Peshku dhe zhurmuesat.

Po e shkruaj ketu kete shqetesim se nuk desha te bie pre e trukut te zhurmuesave. Sic e ka permendi edhe Xhibi nja dy here rresht me tema te ndryshme, po behet vertet shqetesuese kjo puna e ca njerezve qe hyjne si zhurmuesa tek temat e te tjereve. Muhabetet ndryshohen nga "Nobel kot" ne "nonen n'gop" dhe muhabeti behet kaq i bezdisur sa te vjen ndot ta zesh me me dore. Ajo qe eshte edhe me fyese eshte kur kjo behet ne tema fare personale, sic ishte promovimi i librit te Cimit, diskutimi per Kadarene tek book club, ose sic po tenton ta kthej perseri Hurbineku prurjen e re te Cimit. Une them se administratoret duhet ta zgjidhin disi kete problem. Nese nuk kane mundesi t'i rrine 24 ore ne koke PPU-se per te qeruar komentet parazitare, te pakten t'iu krijojne mundesine njerezve qe ne tema te vecanta, te kene mundesi ti qerojne vete morrat.

Falemindrit per konsideraten

PF

31 Komente

Une them qe Cimi (kush eshte ky ?!) te shpallet monument kombetar.

Per rrjedhoje :

1. Te rrethohet me nje gardh pese metra nga monumenti, gardh listelash te punuara ne zdrukth.

2. Ne kater cepat e gardhit te ngulet nga nje roje e gjalle, qe si arme te kene nga 100 (njeqind) postime.

3. Propozoj qe rojet te zgjidhen me vota, sepse ka rreth 40 kandidate per vetem 4 vende x 3 turne = 12 roje gjithsej.

4. Te parashikohet sidoqofte qe ne rast largimi te nje rojeje (larg qofte, ndonje damlla ne koke), te kete aty prane nje dordolec me surratin e ndonjerit prej rojeve me te ashpra.

5. Pikat me lart duhet te diskutohen sa me pare, koha nuk pret, Monumenti yne kombetar eshte ne rrezik.

Pune te mbare. Ne do te fitojme. E ardhmja eshte e jona.

 PF, mos u anko per gjera qe i ben dhe vete me gjith ate Cimin bashke. tek ato temat e pellasgjistesh tallni karin sa here hyni ose aq sa here tu ngrehet. 

vuani pra njesoj dhe tek tuajat. 

cimi po ti doje temat te qeruara le te hape bllog te tij. 

por ka interes me shume kur vjen ketu, se helbete lexues me shume. atehere le te mos ankohet nga rregullat e lojes, qe jane per te gjithe TE NJEJTAT.

ik e shih se çpo behet per "kthiimin e eshtrave te zogut", sa vete flasin kot, ose vazhdojne po te njejtat llomotitje me "shoqnine" bloguese. ti fshish te gjitha komentet koti ose pa vlere tek ky blog, mbeten pas ose aspak gje tjeter. kthehet pra ky blog popullor siç jane te tjeret e shumte, dmth veç shkrime pa komente.

ps : dhe meqe me ra rasti, me trego nje koment tendin ku te kesh thene diçka me vlere e mbrenda temes. se mu nuk me kujtohet gje, me aq sa kam pa nga nderhyrjet e tua ketu.

 Hajdar, kurseje gjuhen e hajdareve kur flet me mua.

PF, ndaj te njejtin shqetesim.

Hajdar, po nuk po vun njeri, mer jo. Mos boni kshu shakashe. S'na hahet muhabeti, me ty e me ca te tjere, ju me tujen, ne me tonen. Prite Zot sikur t'u ndante naj pasuri, c'do u bote.

Edhe per at muhabetin e blogut tim, informohu i her mer daje. Se s'te ndero t'ia fusesh kot. Mqse ke lind e je rrit te tajvani, qe ke thon. Maji pak kuajt, lum miku. Shkrimet vijne automatikisht nga blogu im ktu.

Ore e vone ne Europe per konflagracione, cuna. Ju vazhdoni si tu a ket kokrra e qejfit. Une vete edhe pak do jem online (kurr me shume se nji ore).

Shnet e pare.

he mo se mire te thote hajdari... cash bapin te tran dhe ti. I harron ca tema(gati qe te gjitha, perfshire dhe kete qe ke hapur vete!)?

Sa per hurbin, ke te drejte... eshte lunatik, por lunatik megjithmend ama... nga ata purthot e mendafshit te shenjes zoodiakale te spurdhjakut. Ai nuk le teme pa permjere; sic ka bere dhe me kete ku po flasim.

 

O Hajdaro, ty nuk eshte nevoja as te te shash mor xhan. Mjafton te te therrasesh ne emer. Mos i ke pas gje paraardhesit nga indianet e Amerikes, qe i vinin emrat ne baze te cilesive te personit?

Paska plasur frengjishtja ketej!

Zotrules, mund te kemi bere gallate ne tema te ndryshme, por pa u nisur kurre nga qellimi per te fyewr dike drejtperdrejt, te pakten sa s'kane filluar hajdarizmat si ky me siper. Megjithate nese edhe une e teproj, s'kam asnje kundershtim qe te mi fshijne komentet. Vertet qe mendoj qe duhet nje politike e re se ambjenti po behet shume acid per te gjithe. Nese ka ndonje gje qe duhet ta filloj nga vetja, jam shume dakort per ta fiulluar qe tash e tutje. Por qe prape llogjiken e inatit tek komentetet e Qingjit te Emigranteit se kap dot. Nejse. E thashe c'kisha per te thene dhe nuk merrem me me kete muhabet.

Shendet

 emigrant, une personalisht nuk ja prish temat njeriut. aty ku tema nuk me terheq as nuk shkruaj, aq me teper qe numrin e shkrimeve e kam te racionuar.

ketu dhashe pergjigje vetem per te sqaruar, te dyja anet e medaljes te nje blogu POPULLOR. sa me shume shkrime e komente ditore te kete, aq me shume i ULET eshte niveli i diskutimit. (aq me teper qe shume komentues frekuentohen edhe jashte jetes virtuale, pra njihen, e vijne sa te nderrojne ca fjale me shoqnine)

nje njeri i zgjuar e kupton kaq gje, e nuk ka nevoje te ankohet pra. por gjen forma te tjera per ta anashkaluar kete problem.

siç kemi bere me emigrimin smiley ikem pa prit te na plotesoheshin kushtet prej kryesise atje, pa prit te rregullohej shqypnija.

pra zgjidhjet jane kurdohere individuale.

Zotrules, je duke krahasu apples to oranges.

Nuk ka mase per humorin, as kur teprohet, as kur prishet. Megjthate, nuk besoj te jete aq e veshtire te kuptohet kur dikush nuk ka asgje personale me nje autor, nga rasti tjeter kur dikush te qepet si muti pas kepuce, apo me torbe ne krahe.

Merr rastin e shkrimit "Qingj bunkeri" qe po thot PF. Eshte te arqipelagu i peshkut. Nje linje te vetme ze atje. Nuk po ze asnje cm katror ne fushen kryesore qe te bezdisi kend, apo ti hyje ne hak nje shkrimi me cilesor. Kupton? Eshte si me thene ne qejf te tij, tip lajmerimi ne afishe, ne oren 10 neser ka ndeshje. Duhet te jesh nje i semure nervor te germosh deri atje per te mos thene asgje. E njejta gje me lajmerimin per librin Kulmak. Ishte si nje afishe filmi, sot shfaqim filmin sheherazade, ne oret 7-9 dhe 9-11; femijet pranohen me gjys cmimi. Kaq. Se pse kjo mund te jet shkak per metra katrore komentesh denigruese, nje Zot e di. Me me tregu mua qe s'bej si shkrimtar mjafton nje fjali, mer zotrules. Dhe ket fjali e kane thene disa njerez. Po jane mjaftuar me aq. Kane thene qe "kte emigrantin nuk e lexojme dot", psh. Per Abas Ali qe thone, ne me ka mbetur hatri. nejse, kush po ia u var torben. Sa te semure ka kjo dynja, ne s'do mbajme tere dhembkat e botes, tha nje korcar.

pastaj edhe kete frymen e larjes se hesapeve qe vej re me lart nuk e marr vesh, po hajt mo. Ika. Ju nigjofsha te miren.

Hajdar, naten edhe ty. Nuk kemi toka e pasuri me nda. Qyl kemi muhabetin, kur te na hahet. Perndryshe secili te veten.

 

Edhe njehere peshku ka perparuar eshte ritur trafiku.

Nje gje eshte e qarte :admin ja kane varur peshkut Sic duket memedhembja i ka bere te meren me gjera me te rendsishme Tani qe jane ne memedhembje  Peshku eshte nje vogeli ne jete e tyre te "ngarkaur". Dhe si i thone peshku qelbet nga koka

PF, Emo e te tjere mos u merzisni, i ka jeta keto. Ja qe jemi nje popull qe kemi me shume zhurmusa se sa njerez si ju. Le te shikojme te meremi dhe ne me jeten tone. Ne fund te fundit,( me dhimbje e them) por jetohet edhe pa peshkun.

 Nuk kemi toka e pasuri me nda.

mendon gabim mendoj. pikerisht qe pasuri kemi me nda, ndryshe nuk do te vinte keq prej prishjes qe ti bejne shkrimeve. 

mu pervete komentet e mia me duken pasuri e kaluar pasurise. copa nga vetja ime jap ca here postoj. prandaj i kam komentet pikante. smiley

por kjo s'do te thote, qe te pres brohoritje prej tyre. bile po te me brohorisnin do te mendoja qe po flas gjepura si te gjithe. smiley

 

Hajdar, te lutem me thuaj, si mund te arrij qe te behem edhe une kaq modest si ty?

Po une s'jam ankuar ndonjehere per dy apo tre komente qyfyre qe mund te beje ndonjeri... po te jesh i sigurte; ndiqe hurbin nga mbrapa, dhe e shef se c'rubaira te sjell ketu ai... leqe s'ke nevoje ta ndjekesh fare; ai mbin si gangrena eshte ne temat me serioze... Nuk po them qe ai te mos marre pjese; po njeriu i ka dy gram tru mer emo... ai nuk mbush fare! Ai cdo teme e kthen ne shirje ne leme, lunaci pas lunacie flet; dhe jo pak, po i ben dhe komentet nga nje faqe dhe t'i ngjesh nja 6 komente, absolutisht, totalisht me budallalleqe krejt, po krejt fare pa lidhje, as me temen e as me ndonje koment te karvanit.

Po ja dhe PF-ja... nam le nganjehere... si ajo dasma e famshme, psh... qe na u hoq si kanadez, apo ai klajdi i viva Las Gaygas-it... qe permbyti nje teme te tere me orteqe budallalleqesh qe perseriteshin si gumezhima e gjinkallave qe te trajne capin mu ne mes te vapes!

Jo se une qenkam me i miri... absolutisht jo; por kam qejf ta them ate qe mendoj, dhe kur s'ka ca te them, rri e lexoj ose merrem me ndonje gje tjeter... nganjehere dhe une perseritem shume; por vetem se nuk arrij te konceptoj dot sesi mund te kete njerez me eksoskelet dhe kafke aq te trashe sa ca ketu qe nuk mbushin fare dhe as nuk reagojne dot pavaresisht se cfare u thua; gjilperen mbi gramafon, dhe via... bjeri t'i biem, po t'i biem pafundesisht!

Po dhe si kalamaj keshtu nuk behet...

"o admiiiiin, do i thuash hajdarit, se na ngacmooooon!"

 si mund te arrij qe te behem edhe une kaq superior si ty

e pamundur me pune, duhet te jesh i lindur i tille smiley

kur u ndane kaq ra rane, nuk di se kush ka thon. haha

Bukurosh... modest... superior! Ca bohet keshtu mo vlla?! Pse disa i kane te gjitha e disa te tjere nuk kane asgje?!

 

Eh, jete mizore!

 

 olsib ti ke shume merita. mjaft komente te tuat i kam miratuar ne heshtje por me duket se njerin edhe ta kam pershendetur.

komentues si ty e nderiojne kete blog ngaqe jane pasuri e tij.

dhe nuk ti them keto me te bo qejfin. 

bile as PF ose emigrantin nuk e kam inat. muhabet vetem bejme smiley ose si me thene ndeshje boksi mbrenda rregullave te caktuar. edhe pse jo gjithnje fitues, ngaqe ka veç nje, mendoj se ndeshja ja vlen barra qerane.

ngaqe mbushim sallen me spektore, me e pakta.

Shume faleminderit per vleresimin. Atehere me lejo te shkruaj sa vijon, seriozisht dhe pa ironi, sepse kjo teme ne nje fare menyre na intereson te gjitheve.

Une nuk mendoj se njerezit duhet te jene dakort per gjithcka, perkundrazi mendoj se do te ishte gati-gati absurde qe nje gje e tille te ndodhte. 

Mendimi i ndryshem dhe debati na pasuron dhe ne nje fare menyre e ben boten nje vend me te mire per te jetuar.

Por une kam vene re nje fenomen te cuditshem ne debatin midis shqiptaresh. E kam vene re te te tjeret ashtu si edhe tek vetja nga nje here. Ky fenomen ka te beje me faktin qe ne si shqiptare (jo te gjithe) kemi nje tendence, qe mendoj se eshte destruktive dhe qe ndodh kudo, jo vetem tek Peshku, per t'i shtuar debatit dhe permbajtjes nje veshje formale shume negative.

Mllefe, urrejtje, ofendime, llafe te pista (si ato te tuat me lart psh)! Debati nuk behet keshtu sepse humb sensin. Debatuesi nuk perqendrohet me tek permbajtja, por tek forma.

Tani, eshte e vertete se shume njerez ketu pohojne gjera qe mund te duken aq absurde per dike tjeter saqe bejne qe ky i fundit te humbi kontrollin, por mendoj se pak vetepermbajtje apo ndonje teknike tjeter e ngjashme nuk do na bente keq.

Une personalisht kam vendosur te perdor ironine, sarkazmen dhe humorin ne pergjithesi, qe eshte nje "arme" fantastike jo vetem per te nxjerre ne pah difektet e gjithsecilit, por edhe per ta bere kete me nje buzeqeshje ne fund.

Mendoj se do te ishte nje gje shume e bukur sikur te shikonim tek tjetri jo nje armik, por nje shok, nje vlla, nje person te cilin duam ta pasurojme me mendimet tona, me ndergjegjesimin qe mendimet tona nuk eshte e thene qe te jene patjeter te drejta.

Mund te vazhdoj e te shkruaj pafundesisht per kete fenomen, por me lejo ta mbyll me nje thenie te mrekullueshme te Robert Kennedy te shkeputur nga fjalimi i tij i mbajtur ne Cleveland per vdekjen e Martin Luther King, qe mendoj se i shkon shume per shtat jo vetem kesaj teme, por edhe ne te gjitheve si shqiptare ne keto momente historike qe po jetojme.

 

"Our lives on this planet are too short and the work to be done is too great to let this spirit [of hate] flourish any longer in our land."

 

http://uninvitedwriter.today.com/2009/06/05/robert-kennedy-speech-to-the-cleveland-city-club-april-5-1968/

zot

ti mund te shprehesh mendimin tend dhe askush nuk po thote gje per kete por kur mendimi tend eshte jashte asaj qe bisedohet ose sillesh si Hajdar, atehere PFse , dhe Emo-s dhe mua dhe te tjereve ju duket sikur nje i cmendur ka hyre ne sallen e operas ku luhet Berberi dhe theret "Partizani , Partizani Goooool" Me te drejte spekatoret dhe aktoret do ti kerkojne rojes se salles te te nxjerin perjashta.

Ja kjo eshte e tera dhe aspak se nuk po te lene te shprehesh mendimin tend.

Mirpo kur roja eshte shume i zene me pune te tjera ( ne kafene duke pire psh) atehere salla e operas kthehet ne stadium futbolli dhe natyrisht qe do te mbushet me spektatore si  ti dhe hajdaret. Natyrisht keshtu ritet dhe trafiku smiley

 dmth ti toko mendon se po te kete vetem komentet siç i kerkon, çimit i behen shkrimet me me vlere, me te respektueshum ?

pse te mos mendosh, qe ata qe kerkojne t'ja zhurmojne shkrimet, jane thjesht zheloze ?

pastaj me thuaj dike, vepra e te cilit te kete krijuar ZHURME e te mos kete perfituar, ajo ose ai vete prej saj ?

kujt i vinin zhurmuesa ne kohe e enverit ? kush doli i fituar nga kjo, ata qe i vune apo ata qe perdornin varak tek kablli per te kap jugosllavin apo italine ?

dhe mos i merr bashkebiseduesit nga lart, ti toko. se me shkrimet qe shkruan, une psh, do te kisha turp te merrja pjese ne nje blog kaq te degjuar sa peshku.

Sido te jene shkrimet  e mia une asnjehere nuk jam sjelle si hajdar

Hajt naten mjeshter

Ouuu, edhe mjeshter tani?!

 

Ueee... ca padrejtesie... mo burr!!!

Zotrules. Shof qe te qeka bo fiksim ai kanadezi. Qe te flesh i qete po te jap me shume info

Quhet Steven Zuir,

cell  647 986 7946

merre ne cdo kohe, pa problem.

Me shume se kaq... smiley

1. Te rrethohet me nje gardh pese metra nga monumenti, gardh listelash te punuara ne zdrukth..... e vetmja gje me mend qe ke thene po te marresh parasysh te te fusesh ne sharre e te te besh listela  si Hu qe je !. Po hallit si i behet . Ai miku im me tha qe "eshte HU   i shtrember dhe se perdor dot as per te fshire Halet ".

 Toko me fal po ti je ... nuk di c'te te them ... Do me na largu keta !!!!!! Po ake sy te lexosh cfare shkruajne :

"""por kjo s'do te thote, qe te pres brohoritje prej tyre. bile po te me brohorisnin do te mendoja qe po flas gjepura si te gjithe.....thote "Sigurese " Hajdari " .. Tamam se i cmendur ose psikopat ose budall fshati quhet "ai qe thote nje te vertete qe se pranon shoqeria" smiley

Ne mos qofsh kucedra me njeqind koka e njeqind nike deri tek HU , atehere je nje nga ata " Per nje budalla ka nevoje katuni " ...dhe nga kjo them se je i domosdoshem per Blogun dhe Tokua e ka gabim . 

U paraqit nje i demtuar nga K@qet ne administrate per pune dhe pasi mori vendin e punes si i zyres , kerkoi takim me Drejtorin " per ca probleme personale " Qe i ndershem i ziu dhe ja tha cope Drejtorit .

- A me lejon te vij 30 minuta me vonese , sepse ne oren shtate marr mjekim per k@qet ne ambulance .

- Pa problem fare . Ti hajde pas ores 9 te .Deri ne oren 9 administrata tall Hurin ose me shqip merret me Hajdarin.

Keshtu ka qene ne ate kohe dhe besoj nuk ka ndryshuar gje . Ama ka edhe te paduruar ose qe nuk tallin gje dhe duan pune qe ne mengjes ,dhe mendojne e propozojne  te mos jene Hajdari me Hune .....Marre !

Pf nuk ti njoh fort mire shijet englendisese .

Une them dhe ngul kembe qe ky Blog eshte i privilegjuar vetem e vetem nga pjesmarrja e "Hajdarit , Huribinase , Spikerit , Solidarnosit etj te kesaj Kategorie REALISTESH " . A mendon se cdo te ndodhte sikur keta te mos ishin prezent ????????? Mide vella mide , mos u ngurteso. Shikoje edhe njehere pranine e tyre si kallje taresh ne dy ore qe kemi nevoje te shplodhemi  smiley Ne se i vlereson seriozisht ....Ti Qofsh !

Idriz.

Nuk je aq i paditur sa paraqitesh.

Trupa e juaj teatrale ka nje avantazh , sepse perbehet nga rreth 200 personazhe, keshtu qe secili luan rolin e vet, i dituri, i padituri, i shkatthti, i ngathti, i bukuri i shemtuari, me shkolle pa shkolle, shkrimtar, kritik, i ndershem i pandershem, komunist, antikomunist, demokrat antidemokrat, i sjellshem i pasjellshem, konformist antikonformist, palaço, fodull, kambist, bankier, te paster, te papaster, me zhele pa zhele, i pasur, fukara, poet, bejtaxhi, qeleperxhi, sahanlepires,  idiot ,etj,etj.

Trupa tjeter, perbehet nga nje grup i vogel, keshtu qe jane te detyruar te losin role te ndryshme, sado te jene aktor te zot, nuk arrijne te luajne rolin origjinal te nje idioti, sahanlepirsi, pandershmi, palaços, kambistit, konformistit, etj, etj.

Ti e ke te lehte kur shkruan, sepse sido qe te jete komenti yt, ke nje plate ne rresht te pare qe te duartroket me brohoritje.

Avantazhi tjeter, eshte se fusha eshte e juaja.

Mos perfito nga situata, sepse eshte mangesi burrerie.

"Betejen" beje te barabarte, dhe mesoju te pranosh edhe humbjen.

Me respekt lumidrin@

 te ka bo amerika pragmatik ti idrizo. para nja 20 vjetesh do na kishe bo gjyqin e popullit atje ne mes te kuçit. ne kur te vrasin hale si puna jote, as hero nuk behesh. 

kjo bile shpjegon pse nuk i kane bo akoma lapidar atyre qe vrau enveri, ndersa ata qe vrau gjermani e kane te gjithe nga nje.

se dhe armikun duhet ta kesh te bukur, eshte mesimi, qe t'ja vleje barra qirane heroizmi.

Kjo faqe s'eshte ndonje blog personal-siç u permend dhe mesiper. Mendime kontrastuese do kete per aq kohe sa ju, te siperpermendurit, te mos keni provuar vetite tuaja hyjnore dhe te pakontestueshme nga njerezia.

Me sa shoh une emo paska marre avokat,me vjen keq emo,ti jo,por avokati jot hyn tek zhurmuesat.E keni fajin vete nuk jua ka njeri,e mban mend emo para nja nje muaji ky shoku jot kishte shkruajtur dicka nuk me kujtohet se cfare dhe ti ju lute shume qe ti beje nje vrejtje sa qe nderhyri dhe La-rosse dhe ju tha tju vije turp? Shoqerine mbajeni,nuk ka asgje te keqe por ketu jemi ne nje blog dhe te tjeret nuk e shohin me sy te mire qe rrini duke perkedhel njeri tjetrin per shkrimet qe sillni,kurse te tjereve qe ju nuk i pelqeni i kunderviheni kot se koti,se gjasme po ju konkurrojne.

Keshtu qe po jua them dhe njehere,gabimin kerkojeni tek vetja juaj dhe jo tek te tjeret.

 

Lum!

Ti nuk je tek kjo kategori ...megjithate dhe ti e do nje pergjigje pavaresisht se nuk je aq i thekur pas "per nje ka nevoje katuni"

Kemi aq pervoje ne jete sa te dijme te dallojme cfare eshte respekti , cfare eshte kritika dhe cfare eshte jargavitja .Ky grup me Hajdarer e Hunj jane te lloit Jargavites.

Po qe se ke qene prezent ( dhe ke qene ) perballe hordhise se marrezive psikomotorike te Hurit apo edhe te sikarit te tij Hajdarit , i kam kerkuar Admin . vetem NJE GJE.

Na lejoni Ju lutem te luajme ne te njehten fushe me ta , me te njejten sasi lojtaresh dhe te njejtin zhargon...mirpo pavaresisht nga deshira ime Admin . te ndikuar 100 % nga ndonje rekomandim ose si quhet sot "trafik influence " nuk e kane quajtur te drejte mendimin tim . Dhe rezultati Fshirje skandaloze dhe lenie ne fushe te Hunjve me Hajdare.

Pra e para ATA jane NE FUSHE me epersi te pallogaritshme , te pakten ndaj meje. Ndersa ne raport me PF jane 1 per PF dhe 100 per ata. Dhe per cfare ...Per te na dhene mesime morali IDIOTESH qe kujtojne se jemi ne klase te pare ose ne vatren e kultures se Fshatit dhe erdhen ...Hunjt e Jashtem !

Per konceptin tuaj si krahasim ---trupe teatrale ---po e pranoj si te kendeshem per gjetje , por cinike dhe nivel inatcoresh me koke bosh per komunikim . Shpesh kete terminologji ,jashte humorit ,e kane pase perdor ish Sekretaret e Pare te vendeve ish SOCIALISTE !

Gjithsesi nje personazh qe ka nje mendim te pavarur dhe mendon se i ben balle nje forumi si ky , nuk ka nevoje ( jo per kaken ) te ndrroje njeqindhere nikun dhe te shfaqet po aq mize kali ose mize m... me cdo nik qe vjen. Keshtu qe ajo renditja Juaj numerike nuk qendron se ne fund te fundit ,nisur nga niku L.Drin, askush nuk te ka numuruar si te afte per 200 rrole! Por vetem per L.DRIN!

Ata te dy jane te semure nga mania e madheshtise . Ai Idioti fshatit HU nuk ka te keqe , por ka rene rob i dijeve me copa te huazuara nga perkthimet. I tille ne fushen e njohjes dhe pjesmarrjes quhet me te bute "gjysmak "

Ndersa kur perpiqet te vije i "shtruar" si Hajdar dmth te kundershtoje por edhe te pranoje , ai behet me LOLO se sa "gjysmak " Dhe fatkeqesia eshte se nuk e kupton , nuk ka per ta kuptuar dhe nuk eshte i afte per ta kuptuar , sepse eshte gjysmak dhe si i tille i kupton gjerat per gjysem te ndara midis TIJ dhe HAJDARIT!

Ketu eshte ne sofer vllazerore dhe nuk ka nevoje ( mos e merr per kake&nbspsmiley njeri te merzise bythen me pallavrat e Hurit apo te Hajdarit .

Do te them edhe per nje gje teknike por Jo per ty por per te digjuar edhe Admin por edhe ai qe ua ka rekomanduar per rritjen e "Inteligjences Peshkore" smiley ose te nivelit nepermjet ham hameve te Huribinase !

Me te vertete i ben mire PPU me infot qe jep , me perkthimet si pasazhe qe bie .....Por VETEM Kaq !

Nje rresht me shume nga mendimet e TIJ eshte vetvrasje per te duke e shfaqur si bejtexhi Vucidoli ose Daulle bosh sic eshte ne te vertete.... Kjo eshte fatkeqesia e tij qe eshte rritur ne fshatra te humbur dhe ka patur aq mundesi sa i vuri koha ne dispozicion . Por s'kemi cfare ti bejme shkences qe thote se "ai qe lexon libra pas moshes 14 vjec eshte GJYSMAK me kahje nga Autoritarizmi" Shembull me te qarte se SALI Brerisha nuk mund te te jap! 

Dhe vendi nuk eshte por po te na lejojne admin le te bjere dicka qe e quan krijimin e tij me te mire dhe hajde ti futemimanalizes . Se pari serioze ...se dyti si HUNJ!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).