Vritet mjeku brenda në spital, autori në pranga. Institucionet dënojnë vrasjen

DURRËS - Një mjek është vrarë me armë zjarri sot paradite në spitalin e qytetit të Durrësit, ndërsa në pranga ka përfunduar autori i krimit. Rreth ores 09:45 minuta, mjeku radiolog Fatmir Thaci 54 vjec ndodhej në spitalin rajonal te qytetit te Durresit në momentet që një person i quajtur Ali Lorja i ka afruar pistoletën në kokë dhe e ka qëlluar disa here duke i shkaktuar vdekjen e menjëhershme. Autori pas krimit është vetëdorëzuar në polici. Policia në vendgjarje dyshon se ngjaja ka ndodhur per motive te dobeta.

Pistat
Pasi është vetëdorëzuar në polici, Lorja ka rrëfyer me pak fjalë arsyet që sipas tij e cuan në vrasjen e mjekut. Policia Pasi ka dëgjuar dëshminë, doli ne konkluzionin se vrasja ka ndodhur për motive të dobëta dhe jo per shkak te profesionit te tij si mjek.

Nga dëshmia u mësua se gruaja e Ali Lorjas, M. Lorja ka punuar në spital si infermire dhe sporteliste e spitalit dhe se një muaj më parë u vetëhelmua me helm per minjte duke ndërruar kështu jetë. Policia dyshon se mes autorit, bashkeshortes se tij dhe mjekut kane rrjedhur ngjarje qe kane cuar ne pakenaqesi mes tyre. Autori është prangosur dhe po pyetet më tej nga policia.

Paniku
Ngjarja e ndodhur sot paradite ku mbeti i vdekur me një plumb në kokë një mjek radiolog i spitalit të Durrësit ka shokuar pacientë dhe mjekë që ndodheshin aty. Të tmerruar pacientët kanë vrapuar për të dalë jashtë ambienteve të spitalit, ndërsa kolegë të Thacit kanë shkuar në vendgjarje për ti ardhur në ndihmë shokut, por pa rezulatt. Trupi i pajetë u dërgua në morgun e spitalit, ndërsa janë mbyllur dhomat e vizitave, pasi efektivë të shumtë po hetojnë për cdo detaj ngjarjes.

 

Kryeministri e presidenti Topi kërkojnë dënimin e ashpër të autorit. PS: Jeta e bluzave të bardha e pasigurtë.

 

108 Komente

Jemi bere njerez barbare...Po si ne spital?! Edhe po te ishte krimineli me i madh doktori i vrare- vrasja nuk behet ne spital. Jemi bere bisha! Turp! Turp!Turp!

Me nje llaf vendi i vrasjes na ben bisha, jo vrasja apo arsyeja qe i con njerzit ne to?!

GSH, Shekulli mbajne rekord per gazeta paniku dhe keqinformuese ne tituj. Me keto po qe e meriton te fshije Sala prapanicen.

Pasi ka dëgjuar dëshminë, doli ne konkluzionin se vrasja ka ndodhur për motive të dobëta dhe jo per shkak te profesionit te tij si mjek.

Po perderisa shkaku i vrasjes s'ka qene profesioni i tij, pse duhet theksuar kaq shume profesioni i tij ne kete vrasje dhe ne titull te artikullit? Dmth po te ishte mekanik ose fshesaxhi ky dhe te ishte vrare per te njejtat motive, prap do bente kaq buje ne palogazetat tona dhe do shkruhej "Vritet fshesaxhiu mu jashte ne rruge"?

Plus dhe kjo "motive te dobeta" duhet perdorur sipas rasteve ne artikuj, jo dosido. S'eshte aq motiv i dobet ti q*sh gruan tjetrit p.sh., ose cado qe ka qene arsyeja qe ajo tjetra vrau veten dhe e beri kete te shkoje me paramendim qe dhe do e vriste dhe do hante burgun. Flas duke mare parasysh qe s'ka qene me te meta mendore, se s'thote gje per ate gazeta.

Jemi bere njerez barbare...Po si ne spital?!

Fol per vete!

 

Ngushellime familjes! Uroj qe vrasesi te marre denimin e merituar.

Asnje njeri nuk eshte ishull...Mua me dhemb zemra kur qeniet njerezore behen keshtu- me duket se edhe ne te tjeret jemi bashkefajtore- qofte pse monstra eshte rritur ne mes nesh, qofte pse shoqeria jone nuk ka arritur te mbronte doktorin! Po mire ti je ndryshe olsib- ti je vete engjulli i parajses dhe je i pamekate... Kerkoj te falur nga ti i uruar i Zotit.

Mos u fut ne muhabete te komplikuara se ngaterrohesh!

 

Thjesht thashe "Fol per vete." Pike!

Nuk mund te gjykosh nje popull nga sjellja e nje njeriu.

Atehere i bie qe te gjithe amerikanet te quhen barbare pasi nje student vrau 32 te tjere ne Univarsitetin e Virginias.

Ose te gjithe austriaket te quhen plera dhe ndyresira sepse nje idiot ne Austri ju tek te mbante te mbyllur vajzen e tij per 20 vjet dhe te kishte 7 femije me te.

Personalisht mendoj qe eshte ngjarje e rende dhe ngushellime familjes.

Sa per autorin e vrasjes vete fakti qe eshte dorezuar menjehere ne polici pas vrasjes do te thote qe e ka menduar mire egzekutimin e viktimes.Ai vete ka dashur qe te merret vesh se kush e vrau viktimen dhe nuk ka bere asnje perpjekje qe te fshihet.

Ndersa kreret e shtetit dhe opinioni ne Shqiperi e denuan ngjarjen,opozita ne vend qe te bashkohej, vazhdoi avazin e Mukjes duke akuzuar qeverine per kete vrasje, a thua se nuk ka tema te tjera per ta kritikuar qeverine.

 

degjo,

Qeveria jote e dashur, mund ta denoje ngjarjen.

Mirepo ketu, kemi te bejme me 2 jete te humbura njera pas tjetres qe lidhen me njera tjetren. Vdekja e dyte, njefaresoj, paskesh qene e paralajmeruar.

Ke degju naihere ti per  'parandalim krimi' ?

Ta kam llafin, qe, pervecse qe pergjigjet per rendin publik, se vjen tjeteri me kobure ne spital pa i hyre gjemb ne kembe, qeveria ka, apo financon, apo duhet te nxise intstitucione qe te merren me rehabilitimin e njerezve me trauma.

Se nuk ulet numri i krimeve me llafet e bukra te nishanit apo bashes or daje.

Me vjen per te qesh me keto te opozites - A thua se po te ish PS-ja ne pushtet, ky "Agua" do te ishte mejtuar mireeee para se te bente krimin, do qe penduar rruges e do te kthehej, apo e genjen mendja njeri se Edi me te ardhur ne pushtet do te vendoste roje te armatosura ne dyert e spitaleve! Vertet opozite qesharake! Ky ishte krim i mirefillte pasioni dhe te tille ka sa te duash edhe ne vendet me te zhvilluara. Eshte e kote t'i meshohet faktit se gjera te tilla i bejne vetem shqiptaret - ka qindra shembuj qe provojne te kunderten.

po pse roje te armatosura mor xhan.

po spitalet tek ne jane han pa porta. Po ai eshte spital i ri mer, sikur vetem nje metal detector qe punon me pas aty sikur i tremb i cike njerezit.

 

Bedrije,

Po "metal detector" per bisturite e ca mjekeve-kasape, kur do te kete ?

A ka hyre ndonje mjek ne burg per vdekjen e pacientit ne salle te operacionit ?

________

Per ngjarjen ne fjale, asnje fjale. S'kam aq te dhena, di thjesht qe kane vrare dike dhe ky eshte krim. Organet e dine kete pune, une po shkoj te ha ate pjaten time te supes.

ore hubi,

Ne spital ne kohen kur eshte bere krimi ka  pas qindra njerez hallexhinj, dhe jo vetem mjeke me bisturi. Nje njeri me arme dhe qe i ka thene trurit dhe jetes se tij 'ik pirdhu' , eshte i rrezikshem !

 

Po e di mo te keqen Hubi, e di. E di qe tipa te tille jane te rrezikshem. E di qe ky eshte krim.

Por une di dhe ate tjetren qe ca kasapeve iu kane ngele femijet e huaj ne dore, kane hyre me kembet e veta dhe kane dale me kembet baraz, dhe kur vjen fundi, kasapit nuk i ka hyre ferre ne kembe. Thjesht desha te di : a ka ndonje metal detector per bisturine e tij ?

Te dish ti ca ngjarje spitali, me ca operacione tona, te vjen t'ua lesh shpirtin ne dore ca mjekeve maskarenj.

_______

Nuk kam pune une me viktimen, ska lidhje me kete ç'po them une. Thjesht gjeta nje cep ketu dhe ia nxora koken nje muhabeti qe me vret prej ca kohesh.

 

po spitalet tek ne jane han pa porta. Po ai eshte spital i ri mer, sikur vetem nje metal detector qe punon me pas aty sikur i tremb i cike njerezit.

Po m'habit tani Bedrije. smiley Ke pare gjekund tjeter ti ne bote spitale me metal detector, se une s'kam pare ketej ne Amerike.

Mos ja fut si pela kaut dhe ti tani. smiley Qeverija ta parandalonte krimin si, duke hedhur fall dhe duke i thene doktorit mos u ngaterro me gruan e martuar, apo duke i thene asaj mos e vrit veten se ky ytshoq do e vrase ate?

Nuk jam asnjehere per vrasje te tilla, po nga ana tjeter s'i dime arsyet. Ka shume skenare qe po ti ndodhin shumices se shqiptareve, do ti benin ata te benin ose tentonin vrasjen e tjetrit, sidomos ceshtje nderi e famlije.

Prisni dhe pak te zbardhet ngjarja pastaj gjykoni.

Megjithese per mua ky artikull eshte cheap shot per vemendje/lexues, po dhe PPU here pas here ka tendeca te behet attention whore, qe e ka qitur ne krye, se e di qe provokon debate. smiley

gjib djali,

me ka cu halli dhe ne spital ne ameriqi, dhe nuk mu duk se ke doktorri apo dhe ke pacienti shkoje aq kollaj, pa te keqyrur mire e mire ne cdo kat e ne cdo porte, te cilat ishin me shumice, dhe jo aq rastesisht. Sdi te te them nese ka metal detector neper spitalet e botes. Por sme duket nai qamet i madh, duke ditur problematikat dhe % e njerezve te armatosur ne shqiperi. Pastaj, une nuk e di, nuk eshte e thene te kete metal detector, por per sigurine duhet menduar xhibo. Ne shqiperi i perdorin metal detectors, qe thua  ti i dashur smiley

Per parandalimin the ? E ke gabim xhibo. Ka ndodh nje vetevrasje dhe ka patur njerez ne traume, e kushedi ca hallesh te tjera nga mbrapa.  Ato njerez kushedi kane pasur nevoje per ndihme. Une spo ja ve fajin qeverise. Por po them, qe, kjo kategori njerezish ne traume, qe po shtohet me ritme tmerresisht te shpejta, kerkon derman or vella. Se kjo kategori ka potencial me shume e me shume e me shume per gjera te keqija. 

Me fal, por cdo qeveri, duhet ta veje ujin ne zjarr per kete. Ska lidhje nese eshte qeveria e Sales apo e leshit.

 

E dashur Bedrije, me keqardhje konstatoj qe ja fut kot, prap. smiley

Perqindje njerzish me arme ke ne Amerike me shume se ne Shqiperi, po nuk ve dot metal detektor kudo, per shume arsye. Ketu dhe mbas gjithe atyre vrasjeve me paramendim ne gjimnaze, prap shumica s'kane metal detector.

Po dhe sikur ta venin ne spitale ne Shqiperi, pavaresisht ketyre arsyeve, e ke idene sa rremuje do sillte nje gje e tille? Tek spitalet tona duhet te presesh ne rradhe dhe mezi futesh ashtu si eshte, jo me viu viu te detektorit. smiley Pa permendur kostot, qe do dilnin prap nga xhepat tane.

Pastaj sa vrasje jane bere ne spital brenda? Ca do bente ky detektori? Ai qe ka motive ose tiposje ne koke per vrasje, thjesht do e priste doktorin te dilte dhe do e vriste aty tek dera, ose gjekund tjeter. Apo mjafton te mos behej ambienti brenda i spitalit pis?  smiley

Tani ma thuaj dhe nje here se si qeveria me perfekte mund ta parandalonte kete krim? smiley

Nuk me tm per Salen, sic e di, po thjesht s'e prisja nga ti kete "e ka fajin qeveria" dhe "te veme metal detector" mentalitet. Mgjths une prap te dua. smiley

ore plako,

Radha ne spitale nuk eshte ke dera e jashtme. Une nuk thashe domosdo metal detector, thashe edhe sikur nje metal detector (qe dhe mund te mos punoje, sic ndodh ne shume institucione) krijon tjeter ide ne mendje.

Une nuk thashe qe mund te parandalonte kete krim me patjeter, por, qe qeveria eshte pergjegjese per rendin publik, eshte i dashur. Me te gjitha mjetet, me luften kunder krimit, me parandalimin, dhe me zbulimin e tij.  Pergjigjja ime ishte per permetarin, qe, ju duke habi e madhe, pse opozita vuri gishtin tek qeveria. Jo po do ta vinte tek vetja sipas teje e ??? 

Po mire, le te vriten gjithe te cmendurit midis tyre, dhe te na vrasin dhe neve sipas jush, sepse skemi cu bejme, se te cmendur ka gjithandej/

Ne Amerike armet jane te lejume me ligj smiley, e megjithate,per te mos u kufizuar tek teoria, une te ftoj, te besh njehere prove, te besh xhiro neper spitale me arme ne brez smiley

Une them, qe, po te ishte ne amerike, ky robi do ta kish vra jashte spitalit, se do ta kishte mendu si me te suksesshem skenarin sesa po ta bente brenda ne spital.

Ska gjo dhe nqs ja fus kot, mbase jam prek nga kjo ngarje. Por , megjithate, dhe une, prape ste du smiley

Ke te drejte, ketu ma mblodhe. Dmth nese do kishim harxhuar miliona dhe do beheshim vendi i pare ne bote me metal detector neper spitale, ky mjeku nuk do ishte vrare brenda spitalit, por do ishte vrare ne oborr te spitalit.

Turp te kete qeveria qe s'merr masa dhe te vere ne cdo ambient publik nga nje viu-viu. Mundesisht nje nga ato te rejat me X-Ray qe kane filluar perdoren ne aeroporte ketej, qe te te shofin prapanicen ty kur shkon ne pune. smiley

ok,

po tall bythen me mu.

e mbylla, se me flliqe ne sy te peshkut..dhe une kam cipe

zene se nuk e thashe ...

 

Jo moj s'po tallesha, seriozisht e kisha. E fundit per X-Ray ishte shaka kuptohet. Me ata qe i duam bejme shaka jo me ata qe s'i duamm, kshu qe mos u merzit. smiley

 

Ngushellime familjeve te viktimave, sidomos femijeve.

Eshte nje batute tek "Filadelfia" me Tom Hanks dhe Dinzel Washington

- c'far do te thote 100 avokat te lidh ne fund te detit ?

- nje fillimi mbare

 smileysmiley

 

Policia Pasi ka dëgjuar dëshminë, doli ne konkluzionin se vrasja ka ndodhur për motive të dobëta dhe jo per shkak te profesionit te tij si mjek.

PS: Jeta e bluzave të bardha e pasigurtë.

Pikerisht cila pjese e ben "mjekun te pasigurte"? Shkon tjetri dhe kref bishtin me gruan e ndonje mashkulli mesjetar dhe gjen veten me nje plumb ne koke, rastesisht ne vendin e punes.

Mjeket ne Shqiperi jane nder vatrat me te medha te korrupsionit; njerezit jane te detyruar te heqin buken e gojes qe te paguajne bakshishet e atyre te pafytyreve. Te veshur me vellon e paprekeshmerise arrogante, shtepiat luksoze, femijeve te kredhur para bashkemoshatareve te tyre, prinderit e te cileve vuajne te ju plotesojne nevojat baze,...,e mendojne veten mbi njerezit e thjeshte, pikerisht ato njerez qe ju sigurojne luksin ne te cilin notojne. Pa permendur fare faktin qe jane inkompetente, te formuar ne nje universitet ne te cilin punojne ende me tekste te kohes kur profesoret e tyre jane dipllomuar ne shkollat lindore para disa dekadave. Ato, me inkompetencen e tyre, jane vrasesit e vertete.

Pikerisht cila pjese e ben "mjekun te pasigurte"?

e  ben fakti, qe, jo ne nje ambulance te mjere fshati me dere kompesate, por ne spitalin e durresit, qe besoj eshte me i riu dhe me moderni dhe nder me te medhenjte ne shqiperi, hyn tjetri me kobure ne brez pa pike problemi.

eshte si te thuash, perceptimi qe kemi ne per kete lloj institucioni.

Ai qe e vrau, e vrau me paramendim, dhe e ka planifikuar mire gjithe skenen. Mund ta kishte vrare dhe ne rruge, prane shtepise, ne makine, gjithandej.

Por , ka vendos, mbase ne menyre shume demostrative, tja kercasi ne lule te ballit, pikerisht ne vendin e punes. sy e faqe gjithe miletit.

Po te kishim nje tjeter perceptim per spitalin, mbase ai kur ka ngrit skenarin, do ta kishte menduar 2 here perpara se ta bente krimin ne spital.

Se ja, dhe ti psh shiko ca shkruan me lart, dhe nuk rri dot pa u influencuar nga perceptimi qe ke per mjeket, kur gjykon ne kete histori. Pra kur thua qe jane plehra, te duket sikur te vjen nje cike me pak keq per jeten e tij. Sikur  ai e meritonte me shume plumbin ballit sesa po te mos ishte mjek.

Kjo histori,nqs eshte e vertete ajo qe shkruhet, eshte hakmarrje personale. Dhe ska lidhje fare qe viktima eshte mjek. Ti rrojne kalamajte jetime te dy paleve. Ama, per ne te tjeret, perkthehet, ne dy gjera :

- njerezit jane prape plot me arme neper  duar

- objekte publike te rendesise te vecante sic jane spitalet rajonale, ska pike sigurie, dhe mund te vije nje i cmendur e te qelloje mbi ke ti teket. Vepra si kjo e sotmja, ndonjehere nuk mbarojne me vrasjen e viktimes se synuar, por naihere kushedi si qellojne rrethanat dhe situata rreshqet nga duarrt.

Ai mjeku, u vra per motive personale vertet, por u vra kur ishte ne detyre !

 

Po c'jane keto xhevahire qe thua moj Bidri? Ne ministrine e brendeshme ketu tek une hyn lirisht, pa asnje kontroll ose detektor armesh dhe te vetmit njerez me te cilet konfrontohesh jane punonjesit e njesise te informacionit tek hyrja, pale nje spital in the middle of nowhere, ne nje qytet diku ne Shqiperi. 

Tjetra u vra ne Ameriki dhe u muros brenda universitetit te Yale gjate oreve te punes pa asnje problem dhe ti me flet per roje, detektore armesh,...Mjeku te ruante balancat e tija ne jete se koburen ne koke, po te donte, do ia jepnin ne cdo vend te botes.

Tani vrasja eshte vrasje dhe ai do marri denimin qe i takon por ama bejme mire qe objektivitetin mos e humbim.

Policia Pasi ka dëgjuar dëshminë, doli ne konkluzionin se vrasja ka ndodhur për motive të dobëta .............

Nga dëshmia u mësua se gruaja e Ali Lorjas, M. Lorja ka punuar në spital si infermire dhe sporteliste e spitalit dhe se një muaj më parë u vetëhelmua me helm per minjte duke ndërruar kështu jetë...........

Nqs dyshimet per lidhjet e gruas se tij te vdekur me te ndjerin qendrojne a mund te me thote kush se kur quhet per motive te forta?

Qerata, ai nuk e ka vrare per shkak xhelozie, pasi qe e shoqja nuk i jeton me. Por sidoqofte nuk behet llaf ketu per kapje me zor. Ja qe ndodh ndonjeher or mik qe te rriturit nuk i frenojne dot ndjenjat.

Motiv i forte do te ishte sikur doktori ta kish kap me zorr, por nuk mund te vrasesh robt se duhen o qerrata, jan gjera qe ndodhin, move on!

Sipas lajmeve qe kam lexuar ai i kishte thene doktorit qe ti me le femijet jetim, dhe une do te le femijet e tu jetim, perpara se ta vriste.

Motiv i forte quhet, nder te tjera, po t'a vrasesh tjetrin per vetembrojtje, ose ne mbrojtje te jetes se nje tjetri. Duhet gjithashtu qe vrasja te mos jete e paramenduar; uu me duket se do me m'vra, po shkoj po e vras neser!

Motiv i dobet eshte xhelozia, vrasja per grabitje, vrasje per llaf goje, vrasje kur tjetri t'a fut n'shpulle pa rrezik jete dhe ti e vret.

Shqipja e sotme i ka keto termat juridike pak qorrollepsese, po ne te ardhmen fjala do zere vend dhe nuk do kete me vend per konfuzion.

 

O mrroklle por kur e vret se te ka shkataruar familien deri ne ate fare pike sa gruaja te ben vetevrasje dhe te le peshqesh dy jetime te cila kategori hyn se tek te dobtat se kishe rradhitur......

A ka ndonje jurist te na shkruaje nenin e kodit penal per motivet e forta ose sic mund te quhen motive cilesuese??

Une me shume e kisha me keto Mediat rrumpalle tonat. Ka mundesi qe e kane quajtur me motive te dobta ngaqe se vrau per shkak te detyres qe kishte.

Juristet te na shkruajne nenin dhe ngushellime familjes.

Une me shume e kisha me keto Mediat rrumpalle tonat.

Une kujtova se po pytshe per kuptimin e termit! smiley

Megjithate, ne kete rast, mediat e kane perdorur fjalen tamam! Ai eshte vrare per "motive te dobta" sipas Librit, dhe si rrjedhim nuk do kete rrethana lehtesuese ne gjyq.

Ai oreziu nuk eshte vrare sepse ishte mjek (cilesuese) por sepse vrasesi MENDON se ky i ka ashu grune!

Xhelozia eshte "motiv i dobet" ne Liber, megjithese ne mendjet e njerezve figuron si arsye e forte!

Edhe "shkelja e kurores" eshte motiv i dobet (me nja dy perjashtime, qe gjithesesi nuk behen kurre "motive te forta"!)

Sa per peshen semantike te fjaleve "motiv i dobet', "motiv i forte", kjo eshte dicka qe sic thashe do zere vend me kohe.

Mund ti kishin quajtur "motiv i shkalles se pare" ose "motiv i kategorise A", por kjo ka pak rendesi. Zgjidhje arbitrare, pa ndonje zarar te madh! Kilogrami me Paundin!

Mrroklle te kuptova, por kam edhe nje pyetje: Se ketu nuk behet fjale vetem per xhelozi ose thyerje kurore por edhe per vetevrasjen ( ca thone qe e ka shtyri burri vet, gje qe se besoj) e gruas se vrasesit dhe per gjendjen e renduar emocionale, psikike pse jo edhe ekonomike te vrasesit. Kete rrethane se merr kush parasysh sipas teje????  Them se e ke gabim por une nuk jam jurist dhe ndoshta e kam gabim.

 

per gjendjen e renduar emocionale, psikike

Patjeter! Por kjo mbetet per tu pa, a ishte apo nuk ishte me gjendje te rendum vrasesi! Nuk mjafton te thuash "isha shume i merzit"!

Duhet ta thote mjeku qe nuk ishte ne "rregull nga trute" sipas Librit te Mjekut!

Pasi ta thote mjeku duhet ta besoje gjykatesi! Por kjo eshte rrethane lehtesuese kur vjen puna tek burgu, tek vitet e burgut!

Nuk eshte rrethane "exculpatory"! Nuk del dot pa burg ky, meqe ishte "shume i trondit".

Po doli, shko direkt e ke 17-ta! Me hekra!

Une nuk e kuptoj kete llogjike. Mqns si pasoje indirekte e jotja femijet e mij mbeten jetim, athere edhe une do i le femijet e tu jetim.

C'far jan keta shtazarak mor aman, kur do i therrasin llogjikes. C'faj te kan femijet e atij tjetrit more kokederr, o sub-njeri, o Ardipithecus ramidus.

Mbase kalbesh avash avash ne qeli.

Vertet rrenqethese.. e tmerrshme, ky mjek qe eshte vrare sot ishte babai i nje mikes sime, dhe ajo qe eshte me e qarte se cdo gje ne kete mes eshte se sado te ndryshoje Shqiperia, sado pallate te bukura te ndertojme, sado standarte te plotesojme po nuk evoluoi mentaliteti i posesivitetit ndaj tjetrit asnjehere nuk do te ndryshojme. Me shume do te jemi ne mesjete se sa ne epoken moderne ku kronologjikisht jemi. Kjo ngjarje dhe shume te tjera te ketij lloji  jane thjeshte nje pjese e ajsbergut  te mesjetes ku kjo shoqeri vijon te ekzistoje akoma.

O Alidea se na hape barkun ti dhe patetiket e tjere ne kete forum. Ne gjithe boten ndodhin vrasje per xhelozi. Dramat familjare per xhelozi skane copyright shqiptar. Muajin e fundit ne gjermani mbaj mend 2 raste. Ne amerike eshte akoma me ne mode? Mjaft me monologje ku bejme autokritike kolektive se jam i bindur qe ne shqiperi cdo dite zbulohen mbi 50 tradhti bashkshortore por jo te gjithe behen vrases.

Nuk jemi aq te keqinj sa e bejme veten

O qeratai nuk them se eshte fenomen shqiptar them qe ne nese nuk e vrasim tjetrin me pistolete, e vrasim ne menyren si e trajtojme. Konkretisht marredhenia Mashkull- Femer ka mbetur akoma ne mesjete.  Nejse ke te derjte te mendosh ndryshe ashtu sidhe une.

 

O qerrata, te gjith edime shume mire ndryshimin. Qe ka krim pasioni , ka edhe krim mentaliteti, per fat te keq si shqiptar qe jemi, dime ti lexojme keto krime nga pertej perdes. Natyrshem besojme qe jane krime mentaliteti dhe jo krime pasioni, pasi qe te siguroj qe neandertale te tille nuk e dine c'eshte dashuria. Shiko si flet ky me poshte ( ti qish grun tjetrit thote) !! E kupton ndryshimin?

A thua e kapi me zorr ai tjetri. A thua nuk  rane ne dashuri pafajesisht, ose si te rritur qe jane nuk kontrolluan dot ndjenjat per momentin. E kupton se sa femra ne Shqiperi kan vrare veten (sepse jane dhene me mbleseri neper kafshe-njerez qe nuk dine c'eshte femra, nuk dine ta trajtojne dhe ti bejne nje kompliment, nga shpellar qe te ndotin era djerse e qepe nga kilometra larg) per te vetmin faj se jane dashuruar?  E kupton se ne c'gjendje eshte shoqeria shqiptare?

Duhet patjeter femrat te mos pranojne te martohen me neandertalin e rradhes qe ja japin peshqesh, dhe shqipetaret te mesojne se njerez qe shprehen ne menyre te tille ( ti qish gruan tjetrit) duhet te vdesin pa pare p.. me sy.

Ke folur edhe per mua. Fatkeqesisht sa te kete eltonkolra neper kembe keto ekezkutime do ndodhin ketu aty. Kafsha nuk behet dot njeri.

A thua nuk  rane ne dashuri pafajesisht, ose si te rritur qe jane nuk kontrolluan dot ndjenjat per momentin.

E pse duhet ta ngjyrosesh me roze kete histori? Pse nuk e pranon qe ti nuk e di se c'ka ndodhur me te vertete? Po sikur ky doktori ti kete bere presion (sexual harassment), se me demek eshte me lart ne hierarkine e spitalit krahasuar me ate sportelisten apo infermerien, apo sikur ky t'i bente presion asaj te gjores se, te themi, i vinte inat qe ajo ia jepte nje kolegu te tij por jo atij, e kercenonte se do t'i thoshte burrit dhe ajo ndaj vrau veten? S'ka faj ai per ate vetvrasje? Pse duhet me patjeter te beni sikur e njifni te tjeret me dhemb e dhemballe edhe pse s'i keni pare kurre ne jeten tuaj? Une s'dua te them ne asnje menyre se beri mire ai "Agua" qe e ekzekutoi doktorin, por edhe te kercehet ne konkluzione apo paragjykime pa i ditur rrethanat nuk me duket me vend.

Besoj qe ky eshte nje nder postimet me te goditura ketu, Ttmsoia. Shqiptari ende eshte ne iluzionin qe mund te kontrolloje gjenitalet e femres, aq me teper kur behet fjale per bashkeshortet, motrat,... Vrasin ne emer te nderit, prototipe totalisht te palatuar, qe s'arrijne te dalin jashte kornizave sociale qe i ka trasheguar i ati.

Nuk vrasin ne emer te nderit, se vetem nder nuk kane. Vrasin se dikush tjeter ja ka rembyer ate placken. Per keta lloj njerezish (meshkuj) femra eshte placke dhe njerez jane vetem meshkujt. A e di ti moj e fresketa vese qe edhe kur keta trima hakmeren ta zeme per motren e tyre qe pati maredhenje me nje mashkull tjeter, e bejne jo per te ruajtur nderin, por thjesht se placka qe kishin planifikuar ta shisnin (martonin) gjetke ju perdor pa lejen e tyre nga nje tjeter. 

Nuk vrasin ne emer te nderit, se vetem nder nuk kane

Pikerisht. Nuk vrasin per nder por ne emer te nderit. Diference e madhe ketu. Pra ky perdor nje dhemb te prishur ne shoqerine shqiptare, demek ate qe po mbron nderin, per te ligjeruar nje krim bazuar ne ndjenja posesiviteti. Mirepo kush ju servir ate ligjerim moral? Ate ligjerim moral jua ka servirur shoqeria moraliste, nje shoqeri e mykur ne fushen e te drejtave te femres e cila ulte koken para femres te vrare ne turp dhe i ati nje-vaginal.

 

plotesisht dakort vesa.

" A e di ti moj e fresketa vese qe edhe kur keta trima hakmeren ta zeme per motren e tyre qe pati maredhenje me nje mashkull tjeter, e bejne jo per te ruajtur nderin, por thjesht se placka qe kishin planifikuar ta shisnin (martonin) gjetke ju perdor pa lejen e tyre nga nje tjeter. "

Te lutem, mos ta ekzagjerojme,Ok

I fute te gjithe ne nje thes

A.R. duhet te kuptosh se ky diskutim me vesen nuk lidhet shume me ngjarjen ne fjale. Thjesht kemi mare spunto dhe po diskutojme per mentalitetin e mashkullit shqiptar, dhe jo te te gjithe meshkujve. Prandaj mos na keqkupto.

Edhe ketu me ngjane sikur hidhemi ne konkluzione pa e ditur c'ka ndodhur. Mbase ata ishin ne open relationship (sic ju pelqejn shume juve andeja nga perendimi) ose kishin nje dashuri teper te forte (me e forte nga Romeo dhe Juliet), ose  te dya bashke,  dhe ai mjeku e kishte abuzuar seksualishte gruan nga gje kishte pare nje film porografik me infermier.

Nuk mund te dalim me konkluzione as per barbasizm e as per seksizem, as per pasiguri jetese pas ditur faktet me bazike!

Ky lajm tek peshku vjen per ti bere ngushullime familjes, per te thene te lumte o mos te lumt pushka, te lumte o mos te lumt k...!

Deri diten qe te marrim vesht, se per vdekjen e infermieres ( vet'helmuar sipas lajmit) ka pasur padi, hapje hetimi.

Kur te marrim vesht keto lajme mund te komentohet se kush eshte Shqiptari e Shqiperia.

Nuk e kuptoje pse duhet ti marresh jeten atij tjetrit, cilado qofshin arsyet. Ne shqiptaret jemi njerez gjaknxehte dhe pike. smiley

Jame i sigurte se shume njerez mund te vehen ne kete pozicion, si shqiptare dhe si gjermane.

 Ne fakt djema, policia , ne te tilla raste perdor termin; Motive te dobta, siç perdor shprehjen tjeter; Motive banale,  kur vriten per sharje,  dhe me duket se nuk e ka keq perdorimin e termave te tilla, sepse policia nuk mund te thote u vra per seksin qe ka bere, apo u vra se e shau vrasesin, sepse njerzit pastaj do te thone jo-po si qe muhabeti, si e q.. , si e shau, çfar i tha etj. Percaktimi qe policia i ben vrasjeve per njoftim (jo per hetim) publik, mua me duket shum i drejte/sakte.

Tani ky vrasesi paska thene sic me le kalamajt rrugeve , po ti le e une ty, po harron se i la pa familje fare , nena i ka ik te shkreteve ju iken dhe bab ne burg iku nje familje.

Mund te kishte gjetur zgjidhje te tjera sesa ta vriste dhe kshu publikisht.

Nejse nderi u vu ne vend.

Vet u dorezua nje krim me paramendim.

Kohe te keqija per KURVARET kujdes kur shkoni me gra te martume se do hani plumbin.

 

aresyet e Aliut nuk jane per motive te dobeta, por hetimet jane te dobeta...

efekti anesor i fotsksines si gjithmone...

eh se keto ngelen duke denuar qe i denofte zoti keto halebake pushtetare e halebake njerez!!!!

Ka qene nje artikull ketu te peshku i pronarit a redaktorit te nje gazete qe premtonte se nuk do i dedikonte hapesire aq te madhe, dhe konstante (si me pare) kronikes se zeze.  Mesa mbaj mend, shume thane bravo. 

Nuk e di perse ky lajm eshte ne krye te faqes te ppu-s. 

Gjithashtu, po t'i hedhesh nje sy Shekullit, sikur jepet pak me ndryshe rrjedha e ngjarjeve. 

Ngushellime familjeve dhe sidomos jetimeve. 

eh moj monde,

tani sapo dha fiks fare, emisioni famekeq i top channelit, nje kronike nga nje aksident, per te tregu sa vonon ambulanca te vije.

dhe jepte pamje robsh te vdekur ose duke vdekur ne nje aksident automobilistik.

me tu hap barku monde e mos me fjet 3 net. mendo njerezit me kalamaj neper kembe para TV ne kete ore smiley

Shiko tushe, nuk e kam pare emisionin, dhe nuk e di sa "graphic" ishte.  Si problematike ia vlen te trajtohet.  Ndersa per nga niveli i "dhunes" (ndjese ketu se s'po me shkon ne mendje fjala e sakte) patjeter qe duhet te kihet parasysh orari qe jepet. 

Fiks Fare jeton per momente te tilla. Ata ju behet qejfi kur ambulance vonon, se beje ndonje pare me shume. Emision me te degjeneruar ralle shikoje. Sikur nuk i dime veshtirsirat ne shqiperi, na duhen dhe dy karagjoze te bejne ndonje pare me shume me ato veshtirsira.

Opozite e keqe dhe media edhe me te keqija. Keto jane krime qe rendom ne gjuhen e policise thirren "per motive te dobeta" dhe besoj qe perbejne numrin me te madh te vrasjeve qe ndodhin ne Shqiperi. Jane krime qe edhe policia nuk ka se si t'i parandaloje pasi jane gjera casti, emocionesh etj.

Ndersa per kontroll ne dyert e spitaleve, kjo eshte brockulla e rradhes qe leshojne mbeturinat e opozites dhe jo vetem, pasi edhe ne perendim, po te duash te hysh me arme ne spital, hyn pa probleme, nuk te kontrollon dikush.

Ky eshte problem social. Eshte problem qe prek te gjithe shoqerine, d.m.th. shkaqet qe cojne ne keto akte. Prandaj edhe media nuk duhet te ju beje publicitet; te raportohet pa buje pasi mund te kete atje jashte edhe njerez te tjere qe kane te njejtin problem apo gjendje emocionale.

Ende ekziston kjo "vrasje per motive te dobeta" ?

Cfare paradoksi !

Ne nje shtet qe nuk ekziston denimi me vdekje, ka kod penal ku parashikohet "vrasje per motive te dobeta".

Dielli eshte dashnorja e Henes.

Tek PPU e paska sjelle njeri qe ka pasur edhe kritika per mediat qe benin pikerisht kete qe ben ky. Interesante ee? Ehh, si i deformon ca njerez kjo politika!

Per beqirat speaker te peshkut po  shkruaj sesi shteti ruan shtetasit ne Evrope apo edhe ne Ameriken e xhibo arrixhiut.

1) Spitalet nuk jane disko/restorante por intusticione te rendesise se vecante dhe me interesa jetike. Si te tilla trajtohen ne menyre te vecante edhe cdo mase eshte e justifikueshme nese ky intusticion ndihet ne rrezik.

p.sh. ne Angli para disa koheve u be problem dhuna e ushtruar ndaj infermiereve ne spital nga te piret dhe te droguarit. Reagimi eshte i tille qe gjate oreve te nates ne spital ka security me jelek anti-plumb/thike dhe me ligj  te ri mjeket kane te drejte te refuzojne ndihme nese ndihen te kercenuar.

Ne Amerike ne ER ke polica me arme ne breze sidomos ne spitalet e California. Edhe s'ta kursejne plumbin kokes!!!

2) Nese nje doktor kryhen/krijon marredhenie intime me paciente ose koleget largohet nga puna ne Evrope & Amerike!! Kjo gje eshte ne kontrate te punes dhe ndihmon si doktorin ashtu edhe edhe ata qe jane ne duart e doktorit.  Nese do te ndodhte kjo praktike ne Shqiperi nuk do te kishte ndodhur vrasja ne spital. Kuptohet nese supozojme qe ky ishte motivi i dobet qe solli vrasjen!

Si perfundim ne shqiperi problemi eshte se nuk ka spitale po godina disa te reja , disa te vjetra qe quhen spitale! Duhen mbyllur urgjentisht!

 

Nese keni deshire ne mund edhe t'i bejme nje peticion qeverise te ruaje grate e miletit se mos po mpleksen me koleget e punes.

Ne Angli e Amerike, ne spitalet e ketyre dy vendeve kam hyre dhe dale dhe e them me siguri te plote qe nese do te kisha ndonje mendje te keqe, do te kishe bere namin, me arme zjarri apo te ftohte.

Ja nje budalla me siper jep argument kunder vetes. Ne Angli, ka pasur dhune ndaj personelit mjekesor nga te piret apo te droguarit. Dhe ku se? Ne Angli.

Edhe ne spitalet e Shqiperise ka security. Jane punonjesit e policive private qe ruajne aty, por kjo ngjarje do te ishte veshtire te parandalohej edhe po te ishte blinduar spitali, pasi nuk e di njeri se cfare ben dikush pa as me te voglin informacion.

Budallai me siper, qe enderron kohen e xhaxhit, per nje gje ka te drejte, duhen ashpersuar rregullat disiplinore per mjeket qe mund te kene probleme te kesaj natyre me koleget, megjithese pak ka gjase te diktohet kjo, pasi shumica ndodh me pelqimin e te dy paleve.

  1. Vritet mjeku brenda në spital, autori në pranga. Institucionet dënojnë vrasjen

Ja, zgjidhni ju nje variacion:

  • Nje person vret me arme zjarri mjekun brenda ne Spital.
  • Brenda ne Spital vritet nje Mjek me pistolet.Vrasesi arrestohet.
  • Nje mjek gjeti vdekjen nga pistoleta e  nje person i cili me vone u arrestua nga policia.
  • Mjeku radiolog u godit per vdekje me pistolet nga nje person i cili u arrestua nga policia!
  • Vritet me pistolet brenda ne Spital mjeku kardiolog!
  • Pistoleta godet brenda ne Spital nje mjek radiollog.Autori arrestohet.

 

Kot me tej autori  zgjatet,e zgjatet...,me kaq sa eshte shkruar me siper, mundej edhe te mbyllej  ky lajm.

Gafa.

Policia në vendgjarje dyshon se ngjaja ka ndodhur per motive te dobeta.

Policia Pasi ka dëgjuar dëshminë, doli ne konkluzionin se vrasja ka ndodhur për motive të dobëta dhe jo per shkak te profesionit te tij si mjek.

.... vete Poilicia dyshon,pastaj papritur del ne konkluzion nga te deshmitaret ne rruge,dhe ne rruge percaktohet dhe motivive te dobta dhe jo per "shkak te profesionit"!!!!!!!!!!!!!!

 Ku i degjoje deshmitaret policia ne rruge?!!!!!!Ku percaktohet faji i nje krimi ne rruge?

Per mendimin tim shkrime te tilla konfuzojne lexuesin dhe bejne nje informim te shemtuar te ngjarjes,qe lexuesit nuk i intereson.Cfare i intereson lexuesit eshte arrestimi i vrasesit..,dhe mundesisht se cdo te behet me tej me te.

Se cdo krim qe te kryehet, do nje kohe te sqarohet.,shkrimi i djeg kohen e hetimit gjykimit dhe e jep ne vend ne second"motive te dobta!!!!!!`

Une nuk jam gazetar por mund te kuptoj se ky shkrim ka dhene nje lajm jo profesional.,thjesht uje te turbullt!

 

 

 

 

 

 

O beqir lexo me kujdes.. U be problem para disa koheve..Sot nuk eshte problem.. Por jo se nuk ndodh dhuna.!

Dallimi beqir eshte te Shteti ne Angli qe merr masa per te mbrojtur shtetasit e vete. Ky eshte dallimi qe ndan beqirin e shqiperise te vrase mjekun brenda ne spital nga beqirin anglez qe jo vetem arme zjarri s'ka ku te gjej por edhe me shume fjale ka sesa vepra... E kuptove beqir!!! 

p.s. vetem nga ty po lexoj qe edhe ti thuash kujt budalla, por edhe ti japesh te drejte.

 p.s. 2 Ky ministri i ri i shendetsise dini gje nga behet ??? Do dale te jape ndonje deklarate? Ja edhe nje ndryshim tjeter beqir per ty!

Bedrije thote:

Por sme duket nai qamet i madh, duke ditur problematikat dhe % e njerezve te armatosur ne shqiperi.

Tushe, ta zeme se vume "metal detectors" ne te gjitha spitalet a shkollat a vendet publike ne Shqiperi, bazuar sic the ti dmth ne problematikat* dhe perqindjen e njerezve te armatosur*.  Mund te jete nje "zgjidhje" afatshkurter, por e kushtueshme, dhe mbi te gjitha nuk siguron eleminimin e krimit.  Per me teper, cfare imazhi apo cfare mesazhi do percillnin keto "masa sigurie"?  

Ne US, po ke ate mendje, shkon ne ER me arme dhe merr ne qafe mjeke e paciente bashke.  Po ashtu dhe brenda ne spital neper dhoma.  Ke te drejte kur thua qe u duhet dhene ndihme psikologjike familjeve apo njerezve qe kane kaluar tramua te tilla, si vetevrajse ne familje etj.  Sherbime te tilla sociale, fatkeqesisht jane drite larg ne Shqiperi.  Megjithate, edhe keto nuk kane garanci.  Studenti i Virginias kishte bere gjithe ato teste dhe vizita, dhe perseri ...   

 

** problematika (a nuk vrau njeri ne Itali para ca kohesh, gruan qe do e divorconte ne sallen e gjyqit ... ky rast lidhur terthorazi) dhe perqindja e njerezve te armatosur nuk besoj se zgjidhet me "metal detectors." 

O Monda te keqen mos u be pre e beqirave te peshkut..

Po nese do te besh krahasime me Ameriken moj xhane te behen njer spitalet si te amerikes se pastaj flasim.. Pastaj ne 3 milion edhe bejme krahasime me 330 milion popullsi me lloj-lloj race brenda.. eshte budallek tani te marresh si baze krime mjaft te rralla edhe per ameriken vete edhe te justifikosh keto qe ndodhin ne shqiperi. Pse hera e pare eshte? Pse kujton se do jete hera e fundit?

Po pse se krahson me fqinjet e tu njer ti? Me Greqin,Italin,Kosoven,Maqedoni,Mal I Zi???? A ka vrasje andej te tilla?

Une krahasimin e solla sepse ishte prure me lart.  Dmth ishte replike.  Ne Itali dhe ne Greqi nuk kishte "metal detectors" ne spital, te pakten ne ata qe vajta une. 

Prandaj te them qe kjo puna e "metal detectors" sikur s'me duket zgjidhje. 

Duhet shqyrtuar kendveshtrimi, ky krim duhet trajtuar si rast i vecante?  Apo si tregues i nje problematike apo tjetre?  Pergjigjet ndryshojne.

PS: Liqen, secili/a ka mendimin e vet.  Nuk po ndajme as tokat e as pronat e beqirit a te peshqve.  Mjere jetimet e ata qe iken, pa ne muhabet po bejme. 

e dashur ,

"metal detector" nuk rregullon gje ne shqiperi se nje % e konsiderueshme e kane koken e deformuar dhe si rrjedhoje na bie alarmi ore e minute!

Une them te mbyllen fillimisht..edhe me pas te punohet ne ri-hapjen e spitaleve te verteta!

Liqeno, edhe ti me terap(q)ine e shokut??? Ti sikur ke qene me "social" mer daj... nejse

Pacienti eshte i vdekur para nesh, eshte e kote te mbash me kolpo ne kraharor se mos i kthehet frymarrja..

o monde,

se u duk sikur une po i mshoja metal detectorit me zor, se me futen ne kurth smiley gjibat me hubirneket smiley

Une e thashe midis fjaleve, dhe thashe qe 'sikur dhe nje metal detector'....te vendosej etj etj .  As me shkoi nder mend ta konsideroj si opsion serioz. Fokusin e kisha tek siguria dhe perceptimi per te ne spitale.

Pra, dhe njehere,  spo them se zgjidhet me metal detector. Por duhet bere dicka per sigurine. Vertet ndoshta ne asnje spital ne bote mund te mos kete te tille. OK, por krahasimet duhen bere pastaj nje me nje, per elementet e sigurise, per te cilet une sjam eksperte, ama kshu shpejt e shpejt, me shkon ndermend, elemente si sistemet e alarmit, sistemet e sigurise, shpejtesia dhe mundesia per te lajmeruar policine ne rast nevoje, daljet e sigurise, ambjente te kontrolluara me sisteme access control, recepsione qe i japin nje sy, kamera qe regjistrojne etj etj. Pra, spitalet qe thua ti, skane metal detector, ama....besoj se ndryshojne rrenjesisht nga tonat  ne elementet e tjere te sigurise.

Perfundimisht se me duket se ndolla kot me kot nje debat pa buke per metal detector, dhe njehere, e thashe si nje gje qe me erdh nder mend dhe nuk thashe qe duhet me  doemos me i pajis spitalet me to okkkk ?????

smiley

bedrije , une nuk e kuproj se si kerkon qe , kriminelet me bluza te bardha , ti mbroje shteti ?!

Pse ne shqiperi nuk futet dot fryma e denimit te krimit ?!

Nuk e kuptoj qe njerez me intelektin tend te anojne nga kjo ane !!

Po me zhgenjen jashte mase , kam ndjekur here pas here mendimet e tua dhe vertet ky i kesaj teme stonon .

Rezignata

 

Na shprehun të ngushlluem gjetme në vaj...Mjerimet i mormë në pajë
Me jetë... se kjo botë mbarë
ndër gji t'Univerzumit asht një varrë,
ku qenia e dënueme shkrrahet rrshanë
me vullnet të ndrydhun në grusht të një vigani.
Një sy i stolisun me lot të kulluet së dhimbes së thellë
ndrit nga skaji i mjerimit,
e kaiherë një refleks i një mendimit të hjedhtë
veton rreth rruzullimit
shfrimin me gjetë mnis së vet të mnerëtë...
Por kreu varet, syn' i trishtuem, mbyllet
e nga qerpiku një lot i kjart' shtyhet
rrokulliset nga ftyra, bie në tokë e thrrimet,
e ndër thrrimet e vogla të lotit ka një njeri lindet
Secili prej tyne n'udhë të fatit të vet niset
me shpresë në ngadhnim ma të vogël, përshkon të gjitha viset
kah rrugët janë të shtrueme me ferra e rreth të cilave shifen
vorret të shpëlamë me lotë e të marrët që zgërdhihen.

 

Migjeni.

Atdheu im ka vdekur
ata e kane kallur ne zjarr
jetoj ne token time amtare
fjalen

Rosa Ausländer

Situatë migjeniane! Sapo më ra ndër veshë zotëri, këtë mendova, situatë migjeniane, të gjithë ata (gazetarë, spektatorë, dëshmitar), ne (që jemi në hatlla, që themi ato që dimë, por nuk dimë ato që themi), i ndjeri, e ndjera dhe i burgosuri.

PS: Më falni, disave mund t'i duket cinike dhe mbase është megjithëmend cinike ... apo ndoshta thjesht nuk është momenti apo vendi për ta thënë, por unë kurrë nuk kam dëgjuar për histori tjetër që të ngërthejë në subjektin e saj, treçerekun e temave të letërsisë: dashuri, xhelozi, helmim, vrasje, vetvrasje, abuzim me detyrën, jetimë, pendim, dorëzim, burgim, opinion publik që dënon, kritikon, pushtetarë që mbajnë qëndrim.

Me e mira eshte
te mesosh ne kohe te falesh
te tjeret ne fillim
veten te fundit

Me e mira eshte
te mesosh teper vone te gjykosh
por nese duhet vertete :
te tjeret ne fund
veten te parin.

Stig Dagerman - i vetemballosur.

Bere mire qe shtove dashurine - qe nuk e shoh kurrkund ne rreshtat e lajmit - si nevoje per te humanizuar nje krim qe perndryshe do te ishte dicka e ftohte dhe e shemtuar. 

Ktyre rasteve nuk ke ca ti besh. Vrasesi mund fare mire te kishte lene takim mjekesor per te fituar akses brenda spitalit. Ca do besh tani, do kontrollosh gjith robt qe hyne e dalin ?

Ktu njerezit nuk shohin dot pertej inateve apo favoreve politike dhe politizojne edhe pordhen me te vogel.

Asnje nuk meriton vdekjen, cfaredo qe te kete bere dhe si do qe te jete si individ, as autori i krimit ne fjale.......... ai meriton me keq, te kalbet ne nje qeli gjithe jeten me ndjesine qe prej andej do mund te dali vetem ne nje kuti druri.

Ngushellimet e mija familjes!

Ajo qe me beri pershtypje nga kjo ngjarje (gjithmone sipas asaj qe degjova tek lajmet e Top-it te ores 3 mbasdite) ishte prononcimi i shpejte/menjehershem i Ministrit te Pare dhe Presidentit, te cilet kerkonin nga drejtesia denimin maksimal te vrasesit, per vrasjen me paramendim te mjekut ne detyre.

Pra pa u zbardhur mire ngjarja, per te qene brenda normave te pranuara nga opinioni publik, kreret e shtetit prononcohen si te ishin papagalle.

Ne radhe te pare mjeku nuk u vra per shkak te detyres se tij si mjek, por per ceshtje pidhi.

Ne radhe te dyte, mesojme se perpara disa muajsh gruaja e vrasesit qe punonte ne po kete spital ka vrare vehten. Dyshohet qe vetvrasja te kete ndodhur per tradheti bashkeshortore me mjekun viktime. Pra pa arritur ne perfundime te plota per motivet e vetvrasjes se gruas infermiere, nuk mund ti behet presion drejtesise per denim maksimal. Mundet qe ne motivet e vetvrasjes se gruas te kete gisht edhe mjeku; ne kete rast, vrasesit mund ti njihen edhe disa rrethana lehtesue. 

Ministri i Pare sebashku me Presidentin hije, do te benin mire qe energjite per ti bere thirje drejtesise per denime maksimale, ti shfrytezonin per ceshtje shume me te rendesishme sic eshte ajo e Gerdecit. Por ne kete rast, te dy keta bura shteti, shprehen jo pa krenari se ne nuk nderhyjme ne ceshtjet e drejtesise pasi jane institucione te pavarura. Po cmutin keni qe fusni hundet tani per denime maksimale, megjithese nuk i dini akoma motivet e kesaj ngjarje civile te rende. Te veprosh me dy standarte sic veprojne kreret e shteit tone, tregon se trashegojne shume tipare tipike per regjimin i kaluar.    

Dmth sipas teje te mos nderhyjne me drejtesine per sa i i perket kti vrasesit dhe te nderhyjne per ceshtjen e Gerdecit ? Dmth problemi jot nuk qenka fenomeni i nderhyrjes ne drejtesi por permasat e krimit ne fjale. Pak si paradoksale me duket mua.

Megjithate jam dakort qe me ate pjesen e pare te mendimit tend, ne vend qe te prononcohen per denimin e te dyshuarit duhet me pare te adresojne parandalimin e rasteve te tilla ne te ardhmen.

Mjekerrruajtes komunisto smiley jam dakort me ty ne kete pike. Ashtu sic eshte e pafajshme per opoziten te vazhdoje te beje politike me gjak njerzish, kot pa lidhje meqe i jepet rasti, po ashtu eshte e pafajshme dhe per qeverine te beje te njejten gje, nqs simbas teje ata kane perdorur termat "denim maksimal" nderkohe qe ngjarja sapo ka ndodhur dhe s'eshte e ditur si qysh tek e pse ndodhi.

Gjithashtu Tushja ne menyre indirekte kerkoi falje per metal detektorat duke e sqaruar kendveshtrimin e saj te pergjithshem, keshtu qe LEAVE TUSHJA ALONE! smiley

Perfundimisht, nese motivet e vrasjes jane krejt ceshtje sociale (pune tradhetish, xhelozish etj) dhe s'kane te bejne fare me profesionin e mjekut, duhet pranuar si dicka e tille. Dhe ne kete pike as qeveria as Perendia s'ia ndryshon dot mentalitetin njerzve brenda dites apo brenda 2-3 viteve.

Masat e sigurise ne pergjithesi qe thote Tushja jane teme me vete, por ne kete rast sic thame s'do ta shpetonin doktorin, pasi ja do e vriste jashte spitalit ai, se vrasesi e kishte ndare mendjen qe do e vriste dhe do dorezohej ne polici. Me keto vendosmeri dhe paramendime askush s'e ndalon dot askend, as ne Shqiperi as ne Amerike, pa ditur me pare ca ka ne mendje ai.

Por e dashur Tushe, meqe merr shkak nga kjo ngjarje e vecante per te ngritur nje problem me te pergjithshem, ne kete rast me shume do ja vlente te diskutohej per amoralitetin dhe mentalitetin e njerzve sesa per kamera e menyra sigurie ne pune, pasi shkaku eshte dicka e tille dhe motivet jane personale, e s'kane lidhje me vendin e punes, qe ne kete rast qelloi qe ishte spitali. Kudo qe te punonte personi qe qellon qe eshte doktor, prap do ta vriste ai. Dhe mbrapa bythes se Sales po te punonte, do e priste kur te vinte ne shtepi e do e vriste.

Keshtu qe u ngaterrove vete, s'te ngaterrova une. smiley

As metal detektor as dyer antiplumb , nuk mund ti ruajn bluzat e bardha nga vdekja . Vetem berja e detyres ne menyre profesionale ( qe momentalisht eshte poshte zeros , duke zbritur me shpejtesi maramendese drejt kafsherise&nbspsmiley , mund ti ruaje ato.

Une do ta quaja gjendjen tragjike nese vrasja do ishte bere per hakmarje per shkak te detyres , sepse nese fillon dicka e tille , do ngelet shqiperia pa koker bluze te bardhe . Sepse jane te pakte ata qe nuk kane vdekur njerez .

 

Sa do qe mundohen te kamuflojjne zerin, njihen.

Eshte i njejti "ze" qe dikur bertisnin se ne perendim njeriu shfrytezohet, e ne Shqiperi jetohet mire, sot thojne te kunderten, ne Shqiperi shfrytezohet njeriu, ne perendim jetohet mire.

Pse njihet zeri?

Sepse nuk ka rendesi ç'fare thote, eshte toanliteti i zerit qe ka mbetur i njejte.Ze xhelati.

Mbi arsyet pse eshte kjo ketu:

Sepse eshte ngjarje e rende. Njerezit zakonisht marrin pjese aktive ne tema si keto. Duket se ka nje gati nevoje per tu shprehur ne lidhje me tema te prekshme si kjo. Ne mendimin tim nevoja per te folur duhet permbushur, sepse eshte nje menyre sesi ngjarja sintetizohet ne ndergjegjen kolektive.

Nuk eshte vrasje politike, as nuk ka pse bie ne nivel te diskutimit politik (ne kuptimin e rendomte te ketij). Nuk ka te beje asnje parti me kete.

Kjo eshte nje ngjarje deri diku e rendomte ne Shqiperi, vrasje per xhelozi... Pervec kesaj une ve re se njerezit kane opinione shume te forta pro dhe kundra mjekeve.

Valle do shpreheshit ne te njejten menyre  nqs viktima nuk do ishte i profesionit mjek?

 

U bashkua kompania e "meshoji meshoji se i meshoke bukur".

Nje francez vret te shoqen, bashke me kater femijet, bam bam bam bam bam !

Te nesermen, ketu tek peshku, kjo komentohet : i çmenduri !

Te pasnesermen, nje shqiptar vret te shoqen, bashke me kater femijet, bam bam bam bam bam !

Nje dite me pas, ketu tek peshku, kjo komentohet : vrasesi eshte nje qe ashtu e ka edukuar i ati, ashtu i ka thene kanuni, ashtu jemi ne, ashtu eshte Shqiperia, ashtu jemi te qelbur, dhe bla bla bla bla !

Pastaj, pas diskutimeve, secili turirin ne sahan te supes, groshe vendi me salce domatesh. Mbllaç, mblluç, mbllaç, mblluç.

___________

Po si nuk ia jepni njehere rendesine individit, kete bej habi. Gjithmone, kafazin gati : ai eshte shqiptar, ai eshte malok, ai eshte fanatik, ai eshte partiak, ai eshte keshtu e ai eshte ashtu. Dhe asnjehere nuk thuhet qe ai eshte nje individ qe duhet pare si i tille.

Ca qelbesira ketu, jam i bindur se nuk jane qelbesira ngaqe do ta kishin ne gjak qelbsirllekun, por thjesht ngaqe kane zgjedhur vete te jene qelbesira.

Ngushellime familjes.

 

Se mar vesh ca keni ju peshq.

 

Z_ti ju rujte!

une do thosha se, njerezit qe jane te pakenaqur ne jeten e tyre te perditshme, vetem vrere nxjerrin per cdo gje

Pse kaq reklame ketij akti ketu ne PPU, duke ju dhene faqja kryesore? Kontributi per "Sintetizimin ne ndergjegjen kolektive" mund te behet ne menyre prudente, nese ka ngelur per t'u bere nepermjet "nevojes per te folur dhe qe duhet permbushur". Mund te ishte zgjedhur nje vend me anash, mund te vinte ne forme analizash nga njerez profesioniste etj.

Dhe tek e fundit, "sintetizimi ne ndergjegjen kolektive" ndodh shume ndryshe, aspak ne bloge interneti, por ne vatra familjare, ne kafene, ne ambiente pune etj.

Ku eshte e mira publike ne kete rast publiciteti te tepruar ndaj ketij rasti? A nuk mendoni qe ka njerez qe mund te ndikohen nga lajme te tilla? A nuk e kuptoni se debati mund te perdridhet ne lloj-lloj arsyetimesh dhe te thuhet qe i lumte dore atij qe e ka bere kete? E dini ndikimin qe ka kjo, vecanerisht tek njerez qe kane probleme te tilla?

Po une e di se te kthehesh nga Amerika dhe te te humbase partia nuk eshte dicka fort e kendshme, por te pakten mos mohoni veten ne ato qe keni thene dikur.

P.S. Kjo eshte per Liqenin e Anglise, meqe e paskan fshire ate shqip: "The greatest lesson in life is to know that even fools are right sometimes" Winston Curchill

Yes zedhenes, but only sometimes, like this one you just wrote.

Mire bejne, biles sa me shume te flitet per tema te tilla aq me mire per shoqerine tone. Natyra e krimit eshte shume e shemtuar. Eshte nje fenomen qe nuk duhet te ndodh.

Shoqeria shqiptare duhet te emancipohet, ne menyre qe te jete shoqeri  me gra me te lumtura, me motra me te lumtura, me nena me te lumtura, me bashkeshorte me te lumtura, me femij me te lumtur, me familje me te lumtura, qe sjellin edhe nje shoqeri me te begate.

Dashuria nuk mund te jete me teme tabu ne Shqiperi, ajo ndodh. Jemi njerez, duam, duhemi, ndonjehere edhe dorezohemi perpara epshit, gabojme, por kjo eshte jeta, ka gjithmone nje rruge tjeter nqs nuk te pelqen bashkeshorti/ja, nuk ka perse te perfundoje ne tragjedi.

Qe heren tjeter dikush te mendohet 100 here perpara se te kryej nje krim te tille, sidomos kur eshte nje femer ne mes, sepse do ta gjykoj e gjith shoqeria.

Une kam qene gjithmone i mendimit se te gjith ata qe kryejne krime kunder apo per shkak te femrave duhet te vendosen nen dritene  publikut dhe gjyqit moral shoqeror, derisa te behet kulture. Femra nuk eshte prone.

Ti spiqer shume here sjell argumenta mjaft bindese, dmth e ben mire punen e PR-it per Berishen dhe qeverine. The me lart qe eshte ceshtje sociale etj, ashtu eshte. Po e 10t komplet me pas, se nuk e ruan sensin e mases dhe e tradheton veten, dmth ja ul vleren dhe PR-it qe ben, se dekonspirohet. smiley

Ne nje teme tjeter e sulmoje dhe ofendoje personalisht Bleten pse nuk ishte pro Berishes, tani e kape personalisht me Blendin pse e solli artikullin tek faqja kryesore. E qelb me nje fjale.

Tani dhe ne e kritikuam qe u vu ne krye ky artikull, po pse duhet ta kthesh ne shpoti personale muhabetin? Vertet prandaj e solli Blendi artikullin ketu se u deshperuar nga humbja e PS dhe nuk kthehet dot me ne Amerike se s'ka me pampor?

Pastaj ankoheni pse ju fshijne komentet.

 

P.S. Ej juve te tjerit melankoliko-feministet, ca lesh dashurie mer yahoo se na habitet? Se pari s'dihen rrethanat tamam, se dyti seksi s'eshte = me dashurine. Prisni njehere para se ti shkruani baladat romantiko-epike mbi kete ngjarje se morret dhe juve kot si GSH.

nuk i di ca pune ti o xhib. Une s'po bej asnje lloj PR-i vetem po them ate qe mendoj, si per aktin kriminal ashtu edhe per vendin e ketij lami ne PPU.

Kundershtimi im eshte se ca njerez (ja pa emra) e kane hallin qe te perdorin te tilla ngjarje per te perhapur nje mjegullnaje pasigurie ne Shqiperi. Dhe sigurisht kjo behet per arsye politike dhe jo per aktin qe ne te vertet ka te beje me te gjithe ne, pra shoqerine.

E kemi thene edhe here te tjera qe ai qe vret per ceshtje te tilla, eshte ne njefare menyre edhe ai viktime dhe thjesht ngreh kamzen e armes, vrasesi i vertete eshte opinioni i rendem i lagjes, fshatit, qytetit, farefisit etj.

Kundershtimi im eshte se ca njerez (ja pa emra) e kane hallin qe te perdorin te tilla ngjarje per te perhapur nje mjegullnaje pasigurie ne Shqiperi. Dhe sigurisht kjo behet per arsye politike dhe jo per aktin qe ne te vertet ka te beje me te gjithe ne, pra shoqerine.

Po mire mer dakort, dhe une qe s'jam i brendshem ne qarqet politike si ti apo disa peshq te tjere, qofte te majte apo te djathte, e kam thene kete kritike per mediat e Edi Rames, dmth per kronikat e zeza, sidomos Shekulli qe eshte nr 1 ne kete pike, dhe GSH nr 2 mbas Shekullit. Dhe s'jam i vetem se shume te tjere e kane thene kete.

Po te kishe thene kete qe the ne vend te asaj tjetres, do ishte ne rregull, per mendimin tim. Mos e kthe ne ofendime dhe sulme personale, se tek e fundit dhe sikur te jete e vertete qe Blendi e paska sjelle ne krye kete artikull me kete qellim si thua ti, kjo se pari eshte akuze e rende, dhe se dyti s'ka si vertetetohet, pra eshte spekullative. Plus qe mund te mos jete aspak e vertete, dhe atehere eshte e padrejte, pervecse spekullative. Prandaj thashe, mos i bej gjerat personale.

Tani sido apo cfaredo qofte qellimi, shikoje dhe nga perspektiva e tjetrit. Meqe ai apo dikush tjeter e ka bere emrin e vet publik mos te perfitojme dhe tia mbeshtjellem me ca te na vije, se na shane apo sulmuan perspektiven tone politike apo dicka e tille. Kritike po, ofendime dhe sulme personale jo.

Une keshtu e gjykoj.

ca lesh dashurie mer yahoo se na habitet?

 jo mor jo, ne nuk dime gje ... 

por fakti eshte kryer, dhe koha nuk kthehet mbrapsht, e s'mund te dime se cfare ka ndodhur brenda trekendeshit dhe fundja nuk na intereson ta dime. Sic ka permendur dikush ketu, po t'i zhveshesh nga te gjitha gjerat e teperta ata s'jane vecse njerez, historia eshte e tyrja, dhe zgjedhjet qe kane bere jane po te tyret (na pelqejne/s'na pelqejne ne), dhe ne teorikisht nuk duhet te ndihemi te kercenuar. Por meqe frika nga terri eshte e forte, te gjithe duam t'i gjejme nje fill arsye (te paqene) historise se servirur. Disa prej nesh luajne detektivash, ca te tjere fantazojne perralla romantiko-dashurore-feministe (pse feministe?!), e ca te tjere kane te drejten e tyre me pyet veten e te tjeret se pse eshte femra ajo qe del me e palare nga kjo histori ... it's all good! ketu me te nderumit jane ata qe po merren me rreshtin e fundit te lajmit (seriozisht e kam kete) Rspkt

Bere mire qe shtove dashurine - qe nuk e shoh kurrkund ne rreshtat e lajmit - si nevoje per te humanizuar nje krim qe perndryshe do te ishte dicka e ftohte dhe e shemtuar.

sogladyouremine, në një popullatë si jona, ku dashuria shprehet me fraza nekrofilie si "vdeksha për ty", "do vdes të jesh imi/imja", kjo ngjarje përbën (absurdshëm) rastin më të mirë për të folur për një nga tregimet më të bukura të Markezit: Kronikë e një vdekjeje të paralajmëruar, dhe më konkretisht për Anhela Vikarion, i cila është në shumë mënyra, personazhi kryesor i tregimit. Edhe këtu në fakt, personazhi kryesor (kujdes, nuk po them "përgjegjësi&quotsmiley për të cilin u shkatërruan jetët e këtyre dy burrave është e ndjera, që iku duke e marrë të fshehtën me vete në momentin që,pa shumë ceremoni, vendosi të pijë helmin e minjve.

Anhela Vikario, e cila si në tregimin e Markezit ashtu edhe në këtë tragjedi, është e vetmja që nuk del në skenë dhe e vetmja që e di vërtetë nëse kanë ekzistuar ato motivet e dobëta ose jo, që të parën e bënë të humbasë virgjinitetin dhe të dytën të shkelë, akuzueshëm, kurorën.  Ana tjetër e tregimit është Santiago Nasar. Në fjalë të tjera, një i pafajshëm. Këtë implikon fuqimisht Markezi në tregim. Si vëllezërit Vikario që mbrojnë nderin e nëpërkëmbur, në këtë tragjedinë tonë, mjafton burri - të cilit disa komentues këtu më sipër, i dhanë më shumë të drejtë madje seç ai i dha vetvetes, duke qitur pistoletën kolumbiane për të shpuar kafkën përkatëse. Me ndryshimin përkatës: 2 me 1 - burri është i gjallë, këta dy të tjerët, të vdekur. Markezi përmend shpesh përgjatë tekstit, se vëllezërit Vikario janë njerëz të mirë. Ata nuk e vrasin Santiagon në inat. Ngjarja shpaloset brenda disa orëve. Qyteti ndahet në njerëz që e dinë se ç'do të ndodhë dhe ndjejnë se duhet ta ndalojnë ngjarjen, në njerëz që kujtojnë se vëllezërit tallen dhe në figura autoriteti (polic&eumlsmiley të mefshët që lejojnë ngjarjen të ndodhë. Pranimi i  heshtur prej qytetit i nderit dhe kodeve të gjinisë brenda shoqërisë së tyre, në fakt e pranon vrasjen.

Në këtë tragjedinë tonë, kemi përpara nesh një burrë, i cili në vend që t'i fashitet zemërimi - tashmë gruaja e ka vrarë veten, ajo është zhbërë - nuk i shpëton dot fantazmës së saj, me gjasa, akuzuese. Në këto kohë pak mbas të dyzetave, mbase pas një racionalizimi se në fakt gruaja paskësh qënë e pafajshme, se horri i vërtetë këtu ka qenë burri tjetër që i ka marrë nderin, ai awakes before dawn, puts his boots on and takes a face from the ancient gallery. (doors) The face of the killer. Siç edhe u pa nga disa komente, edhe siç them se është komentuar në popullatën tonë e cila përkrah shprehje si "do ta bëj dhe do t'i them burgut hapu!", kjo vrasje për nder merr një lloj legjitimimi. Pah, ç'janë këta njerëz, një mjek me një infermiere, gruaja e martuar, burri i martuar, nc nc nc, mirë ia bëri, nuk durohet, të të prekë gruan tjetri, vrite më mirë, i them burgut hapu (lexo më sipër) ... duartrokitje nga salla.

Ç'mendon Markezi mbi drejtësinë e humbjes së virgjinitetit nga Anhela Vikario? S'e dimë kurrë. Në fakt, kjo nuk është fare interesante për të. Nëse a ka patur me të vërtetë ndonjë motiv të dobët mes gruas dhe mjekut, nuk duhet të jetë interesante as për ne. Me këtë, nuk ia vlen të merresh.

A mendoni se vëllezërit Vikario e bënë për Anhelën, apo për veten e tyre? Më duket se sapo kam bërë një pyetje me vend.

Në fakt megjithëse për nderin e Anhelës këta burra e bëjnë për egoizmin e tyre, për krenarinë e tyre të lënduar (që nuk pyet as për fëmijët e tyre dhe as për fëmijët e viktimës) ; krenari e cila ushqehet nga mentaliteti impotent i mbrojtjes së pronës-grua. Në këtë shoqëri, ajo hapja e burgut duket aq e kollajtë dhe aq burrnore, virile, sidomos mbi një çështje që kanë rënë dakord të gjithë, punët e nderit.

këto kisha.

Eshte vertete tragjike qe kemi nje shoqeri ku fjala e bukur DASHURI ngre vetulla, skuq faqe e kthen koke !

Si i le jetime femijet e mi, ashtu le te ngelen edhe te tute'. Me keto fjale Ali Lorja 46 vjec i eshte drejtuar mjekut radiolog Fatmir Thaci dhe me pas e ka qelluar.

Sh Spiker POROSIT : "E kemi thene edhe here te tjera qe ai qe vret per ceshtje te tilla, eshte ne njefare menyre edhe ai viktime dhe thjesht ngreh kamzen e armes, vrasesi i vertete eshte opinioni i rendem i lagjes, fshatit, qytetit, farefisit etj.. smiley

Shoku Enver na porosiste se : Ndeshkimi i nje krimi eshte i Lehte dhe ai do behet , por para se te behet ai duhet te bejme pyetjen : Po shoqeria , organizata e Partise Demokratike , Fronti Demokratik , Prokuroria , Lagjja ..  ( e me radhe ) c" bene qe nuk e parandaluan krimin "

E tu shtofshin ditet o xhupkuq qe na e prure edhe njehere te Afert . E ke si shpirt , ne gji e mban per cdo porosi e udhezime qe ja jep smiley

 

100 diskutime per nje teme te tille ; Gruaja e martuar helmon veten se e la dashnori dhe burri vret dashnorin.

Amani more s'keni tema te  tjera per te diskutuar kjo pasa mbetur ceshtja e dites?

Ritet trafiku tek peshku. Varet se per cfare ritet ? smiley

Ne fakt komenti i 100 behet me ket timin qe skam asgje per te thene ne lidhje me kete tragjedi, sado prekese.........

Kjo eshte ajo qe quhet krim pasional.E keto lloj krimesh ndodhin ,kane ndodhur prej krijimit te botes.E nuk hyn as primitivizmi e as egersia shqiptare.Me vjen keq megjithate....viktima qe kane lene pas familje e femije te hutuar e me pasoja per gjithe jeten e tyre.

Nuk eshte krim pasioni jo. Pertoj te shkruaj prap ate qe kam shkruajtur me lart keshu qe po e  copy paste

Qe ka krim pasioni , ka edhe krim mentaliteti, per fat te keq si shqiptar qe jemi, dime ti lexojme keto krime nga pertej perdes. Natyrshem besojme qe jane krime mentaliteti dhe jo krime pasioni, pasi qe te siguroj qe neandertale te tille nuk e dine c'eshte dashuria. Shiko si flet ky me poshte ( ti qish grun tjetrit thote) !! E kupton ndryshimin? ( e pakuptueshme tani por kishte komente te tilla lart, qe shpreheshin shume ndyre per femren e vdekur)

A thua e kapi me zorr ai tjetri. A thua nuk  rane ne dashuri pafajesisht, ose si te rritur qe jane nuk kontrolluan dot ndjenjat per momentin. E kupton se sa femra ne Shqiperi kan vrare veten (sepse jane dhene me mbleseri neper kafshe-njerez qe nuk dine c'eshte femra, nuk dine ta trajtojne dhe ti bejne nje kompliment, nga shpellar qe te ndotin era djerse e qepe nga kilometra larg) per te vetmin faj se jane dashuruar?  E kupton se ne c'gjendje eshte shoqeria shqiptare?

Duhet patjeter femrat te mos pranojne te martohen me neandertalin e rradhes qe ja japin peshqesh, dhe shqipetaret te mesojne se njerez qe shprehen ne menyre te tille ( ti qish gruan tjetrit) duhet te vdesin pa pare p.. me sy.

Lumdrino, sa me ego te fryre dhe konotacion te plote emocional i thoni ca fjale te zevendesuara me pike-pike-pike, xhanem, gati-gati sikur te doni t'i jepni nje force verbale fjales qe s'ju takon. Po t'i hiqje ca elemente pjellurie historise njerezore, mbas ca kohesh ca terma do i barazoje me larjen e dhembeve ne mengjes.

Filmat amerikan kane gjithmon nje perfundim te tille, te pafajshmit gjalle, fajtoret te vdekur, si edhe nje epitaf.

Pika...pika... per edukaten e peshkut.

Fyerjen e larte, ky e dallon?

Là-bas
Tout est neuf et tout est sauvage
Libre continent sans grillage
Ici, nos rêves sont étroits
C'est pour ça que j'irai là-bas

Là-bas
Faut du cœur et faut du courage
Mais tout est possible à mon âge
Si tu as la force et la foi
L'or est à portée de tes doigts
C'est pour ça que j'irai là-bas

Ici, tout est joué d'avance
Et l'on n'y peut rien changer
Tout dépend de ta naissance
Et moi je ne suis pas bien né

J'aurai ma chance, j'aurai mes droits
Et la fierté qu'ici je n'ai pas
Là-bas
Tout ce que tu mérites est à toi
Ici, les autres imposent leur loi
Là-bas
Mais je me perds si je reste là
Là-bas
La vie ne m'a pas laissé le choi
Toi et moi, ce sera là-bas ou pas
Là-bas
Tout est neuf et tout est sauvage
Libre continent sans grillage
Là-bas
Beau comme on n'imagine pas
Ici, même nos rêves sont étroits
Là-bas
C'est pour ça que j'irai là-bas
On ne m'a pas laissé le choix
Là-bas
Je me perds si je reste là
C'est pour ça que j'irai là-bas

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).