Gjyqi i pedofilise, zhduken 3 te miturit

Gjyqi i pedofilise, zhduken 3 te miturit
06/10/2009 19:45

Gjyqi i pedofilise, zhduken 3 te miturit

Zhduken tre te mitur, viktima te skandalit te pedoflise qe tronditi vendin pak vite me pare, njekohesisht edhe deshmitare ne nje nga proceset gjyqesore ne ngarkim te te padendehurve Robin Arnold dhe Dino Kristodulu, te akuzuar per mardhenie homoseksuale me te mitur.

Ne pritje te deshmise se femijeve me inicialet L.K, D.M dhe G.B, prej tre muash gjykata nuk po arrin t’i degjoje ata pasi ata nuk po gjenden megjithe kerkimet policore. Gjykatesja Shefkie Demiraj pranoi se duke qene se te miturit jane endacake, policia nuk i ka gjetur ende, cka detyroi gjykaten te urdheroje serish kerkimin e te miturve.

Per gjetjen e tyre u angazhua edhe prokuroria, ndersa komisariateve ne vend u eshte lene ne dispozicion dy jave kohe. Por burimet pohojne se ky proces eshte drejt deshtimit ne rast se tre te miturit, me i vogli i tyre vetem 10 vjec, nuk gjenden.

Kjo pasi te akuzuarve u perfundojne afatet e paraburgimit. Nderkohe burime te tjera pohuan se njeri nga femijet qe eshte deshmitar ne kete proces eshte larguar nga Shqiperia pasi eshte biresuar nga nje familje ne Amerike. Ne seancen gjyqesore ishin te dy britaniket, te cilet kembengulen se te miturit jane manipuluar dhe ata jane te pafajshem.

Prokuroria dyshon se ne skandalin seksual per te cilin eshte denuar me 20 vjen burg edhe bashkepuntori i tyre Xhon Devid Braun, jane te implikuar edhe dy britaniket. Qendra e bamiresise “Femijet e tij” eshte mbyllur prej 2005 atehere kur u zbulua edhe skandali per te cilin thuhet se jane abuzuar disa femije te mitur, shumica e tyre jetime apo te varfer.

Pas bllokimit te qendres femijet u sistemuan nga shteti ne institucione sociale, por pas deklarates se gjykates se te miturit jane pa perkrahje dhe endacake, ngrihet edhe pikepyetja se perse keta femije nuk u moren ne mbrojtje por jane lene ne meshire te fatit.

Top Channel

16 Komente

E degjova kete lajm mbreme ne tv dhe nje dyshim i madh me lindi per fatin e ketyre femijeve. Nuk arrij te kuptoj, mire kur jane te perfshire politikanet gjykatat tona nuk mund te marrin vendime te pavarura, ( pa le te jene te vdekurit radhe), po ne kete rast, interesat e kujt mbrohen? "Lirim per mungese provash" eshte e vetmja batute filmash, arrogante he cinike qe me vjen ndermend. Ja, pra, nje rast qe shoqeria civile ta ngreje zerin.

smiley

Me duket se ka ardhur koha qe ne te tenderojme sherbimet jetesore te funksionimit te shtetit, sic jane shermimet e prokurorise, te gjykatave, te doganave etj. , e pse jo dhe vete qeverine!!!!!! Kam pershtypjen se kushdo firme e huaj qe posedon ekspertizen e duhur ne keto fusha do ta kryeje me mire dhe me me pergjegjesi punen sesa keto institucione me shqipetare te koruptuar dhe te felliqur.

Nuk e kuptoj si nuk ju ndodh ndonje aksident rruges apo ne burg ketyre, ska me njerez te ndergjegjshem ne shqiperi?

Keto kafshe te semura vetem plumbi i sheron

E cuditshmja eshte se bota denon Roman Polanksin pas kaq e kaq vjetesh per te njejtin krim, ndersa tek ne lirohen pedofilet, pasi zhdukin dhe deshmitaret, qe per me teper jane femije. Zot i madh, c'ardhme e trishte na pret!

Pas bllokimit te qendres femijet u sistemuan nga shteti ne institucione sociale,

Ku jane keto institucione shteterore, pse nuk japin llogari per femijet qe nuk gjenden? Tani u kujtua shteti te mobilizoje policine per t'i gjetur? Eshte nje turp i madh qe shteti nuk can koken per te strehuar ca femije jetime, qe enden rrugeve, se per te mbrojtur deshmitaret, as qe behet fjale. Nderkaq, vazhdojne te trumbetojne fitoret e tyre gjysmako-qesharake. smiley

 smiley me preu komplet ate cka me lidhi dopio kafia e mengjesit. 

Si u zhduken keta femije? Kush i la te lire? Pse sleviz ky shtet? smiley 

 

E paskan nje shprese dhe keto mostra me lojen shqiptare te "skadimit te afateve " . Si nuk arritem njehere Gjyqsori dhe emri i pernderte KLD te shperblenin nje Gjykates per gjykim brenda afateve ?????

Me kujtohet nje episod i "bukur" me te akuzuarit e ngjarjeve te 98 . Nje prokuror me proven qe paraqiste ( filmimin ) theksonte se i "akuzuari duket qarte si pjesmarres nga Xhaketa qe ka veshur " dhe cfaqte ne sfond nje dore qe levizte e veshur me xhakete.

Gjyqtari si te gjithe burrat e mencur te gjyqsorit Shqiptar , kundershtonte se kjo nuk ishte prove " pasi keshtu xhakete mund te kene shume veta". E kishte kape bukur thelbin Opo qe i xgjuar !

I akuzuari ishte filmuar  me fytyre e me ze , ne krye te rebeleve puciste , por prova ishte " menga e xhaketes"... smiley

Dhe Qyqari apo Gjyqtari e pushoi ( ceshtjen Basha smiley ), per tejkalim afatesh !!!

Ja, Idriz, Shqiperia do te behet Parajse, packa se do te jete Parajsa e Pedofileve. smiley

Kjo eshte ajo, qe vikasnim me kohe, mos e lini te rritet korrupsioni se vjen nje diten dhe te merr frymen.

Jo, Tosi, i poshter eshte po eshte intiligjent.

 

 lumidrin, nuk e kuptoj c'lidhje ka Tosi me rastin ne fjale? Qe nga 2005 e ketej keta femije ku kane qene? apo mos kushedi i kane hequr qafe deshmitaret, sic po ndodh rendom. Ju vikasnit me kohe per korrupsionin, po sa vjet ka e djathta ne pushtet, pse nuk e ndaloni pra korrupsionin? Eshte e lehte te vikasesh, apo te gerthasesh, por kur vjen puna tek gjerat konkrete, gjithsekush fsheh koken si struci. 

p.s. Sa per info, mua aq me ben per te majten apo per te djathten, une dua te jetoj mire ne vendin tim, ku te mos shkelet e drejta me elementare, ajo e jetes qe te jep Zoti. Dhe ketyre femijeve iu eshte shkelur me te dyja kembet ajo e drejte, ne fillim nga ca palo-bamires maskarenj, dhe se dyti nga shteti i tyre, ai qe presupozohej t'u vinte ne vend padrejtesine qe iu eshte bere atyre. Une serish ngre pikepyetjen, KU KANE PERFUNDUAR ATA FEMIJE?  

 ooops, admin, c'ne une me flamur kanadez, mo? S'ma kane dhene akoma vizen, po pres derisa te liberalizohen, njehere... smiley

he he Ana, te dolen lakrat smiley

 po c'lakra zeza, mi? smiley S'kam leviz i centim pri tirone, sic duket qy topi labit vika pri kanadaje... ose ketu ku jam e marrkan uajrelesin pri kanadaje.... smiley

p.s. po me vika qejf kshu me flamur t'jashtem smiley

 

 

 pa ne di gje une, mo Emo? smiley U gdhiva ne Tirane, po me duket se po me shkoka flamur anej ka me do zemra dhe ondrrat me shku... smiley thua te jete ndonje shenje? smiley

Me ter' men!

Pse ju dalin juve flamuj te ndryshem, nga njera dite tek tjetra?

I shikoj nganjehere robt qe shkruajne nga Shq, me flamur grek, apo ca flamuj qe as nuk i njoh!

C'ne?

Ip e atyre qe japin linjen se ashtu me dilte dhe mua me flamur te huaj kur isha ne Shqiperi.Nga lumi vlores me dilte me flamur anglez smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).