Mrekulli apo mashtrim?!

Po lexoja sot nje lajm qe ka bere xhiron boterore per nje djale 9 muajsh ne Rusi te cilit ne dite premteje dhe te hene i shfaqen fraza Kuranore ne lekure dhe pas 2 ditesh i zhduken per tu rishfaqur perseri. Me e cuditshmja eshte se djali kur ka lindur eshte diagnostikuar me ishemi probleme te zemres se grades te dyte dhe mbas shfaqjeve te vargjeve Kuranore cuditerisht eshte sheruar plotesisht. Cfare mendimi keni po vjen fundi i botes apo eshte mashtrim?!

Ps: Personalisht mendoj se Zoti po shfaq shenjat e tij edhe per ateistet qe filozofojne me gote rakie ne dore.

24 Komente

E c'lidhje ka kurani me damaret qe mund t'i fryhen dikujt? Apo meqe i kemi damaret katrore me kthesa gjithmone ne kend te drejte, kjo duhet te duket mrekulli? ka ndonje link, se pari, per te vertetuar ate qe po thua ti(shkrimi qe ke lexuar)? T'i shohim vete keto vargjet kuranore njehere, t'i studjojme pak, dhe pastaj te nxjerrim perfundimin nese jane apo jo vargje kuranore.... Jo per gje, po eshte mrekulli edhe arusha e madhe, arusha e vogel, dhe gjithe konstelacionet e tjera, apo dhe rete ne qiell qe ngjajne me lloj soj figurash...

PS: c'lidhje ka Zoti me kuranin???

Thojne se e ka shprehur A.Einstein.

" Deri kur do ekzistojne koiçidencat, do ekzistoje edhe  zoti "

Nese fotoja eshte autentike, shkronjat arabisht dallohen qarte dhe nuk ka veshtiresi te lexohen. Pra merret vesh se cfare shkruhet aty. Kjo vetem koincidence nuk eshte, thirreni me nje emer tjeter por rastesi jo. Probabilitet afer zeros duhet te jete qe ne kofshen e nje bebeje te shfaqen shkronja arabisht, qe per me teper formojne fjale dhe fjali qe shprehin dicka te caktuar.

Per keto shenjat e gjoja "mrekullive" flitet gjithmon ne kohe te tilla kur njerzit jan pa pune si tani. fillojne e kan alucinacione smiley Me mire te kesh alucinacione kur je rrafsh me raki smiley

Duhet pyt i zoti shpis ne se ka Mace apo Macok . Dihet qe macoket jane filosofe dhe kur gervishtin lene gjurme fetare , qe me te drejte nje nga njohesit e komunikimit me Allahun e ka percaktuar si shkronja arabisht, qe per me teper formojne fjale dhe fjali qe shprehin dicka te caktuar... smiley

Allahu ua lartesofte dijet Tellaleve dhe Macokeve me kete sihariq te pashoq !

Ymer adminave qe nuk na lene pa na hequr stresin e Javes . Biles i kane shtuar budallejte smiley Allahu qofte me ta.

Personalisht mendoj se Zoti po shfaq shenjat e tij edhe per ateistet qe filozofojne me gote rakie ne dore.

Sigurisht qe po i shfaq shenjat e tij - ja, ka edhe me shume shenja te kjo faqja me poshte.

E ke menduar ndonjehere qe ndoshta per shkak te njerezve si puna jote, qe i formulojne kaq bindshem dhe me edukate opinionet e tyre, ekzistojne ateistet?

http://www.faithfreedom.org/2009/10/22/russian-miracle-baby-or-skin-disease/

Vertet sa injorant (per te mos thene idiot) duhet te jesh qe te besosh se zoti do torturoje nje femije per te shkruar mbi lekuren e tij ca fraza te cilat zoti i ka shkruar me pare ne libra? Eshte si puna e atij lajmit te shkencetareve qe zbuluan nje grope te mbuluar me dhe. smiley

Pa permendur pastaj faktin qe kjo eshte semundje lekure.

P.S. Keto koment e shkroi zoti, keshtu qe mos guxoni te mos e besoni.

P.P.S. Cilesia dhe inventori i virgjereshave ne parajse sa vjen dhe rritet.

Ne kete bote o Xhinxhile, ka forca qe veprojne jashte aftesise apo mundesise tende per te kuptuar qellimet apo "pse-te". Duhet ta pranosh si fakt, qe ka edhe me shume forca te tjera, qe nuk ta marrin doren fare, as ty e as mua kur bejne ato qe bejne. Ne mund te pyesim gjithe diten, ti mund te pyesesh gjithe diten, te mos marresh pergjigje nga askush, te mos i kuptosh veprimet e shume forcave apo personave... por kjo nuk dmth se nuk ka dore njeri apo askush. Edhe sikur ajo te mos jete fare semundje lekure, dikush duhet te kete dore, nga nje dicka ajo krijohet...

Mua pershtypje me ben nje gje: Injoranca dhe idjotesia e njerezve, qe sapo shohin dicka te shkruar arabisht, menjehere kercejne ne kembe dhe thone e paska shkruar Zoti, apo me sakte, allahu. A thua se askush tjeter nuk di te shkruaje arabisht pervec allahut... Njerezit jane shume te verber dhe shume te varfer nga ana mendore, por me teper te varfer jane nga ana shpirterore...

Ps: Personalisht mendoj se Zoti po shfaq shenjat e tij edhe per ateistet qe filozofojne me gote rakie ne dore.

Mussolini, si burre i mire qe ishte, mori pushtetin ne nje Itali thellesisht fetare. Mbasi luftoi pushtetaret paraardhes, i kishte mbetur dhe nje kundershtar i fundit politik, Zoti.  U ngrit derebardhi ne kembe dhe me syte ne oren e dores tha: se Dio esiste mi fulmini. I dha 5min kohe. Natyrisht historia tregoi qe ate e goditi nje rrufe tjeter, shume vite me vone, ajo e nje arme, por jo Zoti.

Une raki s'pi, Mac, por te filozofoj me nje gote vere te mire e kam zakon, natyrisht ne shoqeri poaq filozofikisht korrekte. Te keshilloj te provosh, mund te zbuloje realitete te reja nen avujt e alkolit.

WE TRUST IN GOD-i thonë amerikanët  botës përmes dollarit të tyre.Zotit i besojnë edhe të gjitha kombet e civilizuara europiane e më gjerë.Kombet që mohuan Krijusin,janë të mallkuara,kush më shumë e kush më pak,në varësi të kohëzgjatjes së mosbesimit të tyre.Ne shqiptarët,fatkeqësisht jemi në grupin e mohuesve dhe mallkimin e Zotit po e përjetojmë çdo ditë,me dekada të tëra!

 Mallkimit të Zotit,po i bashkohet edhe injoranca e përçmimi i botës së qytetëruar fetare europiane.Ata pikërisht nga ky shkak edhe po na trajtojnë ashtu sikurse ne po identifikohemi-si pasardhës të majmunëve!

Zoti është Një!Edhe për të krishterët edhe për jahudinjët edhe për myslimanët. Nuk ka dy, tre apo më shumë zotëra.Ai është Një dhe I vetëm.

Myslimanizmi nuk është një religjion i ri,ai është veç një plotësim i shpalljeve të mëhershme.

1.Një mysliman është i obliguar që të lexoj dhe t'i pranoj dy librat tjerë që kanë zbritë para Kuranit;Tevratin e Ungjillin.

2.Myslimani është i obliguar që t'i njoh dhe t'i respektoi përveç Muhamedit edhe të gjithë profetët e shpallur nga Krijuesi që nga Adami e deri te Jesusi... përndryshe nëse nuk respektohen këto që na udhëzonë Kurani,myslimani është i PA IMAN.E të jeshë i pa iman në islam d.t.th je i pafe!!!

p.s.ndoshta  këtë që thash nuk lidhet direkt me temën,veç desha t'a hap një debat i cili do të na mundësoj t'i njohim pak më shumë religjionet tona të cilat jo që janë përçarëse në popull,por,përkundrazi janë aq të afërta,aq vëllazërore me njëra tjetrën,saqë në shekullin njëzetëenjë do të jenë strumbullari i bashkimit shpirtëror të shqiptarëve!

Kombet që mohuan Krijusin,janë të mallkuara,kush më shumë e kush më pak,në varësi të kohëzgjatjes së mosbesimit të tyre.Ne shqiptarët,fatkeqësisht jemi në grupin e mohuesve dhe mallkimin e Zotit po e përjetojmë çdo ditë,me dekada të tëra!

Shume e bukur Veteran!

Une nuk jam mysliman sic imagjonoj se ti je, por jam shume dakort me kete qe ke pohuar.

Nje person qe mohon Zotin, mohon besimin, e rrjedhimisht edhe shpirtin.

E nqs. nje njeri mohon shpirtin, atehere cfare e ben kete me te ndryshem nga nje kafshe?!

Inteligjenca per te grumbulluar perreth vetes sa me teper ushqim e sende?!

 

Nje komb qe mohon Zotin eshte i denuar, sepse mohon njeriun, e rrjedhimisht nuk mund te jetoj si i barabarte midis njerezish, sepse i tille nuk eshte.

Myslimanizmi nuk është një religjion i ri,ai është veç një plotësim i shpalljeve të mëhershme.

1.Një mysliman është i obliguar që të lexoj dhe t'i pranoj dy librat tjerë që kanë zbritë para Kuranit;Tevratin e Ungjillin.

2.Myslimani është i obliguar që t'i njoh dhe t'i respektoi përveç Muhamedit edhe të gjithë profetët e shpallur nga Krijuesi që nga Adami e deri te Jesusi... përndryshe nëse nuk respektohen këto që na udhëzonë Kurani,myslimani është i PA IMAN.E të jeshë i pa iman në islam d.t.th je i pafe!!!

Ke pak nje kontradikte ketu... Dhe nuk eshte faji jot. Kurani me te vertete thote ashtu. Problemi qendron te kjo:

Tevrati e tregon Jezusin me shume se nje profet, me lart se njerezit. Ne Tevrat, citimi i pare per Jezusin eshte "Shiloh"; nje emer qe nuk mund t'u jepet njerezve.

Ne Zabur, Jezusi eshte Perendi.

Ne shkrimet e profeteve, Jezusi eshte Perendi,

Ne Ungjill, Jezusi perseri eshte Perendi, e perforcuar dhe e theksuar shume ideja; dhe kjo eshte ideja kryesore qe Ungjilli percon per Jezusin.

Nje gje e perafert me Ungjillin thuhet dhe ne Kuran, por qe zbehet nga pjesa tjeter e Kuranit. Ne Kuran Jezusi eshte i vetmi qe quhet "Kalimullah" (Fjala e Allahut), gje qe po te mendosh mire rreth saj, ia nxjerr kuptimin.

Detyra qe ti parashtron per nje myslyman, - qe te besoje ne librat e meparshem, ungjill-tevrat-zabur, eshte te besoje ne Krishtin, Jezusin Perendi dhe Krijues. Pyetja ime eshte; - te lejon Kurani ta besh kete? E fundi i fundit, te lejon apo jo, e ben dot myslymani kete?

Tani ne lidhje me temen; nga prespektiva Biblike (Tevrat-Zabur-Ungjill) gjithe kjo dukuri mund te cilesohet vetem si idhujtari e paster; dhe kjo ne interpretimin me liberal te mundshem. 

Dmth sipas disa prej juve, zoti pasi dergoi nje sere profetesh dhe librash te shenjte ne gjuhe dhe vende te ndryshme pergjate historise se njerezimit, vendosi me ne fund te perdore gurin rezerve per ti bindur njerzit, semundjen e lekures qe te lejon te shkruash ne trup cdo gje ne cdo gjuhe te botes? Genius!

Juve qe jeni kaq te bindur, a mund te na thoni, nese zoti do vinte ne Shqiperi ne 28 qershor, per ke do votonte? Po nese do ishte kryetar opozite do bojkotonte parlamentin? Do deshte te hapeshin kutite?

P.S. Leave God alone!

Olso te moresh nje femije te vogel dhe ti shkruash arabisht tek kembet dhe per kete te kete 100 komente tek peshku,me fal ca do te thote per ty kjo.

Tevrati e tregon Jezusin me shume se nje profet, me lart se njerezit. Ne Tevrat, citimi i pare per Jezusin eshte "Shiloh"; nje emer qe nuk mund t'u jepet njerezve.

Me falni per injorancen por Tevrati eshte Torah? Nqs po..c'ne Jezusi ne Torah?

P.S. dje me beri leksion nje teolog nga ata te Jesus Seminar dhe me tha qe nje komunitet judejsh te krishtere kishte levizur ne Pella (sot ne Jordani) pas shkaterrimit te tempullit. Muhamedi shkonte cdo muaj ne Pella me karavanet e tij. Prej kesaj profesori me tha qe Islami permban nje vazhdimesi te judejve te krishtere, nje nga deget e zhdukura te 'the jesus movement' (dega tjeter eshte gnostiket)

Islami permban nje vazhdimesi te judejve te krishtere, nje nga deget e zhdukura te 'the jesus movement' (dega tjeter eshte gnostiket)

 

Islami natyrisht se është një vazhdimësi e religjionit të mëhershëm që ishte shpallur nga Zoti.

 p.sh.

Rrethprerja apo të bërit synet siç njihet te ne nuk është një shpikje myslimane por është një traditë që ka mbetë nga babai i religjioneve-Profeti Abraham/Ibrahim.Ai edhe pse në moshë të shtyrë është udhëzuar nga Zoti që të rrethpritej gjë që edhe e ka bërë si shenjë Beslidhjeje me Krijuesin.Jahudinjtë e kanë obligim të pakalueshëm në fenë e tyre rrethprerjen!Edhe në Bibel udhëzohen njerzit që të rrethpriten... gjatë leximit unë kam hasur në këtë  urdhër,sëpaku tridhjetë herë!

Ka plot e plot shembuj tjerë që religjionet Abrahamike(judaizmi,krishterizmi e islami) kanë një rrënjë një prejardhje dhe janë të afërta,shumë të afërta në mes tyre sa që kanë bashkjetuar gjatë shekujve e do të bashkjetojnë edhe në të ardhmen pranë njëra tjetrës pa probleme,pa urrejtje e luftëra. (hiq luftërat politike me mbulesë të rrejshme fetare)

p.s. përshtypje të mirë më bëri shumë shkrimi i OLSIB,që aq natyrshëm ishte shprehë;

 

Nje person qe mohon Zotin, mohon besimin, e rrjedhimisht edhe shpirtin.

E nqs. nje njeri mohon shpirtin, atehere cfare e ben kete me te ndryshem nga nje kafshe?!

Inteligjenca per te grumbulluar perreth vetes sa me teper ushqim e sende?!

 

Nje komb qe mohon Zotin eshte i denuar, sepse mohon njeriun, e rrjedhimisht nuk mund te jetoj si i barabarte midis njerezish, sepse i tille nuk eshte.

Je i falur Qafiro. Torah (Tevrati) eshte plot me profeci per Jezusin. Ca dmth "c'ne Jezusi ne Torah?"? Ne Torah ke dhe profeci per arabet e sotem, dhe po ta lexosh, atehere e kupton mire gjithe gjendjen e sotme te arabeve. Eshte nje nga ato profeci qe nuk te le fare as mundesi interpretimi, po e thote troc!

..........

Islami permban pjese te tradites judeo-kristiane. Absolutisht e vertete kjo. Por po e theksoj fjalen tradite; qe eshte e ndryshme nga fjala e shkruar, nga doktrina teologjike, apo nga fjala e shkruar jote me jote ne Bibel. (Taurat, zabur, inxhil, profetet dhe "broshurat"/letrat).

Meqe nuk bazohej thjesht ne fjalen e shkruar por ne trashegimine gojore te judenjve apo te krishtereve, kemi dhe ne Kuran mendime kontradiktore si, besoni kete, pastaj mos i besoni kesaj...

Torah (Tevrati) eshte plot me profeci per Jezusin

Zotrules, respectfully, eshte komplet e kunderta. Dmth c'eshte shkruar per ate rabin firaun eshte shkruar duke pasur Torah-un parasysh.

Shoh qe disa komentues ketu ja kane futur pordhes kot per ate femijen. E para fjalet arabisht ishin pjese nga Kurani dhe nderroheshin cdo jave ne kemben e femijes. E dyta femija eshte sheruar nga nje semundje e pasherueshme zemre mbas shfaqjes se frazave te Kuranit ne kembe. Lajmin mund ta gjeni edhe tek Reuters per ata qe jane kokderre. Une besoj se kjo mund te jete ose mrekulli ose e ka bere vete nena femijes se saj por nuk shpjegoj dot sherimin nga ishemia. Gjeja qe skuptoj eshte qe pse dalin ca koketrashe dhe pohojne me siguri qe kjo seshte mrekulli?! Po pse mor koketrashe fakti qe jetoni ne univers mes miliarda yjeve qenka normal kurse shfaqja e nje shkrimi ne kembe qenka i pamundur sipas trrurit tuaj anal-itik?! Nejse varja se sdo rri te merem me ju.

Me falni z. Profet, po ju shqeteson nje koketrashe: Kam nje pyetje, meqe punoket per kompanine Apple dhe duhet te jeni ekspert ne marketing: nese do ishe, p.sh., Steve Jobs, a do e vije reklamen tende ne nje katund te humbur qe s'e di njeri qe ekziston, apo, mundesisht, te ceremonia e inaugurimit te Presidentit te Amerikes? A e kupton ku e kam fjalen?

Me perulje,

koketrasha

C'ja vesh kodra mbas bregut dhe ti... Ti do te diskutosh Jezusin ketu... ngado qe ta marresh, ti bere nje pyetje, c'ne Jezusi ne Torah; une te them se si dhe qysh, dhe tani do te na dalesh dhe teolog! Kur e "dike" mor djale, pse ben pyetje kot?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).