ME MIRE KAFEJA TURKE APO FRAPEJA GREKE NE MENGJES?

ME MIRE KAFEJA TURKE APO FRAPEJA GREKE NE MENGJES?

40 Komente

As njera, as tjetra.

Une s'kam pire kurre kafe, po nje caj do ishte mire per mengjes

 

kafja amerikane per mendimin tim, me qumesht, me sheqer e ngrohte ohoho po me kenaq se po e pi smiley

per mua kafeja turke ne mjes eshte dicka e pazevendesueshme,e kam pas pire mjes per mjes me nonen time,e mor anvlo,me fute ne mendime.

Meqe kjo poezia ime e hershme ka lidhje me kafene turke dhe me komentin nostalgjik te Bradit po e hedh ketu:

Nga Andi Meçaj

SI KAFETË QË PININ

Ishin vite të shkurtra
si ditët,
lodrat u harruan kujtimeve.

Vetëm mbyllja e syve
na bënte të ndjenim hapësirën
midis zemrave.

I pakuptimtë qe çasti i rritjes,
pak i hidhur,
si kafetë që pinin
prindërit.

Pse banania behet ne Afrike?

Ekspresi italian

ekspresi

ekspresi

ekspresi

ekspresi

avash bedrije, sa eksprese ke pi qe more superxhiro?smiley

cke mi ?  smiley

une u pergjegja per veten time smiley

A ishte pyetje a jo ? smiley

kshu e fillloj mengjesin une, me nje dopjo eskpres, dhe nje dopjo tjeter ekspres.

Sa te me vijne trute ne vend e te bej dy pare pune smiley

sot skam pi aq, dhe ke pare ti qe ma jep efektin ne darke, se me ka zene nje dhimje koke e paduruesheme. Vallai Iriso, une pa ekspres vdes........

hajde reklame hajde

 "un pa ekspres vdes"  duhet me t pa taliont ty smiley  ide fantastike per reklam

he inshalla,

ta bejme nai lek, se na ka produktiviteti pertoke fare, duke u zvarrit ne balte eshte smiley

Sa kafe pini ne mengjes njerez dhe ca lloji? Po gjate dites? Po naten pi njeri apo vec Tushja?

 

se na ka produktiviteti pertoke fare, duke u zvarrit ne balte eshte

"Ua me cupe, po andej nga anet tona ne i themi ... kesaj. "

e di ate barcaleten me inercine? smiley

 

 

Te paren smiley qumesht me kafe (neskafe)

te dyten ekspres

te treten makiato

te katerten çaj

 e keshtu me radhe smiley

jo po qofte pra smiley

ME MIRE KAFEJA TURKE APO FRAPEJA GREKE NE MENGJES?

Te dyja te mira jane, po Tushja te ben me mire per ne mengjes.

Ne mungese te Tushes, kafja e filtruar, dmth tip ameriqene, se ka me pak efekte anesore, si p.sh. ulcer. smiley

 

P.S. Tushe, do ma japesh apo te mos te ta kerkoj me dhe ta fle mendjen? :think:

vallai gjibo, vetem per mengjes mos ma kerko se une du me fjet smiley

As per kafe s'qeke me mengjes, pa le gje tjeter.

kam merdhif fare gjibo, ca me bo smiley

Fut* gjera te ngrohta qe te c'merdhifesh,  caj, kafe, etj.

 

*Ju kshu e perdorni shprehjen 'fut' ne kete kontekst apo jo, per gjera te ngrenshme/pishme, p.sh. fut nje lug mjalt ime. smiley

Plasen tullat kendej... smiley

na fal,

po irisi e ka fajin, se ajo me shpoi.

ja nga vlora e ke, foli smiley

 

bedrije une kam qene gjithe kohes e urte, s'e di ça te shpoi smiley

aevele, tulla therret, tulla s'ka, tulla iku dhe te la. Si ka qene ajo kenga? smiley

Iris, kot kapet me ty ajo, eshte e stimulueshme nga natyra. Stimulohet jo vetem nga kafja, dhe po gjera si p.sh. rruget malore me kthesa, me ose pa tunel, si ajo e reja qe do behet. smiley

keni gjet bedrijen plake juve ene tallni lesht smiley

mire mire smiley

ua jo mi , kush po te tall? une per vete me 2mi leksh do vi per qoke e do pime kafe ekspres , xhibi ndaç te vije ndaç te plase nga inati! Pike!

Pike!

Kjo eshte pike habitore, cuditore, jo thjesht pike.

Per ca arsye do e paguaje 2 mije lek te vjetra Bedrijen, se s'e kuptova? :think:

Bardhiskë, Bardhë, bërdhëra*,
ç'qe për të bërë ta bëra,
po nashti që t'u ngop vera,
i bëre hasha** të tëra...

*berdhera=sinonim i fjales e bardhe.
**i bëre hasha=i mohove.

P.S. Iris herë tjetër mos na i ngacmo Bedrijen...

Ja i fola Bedo...

rrofsh

por dhe nji sqarim te fundit, frapeja knej osht i cike me kuptim te dyfishte, duke konsideruar metodologjine e berjes smiley

dmth me 'te tundur'

pranej mos u habit po ta keqkuptun pyetjen smiley

Une per vete e kam seriozisht, s'kam asnje tufe lleshi per ta tall me ty.

Keta te tjeret s'e di. smiley

P.S. Plake plake po ... si vazhdon? Te gjuan me sapllake? Apo dicka me rrumbullake?  smiley

Kafja turke eshte xhavor, frapeja Greke (nuk e dija se kjo ishte Greke) eshte me e shijshme per mendimin tim. Por nese do te ishte ne listen e zgjedhjeve patjeter qe do zgjidhja ekspreson italiane.

frapeja knej osht i cike me kuptim te dyfishte

Se mos anej vetëm.

E di atë barcaletën? I biri kur shkonte ke dritat e kuqe i thoshte të jatit: Më jep ca lekë për bilardo. Njëherë i jati kishte ngel keq e ia kthen: Mja me bilardo, shko luj dhe tavëll ndonjë çikë

barcalete per shkolle fillore smiley

welcome back ! smiley

O Bedo rrofsh se ma ndeze... temen... ashtu pyetjen...

Frape cafe me shkume,me krem!

Kafe turke!

ajo lart eshte me e mire duket dhe si akullore smiley

 

naten e mire smiley

http://icanhascheezburger.files.wordpress.com/2008/04/funny-pictures-orange-cat-human-impression.jpg

O Bedo mos fli po tregome si te postoj ene un foto, se nuk di...smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).