10 mld Euro kapital Italian per Shqiperine

Dhjete miliarde euro do te investohen gjate tre viteve qe do te vijne prej sipermarrjeve italiane ne Shqiperi. Kjo ishte deklarata qe i referohet zv/ministrit te Ministrise te Zhvillimit Ekonomik italian, Adolfo Urso, pasi u takua me kryeministrin e Shqiperise Sali Berisha gjate inaugurimit te Panairit te Levantit.

 

Gjysma e investimeve do te kanalizohen drejt sektorit energjitik, 3 miliarde euro do te investohen ne industri, bujqesi dhe turizem, dhe 2 miliarde infrastrukture (pergjithesisht per ndertimin e Korritorit te Tete)(ANSA).

DES/CIO
14/10/2009 17:11

 

22 Komente

Shume mire, por sa do te perfitoje shqiperia nga keto investime italiane te themi ne 10-15 vitet e ardheshme?

Ja fusin kot se vetem gjysma e lekve i ka ngel, gjysmen tjeter ja kan dhone talebanve qe Te mos sulmojne ushtaret italiane ne afganistan smiley

 Bo bo bo cfare turpi. Thuaj pastaj qe italianet nuk e kane mafian gjenetike. Te paguash qe mos te te vrasin ne lufte, vetem nje mendje siciliane mund ta mendoje. Une them qe kur te sjellin kestin e fundit, te marrim peng pruresin dhe t'i kerkojme edhe 10 miliard te tjera. smiley

"Cfare tmerri" do na na vikan leket e pista ne Shqiperi.

me mire te pezullojme qeverine e fazllicit. apo jo?

edhe vjen edhe nuk vjen or ti

 

po ti mos kujto se po ben miting me militantet ketu hunter

keta italionet nuk kane te bejne fare me fazllicin.

ajo vjedhja spektakolare qe beri ai per hesap te satrapit kryeminister, fare mire mund te kete penguar investimet

1. sepse po ta blinin token direkt nga fshataret keta, do kishin mbetur parate ne shqiperi dhe mbase italianet do kursenin ca

2. sepse eshte mese e mundur qe njolla e ndertimit, e vendosur ne veresi te interesit te fazllicit, te mos pasqyroje pozicionin optimal per ndertimin e tecit te ketyre.

 

perpiqu pak me shume

 

 

Berisha inaugura la Fiera del Levante:
«Venite in Albania, Cina d’Europa»

 

Hahahahahaha dhe ju thoni se Berisha nuk eshte...................

Ktyre taljonve osht me ja 'u kajt nonen' (sic shprehen kosovaret). Vazhdojne ta quajn rajonin 'Levant'. Te mos flasim pastaj per faqen zyrtare te ANSA-s qe seksionin per Ballkanin na klasifikojn si planet tjeter: "Planeti Ballkan"

A na 'vyn' kapitali i ketyre skuthave makiaveliane e pa nder? Sill mer Berish kapital anglo-sakson, se 1 mld CAD prej Kanadase jane pak.

Edhe nje here Italia jep proven se eshte aleatja dhe partnerja me e mire e Shqiperise.

Ska te beje fare aleat i mire, aleat i keq. Keto investime italianet nuk i bejn se kan qef me zhvilluar shqiperine por per arsye fitimi. Pastaj mos harro qe pjesa me e madhe e energjise qe do te prodhohet nga investimet intaliane, do te shkoje ne itali.

Gjithsesi eshte 10mld investime eshte goxha mire, do te hapin goxha vende pune. E keqja me investimet e huaja eshte se fitimet nuk riinvestohen ne shqiperi por nxirren jasht.

Me e mira do ishte t'u krijoheshin lehtesira te metejshme bizneseve shqiptare qe keto investime te beheshin nga kompani shqiptare. Ose kompani te huaja por me partneritet 50% shqiptar.

Keto investime italianet nuk i bejn se kan qef me zhvilluar shqiperine por per arsye fitimi.

Natyrisht, kjo nenkuptohet dhe eshte shume "obvious", por e rendesishme eshte kur interesat perputhen.

Me e mira do ishte t'u krijoheshin lehtesira te metejshme bizneseve shqiptare qe keto investime te beheshin nga kompani shqiptare.

Pse jo?! Besoj se nuk hyn shume ne konflikt me investimin e italianeve. Nuk jam specialist ekonomie, por imagjinoj se nje vend ne zhvillim si Shqiperia ofron potencial per te gjitha format e investimit..

 Eshte e sigurte qe investimet ne fjale jane labour intensive? Jo, perkundrazi.

Jan si s'jane. Jane te tipit qe edhe po ishin do jene me makineri, industri dhe krah pune italiane me cmime italiane dhe rroga italiane. Ne Shqiperi do te jete vetem trrualli, qe u takon, se kan derdh per ate trruall plot 1 euro ne arken e shtetit shqipetar, dhe njaca miliona keshtu nepermjet seksereve qe hapened to be someone's in power doughter or son. smiley

 egzaktesisht, aleatet dhe partneret tane me te ndershem smiley

 Amon amon, po ju besoni prrallave bombastike italiane? Ketu nuk jemi fundvitet 80-te o italiane plehra. FUORI!

ku shkoi gjithe meraku yt per FDI gent?

Po i rikthehem edhe njehere kesaj teme te vjeter...hemo do ti investoni ato 10 miliarde eurot hahahaa apo do te jene viktima e radhes pas Greqise o pepino te felliqur mashtrues smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).