Shtepi botuese serioze shqiptare?

Mirdita

Doja te botoja ca materiale ne shqip po sgjej per qamet nje shtepi botuese te sakte qe te beje shtypje redaktim shperndarje.

Ndonje nga ju qe ka botuar a mund te me sugjeroje ju lutem.

Faleminderit.

32 Komente

te gjitha kioska i ke

Alo ? Tirana ? I'm calling you from Bagdad Cafe.

I ke ngaterruar gjerat. Shtypshkronja eshte shtypshkronje, shtepia botuese eshte shtepi (ne pergjithesi, dhome e kuzhine), dhe agjencia e shperndarjes eshte agjenci (ne pergjithesi, furgonash).

Ke nje material ? Eshte i yti ? Ke copyright mbi te ? Ahera ke dy rruge :

- ose ia propozon nje shtepie botuese, qe gjoja te shfrytezosh emrin e saj, dhe pse jo, ndihmen e saj financiare (ne baze te nje kontrate mbi shitjet)

- ose shkon tek ai punetori i shtypshkronjes, ia le CD ne dore, dhe pas nje jave shko ngarko gomarin me thaset e librave.

Per shperndarjen pastaj, merr nje furgon dhe keputja librari me librari. Oj shoqe, kam ca libra per te shitur, a ben t'i le ketu ? E ajo shoqja te thote : po, or shok, por sa me paguan mua ? E pastaj ti i thua : po sa te duash ti, oj shoqe, rendesi ka te shiten. Edhe largohesh pastaj.

Ketu bejne perjashtim vetem ca shtepi botuese qe kane arritur te kene nje shtypshkronje te tyren, por me keta, me lehte flet me Sali Berishen ne kryeministri se me kreret e "kyltyres".

Nqs je desaparacidos, germo nga Parisi se t'i bejne brenda dites, pastaj per transportin, s'di ç'te them, prit ndonje shok a mik kur te shkoje ne Tirane me makine, dhe ngarkoji. Perndryshe, hiqju kesaj pune dhe lexo frengjisht, eshte me rehat, them une. 

une kam pas ca eksperienca me Albas, nuk mu kane duk dhe aq keq, te pakten jo krejt injorante, njerez me te cilet arrije te komunikoje ne te njejten gjatesi vale.

Ngaqe merret shume me libra shkollore ka goxha eksperience ne redaktim, por sidomos duhet te kene goxha zinxhir te mire shperndarjeje.

Por, kuptohet, qe sidoqofte, kioske sic tha Flo eshte smiley

Eshte nje ne laprake,eshte shume e mire po nuk ja di emrin,Agron Morava e ka emrin pronari.Di qe ka te punesuar nja 30 e kusur veta dmth nuk eshte kioske.

kur thash kioske e kisha fjalen per mendesine me te cilen punojne keto shtepi botuese, jo per kapacitetin e tyre financiar

smiley

ore jane kioska dhe nga ambientet, leje aman smiley se kam pas 'fatin' ti shof nga brenda smiley  disa prej shpive te botimit smiley

Mu kujtua nje shoku im qe u kthye nga inspektimi i ambienteve te brendshme te nje prej pasticerive me te mirenjohura ne Tirane. Dhe me tha : Po ta shikoje ca behej atje brenda, per gjithe jeten nuk ha me embelsira smiley   smiley

Edhe une prandaj s'lexoj mo smiley

 

Po si mi kioske,1000 metra katrore ambient dhe 300 mije euro makineri,eh cna ka gjet.

spo flisja per mrrokllat er daje.

se po shtype, mrroklla do kesh domosdo smiley , dhe siperfaqe, dhe shtypes butonash smiley

ehuu mire mire tashti.

shifi punen, jo gunen, dmth jepi nji sy librave ne librari smiley

gjtihesesi ka permiresime, sidomos sivjet me thane qe tek librat shkollore ka patur tekste te admirueshem ne aspektin e printit sidomos. I marr perhere si reference librat shkollore, sepse aty lu parja smiley

 

Epra per ato mrrokllat e kisha dhe une fjalen se ato e bojne cilesine se shtypes butonash ka sa te dush,dhe ato mrrokllat qe thua ti ky morava i kishte moderne pranej thashe qe eshte e mire,se na lodhe.

ti gzoje morava smiley

zpti ja shtofte pra smiley

vec mire kemi nga teknologjite e reja smiley

O Brad, na jep ca çmime : sa ben nje tjegull 200 faqeshe ? Po nje tulle 600-she ?

Te mos jemi kaq te turpshem, te hyjme drejt e ne biznes.

Po kjo Bedrija, me çfare çmimi ka shtypur tek Abazi ? C'cilesi ? Ja keshtu behet muhabeti, jo kodra pas bregut.

Une nuk e di hurbo,por tek ky morava i bera mbeses nje kalendar me reflekse dhe ky kalendari beri po ta them me euro diku tek 110 euro,me shume nuk di.

brad, mos shiko reflekset dhe teknologjine, per mendimin tim ato jane dytesore

me mire nje shtepi botuese "pa reflekse", por qe nxjerr ne treg autore te mire

se sa ca "me reflekse" dhe nxjerrin letersi te dobet

Flo,kaq thelle nuk i hyj ketyre gjonave se nuk me interesojne shume nga qe nuk me lidh gje me botimet.Ate qe shume te tjere nuk ma moren persiper ky ma mori dhe e realizoi tamam ashtu sic une e doja si nga cilesia ashtu dhe nga formati dhe per kete une them qe ja vlente,me shume dhe une nuk ja kam haberin ketyre gjonave.

ok smiley thjesht po bisedojme

Normal normal qe po bisedojme,por dhe njehere qe une mendoj se kam te drejte ne ate qe them prape ajo bedrana nuk me le te marr fryme smiley

epo mbase ngaqe nicket tuaja kane shkronja te ngjashme dhe bejne mase

Aaaa e shikon? Tek kjo nuk me kishte shku menja,sa do rrojme do mesojme.

 u m'raft pika, ta mora frymen dhe gapzherrin.

ika pra se e paskem tepru  smiley

frymen e mora vesht por "gapzherrit" nuk po i jap kon.

fmn Ana po ato dhembet pse i nxjerr,jo per gjo po me duken si te pa lame.

Eee, ashtu eshte. Po pres Vitin e Ri, prandaj. smiley

ups, prape une...  smiley

kur si lan komandanti , pse ti lajme ne moj ANA smiley

ups dhe une  smiley

solidaritet bullafiqesh.

si tha dhelpra kur s'i kapi dot rrushtë? smiley

Po shkoj njehere andej nga "fytyrat", mos e gjej kete Moraven (apo Marovën, si e kishte ky ?), dhe ta bej shok.

jo jo se praktiken e kioskave ata  e ndjekin vetem me autoret shqiptare ( hiq blushin ) se kur vjen puna per emrat e medhenj nuk ndjekin kete praktike jo...

Une me  "Elite" dhe "Dudaj" kam bashkepunuar. Cilesine e letres, germen te lexueshme, Dudaj i ka te mira. Shtypjen e bejne tek Gutenbergu. Per shperndarjen nuk di te them, por dhe mjediset i ka shume te mira, ka edhe redaktor e korrektor.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).