UNESCO: Tango argjentinase, trashegimi

"Nje e mire kulturore jomateriale". Ky ka qene motivacioni qe ka dhene UNESCO per futjen e Tangos argjentinase ne trashegimine e njerezimit.

Organizata e Kombeve te Bashkuara per Edukimin, Shkencen dhe Kulturen ka marre vendimin gjate nje takimi mes 400 eksperteve te mbledhur ne Abu Dhabi, te cilet kishin per detyre caktimin e nje liste te arteve dhe traditave qe duhen ruajtur.

I etiketuar si kercim i joshjes, tango personifikon si diversitetin kulturor, ashtu edhe dialogun.

Muzika dhe kercimi jane rezultat i nje miksimi te ritmeve dhe melodive me nje komponent te forte nostalgjik dhe sentimental ku instrumeni karakteristik eshte Bandoneon.

Mare nga TCH kjo pjese po origjinali eshte ketu:

 

http://www.corriere.it/spettacoli/09_settembre_30/tango_patrimonio_cultu...

52 Komente

smiley sikur ta dija qe e kishe sjelle ti

une do ta quaja "dyluftim" tangon

dylufim sensual, individualitetesh qe nuk leshojne pe... 

p.s

'riske, po stivin "tone" kur do e mbrojne nga UNESCO ?

 

 Kur te jem une ne komision smiley

   Dyluftim vetem shqiptaret mund ta shohin vallahi! smiley

po ti mos  e merr ne  kuptimin klasik te fjales

dyluftim kapricoz do shtoja smiley

Me e famshmja eshte "La cumparsita." Eshte vertet shume e bukur.

Nje nga pengjet e mia eshte qe akoma s'kam mesuar te kercej tango, se valsin e qaj.  Por do vije dhe dita ime, do vije.... smiley

smiley

u mezhita tani fale fale... smiley

Para nja 3 -4 netesh, tek telesporti po jepej kampioni i vallezimit sportiv, kuptohet dhe tangoja ishte pjese e konkurimit, po mua me pelqen shume dhe jive. U kenaqa  duke i pare balerinet e shkathet e te zhdervjellet. Ndoshta ne nje jete jete do behem balerine... smiley

 

flm nejse smiley une mora "libertango" smiley

ata sagapo te dua lerja irisit smiley

Tangot shqiptare i ka pas kenduar Anita Take, po s'i gjej dot tani, por me kujtohet tekti i njeres, qe me pelqente shume.

Rruges kalon duke qeshur,

nje trendafil mban ne dore,

floket te thurur kurore,

m'e bukura per mua je...

aaa... aaa... etj. etj.

smiley

Mire,

...Naten do vij ne bahçen tende,

Trandafilat do kepus ... dhe ketu eshte ajo etj etj, jo ma para smiley

Ene jo tango, po valle dyshe devolli smiley

ncuq, ncuq. Kjo po qe tangohet:

 

O zot, po falmi syte e shkruar

qe si prush jane tuj pervlu

pas syve tu jam dashuruar

e s'po mundem me duru

....

Si mundem te harroj

at ......etjetj

Meqe me kane privuar te "drejten" e tubit, e s'ju pershnes dot, ja teksti i plote i kenges tende, fh. smiley

S'di se perse gjumi naten nuk me ze,
ti dhe vetem ti gjithnje ne mendje me rrin.
Eee eja pran zemra mu dogj zjar e flak..,

ti dhe vetem ti gjithnje ne mendje me rrin..

At nate pranvere kur un te pash zemren

menjeher un ty ta dhash si ty nuk gjej

ngado qe shkoj vetem me ty dua te rroj.

Te lutem falmi syt e shkruar

qe si prush jan tuj pervelu

pas syve tu jam dashuruar

dhe s'po mundem me duru....

S'di se perse gjumi naten nuk me ze,
ti dhe vetem ti gjithnje ne mendje me rrin.
Eee eja pran zemra mu dogj zjar e flak..

ti dhe vetem ti gjithnje ne mendje me rrin..

At nate pranvere kur un te pash zemren

menjeher un ty ta dhash

si ty nuk gjej ngado qe

shkoj vetem me ty dua te rroj.

ajo e dyta ta kepuska shpirtin. smiley

skenderbe konjak s'qeka gje fare para kesaj. smiley

e lindur ashtu sic duhet, prej alkoolit e pre melankolise

s'e di, po une tangon e shoh si flo... te pershtatshme per dyluftim. smiley

po edhe kjo ana melankolike e tangos sh najs, si cigarja gjate armpushimit. smileysmiley

he me te lumte nejse smiley solidaritet femeror

Per tangon Argjentinase mendon UNESCO.

Per kengetarin  kush mendon FAO ?

per kengetarin mendon "zakja"

 

wow, nuk e kisha degjuar ndonjehere kete te dyten, qenka perle

Tango dyluftim? Tango maksimumi mund te jete sherr me grushta a me thika per nje femer ose per pune kumari, ne nje ambient te piset, ku aroma e trendafilave dhe e pemeve perziehet me eren e yndyres dhe te alkoolit, neper rruge duhet te kete gazeta te grisura per te plotesuar skenen etj etj. Ngerthimi i dekadences, melankolise dhe irritimit ne nje moment kunderspektakolar. Por natyrisht qe kete ambient jetik per tangon UNESKUA nuk e ka mbajtur parasysh, kam pershtypjen qe gjithe cka do te ruhet, do te jete vallezimi androgjin, me meshkuj bytheshtrenguar ne pantallona llastiku, dhe ne femra hollake me floke te cimentuara rende. Neyse!

 Tango maksimumi mund te jete sherr me grushta a me thika per nje femer ose per pune kumari..

Film western me nje llaf, piken e femres. smiley

no, no, it takes two to tango. lol

Jane femrat jane, s'eshte aspak film western, eshte sherr lagjje, me femra lagjje. Femrat, ashtu si dhe partneret e tyre i perkasin shtreses se poshtme. Kryesisht ato jane te punesuara neper bordello, shtepi qejfi, rrobaqepesira, lavanderi, fabrika, etj profesione kaq te ndershme per mua. Tango niste pas sherrit, ne pergjithesi me i forti fitonte te drejten e tangos (kopulimit, sic i thone smiley ). Dekadenca e ambientit pjese e te cilit eshte tango, si cdo shprehje dekadente artistike eshte reagim ndaj shtypjes, ndaj kufijve e ndaj dhunimit te vazhdueshem... No jaka te bardha aty smiley

U desh ca kohe qe njerezit e sofistikuar (qe te zene sic jane ne konsum te vetvetes nuk kane ditur kurre te shprehen artistikisht), ta merrnin tangon e ta shpinin neper sallonet e "artit" mondan, ku u deseksualizua e u dehumanizua... Shyqyr qe mbijeton ende (thuajse gjenuine) ne tryeza pijetaresh.

Po edhe jakat e bardha kane te drejte te kopulojne, ashtu te tangojne... e dihet qe pijetaret do it best. smiley

Prap, ne rastet qe solle, ate tensionin me te cilin une te pakten perceptoj tangon nuk e gjeta. Ndoshta jam e edukuar keq, shqiptarke jam tek e fundit!

jakat e bardha ne fakt kopulojne nga halli, vetem pse ashtu e do zakoni...

kesaj i thone te ngushellohesh me klishera. smiley

nejse, pune per ta.

Me thene te drejten, s'do me vinte keq sikur nje dite femijet e mi ta kishin jaken e bardhe.

Dhe e rendesishme per mua do ish te dinin naplonin, jo tangon. smiley

dyluftim individulitetesh, posesivitet, jo dyluftim me kallash

p.s

u c'u lodha duke u shpjeguar smiley

 

smiley marrje

vetem ne pulitike ndryshojme, se une jam anarkiste smiley

 

Keto po, jane tango qe degjohen cdo nate ne Buenos Aires kur shkon ne nje  shfaqe tangoje. Ndersa te tjerat si Gotan Project apo BajoFondo jane tango elektronike qe erdhen shume me vone. Ketu ne Argjentine zakonisht keto grupe njihen me shume nga turistet se sa vetevendasit qe ne te vertete nuk e pelqejne shume kete rryme tangoje, gati u duket fallco. Pastaj ka edhe tango shume alegre qe quhen milonga.

Shfaqet e tangos jane te ndara ketu, vende qe jane shume komerciale dhe  shumica qe shkojne jane turiste  dhe vende gati te fshehta ku shkojne vetem ato qe janefanatike te tangos. Aty nuk sheh asnje nga keto levizjet e egzagjeruara por thjesh nje rreshqitje kembesh qe rradhehere shkeputen nga toka dhe nje harmoni perfecte midis ciftit qe kercen.

Nje nga te preferuarit e mi eshte Astor Piazzolla dhe meqe e kishin vene me lart Libertango edhe kjo eshte nje mrekulli.

www.youtube.com/watch

 

na dergo ndonje ftese mi em se s di  si me ta shpjegu sa jam merzit ktu...

 Secili mund ti jape kuptimin e vete pasi degjon po mbi te gjitha pasi kercen kete lloj muzike. Besoj qe arsyeja qe vazhdon te kercehet dhe te kete gjithnje e me shume perhapje neper bote eshte se mbart nje mori ndjesish pavaresisht nga kush kendoi apo kerceu i pari, apo si ka ndryshuar neper vite. Tango argjentinase nuk eshte ajo qe kercen Banderas, apo ajo e Gotan Project (qe eshte e bukur, por jo per te gjithe), eshte kjo qe s'ka moshe:

http://www.youtube.com/watch?v=Of1WDLKnWuc

 

p.s: s'ka as pantallona llastiku smiley

Iris, kam lexuar se fundi nje liber me biseda te Borges, argjentinas ky djali, 85 vjeç, dhe ne nje vend flet per tangon. Ka ca gjera te bukura aty, por ai mendon se tangoja e sotme (1984, kur zhvillohej biseda) nuk ka asgje te perbashket me tangon e hershme, dhe ai thoshte se kjo nuk eshte tango.

Madje nje nate shkon me dike ne nje bar ku luhej tango. Rri e rri, dhe merzitet ky. Edhe thote : po ngrihem une, s'paska asnje tango. Tjetri ia pret : si s'paska, deri tani, tangon po luanin ata. Jooooo, thote Borges, nuk eshte tango kjo, nuk e njihkeni mire.

Borges thote se origjina e tangos eshte e trifishte, dmth tre qytete grinden per autoresine : Buenos Aires, Rosario, dhe Montevideo.

Ajo çka dihet, thote ai, eshte se tangoja ka lindur ne lagjet e shtepive publike, dhe ishte nje kercim i zjarrte. Tangoja, vazhdon ai, nuk ka origjine popullore. Vetem me pastaj tangoja ka zene te melankolizohet, me ardhjen e Gardelit. Dhe eshte bere si kercim i shtresave te mesme, kur ne fakt nuk eshte i tille.

Une s'di te kercej tango. 

Nostalgji, trishtim dhe frustrim (se nuk po gjej fjale ne shqip). Ne fakt me pelqen shume percaktimi i tangos nga italianet (edhe pse Italia nuk eshte vendlindja  e tangos) - Il Tango e un pensiero triste che si balla! Ketu ne Montreal ne vere ne portin e vjeter ngrene nje milonga, ku gjithe 'milonguerot', te vertete apo qe shpresojne te behen te tille kalojne mbremjet dhe muzika te mrekullon!

sa kurioze jam te shihja Bin Laden&company te kercente Tango,valle a deperton tek ata njerez ajo lloj muzike?

Kur degjoj per tango, jo se sme pelqen por kam nje eksperience ketu ne amerike, qe kam mallkuar tangon dhe ate qe e ke shpikur tangon. Mu desh nga ajo dite mos te vija ne pune disa dite radhe. Te me kishin kerkuar te kerceja ndonje napolon apo ndonje valle popullore te jugut edhe do e kisha qare po tango spanjolle sme kishte vajte mendja kurre. smiley

 "Secili mund ti jape kuptimin e vete pasi degjon po mbi te gjitha pasi kercen kete lloj muzike ".

Eshte shume e vertete por  qe te  permbaje  ate qe KUPTON ti me Fshesaret ...dhe sidomos qe nuk shkruan ne te njejten menyre sic do desheronin Fshesaret dhe ..... katunaret  qe i digjuan emrin pas vitit 90 dhe tani japin mend se c'fare eshte Tango !!!! smiley .

Me qe je lyer me boje te verdhe , por jo per TY smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).