Luftë nervash në Bulevard

E gjithë politika shqiptare është në krizë. Nuancat e urrejtjes kanë nisur të shfaqen tashmë haptas në gjuhën e luftës që po përdorin palët ndaj njëra tjetrës. Zhargoni i së kaluarës është rikthyer bezdisës, si kujtimi i një makthi të harruar. Papritmas po dëgjojmë për përmbysje regjimi, shkulje dhëmbësh, byro politike, këlyshat e bllokut dhe të tjera marrëzi ulëritëse të cilat kanë për qëllim që ta tërheqin publikun në konflikt, duke luajtur me emocionet popullore e duke trazuar plagë të vjetra. Në rast se Opozita dhe Qeveria u përmbahen atyre që po thonë këto ditë, do të ketë një përplasje ballore.

Protesta që Opozita organizoi gjatë datave 21, 21 dhe 22 Nëntor në Tiranë ka shërbyer për ta tensionuar situatën politke në vend. Qëndrimi politik i Mazhorancës deri më sot mbetet që në Shqipëri nuk ka krizë politike, megjithatë, teza se në krizë është Partia Socialiste thuajse nuk po shqiptohet më. Komunikimi politik i shpotive dhe qesëndive po zëvendësohet nga kërcënimet publike dhe kundërpërgjigjet me kërcënime të ndërsjellta.

"Trashja e zërit në publik" po bën që palët në sherr ta braktisin me shpejtësi komunikimin politik të ditëve tona, për t'ju rikthyer zhargonit të vitit 1990, me kushtrimet populiste dhe moralizmin e asaj kohe, që 19 vjet më vonë kumbon i pasinqertë. Për shkak se kjo është një përpjekje pragmatiste për të mbajtur apo marrë pushtetin, palët po evokojnë frymën e Dhjetorit të vitit 1990 në përpjekjen për t’i portretizuar aksionet e tyre politike në dritën dhe lavdinë e atyre ditëve.

Sipas Top Channel, në selinë rozë, Dhjetori i 2009 po konsiderohet si “Dhjetori i dytë i shqiptarëve”, një përcaktim që flirton me groteskun ndërsa mbetet tmerrsisht shqetësues. Me të njëjtin zell, mazhoranca ka vënë në lëvizje “trupat” për të organizuar një miting që e Kryeministri Berisha e ka quajtur "madhështor" në datën 8 dhjetor. Kryeministri u shpreh se kjo datë do të simbolizojë "Rënien e "Murit të Berlinit" në Tiranë", një simbolikë disi e sforcuar, aq kohë sa shihet qartë që mitingu i Rrëzimit të Murit të Berlinit shërben që Mazhoranca të tregojë muskujt e saj mitingashë në të njëjtën mënyrë siç bëri Opozita. Me ndryshimin e vetëm që ndërsa Opozita proteston, Qeveria feston. Këta mitingje pretendojnë të jeni manifestime mbarëpopullore, por unë mendoj se duhet të pranojmë që shqiptarët nuk kanë si protestojnë e festojnë njëherësh. Populli nuk është njëkohësisht i pakënaqur dhe i kënaqur (sofizmat mënjan&eumlsmiley, dhe kjo tregon natyrën artificiale të njërit, tjetrit apo të të dy manifestimeve bashkë.  

Përpjekja për të provokuar tek publiku ndjenja të forta dallohet edhe në gjuhën e përdorur. Partia Socialiste flet për një “qeveri të kthyer në regjim” (Edi Rama, Shekulli 23 Nëntor), dhe protestën e organizuar prej saj e interpreton si “një lëvizje popullore demokratike, shprehje e vullnetit të lirë të një populli… për të mbrojtur njëkohësisht liri dhe të drejta, që janë sëriozisht të kërcënuara.” Vazhdimisht kreu i Opozitës e ka quajtur Kryeministrin "halldup" dhe ka vënë në dyshim gjendjen e tij mendore ndërsa qeverinë e konsideron pa të drejtë për të qeverisur

“...kjo qeveri është zgjedhur nga një Parlament që nuk përfaqëson vullnetin e shumicës së shqiptarëve. Fakti që ky pushtet është një pushtet pa legjitimitetet. Një pushtetet që ka lindur i degraduar, sepse është ricikluar përmes vjedhjes së votës”

Përgjigja metaforike e Berishës lë pak vend për keqkuptime;

"Aleanca puniste-mafioze, të cilës i gënjen mendja se do të mund të dhunojë rendin demokratik, legjitimitetin e institucioneve kushtetuese të vendit, le të merret me mbledhje dhe ultimatume sa të dojë. Atë çka unë i garantoj aleancës punisto-mafioze është se me darët e ligjit një nga një do t'u shkulim dhëmbët dhe pastaj dhëmballët. Nuk do t'u mbetet gjë në gojë…"  

 

Me Forcë apo me Dhunë?

“Shkurt e troç: Në qoftë se kutitë do të mbahen forcërisht të mbyllura, ne do të kërkojmë me forcë largimin e qeverisë dhe zgjedhje të parakohshme” Rama në protestë, 20 Nëntor 2009.  

Ultimatumi i Opozitës dhe deklarimi i Edi Ramës se Opozita do të kërkojë me forcë largimin e qeverisë është interpretuar në shumë media sikur Opozita po kërcënon përdorimin e forcës. Në fakt ka një dallim midis "të kërkosh me forcë" dhe "të përdorësh forcën", dallim që në mendimin tim Rama di ta bëjë mire, ashtu sikundër di që shprehja e tij do të keqinterpretohej për të përcjellë pikërisht mesazhin e dëshiruar, të cilin e ka mbuluar me eufemizëm.  

Njëkohësisht, është e qëllimshme paaftësia e disa aktorëve të medias dhe politikës për të bërë dallimin midis “Forcës” dhe “Dhunës” në kontekstin politik. Ka forma të Forcës që nuk kanë asgjë të bëjnë me Dhunën, si psh. bojkotet, grevat apo bllokimet e hyrjeve të institucioneve me masa popullore. Zv. Kryeministri Meta në prononcimet e djeshme u shpreh se opozita po kërkon të përdorë “Dhunë” edhe pse deri më tani PS është kujdesur të bëjë të qartë se në asnjë skenar situata nuk do të degradojë në dhunë. Por ndërsa siguron se nuk do të ketë dhunë Partia Socialiste përcjell agresivitetin nëpërmjet simbolikës. Ja sesi shprehet në një intervistë sekretari për çështjet ligjore në PS, Fatmir Xhafaj;

“Një kuptim simbolik kjo protestë është një proces, është një luftë për votën e lirë, për transparencën e asaj vote, është një luftë për të konsoliduar rëndësinë dhe peshën që ka vota, raportin që duhet të ketë shteti me votën e qytetarit. Kjo është një luftë që kalon në disa faza apo beteja dhe kjo ishte një nga betejat.”  

Asapk më mbrapa nuk mbetet Mazhoranca në agresivitetin e gjuhës së saj. Në gazetën Panorama të datës 23 nëntor lexojmë këto komente të kryetares së Kuvendit, Znj. Topalli;

“Askush nuk mund të cenojë sistemin e demokracisë. Demokracia është e pakthyeshme dhe shteti ligjor është gjëja më e shtrenjtë dhe më e shenjtë për të gjithë shqiptarët. Sot jemi në 20 vjetorin e rënies së murit të Berlinit dhe për ne shqiptarët e në mënyrë të veçantë për PD-në, që ishte forca që rrëzoi komunistët, byronë politike, sigurimsat e shtetit. Natyrisht që askush, as bijtë, as ministri i fundit të Sigurimit të Shtetit, as ministri i fundit i Ramiz Alisë, as emrat e Xhelilëve apo ta Hamidve apo të së tjerëve, nuk mund të guxojnë që të cenojnë ligjshmërinë dhe punën e Parlamentit, të Qeverisë dhe institucioneve”. Deputeti i PD-së, Edi Paloka në lidhje me qëndrimin e opozitës; “Ditët e fundit çunat e Bllokut, çuni i Kristaqit, çuni i Sul Bushatit, çuni i Xhelilit dhe ai i Hamitit së bashku me ministrin e fundit të Sigurimit të shtetit, ministrin e fundit që qëndronte në krah të Ramiz Alisë në ‘90 dhe eksponentë të mafies së kuqe duan të vijnë në pushtet me dhunë”, tha Paloka. Demokrati shtoi se: “Jam këtu për t’ju bërë të qartë se ne që hodhëm në koshin e plehrave të historisë baballarët e tyre, jemi të gatshëm dhe ju premtojmë se do u rezervojmë të njëjtin fat, në mos me keq, këlyshëve të Bllokut nëse iu shkon ndërmend të përmbysin demokracinë e të kërkojnë të vijnë në pushtet me dhunë. Megjithëse unë mendoj se këlyshët e rrahur vetëm lehin e kuisin”.  

Eh, ja… Familje mafioze dhe mafiozë të kuq. Këlysha e zagarë që kafshojnë të paepur për të siguruar shenjtërinë e demokracisë shqiptare. Kjo është panorama e mosozotshme e politikës kriptobudallaqe të ditëve që na ndajnë nga "Dhjetori i madh".

 

Liria
është qershia,
mbi tortën e tjetrit,
që dot s'prekim.
Kështu le të mbesë.
Deri sa
të mësojmë
Se si të pjekim.

 

Langston Hughes

 


 

135 Komente

Sjellja e te dyja paleve qe plasen duke n'a shitur patriotizmin si virtytin e tyre me te shtrenjte nderkohe qe luajne me paturpesine me te madhe me nervat dhe fatin e Shqiperise dhe shqiptareve me kujton thenien e Oscar Wilde: 'Patriotism is the virtue of the vicious'. Ose pak a shume ne shqip: 'Patriotizmi eshte virtyti i katileve'

S'paskemi mesuar asgje nga e kaluara, as e larget e as e afert.

Permend Top Channelin, Shekullin, i bje edhe Metes ! Bravo - e bere detyren per sot. Pff....

Shkurt muhabetit, asnjeri s'e di si do t'i veje filli kesaj pune... smiley

Mbase dinte dicka Uidhers qe beri paralajmerimin/keshillen/urdherin e rradhes qe "protestat e opozites te jene paqesore" smiley Ne fakt nje deklarate e tille qe pa filluar protesta e fundit e Rames (qe tani Rama e quan te paren), e akoma me pare se te ashpersohej gjuha e opozites keto dite, binte pak ne sy, se eshte njesoj si ti thuash dikujt qe pa hyre ne dere "mos ma prish dasmen me sherr". Ose mund te ishte thjesht nje keshille paraprake, po ne kete rast prap do ishte se paku nje fare paragjykimi ndaj opozites per keto ngjarje. Po nuk do ishte shume cudi mundesia e ndonje informacioni qe mund te kishte Uidhers, se ata rrezik i dine me mire gjerat sesa shishet tona. smiley

Gjithsesi, Rama po kalon nga radikal ne luftarak. Ne fakt po ta shikosh me syrin e tij s'kishte shume opsione; tashme u bene kaq muaj qe zgjedhjet jane mbyllur nga te tera organet ligjore, po dhe te firmosura nga mijera komisionere te Rames. Plus dhe njohja e zgjedhjeve nga nderkombetaret dhe presjoni pothuajse i perditshem i tyre ndaj Rames per te njohur zgjedhjet.

Keshtu qe pas gjithe ketyre, pas protestes te 20 nentorit Rama e kishte sjelle veten ne ate pike saqe kishte vetem dy zgjedhje, te dyja radikale: O futej relativisht shpejt ne parlament, ose te pershkallezonte luften e mullinjve te eres, se s'kishte si te ishte me ne vend numero. Ai zgjodhi te dyten. Deri tani, dmth momentalisht, mund te thuash qe po funksjonon disi per te, pasi nga 20 artikuj ne dite qe kritikonin Ramen keto dite jane bere nga 4-5, pasi gjendja vete eshte nje fare suspensi.

Po forcen ta fusi aty ku e di vete Rama, se nje here ndodh '97. smiley Dhe zgjedhjeve te parakohshme ti pije lengun, te pakten tani per tani, me perjashtim qe te ndodhe ndonje krize ose hata qe s'ka te beje me bojekotrat dhe protestat e Rames.

 

Ultimatumi i Opozitës dhe deklarimi i Edi Ramës se Opozita do të kërkojë me forcë largimin e qeverisë është interpretuar në shumë media sikur Opozita po kërcënon përdorimin e forcës. Në fakt ka një dallim midis "të kërkosh me forcë" dhe "të përdorësh forcën"

Ti si ai qe i tha "ta futa vetem koken, s'quhet. smiley Ka dallim? T'i i kishe rene shkurt he burr, sa shume u lodhe. smiley

Pastaj as Hitleri rrezik s'ka thene do perdorim dhunen kur ka ardhur ne pushtet, rrezik dhe ai do kete perdorur fjalen force si ky Hitleri-wanna-be joni, dmth Gjermania e forte, rraca e forte, te behemi te forte, etj.

Te jesh ti kaq naiv sa te mos e kuptosh qe retorikat dhe fjalet kane qellime te caktuara, dhe fjale te tilla perdoren pikerisht per te nxitur dhunen dhe revolten, apo te kesh shkruar gjithe kete per t'i hequr pak samarin nga kurrizi gomarit? smiley

 

Citoje deri ne fund ate fjaline qe citove xhibi dhe mos na rrokanis koken fort duke perseritur ate qe kam shkruar mu tek ajo fjali. te fala xhaxhit.

Blendo, mos u nxef. smiley

Nuk calon puna tek citimi, se artikllin tend e kane lexuar peshqit kur vijne tek citimi im. Por problemi me shkrimin tend qellon qe tek marrja persiper per te c'dhunuar retoriken e Rames dhe ndarjen e forces ne force te mire e force te dhunshme, gje me te cilen merret gjysma e artikllit. Qe aty fillon problemi, per mendimin tim.

Ne demokraci nuk ka vend per marrje pushteti me force o plak, as ne demokraci te reja si tonat, aq me pak kur kemi nje kontekst dhe histori te caktuar. Ne nje vend ne te cilin e majta jo me shume se 12 vjet me larg e mori pushtetin me gryken e armeve dhe tani paralajmeron per permbysje qeverie e marrje pushteti me force, dhe biles enkas duke thene midis te tjerash qe do mobilizoje ish-ushtaraket, argumenti jot eshte si t'e thote kancelarja gjermane sot "Do futemi ne Poloni me force" dhe pastaj dikush t'u thote polakeve mos u trembni, nuk behet fjale per dhune, behet fjale qe do t'i japim gaz fort makines, se ne kemi makina te reja, po dhe autobanda, dhe jemi mesuar keshtu. smiley

Je shume i dobet xhinxhile... te krahasosh 97 me cfare po ndodh sot, eshte pak me shume se hangover. Boll ta perdoresh 97 ne kete menyre, eshte e turpshme fare.

as ti nuk i paske shpetuar dot llogoreve.

O i superkafeinosur trefazorsh  qe kercimpupthokomenton smiley you're smarter than that.

Une nuk thashe ca ndodhi atehere po ndodh tani, perkundrazi, thashe s'ka per te ndodhur me. Por '97 eshte konteksti historik qe kemi ne ne marrjen e pushtetit me force. Si te bejme ta harrojme? Ja qe e kemi ate histori. Edhe sikur rolet te ishin ndryshe, dhe te ishte e djathta sot qe thoshte do permbysim qeverine dhe do marrim pushtetin me force, ky kontekst do qendronte dhe kjo retorike do ishte njesoj e denueshme. Me force Rama ose Berisha le t'ja bejne grave te tyre ne krevat po te duan, jo popullit.

Njerzit nuk harrojne ca ndodhi nje here kur u morr pushteti me force edhe sikur te ishte 40 vjet me pare, e jo 12, e aq me keq kur disa nga arkitektet marrjes se pushtetit me force atehere (Ruci & Co) jane te njejtet sot qe bejne te njejtat thirrje, thjesht kane nderruar komandantin.

Tani duke pasur keto parasysh, duhet te jesh shume militant qe te mos te te beje pershtypje kjo retorike dhe ta justifikosh. Ose ne rastin tend, ja ve fajin atyre qe i vene ne dukje keto.

Dhe mos pi me kafe per sot. smiley

Ti po vazhdon te diskutosh per 97 o xhinxhile...

Edhe ti je me i squar sesa t'ja fusesh me te tille crtani film.

Eshte teme per debat shume, shume te gjere 97. Aktoret ne ate "spektakel" ishin me te shumte se figurantet ne filmat e hollivudit. Ajo qe do te them, eshte qe nuk ke ende nje te denuar nga ligji per ato ngjarje; edhe pas 8 vjet sundimi socialisto-nanoist, edhe per 4 vjet sadomazokizmi berishjan; dhe ende, ende, akoma, yet, nonnostante, par ailleurs et par defaut dhe shume terma e ndajfolje te tjera qe nuk kane lidhje me njera tjetren pervec kithtmerise me ngjarjet, nuk ke nje te gjykuar nga drejtesia. prandaj, me mire mos t'i meshojme atij sfungjeri, se eshte akoma i lagur.

qe mund te ndodhe 97 tjeter, po, mund te ndodhe, dhe gjithshka deri tani, eshte 50% me 50%. Kush thote ndryshe ne Tirane? lepujt, bythshkepmit, ata qe nuk guxojne t'ja kercasin te paret. ama, qe te dyja palet e tregojne fare mire gadishmerine. po shahen e kercenohen "a vicenda", si jevgjit lart e poshte...

majde, on sekend thot; bere mire qe e kujtove, se gjasat jane qe pikerisht ashtu ka per te ngjare perseri.*

*: populli e ha sa krahu.

as ke per t pas noihere te denum per 97 se ishte koncert per simfoni dhe orkester... vetem qe karajoni nuk ishte nga shqipnia... si do u bote lufta m kosove po mos kishte nodh 97ta?

Epo eshte popull me te vertete kafshe atehere.

mos na cajne trapin me mitingje apo ndiq njerin apo tjetrin...

te dhjefsha mun demokraci!

Ja, te pakten per nje gje t'i marrin te keqen diktatures qe kaluam:

pati s'pati faj, Enverit ja hedhin te tera!

sot vetem pergjegjes nuk ka.

te pshurrca mun popull...

joooo jo mu n popell se na lag neve... ka bo qeveria qenef per ket pune....

masanej s t vje turp ty kshu me permjerre midis pazarit

pdorrr me gjith brina...

ti je ne irlande per vete. s'te gjen gje. shihi nga jashte, gajasu, mbaj barkun me dore. vetem per nje moment mundohu ta konsiderosh veten irlandez; dhe shihe shqiperine nga jashte. nuk do duash te kthehesh me mbrapsht te behet nami.

populli do marre ate qe meriton. popullin e qeveris ai qe ka fituar populli ne bingo. ky ishte fati i shqiptareve. te shiteshin rrugeve si kurvat nga pimpi me i madh i historise sone kombetare.

jo mer pdorr  se robt i kom t gjith m tirone, si qekom irlandez un kshu... perkundrazi un sa t kete noi problem do shkoj m tirone qe t'jena aty se ku i dihet...

le qe ka lala fis sa t dush... ku ka force paqe rujtse t futet n mehalle mer jau ca je tu thone.

seriozisht vetem kush e kerko vete e ha m kshu rastesh... aaa hiq noi plum qorr po asaj s ke ca me i bo.

ene une ashtu si ti. po po te thosha si ta shohesh njehere situaten nga jashte... manej thuj "metti la gamba li, in quel crepaccio a forma di costola di mofetta"... arrottati apo issati!!! se isohem dhe arrottohem une si te dush ti... smiley

Nuk eshte i vetmi kontekst historik ai ku eshte marre pushteti me dhune ne Shqiperi.  Ne 1944-1945 po me dhune u morr pushteti.

Pse kush e kishte pushtetin ne 44? Regjenca apo gjermanet ne terheqje.

Gjermanet e njohen pavaresine dhe qeverine e regjences qe ne fillim.

Tani vllai nuk eshte tema per ket gje, por sa per ta picku, kur ra Italia dhe forcat gjermane hyne ne Shqiperi nuk ishte Regjenca, por komiteti i emergjences( tjeter gje e me ta u nenshkru tjeter e me Regjencen te tjera. Por edhe Regjenca ishte organ i perkohshem, (bashke me parlamentin e perkohshem) qe priste te rivendoste qeverine e Zogut, gje qe ishte nje mos akordance ndermjet nacionalisteve dhe anglo-amerikaneve, forcave partizane si dhe Jugosllavise. Cdo gje ishte ne kuadrin emergjent dhe kalimtar. Nuk kishte renie pushteti dhe marrje me force e tij por vendosje pushteti pas mbarimi te nje lufte boterore ku shteti( jo qeveria, sepse ka ndryshim) nuk kishte pjesmarrje ne te.

Sigurisht qe ishte nje organ i perkohshem, ama ishte nje organ legjetim, i cili nuk ishte i perbere vetem nga legaliste por kishte dhe antare nacionaliste.   Komunistet nga ana tjeter ama sic dihet donin pushtet absolut, dhe sigurisht qe regjencen s'do ta njihnin, sic nuk nderuan as marreveshjet me nacionalistet duke filluar nje lufte civile per te fituar pushtetin absolut mbas luftes.  Kjo per mua eshte vendosje/marrje e pushtetit me force.  Perfshi ketu dhe zjedhjet teatrale te 1945 ku kandidatet qe guxuan te kandidonin vecmas nga Fronti "Demokratik" u egzekutuan pernjehere.

Ne demokraci nuk ka vend per marrje pushteti me force o plak.

Shume dakord, meqe po flet per demokraci. As une nuk kam thene kurre qe ne demokraci ka vend per permbysje "regjimesh" (sic do thoshte PS-ja). As perdorimin e forces (te mire a te keqe) nuk e kam mbeshtetur. Ja pozicioni im: . ...në selinë rozë, Dhjetori i 2009 po konsiderohet si “Dhjetori i dytë i shqiptarëve”, një përcaktim që flirton me groteskun ndërsa mbetet tmerrsisht shqetësues. Sa per kete tonen, qe ti e quan "demokraci e re", keta rufjanet  e shtypit te huaj quajten ne raportin e tyre "demokraci hibride". Shiko cfare gjetjeje!!! "Demokraci Hibride!" - kush do kete qene ai bir nene qe e ka menduar kete kete eufemizem?? Dhe cfare ka dashur te (mos) thote?

kush do kete qene ai bir nene

Mos i shaj nga zarrbat ata tani.

keta rufjanet nderkombetare e quajten ne raportin e tyre "demokraci hibride". Shike cfare gjetjeje!!! "Demokraci Hibride!" -

For real?

Se kam pa kete! Ku e ke pa ti Blendo? E kam llafin per termin "demokraci hibride"?

Ke noi link?

Ky studmi eshte bere nga Economist Intelligence Unit. Raportin e plote keta e shesin nja 25USD http://store.eiu.com/country/AL.html?ref...

Lajmi per kategorizimin e Shqiperise nen: "Hybrid Democracy" e gjen ketu http://www.albanianeconomy.com/news/2009...

Sipas Indeksit te Demokracise (kete e ben serish The Economist). Vendet e botes kategorizohen ne

 1. Full democracies—scores of 8-10.
 2. Flawed democracies—scores of 6 to 7.9.
 3. Hybrid regimes—scores of 4 to 5.9.
 4. Authoritarian regimes—scores below 4.

Dhe vleresohen ne baze te:

 1. "Whether national elections are free and fair"; (Holly smokes! thats kinda good for edi rama) smiley - xhibi, that was a joke!
 2. "The security of voters";
 3. "The influence of foreign powers on government";
 4. "The capability of the civil servants to implement policies".

 

Rrofsh Blend!

Noshta duhet me e saktesu "shtypi i huje", jo "nderkombetaret" se ky llafi i fundit sikur i jep kuptim tjeter, m'duket mu!

Pranaj u habita, se nuk e kisha nigju nga kto qe na kane vone me na rujte! smiley

 

Drejt e ke ti, po kur e shkrujta aty lart isha gati te veja bast qe ishte raport i nje tip mrroklle si puna e Transparancy etj... Po me mendjen time akoma me i besushem shtypi i huej.

Jo, jo, mire e ke ti! Nuk ka dyshim ajo pune! Mo keq them une, sidomos qe kur mesova qe rojet e Mjeshtrit ne Tropoje ishin familjare te kandidateve per deputete!

Demokraci nga ato te vjetrat fare, si demokracia ne Sparte, eshte ajo e vendit tone!

Jo se kisha noi dyshim une se cfare lloj demokracie eshte Shqipnia, por nuk m'pleqen kur i jep materjal shakllabaneve te Saliut! 

Shiko kur t'gjejne noi grek/sllav/you-name-it ke The Economist! smiley

Di gjo, a shkru David Sedaris per "the glossies"?! smiley

 

Lajmi per kategorizimin e Shqiperise nen: "Hybrid Democracy" e gjen ketu http://www.albanianeconomy.com/news/2009/01/19/albania-a-hybrid-democrac...

Po e tha Besar Likmeta i ka dek nona muhabetit. smiley

Tashti ca jane keto argumenta diversioniste i nderuar Blendi? smiley

Kjo qe thua ti, na quajne disa hibride apo shartore eshte komplet pa lidhje. Fillojme argumentin nese eshte ftohte apo ngrohte moti, dhe sjellim argumenta bindese gjera te tipit 'disa njerez e pine kafen me shume sheqer kur ben ftohte'. smiley

Nuk ka pike rendesie kjo, thelbi i ceshtjes ngelet po ai qe eshte; zgjedhjet me gjithe problemet e numerimit qe thane nderkombetaret u njohen nga ata, u firmosen nga gjithe komisioneret e Rames, u certifikuan nga organet ligjore, dhe nga ana tjeter kemi nje Hitler te vockel qe nuk dorezohet, nuk del nga bunkeri (mos ma vere re se pashe ate filmin Downfall keto ditesmiley), qe per hir te interesave personale jo vetem percau partine e vet me keto radikalizma, po tani po acaron dhe mban peng politiken e gjithe vendit, pavaresisht presjonit nderkombetar dhe sidomos pavaresisht interesave te vendit dhe popullit.

Dhe nga keto kalojme tek forca e mire vs forca e keqe, si Mato Gruda me presjonin e madh vs presjoni i vogel, apo tek disa na quajne hibride e disa trepistonca. smiley

Mos ta bejme si Edi Rama qe jep shembull Afganistanin per hapjen e kutive. smiley Ne jemi apo s'jemi hibrida, busullen e kemi para, jo prapa, drejt Evropes jo drejt Afganistanit.

 s'ka faj rama, po kurvelleshi qe do u  jape votat komunisteve deri ne apokalips. po te mos kish nga keta lloj speciesh, nuk do te mund te luante rama me luften, pas me shume se 60 vjetesh paqeje. 

shpresoj vetem qe te mos ti kete vetem llafe, ato "thirrjet" per lufte. 

personalisht mendoj se çdo 20 vjet duhet nga nje lufte e vogel. se eshte si ne kercim, dy hapa para nje mbrapa, e domosdoshme. 

nga paqja veç korrupsion ka.

 

 

 

 

 

 

Brukseli reagon ndaj deklaratave të Ramës se do të përdorë forcën nëse nuk i plotësohen kërkesat

 

BE: Dënojmë deklarimet për marrje të pushtetit me dhunë

 

Bashkimi Europian dënoi dje deklaratat e përfaqësuesve të opozitës në Shqipëri për marrje të pushtetit me dhunë, duke shprehur se këto qëndrime nuk mund të gjejnë asnjë lloj mbështetje në Bruksel. I pyetur dje në Bruksel lidhur me deklaratat e kryetarit të kryetarit të PS-së për përdorimin e forcës në largimin e një qeverisje të dalë nga zgjedhjet e lira dhe të ndershme të 28 qershorit, përfaqësuesi i BE-së në delegacionin për Shqipërinë në Bruksel, Joze Portillo tha se, "BE dënon deklaratat për marrje të pushtetit me forcë" dhe përsëriti kërkesën drejtuar opozitës për të hyrë në Parlament. Ne inkurajojmë partitë politike që dialogu politik të bëhet në Parlament", tha zyrtari i lartë i BE-së. Ndërkohë, më herët komisioneri i BE-së për Zgjerimin, duke iu referuar deklaratave të opozitës për protesta të dhunshme bëri apel për pjekuri e stabilitet në vend. Ai theksoi se nuk e sheh bojkotin e Parlamentit si një formë europiane të garantimit të stabilitetit dhe pjekurisë politike. "Mendoj se do të ishte e rëndësishme që në këtë moment të garantohet që Shqipëria të tregojë pjekuri dhe stabilitet politik. Dhe unë nuk i shoh bojkotet e Parlamentit si një formë europiane e të bërit të kësaj gjëje", thekson Rehn.

 O Blendo ke bere mire qe i ke "rene" icik Rames sa per ta bo me te besushem shkrimin po prape nuk i ke rene aq sa duhet. Tashme e dime qe je i majte komplet keshtuqe me mire mos e permendje Ramen fare per te keq smiley

Keta nuk jane te majte, te ishin te majte do ishin kujtuar me kohe te flisnin pak per te majten ne Shqiperi, per Partine Socialiste dhe si ka ndryshuar nen Ramen. Keta jetojne me qellimin e vetem qe te mbajne Ramen ne krye, dhe nga ana tjeter flasin per "familjen" Berisha. Me absurd nuk ka! Nuk e di si i ze gjumi ne darke me kete jete qe bejne!

@ On Air,

qe kam bindje te majta nuk ka asnje diskutim. Nuk besoj se jemi "te majte" apo "te djathte" kemi bindje keshtu apo ashtu... ok e lash kete se po bej si profesor kot. Po, jam i majte dhe jam i nderuar qe jam i majte. Me hamendje them se jam me i majte se trecereku i deputeteve te PS, 25% e te cileve nuk jane aspak te majte.

smiley

Tani, per punen e Rames. E vertete, i kam rene me pak se Berishes, por une te sfidoj miqesisht qe te gjesh citime te Rames qe te jene aq te pakontrolluara (mund ta thonim me keq se kaq) sa te Berishes. Mendoj se duhet te pakten te pranojme qe Rama e ka retoriken me te disiplinuar, te kujdesshme etj etj. Kjo nuk dmth qe e ka me te mire, a me te efektshme... por bomba kujdeset te mos leshoje.

 Retorika Rames o Blendo, eshte aq e disiplinuar dhe aq e sterperseritur sa i kemi mesuar permendesh me pike e me presje se cfare do te thote, si do ta thote e kur do ta thote. Ti je tip i zgjuar dhe sado qe e mbron Ramen thelle thelle ti e di shume mire qe Rama nuk e ka fare hallin te vendosja e demokracise ne vend por shpreson me gjithe shpirt te mari pushtetin me cfaredolloj menyre. Po ti vesh re dekleratat e Rames ai permend forcen dhe me pas terhiqet dhe ben lojera fjalesh, gjoja sikur po fliste per forcen e demokracise etj etj. Pra teston njerezit duke bere lojera fjalesh. E vetmja gje qe mund te them une eshte qe Rama eshte futur ne nje spirale krize nga e cila besoj se do dali i shkaterruar. Nese futet ne parlament do ta shqyejne ato qe mbeshtesin mosfutjen e tij dhe nese nuk futet ka per te pasur presion shume te forte nderkombetar dhe do humbasi shume kredibilitet ne popull sepse ceshtja e vizave eshte shume ceshtje e ndjeshme per shqiptaret. Kurban Bajrami po vjen, krishtlindjet po vijne,viti ri po vjen, liberalizimi vizave po vjen smiley Tani a mendon vertete ti se kane nge njerezit te meren me budalliqet e Rames?! A i ke pare eksponentet e PS-se sa te paorganizuar jane ne intervistat qe japin per shkak te paqartesise te kauzes qe kane?! Per ta perfunduar po te them qe retorika e Berishes sado e pakontrolluar qe te jete nuk do ta fusi vendin ne kaos. Vendin ne kaos e fusin ato qe duan pushtetin dhe jo ato qe e kane smiley

Zagaret kercenojne Langonjte dhe Langonjte kercenojne Zagaret....

Me nje fjale teatri i gjahtareve te lagjes po e len popullin pa gjume sepse te lehurat jane intensifikur aq shume dhe spo e ze ghumi ate popull te shkrete....

Ju lutem, ju qe jeni ne Shqiperi na tregoni ndonje gje me konkretisht rreth situates. Kam parasysh qe, kur dreqoset puna, ne Tirane sec fryn nje acar i keq....

Degjo pak, Blend :

Qe Rama, Ruçi, Shalsi dhe ca gomere te tjere kerkonin dhe flisnin per dhune ne Tirane, kete e di mire se e degjova vete, ato pak dite qe isha atje. Dhe habitem madje si nuk eshte marre ende ndonje mase me arrest per ndonjerin prej ketyre felliqesirave.

Nese ka nje gje qe e kemi marre vesh mire, kjo eshte : 97-ta na mesoi se dhuna e verber eshte fatale per Shqiptaret. Shpresoj dhe uroj qe qeveria, kushdo te ishte ajo, PD apo PS, e majte apo e djathte, te kene mesuar se permbysja e nje qeverie me dhune duhet denuar me ligj. Nuk mund te rrime çdo 10 vjet duke vrare nga 3000 vete.

Po te jete puna per te vrare, me mire hiq qafe nja 300 rebele te pabindur, sesa e le vendin ne nje katrahure.

Rama me Ruçin, po te jete per mua, duhen rrasur ne burg per thirrje antikushtetuese. Bashke me ate Spartak Ngjelen qe e degjova vete ate dite. Si duket e ka marre malli dhe ate per pak biruce.

Partia Socialiste eshte shnderruar, me sa pashe une, ne nje parti palaçosh, me te vjeter dhe te rinj qe jane po aq te vjeter sa te paret. 

Pa te me thote dikush : ku ne djall shkohet me ate Armela Ymeraj ? Apo me Erion Braçen ? Kjo eshte e ardhmja e kesaj partie ? Bah !

Po te jene te zgjuar keta te Socialistes, e shkrijne fare partine dhe rithemelojne nje te re, duke hyre dhe pluguar mire programin, mjetet, filozofine, dhe njerezit.

Nuk eshte turp ta besh kete, e kane bere kudo, qofte dhe ne France. Kur e sheh qe Partia eshte bere lesh arapi, atehere jepi fund dhe nisja mbi baza te shendosha.

Une nuk e di ç'kane ndermend keta, por sinqerisht nuk shoh kurrfare aderimi te njerezve te thjeshte ne kesi veprimesh. 

Dhe perfundimisht, me ç'pashe atje, RAMA ESHTE NJE IDIOT MONUMENTAL. 

Ambasadori i KE-së në Tiranë, Helmut Lohan, e cilëson të domosdoshme praninë e opozitës në Kuvend. Këto komente Lohan i bëri në emisionin studio e hapur në TV Alsat, të gazetares Eni Vasili, duke theksuar se bojkoti i PS-së jo vetëm bllokon reformat por dëmton dhe anëtarësimin në BE. Çfarë mendoni për këtë situatë të tejzgjatur të bojkotit parlamentar të opozitës?
Është tepër e qartë se e kanë në dorë politikanët e opozitës për të vendosur strategjitë e tyre, në interesin më të mirë të vendit të tyre, nuk e kemi ne në dorë të vendosim strategjitë e tyre, ne vetëm vëzhgojmë.
Keni një ide se çfarë kostoje ka kjo për qytetarët shqiptarë në proceset që folëm deri tani?
Ne kemi folur deri më tash për nevojën për reforma tepër të mëdha, të cilat nuk mund të arrihen pa praninë e të gjithë deputetëve të zgjedhur në parlament, për arsye të maxhorancës së kualifikuar si votim, kështu që këtu kemi një kosto për sa i përket vonesës që do të ndodhë në reforma. Por është edhe një çështje tjetër më thelbësore, që ka të bëjë me integrimin në BE. Një prej kritereve politike për anëtarësimin në BE është ajo që ka të bëjë me stabilitetin demokratik, i cili duhet të mbështetet në debatin politik, dialogun politik, vendimet politike në parlament, e kështu fakti që parlamenti nuk mund të funksionojë tërësisht në mënyrë që të sjellë maxhorancën e kualifikuar, ky është një faktor që do të ketë ndikim negativ në vlerësimin e KE për kriteret politike të Shqipërisë.
Opozita ka filluar protestat në rrugë. Keni një vlerësim për këtë situatë?
Sigurisht manifestimet janë një nga shprehjet e vullnetit të popullit, por ato duhet të jenë paqësore dhe duhet të respektojnë parametrat që janë të përcaktuar në ligj.  
Zgjidhjen ju vazhdoni ta shikoni në rikthimin e opozitës  në parlament? Megjithatë mendoni se qeveria ka bërë sa duhet për ta zbutur këtë situatë?
Ne nuk jemi arbitër. KE nuk ka për qëllim të jetë arbitër. Mesazhi ynë është që një nga kriteret thelbësore për anëtarësim në BE është stabiliteti i demokracisë në vend. Stabiliteti i demokracisë duhet të mbështetet në një parlament funksional dhe parlamenti funksional duhet të mbështetet në praninë e deputetëve të zgjedhur, dhe nga ky parim mund t’i kthehemi sërish diskutimit që e kemi bërë më parë në lidhje me reformat që duhet të miratohen, përmirësime që duhen bërë në Kodin Zgjedhor, sugjerime që janë bërë në raportin e OSBE-ODIHR. Pra të gjitha këto çështje duhet të trajtohen vetëm brenda parlamentit dhe jo jashtë tij.
Do ta quanit situatën politike në Shqipëri në krizë?
Unë shikoj që ka një gjendje ngecjeje në zhvillimin e reformave në Shqipëri. Pra një ngecje që është krijuar për shkak të mungesës së maxhorancës së kualifikuar në parlament.
Ju jeni duke ndërmarrë ndonjë iniciativë për të ulur në dialog pozitën dhe opozitën?
Jo. Jo nuk po e bëjmë këtë.
A keni ndërmend ta bëni?
Siç thashë edhe më parë, KE nuk ka për qëllim të jetë arbitri i këtyre spektreve politike në Shqipëri.
Pra këtë herë nuk do të ketë asnjë ndihmë për politikën shqiptare, siç shpesh ka ndodhur?
Ne kemi bërë thirrje për dialog politik. Fjala dialog do të thotë që ka dy pjesëmarrës në të, pra ne nuk kemi bërë thirrje për trialog të themi, duke përfshirë këtu BE apo ndërkombëtarë të tjerë. Çështja ka të bëjë me dialogun politik, i cili duhet të rikthehet në arenën e politikës dhe siç thuhet duhen dy persona të vallëzojnë tango.
A mendoni se do të kemi vallëzim tango përpara vitit të ri?
Kjo do të varet nga partnerët e vallëzimit tango. Të shikojmë nëse festimet e Vitit të Ri do të jenë koha më e mirë e mundshme për të filluar kërcimin.

Rehn: Bojkoti i Kuvendit nuk është formë evropiane
Komisioneri për Zgjerimin Olli Rehn i bëri thirrje dje opozitës të rikthehet në Kuvend, duke u shprehur se bojkoti nuk është formë evropiane e të bërit politikë. Në një intervistë për “Top Channel” zyrtari i lartë i Brukselit i pyetur mbi protestën 3 ditore të opozitës theksoi se: “Mendoj se do tw ishte e rëndësishme që në këtë moment të garantohet, që Shqipëria të tregojë pjekuri dhe stabilitet politik. Dhe unë nuk i shoh bojkotet e Parlamentit si një formë evropiane e të bërit të kësaj gjëje”, thekson Rehn. Pak ditë më parë gjatë një takimi me zv.kryeministrin Ilir Meta Komisioneri për Zgjerimin kërkoi nga qeveria gjetjen e një zgjidhje për krizën politike. “Progresi drejt BE kërkon reforma të vështira dhe konsensus politik në prioritete kyçe. Kjo është thelbësore për çdo vend që të bëjë progres drejt BE. Në emër të forcimit të konsensusit politik, i kam kërkuar zv.kryeministrit të gjejë një zgjidhje për bllokadën aktuale politike dhe për bojkotin e Parlamentit prej opozitës. Patjetër që ky është një shqetësim që e kam ngritur edhe me opozitën dhe i kam kërkuar asaj që t’i japë fund bojkotit parlamentar, që nuk respekton standardet demokratike evropiane. Debati demokratik duhet të ndodhë brenda Parlamentit”, u shpreh Rehn. Sipas tij, gjetja e konsensusit politik dhe fundi i bojkotit nga opozita janë të rëndësishme sidomos në këtë periudhë. 

per mua ne krize eshte vetem rama (krize te rende mendore mundesisht) e jo politika shqitare

qiviria te ule koken e te punoje, sic thote poplli: p$-istat lehin, qiviria te ece perprara

per mua ne krize eshte vetem rama (krize te rende mendore mundesisht) e jo politika shqitare

Nuk po na thua ndonje gje te re.

Kete e ka qe se vogli.

Po te jete puna per te vrare, me mire hiq qafe nja 300 rebele te pabindur 

PO c'ne ky ne rrolin e Tellallit ?  Tellalli duket me i qarte . Keto i ka pas quajt si akte kriminale qe ishin ne themel te diktatures. Biles Enveri prandaj i qeroi si lekure patatje ca qindra si "rebele" smiley

Bravo Tellall , kur largohesh asnjehere nuk e le vendin bosh. Nje budalla e le gjithmone , po instruktoi te mos te turperojne me idiotlliqe qe kalojne masen tende . Nejse , rri vigjilente se karierizmi qenka kercenues edhe ne shpuren tende smiley 

"Po te jete puna per te vrare, me mire hiq qafe nja 300 rebele te pabindur, sesa e le vendin ne nje katrahure."

Si t'i zgjedhim keta 300 o Hurbi: me short, me tek-a-cift, kok'a-pil, apo qysh?

Eshte nje cike e rende kjo qe thua me duket, pavaresisht arsyeve qe mund te kesh!

Po jo pra, se nuk me kuptuat. Rebeli vritet ne lufte, ne perleshje. Nuk thashe qe te shkohet te mblidhen neper shtepira, se nuk jemi ne junte ushtarake. Ideja eshte kjo :

Sa rrime dhe vajtojme 3000 qyqare qe vriten per asgje, atehere me mire shtyp nje rebelim palaçosh, kur palaçot kapin armet. Kete e ben çdo qeveri ne bote. Sidomos ato demokratiket. Edi Rama, po te fliste keshtu ne France, sot do te ishte ne burg. Te merret vesh njehere e mire qe NDERRIMI I PUSHTETIT NUK BEHET ME DHUNE.

Edi Rama, bashke me palaçot e tjere, le te marrin shembull nga klasa politike kosovare ku nuk eshte degjuar asnjehere nje thirrje e tille, as greva urie, as perleshje ne rruge, as bulevarde si stalla, por ka parlament. Nuk di nese e shihni ndonjehere parlamentin kosovar : te ka lezet shpirti t'i shohesh, sa me qetesi flasin, çfare qendrimi mbajne, e si reagojne. Asnje bertitje, asnje gerthitje nga tavolina, por qetesisht.

 

Parlamenti Kosovar nuk ben thirrje te tilla sepse nuk i hyne ne pune, sepse ai parlament egziston vetem per simbolike.  1244 eshte akoma ne fuqi...

Cfare di ti per Kosoven ? Para nje jave u bene zgjedhjet lokale, zoteri. Dhe i pashe vete si sillen dhe si kandidojne. Nuk ka mitingje ne Kosove, zoteri. Rrenjet e mitingut dhe mitingjeve duhet t'i gjejme tek mitingjet e Enver Hoxhes, tek mitingjet e 1 majit.

Per pjekuri politike, Shqiptaret e Shqiperise jane ZERO ME XHUFKE ne krahasim me Shqiptaret e Kosoves. Beje nje udhetim andej ne kohe zgjedhjesh, dhe shih e shkruaj. Hajt shendet tani. Me mbaj ne dijeni.

Di goxha.  Di qe ne zgjedhje atje nuk marrin pjese as 30% e popullsise qe ka te drejte te marri pjese ne zgjedhje.  Di qe sipas rezolutes 1244 qe eshte akoma ne fuqi, kompetencat e verteta per administrimin e Kosoves i ka perfaqesuesi special i OKB, Lamberto Zanier.  Di qe ky njeri ka fuqi absolute mbi cdo elemet te pushtetit te Kosoves.  Di qe nje e treta e territorit ne Kosove administrohet drejt per drejt nga Serbia.  Di qe klasa politike e Kosove eshte vecse nje tufe larosh qe i binden nderkombetareve 100% dhe prandaj mbajne dhe postet qe mbajne, se po mos ta benin kete gje fluturonin nga puna pa nje pa dy.  Di qe e gjithe klasa politike e Shqiptare te Shqiperise, Kosoves, Maqedonise apo Malit te Zi eshte ZERO ME XHUFKE  ne pergjithesi, dhe mbron vetem interesal personale ekonmike dhe as do t'ia dije per interesat e kombit te cilin gjoja perfaqeson.

Aha. Vertet ditke plot gjera. Sa mire. Mirupafshim.

Me leter me vrime.

Shume mire... per informacion. Keto i dime te gjithe. I di dhe Sala, edhe Rama.

Tani, kush eshte qellimi i shkrimit? Cfare synohet te arrihet; cfare morali duhet te nxjerrim? Cili eshte qendrimi ideo-emocional i autorit; lajtmotivi ne lidhje me moralin...

Kur te dalin keto tre pika, atehere nuk do jete thjesht nje shkrim per te shfryre dufin. Dhe ne fakt, ne Shqiperi nuk ke ca te besh tjeter pervecse te shfrysh dufin.

Dufshfryrja eshte sentimenti me i larte i PD-se, me i larti ne PS, dhe te te gjitha forcat e tjera politike...

dufshfryrja eshte e vetmja pije qe porosisin ne klub edhe populli i thjeshte, qe nuk eshte as me njerin e as me tjetrin. dufshfryrja eshte edhe pija e peshkut. Pervec elementeve inorganike te PD-se ne kete terren qe trurin e kane depozituar me kohe ne fondacioni populli dhe xhaferri; po dhe keta dufshfryjne gjithe diten ketu... si e si te ngrene tym e pluhur sa me shume me injorancen e tyre shembullore, e denje vetem per rekordet guinness. Nejse, kush eshte Shqiperia qe te mos kete apendisit* (mitingashet pdiste)???

* - tsh, apendisiti; gjf: ZORRE QORRE.

Z. Salaj keto jane pasojat e veprimit "paqesor" te Neritan Cekes ato ditet e Shkurtit kur turmat mbasi rrezuan bustin e qoftelargut u nisen kundrejt bllokut per ta mbaruar punen njehere e mire, por u ndaluan nga i siperpermenduri sepse gjakderdhja dhe hakmarrja nuk ishin zgjidhje sipas tij...

Liria
është qershia,
mbi tortën e tjetrit,
që dot s'prekim.
Kështu le të mbesë.
Deri sa
të mësojmë
Se si të pjekim.

Ca te pjekim? (bejk?)

Po me mbushet mendja qe Rama nuk eshte aq i rrjedhur sa duket, bile po del edhe i zgjuar. Ja arriti te c'ekuilibroje status quo-ne mendore te Berishes dhe e beri berishen te kafshoje grepin. Kercenimi i rames e beri malokun shpertheje dhe tani nuk e kafshon dot me gjuhen, po kenaqem duke pare se si i marri po merr udhen e mutit, nuk ka mesuar asgje nga e kaluara. Xhevahiret qe nxjerr perdite nga goja po ja heqin edhe ato luspa qe i kane mbetur. Shpresoj qe rama te jete ne gjendje te mbaje te vetet nen fre, se perndryshe vetem lufta do i ndaje hesapet. Pres qe antimitingu salist i dhjetorit te mbledhe mbi 200 mije koke bageti. Gallate e madhe na pret.

Dajosh.Duket qe je nga ata komuniste qe kane marre statusin ne Amerike me letra te persekutuarish.

Mos u lodh me mu er plak, po ik kap kocken e radhes. Une i kom punet ne terezi, nuk varem nga padrone dhe nuk e shes veten si puna jote dhe lapangjozeve te tjere.Me nji fjale pirdh, pirdh se lirohesh. Oh dhe thank you for the show. Sigurohu qe me 8 dhjetor ta ndizni flake, do shkrihem gazit.

Shkruhet, flitet, bertitet, pellitet, njesoj si ne '96.

Pse nuk shtrohet problemi "juridikisht"?

Pse nuk kerkohet me "force" qe dy institucionet e "pavarura" Presidenca dhe Gjykata Kushtetuese te japin "ultimatumin" e tyre.

Nje çeshtje "juridike" pse kerkojne ta kthejne politike?

Sipas ketij skenari Ramizist" zgjedhjet e '96 nuk kane qene ashtu siç pretendonin "socialistet".

Gjeja me qesharake qe degjon keto dite eshte permbyesja e qeverise me dhune, duke i pare gjerat me ne brendesi ky eshte nje absurditet.

Ku qendron absurditeti,absurditeti qendron ne faktin se ne Shqiperi nuk ka per te ndodhur permbysje qeverie me dhune sepse ata qe e thone ose mendojne kete me perpara duhet te mendojne luften civile,e them kete jo se jam fans i lufterave por duke ditur deri ne brendesi mentalitetin e pales se djathte (turmes) dhe te atyre qe drejtojne keto turma nuk do ta lejonte per asnje lloj menyre dorezimin e pushtetit tek Edi Rama pa lufte.Me falni qe jam kaq i drejteperdrejte por keshtu sic shikohen gjerat duket qarte qe pala e djathte po pret reagimin e pales se majte persa i perket dhunes dhe me keqardhje shikoj qe kete po e pret me padurim.

Pra nje gje e shte e qarte,nuk ka permbysje qeverie me dhune por po shkohet drejt luftes civile.

 

Pra nje gje eshte e qarte , nuk ka permbysje qeverie me dhune por po shkohet drejt luftes civile.....Ke ndonje informacion se cfare niveli komandimi do kete Palo.....ja ne shumes ? Se mos ka ndodh ndonje gje nga ndermarrja mor aman smiley

Po kush u ka thene qe nuk rrezohet pushteti me dhune ? Dhe kush u ka thene qe s'vjen nje cast qe ajo qe ishte e mire nuk shndrohet ne te keqe ? Perse istemi i meparshem nuk ishte DEMOKRACI ...biles dy here , njehere ne gjuhe te huaj DEMOLRACI dhe pasi e pane se nuk e kuptonte POPULLI e quajtem DEMOKRACI - POPULLORE smiley

Mos flini me endra teorike. Pushteti rrezohet me dhune qe c'ke me te. Dhe nuk ka kurre e kush FORCE ta ndaloje sidomos me mpleksjen e situatave me nderkombetaret ne keto kohe.

Te ini te sigurt qe nderkombetaret ne cdo situate do nderhyjne vetem per te paralajmeruar PUSHTETIN per mosperdorim dhune!

 Or Brad po qe qenke budalla komplet ti. Ti thua  turma nuk do ta lejonte per asnje lloj menyre dorezimin e pushtetit tek Edi Rama pa lufte

Po pse mor cun ju dashka dorezuar pushteti Rames?! Per cfare areyeje?! Mos ke lexu ne Bibel qe do vije MESIA RAMA ne 2010-ten te cliroje Shqiperine dhe token edhe i duhet lene pushteti?! Asnje njeri nuk e do luften civile or tyc as turmat demokrate e as socialiste po ti qenke aq tyc sa i diferencon njerezit sipas perkatesive partiake.

Or ti direkt live,pa ti marre parasysh ato "toc" apo "budalla" mund te me japesh nje shpjegim ti mua per ate protesten e "shembjes se murit" me dt 8 dhjetor? pra palet ne vend qe te ulen per ti shoshitur gjerat ne tavoline po i tregojne dhembet njeri tjetrit dhe mund te me thuash ti mua se po vazhdoi keshtu me "dhembe" kush eshte fundi?

 

 Brad nuk diskutohet fare qe Sala po e ben mitingun per ta mbushur plot me njerez dhe per te treguar qe ka mbeshtetje ne popull njesoj sic beri dhe Rama, POR kjo sdo te thote qe do plasi lufta civile. Kjo behet thjesht per imazh. Meqe PS dha imazhin sikur kishte mijera mbeshtetes, atehere edhe PD do tregoje mbeshtetjen e vet ne elektorat. Ty te duket shenje lufte civile kjo?!

Si ish-pjesmarres ne disa evenimente te rendesishme deri me 14 shtator dhe si njohes i mire i ketyre fenomeneve,eren ka filluar ta leshoje.

Ty te paska ngel era ne hunde me duket.

Hajdeeeee.....dhe une qe mendoja se ketu te peshku do diskutohej ndonje alternative. Po edhe ketu miting u beka, me nja dy shtresa 'boje te qyteteruar' po ama shumica ne nje menyre apo tjeter vetem justifikojne simpatite e veta dhe ulin poshte te te tjereve. Mbrohen apo denohen individet, 'udheheqesit e ndritur' ose 'antishqiptare' ne varesi se nga anon kandari.

Dhe mos me thoni se po diskutohen bindjet dhe parimet, se problemin ne Shqiperi nuk po e krijojne bindjet po njerezit qe i perdorin ato per t'u hedhur hi syve tufes se deleve..me falni elektoratit. Kushdo qe ka vertet bindje te majta, nuk ka si e gjen veten as te programi as te sjellja praktike e atyre qe e perfaqesojne sot, dhe kushdo qe ka vertet bindje te djathta...germo Tare,...se as qen te ngordhur nuk gjen, ne Shqiperi vetem te djathte te vertete nuk ka.

Sa per kulture, per ne injorantet, po ligji c'fare thote per kete pune? Le qe kot, se sapo te permendet ligji, anes se ciles kjo nuk i leverdis do thote 'e po ligjin e kane bere vete/nuk e zbatojne'. dmth pse t'a zbatojme ne? Po sikur te hidhet njera pale nga ura, c'do beje tjetra?

Atehere pse i kemi ligjet?

Me falni per pyetjen e fundit femijerore idealiste....smiley

 Meqe do te dish c'thote ligji, atehere ligji o Kristida thote qe Ps-ja duhet te hyje ne parlament pa bere ze fare se zgjedhjet i ka humbur dhe 4 vjet duhet te beje opoziten.

Jo, ligji thote qe vota te vidhet, te certifikohet vjedhja, te shkelet ligji nga KQZ dhe kolegji, te certifikohen dhe zgjedhjet pastaj; dhe ligji gjithashtu thote, qe Meta, qe gjithe fushaten elektorale e bazoi ne eleminimin perfundimtar te nje njeriu ekstremisht te korruptuar, te beje koalicion me te, sepse tani na qenka i ndershem... kjo ska shume lidhje, por merre me ligj dhe kuptoje vete lidhjen.

une qe e shoh nga jashte, qe nuk me intereson fare kush qeveris aty, them se ai eshte regjim dhe pushtet rrugecerish. me pozite rrugecerish qafleshe, dhe opozite rrugecerish po qafleshe. ti per vete, rrofsh sa malet, se po s'ishe i njeres, do jesh i tjetres, dhe po s'ishe i asnjeres, te pelqen lufta e bandave.

 Zotrules vete e thua qe e sheh nga jashte dhe pergjithsisht kur e sheh nje gje nga jashte, nuk e sheh sic duhet. Ato budalliqet e Metes se cka deklaruar per Berishen per fushate etj nuk kane lidhje me ligjin. Ligji eshte i ftohte dhe zgjedhjet jane certifikuar. Cfare do ti, do interpretim romantik te ligjit?! Do ndonje fraze te gjykates te tipit "Zgjedhjet u fituan nga PD-ja por moralisht i ka fitu PS-ja se Meta iku me Berishen?! Po qe se e do keshtu atehere dakord smiley

Ka lidhje me ligjin ato qe thoshte Meta. Se po te ishin te verteta, duhej denuar Berisha, po te ishin mashtrime, duhej te ishte Meta ne biruce tani. O njeri, o tjetri.

Tani ke 2 hajdute ne qeveri qe kane akuzuar njeri tjetrin para 4 muajsh.

e ti po me flet per ligj?

ke pare ti ndonje shtet tjeter; me thuaj, me permend vetem nje shtet tjeter, te luuuuuuutem, ku fushatat elektorale kane patur ndonjehere kaq akuza, kaq te renda, kaq te shumta; dhe prape, te qeverisesh po nga persona te akuzuar kaq rende???

vetem nje shembull po pres, dhe jam ne rregull. shkoj e vajtoj e shkul floket ne nje qoshe me xhinxhilene.

 Ne fushate elektorale jane marre te gjithe neper goje me njeri tjetrin. Sipas asaj qe thua ti i bie qe Rama,Berisha,Meta and co te futen ne burg te gjithe. Kush do na qeverisi pastaj?! Ah po do vijne te rinjte fryma e re te cilet do qeverisin vendin dhe mbas maksimumi 4 viteve do behen dhe ato si Salira e Edera e Metera ne minjature dhe po njesoj do shkoje kjo pune. Prandaj them une qe duhet zbatuar ligji qe te kete stabilitet. Moral mos kerko tek asnjeri se morali ka vite qe ja ka fut vrapit tek keto tipa.

ore leje fushaten ti... ku o ligji aty!!!!!!!!!

o po qeverisesh nga hajdute, o po qeverisesh nga plehra qe shpifin, o po qeverisesh nga te dyja... kombinimin e ke te gjalle aty.

E digjove cfare tha Berisha ne opinion mbas zjedhjeve dhe mbasi kishte bere koalicionin me Meten?  E pyeten gazetaret, "Nqftse Rama te ishte ne pozicion te Metes, dhe Meta ne pozicion te Rames a do beje koalicion me Ramen?"  Berisha, "Sigurisht, nuk do e fusja vendin kurre ne nje krize politike."  Gazetari pastaj i tha "Po sikur Meta te mos pranonte ftesen per koalicion, a do i beje ftese Rames?" edhe Berisha u pergjigj po prap.

Perfundimet besoj se mund ti nxjerresh vete...

Edhe Obama e Hilari cfare nuk thane per njeri tjetrin ne fushate,por tani punojne se bashku.

Prandaj leri llafet e  fushatave.

po edhe mua me mbahet mende qe Hilari e akuzoi Obamen se ishte njeriu me i korruptuar, vrases i 26 vetave ne mes te dites i cili ka pasuruar familjen e vete ne kurriz te popullit. Gjithashtu Hilari aq me nerva u be nje dite sa vajti te rrihte Michelle Obamen! Me keqe akoma, diten qe po beheshin zgjedhjet per te percaktuar kanditatin presidentcial Hilari i akuzoi per vjedhje votash Obamen si edhe i beri thirrje para kamerave qe do ta paguaj shtrenjte kete. Por ne mbasdite e ktheu pllaken. Mire e ke ti edhe Hilari si Meta na doli!

 Idiotesia e komenteve qendron tek komenti i perplasjes me dhune ose luftes. tani filloni e fantazoni per lloje armeshea veshje me hsenja dalluese. Out komplet te situates.

Hakerrimi i dy kryetareve nuk eshte gje tjeter vecse therritje per rreshtim te te tyreve per te mos lekundur pozicionet. Eshte here a pare qe ne Shqiperi pas 90 nuk ka opozicion. Rama eshte pushtet ekonomik dhe politik. Rama vecse kerkon te mbuloje gabimin trashanik qe beri para zgjedhjeve ne koordinance te plote me Berishen. Pa qe e ka dhjere me tere mend me te tijte te cilet jane gati per ta fluturuar pas dy vjetesh. Goditjen e pare e ndjen qer do e marri prej militanteve te tij.

Kur komandanti ben budallek ne komandim, vetem hakerrimi e shpeton. Nderkohe Berisha qe e ka fituar davane i rinxjerr dhembet dhe i thote qe, "trap e hengre, po te duash te ndihmoj une ta mbash vendin, por me mua mos u merr, se jam edhe komunist i vjeter por edhe demokrat kodosh e po deshe edhe me eksperience. Per kokederrllek e kam treguar vehten edhe dikur, me kallash ne zyren e presidences".

Rama me te tijte mendon te fitoje kredite duke i marre ndonje llokme tjetrit. Por vetem nese do ai, sepse ai e ka fituar davane edhe per kete radhe. Nese do koken e Jozefines do ta marri vetem nese ka kenaqesine Ali Pashai. Ketu qendron gjithe paqartesia kalamoja.

po kush t ka detyru me rob zoti me i shku mrapa kryetarve... rri m shpej tate, qiti ato kallashat a ca t kesh nga ku i ke fut qe ti kesh gati se mos ka nonjoni noi menje t keqe me t hy m shpej... ene maroi filmi. po le qe ska per tu bo aq keq i here...

 

un m 97 isha 18 vjec... kur ra qiviriu u grumullume gjithe kafshaxhit se ene me shpi jena afer e afer ene kshu...qetsi ishte ke lagjja s pati noi problem...t gjthe si kokrra molles jena, tu plas ka shneti

Ore mos ka lidhje ky kercenim i Rames me ardhjen e Aldo Bares ne Shqiperi?Gijet e liga thone se ,sikur policia gjeti numurat e telefonit te Rames dhe Rucit ne celularin e Bares.

 Pra nje gje e shte e qarte,nuk ka permbysje qeverie me dhune por po shkohet drejt luftes civile.

kamyja na tregon (tek ai libri qe "u diskutua ketu tek peshku&quotsmiley se lufta vjen atehere kur nuk e pret. 

pra vetem po te jesh me i zgjuar nga kamyja, e ke kap situaten shqiptare. dmth mendoj se shanset i ke te pakta. lol

Per kete qe thu ti Hajdaro une nuk du te kem shonse fare fare.

Atë çka unë i garantoj aleancës punisto-mafioze është se me darët e ligjit një nga një do t'u shkulim dhëmbët dhe pastaj dhëmballët. Nuk do t'u mbetet gjë në gojë…"  

 

Shikoni cfare gjuhe barbare perdor ky fosil i rrjedhur qe fatkeqesisht e quan veten Kryeminister i Shqiperise. Ky dhe ajo damllaja tjeter Jozefina..ajo tipi i 'heke per zhelesh' akoma flasin ne vitin 2009 per komuniste,puniste,sigurimsa etj idiotlleqe te tjera dhe duket qarte qe ketyre mostrave ju ka ngelur ora tek viti 1991 edhe sot pas 20 vjetesh kur bota ecen, perparon e zhvillohet. Neve akoma kemi specie te tilla ne pushtet, zybere si Sala qe del ben karshillek me gishta prapa xhamave te kryeministrise sikur te ishte femije 5 vjec. E dhimbshme.

Festimin ne perkujtim te demostrates studentore qe shenoi fillimin e rrezimit te sistemit komunist e quajne antimiting bijte e te gjithe atyre qe u permbysen ate dite ate dite dhjetori dhe qe tani humben zgjedhjet e 28 qeshorit.

Per antimitingje jane te famshem po ata njerez te PS qe ne vitet 90 mbanin mbi supet e tyre bustin e diktatorit per ta kthyer perseri ne vendin ku e rrezuan studentet.

 

 ne fakt sala i mbrojti. po te ishin pushkatu ca tipa tek muret e bllokut (si çaushesku) sot do ishim me mire, besoj.

po ashtu si kosova qe nuk u çlirua vete, dhe do ta vuaje gjithnje kete punen "e pavaresise se dhuruar bujarisht nga te huajt", po ashtu dhe ne "revolucionin demokrat" e kryem vetem teatralisht, pra vetem duke i emeruar gjerat (pak me) ndryshe kujtuam se i ndryshuam.  

t boj i pytje un ty. sa vjec ke qene ti kur kon hudh bustin

 Pa u marre me komentet (qe me hengren gjith ate kohe) , qe fatkeqesish binin dhe ato ere lufte, them se theniet e Rames dhe Berishes (qe Blendi na i solli ketu) binin nje ere/arome lufte, dhe uroj qe keta te dy te ftohin kokat, per te mos u perseritur nje 97 i dyte, se i pari e la ca vite mbrapa Shqiperine. Faji i te cileve ishte sa i PD po aq dhe i PS. 

Bon miting Hariri, bon miting mo t'modh Hizbullahi

Kryeministri u shpreh se kjo datë do të simbolizojë "Rënien e "Murit të Berlinit" në Tiranë", një simbolikë disi e sforcuar, aq kohë sa shihet qartë që mitingu i Rrëzimit të Murit të Berlinit shërben që Mazhoranca të tregojë muskujt e saj mitingashë në të njëjtën mënyrë siç bëri Opozita.

hizbullahu qafiro ca me bo. kot s vje per haxhillik me mu ti...

Sipas Top Channel, në selinë rozë, Dhjetori i 2009 po konsiderohet si “Dhjetori i dytë i shqiptarëve”, një përcaktim që flirton me groteskun ndërsa mbetet tmerrsisht shqetësues.

Tallen keta apo e kane me vertete?

 Historiku i partise se tyre:

8 Nentor 1941 -  Krijohet Partia Komuniste  e Shqiperise nga emisaret serbe Miladin Popovic dhe Dushan Mugosha.

1948 - Mbas prishjes me Jugosllavine partia riemerohet Partia e Punes e Shqiperise.

Qershor 1991 - Mbas renies se sistemeve komuniste ne Evropen Lindore ne periudhen 1989-1990 partia riemerohet prap Partia Socialiste e Shqiperise.

dale ti dale, se harrove nje date tjeter, pastaj hidh vickla:

http://img149.imageshack.us/img149/6273/saliu.jpg

8 nentor 1968.

Ky organizon "renien e murit te berlinit" ne Tirane. Ky ka per te "festuar" renien.

Ate s'e kam harruar hic une, por kur keta te tjeret flasin per dhjetor te dyte eshte per te vene duart ne koke.

Pse ai tjetri per ca flet? perkujtimore e cfare eshte? E di cfare ke ti? me gjej nje lider politik ne Shqiperi qe eshte komunist me i vjeter se Saliu, ose qe ka qene me gjate se Saliu anetar i PPSH.

Ore une s'po mbroj Saliun ketu qe gjithmone ma permend.  Saliu dihet qe ka qene komunist, se s'kishe se si te arrije maja te tilla ne karrieren tende pa pasur perberje te mire moralo-politike e klasore (per kete kam prure nje material arkivor qe adminet nuk e kane publikuar akoma).

Per komunista me teser me te vjeter se te Saliut nuk mund te flas se nuk ja u di daten e antaresimit ne PP(S)SH, por ne politike akoma ke funksionare te larte te PP(S)SH-se si Gjinushi, Ruci (ministra keta), Dokle, Dade, Milo etj.

Pse Gjinushi qenka dhe Berisha nuk qenka? Funksionar i larte ka qene dhe Berisha... jo cerro kopshti apo kolektivi. bashkohem me kete koment qe ke bere. sidomos me paragrafin e pare.

Sigurisht qe je dakort qe nje minister dhe nje sekretar organizate te partise, nuk kane te njejten fuqi apo jo.

 ai nuk eshte kurre dakort se eshte MILITANT. keshtuqe kot e ke qe merresh kaq shume smiley

 hap fjalorin daje, se fjala nuk flet gje vete. smiley

sala ka qene doktor ne spital, dhe nuk futet tek funksionaret e larte te shtetit ose partise.

Te hap fjalorin se nuk di shqip ti??? S'ka shance!!!

Kjo eshte e keqja e nje forumi, te gjithe marrin pjese, marrin apo jo vesh.

Antar ka pas shume,por Antar te KQ,sekretare te pare rrethesh dhe te byrose politike pak.

Ben mire te nxjerresh emrat e bijve,nipave e mbesave te kupoles se Partise Punes qe tani udheheqin PS.

 • A thua ja falin Sali Berishes humbjen qe i solli ne 28 qeshor ??????
 • A thua ja falin permbysjen qe i beri rregjimit te baballareve te tyre ??????
 • A thua se i behet vone se digjet Shqiperia vetem e vetem qe te marrin hakun e baballareve ?????????

Nuk besoj se falin asnje nga keto qe u thane me lart.

na mer na, se nuk merr vesh ti per asgje tjeter... te jesh nga ata mitingashet qafleshe qe shkojne e ngjiren per Berishen per 5000 lek te vjetra, hajde de... po ti e ben falas mer tartakut!! Ja ku e ke: Fix Fare

ja per ke ngjiresh ti dhe ca kokrra* te tjera ketu.

* - humbje kohe.

 Ne oren kater te mbasdites rane daullet qe lajmeruan mbylljen e votimit dhe Don Apolinar Moscote vulosi kutine e votimit me nje etikete me firmen e tij. Ate nate, teksa lozte domino me Aurelianon (dhenderin e vet), ai urdheroi reshterin te prishte vulen ne menyre qe te numeronte votat. Aty kishte sa vota blu gati aq edhe te kuqe, por reshteri la vetem dhjete vota te kuqe dhe reston e mbushi me vota blu. Pastaj e vulosen kutine perseri me nje etikete te re dhe qe heret te nesermen e nisen per ne kryeqendren e krahines. "Liberalet do te shkojne ne lufte," tha Aureliano. Don Apolinar  perqendrohej me teper tek dominote. "Nqs se thua ashtu se u nderruan votat ne kuti, nuk kan per te shkuar ne lufte" tha Don Apolinar. "I lame edhe disa vota te kuqe aty brenda sa per te mos patur ankesa". Aureliano  e kuptoi dizavantazhin e te qenit ne opozite. " Nqs do isha i Liberaleve" tha ai " une do te kisha shkuar ne lufte per ato vota"

Pasazh nga libri "Njeqind vjet vetmi" i Gabriel Garcia Marquez.

ca do boni juve t gjithe kshu si peshk, konkretisht, po t bohet noi bicim lufte civile m shqipni???

Une s'e pritsha kaq shpejt. Ne 2012 e parashikojsha. Bash per tQinvjetorin

ca do boni juve t gjithe kshu si peshk, konkretisht, po t bohet noi bicim lufte civile m shqipni???

 

ja po themi n 2012 sic thu ti.  ca ke per t bo ???

ja po themi n 2012 sic thu ti.  ca ke per t bo ???

 

Do boj i harem t'modh me grate refugjate ktu ke tundra.

a t kom thone 100 here qe ajo tundra t bo dermon???

"GRUSHT CELIKU RRETH PARTISE" 

Ky ishte qellimi i Rames, se po i kalonte ne depresion populli socialist dhe kerkonte nderrimin e kryetarit,gjitashtu edhe per ti dhene stimuj te ri. Dhe pas thirrjeve per lufte dhe perdorimin e forces, dalin tani zagaret e tjere e thone se eshte keqkuptuar se nuk duan dhune etj etj..

E harruan hapjen e kutive dhe rinumerimin e votave, tani duan komision hetimor parlamentar per zgjedhjet..

Ku do çoje kjo.?? Qe te gjithe me bisht ne shale do hyjne ne parlament, gjoja per te ndertuar komisionin. Te tjerat harrohen..

Hajt me shendet, kthejeni dhimbjen ne force..!! 

Peshq te vjeter e te rinj.

Qani hallin dynjase e sidomos punonjesve te bashkise Tirane. Me 3 dite protesta qe i nxori Edi, pushime per rekuperimin e forcave pas neteve pa gjume, me Bajram, me festa Pavaresie e Clirimi, ketu po e shtyjne dynjaja 15 dite pa dale ne pune deri te merkuren 2 dhjetor. Qejf o qejf. Aq dite pushime vere rresht duhet ti lusja menderen shefit e zor mi jepte. Hahaha u kenaqa, ju betohem. Edhe pastaj Blendi Kajsiu flet per kapitalizem shqiptar. Ketu eshte socialdemokraci.

 

 

.....turmat mbasi rrezuan bustin e qoftelargut u nisen kundrejt bllokut per ta mbaruar punen njehere e mire...

Me ke do kishin mbaruar pune njehere e mire me babane e Blendit !!!!!

Po kjo mor asnjestandartsh o i vllai i Saliut qe te mbeti fshesa ne dore ...pse si fshin apo ke frike mos te mba ere gjaku . Turp!

 Idriso, qe nje pjese e turmes zbriti posht per nga blloku, kjo eshte e vertete. 326-shta me IFA blu doli ke ura e bulevardit. Ka qene Neritan Ceka me megafon ne dore qe negocioi me njerezit dhe sampistet, qe u shperndane te dyja palet. Se vallai ate dite njerezve u kishte rene liria ne koke.

Ishim edhe grup i vogel, rreth 500-600 vete, se pjesa tjeter iku mbas bustit ne rrugen nga kinema "Partizani" tek Ura e Elbasanit per tek studentat ku dhe e lane bustin si xhenaze. 

Pf i nerum .

Po qe se si eshte historia e vertete une mund te ta shpjegoj edhe me emra ...por muhabeti ishte tek ata qe do "mbaronin pune njehere e mire "qe shkruan ky trimi ferrave me siper  .

Fshesaxhiu e fshiu pjesen ku une i thoja te pakapshmit qe  ti te ha mootin dhe falju sigurimsave qe e drejtuan dhe e kthyen turmen . Dhe te jesh i bindur qe nuk ka asnje nisiative nga turma . Ate gjithnje e drejtojne . Ndoshta dhe shkrehja e e armes nga ushtetari mbi pishat para k/ministrise qe nje sinjal per ti kujtuar "negociatoreve" dhe turmes se deri ketu mbaronte qellimi i renies se bustit. KAQ!

Te tjerat me 500 e 600 veta une nuk i di dhe te besoj plotesisht ......ashtu sic di qe mbrojtja e bustit behej me police te armatosur me fisheke manovre . 

Pati shume komente po "blloku " aty qe edhe ditet e tjera dhe mund te sulmohej nga cdo drejtim . Mos e ben si Cekja dhe ti qe i thane Lushnjaret "a po te kapem ne Berat ". Ai aty ne Lushnje i hypte autobuzit smiley

Nuk ka me pacavure se keta trimat e akshamit qe cfaqen si provokatoret me te ndyre ...dhe kur  ??? Ne 2009 ...Keta jane 100 here me te rezikshem se "ish komunistet" dhe per mua kudo qe cfaqen duhen perzene si QENER .

 Idrizo, i kam marre dy here interviste Ramizit, njehere ne shtepi te vet dhe njehere ne burg. Dhe te dyja heret me ka dhene variante te ndryshme te ngjarjeve. Skile vjeter. smiley

Sofo Lazri, vecanerisht pasi pinim ndonje teke raki tek rrapi siper burimit ne Vuno, ishte me i hapur dhe i drejtperdrejte.

Ta kam llafin secili ka versionin e tij te ngjarjeve, por jane edhe ca fakte ombjektive, qe si luan dot njeri.

Sa per trimat mbas beteje e te urtet pas kuvendit, dihet qe nuk i kane munguar kurre Shqeperise.

Pf po e le i bindur se u mirkuptuam. Po te vije me fshesaxhi me vete edhe Tellalli me Solidare dalin filososfe e shkuar filosofit ...por trima deri tani nuk jane cfaqur si ky qe e ka rrenjen me te  kapme. Ashtu duke pare nga kapter Ramiu edhe kane folur , nuk heq kontra.

Cfare eshte nje trim sot ? Me i madhi paradoks .....Tirona smiley

O Idris, sa shume te paska djegur komenti more?  Mos banoje vete te blloku?  Mos je nje nga djemte e nomeklatures?  Une s'po flisja per trimerine time more i gjore qe flet percart tere kohen se une isha 8 vjec e nuk isha ne Tirane ne ate kohe, po ja ku e ke dhe tjetrin qe ta konfirmon qe nje pjese e turmes u nis per ne bllok e qe Neritan  Ceka doli dhe i foli qe te ndaleshin.  Per mendimin tim ama kjo s'do ishte e mjaftueshme.   Ne Shqiperi, qe te kishte renie tamam te komunizmit duhej nje spastrim i madh nga koka deri te kembet, tipi Nurembergian dhe dinazifikist qe u be ne Gjermani mbas luftes se dyte botrore qe te benim hajer sot e kesaj dite.

sipas disa te thenave tek ky blog, idrizi ka qene gaz-etar te zeri popullit. 

Kjo nuk kishte si te ndodhte, per aresye se i pari ishte nje kapercim ose pushtim dhe marrja e te mundurve e kalimi ne gjyq. Ne kohet tona kete e pame te Nato me Serbine.

Kalimi i komunizmit ishte nje kalim i bute dhe nuk kishte revolucion. Pra nje konkordance ndermjet perendimit kapitalist dhe lindjes social-komuniste e kryesisht Rusise. Pra nomeklatura komuniste pati kohe per tu pregatitur e te bente kalimet ekonomike, nga shtererore ne ate privato-nomeklature. Ky kalim i pranueshem ne heshtje, ose pamundesi komandimi per perendimin ishte edhe nje kenaqesi per ta te cilet po ndjenin se ishte vendi per nje ekspansion ne nje treg bosh dhe krah i lire pune.

Ne Shqiperi ku kryesisht intresi ishte i Italise dhe Greqise, pati nje javashllik prej tyre ne fillim por edhe nje strategji tabula-rase ku interesi i klaneve Mafioze te Italise se Jugut dhe bankiereve Greke u nderthuren.

Klani komunist i cili kishte pragmatizmin politik, por asnjehere nacionalist ose patriot, sepse kishte prejardhje nga shtresat e varfera te dikureshme dhe nuk e njihte pronen private si element zhvillimi( eshte domethenes), arriti te mos komandonte risurset ne fillim, por u morr me fitimin e shpejte ku nderthuren transportin e klandestineve, firmat piramidale, trafiku i droges e armet.

Sot qe ish nomeklatura e kuqe ne lidhje te forta me oranizata te dyshimta mafioze ose edhe bankare te riciklimit te parave te pista, ka asete te fuqishme ne dore, i ka kthyer syte drejt pronave te patundeshme, energjise, si dhe se shpejti burses, si element i paster i pastrimit te parase dhe shkembimit te aseteve.

 

 ça ngaterro pash neres. 

i pritet koka mbretit (le roi est mort, vive le roi eshte shprehja)  ndryshe ngel ne vend numero. ne te gjitha vendet e lindjes, perveç rusise ku pushtetin e rimoren "sigurimsat", u hapen dosjet. sot te gjithe keto vende ndodhen ne europe dhe e kane kaluar me kohe tranzicionin qe ne shqiperi do te zgjate si duken bathet akoma nje shekull.

duheshin prere koka dhe ne shqiperi, ose duheshin hap dosjet e pakta. ashtu siç i preu dhe enveri me te tijte. perndryshe, me bejleret e kulaket apo prifterinjte neper kembe (borgjezia shqiptare kjo), nuk e bente dot komunizmën e tij.

Pse ia kercet kot.

Sot te pakten duhet me qene i qarte.

Kush do tua priste kokat? E kishte kthy vendin ne kamp te madh pune tjetri, e deri ne 89 ta fluturonin koken edhe pse mendoje te kaloje kufirin e jo me. Te burgosurit e burgjeve politike apo ata te kampeve te perqendrimit do ta kthenin.  

Problemi eshte se Kodoshi Ramiz&Co kishte filluar ta "pregatiste sallaten" por problemi ishte sa e komandoi dhe sa e lane ta rrotullonte pastaj. Pastaj ping- pongu luhet bukur, e sa kalon koha me mire.

Pse ketu nuk e moren Sigurimsat?  Mos shiko idrizat qe iken ne emigracion se kishte edhe injorance ne mes, kishte edhe nga ata qe ishin vec se "kamzhiku" e nuk kishin vlere. Kush ti shfletonte bemat, ata qe i kishin bere apo te hapnin bemat e baballareve? Habira na shkruani edhe pas kaq kohesh!

Mos thuaj nuk kishte si te ndodhte, se ku ka vullnet ka dhe menyre, por thuaj qe nuk ndodhi sepse sistemi u tjetersua nga brenda (studentet) me aprovim nga larte (nomeklatura e Ramizit me shoke). 

Ti po na tregon ate qe eshte idile, eshte virtuale, apo ate qe kemi perjetuar dhe po e prekim perdite me dore. Me real e "hiqi syzet e diellit ne hije".

Ate qe e ke perjetuar dhe qe e prek me dore s'kam si te ta tregoj, une vecse thashe cfare duhet te kishte ndodhur qe mos te ishim ku jemi ketu sot...

vecse po te kujtoj nja dy pasazhe nga ajo "kohe e arte", pasi ti kesh kaluar ne kujtes ngjarjet qe nga mbledhje e Ramizit me intelektualet, nderhyrjet e Saliut ne te, fjalimin e tij e te tjereve ne miting, e pastaj dil tek grumbulli i spiuneve te pregatitur me kujdes, qe pinin kafe tek 15-kateshi.

1. Merr nje filmim ose foto te asaj kone tek studentet e ngujuar dhe shiko ku jane sot ata, ne c`parti dhe si u ka ecur karriera "Intelektuale" mbas studentore.

2. Merr nje foto nga formimi i partise demokratike dhe shiko me kujdes ne cilen shtepi u be dhe nga vinin eksponentet partiformues.

Pastaj dalim tek ai konkluzioni si shkoi e si duhej te kishte ndodhur

 

S'kam si ti kaloj ne kujtese sec sic thashe me siper isha 7-8 vjec ne ate kohe.  Te tjerat qe thua me pas nuk ti kundershtoj hic, biles te jap dhe nje shembull personal. 

Kur u mblodhen ne Gjirokaster te krijonin degen e PD-se atje, ishte dhe im at dhe kur hyri ne mbledhje vuri re qe njerzit qe e kishin marre ne dore ishin komunista.  I pa dhe tha vec kaq, "Nuk u ngrita per te sjelle ne krye te njejtit njerez qe me shtypnin deri dje".   Qe nga ajo kohe i hoqi shpresat per te patur nje jete normale ne Shqiperi...

Si shkoj e dime.   Ajo qe them une  (se si duhet te kishte shkuar) eshte mese e qarte siper tek postimi i pare ne kete debat.

Sa shpresa te larta paske per drejtcin e Kadilerve zotrote. Komunizmi ne Shqipni ka ra qy n'vitet 70 or lum loku!

Shqiperi, qe te kishte renie tamam te komunizmit duhej nje spastrim i madh nga koka deri te kembet, tipi Nurembergian dhe dinazifikist

Jo ore jo, se nuk ra hic vecse sllavobolsheviket hoqen kominoshet e veshen kostumet armani e brenda nates u bene eurosocialiste.

sllavobolsheviket 

Ah! E mora vesh ku e keni hallin ju. Rasti eshte i ngjashem me cartallosjen e realitetit te nje qytetari te Perandorise te Shenjte Romake. Sic thote Voltaire: ai entitet nuk ishte as perandori, as i shenjte e as Romak.

Po c'rendesi ka se ca ishte.  Prejardhjen nga ato e ane e kishte...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).