Uithers: Respektoni të drejtat e homoseksualëve

Ambasadori amerikan ne Tirane Xhon Uithers bën apel për respektimin e të drejtave të homoseksualëve.

Sipas kryediplomatit amerikan në Tiranë shoqëria përfshi ketu dhe shoqërine shqiptare duhet të shmangë diskrimin ndaj kësaj ketegorie.

Apeli i Uithers u bë gjatë promovimit në Tiranë të filmit ”Milk” i cili tregon historinë e personit të parë homoseksual në Kaliforni.

Uithers vlerësoi dhe vendimin e qeverisë për ligjshërinë e martesave mes homsoseksualëve, ndërsa dënoi vrasjen e transvestitit në qendër të Tiranës.

„Është koha të shmangim diskriminimin e orientimit seksual. Do të ketë shumë gjëra për të bërë. Vetëm pak ditë më parë një transeksual u vra në Shqipëri për shkak të homofobisë.Do doja të përgëzoja kryeministrin e Shqipërisë Sali Berisha i cili ka folur në mbështetje të ligjit antidiskriminim për të drejtat dhe liritë e homoseksualëve.“- tha Uithers në fjalën e tij përshëndetës.

Në aktivitetin e zhvilluar në Akademinë e Arteve ishte e ftuar gjithashtu edhe Ilej Novell, gruaja e parë lezbike që është zgjedhur për herë të parë këtë legjsilature si përfaqësuese në shtetin Masacusets.

Filmi "Milk" tregon historinë e vërtetë të personit të parë homoseksual në Kaliforni i cili u zgjodh kryetar bashkie. Gjatë gjthë kohes ai punoi për të drejtat e homoseksualëve. Ky person është vlerësuar me medaljen e lirisë nga presidenti Obama. Në 11 tetor Amerika do të kujtojë 30 vjetorin e lëvizjes së homoseksualëve.

121 Komente

Amerika, ky mik i madh, qe na do te miren, e na ndricon rrugen smiley

Qe na i di hallet tona me te medha, e i qan bashke me ne.....ah medet medet smiley

Bidrije, e she ca bere, gjithe keto komente per ceshtje bythash. smiley

Une thashe se do kishte batuta, po c'ne qenkan serioze. :o

Nashti keta mire qe avokatojne per te drejtat e homove, se njerez jane dhe ata. Po me keto promovimet e filmave gay c'ne, se duket sikur duan tia ndryshojne shijet dhe botekuptimet me zorr njerzve, dhe ku pa ne Shqiperi. Ata akoma s'ia kane ndryshuar ne Amerike, dhe as ketej nuk behen promovime filmash gay nga qeveritaret apo zyrtaret per te "edukuar" njerzit.

Thua te kete ndonje lobing te fuqishem gays ne Shqiperi dhe ta kene paguar ambasadorin? smiley Apo e kane konvertuar? :o

 

Ata akoma s'ia kane ndryshuar ne Amerike, dhe as ketej nuk behen promovime filmash gay nga qeveritaret apo zyrtaret per te "edukuar" njerzit.

Promovime filmash mbase jo, sepse s'eshte nevoja te behen ne US, me sistem te sofistikuar promovimesh filmash smiley.

Por psh, kete te shtune, President Obama do jete keynote speaker tek Human Rights Campaign's fundraiser ne DC.  Qe eshte fundraiser me i madh i kesaj organizate, organizate e cila merret me mbrojtjen dhe promovimin e te drejtave te komunitetit LGBT ne US smiley.

Tjeter gje ajo, tjeter gje promovimi i filmit. Kjo e filmit me duket pakez metode e dhunshme, sidomos ky filmi, se per kete film kam degjuar qe ka skena ashiqare homosh. Tani hajt te marrim ta zeme prinderit apo gjysherit tend apo te mite dhe ti veme te shikojne skena te tilla se dona me i civilizu me promovime filmash te tille nga Amerika (ambasadori). :o

Ata akoma s'jane rrehatuar me idene te parit te skenave burre-grua ne filma. smiley

 

Por, ceshtja tjeter qe eshte anashkaluar ne kete debat eshte qe homot po na marrin dhe femrat. :o sipas ketij artikllit te Topit qe thote qe grate qe e marrin gojerisht kokren kontraceptivuese preferojne meshkuj me pak mashkullore. smiley

I kane mbaruar goglat Widhersit dhe s'ka me ca loz tani... iu dogj barku per homoseksualet e shqiperise...

M'u kujtua nje pasazh nga filmi me Sali Protopapen, "i teti ne bronx", i madhi Kadri Roshi: ( s'e mbaj mend mire tamam -tamam, po pak a shume)

"Po ti rrofsh o Sali, se edhe femijet na i do, edhe shtepite na i ruan, edhe nga gjermani na mbron...." 

Eh, c'vete o c'vete! 

Ana, tek ai filmi vazhdohet me tej keshtu:

"O Sali Efendi, perpara se te shkoj ne boten tjeter, eja e me puth ne prapanice".

smiley

Per pak kohe ky ambasador humbi nga ekranet dhe faqet e gazetave ku tregonte perralla per femije apo bente rolin e kryeplakut te tribuse duke dhene keshilla, por asnjehere rolin e ambasadorit dhe sot paska dale prape me keshilla per gay-t!

Eshte kapur ai apo ata qe i vune flaken nje bari ku rrinin homoseksualet ne New Orleans ne vitin 1973 dhe ku u djegen te gjalle 32 njerez? Po ankesat e gay-ve per punen e dobet te policise ne ate kohe, qe keta thonin eshte e qellimshme, i di Withersi? Nuk eshte shume larg '73-i, ja dy-tre hapa prapa. Prandaj mos te na flase ne per vrasjen e atij tranvestit ne Tirane qe autori u kap, por motivet jane si te dyshimta.

Eshte hall i madh me keta ambasadoret e ketij tipi qe ju duket vetja si guvernator, na "keshillojne" te sillemi per gjera qe vendi i tyre i ka arritur pas dekadash, ose ben vaki nuk i ka arritur akoma ashtu sic na i kerkon ky ne.

Vetëm pak ditë më parë një transeksual u vra në Shqipëri për shkak të homofobisë.

Shume keq!

Uroj qe vrasesi te behet nje "nuse" e urte ne burg!

Cfare jane keto idiotlleqe qe po degjoj nga ambasadori amerikan?

E di ky karafil qe vetem 5 shtete nga 50 qe ka SHBA e kane ligjeruar martesen e homoseksualeve dhe nga keto asnje me referendum popullor por me vendime gjykatash si hajdute nate?E di ky qe edhe ne keto 5 shtete nese behet referendum ky ligj abrogohet se shumica e njerezve jane kunder kesaj martese anti-natyrale?Po keshtu e di ky qe ne keto 5 shtete gjykatat kane vendosur qe te mos mbahen referendume per kete ceshtje duke shkelur me te dyja kembet te drejten e votes?

E di ky qe Kalifornia 2 here ka votuar kunder ketij ligji dhe nuk e ka kete ligj?

Le tu pergjigjet njehere ketyre pyetjeve ky Wirthesi,pastaj te na jape mend ne te tjereve.Une e kam thene edhe me pare,nese Berisha do te votoje dhe do te aprovoje kete martese anti-natyrale une dhe familja ime nuk ka per te votuar ndonjehere per te.Do te votoj per ndonje parti tjeter te djathte por jo per PD nese miraton kete ligj qe veten 3 shtete ne BE dhe 5 ne SHBA e kane kaluar hajdutshe me vendime gjykatash.

Po ti karafil e di qe "respektimi i te drejtave" nuk eshte baraz me "martese"? Apo karafil andej, karafil kendej dhe na del rezultati nje tuf me luleshqerra?

Respektimi i te drejtave te homoseksualeve duhet te jete ne kudaer te respektimit te te drejtave te njeriut.Nese vret nje homoseksual dhe nje heretoseksual duhet te denohesh njelloj dhe kete e kemi edhe ne kushtetute edhe ne kod penal.Por ndoshta kur vret nje homoseksual duhet te denohesh me shume se kur vret nje hereroseksual?Kete ka dashur te thote zoti ambasador?Nese kjo eshte e vertete atehere i bie qe jeta e e heteroseskualit te jete me e "lire".Atehere ku eshte barazia para ligjit?

LlT une e di qe respektimi i te drejtave nuk eshte = martese por keshtu filluan homot ne SHBA dhe tani kerkojne martese duke e aprovuar ate ne 5 shtete, si hajdute nate neper gjykata.

Solidarnosc,

Ka dy versione kjo pune; ajo qe ka dashur te thote Withers, dhe ajo qe do te lexosh ti. Eshte e pamundur qe ti perputhesh keto dy versione nese ulesh ne tavoline me paragjykime per tjetrin, apo per temen.

P.S. Respekt per te drejtat e njeriut eshte edhe te mos i percmosh te tjeret duke i quajtur "hajdute nate" (hajdutet e nates jane me te keqij se ata te dites qe e ben dallimin ti?), apo "homo".

I nderuar LlT!

Do ti quaja hajdute nate edhe sikur te ishin heteroseksuale.Kjo sepse ne vend qe te kaloje sic kaloje te gjitha ligjet ata kete ligj nuk e kalojne nga legjistativi por nga gjykatatduke injoruar popullin dhe perfaqesuesit e tij.

Per mua kjo nuk eshte e ndershme, kushdo qe ta beje homoseksual apo heteroseksual.Nese jane vertet te drejte perse nuk presinedhe pak qe te gjithe njerezit(apo shumica e thjeshte te pakten) te binden qe martesa gay apo bashkejetesa gay nuk ka gje te keqe,por shkuan ne gjykate dhe me ndihmen e gjyqtareve liberale po ndryshojne ligjet qe i miraton shumica?

Mos duhet te durojme tiranine e pakices me kete rast,vetem se jane homoseksuale?

Solidarnosc,

Ke degjuar ndonjehere per "Brown vs. Board of Education"?

Po dhe votimi ishte 9-0( liberale dhe konservetore bashke) ne USA Supreme court dhe jo ne gjykatat e shteteve.

Ne rastet qe po flasim votimet kane qene 4-3,5-4 apo 2-1 ku gjykatesit e emeruar nga guvernatoret liberale kane votuar pro,por keta nuk jane parkrahur nga shumica edhe e mbeshtetesve te ketyre guvernatoreve.Pra keta guvernatore kur jane zgjedhur e kane bere si Berisha qe kane deklaruar qe jane per martesen man+ women,por qe jane per te drejtat e homoseksualeve  ose nuk kane folur fare (si Berisha qe nuk e zuri fare ne goje kete gje gjate fushates),dhe me pas kane caktuar gjykates qe kane qene pro ketyre te drejtave, por qe kur erdhi puna tek martesa e quajten te drejte,megjithese zgjedhesit nuk i kishin mandatuar per kete.

Gjithesesi ishalla ky rast shkon ne Gjykaten Supreme te SHBA sepse atje ka mbetur akoma pak tru.

Kam degjuar une. Kemi dhe nje version ne Shqiperi.

Berisha vs board of Albanians.

Te qenit homo, nuk eshte e drejte e njeriut. Te deklarohesh homo, eshte e drejte e njeriut. Te mos ndershkohesh sepse deklarohesh i tille, eshte e drejte e njeriut. Te te quajne te tjeret "homo", eshte e drejte e njeriut. Shume te drejta te njeriut qe favorizojne Llukanin, me cingerisin nervat mua; sepse kam inat Llukanin, por kur keto te drejta me favorizojne mua, cingerisin nervat e Llukanit.

Tani duhet te biem dakort se cfare eshte e drejta. ta riperkufizojme dhe te shtojme piken me te rendesishme ne perkufizimin zyrtar: "e drejta nuk eshte themelore, ajo eshte e ndryshueshme, relative nga situata, koha, mendesia dhe vendi, dhe persa kohe qe e drejta perben ligj te pranuar nga shumica, asnje individ te mos ngrihet dhe te sulmoje shumicen duke bertitur "diskriminim, diskriminim", por duke kerkuar ndryshimin e te drejtes me referendum popullor, sipas mendesise, kultures, vendit, kohes dhe situates.

nese te gjithe do bien dakord me kete NEN, atehere le te perkufizojme e perpilojme te gjitha ngjyrat dhe nuancat e se drejtes.

Ama, kushti i pare, me kryesori, me themelori ne kete draft apo kushtetute, duhet te jete zbatimi i ketij neni, me rreptesine me te madhe, si standart i vetem, per cdo te drejte, per cdo ligj dhe per cdo vendim tjeter. Absolutisht jo, ne rastin ne fjale, vetem per pederastet. Fjala vjen, qe nese pederastet jane 2% e popullsise shqiptare; dhe nese vrasesit jane po 2% e popullsise shqiptare, te dy ketyre grupimeve t'u rezervohet e drejte e njejte dhe te zbatohet i njejti standart per kerkesat e mundshme qe mund te ngrene. Dhe jo vetem per homot, dhe vrasesat, por edhe per hajdutet, mashtruesat, etj.

permbyllje:

Nese homoseksualizmi perben norme per 2% te popullsise, dhe mashtrimi apo vjedha perben norme per 20% te popullsise, atehere; duhet theksuar, me rreptesine dhe ekstremizmin me te madh ligjor, qe te zbatohet i njejti standart ne trajtimin e ketyre problemeve nese ngrihen per miratim nga popullsia.

Hajduti duhet te kete te njejten te drejte ligjore per t'u njohur si komunitet, te pranohet nga ligji si i tille, dhe te mos persekutohet nga ligji vetem e vetem sepse nje individ i perket nje komuniteti te tille.

In jor fejs uidhers! smiley

Nese homoseksualizmi perben norme per 2% te popullsise, dhe mashtrimi apo vjedha perben norme per 20% te popullsise, atehere; duhet theksuar, me rreptesine dhe ekstremizmin me te madh ligjor, qe te zbatohet i njejti standart ne trajtimin e ketyre problemeve nese ngrihen per miratim nga popullsia.

Hajduti duhet te kete te njejten te drejte ligjore per t'u njohur si komunitet, te pranohet nga ligji si i tille, dhe te mos persekutohet nga ligji vetem e vetem sepse nje individ i perket nje komuniteti te tille.

Ti Zotrules ke kohe qe je bere Zot Urrejtja keshtu qe nuk mendoja te lexoja ndonje mendim ndryshe nga sa ke shkruar me siper, por do te ishte mire qe te evitoje te beheshe Zot Injoranca dhe Zot Keqinterpretimi.

Ajo qe ti dhe shume "mesjetare" te tjere nuk kuptoni eshte se nuk mund te vihet nje shenje barazimi midis krimineleve si psh. hajduteve dhe njerezve si homoseksualet, pasi vjedhja eshte krim, ndersa te kesh si partner nje person te te njejtit seks nuk eshte. Nuk eshte bile as ne Shqiperi.

Dhe ka nje arsye pse nuk eshte krim, sepse ne ndryshim nga hajduti qe te vjen e te vjedh pronen tende per te cilen ke punuar e ke harxhuar djerse per ta blere, homoseksuali as nuk te vjedh e as nuk te imponon ndonje gje, perkundrazi sheh punen e vet. Je ti ne fakt qe fut hundet tek puna e tij.

I vetmi rrezik qe homoseksualet mund t'i sjellin njerezve si puna jote eshte se ju vejne ne levizje imagjinaten. Dhe pikerisht ketu qendron problemi. Tek imagjinata dhe tek frika se mos ajo te ben aq shume per vete saqe te kalosh nga konkurrenca.

Tani, une keshilloj qe ne vend qe te derdhim lumenj urrejtjeje ndaj homoseksualeve do te ishte mire qe te benin nje lloj dialogu me veten tone dhe te sqaronim nje cik ate punen e kompleksit te Edipit. Dhe me menyren se si prinderit shqiptare kane rritur femijet e tyre keto dekadat e fundit kam nje dyshim te forte se te pakten gjysma e djemeve duhet te bejne nje lloj dialogu te thelle me veten te tipit: Mamin e kemi dashnore apo nene?! Babin e kemi rival dashurie apo baba?!

Nuk do perpiqem te debatoj me ty o njeri. Ti nuk njeh konceptet me te thjeshta qe mbajne nje shoqeri ne kembe, te egzistoje... ti nuk njeh as konceptet me te thjeshta qe e bejne njeriun njeri. Ti dhe gjuhen e ke me c'te kane mesuar te tjeret, nuk ke pse ta lodhesh trurin as te mendosh e as ta vesh ne pune... ne fakt nuk ke perse; ke gojen qe nuk te le rradhe.

Por, nese ke 1 mikron cipe, ne dac epidermike, ne dac morale, po ta them njehere, qe mos me grisesh veshet me mbrapa:

1: Une homot nuk i urrej.

2: Homoseksualizmi eshte ves i neveritshem.

3: Nese ka nje konflikt, apo nje beteje qe duhet fituar nga njerezimi, eshte beteja mbi veset dhe zhdukja e veseve; ne rastin ne fjale, homoseksualizmit, e kurrsesi njerezve apo qofte edhe nje jete te vetme njerezore.

Nese ke probleme me keto, nuk me intereson minimalisht. Veten ne qafe pac.

4: parimet nuk i ndryshoj, sikur ti te jesh ne litar dhe te te shpetojne jeten. Keshtuqe, mos te te vije keq fare nese "zbulon" me ato neuronet e tua vigjilente, qe jam konsistent ne te gjitha ato qe them.

5: ato qe thua ti me siper kur me permend mua, jane thjesht tregues dobesie; tendes dhe jo times. Dhe fakti qe individi jot jep shpirt per mua eshte thjesht zhurme trafiku qe mesa te kem mundesi, do perpiqem ta eleminoj. Ti nderkohe, merr nje gje jashte kontekstit dhe perpelitesh si peshku ne zall per ta interpretuar; kur une te kam dhene nje vije te tere llogjike, qe truri jot, o nuk do ta pertype, o nuk e pertyp dot, ose ti je dakord dhe vjen te shesesh pordhe me "zgjuarsine" tende per t'u patur "zili"!

Jane tipa si ti, qe nuk pranojne mendimin ndryshe; ti skandalizohesh vetem e vetem per shkak te katastrofes se mendjengushtesise qe te karakterizon.

Tani u konsumua dhe ky debat me ty.

1: Une ty nuk te urrej.

2: Ajo qe ti mendon eshte jo vetem ves i neveritshem per te tregu me cdo kusht nje mendim ndryshe, por eshte (sipas mendimit tim) nje gjendje patologjike e semure e gjithe botekuptimit tend (e teresise se mendimeve te tua, jo e jotja qe te kuptohemi).

3: Nese ka nje konflikt, apo nje beteje qe duhet fituar nga njerezimi, eshte beteja e qytetarise dhe e emancipimit; ne rastin ne fjale beteja per te shpetuar njehere e mire shqiptaret nga fobira te pashendetshme si fobia jote (kjo sigurisht jo vetem per te miren e shoqerise, por mbi te gjitha per shendetin tend mendor), e kurrsesi e nje jete te vetme njerezore sekrete (sic mund te jete jeta e kujtdo, e jotja apo dhe e imja qofte...).

Nese ke probleme me keto, nuk me intereson minimalisht. Veten ne qafe pac veten!

4: parimet nuk i ndryshoj, sikur ti te jesh ne litar dhe te te shpetojne jeten. AMA PO TE VIJE ATY PUNA, EDHE DO PERPIQEM TI NDRYSHOJ (DMTH, DO BEJ TE PAMUNDUREN QE TI MOS SHKOSH NE ATE BOTE. PO TE KEM MUNDESI DO SAKRIFIKOJ NDONJE QENIE QE NUK KA AS EDHE NJE SHANS PER TU RRITUR MENDERISHT E SHPIRTERISHT. NESE KJO QENIE DO ISHA UNE, EDHE VETEN DO E SAKRIFIKOJA, MJAFT QE TI, TE MOS SHKOJE NE LITAR).

 

Keshtuqe, mos te te vije keq fare nese "zbulon" me ato neuronet e tua vigjilente, qe jam konsistent ne te gjitha ato qe them.

5: ato qe thua ti me siper kur me permend mua, jane thjesht tregues dobesie; tendes dhe jo times.

Jane tipa si ti, qe nuk pranojne mendimin ndryshe; ti skandalizohesh vetem e vetem per shkak te katastrofes se mendjengushtesise qe te karakterizon.

Tani u konsumua dhe ky debat me ty.

 

 

Po ik o pirdhu! Llap-Llap e gam-gam bejne te gjithe. Nuk ke arritur akoma nje intelekt te mjaftueshem te me hedhesh mua kunder fjalet e mia... prandaj je dobet ne ate shkalle sa nuk e di nese po me ze autobuzi apo ato llogjka jote... (cudi, se autobuz sot as ne televizor nuk kam pare).

a.k.a. nuk ke dale akoma nga spori.

Me pak mundim, kam pershtypjen se do e kuptosh qe jeta eshte e bukur, edhe kur e jeton ate ne UK smiley e se pse kam nje feeling, qe prape me pak pune edukuese per intelektin tend, e mbi te gjitha per shpirtin tend, do mund t'ia dalim smiley te te bejme aktivistin me te mire te te drejtave LGBT

paqe, dhe ik sa me pare ne ndonje vend ku te shikosh me shume diell se shi

 

Sikur te jesh berberi me i mire, dhe te kesh futur miq edhe te Serafiim, prape se prape akses, as te pubet e mia nuk do kesh.

Me kaq mbaron diskutimi dhe me nje spor si puna jote.

1: Une ty nuk te urrej.

2: Ajo qe ti mendon eshte jo vetem ves i neveritshem per te tregu me cdo kusht nje mendim ndryshe, por eshte (sipas mendimit tim) nje gjendje patologjike e semure e gjithe botekuptimit tend (e teresise se mendimeve te tua, jo e jotja qe te kuptohemi).

3: Nese ka nje konflikt, apo nje beteje qe duhet fituar nga njerezimi, eshte beteja e qytetarise dhe e emancipimit; ne rastin ne fjale beteja per te shpetuar njehere e mire shqiptaret nga fobira te pashendetshme si fobia jote (kjo sigurisht jo vetem per te miren e shoqerise, por mbi te gjitha per shendetin tend mendor), e kurrsesi e nje jete te vetme njerezore sekrete (sic mund te jete jeta e kujtdo, e jotja apo dhe e imja qofte...).

Nese ke probleme me keto, nuk me intereson minimalisht. Veten ne qafe pac veten!

4: parimet nuk i ndryshoj, sikur ti te jesh ne litar dhe te te shpetojne jeten. AMA PO TE VIJE ATY PUNA, EDHE DO PERPIQEM TI NDRYSHOJ (DMTH, DO BEJ TE PAMUNDUREN QE TI MOS SHKOSH NE ATE BOTE. PO TE KEM MUNDESI DO SAKRIFIKOJ NDONJE QENIE QE NUK KA AS EDHE NJE SHANS PER TU RRITUR MENDERISHT E SHPIRTERISHT. NESE KJO QENIE DO ISHA UNE, EDHE VETEN DO E SAKRIFIKOJA, MJAFT QE TI, TE MOS SHKOJE NE LITAR).

 

Keshtuqe, mos te te vije keq fare nese "zbulon" me ato neuronet e tua vigjilente, qe jam konsistent ne te gjitha ato qe them.

5: ato qe thua ti me siper kur me permend mua, jane thjesht tregues dobesie; tendes dhe jo times.

Jane tipa si ti, qe nuk pranojne mendimin ndryshe; ti skandalizohesh vetem e vetem per shkak te katastrofes se mendjengushtesise qe te karakterizon.

Tani u konsumua dhe ky debat me ty.

 

 

I madh je Llukan. Sa kam qesh.

ZOTI te degjofte fjalen dhe Ti nuk ke me per te votuar per PD-ne, sepse vetem keshtu shpetojme nga gomarlleqet ne Shqiperi. Saliu ishte ai qe denonte nje femer qe mbante minifund dhe nje mashkull qe ndiqte moden e flokeve te gjata dhe tani na qenkerka bere kaq liberal sa tu dali perkrah homove. Kjo tregon dhe karakterin e ketij njeriu kaq te dobet. Ai ka bere betimin para se te futej ne organizaten komuniste dhe perse nuk e mbajti? Apo po e mban akoma por kete rradhe ne menyre te fshehte sic benin nje here e nje kohe njerezit fetare qe faleshin fshehurazi se mos i diktonte njeri, sepse burgu i priste?

Po ç'keni me Uithers: ju gjeni e shihni filmin "Milk", qe eshte fort i mire; per me teper qe e ka bere Gus Van Sant (nje nga dy-tre të vetmit regjizorë aktualë amerikanë qe ja vlejne tu shihen filmat qe bejne...). 

Me ler ta gjej... Mos ma thuaj!

Mbase sepse pedofilia eshte krim ndersa homoseksualiteti jo???!!!

Eee, per te drejtat e pedofileve ta kisha llafin dhe une. Gjynah te shkretet, bejne gjithe ate mundim duke "lozur" me femijet dhe ne duam t'i fusim ne burg! Turp per mua, turp per ty, turp... per macen qe s'i flet! smiley

Duhet te them se nuk eshte aspak e ndershme pervecse aspak e sakte qe te krahasosh pedofilet me homoseksualet.

Pedofilet shkaterrojne femijerine dhe jeten e nje njeriu te pafajshem dhe te pandergjegjshem per zgjedhjet qe ben apo qe i imponohen.

Ndersa homoseksualet zgjedhin ate qe bejne. Se si funksionon ky mekanizmi i fundit eshte teme tjeter shume e gjere per te cilen mund te flitet gjate dhe qe une personalisht kam mendimin tim si katolik, por nga ana tjeter nuk me duket e ndershme qe te gjykoj zgjedhjet e jetes se dikujt tjeter apo qe per me teper te mos respektoj te drejtat e ketyre njerezve.

Nuk jam aq arrogant sa te bej kete dhe me modesti ndihem shume krenar dhe i qete me veten qe e mendoj ne kete menyre.

 Olsi, me duket se une i bie patkoit dhe ti gozhdes, i dashur. Shprehja ime me lart, ishte krejt ironi, ndersa per artikullin e kisha fjalen per te drejtat e femijeve te mitur, te cilat jane dhunuar dhe tashme jane zhdukur. Por sic duket, ti nuk e ke lexuar ate artikull qe solla une, prej nga rrjedh dhe gjithe keqkuptimi. Dhe po, mendoj se te drejtat e femijeve jane njeqindfish me te shtrenjta se sa te homoseksualeve. 

duhet te jene me te shtrenjta se cdo e drejte tjeter. Pervecse jane me te pambrojturit, jane dhe e ardhmja absolute.

Cfare te mbjellesh do te korresh, tekstualisht!

OK Ana qenkemi keqkuptuar.

Te kerkoj ndjese, por ka nje inflacion aq te madh informacionesh saqe jam mesuar t'i lexoj perciptas lajmet.

Natyrisht ne kete kuptim nderhyrja jote merr nje trajte te re me te cilen jam absolutisht shume dakort. Natyrisht qe femijet kane precedencen, por nje ambasadori amerikan ne Shqiperi si Withers i jepet rasti qe te flasi shpesh here ne publik. Jam i sigurt qe ne ndonjerin prej ketyre rasteve do te kete folur edhe per femijet ashtu sic mund te kete folur edhe per argumente te tjera.

Kete here foli per te drejtat e homoseksualeve. Ku eshte problemi?!

 

PS: Si u teletransportove ne Kanada?!

 OLSIIIIIIII! Me cmende! smileysmiley

Mos perto, lexoje lajmin qe kam sjelle une dhe pastaj flasim. Eshte rast konkret, nuk behet fjale per mbledhje UNICEF-i.

p.s. In un batter d'occhio! smiley  

E lexova, e lexova! Kishe te drejte... in un batter d'occhio. smiley

BTW e kishe postuar ti!

Megjithate prape nuk arrij te kuptoj sensin e bisedes. Nje shtet duhet te perkujdeset per keto raste ashtu sic duhet te perkujdeset edhe per shume raste te tjera. Ashtu si edhe Withersi drejton vemendjen nje here drejt nje tematike te caktuar nje here tjeter drejt nje tematike tjeter (si president de facto i Shqiperise smiley ).

Pastaj e vetmja lidhje qe ai lajm kishte me Withersin ishte se njeri nga 3 femijet eshte biresuar ne Amerike. Dhe mua kjo me duket pozitive, por ti prape do gjeshe ndonje klecke per t'u ankuar per Withersin e shkrete. Cokollata sic i thote Cani! smiley

 

PS: S'ma the si u teletransportove ne Kanada! Dhe githashtu me thuaj ku e ke blere aparaturen e teletransportit se me duhet edhe mua. Belleairi na griu nga leket! smiley

 mire, Olsi, jam dakord qe s'jam dakord me ty.

teletransporti : Thekret thteteror! smiley

O zoti ambasador po nuk fillon civilizimi i shoqerise apo nje vendi nga homoseksualet.

Edhe ne ameriken tende dhe ne vendet e tjera perendimore ne fillim u garantuan/cimentuan me ligje te hekurt te drejtat e femijve te arsimohen dhe te mbrohen. U garantuan te drejtat e femrave dhe barazia shoqerore midis sekseve, u mbrojten me ligje te moshuarit dhe njerezit me te meta mendore apo me aftesi te kufizuara. Me pas kur keto u siguruan u moren ne mbrotje edhe pakicat e shoqerise si homoseksulet qe me te drejte duhet te gezojne cdo te drejte ligjore qe gezon pjesa e mbetur e shoqerise.

Po ne shqiperi qe ti jeton zoti ambasador? Disa femije pasi jane perdhunuar seksualisht nga disa "bamires" shteti yne nuk e di ku jane sot!!! Femije qe nuk shkojne ne shkolle por shesin cigare rrugeve apo lypin. Prinder qe nuk i shkollojne por i mbajne te ruajne bagetite.

Femra te cilat trafikohen brenda dhe jashte shqiperise, te cilat lihen ne meshire te fatit pa asnje lloj ndihme ekonomike/sociale. A e di ti zoteri qe shqiperia eshte i vetmi vende ne Evrope qe nje NENE nuk i jepet asnje lloj ndihme financiare per te rritur femijet e saj? ASGJE!

Lere me pastaj te flasim per pleqte dhe te semuret se vete shume gjate tema.

U vra nje homo ne tirane? Te ka shqetesuar zoteri? Shume mire ashtu si edhe ne.Por eshte e pafalshme qe ti kerkon t'ju perplasesh ne surrat shqiptareve kete ngjarje tragjike apo ti nxjerresh ne pah si te pa civilizuar. Kerkoja kryeministrit te ri dhe ministrit te brendshem qe qesh! Ti ke shume ne dore, me shume se nje njeri i thjeshte dhe eshte e ulet qe perdore kete taktike.

Me duhet te te kujtoje qe jane vrare 26 veta dhe 300 te plagosur ne shqiperi dhe autoret jane te lire!!! Per keta njerez kush do kerkoje drejtesi?

 

pse mo paska ndonje recete se nga filloka civilizimi? Ok, ma thuaj, kur u vjen rradha homoseksualeve? Dhe ky civilizimi ka ndonje happy end? Dmth, cilet jane te fundit ne recete?

Ashtu si edhe ti, edhe une kam te njejtin shqetesim si per ate qe qesh, si per kryeministrin e vjeter (se vetem i ri nuk eshte ai). Dhe aq me shume per ata 26 te afermit e te cileve votuan serish per kryeministrin e vjeter. Po clidhje kane gjithe keto shqetesimet tona te perbashketa me te drejtat e njeriut dhe ato te homoseksualeve ne vecanti?

 

Recete ne te shkruar nuk ka.. Por ka dicka qe quhet "Human Evolution" qe ndodh brez pas brezi..Une nuk di asnje shoqeri/vende ne kete bote (apo te shohesh eshte ne historine botrore) qe te respektoje/mbroje te drejtat e homoseksualeve dhe jo te Femres,Femijeve apo personave me aftesi te kufizuara. Me thuaj te lutem nje vende ti?

Une po flas per mbrotje/respektim ne standartet perendimore te kuptohemi drejt.

E verteta eshte se nuk mundet Shqiperia ( edhe gjithe Ballkani) te arrije standartet e mbrotjes se homoseksualeve si Britania/Franca/Gjermania/USA. Sepse ne fillim duhet te mesojne si te mbrojne njehere ata/ato qe ju kane pjelle koken/ apo edhe atyre qe do  t'ju bejne koken!!!! Pasi te edukohen me kete atehere do kene horizont/inteligjencen  e duhur per te mbrojtur edhe homot,ambjentin qe i rrethon,natyren e vendit te tyre.

 

 

Po me thuaj ti mua se ku qenka e percaktuar qe keto gjera te mos ecin bashkarisht??? Apo kemi kohe boll e te bejme sic bejne arkeologet qe germojne gjithmone 4/5 e nje siti se 1/5 ia lene brezit tjeter?

Dhe btw, femije, sipas percaktimit nderkombetarisht te njohur, quhen ata qe nuk kane mbushur akoma moshen madhore. Dhe btw perseri, ti duhet ta dish se homoseksualet lindin te tille, dmth, mes atyre nen moshen 18 vjec ka aq shume homoseksuale sa ty, e mua, e kujtdo sna e pret dot mendja persa kohe qe shoqeria jone eshte aq e eger sa ata nuk guxojne tia pranojne as vetes jo me te deklarohen e keshtu ne te dime me saktesi sa jane. Ata minorene-homoseksuale qe pervec seksit kane nje botekuptim te tere te cilen e mbajne per vete se kane frike, e drejta e ketyre femijeve pra, nuk duhet mbrojtur?

 

klajd duhet te kuptosh qe ky eshte debat shume i gjere dhe i mprehte edhe ketu ne perendim. Une nuk dua ti hyj analizes dhe debateve cfare eshte homo dhe cfare nuk eshte. Per mua thjesht ka rendesi qe cdo njeri te jetoj i lire dhe te mbrohet.

Po e shikoj qe qenke shume i dhene me nje ane te debatit duke mos lene hapsire per anen tjeter. Por besome qe ka nje ane tjeter te ketij debatit po aq e forte dhe po aq kuptimplote sa kjo qe mbron ti. Une nuk e perfaqsoj bindshem kshu qe po e le per dike tjeter te perballet me bindjet e tua.

 

 

Sigurisht qe e kuptoj cpo thua, e te kuptoj edhe ty shume mire. Sepse te kuptoj shume mire, po te pyes:

E ke pyetur ndonjehere veten se sa prej atyre qindra minoreneve shqiptare (pra femije dhe e ardhmja absolute e ketij vendi qe duhet te mbrohen), te cilet kane vrare veten kane qene homoseksuale e sa perqind e arsyes (mos-arsyes) qe i ka cuar ne kete akt, ka qene pikerisht fakti se kane patur frike, duke qene se ka njerez si shume ketu te PPU dhe akoma me shume atje jashte ne rruge, te cilet jo vetem qe nuk do i kuptonin, por me siguri edhe do i mallkonin, do i rrihnin e do i percudnonin? Frike per ti treguar dikujt qofte dhe pasionin me te vogel qe mund te kene ndjere per nje njeri te te njejtit seks?

Une nuk e di! Nese ti e di, ma thuaj, por e dua me fakte. Nese as ti nuk e di, kjo pyetja qe une te bej me lart, mund te jete 100 perqind me vend.

Tani kam nje pyetje te fundit: sikur edhe nje femije i vetem te kete vrare veten per shkak se homoseksualizmi i tij nuk i pershtatet ketyre "burrave" shqiptare, a ka te drejte Uidhers te thote: Pershendes kryeministrin qe u zotua publikisht per te drejtat e homoseksualeve dhe uroj te mbaje fjalen e dhene?

 

 

Vetem 1-2% e homoseksualeve lindin te tille.Te tjeret 98% behen gjate jetes.Mos degjoni perrallat e asaj lezbikes qe thote qe ka lindur e tille.Shikoja njehere historine familjare,se mos e ka perdhunuar ndonje i aferm apo e ka lene ndonje djale,dhe pastaj duke mos ja hedhur qurrat njeri zbuloi se ishte lindur lesbike.Informoju se sa here shkon tek psikiatri dhe pastaj kur te kesh marre kete informacion dhe te kesh te njejtin mendim atehere do te te jap te drejte dhe do te them:"Po ajo ka lindur e tille ben pjese tek 2% i2% te shoqerise".

Mos na fole me kaq kopetenca,informoju njehere pastaj fole.

Une di qe shumica dermuese e homove shkoje rregullidht tek psikiatri dhe shumica e tyre jane kthyer ne homo ne moshat 18-20 vjec.Zakonisht shkaqet kane qene ndonje perdhunim,ndonje ndarje nga sweetheart i shkolles se mesme apo thesht pamja fizike  dhe mbipesha kane krijuar pershtypjen tek keta njerez qe partneret e seksit te kunder nuk na begenisin dhe o burra te themi qe kemi lindur gay.

E ke problem te te pyes çfare profesioni ke ti? Ose çfare studion?

dhe meqe ra fjala, i gjithe ky shkrimi qe eshte marre nga balkanwebi mund te kishte qene me shume informues. Eventi per te cilin flet ndodhi dje pasdite ne Tirane dhe une pata fatin te jem. U shfaq filmi "Milk" nje film qe kushdo duhet ta shikoje sepse eshte vertet i paharrueshem. Filmin, e ndoqen jo vetem gazetare e politikane, "cokollata" por edhe lezbike e djem gay shqiptare, te gjithe te rinj ose studente ose profesioniste te rinj. Bashke me ta, dhe ndoshta arsyeja e gjithe ketij eventi dhe fakti qe vete Uidhers ishte i pranishem e beri ndoshta deklaraten me te guximshme ne gjithe kohen e tij ketu, ishte Elaine Noble. Ajo vazhdon te jete ne Tirane per te inkurajuar kete levizje qe nese mendoni per pak caste do e kuptoni qe ka filluar ngadale ngadale: ligji, Berisha, prania e madhe ne media (edhe ne PPU) e temave te tilla, etj etj. Nuk ju ka rene ne sy kjo gje?!

Elaine Noble pra ka qene nje prej mikeve e bashkepunetoreve te Harvey Milk (qe ne filmin qe ka fituar 2 oscar, interpretohet nga Sean penn).

Nje njeri me mendime idiote me lart, permendi rastin e atij lokalit qe u dogj ne New Orleans ku vdiqen te rinj te pafajshem te cilet u ekzekutuan ne ate menyre vetem se ishin te dashuruar!!!! Noble, e cila ishte e deklaruar lezbike nisur vetem nga ky rast u be aktiviste per te drejtat e ketij komuniteti dhe dy vjet perpara se Milk te zgjidhej ne nje post zyrtar ajo vete kandidoi dhe u zgjodh ne Dhomen e perfaqesuesve te shtetit te vet duke qene lezbike e deklaruar. E pastaj bashkarisht nisen ate levizje te madhe ne SHBA, ku njerezit protestuan, u arrestuan, u rrahen, u vrane e ne fund arriten shume te drejta qe u ishin mohuar.

Ana, per kete arsye, per faktin qe ne ate salle ishte e pranishme nje personalitet i tille si Noble e ben mese te qarte e mese te kuptueshem pse Uidhers guxoi te flase hapur e publikisht per homoseksualet ne Shqiperi. Nuk e ka bere me pare, sepse ti e une mbajme mend me pare ne qe te flitet kaq shpesh per kete ceshtje sa cpo flitet keto kohe????

Gjithe ky diskursi per femijet qe ti ke hapur ketu, eshte totalisht pa lidhje dhe ne njefare menyre ti me kete ngaterrese i fyen te gjithe ata njerez qe sot punojne qe te drejtat e femijeve te respektohen ne kete vend! I fyen sepse ben kete krahasimin tend, totalisht pa lidhje!

Dhe dikush e tha lart, por po ta konfirmoj une: Po, uidhers ka dale disa here ne mbeshtetje te hapur per te drejtat e femijeve. Ambasada amerikane dhe fonde te ndryshme amerikane kane mundesuar sasira te medha parash qe pafund shoqata per mbrojtjen e femijeve te mund te bejne dicka konkrete.

Une pyes: si ka mundesi qe ti nuk ke qene e vemendshme kur uidhers ka mbeshtetur keto te drejta te femijeve dhe gjithe kete "armate" NGO por tani befas u kujtove per kete kauze dhe te u shqetesove qe Uidhers "nuk paska bere gje"?

 

 

 

 

O klajd do me falesh per dicka tani.

Une nuk dua qe ambasadori te hedh para/projekte per femijet ne shqiperi. Asnje dollare mos te hedh! Dua vetem qe ai si njeri i politikes dhe shume i fuqishem ne shqiperi ti beje presion qeverise/ministrit qe thjesht te bej punen e tij ne mbrotje te femijve/femres.! KAQ!

Je dakord ti me kete?

po ne mbrojte te mashkullit, te mos beje asgje ambasadori smiley ??

tani kjo qe thua ti, ska lidhje te ky diskutim. Keshtuqe jam dakort me komentin e pedros, me poshte. E mos dil nga tema te lutem. Pergjigjiu pyetjeve qe te kam bere, pastaj nese te zjen gjaku per politike me "kryeministrin e ri" prape debatojme, po ne nje link tjeter, jo ketu. miqesisht (meqe te dy sna pelqeka kryeministri i vjeter - po sna e ka fajin ambasadori per kete smiley )

 

Jo nuk eshte e mundur,nuk eshte e mendueshme jo me e pranueshme,Shqiperia eshte nje vend qe ka vlera akoma njerezore  akoma nuk i kane vdekur te gjitha.Ne duhet te tregojme qe vlerat mbrohen me vlera ne i vleresojme dhe ndjejme keq ardhje per shtremberimet e tyre por  kjo nuk do te thote te biem dakord dhe tju themi qe nuk jeni te shtremberuar gjenetikisht.Ligjerimi nuk eshte sherues,ai eshte nje inisjues per perhapjen  e nje semundje qe nuk mund te sherohet ne se nuk e quan semundje,Berisha eshte nje mjek qe po semure njerezit dhe po ju thote te semurve qe nuk jeni te semure.Sa keq.

Dhe ti quan vlera te dhunosh, diskriminosh e ne ekstreme edhe te vrasesh dike vetem per menyren se si e jeton ai/ajo jeten e vet private??? Dhe mbase do te bente mire te lexoje pak me shume rreth asaj qe ti quan semundje, se nuk konsiderohet me si e atille. UNE JAM LEZBIKE, kam lindur dhe jam rritur ne nje familje normale shqiptare (nuk me kan perdhunuar,zhgenjyer e skam pasur probleme gjate femirise time, sic po supozonte dikush me siper) , prandaj nuk mund te pretendosh qe duke luftuar personat LGBT do shmangej ky "fenomen".

Ajo qe ben shume te rinj te vetvriten, te ndjehen te semure, dhe bejne jete te fshehur eshte mungesa e kultures ne shoqeri. Dhe kjo jo vetem per rastin e personave LGBT, por mund ta dallojme shume qarte ne qindra raste fatkeqe ku babai vret te bijen se del naten vone, ku i dashuri djeg te dashuren se eshte xheloz, etj etj...  Mos duhet te mbrojme edhe kto lloj sjelljesh sepse ai qe i kryen mendon se nepermjet tyre ruan ate qe ti quan moral apo vlera njerezore????

 Dua vetem qe ai si njeri i politikes dhe shume i fuqishem ne shqiperi ti beje presion qeverise/ministrit qe thjesht te bej punen e tij ne mbrotje te femijve/femres.!

 

Eshte gjeja me e turpshme dhe me e palejueshme ne bote, qe nje ambasador i huaj te jete njeri i politikes dhe madje shume i fuqishem ne Shqiperi.

Kjo gje nuk i ben shqiptaret vecse langonj dhe zara.

Per sa i perket temes as nuk kam as nje fije mendimi, sepse eshte nje teme qe nuk me prek dhe as me preokupon. Hyn tek ato ceshtje qe per mua permblidhen ne shprehjen: "Me plasi k..ri, qe Hungaria nuk ka det, por ka detar".

Shikoni se nuk eshte aq e kollajte meseleja.. mbaj mend kur blija nje gazete te ish kinema partizani dhe anash me kalojne 2 xhaxho. Njeri i thote tjetrit: "E ci lutesh ketyre krvv 5 mi-lekshe a derbardh; ik e ngopja atyre elegantëve anash biblotekes falas"

 

 

Po c'ke me mua o piskuriq? Te rendon fjala ty? Po ik ore, bej c'te duash me jeten tende; shko bashkoju atyre komshinjve te tu... nuk te ndalon kush mo jo. Me sumen tende ben cfare te duash ti, je mese i lire. Po mos prit kurre qe te gjithe te te shohin me sy, e aq me pak me admirim, apo te te pranojne kur ti shqepesh andej nga s'duhet. Dhe as mos prit qe ti te jesh afer meje, te pakten jo ne nje rreze qe mbulon shikimi im.

po flasim per te drejtat e njeriut, jo per sumen e njerezve! Se meqe ra fjala, me sumen, njerezit kane bere c'kane dashur, qe ne kohen e Sokratit (te pakten une deri aty e kam te dokumentuar smiley ), pra, KY ESHTE DEBAT PER TE DREJTAT E NJERIUT, e do ishte shume mire, sikur ti psh, te mund te integroheshe me shume ne debate te tilla edhe atje ku jeton. NUK ESHTE DEBAT PER SUMEN, se asaj secili i ben derman vete, si t'ia kete qejfi...

 

marttagtype name="place" namespaceuri="urnsmileychemas-microsoft-com:officesmileymarttags">marttagtype>marttagtype name="State" namespaceuri="urnsmileychemas-microsoft-com:officesmileymarttags">marttagtype>marttagtype name="City" namespaceuri="urnsmileychemas-microsoft-com:officesmileymarttags">marttagtype>

Normal
0
unctuationKerning />

aveIfXMLInvalid>falseaveIfXMLInvalid>
false
false

napToGridInCell />

ontGrowAutofit />

MicrosoftInternetExplorer4

st1\smiley{behavior:url(#ieooui) }

ingle;}
a:visited, span.MsoHyperlinkFollowed
{colorsmileyurple;
text-decoration:underline;
text-underlinesmileyingle;}
@page Section1
{size:8.5in 11.0in;
margin:1.0in 1.25in 1.0in 1.25in;
mso-header-margin:.5in;
mso-footer-margin:.5in;
mso-paper-source:0;}
div.Section1
{pagesmileyection1;}
-->

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Table Normal";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;
mso-para-margin:0in;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:"Times New Roman";
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

Një “Harvey Milk” për Shqipërinë…?>>

> >

Elaine Noble, e para politikane lezbike e deklaruar në SHBA viziton Shqipërinë në një përpjekje për të inkurajuar lëvizjen gay. Noble, bashkëpunëtore e Harvey Milk, personazhi karizmatik i aktivizmit gay që u dekorua nga Obama. Ambasada amerikane shfaq filmin për jetën e tij “Milk”. Uidhers: Vjen një kohë kur shoqëria duhet të përballet me çështje të mëdha morale, drejtësia e të cilave nuk duhet vënë në pikëpyetje>>

> >

Shkruan Kristi Pinderi
kristipinderi@revistamapo.com

> >

Elaine Noble, e para politikane amerikane e deklaruar lezbike që u zgjodh përfaqësuese në Legjislaturën e shtetit Massachusetts në vitin 1974, vizitoi Tiranën këtë javë në një përpjekje për të inkurajuar lëvizjen për të drejtat e homoseksualëve në Shqipëri. Ajo ishte e ftuar nga Ambasada Amerikane gjatë shfaqjes në sallën Black Box të Akademisë së Arteve të “Milk”, një film fitues i dy çmimeve Oscar që tregon për jetën e Harvey Milk, një prej aktivistëve më të njohur amerikanë për të drejtat e homoseksualëve.

> >

Harvey Milk, personazhi i të cilit në film interpretohet nga fituesi i çmimit Oscar, Sean Penn, ishte një mik i ngushtë i znj. Noble. Kjo politikane e njohur, e zgjedhur dy herë rradhazi në Dhomën e Përfaqësuesve të shtetit të saj, foli pas shfaqjes së filmit, për vështirësitë që ajo ka hasur gjatë aktivizmit të saj. Një zonjë “e hekurt”, tashmë e moshuar por ende me një karakter luftarak, Noble ndau me të pranishmit momente të ndryshme gjatë periudhës kur së bashku me Harvey Milk çanë akullin e diskriminimit në SHBA dhe i mundësuan komunitetit gay që të ketë disa nga të drejtat bazë të njeriut.

> >

Në këtë event, ambasadori i SHBA-së në Tiranë, Xhon Uidhers vuri në dukje se në histori vijnë gjithmonë kohëra kur shoqëria duhet të përballet me çështje të rëndësishme morale drejtësia e të cilave nuk mund të vihet në dyshim. Madje Uidhers, pasi përshëndeti kryeministrin i cili inicioi së fundmi një debat në lidhje me të drejtat e homoseksualëve në Shqipëri, uroi që Berisha ta mbajë fjalën e tij në lidhje me respektimin e të drejtave të këtij komuniteti në Shqipëri!

> >

MAPO qëndroi me znj. Noble gjatë gjithë eventeve në të cilat ajo mori pjesë këtë javë në Shqipëri dhe mori prej saj në një intervistë ekskluzive disa prononcime jo vetëm për aktivizmin dhe angazhimin e saj në këtë fushë të të drejtave të njeriut, por edhe në lidhje me shqiptarët, presidentin Obama, por edhe me kryeministrin Berisha…

> >

Noble: Berisha do mbahet mend nga homoseksualët për aktivizmin e tij…>>

> >

Në fillim të viteve ’70-të, dy shoferë taksie i vunë zjarrin një lokali gay në Luiziana. Një prej të rinjve që ishin brenda lokalit atë natë doli jashtë dhe pasi nuk e gjeti të dashurin e tij, hyri sërish brenda… Pas shuarjes së zjarrit Elaine Noble e gjeti trupin e tij të shkrumbuar mbi trupin e të dashurit. Familjet e tyre nuk u paraqitën për të tërhequr trupat dhe vetë komuniteti gay organizoi ceremoninë mortore të dy të rinjve. Ishte ky moment që e shtyu Elaine Noble që t’i përkushtonte jetën e saj çështjes së të drejtave të njeriut. Së bashku me Harvey Milk, i ekzekutuar pas aktivizmit të tij në San Francisko, Noble mbahet mend tashmë si një prej njerëzve që falë punës së saj e bëri më të lehtë jetën për të gjithë homoseksualët në SHBA. 

> >

Mapo: Ju ishit e para lezbike, aktiviste e të drejtave të njeriut e cila u zgjodh në dy Legjislatura të shtetit lace wsmileyt="on">tate wsmileyt="on">Massachusettstate>lace>. Si ishte për ju kjo përvojë dhe si ndiheni sot, para këtij fakti?>>

> >

Elaine Noble: Nuk besoj se unë isha e para lezbike që shërbeu në zyrat e larta shtetërore. Unë isha e para lezbike e deklaruar e tillë, e cila pavarësisht kësaj u zgjodh për të shërbyer në një detyrë të tillë. Ishte përvoja e parë e këtij lloji. Unë mendoj se në përgjithësi nuk është shumë e lehtë të bësh diçka për herë të parë. Dhe kjo vlen në çdo fushë. Për të parët është gjithmonë e vështirë.

> >

Mapo: Cfarë është më e rëndësishme në të qënit i pari apo e para në diçka?>>

> >

E.N: Në rastin konkret, siguria e jetës ka më shumë rëndësi…

> >

Mapo: Megjithatë, ju arritët të zgjidheshit, ndonëse votuesit e dinin që ju ishit lezbike…>>

> >

E.N.: Në fakt, përpara se të kandidoja, unë kisha dalë hapur, nuk e fshihja më orientimin seksual. Kështuqë unë nuk mund të kthehesha më mbrapa.

> >

Mapo: Ishte vërtet e vështirë t’ia arrinit këtij qëllimi?>>

> >

E.N.: Sigurisht. Fushata zgjedhore, mund të them se ishte një fushatë e shëmtuar, në tërë kuptimin e fjalës. Gjatë gjithë kohës unë merrja kërcënime dhe ballafaqohesha me forma të ndryshme të dhunës. Duke filluar që nga thyerja e xhamave në dritare, shpimi i gomave të makinës, apo kërcënime të tjera direkte për jetën. Një gjë tjetër që mua më ka dëmtuar shumë gjatë asaj fushate ka qenë edhe fakti që e kisha pothuajse të pamundur të kisha një staf të përhershëm në shtabin tim elektoral pasi që të gjithë, pa përjashtim kërcënoheshin dhe nuk ishte e lehtë për ta që të qëndronin në fushatën time.   

> >

Mapo: Cfarë ju shtyu të kandidonit për një post publik? >>

> >

E.N.: Unë besoj se kushdo që ka mundësi duhet të shërbejë njëherë në një post publik. Sepse vetëm kështu ne mund të sjellim ndryshimin që kërkojmë. Kjo, si të thuash, është një detyrë. Megjithatë, gjatë kohës kur unë shërbeva në Dhomën e Përfaqësuesve të shtetit tim, sigurisht nuk u mora vetëm me të drejtat e komunitetit LGBT (lezbike, gay, biseksualë, trans-seksual&eumlsmiley. Zona ime ishte një zonë me banorë nga të paktën 60 kombësi të ndryshme dhe kështu, kishte probleme pa fund për t’u zgjidhur.

> >

Mapo: Pas zgjedhjes tuaj, si ishte marrëdhënia me komunitetin? Cfarë priste ai nga ju?>>

> >

E.N.: Kërkonin të komunikonin me mua 24 orë në 24! Ishte, sigurisht e pamundur! Por ishte e natyrshme që pritshmëritë e tyre të ishin tepër të larta ndaj meje. Megjithatë, siç ju thashë, unë i kisha vënë vetes si qëllim që të punoja për të gjithë komunitetet në distriktin tim, jo vetëm për komunitetin gay. Këtë parim unë pata mundësi ta diskutoja shpesh edhe me Harvey Milk. Ai e kuptoi gjithashtu se nuk mund t’i përkushtohej vetëm çështjeve të komunitetit gay, por duhej të alternonte këto çështje me çështje që prekin edhe interesat e komuniteteve të tjera. Milk ishte i suksesshëm në shumë nisma të tilla që nuk i përkisnin vetëm komunitetit gay.

> >

Mapo: Duket situatë e ngjashme me pritshmëritë që komuniteti gay sot në SHBA pati ndaj presidentit Obama… Por ky komunitet duket disi i zhgënjyer. Eshtë e vërtetë?>>

> >

E.N.: Eshtë e vërtetë që edhe sot komuniteti gay krijoi pritshmëri të larta ndaj presidentit Obama. Por mos harroni që Obama është president prej më pak se një viti. Kështuqë ne duhet t’i japim atij kohën e duhur. Ndërkohë, unë jam shumë e inkurajuar për këtë president dhe besoj se ai po punon shumë mirë. Mos harroni që po përballet me disa nga problemet ekonomike më të vështira në vend, e ndërkohë ka ndërmarrë një reformë të thellë në shëndetësi.

> >

Mapo: Kryeministri shqiptar para pak kohësh ndezi një debat për homoseksualët në Shqipëri dhe pohoi se nuk është kundër martesave gay në vendin tonë. Si e komentoni këtë fakt?>>

> >

E.N.: Mu duk pak e çuditshme, në fakt. Por tashmë besoj se ai e hodhi atë hap dhe nuk mund të kthehet më pas. Cili ishte motivimi i tij? Tani kjo pak rëndësi ka. E rëndësishme është që kryeministri juaj tashmë do të mbahet mend edhe si një aktivist për të drejtat e homoseksualëve në Shqipëri.

> >

BOX: >>

> >

Homoseksualët në Shqipëri, më kreativë>>

> >

Gjatë përpjekjeve të tij për të luftuar diskriminimin dhe paragjykimet e amerikanëve ndaj komunitetit homoseksual, t="on">lace wsmileyt="on">Harveylace> Milk i inkurajonte bashkëpunëtorët e tij që të dilnin hapur, të bisedonin për seksualitetin e tyre me familjet, me shoqërinë, me kolegët e punës dhe më këdo. Ai besonte se fshehtësia dhe privacia e tyre e dëmtonte kauzën e tyre. lace wsmileyt="on">Polace> a mund të aplikohet një strategji e tillë aktivizmi në Shqipëri? Mindy Michels, një prej aktivisteve lezbike që jeton në Shqipëri prej 3 vjetësh thotë se një gjë e tillë është e vështirë për Shqipërinë. “Megjithatë, së bashku me aktivistët e Aleancës Kundër Diskriminimit ne kemi gjetur mënyra të tjera më kreative për kauzën tonë”, thotë Michels për revistën Mapo. Aleanca kundër diskriminimit, është në fakt e vetmja organizatë aktive në Shqipëri që lufton sot për të drejtat e homoseksualëve. “Ne bëjmë deklarata për shtyp dhe ato botohen. Ne ndërkohë po përpiqemi të krijojmë ndjesinë e komunitetit, pra të krijojmë një familje të dytë për këta të rinj. Besoj se në këtë formë ne jemi tani të suksesshëm dhe na presin përpara sfida më të mëdha, por që ne do t’i përballojmë”, thotë Michels, e cila jeton në Tiranë së bashku me partneren e saj lezbike dhe me djalin e tyre 4 vjeçar.   

> >

> >

 

 

 Ju thoni cte doni; une per vete mezi pres diten kur zizat e ngarkum me marinare, polica, kaubojsa dhe kercimtar sambe me rroba palloi te kalojne duke kercy nen ritmet e noi DJ te rendit te dites perball Skenderbeut dhe xhamise..

 

smiley

Mire qe s'ke futur ne tablo dhe Berishen me Ramen te veshur me ndonje thong lekure. smiley

Nashti Shqiperia vertet po ndryshon, po jo aq shume. smiley

O Zotrules po cer ke mer burr cer ke? Po ne kisha e prano gjer me i fare pike Darvinizmin ne ket pune; jo si  rezultat por si mjet per pastrimin e rraces smiley 

shume subjektive kjo perzgjedhja e komenteve qe fshihen dhe e atyre qe nuk fshihen nga adminet! Tani, duhet te bej nje smily face ne menyre qe komenti im mos fshihet? Apo duhet ti lutem admineve qe te mos me "markojne" e mos me futin te ajo lista: to be controlled????

Nuk eshte e drejte kjo! Komenti im i fundit, ishte shume i sinqerte dhe nuk fyente askend. As edhe zotrules pas fyerjeve te tij. Propozoj dicka per adminet qe me siguri do shtoje lexuesit e peshkut: i vini dhe njehere ate repliken e fundit qe u fshi mes meje dhe zotrules? Une nuk e kam problem fare dhe as zotrules nuk besoj se e ka problem. Dhe as peshku ska pse ta kete problem

 

 Po mos prit kurre qe te gjithe te te shohin me sy, e aq me pak me admirim,

kush po ka kohe  ketej me te pa, perme teper me sy, se me cil ri e çfare ben. prandaj dhe pedet po shtohen dita dites. ekuacioni eshte : me mire dyshe (femer o mashkull), se vetem çmendesh (5 milion njerez qe jetojne te vetmuar ka ne france, dmth kandidate te mundshem per te kaluar pede ose lesbike, muxhahidin ose muxhaidine, ose psikopat ose psikopate).

pastaj shqiptaret ne bote, komunitetet e ndryshme, fetare, pederaste, mafioze, etj u lehtesojne jeten me strehim, rekomandime pune, etj. ndryshe i pret rruga e madhe ose puna e skllavit per nje kacidhe  te cilin shqiptari nuk e ka qejf (nje shumice, sidomos ata te martuar me femije, jetojne ne fakt me asistence sociale) smiley

O llukan, ti fshin gjerat me me vlere te debati dhe e le publike kete gomarllikun me lart mo????

e tmerrshme! ok, si te duash. Do behej interesant peshku. Mbaje me komentet me lart se, pak e nga pak, mund dhe te shnderrohet ne: kush eshte me budalla, bujrum!

 

 

 çfare ka tek komenti im budallallek, ka mundesi qe ta shpjegosh ? 

 

chene : ngaqe ketu vijme per diskutim vella, per me teper homoseksualizmi eshte bere sot force e madhe e jetes. jemi dhe ne teme per me teper e nuk diskutojme per saliun tek cilado teme qofte (edhe aty ku flitet literature) siç bejne ca toça te tjere.

O klajd, komentet po ti fshij une. Dhe pas fshirjes, ka 10 komente te kjo tema prej teje qe mbeten te publikuara, perfshi edhe nja dy carcafe.

O Penaro po komentin tim pse e ke fshire o burri i dheut,pati nje kuptim te modh.

mund te kete edhe 100 komente, clidhje ka? Me thuaj nje koment qe fyente dike dhe qe nuk ishte i drejte, sipas asaj qe ke menduar ti, dhe do jem shume ok, qofsh ti, qofte Llukani (ndjese qe mendova se po fshinte ai smiley ). Me cito njerin prej ketyre komenteve te fshira, te lutem, qofte edhe privatisht me email dhe si dy cuna te rritur e te arsimuar flasim pastaj per standartin e komenteve te fshira, me standartin e emaileve qe ende vazhdojne te jene te lexueshme ne kete teme. E kam sinqerisht.

 

 

 Zotrules, hajdar e noi tjeter, kot per kuriozitet, cju hy ne pun se me ke i tokin shpatat keta cunat? po seriozisht qe sju kuptoj!!!

O chene... me sinqeritetin me te madh; mua personalisht, nuk me duhet fare se cfare bejne me veten e tyre ata. Une flas konceptualisht, parimisht. Une mendoj keshtu si mendoj (qe shprehem dhe ketu) edhe per faj te ketyre qe qenkan "pro" apo na bejne si partizane te ketyre teorive... Jan shume te ulet ne nivelin llogjik mer vlla. Nuk dine te japin nje argument per te qene; dhe i kuptoj, te them te drejten; nuk mund te mbrohet e pambrojtshmja, edhe sikur te jesh inteligjent ne skizofreni; e jo me me kapacitetin e ketyre sporeve ketu, qe s'lene budallallek pa thene dhe ankohen se po u fshihen komentet!

Fundja, ka shume gjera qe "s'na duhen" dhe jemi thjesht pjesemarres... nuk dmth gje. Kujdesemi dhe per mjedisin, edhe pse shtepine mund ta kemi te paster, apo jo...

fundja mund te thuash "c'ju hyn ne pune Shqiperia"... dhe hec e pergjigjju kesaj... - Thjesht nuk jemi robote te programuar vetem per nje gje te vetme. Na shqeteson bota perreth, na shqetesojne thirrjet e hipokriteve qe duan te drejta, na shqetesojne mashtrimet qe perdoren per te ligjeruar neverine dhe shthurrjen... fundi i fundit, per ceshtjen ne fjale, jane ata qe na drejtohen neve; dhe neve kemi kete reagim. e kupton nashtine?

 Zot, 

Thu: "Na shqeteson bota perreth, na shqetesojne thirrjet e hipokriteve qe duan te drejta"

Te them: cilat kerkesa te drejtash konsidero hipokrite? Shiko une e kom te qarte se si funksiono bota dhe mjeksia psh aty ke ju, secili per vete dhe shteti per te gjith. Ketej matan oqeanit ligji eshte bo ne baze te nje parimi 2000 vjecar te vjeter. Ore, nese ky bjondi do te perfshi dhe ate brunin( po marrim mbulimin shendetsor si shembull) ne planin e vet mjeksor, cpune te prish ty mer vlla? Po te pys sinqersisht? 

Mu iher i shoku jem me ka thon chubby chaser.. u niva ligsht per syt e ballit, jo se ai shpiku ose fundja evidentoi dicka qe dukej sheshit, por se ai shoku jem vriste menjen per llojin dhe cilsine e mishit qe me ish tek mu te haja per darke... smiley 

si perfundim, vec faktit qe fyen kedo qe nuk mendon si ti, ti vete cfare mendon?

 

chene... eshte rregulli i reciprocitetit kozmik. cdo gje ka efekt mbi nje gje tjeter dhe anasjelltas.

ky eshte mendimi me themeltar qe mund te te nxjerr per momentin, me thjeshte se kaq, nuk ka. ta shqepa teorine tulle pas tulle dhe dola te guri i themelit, ai mbi te cilin ishin vene te gjitha tullat e tjera.

 

Shume mire. Shume mire edhe qe ti fale ketij rregulli kozmik, je i interesuar dhe madje i shqetesuar per kete ceshtje dhe bravo te qofte.  Tani per cfare ceshtje je i interesuar konkretisht. Po te duash, te lutem hajde bejme debat normal ne menyre qe edhe te kuptohemi bashke edhe te tjeret te na kuptojne. Cfare pohon ti eshte: nuk e urrej homoseksualin, por urrej homoseksualizmin. Pse? Jam dakort me acarimin qe ti ke me te drejte ndaj kujtdo ekstremisti. Ekstremizmi i keq eshte njelloj, si kur qendron ne krah te se drejtes si kur qendron kunder. Dhe me duket se ti deri tani ne kete ceshtje nuk ke debatuar ne lidhje me pse ti e urren homoseksualizmin por nuk urren homoseksualet. Je acaruar pse te tjeret jane ekstremiste ndaj mendimit tend qe ti nuk e gjykon se eshte esktremist.  Une mendoj ndryshe nga ti. Une nuk e urrej as homoseksualin dhe as homoseksualizmin. Besoj se homoseksualizmi edhte dicka natyrale. Nese e ke te veshtire te besosh te njejten gje, po te ndihmoj: eshte njerezore! Dy meshkuj mund te bien ne dashuri me njeri tjetrin dhe perderisa ata dashurojne njeri tjetrin atehere askush nuk mund ti ndaloje qofte te bejne cte duan ne shtrat, qofte te jetojne me njeri tjetrin, e qofte ta ndajne kete gezim qe kane bashkarisht me te gjithe boten nese duan, pa u diskriminuar e pa u URRYER per kete fakt. Ti cfare mendon? 

Je me i zgjuari, me origjinali, me funny dhe cuni me gallate nga gjithe te tjeret te peshku pa uje. Une do e beja me shume kenaqesi me ty smiley

 

ne qoftese eshte ai qe mendoj une shoku duhet me i ra pak me laps kopjativ.

pash zotin mos ja ngre menjen klajdo se e merr me gjith men ai.

Larg jemi ne shqiptaret! Ketu behet nje dialog qe ne europe i takon historise. Pse ndihen shqiptaret kaq te rrezikuar prej nje grupi kaq te vogel te shoqerise? Pse njerezit ende bezdisen se kush fle me ke?

Sipas shume studimeve shkencore qe jane bere, njerezit qe tregoheshin si urrejtes te homoseksualeve gati ne 99% te rasteve kur iu treguan filme homoerotike ishin te exituar kurse ate qe ishin indiferente per nje gje te ketille nuk kishin asnje regim.

Dikush tha se e urrente homoseksualizmin sepse ishte i 'neveritshem'!! Po si mund te neveritet dikush per ate cfare ngjan ne dhomen e fjetjes te dikujt tjeter? Mua per shembull nuk me pelqen te ha mish qengji po a thua duhet te neveritem sa here qe fqiu zien ne kuzinen e vete?

Njerez te medhenj gjate gjithe historise kane qene homoseksuale dhe i kane kontribuar historise se pergjithshme njerezore ne mijra fusha kurse njerezit qe perhapin urrejtje dhe paragjykime kane sjellur vetem vuajtje!`

Dhashte Zoti qe nje dite edhe ne Tirane te kete Gay Pride sikur ne cdo metropole te Europes. Ketu ne Londer eshte nje dite kur te gjithe jane te ftuar te festojne, dhe ku pothuaj asnje incident nuk behet!

 

Po c'ke me mua o piskuriq? Te rendon fjala ty? Po ik ore, bej c'te duash me jeten tende; shko bashkoju atyre komshinjve te tu... nuk te ndalon kush mo jo. Me sumen tende ben cfare te duash ti, je mese i lire. Po mos prit kurre qe te gjithe te te shohin me sy, e aq me pak me admirim, apo te te pranojne kur ti shqepesh andej nga s'duhet. Dhe as mos prit qe ti te jesh afer meje, te pakten jo ne nje rreze qe mbulon shikimi im.

Te mora gje leje ty une se cfare do te bej me jeten time?!

Bravo! Une dhe miliardat e njerezve te tjere mund te bejme cfare te duam me fundshpinen tone!

E rendesishme eshte qe te mos ta perdorim fundshpinen per te nxjerre urrejtje pa fre sic e perdor ti! Provo te hash ushqime me te shendetshme! Dhe sido qe te jete funshpinen tende e ke ti ne dore. Mos ki frike se nuk te del jashte kontrollit per shkak te deklaratave te Withersit.

 

PS: Sdq. duhet thene se je totalisht invalid per te kuptuar sensin e atyre qe te shkruajta. Jo vetem qe nuk ke empati, por nuk ke as nje botkuptim qe te ndihmoje ne kete drejtim.

Ore meqe nuk kuptoke asnje gje ketu, do te ta them sa me thjeshte; edhe spor te jesh, si puna e atij tjetrit, do e marresh vesh... Nuk me intereson fare egzistenca jote, e jo me te me interesoje cfare shkruan ti ("sensi&quotsmiley me nje gisht ne tastjere e nje gisht ne zarzaline. Kete arrin ta kuptosh? Me shume se kaq, nuk mund te injoroj dot asnje gje. Tani merr vesh?

Sipas shume studimeve shkencore qe jane bere, njerezit qe tregoheshin si urrejtes te homoseksualeve gati ne 99% te rasteve kur iu treguan filme homoerotike ishin te exituar kurse ate qe ishin indiferente per nje gje te ketille nuk kishin asnje regim.

Dikush tha se e urrente homoseksualizmin sepse ishte i 'neveritshem'!! Po si mund te neveritet dikush per ate cfare ngjan ne dhomen e fjetjes te dikujt tjeter? Mua per shembull nuk me pelqen te ha mish qengji po a thua duhet te neveritem sa here qe fqiu zien ne kuzinen e vete?

Thjesht perfekte!

@olsi: po sikur yt bire te fillonte e hante mish qengji?

te lesh te tjeret te bejne cte duan me b*** e tyre eshte nje qeshtjem por ta pranosh si dicka normale, do te thote qe neser i thua tet biri: "te paste baba, beju homo se eshte normale, njelloj si te jesh hetero"

 

 

elton, ti ashtu sic zotrulesi me keto pergjigje qe jep tregon se ku qendron problemi i vertete ne trajtimin e ceshtjes se homoseksualitetit.

Ju vuani nga nje moskuptim i pergjithshem i asaj per te cilen po flisni si edhe nga nje rremuje e theksuar e te menduarit rreth kesaj teme.

Kjo duket qarte ne faktin qe kaloni nga nje dege ne tjetren ne biseda si kjo qe ne fakt per mendimin tim perfaqesojne frikerat dhe pasigurite tuaja. Dhe nuk ka asgje te keqe tek kjo. E keqja eshte qe ne vend qe te informoheni e te pasuroheni, juve kapeni pas ketyre frikerave dhe i beni elemente themeltare te botkuptimit tuaj.

Kete nuk ta them per te te ofenduar, por perkundrazi ta them me shume dashamiresi. Thjesht informohu! Mos i lere frikerat te skllaverojne jeten tende.

 

Persa i perket pyetjes tende jashte teme dhe jashte natyres dhe kontekstit te pergjigjes time te meparshme...

Une nuk besoj se do t'i them ndonjehere (nqs. do te me jepet rasti) tim biri "te paste baba, beju homo se eshte normale, njelloj si te jesh hetero".

Maksimumi mund t'i them...

"Te paste baba, beju njeri e jetoje kete jete ne menyre dinjitoze. Respekto veten e te tjeret qe ke perreth. Kalit shpirtin, por mos harro te mbash zgjuar edhe mendjen. Buzeqesh perhere edhe ne momentet e trishta. Njihi te tjeret e pasurohu nga eksperiencat e tyre, por asgje mos e merr si tabu. Dhe mos shperdoro as nje minute te jetes tende me urrejtje e percmim sepse cdo minute jete eshte nje dhurate dhe nje privilegj i madh qe Zoti te ka dhene. Beju drite e gezim per njerezit qe te rrethojne e nga drita e nga gezimi rrethohu." 

... dhe pastaj...

"Nqs ti biri im ke zgjedhur qe te kalosh jeten me nje djale tjeter si ty, une trishtohem pakez sepse do te doja qe ti te kishe nje ushtri me femije e une te isha nje gjysh i mire per ta. Por gezohem per ty, sepse nqs. mendon se kjo eshte zgjidhja me e mire per jeten tende, atehere mua nuk me mbetet gje tjeter vecse te te uroj nga zemra... nje jete te lumtur e te bukur e plot dashuri me te dashurin e me shokun tend... qe une do ta dua e do ta konsideroj si nje bir te dyte, ashtu sic kam edhe ty."

sa i zgjuar dhe modern qe te duket vetja mer jahu

une svuaj nga asnje moskutim, njoh njerez homoseksual dhe si shikoj si mostra, por sdo doja qe im bir te behej si ata, e ky nuk eshte nje problem, por menyra sesi une e mendoj

une skaloj nga nje dege ne tjeter, ajo per te cilen bisedoj eshte trungu i cdo dege tjeter: familja

frikerat te sklavizojne jeten time? ke ik per lesh? ku e njeh ti jeten time !

fatki qe dhe tet biri do i thoje "..une trishtohem pakez sepse do te doja qe ti te kishe nje ushtri me femije.." tregon se nuk e mendon shume ndryshe nga une, por do te besh peshkun qe noton kunder rrjedhes

si mund ti thuash tet biri "beju njeri e jetoje kete jete ne menyre dinjitoze" kur ta kesh homo? eshte dinjitoze per nje mashkull ta marre nga pas? une se mendoj si ti

une mendoj sic e mendoj prindi i cdo homoseksuali: mallkim e gjynah

une sjam me mentalitet te vjeter apo me komplekse e frige (keto llafi perdorin tere njerezit qe mbrojne homot), por thjeshte e mendoj ndryshe !

sa i zgjuar dhe modern qe te duket vetja mer jahu

Tani, une e kam kaluar moshen e adoleshences dhe nuk kam nevoje qe te shkruaj ketu qe te dukem modern... sepse ne fakt jam. Me fal per mungesen e modestise.

fatki qe dhe tet biri do i thoje "..une trishtohem pakez sepse do te doja qe ti te kishe nje ushtri me femije.." tregon se nuk e mendon shume ndryshe nga une, por do te besh peshkun qe noton kunder rrjedhes

Ti prape nuk kupton thelbin e bisedes. Edhe pse une nuk jam dakort me zgjedhjet e nje personi, kjo nuk do te thote se e paragjykoj per kete, pasi nuk eshte puna ime kjo. Cdo njeri eshte i lire qe te beje zgjedhjet per jeten e tij, por kjo s'do te thote se domosdoshmerisht une nuk duhet ta respektoj apo t'i imponoje zgjedhjet e mija.

Ate qe ju te rriturit e totalitarizmit nuk kuptoni eshte se cdo njeri ka te drejten elementare per te zgjedhur dhe nqs. nuk i ben keq ndokujt, i mbetet vetem Zotit per ta gjykuar. Jo ty!

si mund ti thuash tet biri "beju njeri e jetoje kete jete ne menyre dinjitoze" kur ta kesh homo? eshte dinjitoze per nje mashkull ta marre nga pas? une se mendoj si ti

Eshte dinjitoze per nje mashkulle e nje femer qe te lepijne organet seksuale respektive?! Pastaj edhe vete seksi hetero, po ta gjykosh nga aspekti formal dhe po ta shikosh me paragjykim, nuk eshte dinjitoz. E kush jam une qe te futem ne dhomen e gjumit te dy homoseksualeve e t'ju them "raporti juaj nuk eshte dinjitoz"?!

Ti prape nuk kupton thelbin e bisedes. Edhe pse une nuk jam dakort me zgjedhjet e nje personi, kjo nuk do te thote se e paragjykoj per kete, pasi nuk eshte puna ime kjo. Cdo njeri eshte i lire qe te beje zgjedhjet per jeten e tij, por kjo s'do te thote se domosdoshmerisht une nuk duhet ta respektoj apo t'i imponoje zgjedhjet e mija. 

Kete po them edhe une bre burre: sjam dakord me zgjedhjen tuaj per te shfaqur homoseksualizmin si dicka normale, eshte nje anomali e shoqerise dhe si e tille te rrije nen hije

Tani, une e kam kaluar moshen e adoleshences dhe nuk kam nevoje qe te shkruaj ketu qe te dukem modern... sepse ne fakt jam. Me fal per mungesen e modestise.

Te mbrosh homot, ste ben modern, te ben te ikur per lesh

Ate qe ju te rriturit e totalitarizmit nuk kuptoni eshte se cdo njeri ka te drejten elementare per te zgjedhur dhe nqs. nuk i ben keq ndokujt, i mbetet vetem Zotit per ta gjykuar. Jo ty!

Ti se di sa vjec jam dhe se ke idene nese jam rritur apo jo ne ate kohe..

Eshte dinjitoze per nje mashkulle e nje femer qe te lepijne organet seksuale respektive?! Pastaj edhe vete seksi hetero, po ta gjykosh nga aspekti formal dhe po ta shikosh me paragjykim, nuk eshte dinjitoz. E kush jam une qe te futem ne dhomen e gjumit te dy homoseksualeve e t'ju them "raporti juaj nuk eshte dinjitoz"?!

Nje raport heteroseksual (qe ka nje qellim, vazhdimesine e jetes) eshte normal, se cfare ben secili ne dhomen e gjumit (lepihet a jo mileti) eshte puna e tyre.

Degjo olsib, po te kesh nje femije te vogel, qe nuk e di se cfare eshte muti, dhe shikon nje cope mut, e thote "duket si cokollate, ta ha nje cike?", ti si prind i thua "jo, eshte e keqe ajo, nuk hahet". Une mendoj se homosekualizmi eshte dicka negative (si efekt social) dhe si i tille duhet qe te eliminohet nga shoqeria shqiptare.

Kjo eshte si e mendoj une, e sa ngelin llafe e debate cdo pikeshimim mund te pranohet e respektohet, por shko e fol me pridnerit e nje homoje e shiko sesi ata e perjetojne 

 

 

Duke pretenduar se fshirsat nuk kane konflikt interesi me byethen e tyre dhe me udhezimet e Withers ......them se nuk do ta fshijne kete koment.

 Klajdi !

Te lumteb...tha! Ti je njesoj si ajo shenjtja Leonore , nje matrapaz i rendomte ....dhe ne kete rast i gjithe materiali ne mbrojtje te pederastise te bere nga ana Juaj , me siguri te PLOTe Ju ka garantuar te vetmen te drejte azilanti ne SHBA ate te HOMOS se persekutuar. Krahas Lesbismit qe sidoqofte shpjegohet dhe ka kuptim SEKSUAL!!!!

Ne fund te fundit jam i bindur qe do ta fshijne por Ju do ta kini LEXUAR ! URIME !

hej, urime qe me ne fund mesove ti ndash mendimet ne paragrafe smiley kjo eshte gjithashtu nje fitore e imja, dmth, do sdo disa here mi degjon keshillat.

Per fat te mire kam nja 10 vjet qe punoj e udhetoj, e fale kontakteve te mia dhe fale faktit qe e kam kursyer veten nga te qenit i rendomte dhe pa iniciative, kam nja 20 viza ne pasaporte e mundesi te aplikoj kudo ku dua te udhetoj, pa qene nevoja te vuaj nga deshtimet e qeverise, deshtime qe sna mundesuan liberalizimin e vizave.

Megjithate jam shume mire ketu ku jam. E skam nevoje as per azil e sigurisht nuk kam asnje lloj frike nese shkrimet e mia mbrojne nje kategori te caktuar njerezish dhe shkaktojne irritim te disa emigrante si puna jote. Problemi eshte se nese njerezit ketu ne Shqiperi avancojne, ca njerez qe nuk jetojne me ketu, kudo qe te shkojne serish ngecin shume mbrapa. Ngecin ne te njejten pike kur edhe e lane shqiperine

 

Ne rradhe te pare lajmet i pash para disa ditesh, mbi vrasjen e atij transeksualit, dhe nuk ishte vrare per homofobi, por ishte vrare nga nje klient i tija, prandaj para se gjithash vete ambasadori amerikan te clirohet nga mentaliteti hollivudjan, ku cdo kauze ka heronj dhe tragjedi para se te vij ne vemendjen e publikut.

Thjesht ne Shqiperi nuk ka kauza sociale, nuk ka pas kauza sociale, dhe nuk ka heronj kauzash sociale.

Tani te vijme tek ligji per homot. Ketu kundershtuesit ndahen ne dy pjese, ata qe nuk duan qe homoseksualizmi te lejohet si praktike me ligj, dhe ata qe nuk pranojne ligjin e martesave midis homoseksualeve per arsye te mbrojtjes te familjes.

 

Te paret, ne rradhe te pare nuk dine pse e kundershtojne, menjefjale jane ne shumicen e tyre njerez qe veprojne me instikte. Rralle ose kurre nuk vene llogjiken ne perdorim.

Te dytet kan arsye legjitime, por perseri besoj se i kushtojne me shume vemendje se sa duhet ketij fenomeni.

Nje gje ama duhet ta kemi te gjith te qarte, qe te gjith jemi pjese e nje minoriteti, kushdo qofshim.

Dhe askush nuk ka perse i lejon vetes te marre vendim mbi lumturine e dikujt tjetri.

 

Ideja ime esht, se sa here qe njerezit ne emer te derjtave te njeriut nderhyjne duke prishur ca raporte, qe s'jane vene me arbitraritet nga ndonje dekret,por si rrjedhoj e evuolimit te races se vet,nuk bajne gje tjeter vecse ndermarrin dhe nje hap drejt vetshkatrrimit

e di qe po ta mendosh dy here nje pjese te ketij komenti nuk e ke keq ti? E di pse? Kot ngaterrohet e mbeshtillet ceshtja pas "te drejtave te njeriut". Sikur ka ikur pak koha. Duhet thene tani troc: te drejtat e homoseksualeve, ose me mire, te drejtat e lezbikeve, gayve, biseksualeve dhe trans-seksualeve.

Me vjen shume keq, keq fare, qe askush nuk thote qofte dhe dy rreshta impresione rreth "Milk". Do kishte me shume fryme debati...

 

Me vjen shume keq, keq fare, qe askush nuk thote qofte dhe dy rreshta impresione rreth "Milk".

 E ke gabim, Stalker, ka folur dy rreshta per filmin.

Asnje nuk flet per filmin sepse si tek kjo prurje si tek artikulli tjeter "Nje Harvey Milk per Shqiperine..." (me fal nese e kam gabim titullin), nuk flitet pothuajse fare per filmin, pervec faktit qe ka marre 2 Oscar dhe luan Sean Penn. Me kaq pak fjale per filmin nga autori i artikullit, nuk mund te presesh qe te flitet per te.

Filmi, artistikisht eshte shume i bukur, Penn fantastik. Van Sant priti mbi 14 vjet per ta drejtuar filmin dhe eshte nje nga filmat e tij me te bukur. Por prape mua me pelqen me shume Elephant.

Ketu kundershtuesit ndahen ne dy pjese, ata qe nuk duan qe homoseksualizmi te lejohet si praktike me ligj...

I nderuar Tmsoia.

Kete qe thoni Ju me lart as e kam lexuar ne ndonje vend, te pakten me argumentime LIGJORE tek PPU . Perkundrazi cdo fillim debati te gjithe e fillojne me urimin "Ju lumte suma" te gjithe pederasteve ose ne menyre te zbutur e te kamufluar sic e quajne veten "Ass-hole" !

qe te gjith jemi pjese e nje minoriteti.... mbase ke harruar te shtosh Te organizuar shoqerisht si qenie njerezore sepse ne formen e organizimit shoqeror kane pas qene ( dhe ekzistojne atje ku jane ) edhe Tribute .Per te mos thene disa lukuni sojesh ne boten e kafsheve , shpendeve e ujoreve!  Besoj e di qe jane nje faze e shoqerise qe ka ekzistuar para mijra vjetesh . Fosile te se ciles nuk eshte cudi qe i gjejme midis nesh megjithe pislleqet qe kane mbijetuar tek ta.. Pra duhen meshiruar!

I nderuar Tmsoia.

Gjeta si te pershtatshme keto dy percaktime Tuajat sepse nuk kane brenda agresivitet dhe frymezim adoleshentesh me vrime te hapur . Nga ata qe mendojne se duke thurrur fraza te vrimes se shpirtit smiley , kendojne Moralisht nga Koha Mesjetare ne Kohen e ulurimave te borive e sirenave .

I ndava ne paragrafe sepse mbase i lexon dhe ai perfaqesuesi sumsave....

E shpartallofte dhe mos i lente kusur se vetes,. E trashegofte brez pas brezi dhe i pafte hajrin , ne se i sjell te ardhura dhe lumturi si "ty mor bir , per zgjedhjen qe ke bere " smiley

Idrizo, une nje verrejtje kom per ty: Mos e shaj nje gjo qe nuk e ke provuar. Provoje njehere dhe po ste pelqeu boje harram.      smiley 

Po pra mo!

Po provoje o Idriz provoje! Provoje o i paudhe se kushedi mbase te pelqen shume e pastaj do te thuash: "Ua mi mami... cfare paskam humbur qe e paskam perdor fundshpinen deri me sot per te nxjerre perla mencurie ne PPU!".

He Idrizo, si thu?!

Vecse pastaj kush rri e duron ato boldet e korsivet e tua ne mbrojtje te te drejtave te grupit tend. Ec aty! Nje hero i homoseksualeve mund te behesh! Mua me dukesh fiks fare per kete pune!

Idriz, ty te kemi si ujet e paket! Jo per gje, por per pune 2-3 vjetesh futesh ne kategorine "antikuarjat" dhe te gjithe e dime se c'vlere muzeale kane keto gjonat antike si puna jote!

Keshtu qe te lutem, mos e shperdoro veten deri atehere!

Olsi ( pa B... sepse per momentin s'duhet ta kesh te LIRE ) !

Them qe je i vlere per cdo keshille qe jep . Sidomos kur zevendson keshillat e Apolonit per te birin. Megjithse Shekspiri nuk ka dhene  keshilla pederastie me duket !

Ca te tilla edhe JU do jete shume e arsyeshme ti rezervoni sa ta Ligjeroje Sala sumhapjen ne Memedhembje! Ndersa per praktika te paqta Ju rekomandoj Berberin qe te mos ngatroheni neper Lesht e njeri tjetrit  smiley

Si lab qe jam i neruar Berber po e them ne une i gjo ...Kam pare e kam... smiley

maju drizo , se ty te kena burre smiley

o cu kenaqem, sa mire bona qi e solla kyt temen smiley

Po pse, ti e paske sjelle kete temen... mi lesbike plake e dreqit?! smiley

O Olso, boll me komplimenta per Dijen se hajt ta mbash pastaj!

Po Olsa, ashtu jam .

Ti je noi cik e mire kshu si kallep ?   smiley

Jam cun mi kombe leshe!

Hapi syte! Mos gjuj ne erresire si Idrisismiley

Hej, Idriso per ate punen e batutes me "antikuarjat"... me erdhi ne mendje nje batute me e bukur integruse.

E di si je ti Idris?! Ti je si ato xhipat kineze te ushtrise shqiptare. Deri dje kush pyeste per to?! Te gjithe mendjen tek Benci e tek fuoristradat e kishin! Por shko sot ne Tirane anash Taiwan-it e te shohesh nje derro xhipi kinez qe i shkelqen llamarina, te parkuar diku aty, se per sa Euro shitet.

Keshtu qe Idriso deri sa te vij koha jote per t'u shit... ti vazhdo pastro mire e mire rrotat e tuja dhe futi edhe nje te ferkume me dyll llamarines.

 

PS: Je i madh, je i madh! Je katalizator batutash.

Ca ti bosh Bedrije ...Na per te miren tate munohna ......Me te shtu komentet si prurje interesante .smiley

Se mos na kupton per te shtu rradhet e sumsave ??

Kadal kadal po i iken vlera asaj shprehjes popullore

Eshte mpleksur eshte bere

duhen njeqind pale gershere

e sos e hap dot nje vere ......

Kane pas qa Berberet ne kohe tone , se megjithate qethje-rruarrje sun e hapshin dot nje vere smiley 

Tani i ke sheshit tek Taivani , ne radhe per te blere "xhipa kinez" , keshtu thone ...po ne kohen tone "tek taivani " perdorej per ashtu smiley. S'ka faj Olsi ( me b ...te zene per momentin) ndrojne kohet !!!! E meshiroj dhe justifikoj edhe si pjese e "rrethit"  qe i mbledh ne kete shoqeri .

Idriso, ke ndonje gje me fundshpinen time ti?! C'ne gjithe ky interesim?!

Shko gjuj diku tjeter, mor homoseksual i fshehur plak! Qe rri e rri e e nxjerr koken!

Shko tek Taiwani e gjuj per xhipa e per garripa!

 Qe rri e rri e e nxjerr koken!..... Po vet i bi keto mre ...me koke. Une s'thash gjo jasht teme . Ti si i knum qe je me raftet plot libra kete me lart e ke pru si krahasim besoj smiley . Se ndryshe ...ku me pe ti qe qita koken per sumsat smiley Ne per sumen tate e te tetjereven , i respektoj per funksionin e te pjerdhurit . Eshte me vlere ta kuptosh se ndryshe robt them se ajrin kishin per ta qit nga GOJA smiley.

Une i fola Bedrijes per Olsin ( pa b ...per momentin eshte e padisponushme)dhe per shoqnine "tek Taivani " qe presin ne radhe per xhipa , nuk i fola per sumen tate .

Mos ndoshta je ngatru (me qe je i knum ne fushen e krahasimeve ) , me  fjalen "rrethi" , se mos ka kuptim tjeter .

Jo mer jo drejt psh ....Grupi , Rrethi .... i berbereve etj ....s'ka gjo me nenkuptime  smiley  Na i fal nonji pasaktesi per sumkuptimin e problemit . Gjindje pa pervoje dhe presim keshilla !

u munove u munove e ta paca borxh.

ne raste te tilla ta shperblefsha smiley

Po une rroj me situaten, pranej sjelle tema te tilla.  Sikur ta dija qe fevzija do kish thirr kshillin e nrikullave mrome qe na la pa goje.

Shif ngjarje e vertete, mbreme ora 10 e pak, tek emisioni i fevzijes, jepet nje interviste e nje lesbikeje amerikane qe rronte me partneren e vet ne Tirane dhe kishin dhe nje kalamo 4 vjec.

Une isha per darke tek miqte e mi, kalamani i te cileve 3.5 vjec skishte fjet akoma nga qejfi qe kishte njerez. Televizori tani ishte tek Klani dhe kalamani po lozte me lodrat e veta.  Ne nje moment, Elsa thote se kalamani i ketyre amerikaneve i ishte duk shume i lumtur , kishte 2 mama dhe per te cdo gje ishte normale.

Femija veshet pipez kthehet direkt nga tv, pastaj nga ne dhe thote  :

- 2 mama ? Pse dy mama ?  Si dy mama ? Po une pse skam dy mama ?

Prindi i shtangur i gjendur pa pergatit i thote :

- po ti ske dy mama, se ti ke nje mam e nje bab

kalamoni prap

- po ai pse ka dy mama ? Pse ska bab ?

Perfundimisht nga disa te rritur aty, asnjeri si jepte dot xhevap kalamaonit, dhe si perfundim u fik televizori dhe femija shkoi te flinte.

 

 

Pranej kalamojt cohen me fjet n'ora nande!

Deri m'at ore kqyret Discovery Qanel, ose National Geographic! Ose sport! smiley

Kjo asht marveshja qitu!

Une s'do t'sill me gur kur t'shof n'rruge, ti mos mi qit bythqimat ke ato kanalet ma nalt, perpara se kalamojt e jone t'shkojne ke oda tjeter!

As mos mi qit, as mos fol per ta! Mos bzaj hiq! smiley

e mer plak, se nuk e kishim cu TV ke adult channel.

emisionin 'opinion' po shifshim, me njerez me kravata e carape te zeza, ku demek flitet me kulture, bile me llafe te medhoja qe dhe ne te medhenjte si morim vesh 90% ene rrime kot si hu para TV.

Ku ta dijshim cer do na dilte perpara smiley

Ah mi Bedrije cfare me kujtove!!!

Me kujtove qe kur isha i vogel dhe e pyesja mamin se si kisha lindur, ajo me pergjigjej qe kisha lindur nga sqetulla.

Po shyqyr thuaj... qe edhe prinderit e tjere e kane patur ndonje pergjigje per pyetje si kjo se si alternative do te kishin qe te mos lindnin fare, nga sikleti i pergjigjes per pyetje naive feminore!

He mor burre i dheut, direkte hidhesh ne mbrojtje!!!

Po ca ke o vlla?! Une me shaka ta thashe! Ti nuk je homoseksual!

Provo t'ja thuash vetes para pasqyres, derisa ta bindesh perfundimisht! smiley

Thote Olsi me B sepse e ka vene plotesisht ne eficence kesaj radhe ! smiley

"E kush jam une qe te futem ne dhomen e gjumit te dy homoseksualeve e t'ju them "raporti juaj nuk eshte dinjitoz"?!...

Me se fundi e the fjalen e duhur pak me kopili e te fshehur po i vure piken mbi I . Sumekuptimi Eshte nje Raport Seksual jashte Termit Bashkejetese Familjare.

Keshtu je plotesisht ne LINJE dhe leja ato dengelat e tjera Klajdit , se ai ka objektiva pak me te largeta. Nuk eshte aq budall ai sa ta shese sumen per pak "frymezim" e " modernizem" si puna jote !!!!!!!

Sipas pershkrimit i bie ne Byshek.

Luj venit! smiley

Ej di gje seni ti pse ma lujt komentin tim prej ballit te venit m`kosh te plenave ? smiley

Po thojsha te verteten mer, metaforikisht ! smiley Dmth po e riprodhojsha.

P.S. Penari nuk e ka ba, Blendi jo e jo ( se shaja ne qeveriun ). Ta kete bere ai maskarai i zakonshom qe me heq postimet ? smiley

Po mire mer admin, vetem se ke pagu heren e funit ti tavolinen , me con dem gjithe ate postim ?

Withersi edhe per sumen do te jap udhezime,nuk kemi pare ambasador me te afrueshem me shqiptaret se sa Withersi, sic duket ka nje simpati te forte per shqiptaret,i terheq egersia  e tyre njesoj si i nderumi Bajron ne kohen e Ali Pashes,prandaj dhe na i qan hallin se si duhet te veprojme me hallatet tona !!!

 

Ej di gje seni ti pse ma lujn... ( e hoqa t dhe vuira n se ashtu ka kuptim smiley

Une po e marr kete shprehje sikur me qene Bedrija dhe ti koth nuk ke perse merzitesh.

E maj men ke shkembi Kavajes kur pat rregullu njonen si sume ...po qe s'ninte gjo ....si jashte si mrene . Sa e cikte lujte ...dhe bertiste i ziu .... "Mo m'luj he dreq se me qok ne rone "

Ne kur ja mshtull mire si thote Bedrija smiley filloi bertiste "Ho pra,  ime m'luj"...

Se keta keqmirkuptimsat e sumtekelekeve  jane edhe shume me kulture ..... Kur u shpeton ndonje pordhe nga sikleti , perdorin shprehjen "Me fal se te pordha "k@qet ". Ne kohe tone u ka pas majte si "kulmi respektit" smiley

Klajd thote :

Tani kam nje pyetje te fundit: sikur edhe nje femije i vetem te kete vrare veten per shkak se homoseksualizmi i tij nuk i pershtatet ketyre "burrave" shqiptare, a ka te drejte Uidhers te thote: Pershendes kryeministrin qe u zotua publikisht per te drejtat e homoseksualeve dhe uroj te mbaje fjalen e dhene?

Nuk pata mundesi te te ktheja pergjigje se si shume te tjere ketu kam limit komentesh.. Ka faj La_rosse qe te prishe mendjen s'te le rehat.. smiley

Nejse, pyetja qe shtron eshte gabim.Nuk ka femije qe vrasin veten! Eshte e pakuptimte kjo pyetje! Ndersa nese nenkupton adoleshent etj sigurisht qe eshte tragjedi dhe duhet luftuar.S'besoj se ka njeri me dy mende ne kok te pohoj te kunderten.

Por nuk jam shume i sigurte kur kjo thirrje vjen nga jashte (jo nga brenda shoqerise shqiptare) dhe i drejtohet dikujt qe gjeja e fundit qe ka ndermend eshte e drejta e homove.

Neser ne Tirane do te behet nje proteste kunder te njejtit njeri qe ka vjedhur vota dhe eshte ne pushtet per te mbrojtur familjen dhe veten nga drejtesia. Ky eshte i njejti njeri qe ofendoi shume rende ne parlament motren,nenen,gruan e dikujt para kamerave!! Tani kush eshte ky i marre qe pret mbrotje nga ky individ? Kush eshte ky Homo qe pret mbrotje nga Sala apo e ka idhull Salen?

Vetem nje pyetje me ka ngel mua. Ky ambasadori pse tallet ?

 

Kjo shprehja e kesaj analistes se Panorames sintetizon shume gjera ne lidhje me kete fenomen (mentaliteti i dhise/kopese p.sh.) dhe njekohesisht eshte shume e 10me:

“Milk” është një nga filmat e domosdoshëm për Shqipërinë

Rilli? Dmth jo vetem i nevojshem, po i domosdoshem per Shqiperine? Dmth gjykuar hallet dhe problemet e Shqiperise, momentin dhe kontekstin shqiptar ne aspektin ekonomik, kulturor, historik, social, etj. gjeja e vetme qe na mungonte ishte ky filmi, domosdoshmeria e te cilit na beri te ndihemi te plote? smiley

TV Klan, Opinion
HOMOSEKSUALIZMI DHE MARTESAT GEJ

Te ftuar:
Mesila Doda - Deputete
Fatos Lubonja - Shkrimtar
Ermir Gjinishi - Komentator
Elsa Ballauri - Veprimtare shoqerore

Nuk e pashe te gjithe emisionin, po aq sa pashe kishte te forta, sidomos kur sqaronte Lubonja kategorite e homoseksualitetit gjate kohes se perandorise osmane. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).