Shqipëria e Kosova, një? Përse jo?!

“Shqipni etnike, kurrgja tjetër”! “Një komb, një kombëtare”! Këto janë dy nga shumë parullat që zbukurojnë pjesën e tribunës ballore të stadiumit “Qemal Stafa” sa herë që ekipi kombëtar shqiptar zbret në fushën e tij. Mbajtësit e tyre, një grup tifozësh nga Prishtina, që i kanë dhënë hov tifozerisë shqiptare nuk janë më thjeshtë të tillë. Grupi “Tifozat Kuq e Zi” është një miks mes shqiptarësh të Kosovës, Maqedonisë, Shqipërisë, që i bashkon një gjë, të qenit, shqiptar!
Në fakt, tifozët pasionantë që po drithërojnë edhe Tiranën e Prishtinën politike, duket se kanë të drejtë. 5 apo 6 nga lojtarët e ekipit kombëtar shqiptar të futbollit që zbret në fushë, janë të lindur dhe rritur në Kosovë. Shumë të tjerë, janë pjesë e emigracionit kosovar në Europë. Ky është vetëm një dimension, ai sportiv, por jo i vetmi.

Nëse e zhveshim termin “Shqipëri Etnike” dhe e shndërrojmë atë në Shqipëri reale, dhe nëse parulla tjetër: Një komb një kombëtare shumëfishohet, atëherë përftojmë shumë gjëra të tjera që jo gjithnjë bien në sy: Shqiptarët kanë tashmë një kulturë të unifikuar dhe librat që botohen në Tiranë apo Prishtinë shiten në të gjitha libraritë e dy vendeve pa dallim; autorët botojnë në po ato shtëpi botuese dhe gjuha e shkruar është absolutisht e unifikuar. Muzika shqipe në Tiranë apo Prishtinë, është e njëjtë. Sot, e ke të pamundur të dallosh nëse një këngëtar apo këngëtare është nga Prishtina apo Tirana; përbën mision të pamundur dallimi i muzikës në një klub apo televizion të Kosovës apo Shqipërisë; me përjashtim të shtypit të shkruar, media elektronike është thuajse e unifikuar. Programet e Tiranës shihen në Prishtinë dhe anasjelltas; personazhet mediatike janë të përzierë dhe i gjen në studiot e të dy vendeve. Falë televizionit, shqipja e folur, nuk i ka dallimet e disa viteve më parë, ndërsa distanca fizike është reduktuar ndjeshëm. Tashmë, kufiri Shqipëri – Kosovë në Morinë, është i baraslarguar nga dy kryeqytetet, thuajse 2 orë prej secilit.

Por nëse “Tifozat Kuq e Zi” shpalosin çdo ndeshje sloganin e tyre: “Shqipni etnike, kurrgja tjetër”; nëse ideja e bashkimit flitet thuajse çdo herë dhe dy vendet po unifikohen gjithnjë e më shumë rreth gjuhës, kulturës e historisë, cili është problemi. A mund të bashkohet Shqipëria me Kosovën? Mendimi im është padyshim, PO! Në një emision me temën Shqipëria e Madhe, pyetjes se nëse duhet bashkuar Shqipëria me Kosovën, mbi 5800 veta iu përgjigjën me sms, 93% PO dhe 7%, JO! Diferenca flet vetë. Por për fatin tonë të keq, shqiptimi, edhe vetëm shqiptimi i termit Shqipëri e Madhe i bën të tremben pothuaj të gjithë ata që e mendojnë apo e dëgjojnë. Katër ditë më parë në një emision televiziv, ndërsa Menduh Thaçi po trajtonte projektin e tij politik për Maqedoninë, ndërhyrja e Fatos Lubonjës, që kjo d.m.th. Shqipëri e Madhe, e bëri të ndalojë në çast dhe të shqiptojë frazën standard: ne nuk jemi për Shqipëri të madhe. Po ç’është Shqipëria e Madhe? Një projekt i supozuar i bashkimit të katër vilajeteve shqiptare të Perandorisë Otomane, ai i Manastirit, Janinës, Shkodrës dhe Shkupit. Bashkimi i tyre nuk mund të ndodhë më dhe kufijtë e atyre vilajeteve nuk përputhen me kufijtë e Shqipërisë natyrale. Atëherë, a duhet të kemi ne frikë nga bashkimi i Shqipërisë me Kosovën? Përgjigjja ime është sërish JO!
Po kjo është vetëm njëra anë. Duke hequr defaktorizimin politik dhe presionin ndërkombëtar, gjithçka tjetër të shtyn të besosh të kundërtën.
Në fakt, që prej 28 nëntorit të vitit 1912, kur Shqipëria fitoi pavarësinë dhe Kosova mbeti jashtë kufijve zyrtarë të saj, ideja e bashkimit kombëtar ka qenë ëndrra e çdo patrioti. Për një kohë të gjatë Parlamenti shqiptar i viteve ’20–të zgjidhte edhe deputetë që përfaqësonin Kosovën; shtypi shqiptar i asaj kohe i kushtonte shumë vëmendje ngjarjeve atje, ndërsa shqiptarët e Kosovës në vetvete nuk reshtën së kontestuari regjimin serb apo jugosllav deri edhe me kryengritje të njëpasnjëshme. Instalimi i diktaturës komuniste në Shqipëri e Jugosllavi dhe teoria e internacionalizmit apo ajo Titiste e bashkim dhe vëllazërimit, sikur e zbehu disi ndikimin e parë. Në këtë terren të ri, duke nisur që nga viti 1990, Ibrahim Rugova dhe ndjekësit e tij e transformuan (me të drejtë për rrethanat), ëndrrën e bashkimit kombëtar në atë të një Kosove të pavarur. Për t’i shërbyer kësaj ideje që ngjante më e prekshme dhe më normale për Komunitetin Ndërkombëtar dhe nuk hapte serinë e rishikimit të kufijve në Ballkan, ata tentuan krijimin e një identiteti kosovar. Një identiteti që nuk duket se ka bazë dhe që sot, 10 vjet pas pavarësisë de fakto, ngjan më jo realist se kurrë.

10 vjet më pas, Shqipëria dhe Kosova janë thuajse dy vende të unifikuara, edhe pse me elita ende mosbesuese. Në fakt, elita e vjetër kosovare, me formim titist dhe nostalgjike për Jugosllavinë e vjetër, e ka të vështirë ta kuptojë realitetin e ri, por elitat e reja që po krijohen nuk kanë dilemë. Për to orientimi drejt Shqipërisë thuajse është fakt dhe sot, gjithnjë e më shumë protagonistët e elitave të reja kosovare, janë edhe protagonistë të shoqërisë shqiptare në përgjithësi. Unë jam i sigurt se sot, shqiptarët e Shqipërisë dhe shqiptarët e Kosovës dinë për njëri-tjetrin shumë më tepër se sa 10 vjet më parë, njihen shumë më mirë se dhjetë vjet më parë, kanë gjëra të përbashkëta shumë herë më tepër se 10 vjet më parë. Ende sot më vjen të skuqem kur kujtoj se sa pak gjëra dhe se sa pak njohje kishim për Kosovën ne që ishim gazetarë dhe drejtues shtypi në fillim të viteve ’90–të. Thënë ndryshe, ideja e krijimit të një identiteti kosovar, të ndryshëm nga ai shqiptar në përgjithësi, dhe si rrjedhojë, ideja e një shteti kosovar, të ndryshëm nga ai shqiptar, ka dështuar, tashmë 10 vjet pas largimit të regjimit serb nga Kosova. Po, kemi një Republikë të Kosovës dhe një Republikë të Shqipërisë. Kjo është e vërtetë. Por edhe për sa kohë do t’i kemi kështu. Kemi një muzikë, një letërsi, një kombëtare, një media, thuajse një elitë të re dhe s’kemi asnjë shkak të mendojmë se kemi dhe duhet të kemi dy shtete.

Nuk ka asnjë dyshim që problemi kryesor në këtë rast është insistimi i Komunitetit Ndërkombëtar që kjo të mos ndodhë dhe defaktorizimi i aktorëve politikë lokalë nëse kjo ndodh. I dyti është një problem i zgjidhshëm, që me emancipimin e mëtejshëm dhe me presionin e shoqërisë do të marrë rrugë. Aq më tepër që elita e re politike kosovare, që vjen nga lufta, pa ndikime titiste është shumë më e afërt me Shqipërinë se sa ajo e para vitit 1999.

Problemi i parë ngjan më problematik, por nuk është çudi që pikërisht për hir të tij, Shqipëria e Kosova të jenë një në të ardhmen. Si në atë parullën e famshme të tifozëve kuq e zi! Shumë shpejt, ideja e dy shteteve shqiptarë; ideja e dy përfaqësive shqiptare, e dy presidentëve dhe kryeministrave shqiptarë, do të jetë një absurditet në radhë të parë për komunitetin ndërkombëtar. Zhvillimi ekonomik i përbashkët që vjen nga rruga Durrës–Kukës, do ta imponojë edhe më shumë atë. Nuk është çudi, që ata faktorë që besojnë sot se ky përbën një problem, do ta shohin problemin tek e kundërta, tek dy Shqipëritë në Ballkan.

Ndaj, për hir të të gjithë kësaj, ne nuk kemi pse trembemi nga fraza Tabu: Shqipëri e Bashkuar, e madhe apo etnike. Të gjitha ato, reduktohen në bashkimin e Shqipërisë me Kosovën dhe krijimin e një shteti shqiptar të vërtetë, që pas dhjetë vitesh, ka kaluar shumë pengesa dhe ekziston thuajse si i tillë. Ndaj, nuk është çudi, që në një të ardhme jo të largët, parulla “Shqipëri etnike, kurrgja tjetër” e tifozëve “Kuq e Zi” të shndërrohet në: “Shqipëri etnike, këtë deshëm…”

 


 

159 Komente

E pata thene ne nje teme tjeter, qe deklaratat e Berishes nuk jane lajthitje dhe nuk vijne nga budallalleku dhe injoranca e tij, por jane thjesht kalkulim i paster.

Ne politike sa vjen dhe rafinohet nje metode e re per te prekur temat qe jane tabu. Fillimisht behet nje deklarate qorre, per te pare reagimet fillestare ne momentin e impaktit te kesaj deklarate. Nese deklarata pritet meteper negativisht se c´duhet dhe atmosfera e krijuar nuk lejon qe ta hapesh si teme diskutimi, atehere behet shpejt e shpejt nje pergenjeshtrim i deklarates, duke thene, qe une nuk e thashe ashtu sic e kuptuat ju, por pak me ndryshe, dhe pastaj pritet qe te bien gjakrat.

Kur te bien gjakrat, atehere "Berluska" shqiptar merr "Bruno Vespen" shqiptar dhe e ul tek "tavola di ciliegia" shqiptare dhe e porosit te shkruaje dicka rreth temes tabu.

Dhe Blendi Fevziu e shkruan ate.

Tani po i shikojme vetem tymin. Te shohim me vone.

Keshtu shkoi kjo pune. Nqs bashkimi i dy shteteve duhet te behet nga Berluska shqiptar dhe nga Bruno Vespa shqiptar, le te behet. Vetem te behet. 

Personalisht e  kam te veshtire ta imagjinoj kete bashkim per te cilinshkruan Fevziu. Jo per gje por kur shoh se sa krahinor jemi ne kete te voglen Shqiperi imagjinoni  se sa i veshtire do te ishte bashkimi me Kosoven ne termat funksionale te nje shteti demokratik. Gjithsesi uroj ta kem gabim

Alidea, kesaj i thone te kesh frike nga vetvetja. Krahinarizmi nuk eshte fatalitet qe na ka ngelur ne dere dhe s'kemi ç'ti bejme. Sherohet edhe ai. 

 Mua nuk me pelqen termi "Shqiperia e madhe" , Shqiperia eshte nje dhe kur te flitet per te duhen te hiqen keto terma cunguese, pra per mendimin tim keto copa duhen bashkuar dhe te behen Shqiperia qe duhet te jete dhe jo te perdoret termi "E MADHE" nje mase reale nuk mund  te quhet as e vogel as e madhe. Por qe te behet kjo duhet te kemi klase te forte politike ne te tera copat ,gje qe me duket se nuk e kemi.

Berisha edhe kur u shpreh per rrugen, (hapja e tunelit)se ishte rrezimii murit te berlinit, kete ide ka pasur 

Shqiptaret kane kohe qe e kane nje projekt te shkelqyer per vete, projekt qe ka te shkrir ne te shpirtin e tyre perndimor ,program i realizuar nga rilindasit e i artikuluar mbrekullisht nga Sami Frashlli  "SHQIPERIA ....."

Projekt qe mori ne kohe shume energji shqiptare ,por deri vone nuk pati sponsor nje fuqi te madhe rajonale apon botrore  e per pasoj  ............

 .                  nuk mundi te realizohej .Tani gjerat ne bote fatmiresishte kane ndryshuar ne favorin tone ne kemi mbeshtetjen e fuqise me te madhe botrore .Kete fakt duket sikur me shpejt e kane kuptuar fqinjte tane jugor e verior sesa vet ne .Kjo sepse per shume kohe politikes tone keta fqine ju jane dukur hemisferat ,e jugut dhe e veriut ,pra e gjithe bota.

Fati sipas nje filozofi ....zberthehet ne dy komponent   PERGATITJE + +MOMENT  .

E  fillojme nga e dyta :     Momenti -     eshte Amerika  dhe aleatet e saj .

E  dyta PERGATITJA   :Eshte :   Projekti (qe ne e trashgojme nga rilindasit )

                                 dhe strukturat politike ,shteterore ,shoqerore e tje..per te realizuar aspiratat tona kombetare ne kete bote qe ndryshon me shpejtesi .GJITHMON NE BASHKRENDIM ME SHBA.

Z.Fevziu ku mendon ta shesesh mallin qe prodhon ?

Tek lidershipi i para 1999 e ke fjalen per Z RRUGOVA   kur thua me ndikim titiste dhe me large shqiperise se lidershipi aktual ..-Gabon rende .

 

 

 

Sigurisht qe drejt unfikimit te shqipetareve po shkohet.Nder shekuj historia na ka denuar ne shqipetareve,por keto vitet e fundit me sa kupotoj historia po kthehet ne anen e shqiptareve.Me njohjen e pavaresise se Kosoves nga fuqite e medha (ato qe dikure e ndane),duket se po korigjojne gabimet e se kaluares.Pranimi zyrtarisht nga okb i pavaresise se kosoves gje qe do te ndodhe se per kete po punojne shtetet e medha,pranimi me vone ne NATO dhe ne BE ,do te thote dy shtete shqiptare ne aleancat me te fuqishme te globit,te gjitha keto te cojne ne konkluzionin e Leka Zogut qe tha kur ishte ne Kosove se kufiri midis Shqiperise dhe Kosoves do te ekzistoje thjeshte vetem ne leter.L Zogun e priten autoritetet e larta te Kosoves.

 

Ti je realist apo legalist?

Ttmsoia ne radhe te pare jam shqiptar,me ndergjegje te paster mundohem te

them gjithmone realitetin dhe te jetoj me realitetin,nuk kam qene as nuk jam antar i asnje force politike.per fjalet e L Zogut qe citova me siper jane te verteta sepse jane dhene po thuaj nga te gjitha mediat.Ti mos u mer se cfar jam une por referoju fjaleve qe tha L Zogu ne takim me F Sejdiun president i Kosoves.L Zogut i bene pritje te ngrohte ne kosove,dhe shume lidere te Kosoves kur vijne ne Tirane e takojne.Jo cdo kujt i rezervohet pritje nga personalitetet e shtetit.

Nuk me pelqen kur ceshtjes kombetare i jepen ngjyra poltike. Une jam kunder te gjitha forcave politike ne Shqiperi. Vetem nuk me pelqen qe kur behet fjale per kosoven te ngrihen vlerat e Zogut. Nuk dua te ve ne diskutim patriotizmin e  tij, por Zogu duhet te kerkoj falje per ushtrine serbe qe solli ne Shqiperi. Vetem Zogu ska ndonje rol pozitiv mbi ceshtjen e Kosoves, pastaj vende - vende te gjith kan bere dicka, qofte Enveri-Ramizi- Saliu-Fatosi-Pandeliu. Nqs personalitet kosovare e takojne nuk do te thote qe jane dakort me ate cka beri Zogu, qe per te marre pushtetin ne Shqiperi solli ushtrine serbe qe rrafshonte cfar ti dilte perpara.

Keto nuk jane pozicione politike, por te verteta historike. Nqs ke lexuar qofte nje liber te vetem mbi Zogun do te kesh njohuri per kete fakt.

Per hir te vertetes te njejtat krushqi kan bere edhe Berisha e Nano per te mbajt pushtetin, por jo deri ne ate pike.

Ne cdo vend shteti drejtohet nga forcat politike,dhe ceshtja kombetare nuk shmanget dot nga politika.Lexoje historine jo me syrin komunist, A Zogu nuk solli ne shqiperi asnje ushtar serb. Ne kohen Zogut te gjithe kosovaret qe iknin nga represioni serb kane gjetur mbeshtetjen morale dhe ekonomike.

Zogu u jepte menjehere neshtetesine shqipetare,u jepte toke dhe mundesi strehimi me ato munesi qe kishte shteteti i ri shqiptar.Shko dhe germo ne arkiva se do te gjeshe dokumente te tilla.

Ndersa E Hoxha i burgoste ose i dorzonte si agjente te U.T.B-se.

Mos harro se zogu ne vitin 1924 u largua nga pushteti jo me voten e lire por me revolucion te tipit komunist,shtu sic u largua edhe Berisha ne vitin 1997.

Ashtu sic po ben sot E Rama qe kerkon te nxjere ne rruge njerzit per protesta nuk e di a e degjon sot Ramen Gjinushin Rucin qe bertasin te largojme Berishen nga pushteti me cdo mjet qofte edhe me dhune,harrojne se Berisha ka ardh me voten e lire ne pushtet gjithmone dhe se vetem ajo vote vendos per largimin e tij 

Je gabim koke e kembe! Me ato qe thua, qe Zogu u jepte toka, nenshtetesi dhe mbeshtetje, thuaj qe Zogu u tregua humanist, por jo atdhetar! Eshte fakt historik qe Ahmet Zogu u kthye ne Shqiperi me nje ushtri te te re serbe. PIKE. Nuk ka dy pikepamje aty, ushtria serbe solli Zogun ne Shqiperi. Nuk shihet dot ndryshe, nuk ka asnje lloj kendveshtrimi tjeter. Eshte fakt historik, sic thote TTja, dhe jo fakt politik. Nuk ja analizon kush Zogut "pse"te e kthimit me ushtri serbe, dhe as beri mire apo jo, por mbetet fakt qe u kthye me ushtri serbe.

Ky eshte pikerisht politizimi i ndyre i kesaj ceshtjeje, qe Fevziu e trajton mire, ndoshta shume mire, per nga kendveshtrimi i vet, por qe t'i lesh gjithe barren "komunizmit" dhe Zogu te mos permendet fare, eshte idjotesi, ndoshta thjesht injorance; por nuk e besoj injorancen, sepse nuk besoj qe ne Shqiperi ka nje njeri te vetem me 4 klase shkolle qe nuk eshte ne dijeni te faktit historik qe permendem me siper.

Pastaj, e kam shpjeguar dhe te nje pyetje tjeter, qe dhenia e nenshtetesise shqiptare kosovareve, eshte veprimi me i demshem qe mund te beje nje politikan apo person, qe pretendon te kete 2 grame atdhetari. Donte Zogu te ndihmonte kosovaret ne nevoje? Te futej ushtarakisht nese nuk kishte rruge tjeter; por jo t'u jepte toka ne Myzeqe, qe te dalin Cubrilovicet dhe Burovicet e sotem e t'i thone gjithe botes qe Shqiptaret ne Kosove jane emigrante ekonomike apo azilante ekonomike qe paskan shkuar ne kohe te Zogut apo shumica ne kohe te Enverit. Ata nuk eshte se nuk bazohen gjekundi, por ai fluks kosovaresh qe u pranua ne kohe te Zogut eshte marre dhe po perdoret nga e kunderta.

Me fal, por te krahasosh Enverin me Zogun per atdhetari apo nacionalizem, apo thjesht per kontribut per ceshtjen kombetare, eshte te mos marresh ere fare as nga historia, as nga ceshtja kombetare.

Nuk ndertohet Shqiperia duke mohuar cdo gje shqiptare, duke harruardhe mohuar cdo arritje te 450 vjeteve te shkuara, duke mashtruar per 20 vjetet e Zogut dhe duke fantazuar, shpikur dhe shpifur per keto 20 vjetet e tanishme.

Ju po beni muhabet me ne ketu, qe jemi shqiptare poaq sa ju; por te gjendeni ju ne nje debat me nje serb te shkolluar, na hiqni fytyren te gjitheve! Ju mohoni historine tuaj dhe historia juaj eshte vetem ajo qe thote Saliu, dhe askush tjeter. Keshtu na beni te gjitheve gazi i botes.

............

Ne lidhje me ate qe thote Fevziu. Ty O Fevzi te lumte goja. Ashtu duam dhe ne.

Megjithate une mendoj se nuk i ke marre te gjitha parasysh, ose pak faktore te rendesishem ke konsideruar. Per te mos thene qe ke marre ne konsiderate vetem nje faktor; ate "faktorin nderkombetar" dhe cfare mendon ai... Por dhe ky eshte gjysmak.

Kosova e pavarur, dhe Shqiperia e pavarur, si dy shtete te pavarura, nuk eshte doemos e demshme. Te pakten, nuk eshte e tille nese konsideron faktin qe nese Kosova njihet dhe nga afro 40 anetare te OKB-se, atehere merr dhe Kosova nje vend ne OKB. Pra behen 2 zera autentike shqiptare ne OKB. Kjo nuk eshte dhe aq e keqe. Por jane dhe 2 zera ne Ballkan, dhe se shpejti, edhe Felliqodonia dhe Zeta kane shance t'i bashkohen ketij kori. Shqiperia ndoshta behet pak me e madhe sesa e ka menduar Evropi apo Bashkesiu Nerkombetari.

Shqiperia e Madhe... hmmm edhe sikur te bashkohej Kosova, Shqiperia, Maqedonia dhe Zeta ashtu sic jane, nuk behet dot Shqiperia e Madhe, madje prape Shqiperia mbetet e vogel dhe e cunguar. Duhet te kishte akoma ca borxhe te tjera per te lare ajo Serbi mavria. Per te mos zene me goje ata qe kemi ne jug, se me vijne zorret e barkut te goja...

.....

Kosovaret titiste? Nostalgjike per Jugosllavine??? Nuk e di se ku i gjen keto gjera; eshte e vertete qe ka te tille, dhe mund te kete plot; por ti po i keqperdor keto more Blendi. Nostalgjine shume shqiptare, perfshire dhe ty, e keqkuptojne dhe e keqperdorin sa mundin, edhe ne publik. Nostalgjiket e Jugosllavise jane thjesht nostalgjike te kohes, jo nostalgjike te ndarjes. Nostalgjine per Jugosllavine, e kane pikerisht ata kosovare qe deri dje kane patur foton e "baces" Enver ne cdo dhome. Ndoshta vetem e vetem per kete ti i quan ata si faktor negativ, sepse ashtu po i perdor, apo jo. Ky lloj keqperdorimi eshte tejet abuziv, dhe ti i pari, nuk duhet t'ja lejosh vetes te flasesh ne emer te nje kombi, nje pjese te kombit, apo dhe vete nje grupi njerezish; apo t'i cnderosh ata publikisht vetem e vetem se ti vete je ushtar i Saliut. Kete e them, sepse nje deklarate qe ben Sala per Kosoven, na e trumpetoni sa na cahen veshet te gjitheve; por shtregimin e dores dhe perqafimet qe baba juaj, Berisha, ben me Bollanot qe nuk lene te zeze pa bere kunder Shqiperise, duke cuar letra, ankesa, denoncime dhe raporte kunder gjithe shqiptareve dhe shtetit shqiptar ne cdo skaj te botes, nga Australia ne Amerike, keto nuk na i permendni fare. Se pse qenkerka me e rendesishme bashkimi i dy Shqiperive kur Shqiperia e Berishes nuk ngre dot breket e veta, sesa mbijetesa e te dyjave, kete nuk e kuptoj. Sepse qe te dyja keto Shqiperi kane probleme te renda me sovranitetin, o Fevzi. Shqiperia e bosit tend Berishes, po shitet larte e poshte; ujerat territoriale i kaluan Greqise, padroneve te bosit tuaj dhe populli jone nuk flet dot.

2 djaloshe nga Tepelena u rrasen ne bire te burgut nga shteti i Berishes tuaj, sepse paten guximin qe ne vendin e tyre te dalin e te deklarojne se jane shqiptare, te protestojne paqesisht dhe me njerzillekun me te madh kunder jashteqitjes se kombit, Bollanos, qe na eshte qepur si muti pas kepuces dhe po i vjen era tere Shqiperise.

Ky nuk eshte fakt fare i denje per t'u permendur nga ju.

Apo flamujt greke qe ngrihen mu ne zemer te Shqiperise, ne Himare... as ky nuk eshte fakt i denje per t'u permendur nga ju...

Zhvarrosja e shqiptareve qe prehen neper varreza dhe rivarrimi i skeleteve te plakave dhe femijeve ne qefine ushtaresh greke; as ky nuk eshte fakt i denje per t'u permendur nga ju.

Per cilen Shqiperi e kishte fjalen dhe njehere, o zoti Fevziu?

Sepse me duket se koncepti i Shqiperise per ju eshte te bashkohet me c'te kete mundesi nga Kosova, dhe t'i jape grekut c'te doje greku.

Mos plaste lufta me greket ndonjehere, pa lutjuni zotit qe te mos jeni as ne njerin e as ne tjetrin front ku do jem une.

Zotrules! A e mohon kush qe Zogu beri shtetin e pare te qendrueshem shqiptar, me kushtetite,me ligje,me cod civil d.m.th me cfar i takon nje shteti te rregullt.

A u largua me dhune me 1924-ten?.Kush e njohu qeverine e F Nolit ne arenen nderkombetare?

Kush e mohon se E Hoxha nuk burgosi internoi ose i ktheu kosovaret ne jugosliavi?

Ku gjendet nje dokument qe verteton tradhetine e Zogut?

A kishte puralizem ne kohen e Zogut,po fjale dhe shtyp te lire?

Cfar atdhetarizmi tregoi E Hoxha?-Se vrau opoziten ne 46-ten,se prangosi fjalen e lire, se na izoloi nga bota e perparuar,se na shndroi ne skllever,se gjithe djersen mundin e derdhur ne fushat e ndertimit dhe te prodhimit(ka pas prodhime te bollshme kjo nuk mohohet) keto te ardhura i beri bunkere dhe arme.Se burgosi mijera inteligjente,profesore,se beri lufte civile mbrendashqiptareve me luften e klasave.

Si do te ishte shqiperia me mire ,nen regjimin komunist te E Hoxhes apo ne mbreteri me sistemin pluralist te qeverisjes?

 

 

Askush nuk e mohon ate qe beri Zogu. As Enveri vete nuk e ka mohuar. Deri ne vitet 60 gjithe administrata e Shqiperise ishte me po ata specialiste te kohes se Zogut!

Po ne Zogut nuk i mohojme asnje gje. Je ti ai qe i mohon "virtytet" e Zogut... ja psh nje virtyt te tijin, ta shprehem me lart, dhe ti e mohon. Nuk e pranove asgjekundi.

Do te te them dhe nje virtyt tjeter te Zogut qe eshte gjithashtu edhe nje nga bemat me te medha per te cilat do te mbahet mend perjete shteti i Zogut?

Dhurimi i Shen Naumit. Do ta mohosh? E di ku eshte? E di ku i bie?

pse nuk i permend keto gjera? I mohon dot?

PS: behesh shume i amesht kur flet per Enverin. Nuk te lexoj dot ashtu. Me duket sikur flet per gjera qe ti nuk i ke degjuar asnjehere, sikur flet per historine e Kamcatkes, e jo te vendit tend. Nuk eshte Enveri historia e Shqiperise, or Tunxh. Shqiperia eshte shume me e madhe dhe shume, jashtezakonisht shume me e rendesishme sesa Enveri(nuk krahasohen kurre!). Ti vetem 2 gjera di te thuash; rrofte Saliu dhe mallkuar qofte Enveri. Nuk te intereson fare se per cfare behet fjale; ne cdo teme kete simfoni luan ti... ne temat historike: rrofte saliu, poshte enveri; ne temat ekonomike: rrofte saliu, poshte enveri; ne temat sociale: rrofte saliu, poshte enveri.... cdo gje, cdo koment, e cdo mendim i yti, spikerit, lumidrinit dhe ndonje tjetri ketu vetem ne ate gje permblidhet: rrofte Saliu, poshte Enveri!

Pse Shen Nauni i hedhka poshte te gjitha anet pozitive te Zogut,per Shen Naunin referoju K Frasherit qe thote se nuk i erdhi asnje e keqe Shqiperise,dhe nuk ekzoston asnje dokument i firmosur nga Zogu per kete.

Po te pyes prap si do te ishte me mire pas luftes se dyte boterore nen regjimin komunist apo mbreterine zogiste.

Me sa kuptoj ty te paska trajtuar mire regjimi komunist.Dhe te gjitha pergjigjet qe jep ti ke lexuar vetem historine e servirur dhe te deformuar te kohes se Enverit.A nuk jane te verteta ato qe thashe me lart per "nacionalizmin"e Enverit?

nuk ja vlen te pergjigjem me... eshte po ajo muzike qe kam thene me lart...

rrofte Saliu, poshte Enveri.

legalist

Me thuaj nje historian te vetem, nje pasazh te vetem te shkruajtur, qofte dhe nga historian te vete oborrit te zogut, lere me historiane shqiptare dhe te huaj, qofte nje artikull, opo qofte nje deklarate, edhe sikur nga vete zogu te jete, qe mohon sjelljen e ushtrise serbe ne shqiperi ? Ore une nuk jam edukatori yt, nqs nuk merr vesh nga historia, pyet dhe te sqaroj, por mos kundershto kur e di edhe vete shume mire qe ske lexuar asnje liber ne jeten tende, por je thjesht nje ndjekes i verber i Berishes, megjithese edhe Berishen nuk e kupton se cte thote.

Per saktesi Ttmsoia ushtria me duket se ka qene bjelloruse.Ndoshta ka pasur edhe serbe por kontigjenti kryesor ka qene bjelloruse.

Zogu nuk e mohon qe erdhi me force ne 1924, por te mos harrojme se u largua me force dhe jo me zgjedhje se ato i kishte fituar ne 1923.Ardhja e Zogut u perkrah edhe nga shume patriote perfshi ketu edhe Mihal Gramenon.Noli me vone ne autobiografine e tij do ta quante vendimin per tu bere KM si vendimn me te papjekur te tij.Me vone ai u bashkua disa here me Zogun si keshilltar dhe merrte pension nga Zogu.

Per Zogun kemi marre shume informacione te gabuara nga historia.Vertet qe ai vrau 5-6 patriote shqiptare ,por familjet e tyre nuk i persekutoi por u lidhi pensione.Ne kohen e Zogut ka pasur liri shtypi.Mjafton te shohesh shtypin e kohes apo gazeten Bota e Re dhe te arrish ne kete perfundim.

Edhe liria politike ka qene e admirueshme.Kujtojme ketu se ne vitet 30 komunistet fituan Bashkine e Korces dhe nuk i preku njeri.Edhe pjestaret e grupit te Shkodres qe u arrestuan u denuan me vendime qesharake deri ne 5 vjet burg ndersa per te njejten gje Hoxha te varte ne litar.

Ne vitin 1936 votuan grate per here te pare dhe nje kompani e ushtrise perbehej nga grate.U hoqen me ligj percet dhe ferexhete.Mendoj nje vendim i guximshem per nje vend qe kishte 500 vjet Turqi.Kujtoj se edhe ne disa vende te Europes grate gane votuar me vone.

Sa per Kosoven si Zogu si Enveri nuk kishin ndonje gje ne dore.Por ndersa ne kohen e Enverit ne shkolle Kosova behej 2-3 ore mesimi,ne kohen e Zogut shkollat shqiptare ishin shume nacionaliste.Mjafton te kesh njohur ate brez dhe te shohesh qe kam te drejte.Ne kete kohe Kosova perfaqesohej ne parlamentin shqiptar me deputete ashtu sic perfaqesohej Cameria dhe Diaspora.

Sa per dijeni nuk jam legalist,ne 1997 kam votuar per Republike.

Nuk eshte e thene qe bashkimi te arrihet ne nje shtet unitar. Madje nuk do ishte mire dicka e tille. Ka plot menyre per te arritur ate qe eshte e natyrshme dhe me e mira per ne. Mjafton vetem deshira dhe vullneti i atyre qe kane ne dore vendimmarrjen.

Qeshqiptaret duhet te bashkohen ne nje shtet te vetem, ajo nuk eshte asnjehere per tu vene ne dyshim. Ne duhet me ne fund(qe asnjehere nuk e kemi patur) te formojme Shtetin Shqiptare. Por nje gje harrohet nga shume qe dhe ketu shkruajne me tofizllek, apo dhe vete Fejziu qe nuk e ka permendur, per vete faktin qe nuk e do ta permendi, apo nuk i ka vajtur ndermend.

Si do tia arrijme ketij bashkimi? Mire Kosova ka tani kufijte e saj dhe Shqiperia po ashtu, po trojet ne Maqedoni, Malin e Zi dhe ne Greqi si do ti marrim? Mos duhet te fillojme nje lufte ballkanike? Pastaj a eshte Kosova nje shtet qe te vendosi vete mbi fatet e veta sepse deri tani kemi te bejme me nje qeveri kukull. Asgje nuk veprohet ne Kosove pa miratimin e te huajve. Vete qeveria e Kosoves nuk e ka akoma veteqeverisjen e saj ashtu sic i takon. A eshte Kosova e formuar si nje shtet sovran(kjo eshte akoma vetem ne leter e shkruajtur)? A i kemi ne(Kosova dhe Shqiperia) ate fuqi ekonomike te perballojme cdo ndryshim, te marrim persiper disfata te reja qe dalin, me bashkimin e dy shteteve? Vetem nga ana legjislative jemi akoma shume te ndryshem. Te pakten te ishte nje nga keta shtete as e fuqishme sa te perballonte kostot e ketij bashkimi. Vertete dy Gjermanite u bashkuan, por te mos harrojme se kishim te benim me nje Gjermani Federale qe ishte shume e fuqishme nga ana ekonomike dhe vete bashkimi i solli shume kokecarje, nga ana ekonomike dhe ajo mentale. Te mos harrojme se ty shtetet u zhvilluan ne dy drejtime te kunderta, persa i perket sistemit, pas ndarjes ne mbarimin te luftes. Dhe kjo beri qe dhe mentaliteti te zhvillohej ne dy skaje te ndryshme. Akoma dhe pas 20 vjetesh gjermanet nuk e kane perfunduar bashkimin e tyre. Ka shume per te bere qe vete mendimi percmues, ti je nga lindja dhe une nga perendimi, nuk eshte akoma permbysur.

Po si duket gjendja tek ne? Per cfare ekonomie mund te behet fjale tek ne? Ne Shqiperi dhe Kosove njerezit akoma mbahen nga te ardhurat e emigranteve, se persa i perket ekonomise vendore eshte pertoke. Ne te dy shtetet as prodhohet e as mundohet njeri(e kam fjalen tek te dy qeverite) te hape mundesi investimi ne zhvillimit industrial dhe shoqeror.

Prandaj nuk eshte per te kercyer me pras ne b... dhe te enderrohet. Qe te arrijme kete qellimin e bashkimit, duhet ne rradhe te pare te shporren keto qeveri qe kemi dhe te vihen njerez qe jane ne gjendje te drejtojne vendin duke u nisur nga deshira e mire per zhvillim e mireqenie te popullit dhe jo te mendojne vetem per xhepat e tyre.

Realisti, mos kujto se jemi denuar aq shum nder shekuj.

Mbas pushtimit dhe shkaterrimit nga osmanet ne shek XV, dalngadale shqiptaret filluan te integroheshin ne perandori.

Po ashtu si ne Perandorine Romake, nga Konstandini i madh e deri tek Iustiniani.

U arrit qe 27 Vezir te medhej  te ishin nga anet tona. Ne Greqi pothuajse ne cdo pashallek, qytet apo fshat, drejtuesit ishin ose shqiptare nga Shqiperia, ose arvanitas. Instruktori i makines me tregonte se babai i tij ishte pagezuar ne Izmir dhe si bashke-nun kishte komandantin e garnizonit te qytetit, Shqiptar. Pashko Vasa ishte governator ne Liban, Mehmet Aliu i Egjiptit e filloi ngjitjen nga Kavala e Greqise, ku ka dhe monumentin mbi kale. Mjaft nga keta Qeverises te Perandorise ne te gjitha nivelet, ktheheshin ne Shqiperi per pensionin. Sidomos ne Gjirokaster.

E keqja qendron se nuk e kuptuan atehere kur duhej se duheshin shkeputur lidhjet me Turqine. Mjaft Patriote e bene kete, Lidhja Prizerenit dhe Rilindja e deshmon. Por masa tjeter, qeverises te te gjithe niveleve, te mesuar t'i sherbenin Perandorise , sidomos me shpate dhe kordhe, nuk kuptuan se ne Europe po krijoheshin shtetet komb dhe koha Turqise kishte mbaruar. 

Kete jo-largpamsi paguajm sot. Kryesisht. Te tjeret formuan ndergjegjen e tyre kombetare para 100 e sa vjetesh (ne e bejme/kryejme sot), 1/2 e Greqise fitoi pamvartesine me 1830 (Shqiperia Londineze me 1912), gjysma tjeter e Greqise me 1912-13, (Kosova me 1999) etj.

Procese te ngjashme , POR ME SFAZIM KOHE RETH80- 100 vjet !

Kohe qe na u desh per te kuptuar se bota po ndryshonte.

Persa i perket asaj se Berisha hodhi nje shashke, tani del Bruno Vespa etj, etj, -keshtu veprohet nga te gjithe, (USA ne krye) ..dhe.. atij qe  merzitet ose ka frike nga kjo pune, nuk kemi cfare t'i bejme, ORA SHQIPTARIT PO AFRON!

sali berisha e kishte per diversion dhe kete e dim te gjithe. por ceshtja esht se bashkimi kombetar eshte realisht zgjidhja e vetme e drejte per shqiptaret. historia na punoi 1 rreng, erdhi koha t'ia rregullojme pasojat dhe ta vendosim te drejten aty ku duhet te jete.

KOSOVE,

MOTRA SHQIPERI PO T'PRET, SE N'SHEKUJ I KE MUNGU,

MJAFT ME LLAFE, TASH AJO BERTET ....

ERDHI KOHA 'MU BASHKU!!!

 Na shqiptart e kem adet

nga nji luft me e ba per vjet...

 

Me thene te drejten une bej dush nje here ne muaj ne dimer. Nje komshiu im cdo dite. Pra ne te dy lahemi gjithsej ne nje vit 365 +12 = 377 ne total   Kur bej llogarite me del qe lahemi mesatarisht 188 here ne vit. Mire po e verteta eshte qe une mbaj era perc dhe amonjak dhe ai komshiu im shndrit nga pastertia.

Une me komshiun flasim shqip, shikojme TV shqip, emancipohemi dhe ndersehemi patriotikisht nga i njejti sharlatan, Fevziu, kemi te njejtin Kryetar te Federates se Futbollit, Mand Duken, lexojme po te njejtet anal-ist/e, kemi shume gjera te perbashkta shume, vetem se une akoma nuk binden se kane te drejte kur me thone kokpalare pa thonjza. Reference kam statistikat qe me thone qe une lahem nje dite po nje dite jo.

Ne fakt nuk e di njeri qe une lahem 1 here ne muaj dhe hera pare qe e them, por  ama asnjehere nuk e kam kuptuar perse njerezit me largohen kur une hipi ne autobuz, ajo gjeja e perbashket qe sherben per transport urban.

Dhe une vdes me udhetu me urban, sidomos ne vere sepse disa prej tyre jane me Klima .

Pra, me komshiun nuk ndryshojme ne shume gjera , por vetem ne faktin qe ai harxhon ujin kot cdo dite. Habitem si mund te lahet nje njeri cdo dite. Nuk i hollohet lekura ?

Zot,

Ja tani lexova ca komente qe jane me poshte, po spjegim te mire e ka dhene Zana. FIle per fije. Vecse eshte zgjatur pak. Me shkurt duhej me shkurt. smiley

E verdha kur bashkohet me jeshilen , na rren qe na jep portokalline, por nuk eshte as e verdhe me as jeshile.

Nese do mendojme qe duhet zbeh linja sllave ne kete zone , kjo nuk behet duke bere mesataren ne menyren si e llogarita une me siper ate punen e zhulsllikut. Nga dy vete qe mesatarisht e lajme kaptinen nje here ne dy dite, e verteta eshte qe vetem njeri prej nesh eshte i paster, tjetri eshte amonjaks . smiley

Duhet nje Shqiperi e forte qe udheheq. Nje kile hekur  natyrisht qe eshte e barabarte me nje kile pambuk, por vetem njesine e mases kane te barabarte, ndersa te tjerat jane te ndryshme shume bile, edhe dendesine, edhe fortesine, edhe zjarrin nuk e durojne njelloj, po edhe lagestine gjithashtu, por edhe perdorimin e kane te ndryshem. Ndaj e rendesishme nuk eshte ideja e bashkimit, por matja mire e ketij hapi dhe berja e tij kur gjerat mos jene te barabarta vetem nga pikpamja e gjuhes ose e baraslargimit nga Morima e dy kryeqyteteve, por edhe me shume elemente te tjere. Nese Fevziu nuk e di kete, le ta mesoje. Po une nuk do merrem me palla si Fevziu qe i duket sikur ngre opinione. Bashkimi i sforcuar , eshte si betoni i pavaditur : cahet dhe plasaritet, jo per disa kohe per deri sa te jete ne funksionim

Une kam drita ta zeme 24 ore, ne Kosove ka drita 20 ore, mesatarisht do me thuash qe kemi 22 ore. Ata rregullohen me dy ore, ne perkeqesohemi me dy ore. E thene si shembull minimal kjo.

Fevziu ben si sume zgjuar, pa ditur qe ajo perdoret vetem per te dhjere dhe me keto te rejat legale eshte per t`u zmontuar. Agje me shume nuk ka ne kete histori.

Nese do jete nevoja per te trazuar rajonin, dhe kete e vendosin te medhenjte atehre ka bashkim, nese do bjere ndonjehre rehat Ballkani dhe kete perseri e vendosin te medhenjte, atehere rritje standartesh dhe futje ne BE per jete e mot.

Asgje e komplikuar. Fare.

Kur te kem kuptuar qe Fevziu ka hequr dore nga deliri atehere edhe mund te me bjere rasti ta marr zeriozisht kur shkuran per te tilla gjera.

Tani a s`me thua : Jack London ka shkruar per Martin Edenin apo Martin Edeni per Jack Londonin. Fevziu thote qe ne shkolle i kane mesuar per variantin nr 2 . Ti je dakort ? smiley

Blendi Fevziu 

...Më 1991, kur unë u diplomova për letërsi, isha brezi i fundit i studentëve të deformuar ideologjikisht. I përkisja një brezi që e studionte letërsinë botërore plot gropa, që e mbyllte atë në fund të shekullit të XIX–të dhe që konsideronte si librin më të afërt në kohë “Xhek London” e Martin Idenit...

http://www.panorama.com.al/index.php?id=33294

P.S. Mos do qe te tregoj qe ndrova shpi sepse perballe meje nje dite te bukur me erdh komshie ( femer tani ) nje karaputane me nam ? Edhe kjo shqip fliste, bile shqip me theks angles se kishte jetu ca vite atje si puntore seksi. Nuk desha me e kalu pjesen tjeter te jetes perballe me te. E drejta e saj te zgjidhte jeten qe zgjodhi, por edhe e imja ama qe te zgjidhja. Shkurt ndrova shpi. Nuk me huri ne pune leximi i Konventes qe mbron te drejtat e prositutave. smiley

Koricke; ketu e ke mendimin tim.

Pjesa tjeter, eshte pune deshirash. Eshte dhe ashtu si thua ti, qe ti nderrove shtepi se nuk e imagjinoje dot jeten tende duke banuar perballe me nje karrapputtane... puna eshte qe ca ketu (ndoshta Zana?) nuk do iknin vete, si ty, por do perzinin karrapputtanen. Tani, ti ke nje nivel tolerance, une nje tjeter... secili nivelin e vet. Une them, qe ne te miren e te gjitheve, ne ate qe shoh une si vizion i te ardhmes se Shqiptareve dhe shqiptarise, duhet te mesojme te kalojme ato "diferencat" qe per mua nuk jane "diferenca" ne fakt, por jane vese te ca tekanjozeve, qe duan te fishkellejne vetem vete, dhe qe i ze migrena kur fishkellejne te tjeret.

Gjithashtu, per mua, kombi nuk mund te jete "deshire"... eshte dicka qe duhet ta pranoj se eshte shume me e madhe se une, se jeta ime dhe se hapesira qe individi dhe personi im zene ne kohe, hapsire, ne intelekt dhe ne hapsiren shpirterore. Gjithsesi une kam per te ndjekur deshirat e mia, sepse me jeten time bej si di vete; por ajo qe thashe nje fjali me lart, esht enje fakt i vertete i natyres, eshte nje realitet, qe dua s'dua une, ti apo ndonje tjeter, egziston edhe jashte egzistences sone dhe pavaresisht nga ajo. Eshte tashme ne doren tone nese duam te zgjedhim te jemi pjese e, te pakten kesaj perfshirjeje shpirterore qe na lidh gati gjenetikisht te gjithe shqiptareve, apo jo. Per vete kam zgjedhur te jem pjese e kombit, dhe nuk me shqeteson zgjedhja indiferente e dikujt tjetri, por do me shqetesonte egoizmi dhe egocentrizmi i ndonje hipokriti qe e ndjen te drejte morale dhe intelektuale te pengoje kete zhvillim.

Ndoshta me keto fjale do e kuptosh se cdmth "feja e shqiptarit eshte shqiptaria" dhe implikimet qe percon ajo ne cdo sfere.

Une ne fakt e kam zet te bej spjegimin e atyre qe shkruaj, ndaj i zgjedh debatuesit ketu ne peshk. Ne kete rast ja paskam futur kot.

Tani, ty te eshte dukur sikur ke dhene mendim ketu me siper. Edhe mire ke bere ne fund te fundit se tavoline ku nuk merret leje eshte kjo.

Mirepo mua me rezulton qe nuk ke marre vesh fare , po fare ama cer kam shkruar une.

Ja une kam shkruar aty me siper keshtu :

...Ndaj e rendesishme nuk eshte ideja e bashkimit, por matja mire e ketij hapi dhe berja e tij kur gjerat mos jene te barabarta vetem nga pikpamja e gjuhes ose e baraslargimit nga Morima e dy kryeqyteteve, por edhe me shume elemente te tjere...

Se ajo feja  shqiptaria ka nuk mbahet mend qe egziston, po nuk ja dha lirine Kosoves ajo. Kete per ta mesuar ti qe lexon peshk dhe informohesh.

Praktikisht kjo perkthehet : nuk eshte mire me pare endra me sy hapur.

Tani nje gjys teze : Kosova eshte me euro, Shqiperia me Lek. Para ca ditesh u ndez nje debat ketu ne memedhe  dhe monedha shqiptare brenda dy ditesh iku per lesh sa edhe qeveriu dha nje interviste ku cilesonte qe do behet kjo pune , do behet, po eshte ne perspektiven afatgjate. Ke ndonje mendim tim apo e ke fjalen vetem per Feja e shqiptarit eshte shqiptaria ?

P.S. Martin Edeni ka shkruar per Jack Londonin apo e kunderta kete kisha pyetje per ty une, pa te tjerat rregullohen. smiley Fevziu i eksaj tezes se Bashkimit ne formen pse Jo thote variantine pare.

P.S2 Nuk ka  Jo, por kur dhe si . E ben dot dallimin ?

P.S3 Si hera e fundit qe debatojme bashke, ishte kenaqesi . smiley

Koth,je i sigurte se ai komshiu nuk eshte i infektuar nga morrat?I thuaj se uji  nuk ja heq morrat.Ai mund te lahet edhe pese here ne dite,por prap morran do te mbetet.

Mire Fevzo, ja ti veme nje emer ketyre qe shkruan me poshte, si te duket "multidimensionalitet monodimensional"?

5 apo 6 nga lojtarët e ekipit kombëtar shqiptar të futbollit që zbret në fushë, janë të lindur dhe rritur në Kosovë. Shumë të tjerë, janë pjesë e emigracionit kosovar në Europë. Ky është vetëm një dimension, ai sportiv, por jo i vetmi.

Shqiptarët kanë tashmë një kulturë të unifikuar dhe librat që botohen në Tiranë apo Prishtinë shiten në të gjitha libraritë e dy vendeve pa dallim; autorët botojnë në po ato shtëpi botuese dhe gjuha e shkruar është absolutisht e unifikuar.

Tashmë, kufiri Shqipëri – Kosovë në Morinë, është i baraslarguar nga dy kryeqytetet, thuajse 2 orë prej secilit.

 

Ja mire une qe nuk me le shiu dhe i fus i berdaf Fevzos, po ti nuk ke qereste per uren ? smiley

po dhe une nga shiu e kam o xhan, na mbylli brenda ketyre maleve te tepelenes e s'kemi c'bejme deri nga e hena qe fillon prape mbledhja e arrave smileysmiley

Koth ke bere nje koment shume interesant.

Me vjen per te qeshur me kalkulimet bizantine te politikaneve ne ballkan qe duan te faktorizohen permes konfliktit. I ra bories Gruevski, pse mos ti bie edhe une thote Berisha?

Shqiperia eshte Shqiperi e Kosova -kosove....E kam shume te veshtire ti bashkoj....jemi shume te ndryshem...bile as nuk ma kande...Nuk besoj kurre ne buona fede te kosovareve.Tashti qe kane zhvillim zero,nuk kane me kush ti mendoje e gjezdise...pashoshat e tyre s,po ju pine me uje neper Evrope e Amerike...tash po ju hapet barku per Shqipni...Jo zoteri...kena pi boll,falemneres...Tash eshte radha e pashoshave tone neper Evrope .Ju mbani rradhen.....

Nuk besoj kurre ne buona fede te kosovareve.

Pikerisht sic thote Shkodrani per malesoret!

Pse ja fut kot o Zana? Ti gjej ndonje shkak apo aresye te pakten! Apo do e lesh me aq, te shijet personale? Aty s'kemi c'te themi ne te tjeret pastaj.

Shkodrani(shembull) percmon gjithkend ne Shqiperi, dhe gjithkush ne Shqiperi percmon dike tjeter apo gjithkend tjeter. Kjo eshte njesoj ngado. Pra, nuk eshte aresye fare. Sado qe percmohemi me njeri tjetrin, kur vjen fjala per atdhe, jemi nje dhe pike.

Të shitoftë Zana themi nga vendet tona...Moj çapkëne- di ti që ti je e ndryshme edhe nga babai yt, nena jote, motrat, vëllezërit, por ama i do ata sepse janë familje. Kështë janë dhe shqiptarët- të ndryshëm- por një komb- familje. Të shitoftë Zana theme nga vendet tona.

Ti je dhe e djathte ne mos gabohem dhe ky qendrim me habit. Por ti je dhe shkodrane me sa duket- dhe shkodranet jane me provincialet sot ne Shqiperi. Nuk po them 'provincial' ne kuptimin te prapmbetur, por provincial ne botekuptim dhe kendveshtrimin e gjerave.

Shkoder loqja republike dhe zgjidhet ky muhabet. Se na kan ardh bash ne maje te hundes keto pordht e shkodranvet.

Shkodra martire kunder komunizmin, dialekti shkodran, shkodrant e mencem, kultura shkodrane etj , ik se keni 20 vjet, na keni merzit menderen.

Si t'ia bejme hallit atyre p...ve te Gur Kusarit qe moren ne qafe Shqiperine per 50 vjet...aty eshte halli....Ja madje edhe ty atje ne Birmingham a Londer as emer nuk te la ajo kohe.....Tashti eshte kohe e mençurise se shkodraneve,kultures,e dialektit....Ato maja rripa -rripa kendonte dikur yt ate....vazhdimin e di vete ti    smiley

Tani te na falesh o Zana po....

Tashti eshte kohe e mençurise se shkodraneve,kultures,e dialektit...

Kesaj nuk i jap dot pergjigje... O nuk i njeht ti shkodranet, ose nuk ke qene ndonjehere ne Shkoder, ose nuk di c'te them. (ka dhe ca mundesi te tjera, po ato s'po i them per momentin)

Zotrules...pergjigja ime eshte e gjitha ironike si replike e komentit me siper...Une nuk hyra fare ne keto ujra.

E di si nuk edi, biles ju kendua edhe trimave te berishes ajo kenga ne 97-n perseri. ( meqenese e fute ne ate valle muhabetin).

Une per vete e kam kenduar keshtu. Ne ato maja rripa rripa , nje her ta hipa , dhe me nuk ta zbrita.

Zana,

po pate kohe shihe kete dokumentarin NOSTALGJI AT ZEF PLLUMI nga Opinion.

Kape te 28.35 kur Fevziu e pyet:

At, doja t'ju beja nje pyetje. Kur e ndjet ju si komunitet ne 1944, qe komunistet po fitonin pushtetin ne Shqiperi?

Zef Pllumi: E kemi ndjere edhe me perpara

Fevziu: C’do te thote “ e kemi ndjere edhe perpara”

Zef Pllumi: Shiko, ka shkru ne 1920 nje prift katolik qe njiku popull, kur t’bijne me ra ne kontakt me kulturen europiane o do te behet jakobin radikal o do te behet komunist

smileysmiley

 

Si shume te tjere ketu,rasti na ka sjelle te njohim ,t'i bejme miq(apo te provojme)shume kosovare.Me vjen keq te them por ne te gjitha rastet ,te pakten per mua raporti me ta eshte i veshtire ,jo i sinqerte.Kane nje doze shume te larte patetizmi e hipokrizie.Jane pak qytetare,te pazhvilluar.Shume pak te shkolluar neper Evrope e zhvillimin e tyre nuk e shohin nepermjet dijes.Me shume se ç'jane manipulojne e lozin ne rolin e viktimes.Kur ne Shqiperi ishin vite te errta terrori komunist ne stadiumin e Prishtines tifozet therrisnin E-Ho E-Ho.....Nuk e thane kerkund nje fjale per çka po kalonte Shqiperia.....Adhuronin e adhurojne edhe sot Enver Hoxhen....Presin me madheshti Ramiz Aline....Kur Genocidi serb po bente kerdine ne treguam nje akt te rralle qytetarie e vellazerie duke i ospituar ne shtepite tona....Te pakten ne 50 vjetet e fundit kemi jetuar sisteme te ndryshme soc-ekonomike.Edhe ngjarjet mbi ne jane te ndryshme e nga ky vjen qe une e shoh shume te sforcuar nje bashkim te tille mekanik.....

Zana, jam shume dakort me ty. Te njejtin opinion ndaj edhe une per kosovaret. Do shtoja qe jane edhe mosmirenjohes per faktin se kur shqiptaret i shpetuan bythen dhe kryeminister ishte Majko, kurre nuk ja njohen meriten atij por Berishes, kur ne ate kohe Berisha ishte pozicionuar ashiqare me krah te Bukoshit qe ishte kundershtari i UCK dhe kur dihej qarte trafiku i berishes me milloshin. Vetem per faktin qe i falen Berishes si zotit nuk i honeps dot, te njejten gje bene edhe me Enver Hoxhen. Kosovaret jane mire aty ku jane, deren per ne det ja hapem, le te rrine rehat dhe te presin radhen. Shiqperia boll halle ka ashtu sic eshte.

dajosh- lexo librin Shqiptaro-Amerikanet e UCK-se nga Uk Lushi...E sheh se Berisha kritikohet kurse Majko falenderohet...Shqiptaret e Kosoves shohin pertej partive dhe ideologjive kur vjen puna te bashkimi i kombit...Kjo ceshtje  eshte me e madhe se cdo ceshtje tjeter. Mos fol per gjera qe nuk i ditke.

po mire me Zana, po u bashkuan Shqiperia me Kosoven, cfare do humbasesh apo fitosh ti? Po nuk u bashkuan, mendon se i hoqe qafe kosovaret? Nuk do takosh me kosovare? Apo do u thuash, "ik tutje, se une jam shqiptare e ti i huaj; s'ke pune me mua"... A nuk mund ta besh kete gjithsesi? A nuk mund ta kishe bere kete deri tani?

Shoqerite dhe kontaktet e tua i krijon ti vete, dhe vetem ti, apo jeta jote me situatat qe te sjell. Nuk shoh se cfare ndikimi paska bashkimi kombetar te kjo. Bie fjala, te zihesh me mua, cfare do besh, do me grisesh pasaporten? Cfare zgjidhjeje ka aty? Pak te poshter ka Shqiperia berishiane? Pyll pa derra nuk ka, si i thone, po ne Shqiperi ka me shume derra sesa pyje, dhe pyjet fshihen mes derrave.

Provincializmit mundohu t'i qendrosh larg Zane, ndryshe mbetesh aty dhe nuk del dot ne xhade.

Dallime ka edhe ndermjet krahinave apo qyteteve ne Republiken e Shqiperise, cfare duhet te themi per kete? Te ndahemi se kemi dallime?

Nese keni ndonje argument me te mire thuajeni, ky eshte bosh.

Po mos ja fut kot e mos genje...une jam nga Kosova- nuk jam kosovar- po shqiptar si ti...Jam me dy shkolla te larta derdimene- nje ne Prishtine e nje grade kam nga Columbia University ne New York nese ke degjuar per te- pse rren se shqiptaret e Kosoves done Enver Hoxhen- une nuk e kam dashur dhe nuk e dua...Keshtu si une jane me miliona- pse genjen ti per ne dhe mua? Ne kemi dashur Shqiperine ashtu sic e duam dhe ne e dime se Shqiperi dhe kombi shqiptar do te jene nje dhe te pandashme. Kurse njerezit si ti ne  mendojme se jane patetike dhe hipokrite.

Ti me dy diploma lexo shqip mire...Nuk fola per ty ....fola per eksperiencen teme.E ti mos fol ne emer te Kosoves e kosovareve.Fol per vete...Ku e din ti qe me miliona nuk e dashkan Enverin..?.E une qindra mijera i kam degjuar e pare me vesht e syte e mi.....A nuk e pritet me adhurim Ramiz Aline jo larg ,por vitin qe shkoi me nderime?A nuk festoni ne pallate sporti çdo vit ditelindjen e Enverit???E mos me thuaj mu derdimene ....

prape po genjen- Ramiz Aline e priten 100 veta ne ferizaj... ne prishtine ishin 250 vete ne Sallen e Pallatit te Rinise...Bej pakez matematike  te thjeshte 100 ose 250 vete ne 2 milione shqiptare...Une njoh Kosoven me mire se ti se jam nga atje- ta them me fakte se Enver Hoxhes ne i pshurrim ne balle sepse ne ne kohe te Jugosllavise nuk kishim ke donim- do ti qe ne te donim Titon e shkijet e Serbise...Ne donim Shqiperine e jo Enverin- qe e pame se ishte nje satrap...Edhe nje here mos genje dhe mos gjeneralizo se te mendojme ashtu duhet te themi se gjermanet jane naziste sepse ka disa mijera nga ta qe ende dalin e festojne Hitlerin. Puna eshet se shqiptaret ( shumica prej mbi 95%) e done Shqiperine- edhe Shqiperine me njerez si ty dhe cdo dite sakrifikojne qe dita e bashkimit te vie sa me shpejte...Mos na dil ne rrug ti si nje zhele sic bejne shkijet dhe shulet.

Kadal...Pra po e pranon se ishin 100 veta ne Ferizaj,qe ishin edhe 250 vete te tjere......Po ata dy milion te tjere ti ku e din si mendojne??Pastaj ç'eshte kjo logjike ti me dy diploma??Ne donim Enverin se s'kishim ke te donim?!?!Pse doktori ua kishte dhene ne recete se duhej te donit dike se s'ben?Rudhe pak gojen debil e patetik...Une nuk dal n'rruge per askend as si kerkush e mjaft u more me mu....

ti me flet per logjiken?! eshte patetitke...nese une nuk mundkam te vie ne perfundim se 2 milion minus 250 vete nuk e done enverin- si mundke ti  te vish ne perfundimin se ata e dokan enverin? dhe po une me pare do doja nje shqiptar sado i keq se shkijet dhe shulet- ti urren shqiptaret (nga Kosova) pra urren vetveten...cili eshte ketu patetiku dhe debili- une nuk po te fyej- une po te tregoj se une njoh kosoven me mire se ti sepse jam i lindur dhe jam i rritur atje- ti me thua se ndoshta pa qene kurre ne ate toke shqiptare e ditke me mire- cili vertete eshted debillli dhe patetiku ketu? shume veshtire te shihet apo jo? jam i gezuar per nje gje- bashkimi i shqiptareve do te ndodhe pa marre parasysh mendimin dhe urrejtjen tende.

Zana nuk e di ku jeton por e kuptoj se jeton,por kjo qe thua me ben te dyshoj se ku ke mesuar shqip ti me gjith kyt kundershtim ofendues s'te jep shanse te mendosh se je shqiptare.

Ne Shqiptaret e Shqiperise politike nuk jami ne gare kush e ka pasaporten me te mire ne apo shqiptaret e qe jane jashte kesaj pjese te Shqiperise po te ishte keshtu ne kemi marr fund por une jam Ii gezuar qe nuk jane shume keshtu si ti ne Shqiperi.

Ne te gjithe bashke si shqiptare kemi nje gare te perbashket,ne po flasim per nje bashkim forcash,mendjesh dhe zemrash,qe do te reflektohet ne bashkim territorial real.Zane une nuk e di nga e ke zane kyt ide kaq antishqiptare,por me vjen keq dhe sdua ta besoj qe sinqerisht mendon keshtu,po shpresoj ta kesh sa per debat.Shpresoj te mos e kesh kyt ide ne mendje dhe aq me shume ne zemer.Ti vte me se do ta nderroje te drejten per te jetuar me familjen tende a do e ndryshoje me te drejten per te ikur kudo qofte edhe vendi me i bukur,Shqiptaret qe jane jashte kufinjve te sotem te Shqiperise keshtu ndjehen per gjithe keto vite qe ti i quan vite te bukura per to.Mendoj se duhet te kerkosh falje per ofendimin qe ben per nivelin dhe per ato qe ke thene jam vete nga Shqiperia por nuk do ta pranoj qe ne te shqi[perise kemi ndonje diference te madhe nga Shqiptaret e jashte kufinjeve e  ke gabim dhe gezohu qe e ke gabim se po te jete ic thua ti eshte fatkeqesi kombetare.

 

Fevziu ia fut kot dhe pyetja le vend per keqinterpretime. Pan-albanizmi ka kohe qe po ndodh dhe jemi shume afer me shqiptaret e Kosoves.

Pyetja duhet te jete:

A duhet te kemi perfaqesues nga Kosova, Mali i Zi dhe Maqedonia ne parlamentin Shqiptar?

Nese po, a duhet te jene ne rol keshillues (qe per cdo vendim te shikohet dhe efekti qe ka ne trojet e tjera shqiptare), apo me te drejte vote?

Ne pergjithesi ata qe kundershtojne bashkimin kombetar, jane enveristet ne Shqiperi dhe titistet ne Kosove. Ndermjet apo pertej ketyre, sipas rastit ka edhe nga ata harrakatet ekstremiste ne ceshtje konfensionale apo ish-kontigjente te sigurimit te shtetit qe sot jane fije qe terhiqen apo jane terhequr nga sherbimet sekrete fqinje dhe diku dalin si analiste, diku edhe si fotografe dhe "deshmitare okulare" te '97-es, qe zhurmojne edhe neper forume interneti shqiptare, qe gjithsesi keto forume kane edhe dimension kombetar; bashkesine tone te imagjinuar e bejne te prekshme me shume kur na jep elementin baze qe na bashkon te gjitheve, gjuhen, por edhe traditat, historine, kulturen etj.

Do te ishte shume me mire edhe per faktorin nderkombetar qe te kishin te benin ne marredheniet e tyre me nje shtet, se sa me dy te tilla shqiptare.

Invencionet e identiteteve fallco ashtu sic kane dale edhe do te ikin.

Sidoqofte ky eshte nje proces i shtrire ne kohe dhe me gjera qe nuk varen teresisht nga ne, pra kerkojne ate momentin qe eshte permendur me siper. Por se pari, duhen shkurajuar krahinarizmat dhe racizmat e disa mendjeve boshe qe kujtojne se bejne interesantin duke folur gjera qe edhe vete e dine se nuk vlejne dy lek.

Rilindja Kombetare dhe vizioni i saj ka hyre ne rruge dhe ka nisur te ece.

Eja o ditë e bardhë eja...Sa e sa shqiptarë u vranë, sakatuan e shkallmuan për këtë ditë...Vëllezërit nga vendi mëmë nuk na kuptojnë ne dhimbjen dhe ankthin dhe përpjekjen që bëmë për këtë ditë, por nuk ka problem- me rëndësi është të vish ti o ditë e bardhë e bashkimit- të vish ti o qëllim i madh dhe pastaj të gjithë do e shohin se të gjithë fitojmë dhe askush nuk është kundër fitores ( së vet ). Eja o ditë e bardhë eja- sepse disa u gjakosëm që të vish dhe padyshim që do të vish sepse i plotëson dy kushte- realiteti është se jemi një komb dhe Zoti i Madh i sheh vuajtjet dhe don që ti të vish.

 Eh moj Zana. E ka vendos ate pune Berisha, edhe po nuk qe ti dakort. E thashe qe sapo u zgjodh per here te dyte qe axhenda kryesore e tij nuk eshte me Shqiperia ( se Shqiperine tashme e futi ne xhep) por Kosova. Tani besoj e kuptoni qe rruga e Veriut nuk  be se Berishes i plasi barku per 6 kukesiane qe kane ngelur pa zbritur ne Bathore, por qe ti shtroje rrugen vetes drejt Kosoves. 

Besoj tani e kapni edhe pse u be ai muhabeti i Euros qe duhet te zevendesoje lekun shume shpejt. Sepse Kosova operon vetem me Euro dhe dy monedha do e corodisnin sistemin bankar, i cili duhet te jete i pari qe te pergjigjet.

Kjy bashkim gjithashtu, do te permbyste perfundimisht ballancen e brishte toske-gege duke e kthyer perfundimisht kete te fundit ne minorance qe nuk mund te ndikoje me politikisht (votat), gje qe e cimenton edhe me tej klanin e veriut ne pushtet. Gjithashtu edhe ballanca fetare kthehet perfundimisht ne favor te myslimaneve, pa harruar qe myslimanizmi kosovar eshte me agresiv se i yni, gje qe mund te sjelle mosmarreveshje me te ashpra fetare.

Padyshim qe kunder ketyre ndryshimeve konfliktuale eshte Europa dhe Amerika pa folur per te gjithe fqinjet, por gjithashtu edhe te gjithe politikanet lokale ne Kosove dhe Maqedoni. Se s'ka politikane qe do te doje ta fuse ne kooperative lopen qe e mjel vete. smiley Ndaj dhe politikanet kosovare e Maqedonas reagojne ashtu sa here flitet per Shqiperine e Madhe.

Ndaj mendimi im eshte qe na leverdis me mire te presim sa te futemi ashtu "garrumull" ne Europe, sesa te vazhdojme te bejme ato "shtesat e katit" qe rekomandon Berisha. 

Megjithate, populli Berishen ka votuar, keshtuqe....  

Jo kot, po aq kot ja ke keput, sa m'u krijua pershtypja se qenka stina e te korrave dhe, hajt te kepusim (korrim, ne fakt) sa me shume "kot" qe te kemi mundesi... sa pa filluar shirat.

Ne te njejten kohe m'u krijua pershtypja qe "kot" duhet te jete ndonje bime e familjes se dritherave, se te ishte e frutave, nuk do flisnim me tonelata, por kokrra.

smiley

 Zotrules, pa vjersha. Argumentat dhe konluzionet e mia i ke aty. Nxirr kunderargumenta, beji kopi-paste dhe ridiskutojme pas tre vjetesh. Po te paralajmeroj qe e kam fituar nje bast qe vura tek Fideli ne 1996 qe Kosova nuk do duroje dot me shume se 5 vjet nen serbin dhe lufta filloi ne 1999. smiley

Amon mer cannucko se na plase dhe ti. smiley

Argumenta, the ti,  ke dhene? Ja ku e ke njerin:

Kjy bashkim gjithashtu, do te permbyste perfundimisht ballancen e brishte toske-gege duke e kthyer perfundimisht kete te fundit ne minorance qe nuk mund te ndikoje me politikisht (votat), gje qe e cimenton edhe me tej klanin e veriut ne pushtet.

He pra? cili eshte argument ketu? qe "gege" eshte fjala e fundit aty, dhe ajo (e fundit) do behej "minorance" dhe keshtu klani "i veriut" do vinte ne pushtet? Ti per vete, i kupton ato qe thua?

Ja dhe nje tjeter:

Gjithashtu edhe ballanca fetare kthehet perfundimisht ne favor te myslimaneve, pa harruar qe myslimanizmi kosovar eshte me agresiv se i yni, gje qe mund te sjelle mosmarreveshje me te ashpra fetare.

"ballanca" o mavri, eshte dezha ne "favor" te myslymaneve. I kupton fraksionet ti? Nje koncept i thjeshte arithmetik; myslymanet 70%, te krishteret 30% ne Shqiperi. 

Aaaaaah, pa harruar ateeeeee....

UCK-ja vete ishte e perbere nga myslymane, te krishtere, komuniste dhe rrugoviste! AAAAAAAAAsnjehere, AAAAAAAAAAASNJE vrasje nuk u be nga msylymanet e qelbur te Kosoves per shkaqe fetare! AS EDHE NJE person nuk eshte vrare sepse paska qene Ortodoks apo Katolik apo thjesht jo myslyman. Cfare mosmarreveshjesh fetare paske pare ti ne Kosove ku myslymanet jane 90% e popullsise totale? Me thuaj nje mosmarreveshje te vetme.
Pyetja eshte, TI a ke argumenta te mbrosh pallavrat qe thua.

 Zotrules, ajo qe the me siper eshte lapsus dhe do ta korigjoj. Prisja qe te ishe pak me i respektueshem dhe mos me thuash mua "pallavra", por e di si eshte puna? Faji eshte i imi qe akoma per hir te atmosferes se Peshkut kerkoj te bej nje bisede llogjike me ty. Te siguroj qe eshte hera e fundit qe e bej nje tentative te tille, pavaresisht komenteve te tua.

s'ke pse ta korrigjosh. Aty te rrije. Ben gafa, gafa leri, se per to te kam dhene dhe pergjigje; per to dhe je qyrravitur.

Pallavra?

Do te te thosha injorant, por e di qe ti nuk e kupton, dhe do ofendoheshe. Hap nje fjalor portugalisht-shqip, dhe lexo se cdmth pallavra!

PS: nese nuk do te shkruash, problem i madh... mos kujto se do te te kursej, sa here qe te shkruash budallalleqe, kam per ta thene. Prandaj, me mire mendohu mire para se te vesh ne pune gojen, dhe mendohu dhe njehere me shume para se te shkruash; jo per gje, por jepi mundesi dhe krijoja vetes ate favor qe te kontrollosh pallavrat para se t'i shkruash.

 I dashur(uari) Zotrules. 

Eshte e vertete qe sic thoshte Don Kishoti, zemra e perbuzur digjet me fort nga flaka e dashurise, por une seriozisht do te te keshilloja qe te gjeje nje qellim tjeter me kuptimplote dhe fisnik per te mbushur zbrazetine e jetes tende, sesa bjerrja e saj pas gabimeve te shtypit qe une mund te bej ne komentet e mia. Per me teper entuziazmi idiot me te cilin e ke marre kete pune nuk te ben te dukesh me i zgjuar ne keto komente, nuk te ndihmon nga ana financiare se eshte kohe e humbur, jo krijuese, vec ne e ben per te stervitur shpaten per beteja singullare si ajo me Enciklopedine Britanike per nderin e Aferdites.

Une e kuptoj gjithashtu qe stinet kalimtare si vjeshta dhe pranvera, krijojne shpeshhere probleme supereksitimi dhe vetekontrolli, por sidoqofte dy jave kaluan dhe them se me pak perpjekje dhe mbase edhe me pak ndihme (qe une jam gati te ta ofroj) mund ta shtysh deri ne te ftohtit e dimrit.

Gjithmone me shpresen qe dite te mire pasketaj vijne

xoxo

p.s. Kam lene qellimisht disa gabime shtypi. Nese i gjen po nuk mi ve ne dukje, kjo do te jete sigurisht nje hap tregues drejt permiresimit. smiley

Po ti prandaj nuk ke per ta kapercyer kurre boten e njeqelizoreve parameciane.

Une nuk kisha absolutisht asnje gje kunder "gabimeve te shtypit" ne ndonje germe apo nje fjale ne vend te gabuar. Jo or jo i dashur paramec; cdo gje qe te kam permendur me siper, sikur ta kishe shkruar ne menyre te persosur, me shkronja te arta, cdo fjale te citimet, per cdo nje prej tyre jam kunder! Sepse thjesht se je njeqelizor qe di te shkruaje, nuk dmth se do injorojme pallavrat. Nese shkruan para njerezve, do te gjykohesh si njeri, jo si paramec apo njesia me elementare e dijes. Aty siper, te ato qe te kam cituar, po te kishe nje molekule tru, do e kishe kuptuar me kohe qe nuk e kisha per gabime shtypi, se po te ishte per ato, do te kisha theksuar qe fjalen e pare "kjy"... po nuk me rreh shume gabimi i shkrimit, se ketu i bejme te gjithe; budallalleqet qe shkruan, ato kane rendesi. Se fjala vjen, mire une jam i ndergjegjshem qe ka dhe gomere ne Shqiperi, dhe arrij ta pranoj si fakt, por si t'ja shpjegoj nje serbi ate komentin tend idjot, superidjot, qe tamam sikur ka dale nga rruzaret e Sllobodanit!

PS: the qe nuk do shkruaje me, po nuk te rrihet pa ja imponuar botes budallallekun.

Ne pergjithesi ata qe kundershtojne bashkimin kombetar, jane enveristet ne Shqiperi dhe titistet ne Kosove.

Me ju qorrat e pd-s ka te forta. E mban mend si pershendeste uck-ja me grusht apo nuk e mban mend?

Dhe mos harro titistet nuk ishin aleat por kundershtar te Enverit, po ty aq ta pret llogjika, aq di, aq flet.

Ja une jam Enverist, dhe jam pro bashkimit kombetar, tani cfar do thuash ti, qe jo nuk jam? Qe ti e di me mire se c'mendoj une  sepse je qorr i pd-s?

Edhe per deshmitar okulare, si nuk pashe nje, po nje te vetem, pd-ist te kete sens patriotizmi, te jete ngritur qofte njeher ne protesta me karakter patriotik, apo te vij nga ndonje der qe ka bere sakrifica per bashkimin kombetar. Vetem llafe keni, vetem per te hedhur balte jeni. Nuk e di se c'iluzione ushqeni, por nuk ka dyshim fare ku qendroni kur vjen puna per te mbajtur ato qe ju nxjerr goja.

u befsh lemsh, u befsh. C'i harxhon komentet kot me pisqollat e ndryshkura te Berishes? ja, te mbeten dhe 99 komente, t'u be qejfi?

Njerezit i studiojne paramecet, jo te perpiqen te komunikojne me ta.

Ky artikull eshte i cunguar dhe autori nuk ka ditur ti shkoje deri ne fund humlumtimit te fakteve kunder. Ky bashkim per edhe shume vjet do te shkaktonte reagime te forta kunder ne OKB jo vetem nga Kina e RUsia por besoj edhe nga vete USA. Kosova do thone u ndihmua te clirohej ne premisen e lirise, cfare do te perftonte me shume nga nje bashkim me nje shtet tjeter ballkanik pervecse do te rriste tensionet me fqinjet? Nuk e ka Kosova lirine dhe sovranitetin ne formen qe eshte tani? Analogjite me Osetine, Kurdistanin, Tibetin apo ku di une do i bente shume shtete shume skeptike ndaj njohjes se ketij shteti te ri dhe ne fakt nga kjo do pesonte Shqiperia qe tashme e ka shtetin e vet te njohur. Spo flas pastaj per Serbine dhe reagimin e saj qe ne kete rast do shihej me sy te mire nga shume shtete evropiane. Besoj se bashkimi i shqiptare do te shkonte ne perpjestim te drejte me civilizimin e shteteve qe na rrethojne si psh Serbia apo Greqia. Bdaj nuk e shoh te mundur edhe per nja 1-20 vite.

 

Po ne shqiptaret a jemi gati? A do behej kjo gje me nje referendum? Nese po a jane te gjithe shtetasit dakord? Sentimenti i Zanes eshte nje sentiment i shumeperhapur ne shqiperi per kosovaret dhe duhet marre parasysh. Ndoshta edhe ne Kosove ka nje mase te madhe qe nuk e shohin me sy te mire bashkimin me shqiperine. Dhe nje pyetje fare e thjeshte..nese behemi pjese e EU dhe ekonomikisht perparojme mjaft mire si Shqiperia si Kosova perse do te duhej ky bashkim? Per te plotesuar nje enderr romantike perbrenda vetvetes, per nje revansh ndaj fqinjeve apo per dicka tjeter?

Une shikoj me perparsi formimin e nje ""IDENTITETI""" kosovar kohet e fundit te shprehur nga vete kosovaret, fundja eshte ajo per te cilen luftuan Adem Jashari me shoke....( gje qe e ka theksuar dhe Sala gjate emisonit Opinion )..Respektoj me shume nje kosovar kur thote "" JAM KOSOVAR"" sesa shqiptar i Kosoves ..!!!

Bashkimi nuk vjen si rezultat i politikes ne rradhe te pare ,por si domosdoshmeri e unifikimit te identitetit rreth nje trungu te vetem nga vete qytetaret. Fatkeqesisht edhe brenda vete Shqiperise ky ""UNIFIKIM"" eshte i cunguar dhe jo me gjere  persa kohe qe nuk eshte bere transparenca e plote mbi historine e Shqiperise ..

Disa mendjendritur tinzare  mendojne ta bejme bashkimin sa me sa me shpejt  sa  i kemi popujt   te pacivilizuar mjaftueshem per t`ju shmangur transparences se identitetit dhe fakteve ""TE PASTRA"" historike ...

ps. Saliu fillimisht duhet ta festoje ""DITEN e FLAMURIT"" ne Lezhe , jo ne Vlore bashke me ate te Pamvarsinse nese ka endrra per Bashkim...!!!!!( vetem keshtu mund te bindesh dhe nderkombetaret )

 

fundja eshte ajo per te cilen luftuan Adem Jashari me shoke

Futja kot mer futja kot. E di betimin e UÇK-se? Lexoje edhe njeher pastaj hajde na fol se per cfare luftoi Adem Jashari smiley.

Xhamadani vija vija

asht Kosova, asht Shqipnia.

Rreh si zemer ciftelia

sa e madhe eshte shqiptaria

 

E kom kujtu ket kong heren e pare qe kom kalu kufinin ne Morine dhe mu mbush mishi me puckurriza  smiley     

Fevziu ka te drejte. Eshte afer fare, you can feel it in the air  smiley    

Po more blendi.... si jo... ku i bere pushimet zotrote kete vere...na fal qe po bej i "cazzi tuoi"... po qe thua ti, po te ishe ne durres more dhe ne vlore se mbase te ngel hatri... me siguri qe ne nje cader nuk do rrije, po as ta kishe komshi ne cadren karshi. Jo per gje po promovoni turizmin si ajk atje siper, po asnje nga ju si bo pushimet ne shqiperi... ore tek e fundit, pse duhet te japesh llogari ku i bo ti pushimet...! Po per hotelet e plazhit shkrove gjesend kete vere, qe mblidhnin plackat keta vllezrit dhe iknin pa pagu ne 5 te mengjesit... Se desh harrova, ama suxhuket i bejm te mire... ske c'ti thuash!

Te bashkohemi sa me shpejt, dhe te fillojme te rendisim 101 arsyet qe do te justifikojne se pse do te fillojme ti hame koken njeri-tjetrit :

1. Kush do jete kryeqyteti i ardhshem i shtetit te unifikuar  ??!

2. Nga do te jete "Njeriu i forte" qe do te qeverise shtetin e unifikuar, dhe nga do te jete kundershtari i tij (qe sigurisht, nuk do t'i pranoje zgjedhjet !!).

3. Cila parti politike do ti manipuloje me teper votat : ajo "gegiste" apo ajo "toskiste" (i kemi déjà ne nje bythe vend qe quhet Shqiperi, imagjinoni te bashkuar !  smiley

4. Cilat do te jene etiketat qe opozita do te perdore per ata qe kane pushtetin (dhe anasjelltas) : kleptomanë, Zenunistë, shpellare, .... (nuk po vazhdoj me tej: shkoni tek komentet e "shekulli.com" dhe keni me kunjtalë !)

5. Sa deputetë do te vriten qe ne legjislaturen e pare. Beni kujdes : kosovaret nuk e kane fort ne traditen e tyre variantin "shaj e shaj se lirohesh", si ne Shqiperi. Shakà dhe hajgari nuk eshte e njejta gje, ne dy anet e kufirit...

6. Cila parti do te akuzoje tjetren per shitje te interesave kombetare, diten qe "shteti i unifikuar" do te nenshkruaje kontraten e gazit me Rusine, qe çuditerisht do te kaloje nga Serbia dhe pas akuzave, ç'do te ndodhe ??

...

 

Tironcit kane nje shprehje: ju jeni ftof m'tajare, bashke me Fevziun (qe ka qene gjithmone i dalluar qe ne vegjeli per hartime te bukura ! smiley  zaten, me futboll e fillon dhe e mbaron hartimin e tij, ç'res dhe une...

Si ka mundesi qe askush nuk flet ketu, per shembull, per rritjen dy-shifrore te papunesise ne Kosove, me e larta ne Ballkan, e ndjekur menjehere nga ajo ne Shqiperi ? (e dyta per nga rekordi). Si nuk flet njeri per zgjidhjen e problemit te Trepçes ? Per gjendjen mizerabel te kultures demokratike ketej e andje kufirit ?? 

Ore, po me mbushet mendja vertet mua qe shqipot nuk jane ne terezi... 

 

 Gjithe situata qe eshte krijuar ne Kosove nga nderkombetaret eshte nje fllucke sapuni. Tani ngaqe nuk duhet te krijohet nje precedent i ndryshimit te kufijve ne Balkan e me gjere krijohet nje shtet i ri shqiptar.

Te jemi realiste.

A ka kuptim?

Natyrisht qe jo sepse populli shqiptar ne kosove eshte pjese e pa ndashme e kombit tone ne pergjithesi. Nuk dua te futem ne analiza kulturore per te treguar se jemi nje. Kjo eshte ezauruar shume si teme keshtu qe nuk ja vlen te trajtohet.

Pengesa e bashkimit nuk vjen nga ana shqiptare, por vjen nga komuniteti nderkombetar.

Pyetja qe lind eshte?

Si duhet te reagojme ne si shqiptare per ti bashkuar te gjitha burimet tona, qofte ekonomike, kulturore apo intelektuale, me kete pengese te madhe qe komuniteti nderkombetar na vendos.

Kjo mendoj eshte dilema me e madhe qe shqiptaret duhet te kene.

Ndersa te shtrosh pyetje , a duhet te bashkohen Shqiptaret

mendoj se nuk do pergjigje, eshte pyetje retorike qe pergjigjen e ka brenda.

Populli shqiptar eshte nje nga popujt me te pervuajtur ne ballkan qe i jane bere padrejtesi historike nder shekuj. Padrejtesi qe fatkeqesisht i vuajme sot.

Qe shkojme drejt bashkimit, kjo nuk do shume mend. Projekti i Rilindesave, qe duhet tu perulemi me mirenjohje, dale nga dale po merr formen e tij. 

Si ta pershpejtojme kete projekt?

Kjo eshte pyetja qe duhet te shtrohet tani midis shqipetare te cdo niveli qofshin.

Personalisht mendoj qe ne rastin e Kosoves duhet te krijohen ministri parale, Shqiperi- Kosove me orientime te perbashketa te cdo sfere qofshin kulturore, politike etj

Tani duke marre parasysh edhe ferkimet qe mund te kete per mos kordinimet e ketyre dy shteteve Shqiptare, prape se prapi duke e pare ne planin shqiptare eshte nje situate win win per te dy shtetet (motra)

Ajo qe dua te them me kete eshte se presioni nderkombetar dhe qendrimi armiqesor i fqinjeve tane ben qe ky kordinim te jete me i lehte.

 

 

BeRtI12 jam dakort me ty. Vetem se nuk jane nderkombetaret pengesa kryesore por deshira jone e zbehte per bashkim (per arsye qesharake&nbspsmiley dhe si pasoje  mungesa e objektivave te qarte per vitet qe vine.

Nderkombetaret jane gjithnje te dashuruar me statusquone, sduan probleme, jane pasive. Dhe bejne shume mire qe jane se ne fund te fundit ata perfaqsojne interesat e tyre dhe jo tonat. Kurse ne duhet te ngrihemi per interesat tona. Vetem kur ne te shfarosim ndjenjen e inferioritetit qe kemi dhe  te bindim veten se meritojme te pakten ate qe na takon por edhe me shume, atehere nuk ka pengese qe skalohet. Kujton ti qe nderkombetaret nuk e dine qe ne do bashkohemi?? Sigurisht qe e dine por bute bute me faza provizore.

Ajo qe duhet te bejme ne eshte krijimi i menjehershem i tregut te perbashket duke hequr cdo takse doganore. Heqjen e kontrolleve rutine ne pikat doganore per mallra dhe njerez.  Mendoj se kjo eshte me e rendesishmja te tjerat do jene vetem derivate  pa alternative te ketij tregu te perbashket.

Merresh vetem me ekonomin... aq pasuri sa ka kosova mban dhe malin e zi e maqedonin! Jemi rajon qe mbahemi me "treg te zi" more djal... ku jemi ure per ca biznese te medhaja kendej nga bregu tjeter i lumit. Kur nuk ke nje shoqeri te shendosh "nga trut" ekonimia nuk funksionon cfare do lloj teorie te ekzekutosh. Po te bej nje shembull... Do ta besh shqiperin e madhe si belgjika...? ka 7parlamente, ka mini qytete ku se fundmi dhe luven u nda ne dy pjese... qeverisesh dot me president shqiptar dhe zv.kosovar... me nje myslyman dhe nje te krishtert...? Nuk eshte inkoroporacion si gjermania qe u bashkua, dhe prob. ishin te pakta, por krijohej nje shtet i ri, ku duhet rivotuar cdo traktat ne OKB. Ke rastin e siris me egjiptin, te jep shume. informacion. Per keto probleme nuk flitet me/per pasion, po per vizion!! Pershendetje!

Po ç’është Shqipëria e Madhe? Një projekt i supozuar i bashkimit të katër vilajeteve shqiptare të Perandorisë Otomane, ai i Manastirit, Janinës, Shkodrës dhe Shkupit. Bashkimi i tyre nuk mund të ndodhë më dhe kufijtë e atyre vilajeteve nuk përputhen me kufijtë e Shqipërisë natyrale.

Ne fakt Stambolli aprovoi krijimin e nje njesie administrative qe bashkonte 4 vilajetet rreth 1 muaj para se te sulmohej nga shtetet e tjera ballkanike. Keshtu qe i bie qe Serbet e kan 'cliru' Kosoven jo prej Turqis po prej Shqypnis t'Modhe

 Une jam habit kur e kam 'zbulu' ket marifet, dhe gjithmone jam habit: si ka munci qe ska thon gjo njeri per kte akt (te deshperum) t'Stambollit qe e ktheu projektin e Librit te Kuq (programi i lidhjes te prizrenit) ne realitet?

Shqiperia e Kosova, nje? Perse jo?!

Une jam i tunduar te guxoj akoma me shume, prandaj them:

Shqiperia e Kosova, nje? Absolutisht po!

 

Natyrisht idealja do te kishte qene sikur kete ceshtjen e kufijve te Shqiperise ta kishim sqaruar para shume e shume vitesh, atehere kur ishte jo vetem koha, por  edhe vendi i duhur per ta sqaruar, por te gjithe e dime se "elita" jone ne ato vite ishte e zene me probleme me thelbesore si psh: "Cilen prej tyre do te zgjedhim sot?! Bjonden apo brunen?!" apo "Cfare do te hajme per darke?! Kukurrec apo mish qingji?!"

Por nga ana tjeter vete populli ka nxjerre edhe shprehjen e urte "Me mire vone se sa kurre!" apo "Si kofili pas te vjelave!"

 

Nderkohe ama, nuk duhet te harrojme se pertej Kosoves dhe Shqiperise, te majtes dhe te djathtes, te sipermes e te poshtmes... qendron nje entitet shume me i rendesishem po aq sa edhe misterioz: zhvillimi.

Do te ishte mire qe pikesepari cdo shqiptar apo grup shqiptaresh kudo qe ndodhet te mendonte per zhvillimin ekonomik dhe kulturor te tijin dhe te komunitetit ku jeton.

Ideologjia ne vetvete eshte boshe. Ideologjia ne sherbim te nje ceshtjeje me madhore eshte dicka qe ja vlen.

Kjo ceshtja me madhore fundja nuk eshte edhe aq e komplikuar sa duket me nje shikim te pare. Ne fakt po ta shikosh me me vemendje ajo eshte banalisht nje pergjigje pozitive per pyetje si: A ke buke per te ngrene? A ke shtepi ku te jetosh? A i zhvillon dhe i shfrytezon sa duhet talentet e tua? A mund te krijosh familje? A je i lumtur? A je dicka me shume se nje cope mishi me dy sy? Etj, etj... si keto!

 Te nderuar patriote.

Une nuk kam qejf te futem ne debate qe tregojne diferencat midis nesh. Nuk dua dhe nuk do tua bej kurre qejfin Armiqve te Shqiperise qe na rrethojne. Analiza te tilla si jo jugu jo veriu jane koncepte greko-sllave, anti shqiptare me planet e tyre politike si megali idea apo nachartania.

Pse shqiperia eshte ne keto kushte sot?, e ndare ne 100 copa.

Pergjigjen e gjeni ne histori. Historia shqipetare eshte e dhimshme dhe tragjike tragjedi qe akoma vazhdon ne diten tona.

Nejse, le te leme menjane ndjenjen patriotike, dashurine per vendin tend dhe kapemi me ideologjine ne sherbim te nje ceshteje madhore.

Bashkimi i  Shqiperise shteterore dhe Kosoves ne planin ekonomik do te thote bashim tregjesh. Luftrat sot behen per tregje. Gjetja e ketyre tregjeve te reja do te thote shvillim qe do te perkthehet ne nje zhvillim te te gjitha sferave kulturore per ne shqiptaret.

Pra eshte nje ideologji madhore qe fatmiresisht ka korelacion pozitiv me: A ke buke per te ngrene, a ke shtepi, a e ke corapin e gris tek thembra apo gishti i madh.

 

Jam absolutisht dakort me cfare pohon Gerti.

Ne fakt cfare shkruj me siper perpiqet qe te kanalizoj vemendjen pikerisht ne kete drejtim.

Pf.

Ke kopjuar komentin qe kam bere para 1 viti e gjysem.

Me referendum, nuk fiton bashkimi, sepse jugu kalon ne minorance pushteti.

Nje zgjidhje e drejte mbetet, Shqiperia  shtet federal, i ndare ne kater federata,  Kosova (kryeqytet Prishtinen) Veriu ( kryeqytet Shkodren) Shqiperia e mesme ( Kryeqytet Elbasanin) Jugu ( kryeqytet Permetin) Tirana kryeqytetit i Shqiperis Federale.

Ne sport, politik e jashtme, politika e mbrendshme, jane shtetrore, arsimi, shendetsia, taksimi, jane federative.

 Ben vaki, por une nuk e kisha llafin tek minoranca ne pushtet, por tek prishja e nje grupi te tere ballancash demografike, kulturore, politike e fetare. Ajo qe une dua te theksoje eshte se, kur eshte e qarte qe lumenjte (Shqiperia e Kosova) rrjedhin drejt detit (EU) ku do bashkohen ne nje dite jo te larget, cdo perpjekje per te nderruar shtratin qe ti bashkosh me shpejt eshte kohe, energji, e mbase edhe ca gjak i humbur. 

A sjell bashkim EU-ja 

Në realitet duket shumë idilike dhe me plot "logjik" kjo ide, mirëpo cfarë do të ndodh pas mbarimit të B.E.- se.  Duhet ta kemi “tapin” për atë që na takon. Nuk është mirë, sikur të ndryshonin rethanat gjeopolitke, pas shkatërimit të B.E.-së të thotë dikush - ti s’ke cfarë kërkon këtu se kjo është tokë sërbe ose toke maqedone, ashtu sic ndodhi dikur pas shkatrimit te Jugosllavise dhe perandoris Osmane. 

Une jam Shqiptar nga Maqedonia dhe nuk jam Maqedonas, jetoj ketu dhe e njoh shume me mire mentaliteti e shqiptareve maqedonis se ti. Ka paragjykime per shqiptaret e maqedonis dhe kosoves shume, mirepo mos haro se dy shqiptar qe kan mar cmimin nobel jane pikerisht nga Maqedonia. Dhe ata sipas teje qenkan maqedon.

Bashkimi ne EU eshte nje naivitet. Mire e tha Thaci i Maqedonise, ne smund te shkojme ne EU mehalle per mehalle por me vlerat dhe identitetin tone si komb. Pastaj nje shtet 6 milionesh ka me shume per te thene ne EU se 2 shtete e gjysem me 3-2-1 milion.

Kufijte le te bien por smund te bien pa i bere nje here.

Shqiptaret nuk jane te zote te bejne Shqiperine e madhe ...sepse s`jane sherbetore te vete-vetes!

Une cuditem dhe  neveritem kur degjoj togfjaleshin "Shqiperi e Madhe" ne konteks me bashkimin e kosoves me shqiperine.

Po Kosova e ndare nga serbia cfare eshte per ju serbi e vogel ??

Si mund te quhet i madh ose i vogel ose mesatar nje vend qe do te kete nje popull me nje gjuhe me nje histori me nje flamur me nje himn me nje territor ku kane jetuar me shekuj e shekuj.

Serbet dolen hapur por kur them hapur hapur fare ama dhe thonin ku jeton serb eshte serbi dhe luftuan kunder cdokujt per kete ide edhe pse serbet ishin te shperndare ne jugosllavi si jevgjit ne ballkan. Kurse ne akoma me komplekse.

 

 Eshte plotesisht e vertete,

Cdo te thote Shqiperi e madhe. 

Une pervete e kuptoj keshtu qe Shqiperia te kishte nen zoterimet e saj gjysmen e serbise ( matane kosoves) gjysmen e Bullgarise dhe gjysmen e Grekeqise

Ndersa Shqiperi quhet  Shqiperia shteterore+ Kosova+Cameri+ 1/2 maqedonise shteterore+plave guci tivar ulqin

Ky eshte koncepti im per shqiperine

Lumidrin, ne fakt ketyre gjerave qe po ju kthen pergjigje ti, jane percartje komunistesh krahinor te konvertuar ne ekstremiste fetare qe nxjerrin per konsum gjera qe gatuhen apo nxiten nga qarqe jashte Shqiperise.

Ceshtja politike. Si ne jug si ne veri, njerezit jane te ndare ideologjikisht apo kane preferenca te ndryshme politike, pavaresisht se nga anon shumica. Edhe ne Kosove, ne rast bashkimi, partite politike te atjeshme mund te ndahen sipas afersive dhe preferencave politike ne raport me partite e Shqiperise. P.sh. enveristet dhe nje numer i madh i krahut politik te Hashim Thacit, e gjejne veten dhe jane plotesisht te bashkueshem me PS'ne e Shqiperise. Ndersa LDK'ja (partia e presidentit Rugova) dhe parti te tjera jane afer dhe mund te bashkohen shume mire me PD'ne e Shqiperise. Kjo ne rast se behet nje bashkim ne nje shtet unitar, nese behet ne forme federate apo konfederate ndermjet Shqiperise dhe Kosoves eshte tjeter.

Ceshtja fetare. Shqiperia edhe pa u bashkuar me trevat e tjera jashte Shqiperise, nje fe perben qe perben shumicen dhe eshte me e madhja ne raport me fete e tjera. Keshtu qe nuk ka ndonje raport te ndryshuar.

Por, ky eshte projekt dhe vizion i Rilindjes Kombetare dhe figurave te saj, qe thelbi ishte tek shqiptaria, pa u bere problem feja.

Kjo do te marre kohen e saj, por projekti dhe enderra e rilindasve ka hyre ne rruge dhe do te arrije atje ku keta donin.

Shqiperia si nje shtet jo federativ mund te funksiononte vetem nese ne 1912 te gjithe trevat shqiptare te ishin brenda shtetit e atehere shqiptaret mund te unifikoheshin totalisht, dallimet krahinore do te sheshoheshin. Por sot, nese duhet qe shqiptaret te jetojne ne nje shtet kjo duhet te realizohet me ane te nje shteti federativ, ne te kundert konfliktet gego-toske, pse jo edhe fetare do te jene te perditshme.

O verior se di a je Malsor??? Me thuaj nje konflikt gego-tosk dhe nje konflikt fetar ne shqiperine e sotme????

Nuk e pata konflikt ne kuptimin te armatosur. Por dihet percmimi qe kane tosket per geget, jugoret per verioret, bile, jugoret jane ata qe nuk duan bashkimin kombetar te shqiptareve ne nje shtet (po te behet nje sondazh keshtu do te dali smiley). Ja psh, rruga Durres-Kukes, mos kujton se po i rruhet njeriu per paret qe jane vjedhur (edhe pse te pafaktuara, te supozuara dmth)? Jo mer jo, ata qe e kundershtonin kete rruge ishte pikerisht lobi tosk (emertim i rastesishem ky prej meje), pse dihet, sepse geget e Kosoves do te kishin hyrje me te lehte ne Shqiperi, e ne nje bashkim te mundshem geget dalin shumice e tosket pakice. Prandaj them se nje Shqiperi e mundshme Etnike duhet te organizohet ne nivel federativ. Ose nese tosket jane kunder nje Shqiperie etnike (nese nderkohe kushtet e tjera, kryesisht ato nderkombetare, jane pjekur) nuk do te ishte keq nese geget te organizoheshin ne nje shtet te tyrin e tosket ne te tyrin po ashtu, edhe pse druaj nese ky i fundit do t'i bente dot balle greqizimit (duke menduar edhe gerqit e shumte toske qe kane dale se fundmi, si edhe dashurine e tyre te madhe per greqishten).

Realiteti nuk eshte aq romantik, sa pretendohet. Gjerat duhen pare bardhe e zi.

Mos me keto pergjithesime se hyn n'gjynah.  Dmth sipas teje, te them dhe une qe kosovaret s'e duan bashkimin, s'i duan shqiptaret, sepse (me duket e kam permend kete te peshku njehere por meqe ra llafi) disa studente ne Universitetin e Prishtines thane se "na mori n'qafe rruga Durres-Kukes, ishim bash mire e tash po na vijne shqiptaret e Shqypnis ma shume."

Gjerat nuk duhen pare bardh e zi, grija s'eshte romantike, por eshte me e keshillueshme.  

E ke gabim o verior, une si kolonjar se pranoj ate qe the. Madje si Kolonjar (me tru ne koke) jam kunder federates dhe konfederates por nje shteti unitar/qendror. Kush te ka thene ty qe behem pakice une??? Une behem 1 i 6 Milioneve dhe me komshiun tim nga elladha flas me hapur e pa komplekse.

Cuditem qe ne koken tende edhe shqiperia e sotme eshte e ndare ne dy. Kesaj i thone qe ne duhet te bashkojme kete te sotmen nje here. Ndryshimet folklorike na nderojne me teper.

E di ti sa barcaleta thone gjermanet e veriut per bavarezet..... edhe ca pastaj. Keto jane muhabete kafenesh.

Mua sme ha muhabeti shume me nje tropojan...... e ca pastaj me shume se me nje grek ose serb me ha.

Ku e di ti qe jugoret jane kunder bashkimit, me duket se ti sna paske qef fare ne tosket prandaj e ke fiksu menjen aty. Perbuzja e ndersjelle vjen nga injoranca dhe vjen edhe si pasoje e 50 vjet komunizmi ku biroja ishte me shume nga jugu........por do kaloje.

optimizmi ste ben keq kur objektivat jane kaq madhore

Speaker"

 

Lumidrin, ne fakt ketyre gjerave qe po ju kthen pergjigje ti, jane percartje komunistesh krahinor te konvertuar ne ekstremiste fetare qe nxjerrin per konsum gjera qe gatuhen apo nxiten nga qarqe jashte Shqiperise.

 

       Federalizmi, eshte sistem me demokratik, problemet jane me afer shtetasve.

Problemi qe ka Shqiperia Kosova, nuk eshte njeqeveria, eshte njeshtetsia, paraqitja ne bote, nje komb, dy shtete.

E quaj zgjedhjen me te mire, Shqiperi Federale, per shume arsye, me kryesorja duke u bazuar tek thjeshtimi i pushtetit qendror (oligarkia Tiranese).

Fitorja e popullit Shqiptare nuk eshte tek bashkimi, ky eshte mendimi im personal, eshte tek te qenurit te lire, Kosova sot eshte shtet i lire, kjo thote te gjitha, bashkimi e mosbashkimi jane diskutime pe vlere, liria e njeriut nuk qendron tek bashkimi, qendron tek masa sa eshte ai i lire.

Nuk duhet te biem preh e madheshtise, per pushtet, per interesa te nje grupi,iden e bashkimit do e luajne ato qe kerkojne pushtet, pushteti i tyre krijon boshllek ne lirin e njeriut.

Pastaj ky bashkim varet edhe si pritet nga opinioni nderkombetar, mbi te gjitha ai i rajonit ku bejme pjese. Nje qendrim mosperfilles, i pakomplikuar eshte pozitive per bashkimin, e kunderta jep dhimbje kreje.

Nuk ja vlen te harxhohet energji per bashkimin qe nuk sjell mirqenie, nje kohe qe kemi nevoje te harxhojme energji per te rritur mirqenien.

Shqiptaret te perqendrohen ne rritjen e ekonomis, ne permirsimin e te drejtave, ateher vete koha tregon rrugen.

 

Po rri o lumidrin mos fol si seperatist dhe provincial. Ne nuk e federalizuam Shqiperine qe gati 100 vite shtet i pavarur dhe sovran, do ta federalizojme tani. Kushtetuta e Shqiperise, qe eshte votuar dhe pranuar nga populli, percakton dhe njeh shtet unitar. Ja kemi Qarqet, nese ke merak per qeverisjen me afer qytetareve.

Projekti per bashkim, qe deri tani eshte dicka qe diskutohet nga gazetare, analiste, intelektuale dhe njerez te thjeshte, nuk ka ndonje percaktim shteteror apo politik, pervec asaj qe ka thene Berisha per bashkimin, por duke respektuar pavaresine e Shqiperise dhe Kosoves. Nderkaq, ky projekt, qe na vjen qe nga Rilindja, na i zgjeron lirite tona dhe jo e kunderta, pasi nuk po thote dikush qe te bejme bashkimin me ndonje ideologji totalitare, por bazuar ne demokracine liberale.

Bashkimi, i cfaredolloj forme kontribuon fort ne zhvillimin ekonomik. Keshtu qe jemi ne rruge te drejte.

BE-ja ku kerkojme te futemi, ne dhe Kosova, nga kush perbehet? Nga kombe-shtete por qe kane pasur fatin dhe mundesine ta zgjidhin kete shume kohe para nesh. Pse mos ta bejme edhe ne?

Ky eshte projekti i Rilindjes Kombetare, i atyre burrave qe kishin nje vizion dhe u munduan ta vene ne jete ate.

BE-ja ku kerkojme te futemi, ne dhe Kosova, nga kush perbehet? Nga shtete-kombe

Belgjika s'eshte shtet komb

sa kom qesh.......prandaj dhe kerkojne te ndahen Flamen dhe Wallone o Arnaut. A ke informacion se cpo ndodh keto 2 vitet e fundit ne Belgjik apo po flet ashtu futja kot.

Edhe merre me mend qe kur duan te ndahen ata qe jane te integrum (sic thone politikanet tane provincial) por dy popuj te ndryshem.......

A ke informacion se cpo ndodh keto 2 vitet e fundit ne Belgjik

Kom kom..ene po ferkoj barkun nga kenaqsiasmiley

Ka perjashtim, sic eshte rasti i Belgjikes, por vendet e tjera jane kombe-shtete. Megjithese edhe ne Belgjike dy grupet po perjetojne krize identiteti ne raport me shtetin e tyre te tashem.

Federalizmi duhet kur ka shkaqe per kete. D.m.th. kur ka shume grupe etnike, sic eshte rasti i Zvicres, por ne Shqiperi pse? Pakicat etnike te ne jane numer i vogel, shqiptaret cfare i paska gjetur qe duan vetqeverisje ne baze krahinash?!

Shihni se po na e fut greku, na ka hedhur karremin e bashkimit e po na i ha ca copa detare, dhe lerini largpamensite e Sales , jane largpamesi apo jane si ato qe me te largu mendjen nga ajo qe ndodh , te hedh nje cope embelsire???

 Nuk ja vlen te harxhohet energji per bashkimin qe nuk sjell mirqenie, nje kohe qe kemi nevoje te harxhojme energji per te rritur mirqenien.

 

bashkimi sjell kurdohere mireqenie, dhe nje shtet i varfer por i stermadh si India nuk vdes per buke, ngaqe madhesia rigjeneron vetvetiu energji te mbrendeshme.

por nuk eshte mireqenia shume e rendesishme, por FUQIA. kur je i pasur dhe i pafuqishem, do te lepish çizmet e me te forteve, tere jetes, per te mos humbur pasurine, pra nuk do te ndjehesh i lire.

fuqia vetem te ben te lire, asnjegje tjeter.

S'ka faj beqiri nga Veriu!!!  Ku di gje ai?  Atij ashtu i ka then baca kur ka qen femi! Ne jugoret nuk duam as Veri,as kosove! Kshu i ka then Baca!

Edhe Fevziu, palacoja i cirkut Klan hedh mendime te medha tani per te ushqyher beqirat e veriut e te peshkut. Hapu dhe te futem! 

Po e gjenjen vetja se eshte ne rangun Qosja!  

 

Spiker.

Mos debato per komentin qe bera duke zgjedhur edhe kryeqytetet, kuptoje edhe lojen e fjaleve.

Shtet federal, Shqiperi-Kosove, nuk eshte nje e keqe e madhe, problemet qe ka Italia, Belgjika, nuk vijne nga deshira e per tu dukur, per krahinizem,apo probleme fetare, shkaku kryesor eshte ekonomia, veriu i Italise eshte per federalizem fiskal, ku eshte e keqja, mentaliteti i krahinave pasoja e ndryshimeve qe kane ne ekonomi.

Imagjinoje nje federat Shqiperi-Kosove, me dy dhoma deputetesh ( senati, kryepleqt) dhe kryeqyteti i federates, Kruja e Skenderbeut.

Nuk  eshte mendim i keq.

Hajdar, kam pershtypijen se de fakto jemi te bashkuar, de jure jo. Ku eshte ndryshimi?

Ekonomikisht e kam fjalen.

LD, me ke lexuar por nuk me ke kuptuar, mesa shihet!

Une e pranoj nje federate ndermjet Shqiperise dhe Kosoves, por jo nje Shqiperi federale ne ate menyre sic e shpreh ti.

Sinqerisht unè nuk e kam 1 mendim...nuk di nè èshtè mè mirè apo jo  bashkimi  i kosovè-shqipèri...dhe sinqerisht nuk e shoh si diçka tè rèndèsishme...pèr mua e rèndèsishme ishte liria e kosovès...pasi si do qè tè thonè njerzit,kur dikush qan nè gjuhèn tènde zemra njèlloj pikon si tè jesh nga veriu e si nga jugu i shqipèrisè...tè tjarat janè fjalè!!p.s. nuk di pse por po mè kujtohet emisioni "opinion" i javès tè kaluar ku flitej pèr enciklopedinè maqedonase,kur pas fjalimeve dhe mendimeve tè opionistève,renditjes prej tyre tè tè metave dhe mènyrès sè jetès sè shqiptarve nè atè vend dhe se si mund shteti shqiptar ti ndihmoj shqiptarèt e maqedonisè dhe pse duhet ti ndihmoj ata....pèrgjigje fantastike e pèrfaqèsuesve tè shqiptarve aty(nuk po mè kujtohet emri i tyre): kush ju kèrkoi ndihmè juve dhe shtetit shqiptar??

Argumentat e Fevziut jane sjella bukur dhe ma mbushin mendjen; le te behen dhe shqiptaret nje cike llogarites te holle dhe "intrigante" ne ca gjera si psh. ceshtjen e kufijve. Nese duhen kufijte fizike, per shkak te nderkombetareve, le t'i mbajme, rendesi ka qe ne gjithcka tjeter ne jemi nje, shqiperi-kosove. me kohe do zhduken edhe diferencat e fundit...

Nuk e pata konflikt ne kuptimin te armatosur. Por dihet percmimi qe kane tosket per geget, jugoret per verioret, bile, jugoret jane ata qe nuk duan bashkimin kombetar te shqiptareve ne nje shtet

Percmim?!

Une nuk e dija kete! Pra cfare pohon nuk dihet nga te gjithe. Mbase e di vetem ti ne ate koken tende te vogel, te vogel?!

Apo mbase, mbase... percmojne vetem ty?! Dhe ne vend qe te kuptosh se perse kjo ndodh, ke mesuar qe te ngushellosh veten nder vite (ne menyre qe te mbash gjalle edhe ato dy neurone qe te kane mbetur ndezur) qe ne fakt nuk percmojne vetem ty, por edhe familjen tende... ndoshta edhe fshatin tend... ndoshta edhe zonat aty afer... por pse jo edhe gjithe krahinen perreth.

 

Ne fakt, duhet te them se me keto mrekullira urrejtje-nxitese qe thua (dhe s'eshte hera e pare qe i lexoj), mua gati-gati po me vjen natyrshem nje lloj ndjenje percmimi ndaj teje. Por jo sepse mban pseudonimin Verior apo per ndonje arsye krahinore, por thjesht sepse njerezit qe prodhojne urrejtje me sjellin nje lloj perzjerje stomaku qe vijon me nje deshire per te vjellur.

 

Heren tjeter, kur te vijne frymezime te tilla, ne vend qe t'i ndash me te panjohur si ne, provo te kontaktosh nje psikolog. Dreqi e mori, psikologjia prej vitesh ka zbuluar e radhitur me dhjetra komplekse.

Nuk i dihet... ne ndonjerin prej tyre mund ta gjesh veten edhe ti...

Pf pak me vonese por te falenderoj per pikpamjet dhe qartesine qe ke shprehur. Larg te gjithe Jargavitjeve patriotike te urra- ptrioteve.

Te spekulosh me nje teze te tille si Shqipria Etnike , Shqiperia e Madhe , Shqiperia Natyrore , etj forma te Shqiperise eshte as me shume e as me pak por nje Qeratallek Patriotik ne Kohen dhe Momentin e panevojshem. Ai rrota e mullirit me nik Burimi ka thene pa dashje nje gje te bulur ( qe eshte Strategjia e kesaj Levizjeje) Akrepat e Ores  Shqiptare Levizin smiley  . Vetem duhet kujtuar qe as Saliu as Urra Patriotet e PPU nyk jane Ingranazhet !!!!!

Aq me teper eshte nje spekulim me gjera aq te Vjetra e te Qarta sa qe e gjith gara qe bejne te diturit ketu , pa sjelle asnje gje te re ( te pakten e te paktave ) ndonje mendim ( pevec Zanes) te perafert me nivelin Logjik Tuajin te cilit nuk i heq asnje presje..... te kujtojne vjershen e Musarait

C'na ngordhi Serbi  

ci rane thonjt

vrapojne urra -patriotet

ti heqin  patkojt .

Nuk ka ardhur KOHA per te thene  nje te vertete te Madhe qe shpreh SHUME -SHUME Qarte analiza e mendimet Tuaja. Nderkohe shumica e urra - patrioteve po ti kthehesh Levizjes se Albin Kurtit jane as me shume e as me pak , ca Prokurore , ca Hetues e ca Gjykates ne dhenien e Vendimit : I Cekuilibruar.

Leshoi DEBILI ( Saliu ) me Tellalle (Fevziun ) nje kocke dhe u leshuan  zagaret (Shpurra )  kush ta mbaje neper dhembe e ta lepije si kallom sheqeri smiley

Kur del dhe argumentues Spikeri me Realistin lere pastah se cfare do shikojme ne te ardhmen smiley

Edhe njehere te perseris se je me i QARTE nga te gjithe persa i takon asaj qe LEVIZ Realisht !!!

U ktheva se desha me vu nje bast te vogel ( pa ndodhur HOLOKAUSTI ose APOKALIPSI i Majase apo Bilbes smiley

Me 2012  i pari dhe me 2020 i dyti . Vure dhe nji me  mu , se qar ke !!!!

Me verte ke fillu me u plake  smiley

 Nga njehere per honez.... na bzan..po ani s'ka gajle. Boll te me flasesh dhe ti e di si ndiem une per ceshtje Madhore Kombetare kur me flet Bedrija smiley

po kaiher ne honez pra, se ska robi per ca me fole.

me fol per bashkimin kosove-shqipri ?  aty po me rref mu e idris ke dilema e bashkimit. Ne per vete, gjonat qe na duhen i kena bashku . Pjesa tjeter, sna duhet, vec kqyrim me bo nai lek, se osht rrish dhe cmimi i dondoranteve dhe livandove smiley  , e po majme ere ......smiley

me fol per bashkimin kosove-shqipri ?  aty po me rref mu e idris ke dilema e bashkimit. Ne per vete, gjonat qe na duhen i kena bashku . Pjesa tjeter, sna duhet, vec kqyrim me bo nai lek, se osht rrish dhe cmimi i dondoranteve dhe livandove smiley  , e po majme ere ......Big Grin

Je thjesht e madhe!

E kam thene une...

"Bedrija for president!"

Cdo gje ne kohen e vet. Prit te njehemi nga gjithe shtetet, Dhe pastaj rruga eshte e hapur per Kosoven dhe Shqiperine.

Per ata qe na kujtojne ndryshimet midis Shqiperise dhe Kosoves do tu kujtoja sa e sa shtete ne  bote kane ndryshime jo vetem se sa here lahen ne dite, por edhe nga gjuha qe flasin dhe perseri jetojne ne lumtur brenda te njetit shtet. Perse ne shqiptaret te gjithe Kosove e Shqiperi te mos jetojme te lumtur ne nje shtet? Por gjerat kane rradhe. Po u perpoqem te hyme  pa radhe kam frike se do te na  nxjeirn jashte e mbebtemi jashte.

Po me mshijne O zot !!!! Po me mshijne!

Po e shof pas sinjalit te Bedrijes qe u zgjat. Do kemi raste te tjera te flasim per kete ceshtje . Por kam qejf jo me etiketime. Gjithsesi pa te ndikuar .

Ka IDE po ka edhe MIDE smiley

Midea ime eshte qe une pa ata te CEKES - me shumice ...Ja qe nuk e shtyj dot smiley .

Shihemi e flasim per Bashkim Shqiptaresh ne nje njesi te VETME Shteterore e GJUHESORE sipas Kongresit te Drejteshkrimit ...por edhe te atij qe mund te behet smiley 

Ja psh, rruga Durres-Kukes, mos kujton se po i rruhet njeriu per paret qe jane vjedhur (edhe pse te pafaktuara, te supozuara dmth)? Jo mer jo, ata qe e kundershtonin kete rruge ishte pikerisht lobi tosk (emertim i rastesishem ky prej meje), pse dihet, sepse geget e Kosoves do te kishin hyrje me te lehte ne Shqiperi, e ne nje bashkim te mundshem geget dalin shumice e tosket pakice

Cer o kjo pacavure mer bylmez? Kush qeka ne ket lob 'tosk'...gjithe ata me mbiemrin 'Toska'?smiley Po me duket sikur ti lexo i cik si shum New York Times per kuptu veten tate. Kalo nga gjyshja e futja nji tas kos para se te shkrush kshu marrinash.

Ho mer, dogji e? Me djeg e thash.

Ke edhe i gjo ne kllapa aty, lexoje iher. Me lob tosk, iu referova pjeses jugore te venit, dhe ata qe perfaqsojne tradicionalisht ate pjese. Mos kujto se po i rruet naj njonit per paret e vjedhme, mgjth s'jan faktu, rreh tjeter kun' era. Germo kah epoka e Dulles per ta kuptu.

Or tallash! A e di sa rob ke ne Shqypni qe jan gjys geg e gjys tosk [thank you Xhaxhi's social engineering) e cdo 100%-shi qe flet si ty do i bojm gropen?

 

Per ju te tjeret qe u merrini me shifra potenciale votash e permbysje balancash e status quo-sh: harrojeni projektin 'demokraci'! Eshte fasade qe maskon the ALL(mighty) Lek. Bizensi i huj 'gia' e shef tregun si 'Albanian space' e jo si Vilajeti i Shkodres (aka Rep e Rrumpalles) dhe Vilajeti i Kosoves. Deshet kapitalizem? Fryhuni tani me konkluzionin llogjik:  KAPJEtalizem dhe Shqypni t'Bashkume

Pasi lexova tere komentet ketu thashe me vete patjeter do te bashkohet Kosova me Shqiprine Keta trimat qe komenojne ketu nuk bashkohen dot ne nje mendim midis tyre patjeter keta do ta bashkojne kosoven me Shqiperine, Keta jane shume te zene me luften midis komunisteve e demokrateve, midis gay-ve dhe straight-ve, midis gegeve e toskeve, midis shqypnis-shqipnis e shqiperise, eh patjer do tu mbete pak kohe per te bashkuar kosoven me shqipeirne Tongue

@Monda, nuk kam si e besoj ate qe ke thene per Un. e Prishtines, per vete faktin qe para Durres-Kukes vizitat nga Shqiperia kane qene po thuajse inekzistente (pervec rretheve kufitare), si edhe per faktin se kosovaret jane nacionalista dhe kane nje dashuri te dukshme per "nenen" Shqiperi, pavaresisht se disa mund te jene zhgenjyer nga realiteti. Njeri njeher me pati thene se pse ju nga Shqiperia na vizitoni kaq pak!

Verior, nuk kam pse genjej.  Kam te aferm qe shkojne ne shkolle ne Universitetin e Prishtines smiley.  Gjithesesi, une shembullin ta solla qe nuk po steriotipoj nisur nga llafet e pese-minutshit te ketyre studentave.  Apo dhe nga ndonje incident tjeter.  Nuk po flasim per ate pune.  Nuk po flasim as per barcaleta krahinizmash te popllit, sic behet rendom ta zeme katnar Elbasani, apo Vlore, apo laluc, apo me the te thashe apo sic behen edhe ne Kosove midis nje krahine apo tjetre.  Eshte fakt i pamohushem qe vlonjatet, dmth tosket priten refugjatet kosovare naten te stacioni i trenit kur filluan te vinin gjate luftes.  Eshte fakt i pamohueshem qe njerez te familjes sime, te tjetrit apo tjetres gatuanin dhe u conin ushqim per ata qe qendruan tek gabinat e plazhit.  Keshtu qe te lutem shume mos bej pergjithesime e mos fol ne hava. 

Dhe ashtu si Qafiri, dhe une e te tjere te shartuar na duken akoma me absurde dhe keqdashese pergjithesime te ketij lloji. 

Sa per vizitat e shqiptareve te Shqiperise ne Kosove, ato jane ne rritje.  Ne Veri, shkembimet, apo me sakte tregetia eshte shperngulur bile nga Tirana dhe behet ne drejtim te Kosoves.  Plus, te pakten ne rrethin tim shoqeror e familjar ka shume qe e kane vizituar Kosoven.  Dhe jane nisur posacerisht apo me qellimin per te shkel ne ate vend, dhe jo per plazh apo per turizem dimeror.

Eshte fakt i pamohushem qe vlonjatet, dmth tosket priten refugjatet kosovare naten te stacioni i trenit kur filluan te vinin gjate luftes.  Eshte fakt i pamohueshem qe njerez te familjes sime, te tjetrit apo tjetres gatuanin dhe u conin ushqim per ata qe qendruan tek gabinat e plazhit.  Keshtu qe te lutem shume mos bej pergjithesime e mos fol ne hava.

Tani te flasim pa dorashka. Si ti, si une, e dime qe shumica e kosovareve u strehuan neper banesa me qera, shpeshhere me qera shume te shtrejte per kushtet, shume njerez perfituan nga kjo situate duke perftuar fatkeqsia. Edhe une, po ashtu si ti, kam pritur e strehuar vellezer te Kosoves, por kjo nuk e zhduk dukurine qe permenda te fjalia e pare.

Sa per vizitat e shqiptareve te Shqiperise ne Kosove, ato jane ne rritje.

Kjo eshte e vertete. Sidomos pa hapjes se rruges. Per 2 ore e gjys shkon ne kufi, duke pershkruar nje rruge mbreselenese. Me pare duhet t'e lije kockat kthesave per 8 ore me rradhe.

Mè FAL pèr ndèrhyrjen....unè jam nga vlora dhe banues i saj..familja ima ka mbajtur nè shtèpinè e saj 2 gra dhe 3 fèmij nè njè dhomè e kuzhinè dhe bashkè me 2 prindèrit e mi e motrèn bèheshin 8 veta nè 45-50 metra katror dhe im atè pèr tè shkuar nè banjè duhet tè priste mesnatèn....dhe nuk kemi kèrkuar asgjè nè kèmbim,biles i kemi edhe humbur lidhjet me to pas kthimit tè tyre nè kosovè....kur im atè mè mori nè telefon nga shqipria e mè tha pèr veprimin e tij,mu drejtua me fjalèt....nuk i shikoja dot duke qarè dhe i mora nè shtèpi....nuk do vdesim pèr bukè!!! kjo e gjitha pèr tè tè thènè se ti edhe mund tè mos mè besosh por besomè ka njerèz tè mirè edhe nè vlorè e nè jug tè shqipèrisè!!!!

Komenti yt eshte shume i ndjere e me se i vertete.Per bujari vlonjatet e ne pergjithesi e gjithe Shqiperia te behen"kurban"si i thone.E ky qe sjell ti ketu nuk eshte rast i vetmuar.Por siç thoshte diku Konfuci :nese do te njohesh mosmirenjohjen njerezore ,bej te mira.....Shpresoj se ata persona qe ka strehuar yt ate ndonje lutje per te e bejne here pas here.... 

Verior, po qe per te folur pa dorashka tregojme dhe "barcaleta" te anes tjeter mer burr i dheut.  Po te jete per pa dorashka themi psh se si nje kalama 10 vjec ne Prishtine i therret studentes shqiptare "hej kuder shqypnie."  (Ai femije kuptohet qe s'i pjell nga mendja e vet ato marrina, i ka degju te te medhenjte.)  Apo plot histori te tjera pa dorashka.  Edhe nga ato te luftes.

Kjo nuk eshte pune dorashkash, Verior.  Ketyre gjerave s'duhet t'u fryhet.  Pike.  Nga te dyja anet.  Se mund te gjesh sa te duash edhe pa germuar thelle.  Po fillove e germove, baltosesh mer burr, me duar e me kembe. 

Kjo eshte e vertete. Sidomos pa hapjes se rruges. Per 2 ore e gjys shkon ne kufi, duke pershkruar nje rruge mbreselenese. Me pare duhet t'e lije kockat kthesave per 8 ore me rradhe.

Epo shyqyr qe re dakort per ket smiley.  Kadale kadale mbase ujdisemi edhe per te tjerat, por s'jemi akoma gati. 

 

"hej kuder shqypnie." 

Ca do me thone "kuder"?

 

"Kosova duhet të bashkohet me Shqipërinë,të bëhen një!"-kaq mjafton për të alarmuar vendet tona fqinje të Ballkanit dhe një pjesë e politikës ndërkombëtare  e cila është mjaft hezituese në pranimin e pavarësisë së Kosovës. "Shqipëria etnike" është gogoli me të cilën Serbia mundohet t'a frikësoj boten dhe t'i shantazhoj të gjitha ato vende të cilat kanë probleme të pazgjidhura etnike,sikur Spanja me basket,Rumania me hungarezët transilvanë apo edhe Italia me Tirolin jugor që është i banuar me austriakë.

Shqipëria e Kosova,janë duke u bashkuar realisht çdo ditë e më shumë,ky është realiteti.Realitet të cilin po e shohin të gjithë kundërshtarët tanë,por nuk kanë asnjë argument/armë legjitime me të cilën do të mund ta pengonin këtë zhvillim politik panshqiptar.Sepse,e gjithë kjo po bëhet në suaza të politikës së "rendit të ri botëror".Një botë pa barriera politike,ekonomike e kulturore.

E gjithë mbështetja politike e ushtarake e miqëve tanë,si bazë e si alibi e ka pasë jo bashkimin e trojeve shqiptare,por lirinë e një pjese të popullit shqiptar nga vuajtjet dhe robërimi sllav.Dhe vetëm një argument i tillë i'a ka mundësuar NATO-s,intervenimin e parë në histori,jashtë kufijëve të saj politikë.As që mund të imagjinohet një intervenim i tillë sikur shqiptarët të zhvillonin një luftë megalomane;jo për liri,por për një bashkim të kombit.Askush nuk do të guxonte ti hynte një avanture të tillë e të na mbështestte,As politikisht e lëre më ushtarakisht, edhe më hiq!Sepse do të hapej "kutia e Pandorës" e krahinat e ndara gjithandej botës do t'u futeshin projekteve irredentiste.

Ti kthehemi tani deklaratës së Berishës, më heret dhe kësaj të Fevziut tani.

A janë të vetëdijshëm këta të dy për dëmin që i shkatojnë qështjes shqiptare me këto qëndrimet e tyre publike? Pse e kërkojnë hapur bashkimin kur ai po bëhet heshturazi,pa zhurmë,pa pasoja politike çdo ditë e më shumë.Pse po i japin argument aq të fort lobuesve serbë, në përpjekjet e tyre për mospranimin e pavarësisë së Kosovës?!! Pse,Sali Berisha e tani edhe ky Fevziu e largojnë edhe më shumë Shqipërinë nga liberalizimi i vizave të Shengenit?!! Unë nuk mund ti kuptoj assesi këto veprime antikombtare dhe mjaft të padinjitetshme për një kryeminister e tani edhe një gazetar me jo pak reputacion!!!

Pse këta të dy kaq hapur,pa fije turpi,punojnë kundër ineteresave shqiptare?.Athua sepse janë aq diletantë,janë miopë politikë(që fare nuk e besoj).Apo edhe më keq,janë shpirtëshitur,prandaj shkelin djersën e gjakun shqiptar kaq paturpësisht!!!

përshëndetje nga Prishtina

 

Veteran u ktheva per te te thene nje FALEM me te madhe .

Me V fillon dhe ai Vroma  a Veriori si e ka , po eshte prodhim skarco nga furra e berihajve . Mungon nje S tek Berihaj ( sic eshte mbiemri ORIGJINAL )qe po tia vesh del i tanishmi Berisha!!!

Prania e ketre 200 mesazheve tregon qarte se kisha te drejte. Nuk doja te kisha te drejte ne fakt smiley

Une nuk e di se ku gjehen gjithe keto energji per tu marre me njeri tjetrin,sidoqofte faleminderoj zotin qe krahu shqipfoles qe kundershton Shqiperine Etnike eshte minorace. Nuk e di nese serbet do te kundershtonin njeri tjetrin ne nje bashkim te mundshem me republiken e serbeve te bosnjes apo greket bashkimin me qipron,ky fenomen kaq i poshter ndodh vetem me ne.Rrethohemi me tokat tona qe na i kane marre fqinjet tane me te gjitha menyrat dhe jo qe nuk bejme as me te voglen levizje per ti kerkuar mbrapsht po me te gjitha menyrat,por themi edhe qe nuk i duam ,Kosoven dhe se Kosovaret (Shqipatert e Kosoves)  jane te poshter ,nderkohe serbet po levizin cdo gure per te mbajtur Dardanine ose ne rastin me te keq per ta ndare ate,greket na kane Camerine ,ne i themi se nuk e duam ate dhe se Camet ,(Shqipatret e Camerise)jane te pabese dhe i japim edhe me teper,  ujra teritoriale Shqiptare,maqedonia  nje byth e gjysem shteti  na ka marre Iliriden,ne i themi nuk e duam dhe Shqiptaret qe jetojne atje i therrasim Maqedon  apo Mali zi ose Shqip(Malesia).Disa e quajne veten moderrn se te mendosh per keto gjera sote eshte trapllik,disa na jane kapur mbas tezes qe nje dite do te behemi pjase e europes dhe te tilla gjera nuk na duhen e une do te thoja qe padrejetsite kombetare do te ngelen te tilla edhe mbas 1000 vjetesh dhe se pa u zgjidhur ato nuk hecet perpara,ky eshte kulmi i nje injorance lokaliste qe karakterizon Shqiptaret ose R.Qosja e quan (Nacinalizem Mahalle).

E ardhmja eshte Shqiperi Etnike.

Po Po Po Po Po Po  Sqiperia dhe Kosova te bashkonen .

Yes Yes Yes Yes Yes Abania and Kosovo to be united .

Ajo rruga patriotike Durres Kukes si funksionon si arterie e zemres,si vena kryesore e bashkimit?

A ka ndonej kosovar te na tregoje se si leviz ne kete "vene te madhe" drejt zemres?

Amon nuk duam Fejziun e as ndonje qerros tjetr..te na shpjegoj si punon kjo rruge!

O PF dreqi...nuk a kunder Amerika e Eu aq sa je ti kunder o i pamoral, po mas ti kishim do ferra te egra si ti gjat tan historis ndoshta do ishim te bashkum mer...po per cil myslimanizem te eger ne KS po llap ti?po bazen militare me te madhe Usa e gjeti ta ndertonte te kta myslimant "e egjer"Burr je ti?se besoj. un si konceptoj "jugoret" si "minoritet", greket jan minoritet apo jo? po me ket diskutim ndryshon edhe pikveshtrimi mandej...dashke zatnia jote me e lan gjysen e territorit me gjysen e shqiptarve jashte qy qy qy...,pe propozimin europjan.Sa te "marr" qen kta gjermant ma qi urgjentisht kerkunen me u bashku me pjesen lindore,edhe pse mentaliteti ndryshon sh.NJI POPULL,NJI KOMB NJI TERRITOR,ata qi sjan ok te dorzojn pashaporten!

Monda, nganjehere behesh avokate e djallit, dhe nuk e di perse. Kjo qe solle ketu me lart eshte "de la pure mauvaise foi".

Nuk besoj se duhet te shpjegohem me teper se ti e di fort mire per çka flitet.

Hurb, eshte te thagma e dites mer lal, c'ne une.  Kapu me adminat po deshe.

PS: Une e di per cfare flitet.  Por s'i kam bash qejf mshimet ekstreme nga te dyja anet.

 

Po jo o Monda jo, me duket nuk e kape mire ç'po thosha. La mauvaise foi eshte kur ti flet diçka qe nuk e beson as vete, por qe e perdor njelloj sikur ta besosh per te dale nga diçka e bezdishme. Pak a shume, kur i beson genjeshtres tende.

Puna eshte ketu : ti e di fort mire qe ka nje dallim te madh mes deklarates se nje politikani (Berisha) dhe ca turfullimeve peshkore te ca spurdhjakeve te ligj qe ngaterrojne ndenjat e tyre ne keto pune.

Une me shume ndalem tek thenia e nje palaçoje ketu qe vjell vrer kunder shqiptareve (ne Kosove apo gjetke) sesa tek deklarata e Sali Berishes qe flet si politikan me njeqind e njemije kleçka nga pas.

Nuk mund te justifikosh nje palaço peshku me nje deklarate Berishe, me kupton tani ku e kam fjalen ?

Po jo mer Hurb jo, une te mora vesh ku e kishe llafin.  Edhe ne memenjerke e perdorin ate shprehje "in bad faith" tekstualisht.  Me gjithe mallin qe me nxore per gjuhen time te preferuar (pertej shqipes) ta leme menjane togfjaleshin dhe me kupto mire te lutem. 

Berisha si politikan eshte shprehur shume mire.  Bile thenia eshte diplomatike ne kulm.

është "absolutisht jorealiste" për Shqipërinë që ta shqyrtojë mundësinë e bashkimit me Kosovën ose Shqipërinë e Madhe.

Qe ketej mund te nenkuptosh shume gjera.  Mund ta marresh kallep, mund ta marresh qe s'jemi gati (perfshi ketu gjeopolitk, gjeo-ekonomik e me the te thashe.)  Mund ta marresh qe s'eshte reale tani te shqyrtohet, por llafosemi me vone.  Etj, etj, etj.  (theks tek "etj" se ka dhe versione te tjera, psh si ai qe permend zotrules.)

Une s'kam gje me ate qe thote KM-ja.  Por kam problem me ekstremet e te dyja paleve.  Mos m'i bej t'i perseris.  I ke me lart.

është "absolutisht jorealiste" për Shqipërinë që ta shqyrtojë mundësinë e bashkimit me Kosovën ose Shqipërinë e Madhe.

Kjo eshte thenie  diplomatike ne kulm?

Me thuaj nje rast ne kete univers, qe nje ceshtjeje; cfaredo ceshtjeje mundesia e shqyrtimit i behet jorealiste? Nje ceshtje te vetme! Ti thuaj s'ka kuptim ne shqip, dhe ne asnje gjuhe tjeter ajo deklarate, por jo se u beka keshtu diplomatike ne kulm!

Shqyrtimi i bashkimit eshte krejt i ndryshem nga nisma per bashkim, edhe me i ndryshem nga negociatat per bashkim, dhe poaq i ndryshem nga ideja per bashkim, dhe krejt boterisht i ndryshem nga bashkimi vete!

Vete deklarata ne vetvehte eshte treguesi me i mire qe kjo mundesi eshte shqyrtuar!

Sa shume komente futjapordhiste dhe ne nje teme te tille!

Sa pak vullnet virtualopeshkist, nderkohe qe shpresoja qe konsensusi midis shqiptareve do ishte per bashkim dhe shpresoj qe pertej peshkupaujit te jete i tille, se pari dhe se paku ne vullnet, ne deshire. Se si dhe kur dhe ne c'fare forme eshte tjeter gje. Po pa vullnet te shumcies keto si-te dhe kur-et jane te kota.

Duhet te jesh shume i vogel dhe cinik ne shpirt kur mundohesh te gjesh 1001 arsye pse bashkimi i shqiptareve nuk eshte ne te miren e shqiptareve.

Kryesorja per mendimin tim eshte bashkimi dhe unifikimi real; kulturor, ekonomik, etj. Te tjerat vijne me natyrshem  me pas. Ilustrimi me i mire eshte vete shembulli ne fjale, se sa me afer jane sot Shqiperia e Kosova, dhe shqiptaret e te dy krahinave, ne krahasim me 5 apo 10 vjet perpara p.sh. Ose sa me afer to jene 5 apo 10 vjet me vone, pavaresisht nese do jemi nje shtet apo jo.

“Shqipni etnike, kurrgja tjetër”!  smiley

 

nderkohe qe shpresoja qe konsensusi midis shqiptareve do ishte per bashkim

Shif i cik faqen nr 43 te ketij raporti te Komisionit Nderkomnetar per Ballkanin.

Del qarte qe konsesusi i Shqiptareve eshte per bashkim, dhe del qarte qe ne robt e Peshkut nuk jena 'statistically significant'smiley

e kujt esht kjo ideja patetike e federates? u ka lene gje truri te tereve? si mund tu shkoje ne mend 1 ide e tille? e duam vendin tone apo jo?

 

 

si qenka jorealiste mo? esht ideja me konkrete qe ekziston! shume me realiste se ai programi 50 faqesh me premtime fantazme i sales1!

 

shteti shqiptar te dale sot te thoje "a jeni dakord per shqiperine e madhe? te quhemi gjithe shqiptare". kush nuk do te kete shqiperi te madhe, pse kerkohet ndihme nga shqiptaret e maqedonise per cdo problem? ca eshte shqiperia? dado? kemi hallet tona. te bashkohemi dhe jemi ne rregull. por jo te rrime te ndare, dhe kosova te vije e te na qahet si qatipi te portokallia per cdo gje. e donit "sovranitetin"? gezojeni tani!

Eshte perseri e njejta histori me ne shqiptaret edhe ne kete forum - pra ajo e  " to miss the point". Cfare dikush e ka permendur qe ne fillim te ketyre komenteve eshte qe duhen para motivacionet krejt tinzare dhe pista te binomit berishe/fevze te te ngriturit te kesaj teze te mbrapshte ne keto momente - dhe une besoj se behet per te matur pulsin e per te hedhur nje gur ne lum per te pare reagimet jo dhe aq brenda vendit sesa te kancelarive perendimore - nese ato panikohen e kerkojne sqarime urte e bute u thuhet se kjo eshte nje kerkese legjitime e Shqiptareve mbare ballkanit - nese u vihet kufiri tek thana -sic ndodh ne pergjithesi - kjo do te lihet edhe pert ca kohe per tju rikthyer perseri ne nje kohe te volitshme dhe per qellime teresisht okulte e te ereta personale dhe te fisit e klanit.

Une mendoj se nese do te shtrohej kjo ceshtje e bashkimit ne te ardhmen e larget duhet te hapej nje debat i gjere e i gjate (hec merre vesh nga kush) per anet pozitive e negative te nje plani te tille duker marre ketu te gjithe shembujt historik e nderkombetar e qofte duke ju referuar bashkimit gjerman dhe problemeve shume te thella e pa shume shprese qe ka krijuar ai bashkim politik kryesisht per zonat me te varfra te ish-gjermanise lindore por edhe per ngadalesimin e zhvillimit gjerman ne pergjithesi.

Pra ceshtja e bashkimit me kosoven duhet te behet ne kohen e duhur dhe e orientuar thellesisht e plotesisht ne sensin financiar e ekonomik. 

Cdo brockull qe degjojme sot nga Berisha/Fevziu mbajne ne vetevete rrezikun e madh e manipulimit dhe perdorimit te nje inspirimi legjitim te mjaftjerezve ne te gjithe anet shqipfolese, per afera afatshkurtra dhe perfitime te castit.  

Ketu njerzit ndahen ne tre kategori :

1) Ata qe duan bashkimin dhe nuk i plas se per kush e hap si debat

2) Ata qe s'dine se çfare duan po kerkojne vetem te sulmojne kundershtarin politik, pra perdorin kete teme si te gjithe te tjerat, pa kuptu se sa keq veprojne.

3) Ata qe mendojne akoma se ka diference midis shqiptarve te Shqiperise dhe Kosoves (e me keq akoma u duken te paret superiore)

Pa "sheru" te dytet dhe pa SHFARROS te tretet nuk kemi ndonje shprese si KOMB.

Te lumte Lizander!

Kjo eshte pergjigja me e mire qe kam pare deri me sot ne kete teme!

Guçe, po une qe se gjej dot veten tek asnje nga keto tre kategorite qe ke renditur ti? Po sikur te kete edhe shume te tjere qe te jene ne mendjen time? A ka ndonje kategori tjeter per ne?

nje karrem hedh blendi ziu dhe kap nje pamporr me peshq...

Po pse sot keto tema shperfytyruese? Pse sot keto pyetje retorike?

 

Duhet kohe, edhe pse deshira mund te jete e madhe, pasi nje shekull te ndare ka bere punen e vet, keshtu qe duhet ne radhe te pare vullnet i mire dhe i hekurt qe te kapercehen ato gjera qe na ndajne.

IMPOSSIBLE IS NOTHING!

Titulli temes eshte: Shqipëria e Kosova, një? Përse jo?!  

A i mbani mend Gjermanite e '90? Helmut Kohl dha gjithato garanci te Reagan, Thatcher, Mitterand dhe te Gorbatchovi (pa fol per leshimet dhe "ndihmat" ekonomike). Vendosen "agallaret" e medhenj pa u bashkuan Gjermanite.  

Per me teper bashkimi i Shqiperise...... Ai vendoset gjetke. Dhe osht vendos qekur u hapen depot. Sala bon ca i thojne. Ene Blendi si i afert me mixhen kap nonji fjale aty kety dhe bohet si gazetar fallxhor.

 Vendosen "agallaret" e medhenj pa u bashkuan Gjermanite.  

e ke gabim, gjermanet u bashkuan pa i marre pelqimin askujt. miterani dhe franca ishte kunder bashkimit te gjermanise, megjithese miterani pozonte dore me dore me kolin.

por gjermania nuk ishte shqiperia, nga pikepamja e fuqise politike, ekonomike, etj. pastaj gjermanet e kane kuptuar qe bota sot pushtohet me lehte ekonomikisht se ushtarakisht si mot. pa lufte hiç u bene serish superfuqia e europes ku bejne ligjin.

 

... edhe Thatcher ishte kundra. Mitteranit iu morr pelqimi ndoshta me ate qe me vone ne Gjermani u quajt "Leuna affaere" 

lejini mer Kosoven e Shqipnine se i bashkojme edhe mas dates 19, po vreni ate punen e detit se po u votu shkoi per lesh.

Meqe jina si bicim komuniteti ketu, them te organizohena nje fare soj. Te provojme te bojm dicka qe te pakten kur te shkojme nga 80 vjec te mos e kemi pishman qe s'bom asigjo.

 pastaj mos harro qe bashkimi dy gjermanive ish me i lehte nga ky i joni. pasi vetem 50 vjet me pare dy gjermanite ishin veç nje (asnje nuk e kish harruar kete fakt qe nuk kish nevoje per historiane me zgjidh enigmat historike qe mund te rridhnin), ndaj gjermanise lindore asnje tjeter vend nuk kish pretendime teritoriale ose pakice kombetare qe jetonin atje, etj, etj.

toni eshte shume me i komplikuar.

pra keto dy bashkime nuk kane si te krahasohen, s'eshte e njejta afere.

Hallal prinderve tuaj Qafiro. smiley

 

Fevziu: Ja si do bëhet bashkimi Shqipëri-Kosovë

Analisti Blendi Fevziu ka mbrojtur sërish tezën për një bashkim të Shqipërisë me Kosovën duke treguar edhe mënyrat sesi do të bëhet ky bashkim. I ftuar në studion e "Ora News" Fevziu ka theksuar se të dyja vendet nuk kanë pse të mos bashkohen dhe kjo do të ishte një zgjidhje ideale sepse kanë një identitet të njëjtë. "Të dyja vendet kanë një identitet kulturor dhe pse kërkojnë të bashkohen nuk bëjnë asnjë mëkat theksoi Fevziu duke shtuar se sot bashkimi është i pamundër por nesër do të jetë më i mundshëm. Sipas tij edhe pse sot institucionet ndërkombëtare janë kundër bashkimit të Shqipërisë me Kosovën ai theksoi se në një të ardhme ata do të jenë dakort sepse nuk mund të ketë në Ballkan dy presidenta, dy kryeministra apo dy qeveri shqiptare. Ndërkohë Fevziu e ka cilësuar kryeministrin Berisha si liderin më popullor në Kosovë, më popullor edhe nga vetë politikanët kosovarë. Sipas tij entuziazmi i kosovarëve për të pritur kryeministrin Berisha ka të bëjë ndërtimin e rrugës Durrë-Kukës e cila ka forcuar besimin tek ata se vendi amë mund të bëj gjëra të mëdha.

Ora News
 

Tashti s'me pelqen qe Fevziu i ben pak si shume hise Berishes, packa se jam dakort qe rruga Durres-Kukes eshte vertet nje ure e mirfillte lidhese per dy krahinat shqiptare, ne shume aspekte.

Por, me pelqen qe ai e nxit tezen e bashkimit. Nese qeveritaret dhe politikanet shqiptare s'mundet sot per sot te flasin hapur per bashkim ne kuptimin nje shtet, te tjeret mendoj se duhet. Se paku kjo nxit ndergjegjen shqiptare per njehesim kulturor dhe ekonomik. Por dhe u heq shqiptareve kompleksin (e injektuar padrejtesisht nga armiqte tane ne Ballkan me propoganden e tyre) e "Shqiperise se madhe", qe valla ne s'duhet te flasim per bashkim se ky qenka mekat. Sic ka thene dhe Kadareja, per asnje komb tjeter ne Evropen perendimore nuk do quhej mekat nje perpjekje e tille, por do quhej thjesht nje aspirate natyrale. Ashtu si asnej komb tjeter ne Evrope nuk eshte i ndare keshtu si ne. S'ka pse ne te kemi akoma keto komplekse.

Ndërkohë Fevziu e ka cilësuar kryeministrin Berisha si liderin më popullor në Kosovë, më popullor edhe nga vetë politikanët kosovarë.

 

Xhibo lexoje edhe njehere kete... edhe njehere tjeter...dhe tani mendohu. A ka valle ndonje aresye qe e shtyn (ose e terheq Blendin) ne kete perpjekje me goditje te perqendruar? smiley

Ke nevoje te sherohesh PF me duket. smiley

 

Lizandër Saraçi - 6 Tet 2009 - 4:07pm

Ketu njerzit ndahen ne tre kategori :

1) Ata qe duan bashkimin dhe nuk i plas se per kush e hap si debat

2) Ata qe s'dine se çfare duan po kerkojne vetem te sulmojne kundershtarin politik, pra perdorin kete teme si te gjithe te tjerat, pa kuptu se sa keq veprojne.

3) Ata qe mendojne akoma se ka diference midis shqiptarve te Shqiperise dhe Kosoves (e me keq akoma u duken te paret superiore)

Pa "sheru" te dytet dhe pa SHFARROS te tretet nuk kemi ndonje shprese si KOMB.

Askush nuk do ""SHFAROSET""" , por do shkrihen mes te tjereve ...kemi kohe dhe nja 200 vjet qe te fillojme te respektojme Gjergj Kastrotin ...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).