Grushta gazetarit Mero Baze

Nje sulm i eger kunder gazetarit Mero Baze ndodhi ne oret e vona te mbremjes se djeshme ne zonen e ish bllokut ne Tirane, ku ai u qellua nga Rezart Taci, pronari i kompanise “Taci Oil” dhe truprojat e tij.

 

 

Deshmitaret okulare ne vendin e ngjarjes thane se Mero Baze po qendronte bashke me dy koleget, Andi Bushati dhe Arban Hasani ne nje nga tavolinat e nje pub-i kur aty prane kaloi Rezart Taci sebashku me truprojat e tij.

Pas shkembimit te fjaleve fyese situata precipitoi ne konflikt fizik ku u perfshine Taci dhe truprojat, qe goditen gazetarin Mero Baze

Goditjet kunder Bazes zgjaten perreth 4 minuta, sic u shprehen edhe koleget Bushati dhe Hasani qe nderhyne per te shmangur sherrin.

Pas ngjarjes, Mero Baze, me trauma serioze ne koke dhe ne trup u dergua ne Spitalin Ushtarak te Tiranes ku mori edhe ndihmen e pare. Me pas gazetari beri kallezimin ne polici ku deshmuan edhe koleget qe ishin prezente ne ngjarjen e rende.

Mero Baze, kohet e fundit ka shkruajtur nje seri shkrimesh kritike ne gazeten e tij “Tema” mbi veprimtarine ekonomike te kompanive e drejtuara nga Rezart Taci te cilat i ka akuzuar per evazion fiskal.
 

157 Komente

Ky eshte ai qe do blente Milanin? Eh car gallate...ska lek qe e blen dot qytetarine.

Jo, ne fakt ai ka leke te mjaftueshme nese qytetaria dhe edukata do te bliheshin, por pasuria nuk mjafton. Keto jane gjera qe duhen fituar ne jete dhe nuk mund te blihen.

 

Ky eshte akt teper i shemtuar qe i kushton shqiperise dhe imazhit te saj, disa vende me poshte ne raportin per lirine e medias vitin tjeter. Kjo eshte loje e rrezikshme dhe pa fitues.

Shpresoje qe te marri denimin e merituar dhe te mos e bleje shtetin dhe ta fitoje lirine e tij me afera korruptive.

shoh qe ketij shkrimit i paskan dhene nje vote !!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Votat po shtohen, qenkan bere 5, ndersa mesatarja 2.6 i bie qe ca thone 'mire ti behet Bazes', te tjeret 'cfare gangsteri Taci'. Ky shkrim eshte lajm, eshte fakt (edhe pse mbi nje ngjarje te pamoralshme) nuk di cfare po vleresoni....

 e mo se jane msu kta me grushta kokes smiley

Taci sidomos shquhet se e ka i cik doren e ronde smiley

shtet i felliqur, shtet harbut, shtet kapadainjsh

edhe pastaj ankohemi ne per nivelin e gazetarise

 

Po shihja per gati 2 ore faqen balkanweb.com dhe asnje lajm mbi kete ngjarje...!!!! Turp sepse kam menduar se eshet nje faqje dinjitoze e percjelljes se informacioneve,cka do te thote se perben nje rast te shemtuar blerjeje te mediave...!!!

Paskeni shpenzuar shume kohe dhe paskeni humbur rastin te shikoni reklamat e sponsorave te Balkanweb. Nese e vizitoni serish do te shikoni se aty ndodhet nje "Taci Oil" jeshile qe reklamon kompanine e te pandehurit. Madje thote se eshte "kompania lider ne fushen e karburanteve."

"cka do te thote se perben nje rast te shemtuar blerjeje te mediave...!!!"

smiley shume e vertete. Tek e fundit c'fare do e ndalonte nje media private per ta bere dicka te tille, sidomos kur shumat mund te jene te konsiderueshme.

I dergova nje koment Balkanweb ku kerkoja pse-te  e nje vonese te tille. Asnje pergjigje, dhe komenti im nuk u botua. As nuk fyeja, as nuk shaja kend, por vetem kerkoja t'i thoja te tjereve se kujdes! Balkanweb nuk esht enje media e lire, ajo eshte e implikuar perderisa nuk boton ne kohe kete lajm te keq qe ndodhi fatkeqsisht mbi nje gazetar.

Prandaj, media si Balkanweb, qe na mbush faqen me reklama, video apo lajme qe s'kane interes, duhet ta bojkotojme.

Deri sa eshte bere kallzim ne polici. sot Taci duhet te ishte i arrestuar. apo ka imunitet ky? mos eshte gje deputet?

 Ky qe gjuajti Meron ishte Taci apo Caci???

Ka mundesi te kete qene Caci...

hahahahaha !

THENIA E DITES ! 

(nuk di kush e kap pse-në...)

Asgje me shume se nje imitimi shemtuar ne "republiken e Putinit".

Dikush vritet per nje denoncim afere armesh dhe hidhet si qen ne rruge. Nje tjeter gjyqtar denohet dhe merr rrugen e emigrimit si mase sigurie jete, dhe tani nje rrafje ne mes te kryeqytetit me nje teresi deshmitaresh e dhuna eshte pa doreza.

Qe nje "milioner" te ushtroje dhune ne mes te kryeqytetit, ne mes te grumbullit te njerezve, nje hall te madh e ka.

Xhveshja e lekures.

Duket tatimoret kane gjetur dokumenta te cilat e ngarkojne djaloshin Devirol/Taci me "ngarkese te madhe" qe i jep penallti. Por penalltia i heq lekuren. Dhimbja e heqjes se lekures eshte e madhe, e pa llogariteshme, eshte humbje e llogjikes. Dhe ja Taci godet me nerva te shkatarruara.

Ai e di qe po shkon drejt humbjes totale. Padroni i tij ka marre vendimin qe me pare qe ai nuk do te jete me perfaqesuesi. Skema duhet te ndryshoje, sepse mund te shembet e gjithe ngrehina. Origjina e shpeton ndaj te keqes me te madhe. Se c`me kujtoi ate filmin "Il richiamo dalla foresta".

Duke e njohur nje njeri te tille si Baze nuk çuditem , keshtu eshte kur paguhesh per sherbime te caktuara dhe kur leh sa andej ketej .Çudia ime nuk eshte se u rrah Merua , por qe u rrah nga nje tjeter Mero...

Paraja hedh jo vetem ujin perpjete por edhe gazetarine...

Po kete fukarain vit per vit e rrahin???

Po kete fukarain vit per vit e rrahin???

Tani qe po lexoja GSH per ngjarjen, pa pare komentin tend, do sillja kete pjese gjithsesi:

Kjo nuk është hera e parë që Mero Baze dhunohet për shkak të detyrës së tij. Pak vite më parë, ai u godit nga persona të afërt me deputetë të Partisë Socialiste.

Baze te pakten te qendroje ca kohe vetem me njerin krah, se keshtu ngeli duke u rrahur nga te tera forcat politike. Apo s'kemi dhe shume parti neve.

Artikulli gjithashtu thoshte se para se t'a rrihnin, Taci & Co e kane share Meron nga gazeta. Kur Taci i ka thene "ca mootin do me mua" Baze mesohet ti kete thene "me jepni nje kreher". Nderkohe Taci qe ishte duke futur doren ne xhep per kreherin, mesa duket pasi ka reflektuar mendimet ne koken tulle te Meros e ka marre kete shprehje per provokim dhe i ka gjuajtur. Kur u permend ne spital Mero ka thene disa here fjalen "Ypi" si percart, po me pas ka sqaruar qe e kishte fjalen per bodigardat qe e kishin hypur persiper duke rrahur.

Gjynaf dhe shpresoj qe keta van damat qe e kane rrahur te marrin denimin e merituar!

Eshte vertet ngjarje e rende, rrahja e nje njeriu e aq me teper gazetari po se po, po ngjarja me e rende eshte fakti qe fale ketyre veprimeve vandale nje palaco si Baze behet deshmor i mediave.

Plus qe ngjarje si keto na sjellin dhe coroditje ne sistemin e votimit ketu tek Peshku, gjera te cilat pasohen me reagime me 17 pikcuditese. Me nje llaf ka humbje nga te tera anet.

 

P.S. Kam krenarine te them se isha i pari qe e solla kete lajm tek Peshku, gje e cila me ngarkon me pergjegjsi per tju bere apel qe te sensibilizoheni.

Xhibo, ti rri rri dhe ben nga nje veze:

Eshte vertet ngjarje e rende, rrahja e nje njeriu e aq me teper gazetari po se po, po ngjarja me e rende eshte fakti qe fale ketyre veprimeve vandale nje palaco si Baze behet deshmor i mediave.

Shume e vertete kjo shprehje e xhibit.

Mendoj se ne gjithe kete skandal, alkoli ka luajtur nje rol te rendesishem.

une  nuk votova per zgjedhje parlamentare, ti thu te votoj per koken e xhungosur te meros. Koken hengshin midis tyre qelbesirat mer.

Hajt se ky muhabet m..eroje eshte, or ti bedrije, kshu qe po t'them ate qe kam lexuar diku, se sa me semure te jesh, sidomos nga tretja, aq me shume ngjit m..eroja. Tani, seriozisht, nuk jemi per gjynah ne qe s'ngrejme dot zerin per te mbrojtur gazetarine, sepse gazetarija perfaqesohet nga m..eroja?

Atehere ta leme pjesen e gazetarise e ta shohim thjesht si fenomen ndermjet dy qytetareve, njeri dhunon tjetrin, i dhunuari ben kallzimin penal ne polici, te shohim reagimin e policise... Nuk mund te bejme dot debat mbi 'po demi qe i ben Meroja Tacit ne shkrimet e tij se eshte diskutim pambarim". I druhem arbitraritetit te shtetit shqiptar... po nuk kam pritshmeri ndaj nuk do zhgenjehem sido qe te veje halli.

Heteroglossia, nga eksperienca ime, nuk i gjendet derman dhunes nepermjet policise duke qene qytetar i thjeshte, prandaj gazetarine nuk e ndaj dot, per me teper qe Taci nuk besoj te kete pasur ndonje problem komshilliku apo parkimi me Bazen. Pastaj, gazetaret meritojne mbrojtje te vecante sepse na bejne nje sherbim te madh. Dhe ndoshta qe ta besh mire ate sherbim ne keto dite qameti duhet te jesh m..ero si Bazeja, dhe ketu me mbyllet rrethi mua, dhe me mbyllet fyti, sepse gjella mediatike me rezulton e thartuar. Jemi ne piken qe shteti nuk eshte me ne, po eshte kunder nesh, e po nuk ia luftuam te keqen, m..ero do te hame gjithe jeten.

C'te te them trop, atehere nese nuk i gjendet dot fare derman dhunes permes policise i bie qe qenkemi ne anarki e si pasoje njerezit vetem mund te rrihen..  Se ne fakt sic e pershkruan ti me duket sikur m..eron e ka rrahur shteti, qe nuk eshte fare cudi po me vika inat qe s'me vajti mendja me pare smiley

te pakten ne keto ujra vertitet perceptimi im. madje, dhe une si shume te tjere, voten per ps-ne e kemi pare si nje akt dorezimi pikerisht prej pritshmerise se edhe rama di te rrahe. meqe jemi tek baballaret e kombit, te kujtohet besoj qe njerezit e perdornin si proksi per pushtetin e dhunshem te berishes rrahjen e gazetareve (nderkohe qe lepuri po ndertonte strofke tjeter) nga shiku me shoke. sot, te rreh biznesi. ja pra progresi.

Tropizma, me duket se jemi tek ai qrthulli i Lubonjes qe thote shpesh qe nese nuk goditet biznesi i lidhur me politiken goditja e politikaneve nuk ka rezultat ne zhdukjen e korrupsionit. Por edhe Lubonja me gjithe gazetaret e tjere e di sh mire qe goditja e biznesit me suport mafioz eshte aq i rrezikshem aq sa eshte i pa rrezikshem ai ndaj politikaneve. Besoj se ndjesia e publikut eshte mjaft e madhe, sa con ne detyrimin minimal te shtetit per te derguar emisaret e taksave, dhe pastaj kemi te bejme me dokumentacion detyrimisht te botuar. Kjo sjell fundosjen e biznesit informal dhe si pasoje edhe politikanin pas tij.

Persa i perket Tac- kamarierit, qe u be milioner per 5 vjet, ai do ta kishte jeten e shkurter, sepse ishte deleguar ne nje sektor delikat si ai i naftes. Me mak fjale "Miri i Xhikes nuk e bente dot ate pune dhe e hengri".

pyetja eshte, kush ka ekzistuar i pari, shteti apo biznesi, prandaj kam probleme me direction of causality une kur vjen puna tej kapja ...

sa per ndjesine publike qe ve ne levizje tatimoret, them se tatimoret i ve ne levizje vetem deshira per me shume para, per te tjera biznese (gjak i ri); ndarsa per kete ndjesine tone, e kane thene cunat bashke me lubonjen, ajo derdhet neper spektakle (asell asell e ka thene brechti para tyre).

Ti e di shume mire qe i pari ka lindur biznesi si forme shkembimi per te kualifikuar jetesen, pastaj rregullat, qe te cojne ne rend apo shtet. Nejse ky eshte muhabet tjeter e do ta dikutojme kur t`i vije radha.

Per sa i perket ndjesise qytetare jemi tek rangu i ndjesise, qe varet prej llojit te popullsise ose shoqerise. Tek ne, e kam fjalen per rastin, vjen e maiset (fryhet e djeg) kur "behet boze" ose i del tymi keq, e kalon "pickimi" edhe tek ata qe na rrethojne ose qe jane te interesuar,  sepse edhe ata duan te "ushqehen".

gazetaret shqiptare jane te gjithe per dru

pastaj varet sesi i ka folur xaxhi taçit

smiley edhe ju po te futeni ne nje bar, e dikush tu flase ne menyre ofensive (pa dallim feje, krahine ideje, zanati, e sahati) ja futni nj dru te mire nese ja keni takatin

Nuk thone kot smileyajaku ka dale nga xheneti

DMTH, te gjith keshtu duhet te bejne, ti zgjidhin problemet vete! edhe ku e ka vendin ligji ketu pastaj?!

Nqs ky XHaxhi Biznesi qe e quani ju te gjithe, kish probleme me perfaqsusin e medias, qofte ato te krijuara ne kohe, qofte te krijuar ne momentin qe jane rahur, te drejtohej para ligjit edhe organeve kompetente, ska te drejte te ma "hak"vete, duke cenuar inegritetin fizik te nje personi.

Ligji penal eshte i qarte, edhe faktet jane te qarta. ska ketu per korrupsion apo mbrojtje partie apo shteti... se ska cte mbroje shteti apo partite, nje akte qe eshte mese i qarte dhe qe ka prova te kosiderushme. dhe qe em teper te cenosh nej person te medias duhet te krijoje rethana keqesuse per denimin...

 

booohhhh.....keta te pasurit e rinj, do ngelen gjithmon thjeshte te pasur, se skan per te arritur ndonjehere ne shkallen e borgjezis......per sa te vazhdojne te zihen rruges si rrugaç banal te pakten.

Ju po thoni per te pasurit e rinj ..apo per hajdutet e rinj .Te vetmin njeri qe njoh qe aspiron te beje gayn me bythen e te tereve ne eshte ku pshurresi oil , por edhe Merua mavria nuk bie me poshte ...

....mire m thuaj nji qe nuk vjedh atje, qe e ka bere pare drejtesisht pa i ndytur duart ndonjehere....?????......atje edhe per tu bere çentralinist neper emisjone duhet me e bo naj pisllik smiley 

 

Po fillon te me vije keq per Mero Bazen!

 

Ypi duhet te jete ne qiellin e shtate te kenaqesise sot.

 jo Ypsi do jete merzit , do kete thene me vete : ah si nuk e vrau fare smiley

Rrugaç, halabak.

P.S.

Kete, "te beje gayn me bythen e te tereve ", ja more ish te shoqit te Anna Falchi.

Tashti, qe rrafi meron edhe pranohet se vete u krrute. po qe te sjelli ne 21 dhjetor Real Madrid per te luajtur me Gramozin kjo eshte e padurueshme.

hahahahahah shume e vertete ajo puna gramozit.

turp dhe faqe e zeze, kjo tregon dhe njehere qe mafia dhe rrugaceria shqiptare mbeten te njejtat si majtas dhe djathtas, elita shqiptare ngelet nje llum dhe batak i ndyre , qe mbajten peng kete popull per 20 vjet dhe do vashdojne ta bejne, lufta brenda llojit te gangstereve me leke qenka vertet e ashper, rrugacet politike jane shtuar vertet shume.duhet REVOLUCION, o peshq, po shqipot nuk kane kellqe ta bejne.

Mjere ne c'far mostrash kemi  prodhuar ne keto 20 vjet....Vetem injorante,hajdute,matrapaz,halabak..turp!

Iriq, une e di qe je me ferra, por ska gje, do ta kruaj njeçike shpinen pas lekures tende.

Kam ca probleme me kete fjalen "vetem".

Fjalia jote eshte shume e sakte pa kete ndajfoljen "vetem". Kjo e kthen muhabetin ne trajte te shquar, dhe nuk e le ne te pashquar, ku dhe mund te thoshim ndonje fjale. Me nje fjale, iriqi me çarmatos.

Qe rrahja e dikujt eshte nje gje e shpifur, kjo eshte e ditur (flas per mendje normale).

Qe rrahja e nje gazetari eshte e denueshme, kjo eshte gjithashtu e ditur (flas per mendje demokratike).

Dhe qe paraja e piste eshte gangrene e nje shoqerie, edhe kjo eshte e ditur (flas per mendje largpamese).

Problemi eshte ketu : sa me heret te shkallmohen qendrat e parave te pista (firma, shoqeri, deputete, ministra, etj), aq me te shendoshe do te jemi me tej. Kriminalizimi i nje shoqerie eshte si Murtaja per te cilen po flitet diku tjeter. Pak nga pak dhe e sheh veten pa goje, me nje plumb pas kokes.

Megjithate, mendoj se beteja nuk eshte e humbur, duke pasur parasysh karakterin e paparashikueshem te Shqiptarit : i kercen dikujt mendja dhe thote qe do iu jap derrmen ketyre krimineleve o ska. Dhe qe besa e burrave, edhe e ben. Shqiptari ç'nuk ben : te rrah dhe te mashtron me karamele pastaj. Le qe m'u kujtua gjyshi tani : ma rraste shpulle dhe me thoshte qe s'deshi te me qelloje aq shume, prandaj na merri dhjete leke dhe blej karamele. Gjysh Paparashikueshmeria, ia thoshin llagapin.

Mire ja ben ktij shpifsit. Kishte kohe qe e kerkonte nje leve kokes. Gazetari bohet me fakte, e jo me thashetheme, si puna e Meros.

Hajd Mero ishalla t'i kan sjell trut ne ven.

O ti prej Veriut, nese tjetri ben shpifje dhe i boton ne gazete, shpifjet kane dy forma per t`i hedhur poshte. Njera te botosh dokumenta origjinale dhe tjetra ta hedhesh ne gjyq per shpifje . Keto dy forma, te jesh i sigurte qe e fundosin gazeten dhe gazetarin. Por forma e dhunes eshte primitivitet, mafiozllik dhe "zgjidhje pasi ke ngel keq".

 

S'pine uje me gjykatat, po te ishte per gjykate t'gjithe gazetaret e politikanet duhet te ishin duke punu ne te zeze per te la demshperblimet perkatese, kaq shume kan shpifur kundrejt njeri tjetrit. Ne rastin konkret, Merushja ka mijra here qe boton artikuj ne gazeten e tij per Tacin, artikuj-thashetheme, pa asnje baze, si puna e atyne teorive konspiracioniste. Ka kufi cdo gjo, i kishte ardh koha Meros per ca shpulla ne tull (me gjith se nuk e di se si eshte zhvillu muhabeti). Masanej, nuk o hera e pare qe M..ero ha dajak, kjo do te thote qe ekziston nje problem ke ai si person.

 

Lum gjyqtaret thuaj , skane kohe te marin fryme , se presin njerzia ne radhe .

 

Une shpif ,

Ti shpif ,

Ai/Ajo shpif ,

Ne shpifim ,

ju shpifni ,

Ata/Ato shpifin ,

Une te hedh ne gjyq ,

Ti me hedh ne gjyq ,

Ai/Ajo me hedh ne gjyq ,

Ne te hedhim ne gjyq ,

Ju me hidhni ne gjyq ,

Ata Ato me hedhin ne gjyq ,

Une humbas lek ,

Ti humbet lek ,

Ai/Ajo humbet lek ,

Ne humbasim lek ,

Ju humbisni lek ,

Ata/Ato humbasin lek ,

Gjyqtaret fitojne lek ,

Gjyqtaret fitojne lek ,

Gjyqtaret fitojne lek ,

Gjyqtaret fitojne lek ,

Gjyqtaret fitojne lek ,

Gjyqtaret fitojne lek ,

 

Ishalla ja kne heq fare thuaj.

Nqs ndjeheni keq me veten tuaj qe lexoni nje lajm tragjik po nderkohe se  brendshmi s'keni arritur shkallen e duhur sensibilizuese, Shekulli ju vjen ne ndihme me nje foto.

http://www.shekulli.com.al/2009/11/03/pacienti%20mero%20baze.JPG

 

Qevria, ca inati keni me Mero Bazen qe fshini komentet? :think:

 kshu i shtrime qeka seksi merushja, sic duket nuk i duket mire koka model saksi muri sic ka thone njoni ktu smiley

ky qenka si  kokrra e molles, i skuq faqja dhe ne foto, apo thoni e ka na flashi, red eye , red chic..

Tall lesht ti (apo bere dush te shtunen?) po Baze i gjore kushedi sa gjak do kete humbur qe i kane bere serum. smiley

kur humbet gjak nuk te bejne serum lali, te japin gjak, po nejse ke te drejte ti , serumi duhet ne kete rast qe tju holloj ate qe kane , se ju eshte trashur shume...

jo me kot , i thone 'i rrahur' nga jeta smiley

dmth njeri me bagazh smiley

ose i rrahur me vaj e uthull 

dmth bir k... smiley

Qe Mero e meriton te rrifet regullisht 3 here ne dite kjo nuk diskutohet, por vetem aprovohet. Puna eshte se kush duhet ta rrafi. E pra ketu Taqi Oil ka gabuar. Ai duhet te kishte bere perpjekje per te nxitur gruan e Meros qe ta ushtronte kete te drejte, kuptohet kundrejt pageses. Me siguri edhe asaj si shume te tjereve do tia kete sjell shpirtin ne maje te hundes, ndaj ajo do ta bente kete pune me qejf dhe pa qeder.

Sigurisht qe eshte nje lajm i felliqur qe te goditet nje gazetar per ate cka ai shkruan apo thote ne tv.Taci duhej te ishte pak me i duruar ,qe ,pervec se i pasur,te shitej edhe pak si intelektual.Por mesa duket,pasuria dhe kultura kane sense te kunderta levizjeje dhe nuk ka shance qe te konvergojne nje dite.Pikerisht kjo eshte fatkeqesia.

Por nuk duhet te harrojme qe edhe zoti baze abuzon shume me te qenit gazetar dhe me te drejten e fjales se lire.Ne shkrimet dhe emisionet e tij ka shume mllef dhe dashakeqesi qe vjen si rezultat cenimesh te interesave personale.Pra,eshte modeli me i keq i perdorimit te medias per qellime personale.

Si ka mundesi qe tjetri hengri dru dhe juve s'ju vjen keq po tallni lesht? :o

P.S. Dini gje, a shkon ne ferr nese propozon nje konkurs barsaletash me Mero Baze dhe rrahje? :think:

Mero kujdes mos kthehesh ne masokist, se te rrihesh kaq shume here, per zotin si dihet!

Hahahaha!Imagjino Meron me zinxhire ne qafe hahahahaha!

kur lexon ca komente ngelesh pa fjale... gjithnje e me teper

Dakort qe te vertetat ne gojen e Meros e humbin kredibilitetin,por kerkush se merr mundimin me analizu ka thene te verteten gazetari apo jo. Nese po pak rendsi ka personi, por them se lipset reagim pasi kta qe kane leket e pushtetin gjithashtu, do na krehin te gjithve nje dite

Mere, mere Baze i thon ketij muhabeti...

Ypi me sa duket e ka parashikuar kete sepse para do kohesh ka shkruar nje artikull ne Panorama me titull <Taci morrin>.

A thua te kete zene morra Mero?!!!

Motoja e tacit eshte <Whith us,you just fly> por si duket  Mero nuk di anglisht!!!

Ky eshte lajm godites dhe ka efektet e veta.

Dhuna eshte mjet per injorantet, njesoj si shpifja.

Shpifja nuk denoncohet, eshte subjektive, dhuna eshte objektive, arsyeja qe ben me shume zhurme.

P.S. Kam krenarine te them se isha i pari qe e solla kete lajm tek Peshku smiley ...e ke prure ne oren 3 e 27 kur e kishin lexuar besoj shumica . Por gjithsesi lexo midis rreshtave te prurjeve ..dikush e ka prure ne oren 1 05.

Ju merziteni perse eshte rraf Merua .....

Me thene te drejten eshte bash gjuha e neperkes se Berisha-90 e deri kur u shndrua ne  ish shofer sekretar komiteti partie smiley .

Merua eshte shpejt qe te martirizohet . Akoma nuk ka nxjerre kujtimet per Levizjen Demokratike ne Shqiperi qe "shkulte lisa " smiley .

Te vjen keq kur dikush goditet per "fjalen e lire zotnie" , fjale qe u keqperdor deri ne shpifje , turullosje , mashtrim e genjeshtra nga krye shpifaraku i ketij vendi Sali Mero Taci !

Sepse te kujton ca tipa qe kur rrihen kerkojne me shume te bertasin se u zu me me te fortet...ndersa e verteta eshte ...sherim te shpejte !

Shqiperia ka qene, eshte dhe do te mbetet vendi ku, absurditeti konsiderohet normalitet dhe normaliteti, absurditet. Shof me neveri qe komentues te deklaruar pro-shpellare, komentojne me ironi edhe kete ngjarje. Mero, te mos harrojme se eshte nje nga gazetaret e shtypit te cilet e kane paguar me shtrenjte se kushdo te berit gazetari. Shifini gjithe korifenjte e tjere te gazetarise se si jetojne dhe sa mije m2 u ka shkuar pasuria. Mos harrojme se ka qene ne qender te goditjeve nga e majta per sa kohe ajo(e majta) ka qene ne pushtet. Po ju sjell ndermend vetem disa raste: Bulja, Rama, Gjoleka. Po keshtu po ndodh edhe me ardhjen ne pushtet te PD-se. Sulmi ndaj TEMA-s, djegja e makines, propaganda per ta denigruar, per t'a nxjere si nje njeri pa vlera dhe me teper si nje interesaxhi, per te vazhduar me publikimet e tija per skandalin e Gerdecit, biznesit te familjes qeveritare, Fazllici, Orikumi dhe se fundmi Taci. Personalisht llogjika me con te mendoj se kjo mund t'i ndodhe vetem nje njeriu i cili ka sherbyer shoqerise dhe jo pushtetit.

Po keshtu po ndodh edhe me ardhjen ne pushtet te PD-se. Sulmi ndaj TEMA-s, djegja e makines, propaganda per ta denigruar, per t'a nxjere si nje njeri pa vlera dhe me teper si nje interesaxhi, per te vazhduar me publikimet e tija per skandalin e Gerdecit, biznesit te familjes qeveritare, Fazllici, Orikumi dhe se fundmi Taci. Personalisht llogjika me con te mendoj se kjo mund t'i ndodhe vetem nje njeriu i cili ka sherbyer shoqerise dhe jo pushtetit.

Berti.Po ja fut kot.

  • Tha qe me dogjen makinen por per prokurorine nuk rezultoi e tille .
  • Foli per Fazllicin dhe prokuroria e nxorri te pafajshem.
  • bizneset e familjeve qeveritare i dolen huq
  • Edhe Orikumi nje flluske sapuni

Pra me thuaj cfare i doli e vertete Meros?????

Nje shpifarak i mjere qe paguhet per kete pune.Prandaj edhe dajaku i ben mire.

Lajmi ska lajm.

Lajm jane nje sere komentesh te mesiperme qe tregojne se PPU tashme na sjell edhe fabula nepermjet komenteve te kafsheve.

 

Sot edhe kryeministri dergoi mesazhin qe ai e ben dalje Tac-kamarierin ose nuk ka te beje me Tac-kamarierin.

Mbase eshte edhe fryma "anti-kryemistrit pertej detit, qe po fryn ne rrethet anglosaksone ku po e dergon ate drejt gjyqit, dhe si cdo ere qe vjen tashme prej perendimit kthehet edhe tek ne ne fllad ledhatonjes dhe kujtese/permendjeje.

Mero pamevaresisht se nga c`pozicine shkruan, i sherben shoqerise te haperdare dhe coroditur. I ka kerkuan aq shpesh kryeministrit tone si edhe dikur kundershtareve te vjeter te tij, te shkruajne anti- genjeshtrat qe "sajon". Por ja qe heshtja, thote kryeministri, eshte aprovim. Kerkesa per te derguar tatimoret mund te pengohet prej qeverise, por dihet qe ai eshte organ i shtetit, dhe i lidhur jetesisht me shoqerine. Ashtu sic eshte edhe prokuroria e gjykata te lidhura dhe njekohesisht penguese. Sisteme qe kontrollohen ne detaj nga nderkombetaret dhe masin pulsin per te kaluar provimet. Pra karagjozi qe do blente Bolonjen duhet te behej dalje, sepse kishte bere balte ku shkelte, dhe nxirrte karagjiozllek ashtu si kryeministri pertej detit qe po behet gati per ne gjykate.

Se si u ndodh ky dreq kamarieri prej Erseke ne restorantin ku hante edhe shoqeria e kryeministrit pertej detit!

Kryeministri i boni dalje (apo i kerkoi pare ) qekur i coi qafeleshet e policise tatimore per dite te diele !!!!! qe ti vinin sekuestron.  

Bravo bedrije e paske kuptu! Paret askush nuk ka guximin per mos me i pagu se e kupto vete pastaj, por dalje bohet ene kur e ke qelb fare muhabetin, ene paret nuk vlejene mo se qelbin dynjone.

Turp turp turp pafund per nje shoqeri qe tashme noton nga nje lajm me i perbindshem tek tjetri! Po na e marrin frymen me keto ngjarje dhe nuk po dime per cfare te reflektojme apo te gjykojme me pare!!

Ku nuk i ka fut hundet ky M Baze, a ju kujtohet cfar ka fole per E Ramen deri te nderi i familjes e ka cenuar rende ,sot E Rama e mbron

Rames nuk i berei asgje , vetem sa i botoi dokumentin e gjyqit e si e kishte justifikuar ndarjen me te shoqen. Po ta mbronte Rama do te kishte dale para Berishes per ta denocuar rrafjen por rri si kuluf e pret si do shkoje puna. Pastaj eshte duke u marre me kutite, se harrova.

E kane botuar tek Tgcom, por e gjithe media italiane e sillte lajmin sot ne mengjes.    Petroliere Taci organizza pestaggioAlbania,picchiato editore a lui avverso  

Il petroliere albanese Rezart Taci, che lo scorso agosto si ritirò senza spiegazioni dall'acquisto del Bologna FC, ha aggredito in uno dei pub del centro di Tirana Mero Baze, editore del quotidiano Tema, opinionista e conduttore di una trasmissione politico-investigativa. Lo hanno confermato all'Ansa due colleghi di Baze, testimoni oculari dell'accaduto.

Il giornalista è stato trasportato in ospedale, con contusioni in diverse parti del corpo. Baze è autore di decine di articoli che hanno denunciato i presunti "legami di interesse fra Taci ed il premier Berisha" e "gravi irregolarità" nella privatizzazione di Armo, la più grande azienda di raffinazione e distribuzione del petrolio in Albania, venduta a Taci l'anno scorso.

"E' stato Rezart Taci il primo ad assalire Baze - ha raccontato all'Ansa Andi Bushati, opinionista e conduttore di una trasmissione televisiva, che si trovava con Baze -. A Taci si sono uniti tre suoi bodyguard e insieme hanno continuato a colpire Baze a calci e pugni per circa 4-5 minuti".

La polizia non si è espressa ancora sulla vicenda, mentre ha registrato la deposizione dei colleghi che si trovavano con Baze. Il direttore generale della polizia si è recato dopo mezzanotte nell'ospedale dove era ricoverato il giornalista aggredito. Baze, per molti anni, uno dei più stretto collaboratori di Berisha, è attualmente in guerra aperta con il premier. La tipografia e la sede del suo quotidiano 'Tema' vennero chiuse alcuni mesi fa dalle autorità, mentre l'autovettura personale di Baze andò in fiamme in circostanze sospette nel dicembre dell'anno scorso.

 

 

 

Berisha dënon dhunën ndaj Mero Bazes

03-11-2009 / Gazeta 55Berisha dënon dhunën ndaj Mero Bazes

 

 

Kryeministri i Shqipërisë, zoti Sali Berisha dënon me ashpërsinë më të madhe rrahjen dhe lëndimin e gazetarit Mero Baze, në një nga lokalet e kryeqytetit mbrëmë, si një akt të shëmtuar, të rëndë dhe të papranueshëm për shoqërinë e lirë. Kryeministri  Berisha ju kërkon organeve kompetente të ndërmarrin të gjitha masat për të nxjerrë përgjegjësinë e plotë ligjore të autorëve të këtij akti të rëndë. Sikundër Kryeministri Berisha thekson edhe një herë se cenimi, keqtrajtimi dhe presioni i çdo forme ndaj gazetarëve për qeverinë shqiptare përbën një akt shumë të rëndë dhe të pajustifikuar nga asgjë.  

 

...

A ha. Flm shume. Berisha eshte shenjtor,por do kamumista mooti po dun me e perly ne ksi aferash te flliqta 

smiley

Me vjen keq per Meron, por po keshtu do me vinte per cdo njeri tjeter te pambrojtur qe do dhunohej ne kete fare feje. Me kujton fillimin e viteve 90 kur cunat e Bales verdalloseshin tek parku dhe i binin kujt i dukej si skorpions.

Ato qe Baze ka shkruar per Tacin, Sandrin etj. qendrojne, zoti i shtofte inatin Meros se avash-avash po ja heq petllen te cmendurve. Per ata qe justifikojne dhunen mbi MB me pretekstin qe "he me se mut muti eshte edhe Baze" me vjen keq, nuk di a do mendonin te njejten gje per veten sikur ti dilte dikush e ti pallonte me shpulla ne rruge.

Po ashtu zoti i shtofte inatin edhe berishes se keshtu i shpejton fundin dinastise.

Rrafja e Meros nuk eshte asnje gje perpara vrasjeve qeka bere kryemafja jone. Ne fund te fundit, Taqi Oil, ndoshta i merzitur edhe nen efektet e alkolit, i ka dhene ca shpulla dhe kaq. Por nuk kryen atentate sic ben kapoja jone duke vrare mizorisht Kosta Trebicken, apo dikur duke nxitur ca Tropojane "per ceshtje nderi" per te vrare Azemin.

Titull i nje pjese te shtypit privat qe mendon ndryshe si peshk !

""""Kryeministri  Berisha ju kërkon organeve kompetente të ndërmarrin të gjitha masat për të nxjerrë përgjegjësinë e plotë ligjore të autorëve të këtij akti të rëndë"""" na njoftojne gazetaret e pa pshurrrur te 55 .

Sali Berisha edhe njehere per situaten, i permjer hunjt e gardhit drejtesise , dhe drejtepersedrejti permjerr sipas sikareve te tij eunuke te pershpirtshem , shoqerine dhe shtypin Shqiptar.

Prej kohesh i stervitur ne kete metode ai permori me sukses hunjt e Gardhit te Ceshtjes Gerdeci  e te te tjerave ceshtjeve ku drejtesia e nderuar nuk mund te nderhyje per Drejtesi sepse  kane kaluar afatet pshurrjes se hunjve te gardhit edhe te ceshtjes se rruges Patriotike .

Ai dmth k/ ministri ariti edhe kesaj radhe te vere ne vemendje te popullit te shtrenjte mediatik te pshurrur disa here nga k/ ministri i Tacit se : 

rrahja eshte hapi i pare pas te cilit vjen koqja e plumbit !!!...veprimtari kjo qe nuk do ti mungoje kujtedo te nderuari gazetar!

Idris ,

une e di qe ti do qe une te shkruaj :

Nihilism

Russian political movement: a political movement in late 19th-century Russia that sought to bring about a socially just new society by destroying the existing one through acts of terrorism and assassination
 

Nuk eshte tepri ? smiley

Koth i nerum !

Cdo gje qe nuk eshte korrekte nga postimi im eshte absolutisht i krahasueshem sipas asaj qe bini JU . Pa medyshje !

.....por gjithsesi isha ne fushe Shqiptare te shembujve te Pambarimte te Denoncimit ....qe po na behen si Paralajmerimet Seriozete 222000 te Kines ...per shkelje te hapsires ajrore nga Taivani smiley

Karagjozlleku i ketij Shteti si frymezuesi , ushqyesi dhe nxitesi i se vertetes smileyqe bazohet ne fyerje , shpifje , fjalor te piste e tj etj eshte BURIMI i Vetem dhe I VETMI kriter i Medias sot . Shtoi kesaj dhe mosveprimin e Drejtesise smiley ...e kujt ????? ( me se fundmi u kujtua dhe Patozi smiley ) dhe pastaj hajt mos permend "permjerrjen e hunjeve te gardhit"

Ne nje teren te tille social sipas kukltures se Bashkejeteses , ne se e kuptojme pa dorashka gjithmone zgjidhjet jane VETGJYQESIA sipas kanunit " se Kanuni zotrie ishte ma i mire se Ligjet Komuniste "

Me shume respekt!

Si perfundim, e arrestuan Tacin, apo eshte larguar ne drejtim te paditur nderkohe qe policia po e ndjek kemba-kembes ne drejtim po te paditur?

mire 500 vjet ngelem prapa me turkun

po 70 vjet po ikim anash me keta politikan!

prap turp: gazetari eshte gazetar,pa keta djem nenash do te ishim akoma ne komunizem ku liria e fjales as nuk lejohej te mendohej,po shumica nga ju e kan harruar agjitacionin prropagand prandaj flasin kot me kot.

Ju te gjithe duhet te shkoni cdo te diel ne aksion pastaj hajdeni flisni per lirin e shtypit se sot tallni menderen ter diten ne compjuter.

Gazetari nuk preket ne fakt. Jo sepse eshte gazetar, por te pakten ne cilesine e qytetarit te thjeshte. Nese Baze ka bere shpifje kunder Tacit, atehere Taci le te shkoje e ta kallzoje ne gjykate e prokurori... po jo ta marre persiper vete drejtesine.

Megjithate, jam i mendimit qe ne nuk e dime mire se cfare ka ndodhur egzaktesisht; them qe ne nje situate "ideale" ku supozimisht ne Shqiperi te kishte drejtesi, do te na duhej te prisnim perfundimin e hetimeve per kete ceshtje.

Per mua, fakti qe Baze ka dale i rrahur, nuk dmth se Baze eshte i pafajshem dhe Taci fajtor; mund te jete shume mire e kunderta... Megjithate, si jane punet ne Shqiperi, zor se do shkoje kjo pune ne vend.

pse kot e hoqi sala nga kodi penal ligjin e shpifjes per gazetaret ??

smiley

kopil i modh osht k/minstri qe ja hongsha zemren 

ujku mjegull do 

mire mire ishte merua marshalla si poc,ishte shnosh pak po hajt se man diete ai,e kalon.

Ky rezart taçi qenka mjeshtèr me i hap probleme vetes......

ve bast, pas ca vitesh, kur taci te jete kryeminister, baze do jete minister kulture smiley  (apo jo zoti Imami?)

 TACI OIL si Vefa e Vebiut.Oligarket shqiptare qe kane marre pasurine tone te perbashket per nje euro shesin pordhe tani duke rrahur nje gazetar qe ka guximin ti denoncoje vjedhet e tyre.Mero Baze nuk ben ndonje investigim kushedi se cfare me programin e tij se nuk nevojitet investigim, cdo gje eshte sheshit. Z.Baze ka guximin tia paraqese keto vjedhje ne mes te dites shqiptareve.Ky njeri duhet perkrahur nga e gjithe shoqeria jone se perndryshe oligarket (morracake deri dje)do e shnderrojne kete vend si mos me keq.Berisha i ka qejf piramidat. Ato jane rikthyer serish me taci oil e te tjere. E vecanta e tyre tani eshte se nuk marrin parate tona kash por marrin pronen e perbashket te shqiptareve duke filluar nga bregdeti ,Armo, insig,fabrika, miniera etj.

 Eshte per te ardhur keq qe presidenti i njeres nga kompanite me te fuqishme te biznesit te naftes ne Shqiperi, z. Rezart Taci, kryen nje veprim te tille te dhunshem ndaj nje gazetari. Megjithate nuk besoj se do ta gjej gje nga ky akt per sa kohe qe kryeministri i Shqiperise "ta ngaterroj" Tacin me Cacin.

Kur degjova ne TV nga goja e Tacit vete se ka ndermend te sjelle edhe "Realin" e Madridit ne Shqiperi per te luajtur me "Gramozin" mu kujtuan koherat e Rrapush Xhaferrit i cili me sa me kujtohet solli ne Lushnje si trajner doren vete, Mario Kempesin nga Argjentina. Zoti na ruajt, nuk ma do mendja qe Taci te kete fatin e Rrapushit te piramidave. 

 

 Kush e ben ligjin? Ngjarja eshte e turpshme .Te shemtuar dhe neveritshem jane ata qe duartokasin gjestin ! Nuk eshte thjesht nje episod por nje epidemi.

Si pas lajmit Thaci ka fillu me fjale muhabetin me Meron,dhe pastaj e ka perfunduar me grushta,por edhe me ndihmen e dy rojeve e tij...dmth tre vete kunder njerit,Meros.

Thone se ne kur nuk je i zoti me fjale,nuk ke argumenta,fillojne shqelmat grushtat.Por kur kryhet kjo, nga vet Bosi, tregon se kjo menyre argumenti dhe replike kunder Meros eshte e degjeneruar,dhe mafioze!

Rrahja e Meros eshte nje akt mafioz i hapur,i dukshem,naiv per nje mafioz qe nuk di te mbuloje Padronin dhe ja ben punen atij, me te veshtire,duke e vene ne siklet dhe hall te madh per te perballuar nje fushate edhe me te madhe kunder Padronit,nga shtypi dhe nga mileti!

Por duke qene se Pushteti i Kater nuk eshte dhe aq i afte, te kete vendin e vete ne pushtet,reagimi eshte shume i dobet!Mero duhet ndihmuar duke perkrahur ate,sepse nese jo,rrahjet e tjera do te vazhdojne sa here qe ndonje gazetar do te beje akuza kunder Kryeministrit.

Goditja e gazetareve ne shqiperi,dhe pikerisht goditja kunder gazetarise investigative eshte tipike,njesoj si ne Rusine e Putinit.Por duke e krahasuar me vrasjen kjo rahja eshte lule!

Huri,rahja,goditja,jane nje hap nga krimi i vrasjes!Mero deri tani eshte treguar trim!

 por kerkush se merr mundimin me analizu ka thene te verteten gazetari apo jo.

sikur Mero te kishte fakte, pra ti kishte te verteta dhe jo hipoteza akuzimet ndaj taçit, kete do ta fusnin ne burg. kur nuk e kane futur ne burg, tregon qe mero ja fut kot, ose nuk i ka te mbeshtetura ne fakte akuzat.

jam i sigurt qe edhe tani qe u rrah, nuk do ta hedhe Taçin ne gjyq, sepse nuk ka fakte per akuzat e kryera ndaj tij, e ka mundesi te perfundoje vete mbrenda per çpifje.

te gjithe ketu denojne rrahjen, por harrojne qe kur te del emri ne gazete per korrupsion dhe abuzim, per te cilin shkon ne burg, nuk te ze gjumi naten.

jam i sigurte se mero e ka merituar rrahjen, ngaqe nuk te rreh njeri kot. por aq me mire per te, se mund edhe ta zhdukin pa lene gjurme ndonje dite.

 (Bernard Tapie, ish president i Marseilles dhe i Adidasit nje here e nje kohe, e ka rrahur nje gazetar qe e ka sulmuar ne TV, po njesoj dhe asgje nuk i bene, ngaqe gazetari i bindur tek paprekshmeria e tij, e kish provokuar i pari, gjate kembimit te fjaleve) 

Duket qe ke nje mendim te cunguar. Mbase edhe pasioni  ose interesi......Por qe te shkruash qe "e ka merituar" vetem nje mangesi ose cenim ta detyron ta hedhesh. Nejse, problemi yt.

Gazetari invstigativ, i dashur perkrahes abuziviteti, vetem hedh hipoteza pasi ka kapur detaje te korrupsionit, deliktit ose ceshtjes se ndjeshmerise publke. Eshte organi i hetimit ose prokuroria qe hap kapakun per ta nxjerre te teren ne pah, me fakte, te cilat nese ata e shikojne/vleresojne qe ploteson ceshtjen e zhvllojne/kompletojne e dhe keshtu qe Tacet,Macet,Bacet,Cacet shkojne para drejtesise.

Per ate qe gazetari boton, dhe pastaj edhe jep mendimin e tij ose analizon sipas kendveshtrimit te tij, ka vleresim tjeter. Per cenim te moralit ose genjeshtres publike individet i drejtohen gjykates. Tac-et besoj i kane mundesite financiare per te tilla gjera, si neper gjykata ashtu edhe ne tregun mediatik. Shembulli i pageses se reklamave te keteij Taci i kalon disa here shumat qe do te duheshin per te hedhur poshte ose pergenjeshtruar shpifjet e gazetarit. 

Rrafja eshte mungese argumenti per ta kundershtuar. Por kurresesi tashme nuk ka shans te kthehet asgje sepse skena e rrafjes ishte publike, mediatike ku e pranoi djhe e denoi si politika edhe qytetaria pamvaresisht kaheve.

Besoj se nuk harrohet shpulla qe iu dha Babaramos qe coi per lesh nje politikan, minister te brendshem.

Aludimi qe ben ti per vrasjen ose zhdukjen nuk eshte ndonje habi e madhe ne kete vorbullen e madhe te mafjes dhe abuzimit, ku rrugaceria cilesohet si shkathtesi dhe trimeri. Kjo i ka stepur edhe gazetare e njerez te kultures, ndergjegjes qytetare te denoncojne ashiqare. Pasi dhuna e nje diktature komuniste eshte zevendesuar prej nje dhune tjeter qe vendosja emrin si ta duash.

Hiqja tullacllekun!

Ej, tani bejme sa bejme shaka po s'duhet anashkaluar fakti qe ky eshte vertet nje incident i rende, dhe vertet shpresoj qe Taci dhe van damet e tij te marrin denimin maksimal. Idealisht po te bente ca burg Taci vete do ishte akoma me mire. Nuk jemi ne Iran mer yahoo ku gazetaret mund te rrihen nga qeveria apo pronaret, apo kushdo tjeter!

Vete fakti qe nje pronar, apo kushdo, s'ka frike per veten dhe guxon te shkoje deri aty sa te rrahe nje gazetar ne mes te lokalit dhe ne sy te deshmimtareve tregon sa e 10re eshte situata. Keta njerez jo vetem qe besojne se mund te bejne cdo gje me kedo, po as kane frike ta shprehin.

Edhe gazetaret me palaco, me te pafytyre, me militante, me pak gazetare dhe pa pike integriteti, edhe ata pra s'duhet te kene frike se do rrihen po kritikuan nje pronar, apo nje parti, per cfare do arsye, apo po ndryshuan agjendat si Merua partishmerite.

Te gjithe jemi dakort qe do ishte me mire po te ishte rrahur nje gazetar me pak me shume integritet (kush idealisht?) po kete s'e kishim ne ne dore, e kishte Taci.

"jam i sigurte se mero e ka merituar rrahjen, ngaqe nuk te rreh njeri kot aq me mire per te, se mund edhe ta zhdukin pa lene gjurme ndonje dite."

!!!!!!!!!!!!!!!!

Deklarata si keto une i quaj normale vetem ne regjime fashiste e staliniste ... po zaten mentaliteti ai ka mbetur.

Tani mua, pas gjithe ketyre deklaratave peshkore - ca te hapura fare e ca te fshehura - qe thone se Meron e rrahen ngaqe e meritonte, nje çeshtje me shqeteson sinqerisht:

Si eshte e mundur qe Admin-et vigjilente, qe s'lene t'u shpetoje qimja, qe fshijne deri edhe gjera krejt te pafajshme, s'u shkon mendja te ushtrojne ngapak censure te shendetshme mbi komente te paturpshme si ky i mesipermi?

Eshte e tmerrshme sa dhune te pashprehur, sa meri, sa qelb, kane brenda qendrime te ketilla! Dhe flasim per letersi e per murtaje pastaj... TURP!

 Deklarata si keto une i quaj normale vetem ne regjime fashiste e staliniste 

nuk eshte deklarate imja (thjesht point de vue, ose kendveshtrim), se nuk perfaqesoj kerkend veç vetes time. por e marr me mend qe ti ose te tjere si ti, te shihni pas çdo rreshti nganje deklarate. 

tjeter, ajo shprehja ime qe ty si e ndershme (ose si individ qe mundohesh te prezantohesh keshtu ne syte e botes) te beri frike, tregon se me shume faj ka Mero sesa Taçi. me parat qe ka ky, dmth fuqine, po ta kish vertet frike meron, do te mund ta zhdukte pa bere shume zhurme (ky eshte variant i mundshem heee dhe jo deklarate), kur i dha veç nje shpulle, kjo tregon qe nuk i trembet Bazes por edhe qe ky nuk ka PROVA ndaj tij.

a kupton me mire tani ? apo do ta perkthej ne italisht ?

Duhet te gezohem qe vetem po e rreh e nuk po e zhduk thua ti!?

Jo ore jo, shqipen e marr vesh mire une. Me logjiken tende e kam hallin, jo me shqipen!!!

Duhet te gezohem 

ai duhet te gezohet, qe shpetoi me pak, po them une. 

dhe mos mi mbroni gazetaret se nuk jane engjej. me pune te ndyta merren, e fitojne leke ne kurriz te botes.

te pakten ai taçi (edhe pse ndoshta abuzon ne taksa si te gjithe te pasurit), mban me buke mijera njerez. e veç per ket duhet me ja heq kapelen.

pra siç e sheh une kete pune e shoh ne menyre pragmatike dhe jo moraliste si juve shumica ketu.

Avash ti avash, mos na u shtrengo shume se do na kepusesh ndonje kerthize...

Kultura qytetare s'eshte uje qe mund te pihet nga te gjithe. Taçi me shoke mund te kishte kundershtuar Bazen shume mire neper procese ligjore. Nje kafsherie te tille s'mund ti ve as emer.

Jam kurioze te shoh se c'denim do marre nga xhandaret e Berishes dhe gjate cfare kohe.

sikur Mero te kishte fakte, pra ti kishte te verteta dhe jo hipoteza akuzimet ndaj taçit, kete do ta fusnin ne burg. kur nuk e kane futur ne burg, tregon qe mero ja fut kot, ose nuk i ka te mbeshtetura ne fakte akuzat.

Francezo ja ke fut kot dhe ja sepse. Per nje arsye apo tjeter Baze ndroi kamp dhe filloi te sulmonte qeverine dhe beniaminet e saj per korrupsion. Pa gje nuk kane dale edhe familiare apo njerez te tjere te afert. Si rezultat xhandaret tatimore fillun tiu versul cdo jave, me vone atij i mbyllen gazeten, i dogjen makinen dhe tani rrahja. 

Sic e shikon palet e akuzuzara per korrupsion nuk jane "kot". Kane para dhe pushtet. Tani me thuaj, nese Baze nuk do kishte fakte, a nuk do e shfrytezonin keta gjithe kete pushtet dhe para per ta fundosur perfundimisht Bazen nen akuzen e shpifjes?

Asnjehere mafja ose abuzuesi me pushtetin nuk i drejtohet gjykates per shpifje. Kjo do te ishte fatale sepse do te hapte ose do te ngacmonte ceshtje te cilat mbyllen me rrugen e parase ose te forces.

Hapja ose fillimi i nje procedure ne gjykate ben qe t`i frikesoje keta abuzues per mundesi te hapjes ose kalimit nga njera ceshtje (qe kerkojne te fitojne nderin) ne hapje te abuzivitetit pa kufij prej tyre. Dhe ne gjykate nuk ka me kthim prapa por perfundim ose mbyllje.

Gazetaret investigative shpesh e ngacmojne ceshtjen deri sa te kaloje ne gjykate (nese shpetojne nga dhuna fizike, psikologjike ose materiale), ku eshte fitore per gazetarine edhe publikun ne pergjithesi.

Mero ne spital je ti byrazer, kohen po e kalon kot.. E di ca ke ti? Hape laptopin aty dhe shkruaj ketu ne peshk kalo kohen..

Futu tek kjo tem ketu dhe kerko falje qe u rrahe, qe u shave me nen e moter, qe u kercenove me jete...

Ndryshe u pa puna, Sala kur beri Minister Mehdiun me Bashen, Tacin e bene presidentin e arrdhshem..

 

Edi Rama Thacin e quan:Klienti i Kryeministrit!(  Thaci ,Primer`s Customer!)

Kurse kryeministeri per kete ngjarje, nxjerr zedhensen bukuroshe duke u shprehur: Autoret duhet te denohen!

Pse nuk flet me emer kryeministri,autoret njihen?!!

I dhimset klienti!!E ruan.Po ke te ruaj me pare?

I eshte hap pune te shkretit,me djalin,me vajzen,me dhendrin,me baxhankun,me sekseret( Fazllic,Rahman,me Ministrin e Rendit,i akuzuar), yhyyyy...! E kane vene ne siklet,nuk mbulohet dielli me shoshe!

Arti, te pershendes me deputetin socialist in pectore, Tom Doshi.

Klik Tom Doshin mbi syze!

http://www.zemrashqiptare.net/images/articles/2008_07/3963/u1_TomDoshi.jpg

smiley Foli edhe Edi. Klienti i familjes sulmoi gazetarin, - thote. Edi Rama gjithashtu "kerkon nga presidenti Bamir Topi qe te mos heshte por te flase per te mbrojtur lirine dhe te drejtat, per te mos u pajtuar me rrenimin e pushtetit, dhunimin e kushtetutes e gjakosjen e nje gazetari qe denoncon korrupsionin e qeverise".

Ama Tom Doshin, i cili ne mars 2008 rrahu ne hotel Sheraton gazetarin  Besar Likmeta te agjensise BIRN (Balkan Investigative Reporting Network), Edi Rama e kandidoi per deputet dhe sot e ka nga ato te grupit te ngushte. Si eshte kjo pune, tani? Likmeta eshte i njerkes?

Mendoj djema, (pavarsisht nga komentet e shumta dhe t'çuditeshme) qe, Rezart Taçi ka bere gabim qe ka ngritur doren ndaj gazetarit (kushdo qofte ai). Edhe pa folur kryeministri, kur ndodh nje shkelje e ligjit siç eshte rrahja, eshte vete Prokuroria ajo qe merr masat dhe heton çeshtjen. Une uroj te jete nje zenie per shkak te sedres dhe nen avullin e alkolit, per te kaluar me nje gjobe nga ana e gjykates, se po te dali qe goditja ishte direkt pa asnje debat paraprak, athere i bie qe te filloj nje hetim edhe mbi bilancet e firmes Oil Taçi. 

çeshtje te tilla ne EU, jane shume te ndjeshme. 

Likmeta eshte i njerkes?

Po, pa tjeter ndoshta, sepse ne pallatin e drejtesise nuk ka gjykates por politikane!

po taci ca i donte bodigardet? ky qenka boxier per vete!

a ndo1 vend tjeter ne bote ku privatizuesi i armos te zihet me grushta ne mes te tiranes me 1 gazetar? sa milionere qe njihni ju kapen per flokesh (te dy jane tullace po nejse) e me shpulla me gazetare?

 ne france lal, e kam dhene shembullin me lart. 

por e kuptoj se disa nga ju punojne ose shpresojne te punojne si gazetare prandaj dhe ju djeg lekura nga ngjarja.

sikur te klubi, ta ket ofenduar i PARI, mire ja ja bere. per me teper nga fotografia duket fytyre e poshter. asnje besim nuk te ben me ate koke urithi. (me nje koke te tille nuk ti japin letrat ne france.)

megjithese e di qe ka femra qe e adhurojne.

Pse admin e fshite komentin,??? ^^

Pranojini gjerat, siç i pranojme edhe ne.

Per 5 muaj ne arkivin e peshkut nuk gjen nje foto te Rames, ate te kryeministrit e kemi per çdo dy jave.

PPU eshte nje blog qe mban distance te pakten ne aparence kunder çdo figure " jo te qarte".

Do ishte me mire qe lajmi te ishte tek shtypi i dites, nuk eshte e thene se sa here rrihen vagabondat ne Shqiperi ne do e kemi si kryeartikull.

Sa eshte Baze gazetar po aq eshte Toçi bisnesmen.

Sa eshte Toçi bisnesmen po aq eshte Baze gazetar.

Kur dy hora rrahen tek famekeqi "bllok", pse duhet patjeter te kurohet ngjarja, me imtesin e nje çeshtje prekse, kur ne fakt nuk eshte.

 

Taci po fshihet at dhe moment, i ka thene Berisha te rrij fshehur derisa te gjejne menyren me te mire ta zgjidhin problemin, te kaloje pak kohe te manipulohen provat, dhe te stervitet Taci per ato qe do thote, pastaj do shkoj do prezantohet Taci ne polici.

Mua me vjen per te qeshur me habine qe shprehin disa ketu, more me te vertete tani e shikoni ju fytyren e  vertete te biznesmeneve shqiptare dhe politikaneve sidomos PD-s ? Keto gjera jane dukur qe ne fillim o njerez, fajin nuk e kan plehrat pse kundermojne, sepse plehrat natyrisht qe do kundermojne, fajine  ka populli qe jo vetem i mban afer, por edhe i vendos keto plehra mbi koke, dhe pastaj habitet pse kundermojne.

 

Po fshihet leshte!

 

Rezart Taci: Akuza te rreme nga Mero Baze
03/11/2009 19:20

 Akuza te rreme nga Mero BazeRezart Taci, pronari i kompanise “Taci Oil”, nepermjet nje deklarate per shtyp pergenjeshtoi akuzat se ai sulmoi gazetarin Mero Baze edhe pse goditjet ndaj Bazes i pane dhe i konfirmojne koleget qe ishin me te, Andi Bushati dhe Arban Hasani si dhe deshmitare te tjere.

Megjithate Rezart Taci ne deklaraten e tij i konsideron te gjitha “akuza te rreme te zotit Baze” dhe thote se “nuk ka ushtruar dhune ne drejtim te tij dhe nuk ka patur asnje lloj konflikti fizik me zotin Mero Baze”. Por ndryshe nga deklarimet e zotit Taci, policia ka arrestuar 2 nga truprojat e tij qe goditen kolegun Mero Baze.

Deklarata perfundon me shprehjen e gadishmerise se Rezart Tacit per t’u perballur me keto shpifje perpara drejtesise, ndonese ai eshte shpallur ne mengjes dhe ende konsiderohet nga autoritetet si nje person ne kerkim per kete ngjarje te rende.

 

Po mire ai ne te vertete spo fshihet, por gjoja po fshihet smiley kupton ti? Po me dore ska polic ne Shqiperi ta prek ama deri sa te mbaroj plani.

Mbi qarkullimin e lekut:

SB dhe MB, miq per koke, armiqesohen per pune prishje pazaresh.

Si kunderpergjigje, MB akuzon SB per vjedhje, mashtrime, deri ne instalim te nje diktature

SB me ane te RT (klient i familjes SB) rrahin MB

Media "indinjohet" se po dhunohet nga pushteti.

RT, shume qetesisht, dhuron ne forme reklamash ca te holla Medias.

Indinjimi i Medias nuk shkoi kot. Media qetesohet.

MB nuk eshte i qete.

SB atehere i jep ca te holla MB.

MB qetesohet.

Fund.

 

Rrëfimi i Mero Bazes: Më qëllonin vetëm në pjesën e pasme të kokës

Shekulli Online
03/11/2009

INTERVISTE - Mero Baze shprehet mosbesues ndaj policisë, duke thënë se "policët janë të aftë por të diktuar". Sipas tij në krye të Ministrisë së Brendshme është një ministër nën akuzë, tek i cili nuk beson se do të ndalojë agresorin Rezart Taçi.

Zoti Baze, një përshkrim të shkurtër të ngjarjes?

Dy kolegët e mi, Andi Bushati dhe Arban Hasani, më ftuan për një kafe pasi përfundoi emisioni "Zonë e Ndaluar". Shkova rreth orës 23 tek lokali ku po më prisnin, diku afër bllokut. Ndërsa po bisedonim normalisht, në tavolinë shfaqet Rezart Taçi nga errësira e fundit të lokalit. U gjendëm shumë të papërgatitur dhe thjesht tentova të tërhiqem pas kur ai më qëlloi duke më sharë. Por befas pashë që tavolina ishte rrethuar nga bodyguard-ë të tij, të cilët nën shembullin e pronarit të vet nisën të gjuajnë. Nuk mbaj mend shumë detaje se humba vetëdijen për pak çaste, por me ç'pashë më vonë, pozicioni ku isha, më kishte mbrojtur nga ndonjë dëmtim fatal. Po ashtu kolegu im Bushati, që ishte para meje, ishte bërë në një farë mënyre barrikadë për të mos më qëlluar dot në pjesën përpara.

A dukej se sulmi ishte i menduar apo i çastit?

Nuk di të them sa kohë më parë ka qenë i menduar, por natyrisht që ka qenë diçka që mund ta kenë menduar dhe kanë pritur të gjejnë rastin. Mënyra si u sollën me dy kolegët e mi, duke bërë kujdes të mos i preknin, do të thotë se nuk janë sjellë si vrasës të papërgjegjshëm, por si mafiozë të mirëinstruktuar. Dhe përpjekja për të qëlluar vetëm në pjesën e pasme të kokës, ku dhe mund të traumatizohesh përjetë, ishte kriminale. Mendoj se ata kanë vendosur të qëllojnë kur kanë parë që unë hyra në lokalin ku ata rrinin. Ndoshta pas 20 minutash ata vendosën të sulmojnë, dhe na rrethuan papritur duke më sulmuar.

Sa i vetëdijshëm keni qenë për rrezikun për shkak të profesionit?

Rreziku i shoqëron gazetarët si ndryshku hekurin. Sa herë që shoqëria degradon, sa herë për lirinë ka mjedis të papërshtatshëm, aq herë ky ndryshk priret të sulmojë që të brejë profesionin e gazetarit. Nuk është në dorën tonë shmangim rreziqet. Jemi të dënuar të bashkëjetojmë me to. Në dorën tonë është të bëjmë punën tonë. Rrezikun nga mjedisi ynë duhet ta zhdukë shteti ligjor dhe një qeverisje që jep shembull frymëzimi kundër krimit, kundër këtyre personave dhe pro standardeve të lirisë për median. Fatkeqësisht qeveria ime dhe e bashkëqytetarëve të mi është aleate e këtij banditi, frymëzuese e keqe kundër lirisë së medias dhe degraduese e standardeve të lirisë në këtë vend.

Kryeministri bëri një deklaratë ku dënoi aktin e dhunës?

E dëgjova dhe mu dhimbs sa i pafuqishëm është të përmendë emrin e Rezart Taçit. E di që emri i viktimës i krijon probleme, por së paku emrin e kriminelit duhet ta përmendte dhe ta dënonte. S'ka denjuar as vetë të bëjë deklaratë, por zyra e tij ka bërë një deklaratë të modës kineze të viteve '70 ku në vend që tu adresohet problemeve, flet për parime që i shkel nga mëngjesi në mbrëmje. Është e dhimbshme të shikosh kryeministrin e vendit tënd në atë pozicion, peng të një njeriu të përzgjedhur prej familjes së tij për tu bërë miliarder brenda natës.

Ç'mund të thoni për reagimin politik në përgjithësi?

Nuk pres të ngushëllohem nga reagimi politik, por nga shteti ligjor. Reagimi politik vlen vetëm për të kuptuar sa e inkriminuar është politika me krimin dhe sa fuqi ka të ndahet prej tij. Po të lexosh deklaratat e partisë së Berishës dhe partisë së Ilir Metës, e kupton sa të pafuqishëm janë të zënë në gojë emrin e kriminelit dhe t'i adresohen problemit me kurajë. Për kaq vlen reagimi politik. Vlen për të qenë shembull frymëzimi ose model i bashkëjetesës me krimin. Ajo ç'më kujton reagimi i partisë së Berishës dhe partisë së Ilir Metës është reagimi i njeriut në hall, kur djali i shtëpisë kapet në krim dhe përpiqesh të mos flasësh më për djalin, por për atë çfarë atij duhet t'i mësojnë në shkollë. Ato po sillen si njerëz në hall. Por shteti ligjor duhet të sillet më me dinjitet se pushteti politik.

Si ka qenë reagimi i forcave të rendit?

Nëse ka njerëz në hall pas gazetarëve në këtë vend, janë ata. Ekziston një polici që kërkon të bëjë detyrën e saj dhe një frymëzim politik kundër misionit të saj. Nuk mund të thuash asgjë të qortueshme për policët e Tiranës si profesionistë ose njerëz kurajozë. Ata janë shumë të mirë. Por ata nuk janë të lirë të jenë policë. Dhe ndryshe nga ne gazetarët që e kemi në dorë lirinë tonë, për ta mbrojtur apo dorëzuar, ata nuk e kanë dhe aq në dorë lirinë e tyre për të qenë profesionistë. Ata u sollën shumë korrekt me ngjarjen, erdhën në vendngjarje, më shoqëruan në spital dhe më dorëzuan tek mjekët. Morën provat dhe u larguan. Drejtori i policisë së Tiranës dhe Drejtori i Përgjithshëm më vizituan dhe në spital. Pastaj më tej ata s'kanë asgjë në dorë. Të vinte keq për ta. Rezart Taçin nuk kishin fuqi ta arrestonin. Ai i merrte në telefon dhe u tregonte se kur mund të kishte kohë të shkonte t'i takonte. Përfytyroni një shtet që nuk ndalon dot një miliarder, që i ka zyrat në mes të Tiranës dhe që nga mëngjesi në mbrëmje përmend vetëm emrin e kryeministrit. Si mund të afrohet polici tek një njeri që sapo i afrohesh, bën sikur flet në telefon me Sali Berishën.

Cilat mund të jenë shkaqet që Rezart Taçi nuk u ndalua qysh në fillim?

Ata duan të shkatërrojnë provat. Mos harroni që tani Ministër i Rendit është një person në kërkim, që i ka shpëtuar një dënimi me procedurë. Ata thjesht duan të shikojnë dëshmitë tona dhe pastaj të shpikin ose shkatërrojnë prova të reja për rrethana lehtësuese për të. Ky është regjimi që ka shpikur mosndëshkimin me ligj, por me vetëgjyqësi. Vetëm ky regjim ka mundur të mbyll çështje të mëdha, për të cilat bota mund të kishte bërë luftëra civile, me procedura afatesh apo imunitete ministrash. Vetëm ky regjim ka mundur të mbyllë me procedurë gjykimin për vrasje të 26 personave apo pastrime të pastra paresh përmes sekserëve të familjes në pushtet. Mosndëshkueshmëria e krimit është identiteti i këtij regjimi. Lexoni progres-raportin e Bashkimit Europian se sa qartë e ka theksuar me dëshpërim faktin që në Shqipëri po krijohet modeli i të pandëshkueshmëve. Rezart Taçi, nëse më lejohet në krahasim, në këtë rast, është "kriminel race".

Si e gjykoni solidaritetin e medias?

As që kam dyshuar ndonjëherë tek solidariteti i kolegëve të mi. Nuk më ka munguar kurrë. Edhe kur regjimet në këtë vend janë përpjekur të izolojnë gazetarë të veçantë përmes trustit mediatik, gazetarët nuk e kanë braktisur njëri- tjetrin. Në këtë rast duhet që solidariteti të mos jetë një gjest në mbështetje time, por një instrument për të vrarë frikën dhe për tu shkuar deri në fund të vërtetave të hidhura të këtij regjim. Solidariteti më i madh për mua, është që të shikoj sa më pak lajme të gënjeshtra për Rezart Taçin, sa më pak gënjeshtra të paguara prej tij, sa më pak përpjekje për të penguar shtetin të hetojë evazionin e tij fiskal prej qindra miliona eurosh për shkak të lidhjeve me pushtetin. Solidaritet për mua është që kolegët e mi të kenë mundësinë të thonë të vërtetën për këtë njeri që ka blerë pushtetin politik dhe atë publik me para që ua merr nga xhepat taksapaguesve shqiptarë. Ky solidaritet më bën të ndjehem i dobishëm për kolegët e mi.

* * * * *

Rezart Taçi në TV: Nuk po fshihem. Policia: Është person në kërkim

Biznesmeni Rezart Taçi ka duke deklaruar ne linje telefonike per disa TV se "une nuk po fshihem dhe jam gati te perballem me drejtesine".

Ndersa policia e Tiranes thote se e ka shpallur person ne kerkim, per rrahjen e gazetarit Mero Baze.

Z.Taçi pretendoi se kanë qenë bodygard-et ata që kanë qëlluar, pas provokacioneve, sipas tij, të Bazes në lokalin ku kishin rastisur se bashku mbremjen e së hënës.

Ai mohon te kete qelluar vete mbi Bazen. "Hedh poshtë me indinjatë këtë akuzë të ulët në drejtimin tim dhe siguroj të gjithë opinionin publik se jo vetëm nuk është në karakterin tim të shmangem por jam i gatshëm të përballem me këto shpifje në çdo kohë përpara drejtësisë së vendit tim", tha Rezart Taçi.

Më parë, policia e Tiranës, informoi se pas kallëzimit të bërë nga Mero Baze, policia ka ndaluar dy persona të akuzuar si agresorët e gazetarit dhe ka shpallur në kërkim policor Rezart Taçin.

Gjatë një konference për shtyp, zedhenesia e Policise, tha se "janë shoqëruar shtetasit Bledar Lilo dhe Jurgen Selfo, punonjës te kompanisë "Taçi Oil", truproja te Taçit.

Nuk di të them sa kohë më parë ka qenë i menduar, por natyrisht që ka qenë diçka që mund ta kenë menduar dhe kanë pritur të gjejnë rastin.

Ky Mero me kete pohimin qe "sulmi ka qene i menduar",do te thote qe pjese e ketij plani (pra bashkepuntore te Tacit) jane edhe Andi Bushati dhe Arben Hasani te cilet e kane ftuar per kafe ne oren 23.00 dhe kane lajmeruar Tacin se Mero po vjen ketu,ndryshe si do ta dinte Taci qe Meroja po vinte ne ate lokal dhe ne ate ore !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Veç në mos të na dali rrugës, po do i hymë vendçe...do të quhej e menduar kjo? S'ka nevojë të paramendojnë vendin dhe orën domosdoshmërisht. Megjithatë, Baze s'dha ndonjë fakt që e bëjnë të dyshojë për paramendim.

Ne ate lokal vetem keto 6 vete ishin, Mero me shoke ( po i themi shoke) e Toçi me gorillat?

Po kamarier ka ky lokal , po kliente te tjere kishte ne ate ore?

Pse deshmis se Meros do i besojme, ne e njohim qe nga vizita tek selia e LSI me 29 qershor, se sa embel eshte dreqi, dhe i qete.

Me duket se tha" po deri ne shtator Bode vritet", humor sigurimsash, Mero, nuk ben me qesh.

Mero te kaluara, nuk je per gazetar, se nuk ke nxjerr drite asnje lajm te sakt, perveç kete te Toçit (konflikti me qeverin). Beju polic lagjeje Mero, je adap per kete pune.

 

Ky me seriozitet eshte nje ngjarje e niveleve te GERDECIT .

Ketu ne kete ngjarje ca me pak se gjithshka hyn z. MERO Baze. Ai eshte nje shembull anesor pavaresisht se eshte i demtuari. Ca me teper spekulimi me ngjarjen e "pengmarsit"( Gazetar ) te nje biznesmeni arrogant ne ngjarjen me Tom Doshin , eshte treguesi kryesor qe edhe fakte qe bejne MUUUUUU duan ti shtremberojne . Keto ne nje moment te caktuar jane Kembana Alarmi .

A - Duhet denoncuar ne cdo rresht ky shtet HIPOKRIT si nxites i vertete i kesaj filosofie te akuzave mbi bazen e SHPIFJEVE . Inicuesi , nxitesi dhe zhvilluesi KRYESOR i kesaj menyre komunikimi nepermjet shantazheve ndaj Paleve eshte vet SALI BERISHA .

Lufta ndaj llafazanllekut , fjeleve te Papergjejgjeshme qe leshon ky Individ ndaj te tjereve me vend e pavend,  nepermjet jargeve e Peshtymave per Kedo e per Cfaredo me baze SHPIFJEN dhe perdorimin e iformacionit zyrtar per te poshteruar kedo kunder tij eshte celesi i te kuptuarit te kesaj situate .

B- Gazetaret duhet ta kuptojne mire dhe shume mire mendoj, se te qenit i nje gazetari profesionist dhe investigativ nuk ka te beje me nje pergjegjesi cfaredo te anal-isteve qe mbushin faqet e shtypit cdo dite me dengla analitike . Detyra e tyre shume e veshtire na mesojne ngjarjet neper Bote vleresohet me kandarin e ekzitences  . Prandaj raste te tilla te konfrontimit me te " akuzuarit" prej tyre per tu bere me vone "person publik" eshte nje karshillek i te njejtit nivel me te "akuzuarin ".

C- Ne cfaredo rrethanash qe te kene ndodhur keto ngjarje trupi i Gazetarise duhet te jete BLLOK ne proteste , ne mospajtim te Plote me keto Akte dhe te gjeje forma Demokratike sic mund te jete Heshtje e Plote e nje Dite , ose terri informativ ( term i shpikur nga Nata me e Erret e mendimit shqiptar - alias Mixha) . Ata te pakten ne nje periudhe kohe te caktuar duhet te ushtrojne nje presion te Jashtezakonshem ndaj strukturave pergjegjese te Sigurise dhe dhenies se Drejtesise , te tilla si Shteti dhe Prokurorija ( aktualisht te "kapura" ) , per raste qe jane Kembana Alarmi deri ne dhenien e Plote te Drejtesise. Ketu nuk ka vend per afeksione Politike.

Shtypit i ka ardhe nje Rast i privilegjuar ndaj te cilit ne Bote jane bere Skenare filmash nga me famozet ...sidomos ne FRANCE me "Ceshtja Sabiel"

Të gjithë të rrezikuarNga Andi Bushati

Në këtë vend janë të gjithë të pasigurt. Kur kolegu ynë i nderuar, Fatos Lubonja, lëshonte disa muaj më parë këtë alarm, në një prej shkrimeve të tij pas zhdukjes së Kosta Trebickës, shumë nga pushtetarët e këtij vendi reaguan ashpër. Por ajo që ka ndodhur mbrëmjen e së hënës, kur një nga krijesat e tipit putinist në biznesin shqiptar, Rezart Taçi, goditi gazetarin më denoncues e më kritik ndaj tij, na bën të gjithëve t’i bashkohemi, ndonëse me vonesë, thirrjes alarmante të Fatos Lubonjës.

Po, në këtë vend janë të gjithë të rrezikuar. Kur në një vend goditet një gazetar, një person publik, çdokush tjetër duhet të ndihet i trembur nga ky regjim bodyguard-ësh.

Mbrëmë, teksa gjendesha pranë Mero Bazes, të shtrirë pa ndjenja, unë kam parë vetëm njerëz të frikësuar dhe të trembur. Unë kam parë klientë të trembur të një bari në qendër të Tiranës, që s’kishin fuqi të reagonin përpara njerëzve të armatosur me kostume të zinj. Dje unë pashë oficerë të devotshëm dhe profesionalë policie që ngrinin supet, sepse e dinin që për fatin e banditëve me erë nafte do vendosej, pavarësisht nga provat dhe faktet që do qëmtonin ata. Dje unë pashë kolegë të mi që solidarizoheshin me sytë përmbys dhe kokën ulur, sepse edhe këtë radhë kishin marrë këstin e radhës në emër të mbylljes së gojës. Dje unë pashë qytetarë të frikësuar, që nuk kishin fuqi veçse të thoshin: “Ruani veten o çuna”.

Për të gjitha këto arsye gjithsecili duhet ta kuptojë se ne jetojmë në një vend të pasigurt. Në një vend ku ajo që ndodhi, ashtu si çudia më e madhe, do të shuhet pas disa ditësh. Pas disa ditësh ne do të shohim se ashtu si gjithmonë, banditët me kostume të zinj do të lirohen. Rezart Taçi, që është de jure në kërkim, do të shfaqet sërish në ekranet që paguan vetë. Ai do të vazhdojë të mbushë çeqe gjoja në emër të bamirësisë për fondacionet që mbrojnë fëmijët shqiptarë. E pas të gjithë kësaj nuk do të jetë çudi që kryeministri i vendit t’i vërë kapakun të gjithës, kur “lëndimin e lehtë, sipas tij, të Mero Bazes” ta quajë jo një akt banditesk të Taçit, por një goditje me grushte të Cacit.

 

kur një nga krijesat e tipit putinist në biznesin shqiptar

 andi bushati e ka gabim, putini i luftoi keto krijesat qe u bene miliardere duke privatizuar ndermarrjet shteterore. kjo bile e beri dhe popullor ne rusi.

gjithashtu tjetrin nuk duhet ta kesh inat sepse eshte i sukseshem ne tregti. aq me teper shtypi nuk duhet te luftoje vetem per pavaresine e tija por edhe per korrektesine e tija.

shtypi shqiptar bie ere amatorizem e prapagande, siç ta krijon dhe leximi i vete artikullit te ketij andit.  

Si shpjegohet qe 2/3 e ngjarjeve ne shqiperi ndodhin ose ne kafene ose ne Pub-e?

Sa per ngjarjen aspak nuk me ben pershtypje. Sic duket Meroja ka mbetur pa krahe. Kur ske krahe ne shqiperi nuk ke si mbrohesh dhe kuptohet pasunaret kriminele kane dore te lire veprimi.

"Miljarderi shqiptar reh me grushta nje gazetar"

Ky duhet te ishte titulli i artikullit.

Ja keta jane  shtresa e pasur e shoqerise sone. smiley

Sherim sa me te shpejte te z Mero Baze .Kure forcat e sigurise se larte dhunonin mbi fshatin NIVICE qe i vetmi gazetare ne shqiperi qe foli ne mbrojtje te fshatareve . prandaj ndihem dy here i dhunuare nga ky akt i mafjes SHqiptare.

Vallahi te forte keto dy gazetaret (Andi Bushati dhe Arban Hasan) qe shoqeronin Mero Bazen. Stomak te forte duhet te kesh te shoqerohesh me nje person duke ditur qe fare mire pas nje 1 viti mund te beje bloze ne gazete, ashtu sic ka bere me gjithe. Tradhetimin, spiunimin e ka ne gjak. Nuk mund te ndryshoje kurre. Si rrjedhoje te shoqerohesh me njerez te tille, te cilet me 100% do te tradhetojne, eshte ose mazokizem ose ndonje interes tjeter. Ose me thjesht jane te se njejtes race.

Kjo fjalia e fundit me pelqeu. Jane te se njejtes race, pra jane shqipetar. Ashtu si dhe ti o gjahtar leprash!

Po,patjeter! Shteti ne Shqiperi pse quhet Shteti i Sali Berishes?Pikerisht se ai ka marr format e lokalizmit dhe te klientelizmit.Desheron ose ke ndonje hall per ta zgjidhur?Dergoj forcat e sigurise une ku ta kesh qefin ti!

Je me Saline,ose me Olldashin,ose me Topallin ose me ...biznesi ka per te ec fjolle,shpatullat i ke te ngrohta!

Aha,po qe me Edin ose me PS,me ata "komunistet e qelbur",brinjet do te thyej!Deti blu,qielli blu,toka blu...rofte bluja,rrofte liria,Shqiperia po ndryshon!! Ec aty!!

Sot televizionet japin lajmin qe Taci eshte ne kerkim dhe lajmesit te pare per informim te vendodhjes se tij do t`i jepet shperblimi 10000 euro.

Taci, e shkruajta edhe me siper, ka shkuar per lesh. "Trusti i Lulelakres" tashme ka vendosur qe ai te zevendesohet. Po mendohet te nderrohet emri i koorporates nga TO ne LO, PO, KO........!!!!

Kam menduar gjithnje, me nje neveri perzier sa mundet me pakez skepticizem, se pushteti ne Shqiperi po merr gjithnje e me shkoqur format e oligarkise.

Me neveri, sepse ne qe dolem te thekur nga regjimi hoxhist, shpresonim shume qe me ne fund Shqiperia te fillonte "me kembe te mbare" drejt permiresimit dhe "mbrothesise" (cfare fjale e tmerrshme), ndersa shpirti bashke me fizikun kaluan nje farketim pothuajse sadist pergjate "tranzicionit" dydekador.

Me skepticizem, sepse gjithnje njeriu mendon qe nuk ka te drejte, ndaj vetes ne radhe te pare, t`i shohe gjerat shume/vetem erret.

Por forma oligarkike e pushtetit ne Shqiperi, ku ai eshte perqendruar ne pak duar per te pikuar me nje hierarki caktuar sot e gjithe diten prej klanizmit, nepotizmit e ca izmave te tjera, heret a vone do nxirrte dhe pjellat e saj, mjetet fashiste te dhunes (dhe demagogjise).

Ky episodi i rrahjes se nje gazetari, pa hyre fare ne pse-te, etj, eshte pikerisht ajo qe eshte, pakez fashizem.

 

lost, ne vijim te diskutimit te morgenthaut, po gjithe kete meskinitet ku e gjejme valle kur ngrejme biznese dhe pushtete?

nderkohe kjo puna e oligarkise tek ne eshte me dege (qendra?) nderkombetare, akoma me keq qe rusia. meqe je te klanizmi, perhere me habit fakti qe ne kemi nje televizion te quajtur 'klan'.

Shume e drejte llogjika. Sikur ta quanim ekonofashizem, nuk do te gabonim por qe ka edhe tendenca kolonialiste te tipit modern, nuk jemi gabim perseri.

Problemi qendron tek kriza e gjetjes se elementeve te deleguar per te drejtuar keto oligarki, pasi ne tranzicione sistemesh e duke qene aq i vogel dhe i prpambetur, eshte e pa mundur ta fillosh paster. Gjehen Alimucat e shembet ngrehina e con deri ne prag lufte civile, gjehen Mir Xhike e vriten e gjakosen ne pike te dites, peshkohen Cacer e Tacer e paskrupulloziteti kalon ne karagjozllek e mohim te themelit te moralit. Dhe pataj bankat,kompanite e basteve, bixhozit, pastrimit te plehrave, eksportit te duhanit, etj. etj. qe jane ngrehina ashiqare te pastrimit te parase punojne pa ndrojtjen me te vogel pasi kane mbeshtetjen po prap ashiqare te Krereve te Klaneve te cilet emerojne politikane-sherbyes. Keto me pas mbeshteten nga media vizive dhe te shkruara, e kur vjen rasti qe i rrahin, i shajne e i marin erzin, fillojne e ulin koken sepse e kane te zhyer te gjithe me asoj ere....

Pse te habit emri i Klanit? Ti ke 100 shoqata e parti qe jane shprehimisht, me statut te shkruar "antikomunist"! Dmth te ligjerosh diskriminimin kunder nje shtrese apo grupi te popullit tend (komunistet) vetem per shkak te bindjeve politike! E fol pastaj per klime demokratike! Dhe ne fakt, asnje parti, mesa di une,  nuk e ka te cilesuar ne statut mosmarrjen e pushtetit me dhune! Qe te mendonim te pakten se eshte mesuar nga gabimet apo nga ideologjite e se kaluares.

Taci, biznesmeni ende ne kerkim
04/11/2009 19:35

Taci, biznesmeni ende ne kerkim

Biznesmeni Rezart Taci vazhdon te mbetet ende ne kerkim nga policia shqiptare per dhunen e ushtruar ndaj gazetarit Mero Baze. Ne nje deklarate per mediat, Taci kishte rrezuar akuzat dhe kishte deklaruar se ishte gati te perballej me drejtesine shqiptare.

Burime te brendshme policore, por jo zyrtare, thane se presidenti i kompanise “Taci Oil” kishte shprehur gadishmerine per t’u vetedorezuar ne policine e Tiranes, por qe mbeti ne formen e zerave, pasi deri ne oret e vona te mbremjes Taci nuk u paraqit ne dyert e drejtorise se policise.

Ne fakt edhe drejtuesit e policise se Tiranes e kane pritur biznesmenit deri ne perfundimin e orarit zyrtar dhe me pas jane larguar.

Rezart Taci eshte shpallur ne kerkim policor, nen akuzen e rrahjes per shkak te detyres qe parashikon nga gjobe deri ne tre vjet burg.

Policia ende nuk mund te shpjegoje nese biznesmeni ndodhet brenda kufijve te Shqiperise apo jashte saj.

............................................................................................................................

Policia ende nuk mund te shpjegoje nese biznesmeni ndodhet brenda kufijve te Shqiperise apo jashte saj.

Dhe imagjinoje, pikerisht ne te njejten dite kur BEja ka derguar nje komision raportuesish per te mbikeqyrur punen e bere deri tani per permbushjen e standarteve... Ne te njejten kohe qe policia jone ben keto deklarata, Lul Basha po shkonte ne pikat e kontrollit te kufirit duke u treguar me gisht raportuesve sesi e kemi installuar ate fare sistemi te lidhur me Interpolin... qe askush nuk mund te hyje apo largohet nga Shqiperia pa u diktuar sepse kemi sistem kontrolli kufinjsh kompjuterik... Nje standart me shume!

Maj Gad! Uot e shæm!

"Trimi" me emrin Rezart Taci po fshihet nga "drejtesia". Pasi te jete perpunuar plani e pasi Berisha ta kete aprovuar, "trimi" do te dorezohet ne drejtesi dhe me vone do dali i pafajshem bile dhe do kerkoje "kompesim" per demin e shkaktuar duke ja "njollosur" emrin...keshtu ka ndodhur vazhdimisht. Ne Shqiperi denohen ata qe jane pa perkrahja pra rrugacet apo langaraqet qe zihen apo vrasin kurse superrrugacet,superlangaraqet dhe supervrasesit jane ata qe drejtojne e nuk ju futet gjemb ne kembe.

Ne, ju, ata, ato kot sa i bjeme legenit..flasime shkruajme sa per te kaluar kohen.

Pamvaresisht se kush eshte Mero Baze dhe mendimet personale ndaj tij fakti mbetet se vendi yne ka mbetur ende ne stadin e shpelles dhe zgjidhja e konflikteve e pakenaqesive mbetet ajo me primitivja me sharje, grushta e shqelma ne rastin me te mire. Smund te pritej sjellje e kulturuar e civile nga ana tjeter e nje njeriu halabak e breke grisur qe duket se ka futur ne kthetra gjithe shtetin (apo anasjellas???)

Askush nuk mund te fshihet sot pas thenies se Baze eshte i poshter, shpifes dhe se e meriton drurin dhe me keq. Kur keto i thote nje person publik atehere behet fjale per veper penale dhe pergjegjesi te rende para opinionit publik. Dhe ketu kthehemi tek roli i publikut qe duhet te reagoje , jo per Bazen por per veten e secilin prej nesh qe jemi te riskuar nga banditet me pushtet.

Jo mor jo, se nuk perben veper penale. Se fundi i fundit, mund te bejme te gjithe ate qe ben Baze, e te deklarohemi si gazetare. Dhe keshtu na rruan sumen shteti, policia, interpoli, dhe cdo agjensi tjeter zbulimi apo inteligjence. Dhe nuk ka pergjegjesi "te rende" para opinionit publik, as mos e mashtro fare veten, se nuk i rruhet kujt per te tilla deklarata. Por do kish qene mire qe keto t'i kishe thene kur Bazja shkruante artikuj, psh, duke sulmuar gjithkend lart e poshte, a thua se Bazja ishte i vetmi njeri i ndershem qe kish mbetur ne Shqiperi.

Gjithmone, nuk eshte fjala te Baze personalisht, por ne pergjithesi; sepse me lirine e shtypit ne Shqiperi eshte abuzuar dhe po abuzohet perdite. Duke filluar nga gazetaret dhe duke mbaruar te me te rendesishmit, - peshkaqenet qe jane mbrapa tyre.

Eshte bere nje mishmash o Toni aty, qe nuk e ke idene! Cdo njeri fshihet nga te mundet; Bazja pas gazetarise; edhe pse shume mire mund te kete qene nje incident fare banal; Taci fshihet pas miljardave dhe pas Berishes, ca te tjere pas nje vote te vjedhur, ca te tjere pas nje komuniteti nderkombetar, e keshtu me rradhe... te vetmit qe e hane ne ate vend jane populli i thjeshte qe nuk kane pas kujt te fshihen. Prandaj te them, po nuk u vu shteti ligjor dhe te funksionoje drejtesia, as mos ki shprese se keto gjera do te ndryshojne ndonjehere.

Edhe gazetaria; media, kur te arrije te futet ne binaret qe i takojne, dhe te jete pjese e pushtetit te katert, - opinionit publik, atehere do te kemi nje shoqeri te shendetshme; atehere te denon gazetari, atehere te denon drejtesia, atehere te kap ligji, atehere edhe parlamenti voton ligje qe do sovrani, atehere dhe kryeministri ka ku te jape llogari, atehere llogaria i kerkohet gjithkujt dhe gjithkush eshte i barabarte para ligjit. 

Urtesia popullore e shpjegon keshtu ate qe i ka ndodhur Bazes: C'te mbjellesh do korresh! Kur gazetari  ben shpifesin, edhe biznesmeni do beje horrin. Por fatkeqesia me e madhe eshte kur shpifesi ben gazetarin dhe horri biznesmenin. Kjo eshte c'eshte. Dhe kjo eshte ajo qe ndodh me se shumti ne vendin tone.

Taci nuk eshte burre. Si mund ta rrahesh Meron vetem me nja dy shpulla?! Ky eshte ofendim per te gjithe. Meroja meritonte nje derr dajaku qe ta mbante mend per gjithe jeten dhe jo te shpallet hero per 2 shpulla. Taci beri gabim vetem qe e rrahu vete. Pse mor vella spaguaje dot dy vete ta bonin peshk. Te dhjefsha miljonat e eurove qe ke.

ke shume te drejte.

Rispunta Taci e si dà alla boxe botte a un reporter di Tirana

STA a vedere che c' è anche andata bene: potevamo pure rimediare quattro scapaccioni. Perché c' è chi Menarini e chi mena e basta: il petroliere albanese Rezart Taçi - il PuffarOil che aveva praticamente comprato il Bologna la scorsa estate salvo bidonare a cose fatte perché forse non gli era piaciuto il caffè di Palazzo d' Accursio - è ricercato, dice la polizia del suo Paese, per aver pestato un giornalista scomodo. Non uno che preferiva il 4-3-3 al 4-4-2, ma un cronista che da tempo denunciava i presunti legami d' interesse tra Taçi e il premier Berisha oltre ad altre irregolarità negli affari dell' imprenditore dal cazzotto facile. L' avrebbe incrociato in un pub e, con la collaborazione di due sgherri, l' avrebbe mandato all' ospedale, offrendo il suo tangibile contributo alla libertà di stampa: quella di stampare la suola delle scarpe sul muso di chi ti rompe le scatole. Taçi afferma in un comunicato che sono tutte accuse infamanti e che è vittima di un complotto (ricorda qualcuno). Ma non dà spiegazioni. È fatto così, lo sappiamo. ECCO, almeno ai Menarini dobbiamo riconoscere di non averci ancora picchiato. Visto che le occasioni che ci offrono di elogiarli sono piuttosto rare, non sprechiamo questa. Incassano quotidiane palate di fango, reagendo al massimo con qualche ruggente pigolìo o continuando a fare l' esatto contrario di quel che vien loro suggerito un po' da tutti, compresi i propri dipendenti (in società si circola a targhe alterne: ora tocca decidere agli anti-moggiani, ci si aspetta un golpe sul colore della moquette). Con Taçi la stampa avrebbe avuto vita molto più dura, magari il Civ sarebbe finito sotto scorta come Saviano, chissà. L' abbiamo scampata bella, via. Qui, se non altro, ci si insulta cordialmente senza andare oltre. Cazzola tuttalpiù sfondava due porte a cartoni. Tacopina avrebbe forse usato lazo e speroni. Come avrebbe replicato Taçi alla contestazione della curva, ad esempio? Bel tipino, non c' è che dire. Oddio: non che menare un cronista sarebbe poi considerato un gesto particolarmente grave da tanti tifosi, tutt' altro. Non più che stipendiare Mutarelli, per dire. Magari quelli che gradiscono anche Moggi (rispetto a Taçi, un francescano) purché arrivino i risultati, sarebbero passati volentieri sopraa certi metodi da gangster. Anzi: se ci salviamoa tre giornate dalla fine, il sottoscritto è disposto a farsi gonfiare dai Menarini. Il Geometra ha facoltà anche di usare righello e goniometro. Si accettano altri volontari in tribuna stampa. - EMILIO MARRESE

  •  

 

ku esht rezart taci? me siguri ne dreke me drejtorin e pergjithshem te policise dhe ministrin e rendit!

v\smiley {behavior:url(#default#VML);}
o\smiley {behavior:url(#default#VML);}
w\smiley {behavior:url(#default#VML);}
.shape {behavior:url(#default#VML);}

Normal
0
false

unctuationKerning />

aveIfXMLInvalid>falseaveIfXMLInvalid>
false
false
oNotPromoteQF />
SQ
X-NONE
X-NONE

napToGridInCell />

ontGrowAutofit />
plitPgBreakAndParaMark />
ontVertAlignCellWithSp />
ontBreakConstrainedForcedTables />
ontVertAlignInTxbx />

MicrosoftInternetExplorer4

mallFrac m:val="off" />
ispDef />

efJc m:val="centerGroup" />

wiss;
mso-font-pitch:variable;
mso-font-signature:-520092929 1073786111 9 0 415 0;}
/* Style Definitions */
p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal
{mso-style-unhide:no;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
margin-top:0cm;
margin-right:0cm;
margin-bottom:10.0pt;
margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:Calibri;
mso-fareast-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;
mso-fareast-language:EN-US;}
p.MsoListParagraph, li.MsoListParagraph, div.MsoListParagraph
{mso-style-priority:34;
mso-style-unhide:no;
mso-style-qformat:yes;
margin-top:0cm;
margin-right:0cm;
margin-bottom:10.0pt;
margin-left:36.0pt;
mso-add-space:auto;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:Calibri;
mso-fareast-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;
mso-fareast-language:EN-US;}
p.MsoListParagraphCxSpFirst, li.MsoListParagraphCxSpFirst, div.MsoListParagraphCxSpFirst
{mso-style-priority:34;
mso-style-unhide:no;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-type:export-only;
margin-top:0cm;
margin-right:0cm;
margin-bottom:0cm;
margin-left:36.0pt;
margin-bottom:.0001pt;
mso-add-space:auto;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:Calibri;
mso-fareast-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;
mso-fareast-language:EN-US;}
p.MsoListParagraphCxSpMiddle, li.MsoListParagraphCxSpMiddle, div.MsoListParagraphCxSpMiddle
{mso-style-priority:34;
mso-style-unhide:no;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-type:export-only;
margin-top:0cm;
margin-right:0cm;
margin-bottom:0cm;
margin-left:36.0pt;
margin-bottom:.0001pt;
mso-add-space:auto;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:Calibri;
mso-fareast-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;
mso-fareast-language:EN-US;}
p.MsoListParagraphCxSpLast, li.MsoListParagraphCxSpLast, div.MsoListParagraphCxSpLast
{mso-style-priority:34;
mso-style-unhide:no;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-type:export-only;
margin-top:0cm;
margin-right:0cm;
margin-bottom:10.0pt;
margin-left:36.0pt;
mso-add-space:auto;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:Calibri;
mso-fareast-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;
mso-fareast-language:EN-US;}
.MsoChpDefault
{mso-style-type:export-only;
mso-default-props:yes;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:Calibri;
mso-fareast-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;
mso-fareast-language:EN-US;}
.MsoPapDefault
{mso-style-type:export-only;
margin-bottom:10.0pt;
line-height:115%;}
@page Section1
{size:595.3pt 841.9pt;
margin:72.0pt 72.0pt 72.0pt 72.0pt;
mso-header-margin:35.4pt;
mso-footer-margin:35.4pt;
mso-paper-source:0;}
div.Section1
{pagesmileyection1;}
/* List Definitions */
@list l0
{mso-list-id:888415901;
mso-list-type:hybrid;
mso-list-template-ids:992537250 68943873 68943875 68943877 68943873 68943875 68943877 68943873 68943875 68943877;}
@list l0:level1
{mso-level-number-format:bullet;
mso-level-text:;
mso-level-tab-stop:none;
mso-level-number-position:left;
text-indent:-18.0pt;
font-familysmileyymbol;}
ol
{margin-bottom:0cm;}
ul
{margin-bottom:0cm;}
-->

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Table Normal";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;
mso-fareast-language:EN-US;}

hapedefaults v:ext="edit" spidmax="1027" />

hapelayout v:ext="edit">

hapelayout>

hapetype id="_x0000_t75" coordsize="21600,21600"
osmileypt="75" osmileyreferrelative="t" path="m@4@5l@4@11@9@11@9@5xe" filled="f"
stroked="f">
troke joinstyle="miter" />

ath o:extrusionok="f" gradientshapeok="t" o:connecttype="rect" />

hapetype>hape id="Picture_x0020_1" osmileypid="_x0000_s1026" type="#_x0000_t75"
style='position:absolute;margin-left:-2.25pt;margin-top:84pt;width:313.1pt;
height:68.25pt;z-index:1;visibility:visible;mso-wrap-stylesmileyquare;
mso-wrap-distance-left:9pt;mso-wrap-distance-top:0;mso-wrap-distance-right:9pt;
mso-wrap-distance-bottom:0;mso-position-horizontal:absolute;
mso-position-horizontal-relative:margin;mso-position-vertical:absolute;
mso-position-vertical-relative:margin' wrapcoords="-103 0 -103 21363 21628 21363 21628 0 -103 0">

hape>

 

 Po per kete tentativen per pengmarrje nga gorillat e Koço Kokedhimes ndaj punonjesve te televizionit A1, nuk ka asnje haber nga mbrojtesit e lirise se fjales ?!

 Jam pertac, beje ti smiley

2 gjera me bijne ne sy. 

1 - Qe Koço Kokedhima si 99% e biznesmeneve shqiptar eshte rrugac kjo dihej. Po qe guximi i rrugacerise te kapte keto maja, nuk ma merrte mendja. Ne mes te Tiranes, mu te blloku....

2 - Shpresoj qe ky jete nje sinjal qe mafias te ndertimit e cila mbeshtet dhe financon Edi Ramen, po i mbarohen paret. Ketu mund te hapet nje debat shume i gjate, po s'me duket tema e pershtatshme. 

ma sqaron dot ndonje: ky shkrimi, eshte i shkruajtur ne ket fare feje edhe ne gazeten qe del per shtyp, KJ?

Nuk e publikojne keta ADMINAT SE JAM I DEKLASUAR

kam vene re qe kjo gazeta tema, tani qe eshte vetem ne internet, merr shkrime sa andej ketej pa i pyetur fare autoret, kam gjetur nje shkrim timin atje dhe per kete nuk me kane marre leje fare

 

Koço Kokëdhima merr peng punonjësit e vet

18-03-2010 / Gazeta 55Koço Kokëdhima merr peng punonjësit e vet

 

 

“Viktima” 3 punonjësit e TV A1, kishin edhe 5 muaj pa marrë pagat

 

Tre punonjës të televizionit A1, Hergys Dividi, Dritan Peca dhe Rudi Shkëmbi i kanë shpëtuar të hënën në mbrëmje në mes të Tiranës një pengmarrjeje të pastër të organizuar nga Koço Kokëdhima dhe njeriu i besuar i Kokëdhimës njëkohësisht kandidat për deputet i Edi Ramës në zgjedhjet e 28 qershorit, Endri Puka. Plani për marrjen peng të tre punonjësve të televizionit A1 i ngjan një skenari të pastër të sigurimit të shtetit në të cilën janë përfshirë më shumë se 12 persona. 

Gjithçka ka ndodhur pas një sërë kontradiktash që kishin nisur prej kohësh në median e Koço Kokëdhimës. Ky i fundit prej të paktën pesë muajsh sikurse pohojnë tre punonjësit nuk u jepte atyre pagat. Të gjendur në kushte të vështira financiare, tre të rinjtë, njëri prej të cilëve punonte si inxhinier i televizionit dhe dy të tjerët si operatorë i kanë kërkuar stafit drejtues të këtij televizioni që të shlyenin detyrimet që kishte ndaj tyre. Duke qenë se botuesi Kokëdhima si dhe drejtuesit e tjerë të kësaj media nuk kanë pranuar ti përgjigjen tre punonjësve të tyre, atëherë të punësuarit kanë bërë të qartë se në rast se deri të hënën nuk do të gjendej një zgjidhje atëherë ata do të largoheshin nga puna. Fill pas këtij qëndrimi të tre punonjësve u ka ardhur edhe reagimi mafioz me skenar të mirëfilltë terrorist të Kokëdhimës dhe të kandidatit për deputet të PS në zgjedhjet e 28 qershorit. 

Sipas punonjësve të A1 që i kanë shpëtuar marrjes peng falë ndërhyrjes së forcave të policisë në zonën e bllokut, sqarohet se ata janë thërritur të hënën në mbrëmje për të pirë një kafe nga drejtori i gazetës “Shekulli” Adrian Thano, i cili i kishte kërkuar “të sqaronin muhabetet” në një nga lokalet e kësaj zone. Të rinjtë duke qenë në mirëbesim të plotë pasi kishin punuar prej vitesh me Thanon nuk u kishte shkuar kurrë ndër mend se kjo ftesë për kafe do të ishte edhe kurthi i cili ishte përgatitur për marrjen peng të tyre. Sapo të rinjtë i janë afruar lokalit ku ishte lënë takimi, ata e kanë parë veten të rrethuar nga tetë persona trupmëdhenj që ishin prej kohësh në pritje të tyre. Hergys Dividi, i cili ishte një nga tre personat e planifikuar për tu marrë peng sapo ka parë banditët e Kokëdhimës të afrohen ka kuptuar se nuk bëhej më fjalë për një “sqarim”, por për një marrje peng. Ai i është larguar me vrap duke bërtitur dhe duke kërkuar ndihmën e policisë. Të njëjtën gjë ka bërë edhe miku i tij Rudi Shkëmbi , i cili po ashtu është larguar me vrap duke i shpëtuar pengmarrjes. 

Në momentin e largimit, Hergys Dividi tregoi më vonë se kishte telefonuar policinë për t`iu ardhur në ndihmë mikut të tij, Dritan Peca. Vetë Peca e ka pasur të pamundur ti shpëtojë kapjes nga “gorillat” e Kokëdhimës dhe është mbërthyer prej tyre. Fati i tij ka qenë se në këto momente kanë mbërritur forcat e policisë, të cilët e kanë liruar menjëherë Pecën duke i shoqëruar në rajon. 

Policia e komisariatit numër 2 ka shoqëruar Endri Pukën për të dhënë shpjegime dhe bashkë me të edhe punonjësin e dhunuar të televizionit A1, Dritan Peca. Peca sikurse konfirmojnë burimet policore ka bërë kallëzimin në polici  dhe më pas është lënë i lirë. 

Nga ana e saj policia është vënë në lëvizje duke hetuar ngjarjen dhe ka shoqëruar disa persona në lidhje me këtë ngjarje dhe vazhdon të jetë e angazhuar në zbardhjen e plotë të skenarit terrorist të pengmarrjes së Koço Kodhimës dhe kandidatit për deputet të Ramës, Endri Puka. 

Pasi ka dështuar tentativa për marrjen peng e tre ish-punonjësve të televizionit A1, Koço Kokëdhima dhe kandidati për deputet i Edi Ramës në zgjedhjet e 28 qershorit, Puka kanë nisur trativat për të joshur njerëzit që synonin të merrnin peng të mërkurën në mbrëmje. Kjo është bërë për arsyen që të mbyllje dhe të mos hapej një problem i tillë në media. 

Oups, thashe se mos e kishin gedepur prape, te ziun...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).