Gëzuar Kurban Bajramin!

Të gjithë ne tek Peshkupaujë ju urojmë gëzuar festën e Kurban Bajramit! Paqe, shëndet dhe mbarësi të gjithëve.

 

17 Komente

yay... gezuar. te gjithe myslymaneve, edhe kapoministrit.

Urime festa e Kurban Bajramit.

thenkju mer thenkju... hajt per shum vjet ishalla' t gjithve. me dokumenta atyne qe si kon  vitin tjeter, me bereqet, me pasuni, me kalamoj... ene n venin tone jo knej si jabonxhi... m ka mor molli per momen... ah ky dynjolliku mer jau.

 

 

 

 

Gezuar te gjith atyre qe besojne ne zot e allah . Me ta u gezofshim dhe ne te tjeret .

Gezuar te gjitheve. Zoti qofte me ne dhe me kryeministrin tone ne keto dite te veshtira...

Pak pa lidhje: Cfare etimologjie ka togfjaleshi 'gjel deti'?

Gezuar te gjitheve!

Gjel i ardhur nga deti; nga pertej detit.

Gjeli i detit eshte sjelle ne Evrope nga Ameriqia. Ne Evropen qendrore u fut nepermjet Turqise. Edhe neve mund te na kete ardhur nepermjet Turqise, por siduket, origjina e species ka mbetur e njohur; nga pertej detit.

PS: eshte nje gafe psh, ne filmin "Skenderbeu" kur permendet gjeli i detit. Akoma nuk e kishin sjelle nga Amerika te shkretin.

PS2: Ne anglisht, psh, i thone thjesht "turkey" qe eshte shkurtim i "turkey cock"(gjel turqie), kurse francezet i thone "dinde" ff= d'inde; nga india. "poulet ou coq de la inde" / pule apo gjel indie, - origjina.

interesant eshte qe ne arabisht i thone gjel Rome (demek per Greqine), kurse ne greqisht vete i thone "galopula"... goce France... smiley smiley

o bo i lomsh i madh, po mendoj, qe ne e kemi shume me te sakte se keta, ne bashke me francezet.

kurse ne turqisht i thone "Hint" dmth nga india......................anglezet ja paskan fut kot me duket.................i duan shume turqit........smiley

Falemnderit Turing.

Gezuar e pershumevjet Kurban Bajramin !

Allahu sjellte nje vit te mbare per shqiptaret ne vecanti dhe gjithe njerezimin !

Gezuar gjithe bashkpatrioteve te mi muslimane dhe mbare shqiptar

falimnerit si myslimon ene si shqiptar. gzuar festat respektive t gjith shqiptareve

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).