Si mund te ndryshojme ne shqiparet qe te behemi me mire ne dhe Shqiperia ?

Shkojme ku shkojme dhe me dashje apo pa dashje te gjithe e pranojme se faji qe jemi keta qe jemi eshte toni , i shqiptareve

Shajme komunizmin me renje e me dege dhe prape perfundojme tek mendimi se ishim ne shqiptaret qe zbatuam komunizmin nga me egerit ne bote. Dhe ja tani ka 20 vjet qe komunizmi vdiq dhe ne jemi prape keq

Shajme politikanet sipas tifozllekut tone politik por prape vijme e themi se jemi ne qe i zgjedhim/zgjodhem keta politikane

Ju a veshim fajin armiqeve tane, te brendeshem e te jashtem, dhe ne fund pranojme se armiqte tane jane ata qe jane, faji eshte toni qe nuk dime si tu pergjigjemi, e te fitojme mbi ta

Bejme fajtore miqte qe nuk na ndihmojne si duhet por shikojne interesat e tyre ne ndihmen tone, dhe ne fund pranojme se kjo eshte bota, ska mik qe te sakrafikoj interesat e tij per interesat  tonat, dhe e kuptojme se faji eshte toni qe nuk dime ti renditim interesat tona me ato te miqeve

Bejme fajtore varferine, krimin, korupsionin dhe ne fund  pranojme se jemi ne pa eshte varferia, krimi dhe korupsioni

Tani qe kemi kuptuar qe faji eshte toni me interes do te vinte pyetja

Si mund te ndryshojme ne qe te ndryshoj shqiperia?

Interesante do te ishte te jepnim thjesht mendimin tone pa u grindur me njeri tjetrin per mendim e tjetrit.

Mbase ketu duhet te filloj ndryshimi yne. Te kuptojme se asnje nga ne nuk eshte ne majen e Olimpit dhe i di te gjitha, thjesht te japim mendimin tone duke pranuar se edhe mund te mos kemi te drejte per ato  qe themi.

9 Komente

A eshte e drejte kjo  Toko...

Mbase na duhet te  kuptojme se jeta eshte proces i panderprere . Askush nuk ka fuqi  te ktheje   te shkuaren as ta bleje ate, dhe askush nuk eshte i afte te beje parashikime per te ardhmen aq me teper kur e sotmja eshte e turbullt dhe ne dore te te marreve. 

SI mund te ndryshojme ne qe te ndryshoje dhe shqiperia?

Te mos rrime duke pare ca hengri ca veshi dhe ca beri komshiu sot.

Psikologjikisht, duke iu bazuar filozofise qe perdor ti Toko ne rreshtin e fundit (qe ke plotesisht te drejte), edhe ti duhet ta pranosh qe je gabim.

Kur thua "fajin e kemi ne", duhet ta sqarosh pak, mundesisht ta ilustrosh me ndonje shembull, qe ta marrim vesh ku e kemi fajin dhe per cfare.

Qe Shqiperine e kemi vetem ne ne dore ta bejme, kjo eshte veteplotesuese dhe vetevertetuese; e? - po duhen permendur medotat, rruga qe duhet te ndiqet... per te cilat, si thua dhe ti, shpesh nuk do biem dakord.

Rexhax ka ngritur nje pyetje tjeter, pak a shume te ngjashme me kete, ose qe duhet pergjigjur ajo e para qe te dalim te kjo jotja.

Sqaroje c'eshte Shqiperia, c'eshte shqiptari, dhe pergjigjet per pyetjen tende do pergjigjen te gjitha.

do me ndryshu per mire? e ka thene njehere PF me duket ne nje teme "si thua sikur ta fillojme nga e pritura ne semafor sa te hapet drita jeshile?"

Cdo vend udhehiqet nga elitat politike,ne vendet demokratike keto elita ndryshohen me ane te votes popullore,ne vendet diktatoriale keto elita qendrojne gjate ne pushtet me ane te forces se diktatit.Shqiperia pati fatin e keq qe qendroi nen nje elite politike diktatoriale,dhe me e keqja ishte se ne Shiperi ishte diktatura me e eger se te vendet e tjera qe ishin ne te njetin sistem.Nga izolimi i gjate shqiptareve u mungon kultura demokratike,

dhe kur te ngrihet ky nivel i ulet i kultures demokratike at-here Shqiperia do te jete me mire.Eshte me lehte te shkulesh nje peme te sapo mbjellur apo nje peme 50 vjecare?

Si mund te ndryshoje shqiptari per ta bere sa me te mire Shqiperine? Dy zgjidhje emergjente:

1. Te hapen kuplarate

2. Te hiqet nga qarkullimi grosha

Argumentat i di Idrizismiley

Une them qe e para qe duhet te bejme eshte te zyrtarizojme marteset brenda te njejtit seks.

Kjo eshte pika e pare ku nis ndryshimi. Po u beme te gjithe homo dhe lesbo, mbase kush e di , edhe mund te ndryshojme...

Nuk eshte budall Sala. Ka nje qerre me shkolle. Dicka di ai, nuk ja fut kot...

Ne keshtu e keshtu jemi te shk... nga te gjitha anet. C'na gjeti se e provuam nje here...

Shqiptaret kane nevoje per 1) klase politike qe te punoje me gjithe zemer per te mire e Atdheut  2) qytetari.

Pa keto te dyja do te shkoje zvarre edhe nja 20 vite te tjera.

Mbase une nuk e kam shtruar drejt pyetjen dhe ka keqkuptime

Te tere e dime cfare duhet te ndryshje Shqiptari, pyetja eshte si do ta ndryshoje?

Duhet te presim me shprese se ndryshimi do te vij vete natyrshem?

Duhet nje revolucion demokratik/antidemokratik?

Apo shqiptari kurre nuk ka per te ndryshuar. Keshta ka qene dhe ketu do te jete i denuar prjetesisht te vuaj, te zvaritet dhe poshterohet?

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).