Foto dite: Duke thurur një identitet të ri

Fotografia e mësipërme e shkëputur nga blogu "Balkan Travellers" tregon fëmijë Maqedonas të veshur si ushtarë të Aleksandrit të Madh. Pamja shoqëron shkrimin "Fantazmat e të kaluarës rrezikojnë të ardhmen e Maqedonisë" i cili mund të lexohet në anglisht duke ndjekur këtë lidhje.

12 Komente

Shume faleminderit per kete artikull. Ishte shume i bukur. Nuk e dija qe situata ne Maqedoni qenka kaq e rende!

Llukan, kjo foto qeka shume e forte se duket qarte qe keta fyromsat e vegjel e besojne me verte kete perrallen e prejardhjes prej Aleksandrit, ndaj dhe jane kaq te "gezuar". Ky i pari sa nuk qaka.

Keta jane totalisht pa shpresa! Taksirati i atyne Shqiptarve atje qe i kane ra per hise kta pa-identitetsat.

 Ata shqiptaret te kishin pas mundesi qe ne 2001 ishin nda njehere e pergjithmone, po puna eshte qe nuk eshte aq e lehte sac ishte ne Kosove. E para se s'mbeshteste me njeri shqiptare revolucionare perseri. E dyta, se ka shume fshatra e qytete qe kane edhe maqedonas edhe shqiptar, e do kishte qene e veshtire te vendosej viza ndarese, duke filluar qe nga Shkupi vete. 

Po si ore te ndahen??? Te marrin 10% te territorit kur kane 35% te popullsise, dhe qe historikisht u takon 70% e territorit??? Te linin Shkupin, Manastirin, Velesin, Strugen, Ohrin, jashte??? Po prisni ore nja 20 vjet, se behen shumice dhe e marrin te gjithen ne dore me vote BE-iste te lire!!!

 Kete pra them dhe une, nuk do merrnin territorin qe meritonin. 

Po aman mos perdorni me keto lloj argumentesh historike, nuk kane asnje pike vlere. 

E ca se qenkemi ne te paret, mos do te thote qe na lind e drejta te bejme pastrim etnik sot?

E cfare ta garanton ty qe kemi qene "ne" te paret. Ballkani eshte nje mish-mash qe nuk merret vesh. Ketu kane 1500 vjet qe kalojne ushtri, tribu, perandori, e ti kujton se ka akoma raca te pastra????

Mua po me drejtohesh Endrity?

Nuk jemi ne shqiptaret o zoteri qe kerkojme shfarosjen e fqinjeve!!! Nuk e kemi kerkuar kurre, nuk kemi asnje shembull te tille te turpshem ne gjithe historine tone kombetare! Dhe sigurisht nuk do ta fillojme sot kur nacionalizmi dhe ndjenja jone kombetare eshte ne nivelet me te shperfillshme te mundshme!!

Fjala "jemi ketu denbabaden; te paret, absolutet, kur nga nje det ne tjetrin det isha zot vet" kurre, dhe kurren e kurres nuk ka dashur te nenkuptoje qe te zhdukim fqinjet, dhe kurren e kurres nuk eshte kuptuar (keqkuptuar, me mire) ashtu!!! Eshte nje fakt historik, je apo jo me te vertete shqiptar i paperzjere ti, une apo ndonje tjeter... shqiptaret jane aty tamam si ajo qe vura ne thonjeza. Mbetet fakt historik qe nuk kerkon as pune te metejshme, as veprim te metejshem, dhe kurrsesi ne rradhe te pare nuk kerkon ripopullim! Une nuk e di se pse ju lindin te tilla ide dhe nga i merrni more zoteri! Cfare pastrimi etnik po thua ti? Me thuaj nje rast te vetem qe ke lexuar ti, apo qe mban mend ti nga historia jone qe ne paskemi shkuar dhe paskemi perzene fqinjet tane, edhe pse ishin ngulur ne tokat e te pareve tane historike; nje rast te vetem more djale, dhe te jap te drejte te plote qe ta marresh dhe nga Enciklopaedia Macedonica po te duash. Nese nuk gjen dot, mos me dil me te tilla perfundime skandaloze! Ne i kemi mbajtur gjithmone dhe u kemi dhene strehe te gjitheve, edhe grekeve, edhe serbeve, edhe malazezeve, edhe bullgareve, kurdo qe kane patur nevoje!!! Kemi 2500 vjet histori qe te vertetojne kete qe po them une...

Fundi i fundit, kur flas per Felliqodonine, nuk po flas per kohen e Aleksandrit apo Skenderbeut; po flas per para 50 vjetesh, o njeri, kur Titoja perzuri 500 000 shqiptare ne Anadoll! Ku vajti Manastiri, ku vajti Prilepi, ku vajti Ohri, ku vajti Shkupi qe ka qene qyteti me i madh me popullsi shqiptare ne Ballkan, deri para 20 vjetesh kjo pune... Po he tani, se nuk kane humbur akoma tapite ata refugjatet e Anadollit; mos beni si ciliminj kot. Nuk jane thirrje nacionaliste keto qe bej une; thirrje nacionaliste ti degjon nga greket, bullgaret e felliqodonise dhe serbet, po jo nga shqiptaret! Dhe shqiptaret kane hequr mbi kurriz gjenocid te vazhdueshem o zoteri; te fundit e kishe ne 2001 qe do kish perfunduar ne lumenj gjaku po te mos ishte perendimi! Mos na beni tani te fillojme leksione kot; ne bejme nje cope muhabet ketu duke patur parasysh qe po themi fakte qe supozojme se jane te mirenjohura nga te gjithe ne, nuk eshte se po i fabrikojme ketu.

Ti ke rastin me te fresket more vella, para 1 muaji ndodhi... Enciklopedia... Nuk kish bere ndonjehere deri ne ate kohe asnje shqiptar ndonje thirrje te tille kuder felliqodonasve; megjithate, nuk po ta permend per kete aresye. Enciklopedia eshte sajuar qe te godase drejtpersedrejti shqiptaret. Enciklopedia eshte sajuar me qellimin e vetem qe Felliqodonia te ndahet, qe shqiptaret te kepusin qafen me ate 10% dhe te mbeten bullgaret felliqodonas me 21 000 km katror ne dore, me shpresen se keshtu do krijohet nje shtet homogjen, i lire dhe i pacenuar te vazhdoje fantazine e sajeses se identitetit "maqedonas"; plus qe ka arritur gjene me te rendesishme; ka hequr qafe nje grup etnik, qe ne 30 vjet kohe do te jete shumica e popullsise se ketij shteti!!! KY ESHTE GJENOCID, O NJERI, DHE NUK PO E BEJNE SHQIPTARET; NE E SHMANGEM PER MOMENTIN, QE TE MOS NA E BEJNE! Po jo se kerkuam vdekjen e felliqodonasve!!!

........................................

Nga kendveshtrimi gjeopolitik... e thashe me siper, qe 35% e popullsise se nje shteti 2 here me i madh se Kosova me nje popullsi te barabarte me te Kosoves, do te duhej te banonte ne vetem 10% te territorit.

Problemi i madh aty qendron (dhe perseri nderthuret me historine kjo gje) se nese ndodh nje gje e tille, do te kishte 2-3 fshatra me bullgare felliqodonas ne nje territor me shqiptare, dhe nga ana tjeter, nga ai 90% do te kishte me qindra enklava shqiptare te shperndara dhe konsteluara ne te gjithe Felliqodonine. Ti di ta kuptosh se cdmth kjo ne nje shtet pa identitet ku ne 2001 te vrisnin vetem se flisje shqip??? Dmth zhdukje totale e tyre dhe krijimi i nje shteti krejtesisht homogjen! Pra, dalim perseri ne gjenocid, dhe SIDO qe ta marresh, perseri shqiptaret do e hiqnin mbi shpine!

Gjithnje duke folur gjeopolitikisht... shqiptaret kane rritje popullsie gati 3 here me te larte se felliqodonasit; e di ti se cfare do te ndodhte me kete 10% e mbushur me gati 700 000 banore? E kupton shifren 700 000 banore? Eshte pak me shume se popullsia e Malit te Zi, te detyruar dhe te ngucur te banojne ne nje territor 4 here me te vogel se Mali i Zi, me nje shtim popullsie gjithashtu gati 3 here me te larte se te Malit te Zi.

Pyetja ime eshte; te do tajarja t'i shohesh keto fakte qe po t'i paraqes une dhe te pranosh realitetin, apo do te sajosh dhe ti nje identitet me vete? ("maqedonas" eshte i zene si identitet per momentin/not available; please try again later)

Gjithe te mirat, se ky eshte diskutim shume i lodhshem, asnjehere i frytshem, dhe mua personalisht ma ka sjelle ne maje te hundes.

Mos shikoni kisha e xhamia se feja e maqedonasit eshte Aleksandermadheria.

Ne vend te dicitures dmth. smiley

Kjo eshte gallate fare, dmth mohimi indirekt i prejardhjes sllave per te t'u bere pasardhes te Alekos. Shpresoj te arrijne deri aty sa te thone hapur "sjemi sllave" se kjo do i sjelle acarime dhe me ndonje komshi me te cilin akoma s'jane ne gjendje lufte. smiley

Gjynaf qe kemi shqitparet aty thuaj.

Ore, po keta fyromsat kujtojne se eshte dita e karnavaleve?!

“We need a version of history to equip Macedonians for the 21st century,” Ivica Bocevski, the deputy prime minister in charge of European Integration, said in June – days before he resigned.

 http://www.designboom.com/tools/WPro/images/12e/bic1.jpg

 

http://www.expresschemist.co.uk/pics/products/6015/0/bicclassic10.jpg

Kushedi se si gelojne forumet greke tani, pas ketij demonstrimi. Ndoshta na sjellin ndonje lajm ata (peshqit) te Greqise.  

Problemi te ne qendron se sa ma shum Endra ka aq me qulla jemi,po ca i shpjegon o zotrules ktyne robve po te ishte per kto as kosov skishte sot.Po, e di ket gjendje nga shqiptaret e Maqedonis qe me kan info. qe nji vit ma par...maqedonsi ban pytje ekzistencjale: "me ken a mas me ken".Sido qi te veproje me id. te ri a te vjeter keq e ka punen...

:laugh: smiley :laugh: smiley po po ashtu eshte.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).