Probleme shampanje per presidentin serb

Presidenti i Serbise Boris Tadic do perballohet me akuza per konsumim alkoli ne nje stadium futbolli gjate festimeve per kualifikimin e skuadres serbe ne kupen e botes 2010.

Policia i ka kerkuar nje gjykate ne Beograd fillimin e procedimeve per shkelje kunder z. Tadic dhe disa zyrtareve te tjere te larte. Konsumimi apo posedimi i alkolit eshte i ndaluar ne evenimentet sportive ne Serbi ne menyre per te parandaluar dhunen. Presidenti Tadic ka thene qe eshte i gatshem te paguaje gjoben nqs eshte e nevojshme.

Incidenti ka ndodhur te shtunen e kaluar ne nje stadium te Beogradit, menjehere mbas fitores se skuadres serbe ndaj skuadres rrumune me rezulatitin 5-0 dhe si rezultat kualifikimit te skuadres serbe per boterorin e 2010. Z. Tadic ka marre nje gote shampanje gjate fillimit te festimeve ne nje dhome VIP per te festuar fitoren.

Por policia kete jave vendosi te procedoje me akuzat per z. Tadic dhe te gjithe ato qe e shoqeronin perfshire ministrin serb te sportit dhe kryetarin e federates serbe te futbollit. Ata akuzohen "per shkelje te ligjit qe ndalon dhunen ne ndeshje sportive" tha nje zedhenes i policise.

Z. Tadic dhe te tjeret mund te paguajne secili nje gjobe per rreth $750 ose me shume.

artikulli origjinal:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/8311598.stm

8 Komente

Sa te qelbur jan keta te bbc mer. Po ne te njejten faqe eshte edhe lajmi i nje serbi qe eshte denuar per masakren e srebrenices, por bbc gjithmon i shoqeron lajmet e keqija per imazhine  serbise me nje lajm tjeter, pozitiv, terheqes, ose cool per serbine. E habitshme, por une jam lexues i rregullt i kesaj faqeje bbc europe,  dhe e kam vene re gjithmone kete fenomen.

http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/...

ose ketu, faqja kryesore

http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/...

kur jane kaq te qelbur mos e lexo se infektohesh.

Ik or pirdhu ti. Prit per direktivat nje here pastaj fol.

kujdes se do te te bejne "abuziv",ka dhe fjale te tjera shqipja si psh:ju lutem me lini rehat,ju lutem mos nderhyni, po leqe cmerrem dhe une me nje toc si puna jote.

PS: "toc"  nuk eshte fjale ofenduese,perdoret kur thone "toc shalqini".

Po nuk piu presidenti kush do pije mo

Ca nivel qyteterimi qe kane mer jahu. Ketu duhet me i mbush mendjen kuvendit ti heqi imunitetin, pastaj me kismet po e mori persiper gjykata. Dhe kur e merr persiper gjykata gjithmone bie Fatmira Hajdari gjykatese smiley 

Sa naive qe jeni,nuk e shihni qe ky lajm eshte thjesht nje show? Ne Serbi!

Paska b...e personeli i stadiumit ti vinka gjobe Presidentit pse piu shampanje.Serbet nivel qyteterimi...........

 Aj, Tash filloni me sha Shqiperin. Jane shum te qytetruar kta serbet kane vra (se paku) 300 000 njerez. Por askush nuk kerkon falje per krimet e luftes Askush nuk mer pergjegjesi per gjithe ato aktiviteti kriminale qe behen ne Serbi, duke fillu qe nga privatizimi e deri te shume e njohura mafi e duhanit, a po mos ta harojm edhe mbretreshen e Kokaines ne Ballkan SLLAVICA COCOROVSKA,  "biznismene" e lidhur ngusht me qeverin serbe. Po cka me bo na te shkretet jemi msu gjithmon me nencmu veteveten, edhe kta serbet na duket te qytetruar. Qytetrimi i serbeve u tregu me se miri gjat viteve te 90-ta. "Shpresoj qe ne shqitparet nuk behemi asnjehere te qytetruar sa Serbet"

 Kulminacion i naivitetit, une nuk se  cka ka qene arsyja qe eshte sjell ky porth lajm ktu.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).