Serbet ne kerkim te vajzave shqiptare

http://top-channel.tv/foto/lajme/nuse-serbe.jpgSerbi Vidan Mitrovic banon 40 kilometra prane Beogradit dhe ka ardhur ne fshatin Grude te Shkodres sebashku me familjaret e tij per nje vizite te pazakonte.

Ai do martohet dhe per kete ka gjetur nje nuse shqiptare. Diana, vajza e familjes Isufi ka shkuar vete ne Beograd dhe ka pare nga afer dhendrrin dhe familjen e tij. Ata tashme jane ne Shkoder per te marre pjese ne ceremonite e fejeses se ciftit te ri.

Serbe e shqiptare bashke urojne njeri-tjetrin per kete krushqi mes tyre ne nje menyre qe per asnje nga palet nuk duket e huaj. Fjalet shqip dhe serbisht perzihen me trokitjen e gotave ndersa familjaret e ciftit te ri perloten nga gezimi. Vajza qe do martohet eshte e lumtur. Me pas te dyja familjet dalin sepse cifti duhet te shkembeje dhuratat e fejeses. Festa nis ne nje nga lokalet ne breg te liqenit te Shkodres.

“Vij nga  rrethinat e Uzhices qe eshte 40 km larg Beogradit. Kam ardhur per te kerkuar shansin e jetes time. Kam degjuar se vajzat shqiptare jane te ndershme e te rregullta per familje. Ne Beograd vajzat po pelqejne te shkojne drejt perendimit ndaj po kerkoj vajza ne Shqiperi”, shprehet dhenderri. Ai thote se nuk ka asnje paragjykim ndaj shqiptareve sepse 22 vite me pare shoket me te ngushte ne ushtri ishin kosovaret.

E gjithe kjo histori e ka zanafillen te lidhjet qe kane krijuar organizatat e minoritetit serb ne Shqiperi, ne dyret e te ciles ka gjithmone serbe qe interesohen per t’u martuar, vecanerisht ne Shkoder. Gezim Gjoka e ka kthyer ne biznes deshiren e serbeve per te patur nuse shqiptare. Ai thote se kerkesat jane te shumta per shkak te disa cilesive qe kane vajzat shqiptare. Cdo martese behet kundrejt nje pagese nga ana e dhendrit serb prane nje kompanie serbe te ashtuquajtur konsulence familjare.

“Puna po ecen shume mire ne dy  krahet si me vajzat ashtu me djemte. Deri tani nuk kemi pasur asnje problem, pasi lidhjet martesore qe kemi bere kane ecur shume mire. Si ciftet ashtu dhe familjet e tyre jane teper te kenaqur per miqesine qe kane krijuar. Vajzat shqiptare jane teper te sjellshme kemi gjetur nje ralitet per t’u admiruar. Deri tani nuk asnje paragjykim mes djemve e vajzave ne lidhje me etnine dhe fene. Kemi shume vajza katolike dhe myslimane qe jane martuar me djem ortodokse serbe dhe gjithcka ka funksionuar shume mire”, thekson  Vuko Zecevic.

Video-kronika


 

58 Komente

E pashe kete kronike tek TCH.

Do, s'do... raportet midis "armiqeve" do te shkojne aty ku e lane... 200 vjet me pare!

Ne mos gabohem ne 3 vjet ka patur rreth 90 martesa.

Nga kronika me beri pershtypje shprehja e nje skiptareje qe tha dicka te bukur ne pjesen e pare te frazes se saj, ndersa ne pjesen e dyte tha dicka si:

"... me mire te martohesh ne Serbi, se keshtu si eshte gjendja ne Shqiperi..."

kako si?

Ishalla po ka naj impact ne rezultatet tona t'basketbollit mbas nja 3-4 dekadash ky trendi i ri.

Mrrok, pash me i dyqon etnik anej "ka veni" nji afishe qe lajmeronte turin e bjello dumgave neper US. U habita. Kjo eshte si me lujt bekenbaueri...

Mrrok, pash me i dyqon etnik anej "ka veni" nji afishe qe lajmeronte turin e bjello dumgave neper US.

Hajde bre Emigrante!

Od Ditmars do Broadway nema vise! smiley

 

P.S.

Yu-rocku, as we know it, me Bjello Dugmen etc ka fillu me grupin Yu Grupa, qe pas nje udhetimi ne Kosove (ne fillim te viteve 70 me duket) 'kompozoi" kengen "Nona"! smiley

Jo Majka, jo Mami, por... Nona! smiley

Se harrush me "bring the point home"! smiley

....k'shu qe ne qe e kemi qejf rockun jugosllav, nuk jemi edhe aq armiq te popullit shqiptar sa c'mund te duket nga jashte, ne syte e pellazgeve! smiley

Qe nona! 

http://www.youtube.com/watch?v=_vRlswg2Cmo 

 

 

Nqs do pergjithesonim nga ky rast i vecante i kronikes do thonim qe kemi te bejme me burra serbe te dale moshe qe vijne dhe blejne vajza te varfera fshatrave te shqiperise, apo jo?

Dmth mua kjo me le shije te keqe, paraja per martese, si qemoti qe blinin grate, dmth vajzat nen moshe.

qemoti o xhib arrixhiu nuk bliheshin grate ne veri, po shiteshin vajzat!

Ashtu si edhe sot!

S'besoj se duhet bere veriu kunder jugut kjo ceshtje. Dhe ne jug ke plot raste qe vajzat martohen tak-fak me burra greke mbi moshe, apo te huaj ne pergjithesi, qe ne nje menyre ose tjeter eshte e njejta gje, dmth po te heqesh faktorin ekonomik/parane ato s'do martoheshin kurre me ta.

E di ore e di.. Po kur te quaj "arrixhi" eshte sepse e kthen muhabetin si arrixhinjte..si ky rast pershembull!

P.s. une jam edhe Verior by the way..  smiley

Ne mos gabohem kjo histori eshte perplas disa here me pare ne peshk. Po e njejta gje behet edhe me malazezt ne mos gabohem?

Ne rusi psh, mund te blije grua top modele per 5-10 mi euro, ashtu sic mund te blije dhe femije. Termat ishin me te bukur besoj, pagim kundrejt prezantimit dhe birsim..ni kshu kshu.. edhe ishin revizionistet amerikan ata qe blinin ne mase..

 

shiko shiko edhe chene ka filluar tall ate gjene ne peshk..

Po ruset e bukura pas 1-2 muaji po nuk ju pelqente revizionisti ktheheshin ne mother russia pa asnje kokcarje.. Kto tonat kthehen dote nga Serbia, kur te marrin veshe se jane marre per te punuar tokat e malokeve serbe?

Eshte gje e dhjere kjo pune se tregon haptas qe femra shqiptare nuk ka njohur asnje lloj zhvillimi ne ato zona.. Kjo eshte e rende!

 e rend? Plumb eshte Liqero! 

Ato pallavrat e tua mbi ignoransine e gruse nuk shkojne hic. Gruja m'duket se kap 30% te funksioneve kyce te shtetit Shqiptar; kshu ka thon Sula.. Tani ti do disko ne bjeshke..

Nuk jane Serb, po jane Sanxhakli, dhe e kane per nder te marrin vajza Shqiptare.

Ky artikull qellimin e ka te balancoje martesat e vajzave te jugut me Greke, qe jane me qindra, duke sjell 7 martesa me Sanxhakli.

Kjo eshte shume gabim,te pakten kjo lloje menyre martese me shkuesi(dhe jo me dashuri)me djemte serb.Pse?E njejta gje ka ndodhur ne Bosnje dhe ne Hercegovine ku shumica e Boshnjakeve kishin lidhur martesa te tilla Serb-Boshnjak prej shume vitesh,por kur erdhi puna e luftes midis Serbeve dhe Boshnjakve,per ndarje te teritoreve,ne ishjugosllavi, te gjitha familjet te tilla u ndane,u vrane ose u prene midis njeri tjetrit.

E gjithe koha e "arte" eketyre martesave kishte mar fund!

Ndoshta ky eshte nje bisnes i mire i shkusinjeve, qe shfrytezojne varferine e familjes se vajzave!

 "Cdo martese behet kundrejt nje pagese nga ana e dhendrit serb prane nje kompanie serbe te ashtuquajtur konsulence familjare.

“Puna po ecen shume mire ne dy  krahet si me vajzat ashtu me djemte.

 

Puna po ecen shume ne te dy krahet????!!!!! Paskan ngritur agjensi martesore keta tipat dhe i tregtojne njerezit si te ishin thase me patate! mire keta, po familjet e tyre c'bejne???!!!! prape shekuj prapa ne! smiley

Agjensi martesore s'ka vetem ne Shqiperi. Fundja se si gjejne njerezit burre ose grua eshte çeshtje personale, per sa kohe s'bejne gje kunder vullnetit te tjetrit.

 EK avash se na trembe smiley, ketu se shkon mashkull me mashkull, se shkon femer me mashkull, u dashka te pyese njehere ty me ke e si do e beje smiley.

po mire more iris, martoju me ke te duash, por sdo eksh respektin tim nese ai nuk eshte shqiptar (nuk thashe se duhe te te behet vone nese ske respektin tim)

More Iris?! 

Elton, mire qe i thua "more", po te pakten, beje ne gjinine femerore, "moj", se na cudite, moj Elton! smiley

Paskam dhe bekimin e EK si gay, mjafton te jete shqiptar smiley

Perben lajm, sepse keshtu do televizoni jugosllav Top Qeni. Te njejtin artikull e nxjerr njeher ne 6 muj ne gazet, i ben edhe nje reportazh per ne tv dhe kaq. Per me teper, lajmin e jep komplet te pasakte, psh se permenden kurre faktin qe nje pjese e madhe e nuseve "shqiptare" jane sllave te Shkodres? Po ashtu eshte turp qe reportazhet i ben inkurajues, nje tv qe gjoja eshte kombetar duhet te mbroje interesat kombtare. Nga top qeni mund te presim cdo gje, sidomos pas "vjedhjes" se ores se Bushit.

Ja re se shkruj dhe une, se nuk o problem se e njof ate situate shume mire.

1) Nje pjese e konsiderushme e ketyre nuseve vijne prej komunitetit sllav te Shkodres. Por qe ngaterrohen me shqiptare per shkak te emrave qe i kane vendos shqip (gjate kohes se Dulles) dhe mbiemrave qe i kane shqiptarizu (pa vic dmth).

2) Nuset jane te gjitha pa perjashtim mbi 35 vjec, 40 e kusur, qe nuk i begenis me njeri ne fshatrat e tyre, sepse sipas zakonit te fshatit ne ate moshe konsiderohesh e lanme. Normal qe djemte e ri do martohen me moshen e tyre, s'do marrin keto gra ne moshe. Ne keto kushte, si e drejte humane qe njeriu te krijoje familje, shtuar edhe varferine e familjeve te tyre, keto femra shohin si rruge te vetme shpetimi rregjistrimin ne shoqata te tilla qe krijojne njohje per martese.

3) Mund te jene bere rreth 150 martesa gjate ketyre 10 viteve te fundit. Pra s'jane edhe aq shume (duke fut edhe nuset me kombesi sllave ne mes).

4) Problemi eshte social e shume i madh, sepse shume fshatra kane mbetur vetem me pleq e me femra beqaresha sepse te rinjte jane neper kurbet.

5) Nje pjese madhe e dhendureve jane prej Sanxhakut, qe ne 90% jane shqiptare te boshnjakizum ose serbizum. Por qe ruajne zakonet shqiptare, ne veshje per shembull jane identik me veshjen gege.

6) Per Liqenasin qe me paska ftu te komentoj, tuj na kujtu edhe patriotizmin, po ca thu merr burr, seriozisht e ke mer plak? Po krahason patriotizmin geg me ate tosq? Pa shif iher sa femra andej ka Jugu jane martu me grek, shif edhe iher ato 400-500 mij tosq qe kane shit b.... per nje pension grek e jane bere vorioepiriot, shif ato familjet nga jugu qe pasi kane nejt ca vite ne Greqi e pastaj jane larguar per ne Amerike bejne sikur te jene jo 24 po 84 karatsh jasu. Kujto pak edhe ato tre gishtat nalt si serbi ne 1997, greqishten qe po zevendeson shqipen ne Jug pastaj hajde fol per patriotizem.

7) Olsa, s'na the se kush isha. S'di a pate kohe ta lexoje postin tim te "Rama duhet te fitonte" para se t'a fshinin. smiley. Hajt tani, t'fala Jonkes.

Kur lexoj artikuj te tille te shkruar kaq keq vetem per te krijuar lajm mendoj vaj medet shkollat tona, cfare individesh behen gazetare e informojne te tjeret. Kur lexoj dhe disa komente pastaj mendoj vaj medet dhe sa te tjere mund te behen.

Kaq di të them unë, shyqyr që njerëzit martohen, e shyqyr që punët shkojnë mirë mes tyre. Të tjerat janë thërrime buke për peshqit.

fjale me vend ! smiley

O Verior a ka nanje menyre per tu perkufizuar ky patriotizmi per te cilin po flet, ne menyre qe te na lejohen analiza krahasuese midis veriut edhe jugut. Se nqs ke do ishte interesante, por nqs nuk ke atehere vl ktij muhabetit tend.. dmth eshte ceshtja ti marrim seriozisht kto qe thua a jo, ose e thene ndryshe, a duhet te te shohim ty si nanje nxenes objektiv sociologjie a etnologjie, apo si individ me komplekse qe ka dicka per te provuar ndaj nje grupi tjeter te cilit si perket?

Pergjigjen e pata ne replike per Liqken, qe me kishte thirre emrin pa shkruar ende asnje post. Gjithsesi, ideja eshte qe veriu eshte gje tjeter, jugu eshte gje tjeter. Mos te duken gje ato qe kam shkruar te pika 7 si shpikje te miat?

p.s. Bro me objektiv se un s'besoj se do te gjesh.

"ideja eshte qe veriu eshte gje tjeter, jugu eshte gje tjeter".

do te shpjegohesh? (psh, as opossed to WHAT?)

"mos te duken gje shpikje te mia?"

une s'permenda "shpikje".

p.s. ajo e fundit imagjinoj se eshte dicka qe vetem nje jo-objektiv do thoshte.

smiley

 

do te shpjegohesh? (psh, as opossed to WHAT?)

Jane shume te ndryshem, kaq. Geget e tosket jane te ndryshem ne shume e shume gjera: dialekt, mendesi, karakter,, zakone, fizionomi, organizim jetese, muzike etj. Pervec gjuhes, kudo jemi te ndryshem. Gjuhen po them literalisht, sepse nje tosk thujse nuk e kupton nje geg. Me nje fjale, shprehja "kulture, tradita, e zakone te njejta" nuk qendron.

une s'permenda "shpikje".

Ok, mu duk pra.

p.s. ok edhe per ate, por mund ta vertetosh vete me kalimin e kohes. smiley

ndoshta duhet te hapesh nje blog per verioret atehere, kam pershtypjen se do te ndiheshe me rehat.

 

smiley

S'jam webmaster. smiley

gjynah

por pervec asaj, pastaj do te duhej te ndryshoje edhe pseudonimin. atehere do te duhej te gjeje dicka tjeter ta dalloje veten.

smiley

 

Vallai me mire pa burre se sa ate surrat qe shof tek fotoja.

Me nje fjale qeke ne kerkim por me surrat te bukur?  A ta sjell une nje foto timen?    smiley

di njeri sa eshte gjithsej numri i shqiptareve brenda Serbise?

nuk e di pse nje akademik e ka 25-fishuar.

Ethnic Structure of the Population of Serbia (without Kosovo), 1991 14
Nation Number Percentage
Serbs 6,446,595 65.9
Albanians 1,674,353 17.1
Hungarians 343,942 3.5
Yugoslavs 323,555 3.3
Muslims 246,411 2.5
Roma 140,237 1.4
Montenegrins 139,290 1.4
Croats 105,406 1.1
Others 359,202 3.8
Total 9,778,991 100.0

 

p.179

http://lgi.osi.hu/publications/2005/277/...

Te them te drejten, nuk e di.

Po se shihni ju qe nuk ka halle nacionaliste por nje mentalitet qe gjen ne gjithe Shqiperine pa perjashtim: ne njeren ane gjen femrat filo-martesore deri ne palce qe e kane kthyer si qellim ne jete per te zene ne kurthe ndonje gjel-mashkull, ne anen tjeter meshkujt e pasigurte ku vlerat femerore i perkufizojne ende ne termat e te atit.

Une ne kete skene shoh dy njerez qe s'arrijne te gjejne kapakun e tenxheres te tyre ne vendin ku jane, i drejtohen nje agjensie martesore ku paguajne dhe aty çiftezohen.

La_rosèe@

Je ne dijeni sa qytetare europiane jane martuar me pagese me Shqiptarin , qe ky te bej dokumentat. Kam njohur nje avokate, tre burra Shqiptar ka pase, me kuror bashkie. Ishte shume e civilizuar, koket.

S'besoj qe eshte rasti i ketyre se ndryshe s'do e kishin nxjerre ne gazete. smiley Sdq une jam pro levizjeve te njerezve dhe martesave jashte guackes te tyre, ka ik koha e martesave brenda tribuve. Nese keto dy palet ndihet te lumtur (ne injorancen e tyre) atehere per hajer ju qofte edhe vitin tjeter me nje cun inshallah. smiley

Kete dhimbjen e kokes nuk e kuptoj.

Shkenca thote se kur vritemi ne kembe, koka jep sinjal se jemi vra ne kembe keshtu qe dhimbja eshte tek kemba, kur vritemi tek gishti, koka jep sinjal se jemi vra tek gishti, dhe dhimbja eshte aty.

Po kur kemi dhimbje koke, nuk ka mundesi koka te jape sinjal se dhimbja eshte tek gjuri, brryli, gishti, keshtu ja heq vetes dhimbjen?

Hur, mbase ke mundesi te pyesesh Trifunoviçin?

Edhe nje perralle tjeter :

Ngjarjet zhvillohen ne nje autobus. Eshte njeri qe hipen nga dera e pasme sepse ska asnje kacidhe ne xhep, dhe per pasoje, asnje centimeter bilete. Hipen dhe shkon te ulet ne fund te autobusit, atje ku s'ulet askush. Ne ndenjesen dyshe e cila eshte me fytyre nga ai, ai sheh nje femer jashtezakonisht te bukur zezake. Sa e bukur qe eshte, mendon ai. Zezakja, ne bukurine e saj, e sheh djalin me nje kureshtje dashamirese. Djali nuk flet, sheh zezaken, nuk ngopet duke e pare. Ajo heq veshtrimin dhe pastaj vetetimthi veshtron perseri djalin.

Ne stacionin pasardhes, hipen nje vajze e re jashtezakonisht e bukur, e bardhe. Sa e bukur qe eshte, mendon ai. Vajza e bardhe ulet perballe tij. Fillon te veshtroje djalin, me nje kureshtje te zbavitur. Djali sheh njehere zezaken, njehere te bardhen, dhe thote me vete se ato jane me te vertete shume te bukura.

Ne stacionin tjeter, zbresin ca njerez dhe hipin te tjere. Kur autobusi vihet per udhe, djali kthen koken nga dritarja dhe shoqeron me veshtrim dy vajza, njera zezake dhe tjetra e bardhe, qe shkojne rruges duke u puthur plot afsh. Djali vazhdon rrugen dhe kujtohet se sidoqofte, nuk eshte mire te hipesh ne autobus pa bilete.

Ne fakt eshte perralle, sepse kur je pa bilete, nuk shikon vajzat e bukura, po shikon se mos hypen kontrolli.

 

kjo e bukur hurbo,mgjth isha betuar qe perrallat e tua ti nis nga fundi harrova mgjth kete rradhe nuk me zhgenjeve.

e se mos harrosh porosine.

Vigilantes Patrol For Jewish Women Dating Arab Men

Eshte dicka qe tek e fundit eshte c'eshtje personale dhe nuk eshte e drejta e askujt qe te gjykohet. Pra martesat mes shqiptareve dhe serbeve jane zgjedhje personale te individeve. Madje ato nuk jane te reja, por kane ndodhur gjate historise gjithnje duke u luhatur nga periudha ne periudhe persa i perket numrit te martesave dhe krushqive mes ketyre dy etnive. Por jam absolutisht kunder publikimit mediatik dhe institucionalizimit te ketij procesi per ta kthyer ate ne fenomen. Dicka e tille nuk eshte e shendetshme per shoqerine tone.

per shkak te komenteve te lumdrinit dhe te veriorit, te kjo teme lipset moderim i menjehershem nga Idrizi smiley 

Nusja jone e mire, e mire

Dhenderi si kec i shtire

Nje pjese e konsiderushme e ketyre nuseve vijne prej komunitetit sllav te Shkodres.

Veriori, ke absolutisht te drejte. Sllavet nuk konsiderohen fare si shqiptare nga popullsia rurale e atyre vendeve, vazhdojne t'i quajne shkine/-a. Gjysherit e kesaj gjenerate te sllaveve - dhe ne shume raste dhe femijet e tyre- ruajne ende gjuhen.

Poashtu persa iu perket ceshtjeve sociale te tjera qe ke cekur, s'do i levizja as dhe nje presje.

 

Nusja shqiptare fliste shqip bashke me baben e vet dhe nuk thane gje per origjinen sllave. Vecse tha : Sic kane ardh dit sot ma mire me serb se shqiptare! Perfundimet nxirri vete....

Fabulat e dikujt  jane cmenduri. E di pse? Sepse motren e ka te lamne e para, dhe e dyta 3/4 te fisit i ka nga jugu qe i urren.

 

O Liqke, s'kam kurrni lidhje me tosq. Hajd ik tashi cunin mamit t'bukur.

 Agjensi martesore ka dhe kendej ne perendim djema e vajza, dhe ne pergjithesi keto agjensi shohin fitimin, pra sa me shume martesa aq me shume fitim, dhe te mos harrojme se te regjistrohesh ne keto agjensi kushton. Disa zgjedhin rrugen me te lire duke zgjedhur gazeten ku me dy-tre njoftime e gjejne shokun a shoqen e jetes.  

Qe martohen vajza shqiptare me sanxhakas (shqiptar te sllavizum) nuk shoh ndonje problem, biles e shoh si nje mundesi per afrimin e popujve. Sa per ate qe thote Veriori se shumica e vajzave jane me origjine boshnjake a sllave, i kujtoj atij se Shkodra ka vetem dy fshatra sllave, plus 1 ne Sukth (Durres) dhe te gjithe se bashku nuk i kalojne numrin 3-4 mij. Une uroj qe ato femrat shqiptare, tu mesojne dhe shqip femijve qe do bejne ne Serbi me burrat e tyre. E s'do te ishte keq qe dhe agjensite e martesave (shqiptare) t'ua vene si detyre burrave serb te mesojne shqip, perndryshe s'ka gra shqiptare. 

ne fakt albanizimi eshte shume me i famshem se sllavizimi...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).