A po i kthehet lexuesi letërsisë shqiptare?

Lexuesi shqiptar ben mire te ktheje syte nga letersia cilesore, pa e vrare mendjen nese eshte shqiptare apo jo.

Sol-nocturnus

18 Komente

merre kete dhe aplikoja ekonomise, o sol-nocturnus, dhe me thuaj si te dalin hesapet. po pate kohe, shiko edhe anen institucionale te gjese.

Po mire, po moralit, pse mos ia aplikoje? Ana institucionale ne fjale, a nuk jane shtepite e botimit, te cilat njesoj do funksiononin, si me perkthime, si ne shqip? Apo e kishe llafin per art institucional? Art shteteror do ishte ky? Apo moral institucional? Hmmm, diskutim i diskutueshem.

Me fal qe u futa si xhol, ee?

Jo mo ti futu ku dhe si te duash, une po thoja qe nje njeri i cili e koncepton qarte rendesine e tregut kombetar duhet te konceptoje njesoj edhe rendesine e letersise vendase - mu duk kjo thjesht nje vazhdimesi llogjike. E anasjellta e kesaj gjithashtu ka vlere: kur shikon se idete e mira s'zhvillohen vetem ne vend, megjithese mund te levrohen e lexohen ne vend, atehere kete konstatim duhet t'ua shtrish edhe produkteve te tjera, te cilat mund te prodhohen mire jashte e perdoren brenda. Sepse per letersine perdoret boll ideja e ekonomise se shkalles, ndersa per produktet e konsumit apo rrymat shkencore ekonomiko-politike s'e perdorkemi dot konceptin.

Prandaj, kur njeriu eshte i sinqerte, nuk mund te kerkoje izolim ne letersine vendase, por as te shprehet si me siper, te na urdheroje te lexojme 'pa e vrare mendjen'.

Si perfundim, meqe permenda sinqeritetin, mendoj se vete sol-nocturnusi e kerkon duke e vrare mendjen letersine shqiptare. Per kete arsye me duket e padrejte te jepen urdheresa tjetersoj per kafshen popull.

Tropizma, nuk ia aplikoj dot ekonomise, sado t'i vij rrotull. Me ndihmo pak.

Po mendoja qe nje shqiptar, nese lexon gjera te vlera (ne shqip, qe te mos tretet), e mbush trurin e vet (pavaresisht se kush i ka shkruar ato gjera).

Nuk ka logjike te thuash te njejten gje per konsumin, apo investimin. Investimet e huaja, dhe konsumi i "mallit te jashtem" con a) ne skllaverim, b) zhveshje nga lidhja njeri-toke (e rendesishme per identitetin) c) ndertimin e nje ekonomie fiktive me miell hua d) dorezimin e pushtetit pa kushte tek korporatat, te cilave nuk ua merr dot me mbrapsh e) tretje

Lere pastaj qe konsumi i librit eshte nje nga te paktat "ngrenie" qe nuk e perfundojne procesin ne banjo, dhe kjo e ben mall te rralle.

Ne pak fjale, nuk ka pse te kete kufij intelektuale e shpirterore, por natyrisht qe duhet te kete kufij mbrojtes ekonomike e territoriale, sidomos duke patur parasysh bashkesine e vlerave dhe ideologjine mbizoteruese sot ne bote, qe eshte ajo e grabitqarit.

sol me duket se po ben sofizma dhe s'ma kenda te bej edhe une te njejten gje. sidomos per lidhjen njeri-toke nuk kam takat, se jo vetem qe token s'e kam punuar ndonjehere, por po harroj te ujis edhe lulet. zhvillimi i letersise vendase eshte motorr per zhvillimin shoqeror ne menyre shume te ngjashme me zhvillimin e organizatave vendase, e bizneseve vendase. ne te njejten kohe rroten nuk kemi pse e rishpikim ne ASNJE LEME.

xhan sa t'dush t'kam. mendim integral po kerkoja, por ke te drejten tende t'i ndash gjerat.

Lexuesi shqiptar ben mire te beje cfare i don e bardha zemer, pa vra fort rradaken nese kjo apo ajo "letersi" eshte cilesore sipas sistemit "Celcius" apo atij "Fahrenheit"!

 

Une Kadarese i fal shume gjera, por ne ka gje qe nuk kam per t'ia fal ndonjehere, eshte legjitimimi (dhe pagezimi si "intelektuale fur reelz" ) i sulmeve te pa principta ndaj cdo zhanri letrar te suksesshem qe botohet ne paperback dhe qe kushton lire ne Farmaci!

Jo sepse i beri ndonje dem ketyre zhanreve, por sepse, ndofta pa e dashur kete "side effect", me staturen e tij si "the taste maker" i intelektualizmes shqiptare, me nje te rene te lapsit, i shtiu ne faj te gjithe ata njerez qe hem donin te lexonin libra, por hem donin te lexonin gjera "te cekta"!

Ose sic i thote vete Kadja, letersi roze!

Telenovelat mallaja sec i shikon gjithe mileti, por kur vjen puna ke librat e lehte, asnji nuk do me u duk keq!

Vetvendosje per Lexuesin Shqiptar desh me thane...por aj kish mbarue! ! smiley

smiley

me knaqe smiley

meriton i puthje  smiley

esh nga robt e paket qe vlen me kemby i llaf e muahbet.

po vjen rrall!

mir e bon xhanem!

Right back at bof of you! smiley

Megjithese... sic thone edhe armiqte tane jugore:

Burri qe eshte burre, kercen vetem ne dhome te vet, biles pa pasqyra ku te shifet kur kercen! smiley

P.S

Emo kqyre i cike kyt! Sa afer zotnillikut te bute mikroborgjez paskemi qene, mu ne ditet e rremetit! smiley

Alas! smiley

http://www.shekulli.com.al/2009/11/15/chiclufte.html

 

hej a t'besohet me t'thon qe un ket librin "Dashurija ne Hong Kong" (si dhe "Caste drefrimi t'Ali Pash tepelenes", "Nassredin Hoxha ne Buhara", "Liza ne boten e cudinavet" etj etj etj) i kom pas ne nje dollap muri te dhoma ime ne Ali Dem? smiley

Shih per qef ton nji fragment poezie nga Liza e atbotshme, perkthy ne nji gegnishte limpido qe e kujtoj me mall te modh fare:

"eja shpejt more kermill

keshtu qefulli therret,

ja balena po na shtypi

do t'na baj te dyve pete"  smiley

Najs! smiley

Ishalla i ke akoma kto libra!

Se jane si puna e atyne kafsheve qe mund te kene mbijetu pa hyp ke varka e Noas! smiley

Une ne fakt ia kam pas qa hallin mo shume gjysheve dhe gjyshnave te mi sepse ato kishin le ne liri dhe pastaj i futen ne kopsht zoologjik!

Ne ndryshim me prinderit e mi qe ose jane "bred in captivity" ose i kane kap kur ishin akoma kulishe dhe nuk majshin men gjo nga savana! smiley

 

P.S.

Ever decide to sell them books, holler!

kom shum fryk, Mrrok, qe a jon hala atje apo jo.

te Celet sapo u zi rakija. Kshu m'erdh haberi dhe ca foto te nolta fare smiley autentike te Zoti.

Nejse. Me m'ra n'dor, ti jap borxh librat. Letra ma i ere qe s'bohet me ere LIBRI se ajo.

Kot per background, atje kon njel ene ca foto qe kom bo te shpata/perkrenarja e Skenderit ne Viene, si dhe zoni i plakut tem (RiP) ne nje kasete magnetofoni.

S'di a i gjej mo.

Po rakia  bohet Grand te Celet, Mrrok! Tradicionalisht kjo.

'preciate it! smiley

Bashke me librat e zotnise sate m'erdh' edhe rakia per ket' vit!

I'll take a rain check though! smiley

m'intereso menimi jot shqeto kur te bohet mar; per ato qe ke lexu them.

 

S'kam lexu shume, po nones time i pelqyne shume! smiley

ali dems qeke tina kshu? po ne qekena komshi mer...

 

mrroklle burri qe o burre e co taven n furre e s'e mer kurre

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).