaj. Thelbi i prezantimeve erdh’ e u reduktua te roli i kujtesës kolektive rreth dy figurave shqiptare, Gjergj Kastriotit dhe Enver Hoxhës. Po ndërsa i pari u trajtua më tepër si një rrezik ekzistues për kufijtë “labilë” të Shqipërisë historike, i dyti përbënte figurën qendrore simbolike të kujtesës postkomuniste, e cila simbolikisht ravijëzohet në çastet e rrëzimit të statujës së udhëheqësit, tërheqjen e pjesëve të thyera të trupit prej bronzi apo vendin e tij të mbetur sot bosh. Ndërsa referuesit po numëronin jo pa bezdi statujat e Skënderbeut shpërndarë nëpër sheshet e botës dhe po orvateshin të argumentonin teorikisht, përse brezi i ri nuk duhet të rritet më i rrethuar prej miteve të vjetra historike, një grup studentësh të departamentit të gazetarisë kërkuan të tërhiqnin vëmendjen për mite të reja të krijuara dhjetë vitet e fundit nga masmedia, ku më qendrori është ai i Enver Hoxhës. Sipas rezultateve të një analize të gazetave të përditshme që ata kishin kryer, figura e ish diktatorit ka qenë vetëm dy vitet e fundit mbi 1000 herë prezent në shtyp; për më tepër mbi dy të tretat e artikujve të hulumtuar, tregonin kujtime personale të individëve të ndryshëm, dokumente pa kurrfarë vlere vërtetësie që formësojnë një paraqitje tjetër të diktatorit.

Kjo enveromani që ka përfshirë dhjetë vitet e fundit shtypin dhe median elektronike nuk mund të kalohet më në heshtje. Po ato masmedia që tregonin dje pamjet e rrëzimit të monumentit të udhëheqësit, anijet e para të pas 90-ës të tejmbushura me mijëra shqiptarë në ikje, sot mbushin faqet e gazetës me kujtime individuale që ofrohen si kujtime kolektive. Dhe këtë e arrijnë përmes përsëritjes dhe vazhdimësisë. Gazeta që botojnë në numra të vijueshëm ditarët e pinjollëve të diktatorit që na vizatojnë një plakush të urtë, një Santa Claus të matufepsur që na paskësh jetuar në një tjetër planet prej atij që krijoi vetë, një gjysh të dashur e baba të devotshëm, ndërsa nëpër burgjet shqiptare kalbeshin mijëra gjyshër e baballarë të pafajshëm, një kastë komunistësh të vjetër që gjenerohen vazhdimisht në faqet e shtypit dhe nëpër ekranet tona, duke fituar një popullaritet shumë herë më të madh se në kohën ku ata vepruan, një numër ithtarësh në rritje që koketojnë me regjimin e djeshëm. Shkurt: një e kaluar që në vend të dekonstruktohej, po mitizohet dhe ngurtësohet në kujtesën kolektive, e cila për shkak të përhapjes dhe shtrirjes së saj mediatike ushqen përshtypje false mbi realitetin e së kaluarës dhe të sotmes.

Sipas sondazhit të bërë nga studentët me lexues të rregullt të shtypit të përditshëm, pjesa më e madhe e atyre që lexojnë dosierët mbi Enver Hoxhën dhe rrëfimet mbi komunizmin i përkisnin grupmoshës 50-75 vjeç, e shihnin veten si dëshmitarë të së kaluarës dhe merreshin me krahasimin e ngjarjeve të publikuara dje dhe sot. Kurse përfaqësuesit kryesorë të medias tregonin se Enver Hoxha dhe dosierët “botohen për të shtuar shitjet e gazetës”. Ose e thënë me fjalët e njërit prej tyre, „një numër gazete pa dosier (kupto: pa E.H!) është një numër gazete i varfër”. Në emër të informimit media manipulon dhe servir fakte që dikush nga të intervistuarit i quante “turp t’ua mësosh të rinjve historinë në këtë mënyrë. Është një gënjeshtër e madhe. Udhëheqësi na shfaqet si plak babaxhan që s’bën tjetër veç mat përditë sheqerin dhe tensionin”. Roli avantgardë i medias në manipulimin e kujtesës kolektive rëndohet edhe më nga fenomeni i mbivendosjes së kësaj kujtese me tentativën për ta rishkruar historinë me rrëfimet e ngjyrosura fajtor/viktimë, në një mishmash të informacionit/jo-informacionit, të së vërtetës/gënjeshtrës. Me gjithë sasinë e vërtetësisë që mund të kenë në vetvete të vërtetat e pjesshme, botëkuptimi i së tërës jep sidoqoftë një panoramë false, duke e reduktuar të gjithën në “më pak të vërtetë” se shuma e të vërtetave të pjesëve të saj. Dhe ndërsa figura e Gjergj Kastriotit ndihet sot e kërcënuar nga dekonstruktimi si rrjedhojë edhe e një tendence globale për shkatërrimin e miteve dhe kufijve kombëtarë, i dyti tenton të zëvendësojë të parin dhe për këtë pushteti mediatik përdor mjeshtërisht konstruktimin e mitit të dekonstruktuar në emër të lirisë së informimit dhe të kujtesës kolektive. Kjo e fundit nuk ekziston në vetvete, por merr jetë në komunikimin mes individëve, kur këta kujtojnë së bashku ngjarje të caktuara të së kaluarës.

Meqë edhe e kaluara nuk është diçka natyrale, porse krijesë kulturore, kujtesa rritet në proces të shoqërizimit të saj dhe formësohet në mënyrë kolektive duke krijuar kujtesën e përgjithshme, atë kolektive. Si? Duke ngatërruar realitetet bash sipas logjikës Luhmanneske, “ç’dimë për shoqërinë tonë, për botën ku jetojmë, e dimë përmes masmedias.” Veçse në shoqërinë shqiptare ku më tepër se kurrë jeta shoqërore ushqehet veç nga masmedia, e cila është kthyer në një sistem kyç për funksionimin e komunikimit shoqëror, nuk ka seleksionim. Një inkoherencë e tillë profesionale dhe etike nuk ndeshet në asnjë vend ish-komunist, pos Rusisë, por edhe aty ruhet masa. Pak javë më parë nipi i Stalinit hodhi në gjyq gazetën kritike “Nowaja Gazeta” pse një gazetar kishte shkruar se gjatë kohës së Stalinit, shërbimi sekret kishte bërë të “rridhnin lumenj gjaku”, duke sjellë si shembull masakrën e Katyñit ku qenë vrarë mijëra oficerë polakë nga ushtarët sovjetikë. Kërkesa e Dschugaschwilit u hodh poshtë, por në Shqipëri me gjasë mund të ndodhte e kundërta. Një diskutim i gjerë për një pozicionim më të qartë të medias dhe rolin e saj të padiskutueshëm në mbrujtjen e kujtesës kolektive do të reflektonte pjekuri dhe etikë qytetare. Fytyrat e konsumuara të së kaluarës në gazetat e përditshme, skenat post-post-moderniste ku kohët na serviren pa presje e pika, në mënyrë zinxhir dhe pas një makijazhi të rëndë bllokist: rëndojnë kujtesën kolektive, me një falsitet më shumë.

150 Komente

Nderkohe ne Rusi:

Medvedev blasts Stalin's defenders

Russian President Dmitry Medvedev has made an outspoken attack on those seeking to rehabilitate former Soviet leader Joseph Stalin.
Millions of Soviet citizens died under Stalin's rule and Mr Medvedev said it was not possible to justify those who exterminated their own people.
He also warned against efforts to falsify history and defend repression.

Per me shume klikoni ne link.

Ku mund te gjejme me shume informacion per kete simpozium dhe per materialet qe u prezantuan? Nese studentet qe moren pjese me lexojne i ftoj te na japin pak me shume informacion. 

 O Parrulle. Shif sa shpesh jane cfaqur kujtimet mbi Enverin gjysh, Enverin dashnor etj ketu tek PPU ne muajt e fundit dhe do e kapesh situaten.

Pikerisht. Dhe thelbi i shqetesimeve qe i kemi ngritur shpesh ketu tek Peshku sa here nuk eshte se njerzit apo gazetat flasin per Enverin, kjo eshte normale. Por per mendimin tim problemi qendron pikerisht me perpjekjet per te rishkruar historine "sa eshte hekuri i nxehte" dhe per te manipuluar kujtesen kolektive, sic thote vete autorja. Biles shpesh here kjo e bere nga vete protagonistet e fundit, Ramizi dhe Nexhmija, qe e kane tribunen e mediave te hapur sa here deshirojne te perpiqen per te rishkruar historine dhe per te rehabilituar xhaxhin Enver.

Bravo Jonida, pese yje. smiley

Enveri tek peshku pa uje shfaqet ne ndoshta 5% te hereve qe del ne shtypin shqiptar, dhe shpesh ne forme kritike ndaj shfaqjeve qe ben ne gazetat kryesore ne Shqiperi. Sa per mua "Enveromania" eshte pa gusto.

Tek "Shekulli" dhe "Panorama" gjen thuajse perdite histori roze te Nexhmies (sot psh, dje gjithashtu, edhe pardje), "Si u dashuruam me Enverin" e banalitete te tjera... apo ndonje "p... perle" qe keput Ramizi here pas here. Po sa vete i lexojne keto? Une them shume pak. Mosha e re jo e jo, po as te tjeret.

Degjova se Muc Nano do marre Ramiz Aline ne deja vu. Shpresoj shume qe te mos i beje fresk aty ne studio se do ishte mekat, sic qene ato intervistat e Nexhmies qe na hapen barkun para nje viti.

Blendo, e kisha fjalen qe ne (ose une te pakten) ketu tek Peshku kemi bere kritika per shtypin shqiptar, jo per Peshkun. Dmth aty e kisha fjalen per c'ka me siper.

Nashti dhe per Peshkun kemi bere kritika, po s'ka te njejten peshe sa gjithe shtypi bashke, dmth ndahen meritat dhe fajet e Peshkut.

Po meqe e permende shifren, kjo shifra 5% me duket si rritjet ekonomike te Berishes me 10 e 20%. smiley Per kohet qe une kam ndjekur Peshkun dhe shtypin, shumica, per te mos thene pothuajse te gjithe artikujt enveriste kane ardhur ketu, dhe sic thashe dhe per shtypin, nuk ka problem me shkrimet per Enverin ne pergjithesi (ne fakt ka mungese shkrimesh objektive per ate kohe) po me ato shkrime (shumica fatkeqsisht) qe perpiqen te rishkruajne historine dhe rehabilitojne figuren e tij dhe atyre monstrave qe jane akoma gjalle.

Bile meqe permende Peshkun ne kete pike per qendrimet rreth kesaj ceshtje, mbaj mend njehere qe kam sjelle ca links te nje video te Opinion/Fevziut qe kishte nje nga emisionet e pakta me natyre historike/investigative qe une kam pare per ate periudhe, dhe s'eshte botuar ketu. E vura diku si koment, dhe si koment u fshi nja dy here, s'e di ne u la me pas. Tashti eshte nje rast, dhe nuk po e them per ankese, po meqe po e permendim rolin e Peshkut, Peshku p.sh. mund te ndikoje pozitivisht ne krahun tjeter, ne publikimin e shkrimeve qe jane me objektive per ate kohe ne pergjithesi dhe per Enverin ne vecanti. smiley

Por tek ne, flas ne pergjithesi dhe pertej Peshkut qe te mos keqkuptohemi prap smiley ka shume njerez (pakice, po prap shume) qe ne nje menyre ose ne nje tjeter s'jane shkeputur dot emocionalisht/menderisht nga (ish)idhulli i tyre, dhe si te tille nuk munden dot ta gjykojne objektivisht Enverin dhe komunizmin, dhe per pasoje ka reagime pothuajse instinktive, sikur reagojne per prinderit, sa here qe flitet per keto gjera. Kjo vihet re dhe ketu, nga peshq te ndryshem. Kjo eshte tragjike vertet per ne si popull tashme 20 vjet me vone. Kjo shpjegon disi dhe realitetin e mediave tona ne lidhje me Enver-rehabilitimet, se te ishte nje popull tjeter mendoj gjera te tilla do sillnin irritime ne mase, dhe per pasoje do ndalonin. Imagjino p.sh. sikur te kishte ne Gjermani nga mediat gjermane kaq shume shkrime dhe emisione pro-Hitleriane dhe Hitler-rehabilituese, do behej nami. Apo dhe vende te tjera besoj.

një grup studentësh të departamentit të gazetarisë kërkuan të tërhiqnin vëmendjen për mite të reja të krijuara dhjetë vitet e fundit nga masmedia, ku më qendrori është ai i Enver Hoxhës. Sipas rezultateve të një analize të gazetave të përditshme që ata kishin kryer, figura e ish diktatorit ka qenë vetëm dy vitet e fundit mbi 1000 herë prezent në shtyppjesa më e madhe e atyre që lexojnë dosierët mbi Enver Hoxhën dhe rrëfimet mbi komunizmin i përkisnin grupmoshës 50-75 vjeç, e shihnin veten si dëshmitarë të së kaluarës dhe merreshin me krahasimin e ngjarjeve të publikuara dje dhe sot.

Deshmitare apo bashke-fajtore, apo bashke-vuajtes... apo IDIOTE te kthyer ne shtaze te sapozgjithura nga litari? Apo baballare te 30vjecareve te sotem qe po bejne kerdine?

një numër gazete pa [Enver] është një numër gazete i varfër

Udhëheqësi na shfaqet si plak babaxhan që s’bën tjetër veç mat përditë sheqerin dhe tensionin

pjesa më e madhe e atyre që lexojnë dosierët mbi Enver Hoxhën dhe rrëfimet mbi komunizmin i përkisnin grupmoshës 50-75 vjeç

ndërsa figura e Gjergj Kastriotit ndihet sot e kërcënuar nga dekonstruktimi si rrjedhojë edhe e një tendence globale për shkatërrimin e miteve dhe kufijve kombëtarë, i dyti tenton të zëvendësojë të parin dhe për këtë pushteti mediatik përdor mjeshtërisht konstruktimin e mitit të dekonstruktuar në emër të lirisë së informimit dhe të kujtesës kolektive

Do thoja qe ajo puna e grupmoshes 50+ vjec qe lexon per Enverin nuk do te thote asgje mbi peshen ndikuese (influenciale) te tij edhe sot ne formimin e botkuptimit nder shqiptare. Enveri transmetohet ne menyre kapilare nga mosha 50+ te 40+ te 30+ e kshu me rradhe, kuptohet ne tendence renese, por gjithsesi ne mase jo te neglizhueshme. Nuk ka si te ndodhe ndryshe. Kjo eshte aksiomatike. Enveri eshte nocion, eshte kategori njohese, eshte pjese ndergjegje ose nenndergjegje. Figura e tij njerezore eshte vetem levozhga ku duam te flakim disa nga thelbet tona tinezisht. Enveri eshte pjese e njeriut shqiptar. Ky, njeriu shqiptar, e ka provuar qe eshte i paafte per eksorcizma, ka inerci te pashembullt qe bashkeshoqeron per paradokson vetite refleksive pershtatese dhe kurrizkthyese nga era, perjeton dhe reagon ne menyre difuzive. Enveri vertet duhet studiuar me laps ne dore, sic thoshin dikur, por me kryesorja, me qetesi ne tru. Kjo, ne menyre qe te njohim veten. Ata qe bertasin me shume ne menyre nevrastenike kunder Enverit, e kane dozen e tij me te madhe se cdo kush tjeter ne vete. Ketu qendron ana sfinks e kesaj figure dhe nje nga celesat e shpetimit prej "spell"-it te saj. Duhet bere e qarte se aq sa e njihte Enveri popullin shqiptar, ne kompleks, rrallekush tjeter e ka njohur. Prandaj duke studiuar ate (jo aq veprat e shkruara, te kuptohemi, por veprat ne zbatim prej nesh, nocionin "enver" dhe refleksin e tij mbi realitetin shqiptar qe pas 45 deri me sot) ne njohim ne fakt pjese tonat; pjese qe me shume gjase nuk do na pelqejne fare. E rendesishme eshte te kuptohet se Enveri nuk ishte ceshtje fati, as rastesie. Aq sa nuk eshte rastesi qe nje fabrike automobilash nuk prodhon sheqer, por automjete. Enveri eshte prodhim i shoqerise sone. Kjo shoqeri natyrisht u ndikua sipas parimeve te njekohshmerise dhe krijimit persebrendshmi (simultaneity dhe endogeneity) edhe nga Enveri vete. Ama qe Enveri ishte prodhim shoqeror yni, kjo me duket e vertete absolute. Kurthi me i madh, qe ngashnjen jo pak, eshte trajtimi i pushtetit te tij duke thirrur emocionet (emotion appeal). Kur emocionet ndaj tij te davariten (a eshte e mundur kjo valle???), atehere kemi shpresen fillestare se hyjme te barabarte me te ne ring, duke patur arbitrin per fat nga ana jone. Pa ndodhur kjo, do vazhdojme te biem pertoke pambarim (continuous knock down).

... Ose ose, sikur te bente vaki e te na kapte plani Marshall a dicka e tille, edhe ky muhabet s'behej fare.  Ekziston dhe kjo mundesi.

Sorry emo, po emocionalisht nuk me "apeloi" kjo mundesia me lart.

Sorry Monda por Plani Marshall nuk kishte si te na kapte, sepse ne nuk i vume pushken komunizmit ( shumica e kam fjalen) si ne Greqi, Itali apo France. Ne i vume pushken antikomunisteve si ne Azerbaxhan, e Kazakistan. S'kishte si te na zinte Plani Marshall kur ne nuk paraqisnim asnje interes strategjik ekonomik per kete plan dhe vete jo vetem qe nuk beme asnje levisje te ishim pjese e Planit Marshall por i vume brylin atij plani. Sorry

Ndaj i jap Emos nje 10ce me * per ate qe ka thene

Eshte nje teme per Gladon ketu, qe pavaresisht disa detajeve, ca ngjarje jane te njohura.  Ne Greqi u be lufte civile, pas LIIB.  Ku cdo pale u mbeshtet (me arme e me the te thashe) nga boshtet perkatese.  Me shume greke humben jeten ne luften civile sesa gjate LIIB.  Ne Itali, komunistat u luftuan nga US, me ndihmen dhe angazhimin e plote te "mafies" italiane. 

Ndjese por s'biem dakort.  Sic jam shprehur edhe njehere tjeter ne lidhje me dicka te ngjashme, ne nivelin makro kur u ndane, keto na rane.  Dhe kjo ne asnje menyre nuk jystifikon, por akoma me shume, e ben me tragjike c'ka hoqi ne kurriz ky popull.

greqia, italia dhe franca e kishin qejf i rregjim kumunist n shqipni, t themi hakun, sic e kishte ene rusia n kazakistan dhe n azerbajxhan, bashk me meshtetjen e pjeses tjeter te dynjose. po ndajshin placken e luftes me i fjale. kurse ne ishim placka, kshu qe kto planet marshall ene kapterr nuk pijshin shum uje ktu ke ne.

E rendesishme eshte te kuptohet se Enveri nuk ishte ceshtje fati, as rastesie.

Peter Lucas kishte nja dy histori interesante, në një pjesë jep këto mendime të Lt. Nick Kukich:

"[Mehmet Shehu] could have taken over," Kukich said. "He was doing all the fighting. The Partisan soldiers favored Shehu. There was closeness between him and the men. The people liked Shehu as well because he was a fighter fighting for his country, He had a good reputation from fighting in Spain. He came back to Albania as a hero. He was a solid disciplinarian and very strong. He was respected. Hoxha let Shehu take care of the fighting, and Shehu left the politics to Hoxha. I don't think Hoxha had a plan for the battle of Tirana. He left that up to Shehu. I told Shehu, 'Mehmet, the men love you. The people love you. You should take over. You should run the country.' He said to me, 'Niko, don't ever talk to me about things like that. Politics is Hoxha's business, not mine. Stay away from me, Niko....When Kukich wanted to speak with him alone, Shehu would meet him in an open field where they could talk without being overheard. "That's when I would tell him that he should take over. He knew he could have taken over the country. He could have had Hoxha shot. But he didn't want to hear about it."

I do të kishte qenë më mirë a më keq Shehu s'e di, por kur lexon këto kujtime duket se edhe mund të kishte ndodhur. Mjafton të kishte dashur Shehu.

E kam kete liber.  Ka gjera interesante. 

Nga sherbimet sekrete angleze, ka disa qe akoma i "bren" ndergjegja, perse nuk bene me shume per ta kaluar Shqiperine nga ana tjeter e murit.  (Jo ne kete liber, por ca te tjere.)

Mer per at pune Enveri iu shpetoi per fije ene atyre te SIM-it, te dyqani Flora. Pilo (Peristeri) e molloiste cdo 16 Tetor at muhabet smiley (ca t'boj qe s'osht PF ktu per konfirmim) Dmth, po te kishin qen i cik me te qut ata fashistat, merdhifi puna... po une e kisha te Enveri si institucion dhe si nocion ne fakt. Persona e tij pak intereson, dhe sa me shume te kalojn vitet, aq me pak do interesoje.

Enveri transmetohet ne menyre kapilare nga mosha 50+ te 40+ te 30+ e kshu me rradhe, kuptohet ne tendence renese, por gjithsesi ne mase jo te neglizhueshme.

 

Enveri 'gen'? Enveri 'gjeni'? Enverin 'gjejeni'?

Per mu ai eshte pjelle e imagjinates. Nuk e kam pare asnjehere.

"O gjemimi qe gjemon!"

kenge per Ali pashen. Eshte i njejti princip, Qafo. Gjemimi nuk shihet, por s'ka gje me te pranishme se sa ai.

As une nuk e kam pare, po te perjashtojme nje here nje nate me shi te Deshmoret e Kombit, mbahej kongresi i 8 me duket i PPSH. Nuk ke idene se si u paralizua gjithe bulevardi, pa lajmerim a gje, nuk kam per ta kuptuar kurre se si, njerezit mbyllen cadrat. Fillun duke duartrokit. U shfaq nje benz i zi me perde. Po kthehej ne shtepi nga pallati i kultures, mesa duket. U duk koka te dritarja mbrapa e benzit dhe dora qe pershendeste. Nejse.

Me vone degjova qe ai mund te ishte sosia, ne fakt, se enveri vinte me nje makine shume te zakonshme me pas - thjesht per arsye sigurie.

Enveri eshte prodhim i shoqerise sone. Kjo shoqeri natyrisht u ndikua sipas parimeve te njekohshmerise dhe krijimit persebrendshmi (simultaneity dhe endogeneity) edhe nga Enveri vete. Ama qe Enveri ishte prodhim shoqeror yni, kjo me duket e vertete absolute.

Emo 10 me *,

Thenia e dites.

@Monda: Kjo puna e marshallit eshte rast tipik i kunderfaktit. do e folim najher ket pun, se osht pak e ngatarrume, po s'po e konsumoj ktu qe t'kemi rast me naj got birre para smiley

@toko: howdy, man!

Em, nuk jam shume dakort me ate qe me duket se t'i nxjerr ne komentin tend ku Enveri duket si prototipi shqiptar, dhe ne e meritonim ate lloj festeje qe na vuri. Une them se ishte nje kombinon i rrethanave gjeo-strategjike, historike, dhe qimes se derrit. 

Se mire ne e meritonim komunizmin se ishim popull i trashe e injorant, pa aftesi shtetformuese dhe pa nje bosht kombetar a fetar qe te na mbante te vaksinuar, por pse kjo ndodhi edhe ne Rusi (te ciles edhe emri iu nderrua ne Republike e Sovjeteve) ku kishte dhe shtet dhe perandor dhe aristokraci dhe kulture me tolstoi e dostojevsk, dhe fe, dhe krenari si superfuqi ku kishte thyer hundet Timurlengu, Napoleoni dhe Hitleri?

Une them se komunizmi ishte nje kancer qe u rrit ne Evropen Lindore ne gjysmen e pare te shekullit XX. Ai ishte pjese e popujve, ashtu si edhe kanceri eshte pjese e trupit, por nje pjese e semure dhe vdekjeprurese. Por ashtu si edhe kancerin, askush nuk e kishte merituar!

Une perpara "kujtimeve erotiko-diabetike te Enverit, do te doja qe nje historian apo sociolog, si Fuga p.sh., te shkruante nje histori se si dhe pse erdhi Enveri ne historine e Shqiperise dhe si dhe pse komunizmi u shemb si rend ne Shqiperi.

Ke ato qe e kane akoma kete virus ne gjak pastaj nuk dua te futem, se behet histori shume e gjate.

sepse rusia masi pushtoi gjithe stonet me rradhe ishte perballe te njejtes dileme si shqipnia vetem ne permasa disa here mo t mdhoja. vetem qe i thyu pak turijte ke stoni i funit qe deshte me pushtu... masanej string theory na bi deri ke demokracia...

kurse timur lengu i ka pas bo zbor rusise jo anasjelltas me sa di un.

ose ndoshta palaleliizmi do ishte mo i pershtatshem me bosnjen

Mire, s'je dakord, e pranoj, por per Pilon du konfirmim ama. Per dyqonin Flora, qe iu tha atyne, posi, ja u sjell un Enverin ju, ja te shkoj ta thrres smiley

Ne ane me serioze te muhabetit, eshte nje llaf qe ka pas thon Sabri Godo m'at fillim te demokracise, qe poplli jon, tha, i ka marre nje cikez ere demokracise nga fillimvitet 20 edhe turqeta mas asaj. Nuk njifej model tjeter perpos dores se forte te hyqymetit.

Kot tani se muhabet bojm, por do ta jap me nje fragment psikologjine. Ishte nje lab, nje here (jo vlonjat smiley ) edhe donte me lavderu njonin nga fisi i vet. Edhe tha tekstualisht "Burre eshte X-i, o llah". "Po pse?" e pyten n'at tavoline te muhabetit. "C'dru qe i ka dhon te shoqes ai", u pergjigj labi. "Tre brinje i ka thyer".

PF, s'e harroj as sot ket, e nigjume me veshet e mia. Kuti i vleresimit ky. Dhe jo nji rast e dy. Tani ma merr vesh besoj ca po du me shpreh.

 Si histori e nigjume me duket Em, por me thone te drejten nuk i kam pas vone shum men ketyre historive te veteraneve. I vetmi liber qe e kam lexu dhe e majsha poshte jastikut, ka qene libri me kujtime per Enverin i Sulo Gradecit. Une them se ai liber duhet bo tekst shkolle qe njerezit ta kuptojne cfare d.m.th brainwash alla komunist.

Sa per ate historine e labit, me ler te te tregoj nje barsalete te fundit meksikane.

Sapo maro dasmen, dhondrri garip, thrret nusen ne dhome. "Nigjo" i thote. Une dal nga shpia kur te du dhe kthehem kur te me ngrefet. Kur kthehem ne shpi e gjella duhet te jete gati, pervec rastit kur te kam lajmeruar me perpara qe nuk vi ne shpi. Nuk du pytje ku isha me shoket, nuk du pytje sa kam pi, apo kur do kthehem. Keto po t'i them qe ne fillim, qe te mos me thuash pastaj se nuk e dije"

"Faleminderit qe mi the", i thote gruja. "Une vetem nje gjo du me te thone. Ne kete shpi, cdo nate, ne ora 8 ne darke ofrohet free seks, je apo nuk je ti ne shtepi".

Ky qe ke degju ti ka qene ndonje i ardhur ne Laberi.  Katandis andej nga Tepelena a di gje une, se s'e linte njeri ne Vlore smiley. Grate te rrahin mer ne Laberi, mos na prish reputacionin smiley.  Megjithese te pakten nje peshk s'ka qene dakort me kete shprehje Laberia=matriarkat i fshehur.  Keshtu qe ai burri s'ka qene burre, po ufo smiley.

Per ate llafin e Godos, me gjithe vecorite qe permendi PF (krahasimi psh me Rusine) kane ate llaf te perbashket.

Po ecet shume ngadale ne dekomunistizimin dhe denimin e atij sistemi nga shoqeria. Nuk po arrijme te merremi vesh per te keqen, po e leme te vagullt, behen debate per data dhe statuja qe mbrohen me fanatizem dhe ne fakt mbajne m'u ne mesin tone simbolet e komunizmit. Nderkohe njerez te regjimit, sot politikane te papergjegjshem, fatmiresisht ne prag pensioni politik pas zgjedhjeve te 28 qershorit, flasin para turmave enveriste me nota pozitive per te ne perpjekje te qarte per te rehabilituar E. Hoxhen. Ne gjithe kete media ka rol kryesor per shkak se hyn ne shtepine e cdo shqiptari dhe per shumicen perben burimin e vetem (nese nuk fusim kafenete) te informacionit dhe ndertimit te nje ideje apo veshtrimi per ceshtjen ne fjale. Media nuk luan fare rolin qe i takon ne katarsisin dhe krijimin e kujteses kolektive per ate qe ndodhi, ne te kundert i jep hapesire kurdo dhe si duan vete njerezit e rregjimit per te ofenduar viktimat, per te ofenduar gjithe shqiptaret duke shtremberuar ate qe ndodhi.

Kujtimet e Enverit gjysh, baba, donzhuan, zemerdhembshur etj., mund te konsiderohen gjera te vogla ne krahasim me cmendurine qe kaplonte mediat duke u marre me zenkat e vjehrre Nexhmijes dhe nuse Liljanes, ku natyrisht te dyja grate e zeza na flisnin per bardhesite e Enver Hoxhes. Ka pasur nje periudhe qe mediat na e bene problem kombetar zenken Nexhmije-Liljana.

Ka nje ecje breshke ne ndertimin e infrastruktures qe shenon apo tregon per regjimin komunist dhe krimet qe beri ne Shqiperi. Mungojne muzeumet, ish-burgjet dhe kampet qe duhet te behen vende te vizitueshme etj. Edhe shtresa e ish te persekutuarve jane me shume te zene per te marre dy kacidhe te qelbura sesa per ta denuar moralisht se pari ate sistem. Shume pak behet e njohur per rezistencen kunder komunizmit, figurat qe e kundershtuan, kohen dhe periudhat etj.

Ne fakt mendoj qe kjo hapesire qe merr E. Hoxha ne media nuk eshte edhe aq per "dosieret" qe sjellin shitje te kopjeve te gazetes, por dicka shume me teper, ka nje prapaskene dhe drejtim.

Sistemi totalitar qe ishte ne Shqiperi duhet studijuar imtesisht, ne propaganden qe perdorte, ne institucionet qe kishte, bazen ligjore, aparatin represiv etj. Duhet bere kjo qe te ndertojme te tashmen dhe te ardhmen tone, dmth. pa njohur totalitarizmin nuk e dime se ceshte demokracia liberale (me sakte e harrojme). Ndertimi i institucioneve, konsolidimi i lirise dhe te drejtave te individeve, duhet bere duke ditur totalitarizmin dhe menyren se si ishte ndertuar ai ne Shqiperi.

Sistemi totalitar qe ishte ne Shqiperi duhet studijuar imtesisht, ne propaganden qe perdorte, ne institucionet qe kishte, bazen ligjore, aparatin represiv etj. Duhet bere kjo qe te ndertojme te tashmen dhe te ardhmen tone, dmth. pa njohur totalitarizmin nuk e dime se ceshte demokracia liberale (me sakte e harrojme). Ndertimi i institucioneve, konsolidimi i lirise dhe te drejtave te individeve, duhet bere duke ditur totalitarizmin dhe menyren se si ishte ndertuar ai ne Shqiperi.

Patjeter duhet bere. Pertej vlerave historike, ka dhe vlera aktuale. P.sh. thelbi i politikes se ketyre 20 viteve per mendimin tim eshte shume komunist, per nga praktika, metodat, sidomos ne krahun e djathte ku kemi nje njeri qe ka 20 vjet qe eshte ne krye te saj. Femije jane lindur qe atehere, jane rritur, disa prej tyre kane femijet e tyre, dhe prap Berisha eshte ne krye. smiley Wtf? Komunizmi zgjati 45 vjet, berishizmi arriti gjysmen e moshes se tij.

Normal ti si berishist s'do jesh dakort, po ne fakt ka shume gjera alla-komuniste ne politiken e sotme, nga te dy palet, si ne perqasjen e politikaneve dhe te popullit ndaj tyre (kulti i individit p.sh.).

Rama p.sh. per mendimin tij ja kalon Berishes per stil enverist/komunist, packa se ka shume me pak kohe se Berisha ne krye te njerit krah politik, dhe per rrjedhoje me pak demonstrime. Keto zgjedhje e treguan mjaft mire kete, ku ai u mundua njekohesisht te luftoje 'armikun e jashtem'/Berishen, ate te brendshem/Meten, te konsolidoje ne menyre absolute pushtetin brenda PS duke bere katarse alla enveriste, largim njerzish me vlera dhe afrim njerzish pro vetes, Sancopanciste.

Nga te paktet qe ka folur si duhet per kete eshte Fatos Lubonja, mbase diku e tejkalon, po pergjithesisht i bie ne koke ne kete pike. Dhe Fuga me duket ka shkruar nja dy artikuj te tille kohet e fundit.

Po per shume njerez keto aspekte/ngjashmeri jane 'te padukshme', qofte per arsyet e thena me lart, qofte qe mediat aktuale jane teper efektive, mjeshtre tashme, tek te mbajturit e njerzve ne gjendje vegjetative ne menyre permanente, duke anashkaluar thelbet dhe duke i servirur popullit portokallira dhe 'skandale' te perditshme, te cilat zevendesohen pas tre ditesh me te reja.

 

O Xhib a je deshem a? Po c'pune ka Berisha ketu mer daj? Apo do te ruash pavaresine e diskutantit peshkist?

Berisha eshte lider i votuar ne menyre demokratike nga shqiptaret. Diten qe nuk e votojne me, Berisha iken ne shtepi. Helmut Kohl-i ka qene 16 vjet rresht pa shkeputje kancelar i Gjermanise, Thatcer 11 vite etj.
Nuk po llogaris ketu vitet qe keta kane qene politikane por ne opozite apo pozicione te tjera se ja kalojne Berishes.

Une po flas per sistemin: totalitarizmin dhe demokracine liberale. Ndertimi i demokracise dhe lirise duhet bere pasi ta njohim mire totalitarizmin. Puna eshte te ndertojme nje sistem qe kufizon ne pushtet dhe fut ne hullite e ligjit Berishen, Ramen dhe kedo tjeter.

Berisha duhet kritikuar qe nuk po pershpejton me shume dekomunistizimin e shoqerise, megjithese ka pengesa te medha. E pe ti qe edhe kur u perurua statuja e Mbretit Zog ne Burrel, sesi pati reagim nga mediat e majta? Pra ka nje rezistence ndaj perpjekjeve qe behen per te qartesuar te keqen ne Shqiperi.

Ne fakt mendoj qe kjo hapesire qe merr E. Hoxha ne media nuk eshte edhe aq per "dosieret" qe sjellin shitje te kopjeve te gazetes, por dicka shume me teper, ka nje prapaskene dhe drejtim.''

Nxirre te shkreten se mbetem neper skena e s'dallojme  gje nga prapa smiley Vetem ti me Saliun jeni stervitur " per te zbuluar te pasmen "Pallosh!

Jane nje takem keta qe ne cdo kohe e "ngjallin"  Enverin , si psh Kac .M.... e sidomos tellali i PPU qe me cdo kusht do te beje "Tablo Sinoptike " o i shpelafte nje lak ficke.

As kaq gje te thjeshte nuk kuptoni ore . Po mbetet te frymezoheni nga nje adoleshente me artikuj sume. Po ajo dihet nga cdokush qe ka dy grame shkolle

Enveri eshte nje personalitet HISTORIK dhe i nje pjese mjaft te rendesishme te Historise se Popullit Shqiptar ne mos me te rendesishmes deri tani qe flasim ..

Jo vetem sot qe e kujtojne sipas asaj qe i ka dhene sejcilit , por ne te ardhmen do i ngrihen dhe shtatore , do vihen dhe emertohen rruge e objekte , do kete dhe shoqata e te tjera organizime me simbolika te tij . Ashtu sic filloi reabilitimi i Zogollit , ashtu si gjithe bota ka menyra organizimi per te shprehur konsideratat per figurat e saj qofshin edhe te nivelit Nazist si HITLERI . Do kete dhe te frymezuar nga jeta e vepra e tij per ta vendosur si personazh qendror ne romane apo gjini te tjera e kush zgjatet me tej .

S' do jete e larget ajo kohe kur  nipi i Tellallit ( alias Spikeri i PPU-se ) ose i ndonje te "revoltuari revolucionar " makari edhe "gardisti blu" i PPU-se do te  marre cmim me romanin "Enveri dhe Telllallet "

 Dhe  mbi vendin ku do jemi kallur ne , ne paste ardhe nje tjeter si SALIU do kullosen gomeret smiley ose s'do mbetet fare e nishan e jona keshtu si jemi shperndare neper bote , si zogjt e korbit smiley 

Te jete vertete kjo kulture tek Peshqerit , per te mos kuptuar nje gje kaq te thjeshte nga Historia e njerzimit !!!!!!!!!!!!!!!! .......???????????????

Manipulimi i memories kolektive te atyre qe e jetuan diktaturen con ne krijimin e memorieve individuale te deformuara te brezave qe nuk e jetuan diktaturen. Ashtu si djalli trembet nga temjani, ashtu edhe pasardhesit e ppsh nen flamuj te ndryshem roze tremben nga dekomunistizimi  i jetes socialpolitike te Shqiperise. Tremben per vdekje dhe i shmangen me cdo forme e menyre konceptit dekomunistizim. Eshte gjeja  qe u krijon kompleksin me te forte te inferioritetit te majteve. Shihni  te majtet e fundit qe kane celur se fundmi sytha ne virtualitetin  shqiptar. E kam fjalen per saktivistat  e gazeten  e tyre. I kam sfiduar ne nje teme te tyre  dhe shoh qe akoma nuk kane mundur te pergjigjen per disa pyetje shume te thjeshta te bera aty te ajo teme. Eshte ajo tema me nje sqarim  per gazeten  e tyre , sqarim qe fund e krye mbushet me fjaline "ne jemi te majte" dhe na digjet xhani per popullin e shumevuajtur shqiptar. Druaj  se dekomunistizimi i Shqiperise  do behet me dhune ne kohen kur shoqeria shqiptare  do te ndergjegjesohet per rrezikun  e neokomunisteve qe kane filluar te gjallerohen ne mediat shqiptare, ne boten shqiptare te internetit etj. Ne ndryshim nga komunisti injorant tradicional  shqiptar i se djeshmes, neokomunistet tane te sotem jane te shkolluar, jo rralle here  mbajtes gradash shkencore dhe me integritet  shoqeror. Eshte ky  formim i admirueshem shkollor i tyre qe i ben shume me fajtore ne raport me idealet demokratike antikomuniste se sa baballaret e tyre te pashkolle ose me shkollim m-l . Dhe per te njejtin shkak  edhe me te rrezikshem per shoqerine demokratike, parimet njerezore  te se ciles duken sikur jane vulnerable nese perballen me ideologjine e dhunshme  te komunisteve. Asnjehere nuk e kam kuptuar dot se si mund te perballet nje ideologji e dhunshme me mjete paqesore demokratike. Prandaj e permenda ate dekomunistizimin  me dhunen  e LIGJIT si rruga me e natyrshme. Deri tani  demokracia  shqiptare  eshte marre me komunistet si individe (dhe kur eshte marre e ka bere ne menyre te deshtuar  dhe qesharake)  dhe kurre nuk eshte marre  me komunizmin shqiptar si sistem,mentalitet  dhe ideologji  vrasese  e popullit te vet. Prandaj  zgjat kaq shume e do te zgjase akoma e akoma tranzicioniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii. Fatkeqesisht asnje force politike shqiptare aktuale, as PD, nuk mund te beje dekomunistizimin  e shoqerise shqiptare. Duhej nje e DJATHTE  E NATYRSHME, dhe jo nje e djathte  perfaqesuese si kjo qe ka shqiperia aktualisht -e djathte e sforcuar, e sajuar  dhe shpesh e marre/mbetur peng. Hekuri duhej rrahur sa ishte akoma i nxehte. Shqiperia  tashti eshte vend anetar i Natos  dhe shefi  i vendit udheheqes te ketij organizmi te gjithepushtetshem  deklaron se Kina Komuniste nuk eshte kundershtari yne, por partneri yne i domosdoshem  dhe i nevojshem!  Dhe shqipot  presin  akoma dekomunistizim  pas 20 vjetesh....

 

Cfare eshte "dhuna e ligjit"? Mos ke parasysh dicka si ligji qe ka hedhur ne burg ata historiane, apo edhe opinioniste, apo edhe provokatore qofshin, qe mohojne Holokaustin? Si eshte e natyrshme kjo? Ne te njejtin kuptim qe ishte e natyrshme hedhja ne burg per agjitacion e propagande ne kohe te komunizmit? Cdo te thote qe demokracia te merret me komunizmin shqiptaresi? Edhe t'a zeme se ligji i lustracionit nese kalon nuk eshte antikushtetues, si mund te merret ky ligj jo me individin, por me shqiptaresine? Si do anashkalohej kjo pa i hyre asaj gjuhes percarese ne/ju te ciles i druhesh ne pyetje qe ben? Si do anashkalohej retorika demonizuese e antishqiptarizmit po qe se kjo retorike do behej e ligjshme? 

E shef sa kollaj eshte te besh pyetje?

Forca e ligjit  eshte "Nxjerrja jashte ligjit e partive komuniste.". Pse? Sepse jetojme ne demokraci dhe demokracia e perjashton  diktaturen. Sepse eshte hipokrizi  totale kur themi qe e denojme diktaturen komuniste, por jo ideologjine qe e polli! Dhe bota perendimore  demokratike ne fakt kete loje hipokrite po luan qe ne vitet para luftes se dyte boterore e deri me sot. Ishte hipokrizia e Curcill me shoke qe i dhuruan botes 60 vjet  Komunizem  ne gjysmen e saj. Nuk di te kete pasur ne bote ndonje shembull  te nje vendi diktatorial komunist  qe te mos kete shkaktuar  shkaterrim te njeriut dhe lirive themelore te tij. Perderisa historia nuk jep asnje shembull ku ideologjia komuniste te kete cuar ne prosperitet te krijeses njerezore, atehere perse akoma flirtohet dhe u jepet shans  ideve te dhunshme komuniste  te ringjallen e lulezojne ne nje bote tolerante demokratike? Ne emer te kujt kjo tolerance?

 meqe e permende:Ligjet kunder mohuesve te Holokaustit  jane turpi me i madh i botes perendimore! Nje turp qe po u kthehet ne bumerang  vete  ideuesve te atyre ligjeve. Por e gjej te pavend nga ana jote perdorimin si argument ne kete qe diskutohet ketu te holocaust deniers, sepse po flasim per doktrina e ideologji qe aspirojne  te rivine ne pushtet  dhe jo rishikim  te historise se shkruar nga studiues e historiane.

ne komentin tim me siper eshte shkruar gabim: komunizmin shqiptarsi. Duhet:komunizmin shqiptar si sistem etj etj

Si mund te denohet ideologjia komuniste? Cfare ka per te denuar aty? Pse mos denojme dhe kushtetuten amerikane me kete rast, duke qene se ne me shume se 200 vjet histori nuk ka ndonje shembull qe te mos kete shkaktuar shkaterrim te njeriut dhe lirive themelore te tij, perderisa edhe pas 200 vjetesh numri i te pastreheve eshte i panumerueshem, i te papuneve ne permasa te papara? Nuk behet, sepse ashtu si kushtetuta amerikane, dhe ideologjia komuniste nuk ka asgje te perbashket me interpretimin dhe zbatimin e mbrapshte te saj. Eshte shume pune e ceket t'a gjesh fajtorin aq kollaj, dhe oburra, tani qe e gjetem fajtorin qe ishte ne mes tone, ideologjine komuniste, dhe qe e ndeshkuam, do te jetojme te lumtur pergjithmone nen kapitalizem. Vjen era retorike e njejte me pretendimet shkencore te dikurshme kjo, qe thoshin se marksizem-leninizmi e ka gjetur te keqen me te madhe tek kapitalizmi, dhe tashti qe e kemi gjetur fajtorin ne mes tone dhe e kemi ndeshkuar, do jetojme te lumtur ne komunizem. Easy plako, se vetem termat te ndajne nga fleterrufeja. Perndryshe te njejten diktature te proletariatit po promovon me dhunen e ligjit.

nese permend kushtetuten  amerikane veri perballe per hir te argumentit kushtetuten  komuniste te Shqiperise  dhe nese gjen te perbashketa qe mohojne lirite themelore te individit atehere ke te drejte te vesh shenjen e barazimit  mes dy sistemeve: demokracise  dhe komunizmit. me postimin e mesiperm  tregon njohje shume te ceket te historise se vendit ku ke lindur dhe te vendit ku jeton po ashtu. Te krahasosh  dhe te te duken njesoj kushtetuta amerikane me ate te Enver Hoxhes  do te thote qe ke probleme te medha ne formimin  tend. Qenka interpretuar gabim  idologjia komuniste? Por nga kush? Nga vete krijuesit e asaj doktrine, Leninet e Stalinet. Keqinterpretuar  do te thote qe marksi mire e shkruajti sipas teje. Une nuk di ndonje menyre se si nuk duhet keqinterpretuar  por duhet  te mireinterpretohet revolucioni me dhune i proletareve. Akoma me fantazira  dhe iluzione per marksizmin  qe predikon ne cdo faqe te tij vetem dhunen.

"Te keqijat i beri Mehmeti  se Enveri nuk dinte gje"-keshtu me tingellojne predikimet mbi "keqinterpretimin" e ideologjise komuniste.

Me qe ra llafi, e di si e quajne forcen e ligjit sot? FORCA E LIGJIT. Teze qe nuk eshte "zbuluar" prej shqiptareve, sigurisht, pasi po te ishte zbuluar nga shqiptaret brekegrisur, pak vlere do kishte, apo jo.

"Ama qe Enveri ishte prodhim shoqeror yni, kjo me duket e vertete absolute. "

Kjo fjalia dhe gjithe paragrafi nga i cili u shkeput, jane brockulla sofiste ne rastin me te mire. Hoxha vertet ishte njefare prodhimi shoqeror shqiptar, sepse nga ky popull lindi, e nuk ishte alien i implantuar per te eksperimentuar me diktaturen mbi popullin shqiptar te paafte per auto-egzorcizma; por eshte mungese kurajoje intelektuale, te pakten, te mos shohesh se, para se gjithash, Hoxha ishte misherim jo aq i shqiptarllikut sesa i nje sistemi pushteti te dhunshem, totalitar, jetersues, demagogjik e tiranik.

Perrallat e brockullat "qe te njohim veten" tek figura e diktatorit bien shume era shpelarje trush e gjuhe duhme partishmerie.

Ketu s`behet fjale per braktisje emocionesh, apo nirvane shpirterore, si kushte te domosdoshme per ta disektuar figuren e diktatorit per ate qe ka qene. U kerkoka te lihen menjane keto qe te "jemi te barabarte me diktatorin ne ring?! Brockulla!!!

 

"por eshte mungese kurajoje intelektuale, te pakten, te mos shohesh se, para se gjithash, Hoxha ishte misherim jo aq i shqiptarllikut sesa i nje sistemi pushteti te dhunshem, totalitar, jetersues, demagogjik e tiranik,"

aq sa eshte mungese kurajoje intelektuale te mos perdoresh "kunderfaktualen" ne kete konstatim, dhe te thuash se shqiptarlliku mund te kishte zgjedhur nje tjeter sistem pushteti, me pak te dhunshem, me pak totalitar, me pak jetersues, demagogjik e tiranik, si ai i fqinjeve perendimore, bie llafi, dhe pasi t'i kthehesh serish faktuales, te tregosh kurajo dhe, perderisa u zgjodh ai sistem pushteti qe u zgjodh, te thuash "ama qe Enveri ishte prodhim shoqeror i yni, kjo me duket e vertete absolute."

 

po mer po, shqiptarlliku e kishte teresisht ne dore... te zgjidhte.

Arsyetime si ky yti me lart dhe ai tjetri qe citova akoma me lart me duken krejtesisht gafa.

 

losttext, etiketat i ke ne dore vete; i ve si te duash. Pra brockulla, gafa, duhma... zgjedhja jote dhe e drejta jote.

Tani, perpos etiketave dhe se si te duken ty gjerat, a ke ndonje argument/shpjegim para se te te pergjigjem? Kjo ngaqe dua te jem sa me fair.

pervec "etiketave" kam thene c`ka perfaqeson, per mua te pakten, figura e diktatorit.

Ty te duket ndryshe, whatever.

Sa per fairness nga ana jote, spare me, man.

Shkruaj si te te vije per mbare.

Ate po thoja, qe se c'perfaqeson per ty dicka, ka nje vlere tejet te kufizuar. Shpjegim te kerkova ngaqe besoj qe je ne gjendje te artikulosh perfaqesimin. Pra te tejkalojme "whatever"-in.

OK, do te pergjigjem se si e mendoj une kete pune, me poshte dhe natyrisht pak me vone. Dhe nuk besoj se do e ngacmoj me kete muhabet, se ajo qe dua eshte shkembim ideshe me njerez te vecante, asgje tjeter.

Nuk e kuptova kete acarimin tend te dukshem ketu. Nuk eshte lloji yt i qasjes ndaj asgjeje, ky i ketushmi.

vlerat tejet te kufizuara aplikoja vetes dhe atyre qe thua me aksiomizem verdiktesh.

edhe une do te ta jap pergjigjen kur te kem sira`.

s`kam kurrfare acarimi, vecse vjen nje pike kur brockullat duhen quajtur me emrin e tyre.

apologjetet e regjimit dhe justifikuesit e diktatorit, te cilet e shperndajne terrorin psiqik e fizik te komunizmit me pehlivanlliqe si ato qe the me lart, jane ne thelb aqua passata. Koha e tyre ka kaluar... (perifrazim nga Kronike ne Gur).

 

Jo, acarim ke. Dhe shpjegim nuk dhe. Mbete te etiketat, duke ngjit pulla, a thua se je punonjes poste... qe vjen nje moment dhe "goes postal".

As ti, as une nuk e meritonim kete.

Po t'pergjigjem poshte atehere.

e me mire, dikujt s`i kishte shku posta, pranej.

po mer, vazhdo ti. ke honger mjes? :-D

nuk kom honger. ma zune edhe kafen ne fyt. Folger, shume e koncentrume.

Pa frike fare ja ve perballe, duke filluar qe nga Patriot Act, dhe mbajtja pa gjyq per agjitacion dhe propagande, heqja e te drejtes se habeas corpus, qe kushtetuta nuk e ka te percaktuar se kush e ka autritetin per te hequr kete te drejte "ne rast rebelimi apo pushtimi te sigurise publike". Pervec kesaj ke dhe ambiguitetin e njejte me kushtetuten e Shqiperise komuniste, ku fuqia per shpallje lufte eshte ne konflikt midis presidentit, apo Enver Hoxhes nga nje krah, dhe kongresit nga krahu tjeter. Duke filluar minimumi qe nga Linkoln, e deri tek Obama, presidenti ka te drejte t'a kaperceje fuqine e kongresit per te shpallur lufte apo gjendje te jashtezakonshme dhe te marri fuqine e "diktatorit absolut" (Schmitt, Agamben, etj). Me pas, Akti i Spiunazhit 1917 dhe Overman Act 1918 qe i japin presidentit fuqi mbikeqyrjeje mbi gjithe administraten e vendit, dhe qe jo vetem ndalojne aktivitete tradhetare, por e bejne te paligjshme "te foluren, printimin, te shkruaren, te publikuarin e vullnetshem te cdo gjuhe profane, tradhetare, denigruese, ose abuzive mbi formen e qeverisjes te SHBA," e bejne kushtetuten e Enver Hoxhes te duket lule para kushtetutes amerikane. Pa i hyre ketu denimit me vdekje ne pergjithesi, dhe denimit me vdekje te Rozenbergeve nga McCarthy dhe gjuetaret e tjere te shtrigave komuniste.

p.s. Nuk eshte hera e pare qe e ben kete pune, por para se t'a akuzosh bashkebiseduesin per injorant, sigurohu te pakten qe e njeh subjektin per te cilin po flet.

I di lirite themelore te njeriut ti ? E drejta per jeten, te drejtat civile dhe politike, lirine e fjales, te besimit, te prones, barazia para ligjit, te drejtat sociale, ekonomike, kulturore, te drejten per pune, per ushqim, per aresimim. Pra te drejtat bazike  te individit. Ke nevoje tani te te kujtoj kushtetuten e Hoxhes? Duket qe ke nevoje  urgjente: feja e ndaluar  me ligj, prona private e ndaluar me ligj, e drejta per jeten dhe barazia para ligjit inekzistente, levizja e lire e njerezve  e ndaluar: arratisja  nga atdheu ndeshkohej me plumb!, liria e fjales inekzistente: neni 55  i agjitacion propagandes!, e drejta per arsimim selektive ne baze te militantizmit partiak komunist, ndarja  dhe lufta e klasave e sanksionuar  ne kushtetute! etj etj nese do vazhdoja me zullume te kushtetutes  dhe ligjeve  komuniste shqiptare qe ti zoteri fale dijeve teper teper te cekta qe ke marre  i barazon me ligjet e kushtetutes amerikane! Qe nga ky moment behesh  i pavlefshem si bashkebisedues.

Sigurisht demokracia amerikane ka zullumet e saj  dhe jo te vogla, por aspak ne lidhje me te drejtat dhe lirite themelore te individit. Mos ngaterro zhvillime  te diktuara nga gjeopolitika apo konjukturat  politike apo ekonomike  boterore, me ideologjine KOMUNISTE te sanksionuar nje e her e pergjithmone si e pandryshueshme nga vete krijuesit e saj.

Ajo demokracia amerikane beri qe cdo vit qindramijera njerez te kerkojne banim ne ate vend, kurse ideologjia komuniste beri qe njerezit e ketyre vendeve  te ikin me anije,varka, gomone, copa drasash  apo  komordare , i beri te cajne malet mes plumbash e rreziqesh e te ikin nga atdheu.Komunizmi  i beri njerezit te kerkojne me cdo kusht te braktisin atdheun e tyre, kurse demokracia ben qe nje vend i huaj te te  respektoje me shume se  sa ne vendin tend  komunist. Dakort? Prandaj edhe ti zgjodhe Ameriken per te jetuar  ndryshe do shkoje pak me poshte Florides, meqe  sipas teje jane njesoj.

"Sigurisht demokracia amerikane ka zullumet e saj  dhe jo te vogla, por aspak ne lidhje me te drejtat dhe lirite themelore te individit."

Po une t'i numerova mor zoteri zullumet e kushtetutes amerikane ne lidhje me te drejtat dhe lirite themelore te njeriut, duke filluar qe nga zullumi qe kane me Habeas Corpus, e deri tek Overman Act qe ndalon lirine e te shprehurit. Neqofte se keto artikuj te kushtetutes amerikane nuk te duken ne shkelje me te drejtat dhe lirite themelore te njeriut, atehere bashkebiseduesi i pavlefshem qenke ti.

LK, e fundit per sonte se shoh qe ke probleme te shumta ne perceptimin e realiteteve historike dhe une nuk kam shume kohe per te vazhduar te te mbush mendjen  se e bardha nuk eshte e zeze edhe kur behet gri.

Demokraci te kulluar NUK KA. Por be honest  dhe shih perreth ku jeton nese aplikohet ndonje nga ato  zullumet e enver hoxhes ne kushtetuen e vendit ku jetojme. Edhe sikur ne Guantanamo  te jetoje perseri nuk do guxoje te vije shenjen e barazimit mes Amerikes dhe Shqiperise se Enver Hoxhes ne lidhje me lirite themelore te njeriut. Te krahasosh Ameriken-kampionen e demokracise me Shqiperine Komuniste-vendin me totalitar te planetit  do te thote qe vertet  nuk i ke punet ne rregull me dijet e tua dhe jo vetem.

Po te perifrazoj dike qe une nuk e honeps shume, Churchillin, i cili  shkruan se demokracia eshte sistemi me i mire i provuar ne praktike per sa kohe nuk ka dale ndonje sistem tjeter me i mire. Tani mblidhi kuajt, mushkat dhe gomeret e mos i lesho pa frena ne te tilla bashkebisedime.

kaq per sonte.

"Demokraci te kulluar NUK KA."

Aaaaaa? Dole ke llafi im medemek, qe ideologji te kulluar nuk ka, keshtu qe eshte absurde te thuash se duhet denuar ideologjia.

LK,shume gafa ben  dhe ngaterron sistemet e referimit:

Duhet ta kishe hasur diku neper lexime  se demokracia si nocion ne thelb nuk eshte ideologji, kurse komunizmi ne thelb e jashte thelbit eshte ideologji koke e kembe.

  Demokracia eshte sistem vlerash  qe mund te buroje nga ideologji te ndryshme si liberalizmi,konservatorizmi, libertarianizmi, environmentalizmi etj, jo domosdoshmerisht te gjitha liberale.

Sikurse ka edhe ideologji te tjera si anarkizmi, totalitarizmi, fondamentalizmi, nacionalizmi, fashizmi, marksizmi  te cilat eshte provuar ne praktike qe nuk prodhojne dot vleren e demokracise qe ka si emerues te perbashket te drejtat dhe lirite themelore te individit. Komunizmi  eshte njekohesisht edhe sistem, rend shoqeror  utopik(faza te te cilit u eksperimentuan pa sukses nga nxenesit e Marksit ne praktike ),sic eshte rend shoqeror edhe rendi kapitalist, feudal apo skllavopronar.

Krahasimi  nese kerkon ta besh, behet mes demokracise liberale dhe asaj socialiste, sic e quanin vete bolsheviket per 70 vjet "demokracine" qe prodhoi sistemi i tyre.

Pra qe te jemi ne rregull te pakten me terminologjine qe perdorem ne kete bashkebisedim.

Une e di qe jam thjesht amator, por shyqyr qe je ti qe me ndreq, keshtu m'a ndreq edhe kete nocion, apo sistem referimi nese mundesh: Nese demokraci te kulluar nuk ka, atehere cfare dreqin eshte demokracia ne mos ideologji?

Arseytim i " njeriut te ri, vepres se çmuar te partis". I lumte.

"Ama qe Enveri ishte prodhim shoqeror yni, kjo me duket e vertete absolute. "

Adhurimi ne maksimum per komandantin " mos shani komandantin, ai nuk ishte i keq, na shani ne, ne ishim te keqijt".

Ne nje aspekt ky "auting" eshte per tu pergezuar, por siç duken bathet, jo se keni zen mend, vazhdoni te prodhoni Envera.

Midis njohjes dhe veprimit , prodhimi i ketyre figurave ( Fatosi, Edvini) nga ana juaj qenka e qellmshme, jo e detyrueshme.

Gezohem qe u njohem.

Jo jo, mos e dridh ti. Vetem duke u bindur qe Enveri ishte prodhim i joni, do te dime qe mos e prodhojme me. Perndryshe injoranca e prodhimtarise sone, vetem envera dhe salira do vazhdoje te prodhoje.

Ke harruar pa përmend në ato figurat aty, antienverin më enver të mundshëm. Atë që është njësoj si ai, po krejt e kundërta. Si xhaketë që vishet mbrapsht.

Ajo çka ka thënë Emo, është një çelës që hap një kuti. Po e hape, do të dali Saliiiii.

Hajt mo... "duruat" juve, "do durojmë" dhe ne. Kështu është e thënë, e gjitha e shkruar. Ishalla lë një ramiz të mirë në këmbë të vet, kur të na lërë shëndenë.

 

C'domethene "prodhimi jone" o sofista te sofistikum? smiley

Nuk do qe e tepert po te thuhej qe ne disa nga ju (padyshim komplet pa dashje) vihen re persiatje ala-komuniste ne argumentat qe paraqisni. Prodhimi i kolektivit, etj, deri sa rrezik te vini (prap pa dashje) tek thenia e Nanos "eshte si eshte eshte babai yne". smiley

Padyshim eshte ceshtje komplekse me shume faktore te marresh persiper te diskutosh pse dhe si u perhap komunizmi tek ne, se pari (aq me teper qe s'kishim asnje lidhje prejardhje/miqesie me sllavet, perkundrazi), dhe pastaj dhe me kryesorja, pse dhe si u be ashtu si u be, komunizmi, Enveri, byroistet e tjere, populli, e me rradhe. Por keto theniet "prodhim i jone" jane ne rastin me te mire kaq naive dhe te ceketa saqe dhe kalamajte e klasit te 5-te padyshim s'i hane, se u mbajne ere. Ne rastin me te keq, qofte dhe pa asnje qellim, e terheqin krahun nga "kot ta hapim kete muhabet, vete e kishim fajin, sipas kokes festen" ose "mos e nga komandantin, aq me teper qe ka vdekur tani" etj aksioma te reja dhe te vjetra komuniste.

Pertej kushteve te jashtme dhe rrethanave te vendit, patjeter qe ka elemente te brendshem, njerezore (karakteristika te nje populli) qe kane bere te mundur perhapjen e komunizmit tek ne (ashtu si tek cdo popull tjeter ku kane lulezuar diktatura te ndryshme) dhe keto ja vlejne te diskutohen sa dhe si kane ndikuar. Po qe te thuash "prodhimi jone" se paku i bie t'i shumezosh me zero te gjithe faktoret e tjere, dhe nga menyra se si elaborohet shpesh nga disa tipa, dhe tek Peshku, merr kuptimin qe Enveri ishte nje nga ne, dmth ne pak a shume jemi te gjithe Envera, diktatore mizore, etj.

Kjo nga ana e saj si persiatje (kur eshte e qellimshme) eshte teper e 10re, se i bie qe te fajesosh veten, familjen, e gjithe sojin tend vetem e vetem qe te mos pranosh fajet e nje monstre (meqe s'do te nderrosh mendje, apo meqe prinderit... e arsye te tjera), po ja qe egziston si mentalitet tek shume shqipo akoma dhe sot 20 vjet me pas. smiley

Çfarë thoshte njëri një vit më parë....

 

Ironia prap qendron ne faktin se ne kemi qene me keq se te zinjte e Amerikes, per afro 5 dekadash te pakten gjate komunizmit (ku fukarralleku dhe lufta e klasave vertet solli maskarrallekun, aq sa njerzit po spiunonin dhe shoket dhe antaret e familjes ne disa raste) dhe prap e kemi kujtesen e shkurter. Ne rastin tone na e kishte fajin sistemi nuk kishim faj vete, kurse ne rastin e zezakeve padyshimq e eshte e kunderta. Dhe kur shkuam ne Greqi dhe nje pakice jona (po gjithsesi signifikante aq sa per te pataksur ca greke) demonstruam keto "virtyte" dhe kur ndaj nesh plasi i njejti diskrimimin, dmth i stereotipeve pak a shume kshu si disktuojne peshqit per te zinjte, fajin e kishin greket dhe ne ishim te diskriminuarit (me te drejte), kurse ne kete rast kur flitet per te zinjte ne Amerike eshte prap anasjelltas.

figura e ish diktatorit ka qenë vetëm dy vitet e fundit mbi 1000 herë prezent në shtyp

Ja ku u permend per heren e (mbi) 1000 e njete.

Ata qe bertasin ne menyre nevrastenike me shume se kushdo tjeter kundra Enverit,e kane dozen e tij me te madhe ne vete

Kjo me pelqeu dhe me lejo te shtoj dhe une ,se psh, "biri i kulakut" qe e ka vujt gjith jeten e tij kete etiketim,eshte ai qe sot me shume se kushdo tjeter,perdor etikimin bir komunisti Apo klysh komunisti etj

Ja të hedhim njëherë grepin, për të kap ndonjë peshk me karem ad enverum, të shofim sa do zëmë...

(...)

Me pak fjale dhe me pak analogji, argumenti ad Enverum ndodh atehere kur nxirret nje konkluzion (kryesisht negativ), i cili eshte arsyetuar duke perdorur premisa te tipit "Meqenese Enveri e bente kete gje", "Si Enveri me shoke", "Si ne kohen e xhaxhit", "Si puna e Enverit", e plot te tjera. Pra, per te favorizuar konkluzionin "Prandaj eshte e gabuar", nje person (shqiptar, kryesisht) kryen (me ose pa dijeni) falsitetin logjik te pagezuar me emrin ne fjale.

Per te vertetuar (rigorozisht) qe argumentet e tipit ad Enverum (sipas perkufizimit te mesiperm) jane, ne fakt, falsitete logjike, perdorim racionalet e falsiteteve "mëmë": Reductio ad Absurdum (Prova me Kundershembull) dhe Falsiteti i Asociacionit ("Shoqeria e Keqe&quotsmiley. Ne rastin e pare perdorim nje kundershembull teper te thjeshte: "Enveri ose Hitleri, ose Stalini, etj., besonin se 1+1 bejne 2. Prandaj, eshte mire te mos besosh se 1+1 bejne 2". Ne fakt, nje plus nje bejne dy. Kjo eshte nje prove standarde ne logjiken informale qe perdoret nga fallaciste te famshem neper rrethet filozofike perendimore, kryesisht. Por, ta hedhesh poshte kete rezultat duke e argumentuar se e ka thene nje person negativ si Enveri, Stalini, apo Hitleri, atehere po kryhet nje falsitet logjik 'ad Enverum', 'ad Hitlerum', ose 'ad Stalinem' (nese mund te bej edhe kete pagezim). Sidoqofte, ky falsitet qartesohet me shume duke perdorur racionalen e skemes se falsitetit te asociacionit:

 

***

Nuk e di nëse e keni vënë re se cilët këtu në peshk e përdorin këtë argument, me çfarë lehtësie dhe sa dendur. (Realisti psh do ishte kampion i ad enverumit) smiley

Per losttext:

Me komentet e mesiperm po sjell mbi tryeze piken e permendur: qe nuk luftohet enverizmi me metoden enveriste.
Lufterat e veta Enveri i bente mbi nenshtrat militantizmi dhe pathosi (thirrje emocionale). Gjetje gjeniale e tij ne fakt, pasi ne castin qe "kundershtari" do t'a ktheje "me te njejten monedhe", sipas adetit ballkanas kjo, pra me militantizem e pathos ne vend te arsyes, ai (kundershtari) u infektua, prodhoi automatikisht kundershtar nga ana e vet, dhe qerthulli ushqehet kesisoji pambarim. C'ka eshte ne fund te fundit jetike per cdo doktrine qe mbahet ne kembe vetem permes konfliktit.

Ne mendimin tim se Enveri eshte prodhimi yne shoqeror, fjala kyc eshte "shoqeror".
Nuk kuptoj pse e ngaterron me "shqiptarllekun". Ja fjalet qe tha diku Enveri:
"Ne nuk jemi koka e Zeusit. Jeni ju, pa jemi Ne". Eshte shume komode kur deshtimet i quan pasoje e rastesise. Venia e vetes ne rolin e fatkeqit mbase eshte nje sherbim qe lehteson dhembjen (hospice), por nuk kuron.
Neve na duhet kure! Neve nuk na duhen angullima! Kura fillon me eliminimin e shkakesive, jo te rastesive. Eshte si ne lojen e golfit, ku vertet varet nga shanci se ku shkon topi, ama sa me shume praktikohesh, veren qe cuditerisht aq me shume shanc ke.

Enveret ne trajta personale ikin, vdesin. Shoqeria jo. (Paralele perfekte kjo e mardhenies diktatura-Rusia tek "Die Unwissenheit” e Kunderes).  Shoqeria riperterihet permes te rinjve qe kane lidhjen kapilare me te vjetren qe zevendesojne. Nqse kjo shoqeri e permban faren e barit te keq atehere te mbetet vetem te lutesh te mos bjere shi. Por shiu nje dite vjen. "Daullet e shiut" nje dite do bien, duam apo s'duam. Prandaj them qe shpresat te mos i kemi te thatesia, por te toka e paster. Dhe te mos shohesh qe toka jone eshte e infektuar, tregon mungese uluritese te deshires per kultivim. Tregon qe je “i paklutivuar”, sado kunderintuitive te duket.
 

Per Lumin dhe Xhibin: Kujtoni fabulen e Didise, burra, dhe pastaj nuk di a do vazhdoni me me “njeriun e ri” e ku di me se c’tjeter. smiley

 

Per te gjithe me lart: mabjini nje cike kuajt, se shpirt kane edhe ata.

Mirudegjofshim ne ndonje teme pa Enver.
 

Emo.

"prodhim shoqeror" eshte Berisha, Edvin Rama, Fatos Nano, sepse ne "zgjedhjen" e tyre ke pasur gjithmon dy apo me shume  alternativa.

Ne rastin e diktatorit asnjeher shoqeria Shqiptare nuk ka pasur "fatin" te zgjedhe midis dy alternativave.

Ka marre pushtetin me dhune dhe me dhune e ka mbajtur per 50 vjet.

Pushtetin me dhune ia mori pushtuesve ai. Ketu ndale hapin dhe vendose, je shqiptar, apo je gjerman/italian. Prandaj beheni gazi i botes, se sillni shembuj krejt idjote. Madje, edhe mbajtjen e pushtetit me dhune, do kishim kohe sa te duash ta diskutonim.

 Nuk jam shprehur qarte.

Ke te drejte!

Enveri ishte "produkt" i shoqeris Serbe.

Mbeshtetesit e Enverizmit, "produkt" i diktatorit.

Si perfundim, nje pjese e shoqeris Shqiptare del "nenprodukt" i shoqeris Serbe.

Jo, i takon qe ata qe e pranojne te qenit "produkt" i diktatorit, te jene dhe te ndershem, ndersa ata qe nuk e pranojne, te jene "kopila" te tij.

"Me komentet e mesiperm po sjell mbi tryeze piken e permendur: qe nuk luftohet enverizmi me metoden enveriste"

 - Qe enveri(zmi) te luftohet me metoden enveriste, duhet se pari qe ajo metode te mbeshtetet nga i njejti sistem, perfshire propaganda, gjyqi, institucionet e tjera mbeshtetese dhe se fundi, dhuna diktatoriale. Perndryshe, "metoda enveriste" e siperpermendur mbetet thjesht nje koncept e nje premise fallco qe nuk pin shume uje.

"Lufterat e veta Enveri i bente mbi nenshtrat militantizmi dhe pathosi (thirrje emocionale"

 - Jo vetem. Gjetje gjeniale apo jo, nuk duhet harruar qe ne fund te fundit ai ua kepuste koken kundershtareve ashtu si Stalini (mendo episodin kur Hrushovi ja verviti me bastun asaj lakres, kapusta, per t`i treguar Dulles "gjenialitetin" e fundme te Stalinit).

"Ne mendimin tim se Enveri eshte prodhimi yne shoqeror, fjala kyc eshte "shoqeror".
Nuk kuptoj pse e ngaterron me "shqiptarllekun". "

 - Nuk ngaterrova gje. Thashe "shqiptarlliku" pikerisht sepse enverin si diktator ti e pikturon te tille nga premisa se te tille jemi ne shqiptaret, keshtu njerezish prodhojme per udheheqes, keta na terheqin prej hunde, etj. Pra shqiptarlliku si shkakesi, e jo si tregues nacionalizmi apo patriotizmi.

"Ja fjalet qe tha diku Enveri:
"Ne nuk jemi koka e Zeusit. Jeni ju, pa jemi Ne"."

Ej, me verte e ke ti?! Me verte e beson sinqerisht kete "thenie?" Po sigurisht qe do thoshte perralla te tilla; si do e mbante popullin pas vetes... Kjo thenie, bashke me llafollogjite e tjera te sterperseritura neper gjithe makinen propagandistike te diktatures, nuk bene gje tjeter vecse e ngriten figuren e diktatorit ne statusin e perendise.

"Eshte shume komode kur deshtimet i quan pasoje e rastesise. Venia e vetes ne rolin e fatkeqit mbase eshte nje sherbim qe lehteson dhembjen (hospice), por nuk kuron. "

 - Nuk te kuptoj cilat deshtime paskam quajtur pasoja te rastesise, as sesi venia e vetes ne rolin e fatkeqit (kush e ben kete gje me deshire, ne menyre qe te ndihet "komod"?) u beka ne fakt per te lehtesuar dhimbjen...

"Neve na duhet kure! Neve nuk na duhen angullima! Kura fillon me eliminimin e shkakesive, jo te rastesive."

Nuk e dija qe te quash diktatorin dhe diktaturen me emrat e tyre te vertete qenka angullime... Keto ishin argumentet e tua?! Mungesa e venies se epiteteve?! 

"Enveret ne trajta personale ikin, vdesin. Shoqeria jo. (Paralele perfekte kjo e mardhenies diktatura-Rusia tek "Die Unwissenheit” e Kunderes).  Shoqeria riperterihet permes te rinjve qe kane lidhjen kapilare me te vjetren qe zevendesojne. Nqse kjo shoqeri e permban faren e barit te keq atehere te mbetet vetem te lutesh te mos bjere shi."

Envere mund te kete shume mes nesh. Por, e dime, qe dikush prej tyre te behet si Dulla, do duhej nje regjim i ri per ta lartesuar ne ate status. Enveri ishte personifikim i regjimit, para se gjithash. Ndaj na duhet shume te merremi me te dhe vete regjimin, sistemin totalitar qe e zvetenoi kaq   shume kete popull. S`me intereson fare enveri ne trajte personale, besoj kete e ke kuptuar tanime.

 

 -

Emigranto, nuk kishe si ta thoshe me mire... te shtrengoj doren.

Po do ndalem pak te kjo:

Enveret ne trajta personale ikin, vdesin. Shoqeria jo... Shoqeria riperterihet permes te rinjve qe kane lidhjen kapilare me te vjetren qe zevendesojne. Nqse kjo shoqeri e permban faren e barit te keq atehere te mbetet vetem te lutesh te mos bjere shi. Por shiu nje dite vjen. "Daullet e shiut" nje dite do bien, duam apo s'duam. Prandaj them qe shpresat te mos i kemi te thatesia, por te toka e paster.

Me duket edhe e drejte, po dhe pak si kendveshtrim "enverist". Dhe qe eshte e drejte, kete nuk e diskutoj dot fare; nuk kam si ta kundershtoj.

Ama, qasja qe i bejne ca njerez ketij koncepti, eshte provuar shkaterrimtare dhe vetevrasese; te pakten per popullin tone.

Meqe ishte e "dhene" qe kishim nje "fare te keqe", "Enveri" prezantoi ideologjine e "njeriut te ri"; do zhdukej i vjetri dhe do krijohej njeriu i ri. Lumenj me reforma u bene, nga kultura, arsimi, puna, mentaliteti dhe bindjet personale... Vetem se bilanci ne fund te regjimit na del pak si i hidhur. E apo pa domosdoshme, bilanci tregon thjesht shifra. Sikur te mos perfundonte ketu, kemi rimbirjen e ideve, por me qasje ndryshe, me metoda te ndryshme, me rezultat cuditerisht te ngjashem, e ndoshta dhe me tragjik. Ne 92, "Berisha" (psh) rrenoi gjithshka qe trasheguam, me justifikimin qe te ndertojme gjithshka nga e para, me te mire sesa ajo qe kishim. Ne keto "reforma" pa koke e pa bisht por me shume apendisite, u synua dhe krijimi i njeriut te ri; kesaj rradhe me menyra te gjithanshme. Rezultati, e dime te gjithe.

Ndoshta ka ardhur koha qe populli te kuptoje se kush eshte ne te vertete dhe me te vertete. Qe te mos dale nje shpure analistesh, gazetaresh apo "politikanesh" e ta mesoje; por qe te ndodhe e kundertal qe keta qe dalin te mesojne, jo vetem te jene me te pergatitur per te udhehequr kombin, por te pakten te jene ne nivelin e kombit, dhe te mos kene komplekse inferioriteti qe i fshehin paturpesisht me rrokada, deklarata dhe bema te bujshme.

Ndoshta ajo fara e keqe nuk eshte fare e keqe... ndoshta ajo fara e keqe ka qene gjithmone gruri; ndoshta thjesht shoqerise apo elitave te saj, ne momente te ndryshme te historise, nuk i haej buke gruri, por patate; dhe meqe patatja mbinte po fusha mbulohej nga gruri; gruri u quajt fare e keqe.

Kur populli te pranoje veten e tij, une nuk besoj se do kete njeri ketu apo andej nga Shqiperia qe do jete ne gjendje te llogarise nivelet e begatise qe mund te arrihen.

enveri erdhi n pushtet se  komunizmin si ideologji e perkrahen shumica e shqiptareve, n dac t na pelqeje ky fakt n dac jo. kte e thone e thone vete ata qe kon vujt ne komunizem. pse e perkrahen shqiptaret, pastaj arsyet jon nga mo te ndryshmet, disa ishin te bindur komunista, disa e shifnin si aleat te perendimit dhe perkrahshin cdo gjo qe kishte lidhje me perendimin(mos harroni ndihmat anglo amerikane per partizonet), disa ishin thjesht me rusine si parim dhe kshu qe cardolloj politike qe t kishte rusia do ta ndiqnin sidoqofte. dardhes thjesht i doli bishti mrapa dhe njerzve ju desh kohe qe ta kuptojne ket gjo.

tregote i gru e vjeter, qe ska rondsi qe tja themi emrin. vllain e ka pas n burg se ishte familje bejleresh dhe i kon vra gjith burrat me influence ne gjithe klanin e saj. pjesa tjeter qe jon gjalle, t gjith pa perjashtim kon kalu tortura, me burra e me gra, pervec kalamojve nen moshen 16 vjec dhe nji pjese e konsiderushme kon bo burg. kjo plake tregote per kushurinjte e vet, kalamojte e bejlereve, oficerave te ushtrise, policise etj. shum prej tyne bashkpunojshin me partine kumuniste n kohe t luftes. arsyeja ishte se ishte COOL n ate kohe te ishe kumunist, jo rebelimi kundra babes nones e k*rrlliqe rinie te kti lloji. ose per mo siguri, mund te pytet jusuf vrioni, ka dhone edhe nji interviste per ket pune, ne tvklan m duket. ai e tha shum qarte, gjat luftes kishte dy grupime kryesore. kumunistat ene balli. kishin te dyja grupet mbeshtetje mbare popullore, po kumunistat kishin mo shume, plus mbeshtetja anglo amerikone. sa per mas luftes, kumunistat kishin t parrllikun ne dore, jo vetem sepse shumica e popllit i perkrahu n fillim po edhe kur ju ftofen, GRADUALISHT' zemrat pjeses mo te modhe te njerzve me kumunizmin, ishte gjith fuqia e evropes lindore mrapa qe ste le'te kthim m'rapsht.

asnji parti politike, asnji rob nuk vje dot n fuqi po se meshteti poplli, kjo vle ene per salen sot. vetem nji faktor duhet permen. shum njerez sot bojn gam gam dhe folin per vlera demokracie, qe sja kon haberin fare se ca do me thon, as demokraci as socjalizem. jon thjesht tirane ne shpirt dhe cdo forme tjeter te ndryshme i pelqe qe thjesht ta zhdukin fizikisht. kam has shume prej tyne, (SHUUM PREJ TYNE JO TE GJITHE), qe kon qene "kumunista" te flakte dhe u bone  "demokrate" te flakte, kur ndryshoi sistemi. dhe kte e bone jo per noi ndryshim bindje politike, se ne thelb shum prej tyne ndoshta s ndryshojn dot, jon thjesht njerez pa karakter. dhe bojne sikur si majne men deshmitaret okulare te qelbsinlliqeve qe kon bo dhe tashi thjesht meren me qelbsinlliqe te nje forme tjeter, qe oshte politikisht korrekte per kohen.

n pergjithsi, ato qe kon qene kumunista me verte, nuk dilshin me flamur ne kohe te xhaxhi verit, sic nuk fryhen shume sot ato qe me verte kane vujt nga sistemi. 

Shkrim i dobet . Argumenti me keq akoma. Zero me bisht trajtesa. Minus 5 yje. 1000 shkrime eee? smiley A te marrte mooti shalet !

Idris e thote korrekt qe ky tip shkrimi eshte frymezim nga suma dhe summenet i eksiton.

Po ti cupe shkruaj gjene , shkruaj. Futi dhe ndonje roman bile. Edhe shkrimtare behesh me kete rast edhe filozofe.

Veçse në shoqërinë shqiptare ku më tepër se kurrë jeta shoqërore ushqehet veç nga masmedia, e cila është kthyer në një sistem kyç për funksionimin e komunikimit shoqëror, nuk ka seleksionim.

Shko moj injorante !

Po ti nuk e ke haberin fare cer ben shoqeria shqiptare, bile ti nuk di dhe se cer eshte shoqeria shqiptare. Po pse moj tutkune shoqeria shqiptare me 7-8 mije kopjet e Shekullit ushqehet  ( se nga keto botimet e fundit te tyre je frymezu ) ? Po a e ke idene moj tranguleshe qe te pakten nga 25 vjec e poshte as qe ja kane idene se kush eshte masmedia shqiptare, Enveri me gjithe ty e Fahri Ballite qe qarkullojne ne internet e qe u ka ngel ora ke dita qe kan ik nga Shqipria, nga dashnia e madhe  per memedhe, sigurisht.

Po te besh ate pohimin me siper i bie qe jo vetem je kungull, por je dhe kungull i vetdeklarum se e shkruan dhe si bicim leme; me shume se kurre eee ?

Epo qe eshte mbush shtypi me turlison hajvanësh e dija, po qe jane shtu dhe hajvaneshat kete ma pohon ky shkrimi me siper.

Mos na e sillni kete pacavure ( shkrime te tilla e kam fjalen )  me se me nje gisht uje mbyten 2/3 e peshqve. smiley

 do vij vete neser ta palloj n'dru ate hekurkthysin qe ti paska bo nervat kacurrel smileysmiley

Pse mer ? E kemi xhan kete autoren ne ? I terheq ne ven une te gjitha mer. Ja nime. smiley

Kam qene deri ne fyt ne fakt . Ti ke kap ka i lek te me japesh nai shishe te bardhe se thone qe e kuqja ban dem per melcine ? smiley

I di lirite themelore te njeriut ti ? E drejta per jeten, te drejtat civile dhe politike, lirine e fjales, te besimit, te prones, barazia para ligjit, te drejtat sociale, ekonomike, kulturore, te drejten per pune, per ushqim, per aresimim. Pra te drejtat bazike  te individit...... - na thote z. next , nje i RI tere frymezim.

Jo se ka rendesi se c'thua ti apo une,  por per hir te asaj qe te mos genjesh me veten me brockulla , dhe te mos behesh llomotites se bashku me ndonje tjeter per te shpjeguar LIRI-te , ose minimalisht te jesh i qarte me ke dhe ku bisedon .

Desha te bej nje paranteze te vogel . Ne perdorim publik kete fjale ,brockulla e ka fute Fatos Klosi , per kujtese letrare edhe z. Lost , apo jo ? Duhet njohur autoresia.

Na thua z. Next... dhe sa per tu qartesuar me veten zotrote smiley.......

E vetmja "doktrine" ajo e socializmit shkencor , qe frymezoi ne revolucion miliarda njerez ane e mbane botes qe tronditi e shkundi nga themelet nje shoqeri njerzore qe flinte mbi mbreter e bejlere , ne shekullarizem ,ishte :

analiza e faktoreve te zhvillimit Historik te njerezimit , perpunimi i mendimit teoriko - praktik e deri kurorezimi i sproves se pare REVOLUCIONARE te njerzimit ne shndrim sistemesh Politike  ..Revolucionit FRENG...me moton ( qe ti i njihke smiley deri ne imponimin ZYRTAR me dhune si e drejta me e LIGJESHME e cdo qenie  , atij te ORGANIZMIT me perfaqesues BOTEROR te njerezimit -  OKB , te atyre pikave qe te paskan mallengjyer aq shume nga Kushtetuta Amerikane ! Nje produkt SAFI Revolucionar  i IMPONUAR me DHUNE!

Ky evolucion ka filluar dhe eshte i pandalshem.

Ne se ne fazat e para te tij Ju desh te cfaqej me lloj lloj formash e argumentesh , nepermjet cfaqjes se sistemeve POLITIKE te Ashpra e Udheheqesve po aq te ashper , askush nuk mund te gjykohet jashte kontekstit te Kohes dhe jashte situates praktike te cdo Vendi .

Aq me teper nje stan me "barij" nga ku "bij cobenesh kemi qene" ku z. Next duhet te kete nje rrol jo te vogel se bashku me "barij" te tjere ne rritjen e permiresimin e races se gjedhit .

Ndryshe krimineli me i MADH i njerezimit ......na del aleanca e BS + USA + ANGLI , respektivisht Stalin , Ruzvelt , Curcill , qe munden me GJAK, VRASJE e SHKATRIME nje Kriminel REAL te mbartur nga ideologjite e vjetra si HITO= mavria ...........ne fillimet e Kohes MODERNE te Njerezimit!

Shqiperia e theksoj Shqiperia , ne 100 vjet shtet e tre sisteme nuk e ka ate lux te shese pordhe me teori te "fencurish" per lider HISTORIK.  Dhe ketu nuk behet fjale per , Zogizma , Enverizma e idiotlleqe te tjera . Ketu behet fjale per ATIPIKE te intelidjences se MbaDhE  te influencuar nga nje Teori te Marresh brenda vendit dhe nga ...ah-oh -my G(R)osh-esh ....pasi lexojne ndonje rresht me ofshama, para selise se PD " Ma ka thane baba mue".

Dhe njerezimi e ka marre leksionin e pare MODERN nga Marksi dhe e majta REVOLUCIONARE me Udheheqes Revolucionare ....qe njerzit e mencur e kane lexuar pa jua prure neper mend Nexti apo edhe ndonje llafollog qe nuk eshte kategoria e TELLALLIT .

  Le te tentoje te shmanget , po ja mbajti bytha me nga ky leksion .

 

Qe shkrimi nuk vlen 2 leke e paskan thene plot te tjere para meje. Keta studentet e gazetarise, nese ekzistojne vertete, qenkan per t'u ngele ne klase bashke me pedagoget qe ju paskan mesuar konstruktivizmin apo ndertimin e hipotezave.

Vec me nje gje nuk jam dakord, Enveri asesi nuk me duket produkt shoqeror! Ndertimi i figures se tij ishte pjese ideologjike e ndertimin te socializmit, se ndertimi i rreth 10,000 busteve dhe shperndarja e tyre ne te kater anet e vendit nuk erdhi nga 'shoqnia' po nga 'siper'.

enveri ishte institucion; ishte dhe eshte koncept. kete te dytin nuk e bejne dot bustet. per me shume ne kete pike ka folur jakamoni me lart.

Edhe insitucion, edhe koncept, edhe fe! Thelbesisht ndryshe nga sic pretendojne studentet e gazetarise qe 'miti i ri' ne postkomunizem u ndertua nga media me kaq e aq vizibilitet, vecanerisht ne vitet 60-70 miti i tij u ndertua ne menyre sistematike sic po ndertohej vete socializmi. Aq mund sa u shpenzua per te ndertuar 'njeriun e ri', letersine e realizmit socialist, kinematografine socialiaste, po aq u shpenzua per te qender-izuar figuren e tij ne cdo aspekt te jetes; biles te gjitha te parat mund te themi qe ishin te funksion te plotesimit te mitit te Enverit...

Nuk ja vlen te merresh me persekutorin e popullit shqiptar,nje njeri pa vlera njerzore dhe me nje kapacitet krimineli ose me mire te nje vrasesi serial te shokeve te tij qe nuk ka krahasim ne bote.

 

Enveri asesi nuk me duket produkt shoqeror!

Ke te drejte. Eshte produkt perandorak jeniceresh pa zot. 

Qe shkrimi nuk vlen 2 leke e paskan thene plot te tjere para meje.

2 leke vlen se kane numeruar 1000 instanca dhe perMUTacione te fjales Enver.

Ka marre pushtetin me dhune dhe me dhune e ka mbajtur per 50 vjet.

Jo me dhune, po me lufte (civile) te bere me arme te braktisura italiane, dhe 'sovrane' ari anglez. Si gjithmone, Enverin e shihni te populli dhe jo te dinamika nderkombetare qe na e la 'derrin' ne dere.

Eshte e kote te qahemi tani, e te kerkojme koken e atyre qe hengren koka njerezish pa gjyq. Duhet EVOLOJME nga kavje eksperimentale, ne zot te vetes. Nga ky aspekt, mbetemi ende kavje eksperimentale per aq kohe sa nuk kerkojme te:

1) zgjerojme qerthullin qe te ulim sadopak intensitetin e forcave te erreta ne nje vathe me te gjere (psh shto hapesiren Shqiperi+Kosove)

2)te bejme ligje te pershtatshme per rrethanat e jo te perkthyera keq nga Spanja.

Qenka ngrit gjith kjo furtune per shprehjen " Enveri eshte  produkti yne shoqeror.." 

Kjo shprehje nga disa eshte lexuar si perpjekje per te justifikuar Diktatorin.Ne kete formulim  une shikoj deshiren per te mos e reduktuar nje histori 45 vjecare te nje populli ne perrallen e nje tufe delesh te drejtuarar nga  bariu teveqel.

Diktatura u rrezua por duhet cmontuar miti diktatorit. Njera linje e ketij procesi te natyrshem reflektimi eshte cmitizimi i  nje sistemi dhe vete diktatorit nepermjet trajtimit komik te tipit Qazim mullet (Gjuetia e fundit psh).Linja tjeter eshte ajo e librashkruesve te cilet qenien e    EH si Diktator , paranojak,  monster etj. e kerkojne tek cenet dhe (de)formimi shpirteror i individit duke rremuar ne femijerine dhe rinine e tij (kurvar, mosmirenjohes, inatci ) a thua se ky njeri qysh ne femijeri ishte shenjuar per Udheheqes.

Komunizmi ishte ideologji dhe kjo nuk ishte produkt shqiptar. Komunizmi ishte sistem dhe ky sistem perfshiu shume vende dhe popuj.Enigma  e totalitarizmave,  pavaresisht nga mali me libra i shkruar nga Hannah  Arendt  dhe nje aradhe e tere studjuesish, ende mbetet e paezauruar deri ne fund. Ne perendim para renie se komunizmit besohej se ai sistem perputhej me natyren dhe traditen e rusve (adhurimi autoritetit) kurse per polaket pranohej se po tu jepej mundesia ishin gati ne cdo moment ta flaknin tej si mish te huaj.

Komunizmi ishte produkt i nje etape te zhvillimit historik ashtu si dhe fashizmi. Por  traditat, kultura, zhvillimi shoqeror, qytetaria etj. kane rolin e tyre ne materializimin ne praktike  dhe specifikat qe mori ne vend ete ndryshme  sistemi komunist.Ne  ekuacionin shumefaktorial hyjne dhe vecorite e modelimit psikokulturor.

Mungesa e tradites civile, mercenarizmi ne emer te beses per kapedanin dhe bajraktarin, laroja qe vihet me zell ne sherbim te bejlorucines(sipas Nolit) mungesa e kurajos civile ne kontrast me vetgjyqesine per nje fjale goje (kujtojme frazen lapidare te Migjenit per malsorin legjendar qe nuk bzan para nenpunsit te bashkise) entusiazmi primitiv perpara gjithkujt qe na perkedhel sedren, etj. etj. jane pikerisht humusi ne te cilin ushqehen deformacionet qe lehtesojne rrugen e tiraneve drejt pushtetit.

Ne kete kuptim enverizmi eshte produkti yne shoqeror.Nese keto i pranojme si te paverteta, atehere  i bie te pranojme se enveri( jo thjesht personi, por tipologjia e sjelljes dhe sundimit te ENVERIT brenda nje sistemi totalitar) ishte totalisht nje ufo i cili rastesisht ra ne kete cep te dheut dhe sundoi per gjysem shekulli.

Neqoftese serfdom-lleku, organizimi klanor e aspekte te ngjashme jane krejtesisht, ekskluzivisht shqiptare, atehere enverizmi eshte produkt shqiptar.

bujkroberia. harr miqesisht. smiley

Enver Hoxha produkt i shoqerise shqiptare = turp qe nuk e lan uji i gjithe lumenjeve te Shqiperise. E kuptoj plotesisht indinjaten ndaj kesaj fjale te disave, vecanerisht nese jane ish-te persekutuar.

Nese e marrim te mireqene kete dhe pranojme se qendron si llogjike, atehere ketu ne se bashku, duhet te ekzekutojme dhe te bejme te paqene gjithe Sistemin e Ndeshkimit qe ekziston ne bote, ndeshkimin ligjor dhe ate moral.

C'kuptim ka ndeshkimi ligjor dhe denimi moral i nje serial killeri, hajduti apo perdhunuesi nese ky eshte produkt i shoqerise se tij (i determinuar nga ajo)? Me kete llogjike ky ne rastin me te keq eshte bashkefajtor me te tjeret, ne rastin me te mire eshte viktime pasi shoqeria e ka detyruar t'i beje gjithe ato shemti dhe tmerre.

Enver Hoxha si individ, sigurisht qe ka dale nga "gjiri i popullit". Eshte i biri i filanit dhe filanes, nga nje qytet shqiptar, lindur e rritur atje dhe ka fare e fis, por per monstruozitet qe beri ai dhe sistemi i tij, une nuk mund te bej fajtor qytetin e tij dhe as shoqerine ne teresi.

Demi duhet kapur nga briret. Nuk na duhet E. Hoxha si individ, na duhet te merremi me sistemin dhe ideologjine e E. Hoxhes. Sistemi totalitar qe ndertoi E. Hoxha ne baze te ideologjise qe ai kishte bindje eshte = vrasje, persekutim, shtypje, roberi.

Nese kuptojme kete ne mund te ndertojme sistemin qe eshte e kunderta e ketij qe kaluam dhe investimi yne kryesor duhet te jete sistemi dhe jo lideri.

Ky pohim ne fakt me sherr te madh, ka edhe nje doze te forte racizmi, pasi supozohet qe nje popull, ne kete rast shqiptaret, nxjerrin vetem monstra dhe nuk mund te ndertojne dicka qe i perket qyteterimit ku baze ka lirine e njerezve.

Eshte edhe me shume i rrezikshem pasi mund te justifikoje edhe diktatoret e ardhshem.

USA DHE USSR (Bashkimi Sovjetik) jane dy shtete qe u themeluan apo ndertuan ne baza thellesisht ideologjike. USA u themelua nga eterit e saj mbi liberalizmin, Shteti i Sovjeteve mbi ideologjine komuniste. Se ku do te donim te jetonim ne, tani, kjo pyetje s'ka pse behet pasi pergjigjia dihet ne 99.99%, por ajo qe dua te them eshte se ne US elita e vendit, udheheqesit e saj i dhane forme dhe ate fryme liberale Shteteve te Bashkuara te Amerikes, ndersa ne Shqiperi elita e vendit, u eleminua fizikisht nga komunistet qe sapo kishin dale nga L2B si krahu me i forte ushtarak dhe u perjashtua nga vendimmarrja per kahun ideologjik qe do te merrte Shqiperia. Ne kete kontekst cfare mund t'i kerkohet nje bujku apo punetori te thjeshte ne qytet ne vitet kur u vendos komunizmi duke ditur kufizimet e tyre dhe te periudhes se atehershme. Megjithate edhe keta ne te tyren rezistuan; dikush nuk dorezonte token dhe pasurine e tij, dikush mbronte fene e tij etj.

Keshtu qe une e di se kush eshte pergjegjes per ate qe ndodhi ne Shqiperi: sistemi totalitar komunist i vendosur nga Enver Hoxha dhe shoket e tij.

Ndoshta keqkuptimet vijne sepse nuk eshte bere marreveshja e fjales. enveri (jo Enveri PERSON) nenkupton trajtat ekstreme qe mori Diktatura ne Shqiperi  ne kontekstin e  nje sistemi qe perfshiu gjysmen e botes.

Jo produkt  shqiptar, por prodhim shoqeror (historik,  shpirteror, moral, kulturor) Besoj ka nje dallim.

Kush ka lexuar librin "Zanafilla dhe kuptimi i komunizmit rus" Nikollaj Berdjajev ka kuptuar se komunizmi nuk lindi ne nje truall bosh dhe aq me pak erdhi vetem si imponim i frymes se nje gjeniu.

spiritus, reaksioni i krijuar eshte nje shenj e mire. Dmth ka shprese per sherim. I ke parasysh vaksinat qe krijojne nje malcim te vogel te perkohshem? Kshu dhe kjo pune.

Tani dihet qe pikemesepari Enveri u prodhua nga bashkimi i qelizave haploide riprodhuese te prinderve te tij, rreth nja 9 muaj para dates 16 tetor 1908 (nuk besoj qe qe shtatanik, se do e keshem degjuar). Puna eshte me u ngrit pak me lart se ky nivel.

Me fitu mbi veten eshte gjeja me e veshtire ne ket bote. Vetja eshte kundershtari me i pathyeshem. Me nocionin e enverit, shoqeria jone e ka ket shans. Me fitu mbi veten.

Cdo retorike tjeter, e tipit qe populli gjerman nuk do me thene Hitler, qe populli kamboxhian nuk do me thene pol pot, qe populli spanjol nuk do me thene Franko, qe populli austriak nuk do me thene Haider, qe populli italian nuk do me thene Benito, qe populli kilian nuk do me thene bim bam bum etj etj etj di da du da di... keto jane variacione per populizem dhe orkester. Popujt nuk jane shenjtore, popujt gabojne, popujt fitimtare ne garen e perbotshme nuk jane ata qe s'gabojne, por ata qe mesojne nga gabimet, dhe qe ndertojne nje sistem imunitar mbi gabimet e te shkuares (heqim kapelen per gjermanet ketu).

Keqkuptimi kolosal eshte te thush qe enveri(zmi) eshte shpelare bajagi mqse brezi i ri qe baret te blloku, me lugun e bythes zbulut simas kim Mehmetit, nuk di as kush ishte ky enveri. Kur muhabeti bjerret ne keto nivele, mund te harrojme edhe qe e nisem pastaj.

Keqkuptimi kolosal eshte te thush qe enveri(zmi) eshte shpelare bajagi mqse brezi i ri qe baret te blloku, me lugun e bythes zbulut simas kim Mehmetit, nuk di as kush ishte ky enveri. Kur muhabeti bjerret ne keto nivele, mund te harrojme edhe qe e nisem pastaj

smileyKush ka lexuar librin "Zanafilla dhe kuptimi i komunizmit rus" Nikollaj Berdjajev ka kuptuar se komunizmi nuk lindi ne nje truall bosh dhe aq me pak erdhi vetem si imponim i frymes se nje gjeniu.

Cfare gjeniu mor shpirt, kush po flet per EH si person, po flasim per udheheqesin, si u formua si mit, si arriti te behej plotesues i ideologjise komuniste e njekohesisht te njihej si arkitekt i saj (ndonese ketu do kisha dyshimet e mia). Po mundohemi te kuptojme diktaturen si sistem, si u pranua nga shoqeria (nuk e krijoi ajo pra, sic as nuk e legjitimoi per mendimin tim, thjesht iu nenshtrua dhe jetoi me te) sic e kam thene me pare, jo si ndjenje (pak rendes ka nese ti, une a kushdo ishte i persekutuar, po ngrihemi mbi eksperiencen personale) por si arsye.

Ky pohim ne fakt me sherr te madh, ka edhe nje doze te forte racizmi, pasi supozohet qe nje popull, ne kete rast shqiptaret, nxjerrin vetem monstra dhe nuk mund te ndertojne dicka qe i perket qyteterimit ku baze ka lirine e njerezve.

Mos u shqetso. Ndoshta nuk ka popull qe nuk ka nxjerre apo provuar ne kurriz monstra, tirane, sundimtare dhe diktatore.

Mire eshte ti hidhet nje sy tekstit te historise nga antikiteti ne kohet moderne dhe pastaj te merren poza shqiptarie.

 

Jako s'qenke gjo per hortikulture, knej nga tundra ne te cajm

ka  2 forma me e "heq ate faren e keqe"

1.me e shkul token thelle sa duhet me gjithe fare

2.me helme

Harrove luften biologjike. Lesho nje specie 'predatore' mbi faren e keqe dhe zhduket.

Une mendoj se nxjerrja e historive te Enverit, nga gazetat, eshte thjesht per shkak te krizes se gazetave, krize financiare e cila i shtyn redaktoret/drejtuesit e gazetave te nxjerrin artikuj me tituj bombastike per Enverin, te shitur sa me shume numra. Aq me teper qe per artikuj te tille, besoj se gazeta nuk paguan para, per te mos thene qe dhe mund te marri para. Kuptohet qe dhe njerzit deshirojne te mesojne te fshehtat e atij njeriu qe mbeti ter jeten i fshehte per popullin. 

Enveri i ri sot eshte 1 vjec. Ktheni kalendarin mbrapa: nuk jetojme ne vitin 2009 po 1909. (kjo vlen edhe per mu ne 'tundren' Kanadeze)

Tani dihet qe pikemesepari Enveri u prodhua nga bashkimi i qelizave haploide riprodhuese te prinderve te tij, rreth nja 9 muaj para dates 16 tetor 1908 (nuk besoj qe qe shtatanik, se do e keshem degjuar).

Problemi qe ekziston ne shqiperi eshte hipokrizia qe mbizotron me shoqerine.. Kujtese e humbur apo kujtese e manipuluar?

Ka nje fakt te padiskutueshem historikisht qe Shqiptaret jane te keqet e vetes dhe te miret e botes! Vete fakti qe autorja flet per Skenderbeun dhe 500 vjet me vone Enverin tregon sa hipokrizi e rende qe eshte. A nuk eshte interesant dhe domethenes fakti qe ka nje hapsire 500 vjecare midis ketyre dy figurave?

Kujtese te manipuluar eshte kujtesa e humbur e ketyre 20 vjeteve. A nuk eshte hipokrizi te flasesh per komunizmin pas 20 vjeteve ne shqiperi kur kapitalizmi ne shqiperi ketyre viteve eshte sistemi me kriminal, me i eger, me i korruptuar, me poshterues qe ka pare ne historin e vet ky vende? A e dini qe shqiptaret jane e vetmja race ne angli qe sot me 2009 nuk kthehen ne atdheun e tyre edhe ti vdes ne dru polici anglez? Edhe GAY behen vetem mos te kthehen!Vetem kurdet dhe somalezet ngjasojne! Cfare rinie ka shqiperia? E keni gabim shqiperia s'ka rini por ka adoleshence.. Rinia e ka braktise..!

 

 

aha specja predatore. pak a shume ke karaxhici gjithmone.

ligjet e fizikes jon te pandryshushme qafe. energjia nuk krijohet as shkatrrohet. qe ta levizesh i gjo duhet me e shty dhe do levizi aq sa ta shtysh. per cdo veprim ka nje kunderveprim te se njejtes madhesi.

pranej un per vete perpiqem thjesht me bo sehir se s dihet si vje kjo pune.noi llaf kom per ta thone sa her qe t thush ene ti ene meqe flet per shqiptare e njerez t mire e zgjidhje perfundimtare per farna t kqija mos i shty shqiptaret or trim se maloku si zbret kalit pa e vra ene t gjith ka malet kena ardhe pavarsisht se pretendojm se jena peshq plus qe i bi qe sje shqiptar i mire. kto robt qe t shofin kto llafe qe shkru ktu, frymzohen n dac per pro ndac per kundra asaj qe je tu thone.

 

ene i gjo nga fizika. nonjoni ktu mun t thote me fut i pras m'eethe a fluturo?

se mun ta kete fiksim prasin. tashi toka ka i gjo qe quhet gravitet. pershpejtimin e ka 9.8 meter per sekond m katror mun t luj icik vene vene m glob po s lu aq shume. me kte prasin qe shti mun t kercesh icik perpjete prej  sikletit  po graviteti prap n tok ka per t hudh. ti mun ta shtish prasin m sume gjithsesi po per t fluturu ske. aaa po thuje qe e ke fiksim prasin ene mos m thuj mu pallavra jo po du me fluturu jo ikarusi jo anej jo knej.

kurse ai qe t thote flutughon flutughon shpighti ai vec e ka fiksim me ta shti

kombinimi midis ju te dyve osht perfekt masanej

si thote ene konga "some of them want to abuse you some of them want to be abused". ktu m shqipni kena histori t gjata e t vjetra me venedika austro hungaria turqia kina brss etj qe dun me t shti prasin e ti don me fluturu pertej atyne maleve.

Jako: ti e ke i keqkuptim me mu. Kujto se une flas 'fizike' e mrena asaj fushe merrem me ate te llojit "Newtonian". Nqs un do flitsha per fizike do flitsha per mekanike kuantike, kaos e me the te thashe.

Pastaj m'hidhesh te 'hortikultura'?

Nji kjo. E dyta: analogjia e 'fares' dhe e 'tokes' dhe e 'infektimit' nuk o e imja o e Emigrontit qe e ke pas ene kojshi.

shif si o puna ke tundra nuk duhet thjesht me shku duhet me more fryme theeelle se t bo dermon masanej.

kto jon ligje qe nuk bin poshte n fiziken kuantike. folet thjeshte per detaje mo t vogla. kaos masanej lale uuhuu osht puna prap ke prasi a flutughon a s flutughon. ke hortikultura u hudhe vete.

ti po thu jabonxhiu masanej qe e kom komshi,. qe e kom komshi s do me thone qe jemi me i men'je. do me thone qe trapin mos ja cajme njoni tjetrit. se ashu me i hy holl holl duhet me vra gjith dynjone ene t njelesh vetem. po ky pra osht ekstremizmi. per ket po haj bar ktu un. un spo pres qe ti t vish per haxhillik me mu thjesht pres qe mos m cash trapin me teza leshi me jenicera turq dallkauke e t imfektum se ti se di fare se ca domethone i infektum ti di vetem propaganden qe e gje ke albforumi ku jon mledh i tuf me katnare qe lujn me shpata. gjith shembujt qe m ke pru  per kunder o kon qen pacavure t kohes enverit me skenderbe o muhabete t albforumit. t gjitha kto i trajto bardh e zi skenderbeu-partizon, turqit-gjermon, tironcat ene maqedonsat kolaboratore.

 Kete Enverin, ca e marrin per mut e ca per mjalte, por qe mbledh goxha miza, i mbledh vertet. Ja shiko numurin e komenteve... :rolleyes:

Akoma ke Veri qekeni ju. Vet debatet ketu vertetojne se

Enveri eshte prodhim i shoqerise sone.

Cimo une nuk jom shume dakort me ate qe thu ti, se Enveri na njihte mire ndaj na ... kocken. Une them qe Enveri (si institucion gjithmone) na deformoi dhe detyroi t'i pershtatemi atij sistemi mizor.

Sot ata qe e shajne nuk do te thote aspak se e kane me te zhvilluar se te tjeret "enverizmin" ne vetvete (mos i mat gjonat me njesine matese "berisha"!) Une mendoj se shumica derrmuese e atyre qe vazhdojne e shajne Enverin, e bejne se shohin se ne shoqerine tone ka plot njerez qe jo vetem po e rehabilitojne figuren e tij, por nuk e kane "rrezu" kurre.

Mjafton te shohesh se sa njerez jane kunder rishkrimit te historise. Sa njerez jane kunder hapjes se dosjeve. Sa njerez vazhdojne te insistojne dhe bazohen ne teorite e atij regjimi per Zogun, Ballin Kombetar, etj.

Dhe mbi te gjitha, shif se sa vete duan akoma qe te festohet 29 nentori si dite çlirimi. Arsyea se pse nuk u zgjodh si ne gjithe boten perendimore, dita e kapitullimit te Gjermanise, 8 maj 1945, ishte se duhej mohuar fakti qe nazizmi u luftua jo vetem nga komunistet (ne nivel boteror). Kurse arsyea pse u zgjodh e njejta dite me ish-jugosllavine, qe se na e imponuan serbet. Per mua fajtorë per kete imponim te festimit te nje feste serbe (ne veçanti dhe komuniste ne pergjithesi) nuk jane Tani, Beni apo Goni qe e thone sot, por eshte "enveri" qe u hodhi ketyre trute e gomarit.

Ti si mendon se une duhet te mjaftohem me tallje me keta GOMERE qe edhe pas 20 vjetve nuk dune te hapin syte?

Pastaj, ka nje shembull shume evident per te gjykuar raportet viktime/xhelat. Eshte rasti i çifutve. Nuk besoj se te mesoj nai gje te re po te te permend propaganden e tyre per te mbajtur gjalle kujtimin e Shoah-s dhe perpjekjet e tyre per te kapur e denuar te gjithe xhelatet.
Pra kemi nje bashkesi fetare, qe pas 65 vjeesh vazhdon ta denoji nje regjim, qe zgjati 10 vjet, dhe ate qe e personifikon, Hitlerin, me te gjitha forcat. Kurse ne vazhdojme te jemi te ndare në "ne" dhe "ju" persa i perket enverizmit.

Mua tentativa per te bindur (me dhune verbale), ata qe shajne akoma Enverin, se e kane gabim qe merren me te, nderkohe qe ka akoma plot njerez qe nuk e kane denu ate, eshte ne rastin me te mire naive, dhe ne rastin me te keq e qellimte per t'i hapur rrugen rehabilituesve te ketyre figurave te ndyra.

Ndaj mendoj se artikuj si ky jane te DOMOSDOSHEM dhe pergezoj Jonilen (e ka me L dhe jo me D emrin) per kete artikull kaq te vlefshem.

Kurse ajo verejtja jote se ne shqiptaret jemi te pazotet (ne pergjithesi) te bejme ekzorcizem, eshte shume e sakte. Po a e di se kujt duhet t'ia adresosh te parit?

s ka nevoje per p*rdhe ktu plako se p*rdhet na jon grumbullu sa me vu n narkoze gjith tironen sa per at pune, me at rast evitojme no'i revolucjon t panevojshem.

qe 29 osht e imponume nga jugot kte se mcef dot mo njeri. as qe partine kumuniste t shqipnise e krijoi tito as kte se mcef dot as qe balli kombtar ka luftu kundra gjermonve dhe qe kumunistet i futen brrylin mo mrapa as kte se mcef dot. as qe partizonet shqiptare shkune ne kosove dhe i detyrune kosovaret me arme qe t mos ngreheshin per pavarsi as kte se mcef dot. as qe enveri ja futi comve sa krahu me ca pune nonshtetsie gja me sebepin e patriotizmit as kte se mcef dot. krimet qe u bone ne mirdite e ne shkoder kundra katolikve, vrasja e klerit ortodos shqiptar qe osht ene arsyeja qe sot kryetarin e kishes "autoqefale" e ke grek ekstremist se s ka shqiptare te kualifiku'm per t qene ne ate detyre, shkatrrimin dhe rrembimin e vakufeve te myslimonve dhe vrasjet e dijetareve qe e bon sot komunitetin myslimon qe t jete i pakualifiku'm te jete i varur nga ndihmat nga jashte dhe me ndihmat nga jashte dhe "dijetare" me 4-5 vjet universitet ( zakonisht qe me qene dijetar myslimon duhet me qene t pakten plak dhe me pas' studju gjith jeten) sjellin ene noi rryme qe s'i pelqe nonjonit ktu. gjithe bejleret dhe agallaret qe kishin studju jasht shtetit ne shkollat mo prestigjoze te perendimit dhe te lindjes qe shkune t gjithe ke drute dhe u hodh balte mbi punen e tyne n sherbim t ksaj shqipnise (qe ca rob ktu rrine tu e sha gjith diten dhe kon vetem ankesa).

po qe t thush qe enveri ishte budall ose s kishte lecit libra ose skishte bythe e ku e di une osht pak k*rllik dhe osht ofendu'se per shqiptaret menoj un. qe gjith inteligjenca shqiptare u eliminu nga nji "dru me pre"  do me thone qe edhe ato vete dru me pre kon qene. nderkohe ajo pak pjese inteligjence qe u arratis edhe qe shkelqeu ne t gjitha fushat perkatse jasht shtetit flet ndryshe.  enveri ishte thjesht smirezi dhe i pabese. dhe boni sic ja lejonte koha. jo sic e deshte koha dhe ka nji ndryshim shum t modh ktu.

nuk ka pik vlere me shajt enverin nderkoh qe ke po te njejten smire dhe pabesi dhe hajdutllik. shume nga kto politikonet sot vijne nga e njejta shkolle dhe kone te njejten smire dhe te njejtin qellim. heqjen qafe te inteligjences kundershtare dhe hajdutllikun. nderkohe un si tirones du t'me ktehen pronat e mija. un nuk kom noi gjo kundra veriut, jugut, kinezve japonezve a ca leshin ziheni ju. te gjithve bujrum ne tirone, biles n toke time per sa kohe qeveria m pagu mu domshperblimin. t njejten gjo ene t gjith shqiptarve ne tokat dhe pasurite e tyne perkatse. cdo lloj tjeter politike osht thjesht qelbsinllik. pernryshe do ishte e parapelqyme sikur sala ene edi t shkojn e t q*ihen atje n p*dh t nones se vet prej nga e kon origjinen bashke me fabrikat e demontimit te predhave qe i krijune bashkarisht bashke me fshatet turistike ne kakome qe i shiten bashkarisht bashke me dosjet qe i kane te perbashkta dhe bashke me ideologjine e enverit te perbashket. ene mundsisht ta morin icik me kadale ate punen e revolucjonit, ene ato kutite e votimit ti morin e ti fusin m'eethe.

 

m fal se kom harru me thon ene t gjith ato qe jon si enveri dhe rrine tu e shajt gjith diten mund te GO FORTH AND MULTIPLY.

per menimin tim ka njecik ndryshim me hitlerin ,se hitleri se kishte  vetem kunder atyne  qe ishin kondra po ene kunder nje rrace pa mor parasysh kondra apo pro

tashi varet nga kendveshtrimi

nqs je pronar do mundohesh me i bo me punu me shum puntoret qet te ngelet naji gjo me shum

nqs je puntor do munohesh me punu  sa me pak ene me mor njai rrog sa me te mir

dmth varet nga pozicioni

Lizandro, u tha, u bo. Shneti mbi te gjitha. Varja ktyne muhabeteve me historina.

Nuk bohet stan me lepuj.

E di si qe puna leprit? Pa miun ky qe u gafurr per dacin prej rakis se forte, edhe tha qe qeka bukur kshu; pa t'i shes mend vetes i her te pasqyra.

Lamasheri totale me i llaf - pyt at shokun tat (dhe mikun tim) se cer do me thon lamash, po s'e pate nigju.

Me t'mira, bro.

Qyqa mer Cim si nuk dikam fjalen Lamash una. Mergimi, nder te keqijat e veta e ka ene i t'mire, te bo poliglot dialektesh se detyrimisht te bi te rrish me njerez qe jone prej verteti (jo si puna jote qe je skraparlli alidems hahahahaha) nga vise te ndryshme shqiptare.

Kurse ti Blendo, keq me vje po nuk paske kuptu gjo. Une nuk jom nga ata qe kane paftyresine te ngatarrojne 28 Nentorin ne ket debat. Une thjesht nuk du 29-n, po them qe te festojme si gjithe dynjoja me 8 maj. Meqe luftume te gjithe bashke (ne rang global) te festojme te gjithe bashke. Pastaj nuk du mer Blend me festu me nji dite me serbet. Kaq e çuditshem ju duket kjo?

Bukur smiley

Ma hoqe i merak. Se qe i njef lamashet nuk e diskutoj mer. S'duhet matematik hic, merren vesh prej eres ata.

Thuji skraparlliut prej verteti qe te libri Kulmak, ka nje pjese per Cycket ku permenet jo pak ene ana vet. Gropovethin per pune mujsh thuji, do e kesh gati, se e ka merak ai ate.

Turqeta smiley

qe... ka lezet mer jau. e shef si mirni vesh

eeee tirone tirone te pifsha lanen un ty

Mos festo mer vlla me serbet... kush te thote ty?

29 Nentori nuk permban asnje feste te vetme ne gjithe historine e Serbise!

Mandej, nuk mund t'i zgjedhesh festat perkujtimore kur te te doje qejfi ty... mos u bej zullap kot.

http://en.wikipedia.org/wiki/November_28

http://en.wikipedia.org/wiki/November_29

zgjidh e merr... vetem se nuk te pyet kush, jo te rreje Sala me shpuren e injoranteve qe i mban ne thesarin intelektual te PDse, po kush te doje...

Mos u nxef mer plak se nuk eshte festa per Serbine por eshte festa e themelimit te Federates se Republikave Popullore te Jugosllavise (shkurt, festa zyrtare e Jugosllavise). Meqe perdore Wikipedian, qe ku e ke ne linkun:

http://en.wikipedia.org/wiki/Federal_People's_Republic_of_Yugoslavia

Diku nga mesi thote ne gjuhen e inglizit:

On 29 November 1945, second anniversary of the Second Session of the AVNOJ, the Constituent Assembly of Yugoslavia declared the state a republic. The Democratic Federal Yugoslavia became the Federal People's Republic of Yugoslavia (FPR Yugoslavia, FPRY), and the prefixes to the names of the six republics changed accordingly, from "Federal State" to "People's Republic"

Tani, meqe Jugot i vune flaken vendit te vet dhe nuk egziston me, ti ke te drejte qe feste nuk ka (si dhe moslidhja me Serbine). Une vete, as nuk e rr...j hic se cilen dite zgjedhim per te festu. Por sa per lezet ironie, ose koincidence te bukur historike, 28 Nentori eshte festa e shpalljes se kryengritjes nga Skenderbeu me 1444, festa e shpalljes se pavarsise ne 1912 dhe pse jo mos ta shallim festen e perzenies se gjermaneve nga Shqiperia (fix 500 vjet pas Krujes). S'ma do mendja te kete ndonje vend tjeter ne bote me nje lloj dite te tille. Nejse, opinion personal, pa ndonje rendesi te madhe.

Cheers!

Nevrua 

O nevriko, nuk nxefem un mer jahuu... po ti a e merr vesh ca po thua apo jo?

Kur e kemi festen e clirimit ne sipas teje? (daten qe dinim deri ne 1992)

29 nentor 1945?

Me e keqja e te keqijave eshte qe "Jugosllavia" po feston ne daten e clirimit tone... mos u beni qesharake kot mer vlla!

Kini pak respekt per veten te pakten... ja mire ne budallenjte flasim me nerva, apo ndoshta dhe na ofendoheni nganjehere se nuk po tregokemi respektin e duhur per ju... po respektoni vete njehere mo vella...

PS: meqe i solla une linqet po thoshe...

PS2: Jugosllavia nuk egziston me, dhe sikur te egzistonte:

Jugosllavia = nje gje

Serbia = nje gje tjeter.

Ne skenarin me ogurzi te mundshem, apo jo...

 Hej plako, qetesohu se nuk e kom me ty mer jahu. Thjesht po te thosha se ku do me dal Lisandri. Dhe une jam dakort qe 29 eshte feste e clirimit po ti merr nji here fryme se po te ikin mendt e kokes. 

Pastaj une jom tu pi kafen e drekes e nuk ofendohem hyc. 

Peace plako

Nevrua

Nuk eshte thjesht 29 nentori, o kafexhi i poshter... smiley

eshte PLOT NJE VIT pas clirimit tone ajo festa Jugosllave qe solle ti.

 

PS: qetsohu he burr i dheut!!!

smiley

Kur nuk e thyne qafen gjermont nja dy-tre jave me vone e kishim per te ra rehat. 

Ika se ma zune n'fyt.

Gjithmone i qete smiley

El Nevro

More rehat jena ne... Pse i shkrepet ne koke Lizandrit dhe "thesarit intelektualo-akademik" te PD-se, kujton ti se nuk na pihet me kafja neve?

asnjonit nuk i shkrepet ne koke asigjo ktu lale. ka vetem i detaj qe e harrojn shum veta qe jon mjaftu me versjonin historik te kohes se kumunizmit. shqipnia n kohe te hitlerit nuk maro'te ne shkoder as ne tropoje se ai hitleri i keq qe e njofim t gjithe dhe kte se them per ironi, i bashkoi shqipnine dhe kosoven dmth ishte nji shtet i vetem. ishin partizonet e enverit qe ja kthyne kosoven jugosllavise mas atij 29 nontorit qe festo tina. kshu qe po festove festen e 29 nontorit na duhet me pi noi kafe t hidhet per 30 nontor masanej qe partizonet megjithse e kishin plotsisht n dore qe ta rujshin kosoven ene ti thojshin ik e pirdhu titos nuk e bone ket gjo se i duhej meshtetja e titos per te nejt ne pushtet pra e shiten shqipnine per pushtet. masanej ka ca ktu qe ankohen per shen naumin, kufinin detar etj. asnjoni nga kto raste nuk krahasohet dot me gjith kosoven. ene konjukturat mas t cilave do ishte kap shqipnia do kishin qene shum ndryshe po t kishin nejt partizonet ne kosove ene sistemi do kishte qene shum ndryshe megjithse mun te kishte qene prap se prap kumunist.

kjo s do me thone qe sala s ka bo pisllik me kufinin. po ka ku te mori shembull sala per pislliqet qe bo. ene socjalistet kur bashkpunojn me grekun dhe i bine lazaratit dhe kur ndertojn fabrika demontimi dhe ja rrasin derrin mac sales ene kur i japin leje ndertimi delijorgjit. kjo ka qene historia e shqipnise qysh ne kohe te rilindjes qysh n kohe te turkut biles. tu shit ka i cope sa anej knej sa here qe i deshi bytha politikonve me mor noi ofiq.

kush e ka vra noiher menjen kur ka lexu historite me masakra n ballkan, krimet n shkup e n  maqedoni n kosove n cameri. gjithmone historia flet per popullsi te carmatosme qe sja priste menja se po i vishin me i there dhe greke e sllave po ene shqiptare qe luftojshin per grekun e per sllavin te armatos deri ke dhomet vesh me rroba tradicjonale qe masakrojshin shqiptaret? ku ishin politikonet shqiptare qe s'i lajmrojshin shqiptaret per rreziqet qe i kanoseshin qe me i thone te pakten nigjo se po vin me ju vra kshu qe hikni nga syte komet se s kemi ca me ju bo? se me thone qe s dishin gjo i bi me qene shum naive dhe ballkani nuk ka ven per naivet.

 

kshu qe vazhdoni futini noi proteste se kushedi se ca elefonti osht tu lujt posht ksaj dhe dun me na hudh hi syve te dyja palet. do e morim vesh mas nja 2 3 vjetesh.

Di gjo  nanjoni  pse shkun partizonet tone ne kosove, ca bone atje ene  meqe shkun deri atje  pse iken?

partizonet n kosove shkun me kalu mujn e mjoltit lale...

a e ke nigju fitneten me kongen o cu dishruush per ty???

a bon a s'bon luft?kishte ngel naji gjermon  anej?

puna gjermonit ishte pa m 44 45 mer daje nuk o puna a shkune me luftu gjermonin partizonet se gjermonin kishte kush e luftote puna ishte se partizonet luftune kundra atyne qe po luftojshin per lirine e shqiptarve se nuk ju rrute njeriu m shqipni per gjermonet  komplet lufta e dyte botnore s ishte muhabeti jone hic. ishte ndarje placke lufte ne ishim pjese e plackes ene u perpelitshim sa anej knej jo gjermoni jo italjoni jo anglezi jo kinezi. puna ishte qe partizonet mun ti kishin bo lesh serbet n kosove ene ti kishin thone mirupafshim titos po kush do i perkrahte masanej kur t vite puna per morjen e pushtetit?

se jom tu perserit llafet ka e para valla'i. guglloje lale se t dalin nja 4375 rrezultate e gjys

o jakamon, vendos presjen se me cmende, nuk te lexoj dot smiley

ej lali un s jom piktor vetem kom aspirata po nuk kujtoj se jom... masanej pertoj se jom tighons tighons shpighti

e mire de mire se nuk te vrava smiley  humbe nje lexuese smiley

vetem guglloni kumunistet n kosove a partizonet shqiptare n kosove kon per tju dale linqe sa t dush ma boni hallall se s m puno mire kompjutri do ju kisha pru ca vete

 

he pra bubrro nji gjo,te morim vesh  cer ka nodh,a kan qen et mir sic u hiqshin kta kamunistat

un bubrroj neper mrroklla ktu po s m puno ajo gjoja copy paste mer jau se ka shku kompjutri per lesh se e kom njit nja 4 5 here per muri kur m kon hyp nervat... e kshu kshu

lene lene ,u pa kjo puna jone

O te shpelafte i gjosen ty se na hongre. Po je ene te veni i inglizit mer firaun!

29 nontor 45 o bo "birthday party" i dyte i krijimit te Jugosllavise mer shejton kalamo! Krijimi o bo me 29 nontor 43!

Po me siguri ti ke te drejte per i gjo. Nuk e kena more ne nga ata, po serbi qe gjithmone ka pas maru per ne, do kete manipulu historine e vet e do e kete bo festen per diten tone te çlirimit.

Car thu mer jahu, ata na kone bo respektin, una qahem. pupupu sa burre i poshter paskom qene! rrofsh qe me hape syte!

Sa te kthehem n'Tirone do shkoj me vrap te çoj i tufe me lule ke vorri Verit, ene do shkruj : "Nga Guçja ene Zoti dora vete!"

Po ti lexoji mer kokpezhishke ato linqet... me 43 nuk o bo krijimi i Jugosllavis!!! Nashti mo u beni te gjithe analfabete bre, se po grricemi per llafe, jo per fakte apo histori... Sesioni i dyte i AVNOJ(keshilli antifashist nacional-clirimtar jugosllav.) Punen e ndryshimit Serbi-Jugosllavi, mendoj se e sqaruam njehere, mos t'i biem prape.

Kurse ai Pdohrri ultranevrik lart, ai ja kercet me pushke direkt...  e cuditshme eshte se ato fakte qe rreshton aty, jane pak a shume te verteta... po "PSE"-te ai nuk i di fare. Nuk po ja them se e theu murin fare me laptop!

 

Tashi ti nuk do me lexu m'duket mu. Qe baba ene lene ket muhabet :

The Second Session of the AVNOJ lasted from November 21 to November 29 1943 (right before and during the Tehran Conference), and came to a number of significant conclusions. The most significant of these was the establishment of the Democratic Federal Yugoslavia, a state that would be a federation of six equal South Slavic republics.

A m'kuptoooveeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee?

smileysmiley) :laugh: smiley

Po je shume i qarte... s'kam ca mos kuptoj ketu...

Tani shpjegohu dhe njehere...

29 nentori i Shqiperise, eshte

  • Festa e krijimit te Jugosllavise?
  • Festa e parashikimit te krijimit te Jugosllavise?
  • Festa e sesionit te dyte te AVNOJ?
  • Festa kombetare e clirimit te Serbise?
  • Festa kombetare e themelimit te federates se Jugosllavise nje vit me pas? (1945)
  • Festa e konferences se Teheranit?

Cfare eshte sipas teje?

Dhe kemi per t'u marre vesh qe c'ke me te!

 

 

 

qe se u lidha me tel tashi s kom ca t boj. ma thuj i here kte PSEne ti mu paj zotin

O e gjat shum ta marrsha... Ti kokxhunge e di shume mire... po po shfryn nervat ketu te infektosh noj kallauz tjeter.

PS: nuk te ecin strategjite me tullecer... nuk ua ben dot nervat kacurrel. smiley

un skom nevoje me ma  fillu nga epi i gilgameshit mer daje. vetem ma thuj pse s bohej se konveshtrimi jot bo vaki ma mush menjen. un jom rob qe perkulem para fakteve mer t keqen sidomos kshu i lidh me tel

O shume e gjate, o Phdohrr, figlio di Khmehrr, dalla tribu di Stahrrr!

Shqiperine nuk e njihte kush si shtet.

Shteti shqiptar qe njihej nderkombetarisht nuk e perfshinte fare Kosoven.

Te mbahej Kosova me force, nga ne, ishte e pakta cmenduri, dhe lufte me te gjitha anet. Me gjithe ushtrine Jugosllave, me Ushtrine e Kuqe, me grekun ne jug, me Angloamerikanet ne cdo bire.

Populli yne, doli populli me i rrenuar dhe i raskapitur nga ajo lufte. Nuk mund te perballonim nje lufte me gjithe boten, kur nuk kishte buke per te ngrene.

Edhe po ta mbaje me force, nuk do te te kish njohur kush.

Edhe pa e mbajtur Kosoven, Shqiperia konsiderohej si shtet aleat i nazizmit; dhe me keto justifikime, anglo-amerikanet bene CMOS! per te penguar hyrjen e Shqiperise ne OKB. Edhe ne Konferencen e Paqes ne Paris, ne nuk lejoheshim te merrnim pjese, sepse konsideroheshim aleate te nazizmit. Mos e harro qe ishte pikerisht ky pushtim qe luftuam qe krijoi nje fare bashkimi territorial te shqiptareve. Mbaje me force, dhe e verteton aleancen vete.

Phdohrr... ka dhe 100 aresye te tjera, mos t'u hyjme. Ti do kundershtosh edhe keto te mesipermet, e jo me te lodhem te te numeroj 100 te tjerat...

a qe shqipnija ishte in for high shite anyway. ah ato politikat do kishin nrru shpejt se ato anglo amerikonet kishin dallavere me rusin per t sqaru. ah ajo gjermania qe ishte nona e nazizmit u bo shteti mo i forte n europe. ah po amerikoni e financoi gjermonin qy n fillim mer t keqen, qy para se t fillote lufta 2 e marbotnore qe ti bite rusit ene t bote sehir se nuk dote konkurrence ne europe. a qe amerikoni do t kishte meshtet sidoqofte ene pse bote si gangsterr m sy t dynjose. a qe enveri boni si ja kishte qefi per sa i lejonte koha dhe jo boni cer muni per hater t kohes dhe ky osht ndyshim shum i modh. a qe sot do u bote lufte per sanxhakun e novi pazarit a per maqedonine, jo per kosoven. a te hongert pdorri me gjith brina librat e partise ty mer t keqen.

a cdo bohem shok me qafir arnautin una m duket. vetem qe s do me ardhe per haxhillik me mu ai dreq se i ka pelqy tundra mo shume. a qe sna le historia xhikes ne qe t mirrna vesh. a mer xhike gjec rrafmet, cer ti boj lala qe qellove katunar ene s mershe ere ka politika. a qe shqipnia o kthy prape ne 1909 ene se mer vesh i pari te dytin. a mer esat pashe qe luftove per bythen tate, ti me gjithe pashallaret e kuq ene ciklamin qe ka pas shqipnia para ene mrapa.

a mer qe ky muhabet osht qe t mos na hiki petlla mas 29 nontorit se ska noi gjo t modhe per t festu se historia s kthehet mrapc sidoqofte. a qe ska kush i hap ato dosjet se jon t gjith t perlym ene sa bojn gam gam kot. a qe ato sulltonat mos ta kishin pas menjen mas buntrrave,  ballkani kshu si per aksident do kishte qene tu fol gjithe shqip sot.

a qe sbohet ky muhabet tu honger bar ktu m peshk ene mir m bohet mu qe rri gjith diten ktu

Domethene, ti gjonat i di megjithmend ashtu si thua...

prandaj po debatojme ne... - tani e mora vesh une.

Jo mer cun jo, se une po flas per Shqiperine e kesaj bote, po flas per gjera qe kane nodh m'ket univers, jo ne universet paralele te Saliut & co*.

Per ato universe, e pranoj hapur qe jam komplet, totalisht injorant dhe nuk di asnje gje prej gjeje. Me gjithe qejf do prisja cdo lloj artikulli qe mund te me sillje per ate univers. kam interes.

* = shpure, mitingasheri, thinktanku, fondi dhe thesari intelektual i PD-se.

o pdorro un nuk i di gjonat hic se s kom qene aty... vetem le t mos i shkulim floket ne ekstaze e siper per 29 nontor kte desha me thone un me shum llafe as per noi thyme n europe ka rruga e nroqit nerkohe qe komshijte tone jo aq politikisht korrekt u futen ka "autostrada" e durrsit.

masanej ti me salen je shum mo afer nga c meno... noshta kjo shpjegon ene inotin e modh qe keni me njoni tjetrin... se pune polesh t njejta e kom llafin

Je shume largpames Xhib!

Ai raportimi yt i athershem per lamashin qe tentonte te fuste duret ne gjize , do mbetet ne fondin e arte te vigjilences . Llaf per Rahmet ke thene ate dite sikur ta dije qe do vinin "serbet" e  29 Nendorit . Me vje keq qe nuk paske kuptu gjo , por kete ua thashe edhe dy-tre ministrave megjasa qe edhe Cimi te hyjte pak ne teme. Por si gjithnji me trajtojne si damar pas sume. Lavdi paste rapotimi Juaj  Historik :

Armiku tentoi , por gjizen nuk na e mori.

Dhe sot me ate gjize KOMBETARE ne me plot krenari mund te deklarojme se duam te jemi bashke por duke qene kunder smiley ......pra lyejme buken dhe hame pershesh SALI-ERESH  , ketej e pertej kufijve te Memedhembjes me rast te te luftes se perbashket qe e clirum vatanin andej nga Maji pa fillu operacioni Qershorit .  

Ju admin. jeni jo vetem per te falenderu qe ku i gjeni kaq te "fencur" por i shkartisni copat e balleve dhe na i bini cheshite - cheshite . Edhenjehere Ju flm per kete perzgjedhje!

Do t'ja thomi kur te me vije ktu per 28 nentorin, se tani m'ka ik katnari per pune m'Ingilterre. Ene ja kone mbledh rrup-sup atje, nuk e lejne me shkrujt m'Peshk.

Pa dashur te bej koment per njeren ane apo tjetren, Lizandri e ka fjalen per fitoren kunder fashizmit qe perkon me dorezimin e Gjermanise ne maj te 45', keshtu qe operacioni i qershorit nje vit me pare kish mbaruar me kohe...

Shkodra ka pas 2 partizane (figurativisht). Nji prej tyre qe gjyshi im ene ka honger i koqe plumbi GJERMONE ne dt 29...n'SHKODER!!! Pra festa festohet ne dt 29 dhe pike! Kush ka kundershtime le te vij se e sqaroj une.

Dhe mbi te gjitha, shif se sa vete duan akoma qe te festohet 29 nentori si dite çlirimi

Kristida lexove gje ti per Jovan Bregu aty ...? Ku shkruhet aty per Jovanin ? Eshte ceshit i ri , qe fal admin na i bijen vandake -vandake , ose ne kolane njeri pas tjetrit me tinguj here baritor here te zhurmshem si ne kovacane e here te knushem si stallier .

Po qe se e ke per Xhibin s'me duket se e ke lexuar paq . Xhibi permendet per Patriot Act , dmth ne moslenien ne dore te ushqimit kombetar te Saliereve , pra XHIBI ka ruajtur GJIZEN !

Ate te famshmin ushqim qe nuk pranon te trazohet me nivele serbo-kroate ...por hyn ne Euorpe i bashkuar duke mos dashe te jete me ta. Ky lloj quhet urra - patriote qe do vine shume shpejt per 29 Nendor.

Deri atehere ke kohe ne mbrojtje te gjizes kombetare smiley ! Bashkoju aktit patriotik te mosmanipulimit te kujteses kolektive prej se ciles rrodhi prona kolektive dhe nga e cila dolen kooperativiste te dalluar qe gelojne sot ane kend Botes .

smiley c'na kujton gjize te lutem, se vetem kur shkoj ne Tirane e provoj tani smiley

Kristida rrofsh! Po mos u lodh kot se nuk u ka mesu xhaxhi enver vitin 1945 ketyre. Ja ka kput filmin te 44-a!

Mire tha Cimi, muhabet lamashesh.

Azgjo ska ndryshu nga koha e Enverit Se Enverin e kena midis nesh te gjithe E kena ne koke, jo ne zemer

Ata qe flasin me shume kunder Enverit jane Enveri vete.

Ata qe heshtin, nenqeshin nen buze, dhe tundin koken me ironi sikur duan te thone "Ehe futja por..dhes", ata jane pakica

Ata jane ajo pakice qe kur vdiq Enveri diten e varimit, pinin raki, uronin "hajt per hajer na qofte" dhe benin gallate me Birone Politke qe qante. Ndersa keta qe sot theresin "poshte komunizmi" atehere ne shkollen  fillore shkruanin vjersha e i lexonin para klases per diten e zese qe na gjeti me vdekjen e dulles

Ata jane ajo pakice qe kur u rezua muri i Berlinit ata enderonin se a do te vinte vertet nje dite qe edhe shqiptaret te gezonin ashtu si gjermanet, ndersa keta qe sot theresin "poshte komunizmi"  ne ate kohe ishin te pakenaqur se sinjali i kanoces nuk jepte figure te mire te filmave porno dhe benin plane nga mund te ishte me lehte per tu aratisur nga Greqia apo Jugosllavia? dhe cili nga keto shtete jep filma porno me shume

Kur u rezua busti i dulles keta pakica ishin ata qe terhoqen bustin zvare neper qytete ndersa keta "Antikomunistet" fshiheshin pas fustanit te mamase dhe prisnin me ankth the mesonin nese plumbat e policise ishin plumba prej verteti apo fisheke qorre.

Kur keta pakica vrisnin mendjen se cfare fenomeni ka ndodhur ne trurin e Berishes qe nga ish sekretar partie i Fak. Mjekise qe perjashtonte nga shkolla studentet per nje cm baseta me te gjata apo pantallona me te gjera se sa lejonte norma komuniste,  u kthye ne antikomunist, ndersa keta qe sot ulurijne "poshte komunizmi" bridhin dyerve te shoqatave nderkombetare per ndonje burse jashte shtetit

Dhe kur deti i demokracise u be kos  keta antikomunistet e sotem futen nga nje luge ne brez dhe ju sulen asaj pakice qe luftoj per kete dite,  duke i shnderuar, masakruar e bere te ikin nga syte kembet dhe e kthyen  detin kosin te demokracise ne kos te  dhjerokracise vetem per veten e tyre.

Tani keta theresin "Poshte komunizmi" ndersa ata qe vertet e vune komunizmin poshte jane .... ku jane ... ku ju rahin kockat.... Zoti e di

Histori e njejte kjo per 500 vjet ne shqiperi, perfshi edhe 45 vjetet e Enverit.

Enveri ka 500 vjet midis nesh Ne ja pame hajrin tamam tamam vetem ne 50 vjete e fundit.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).