Kryeministri shqiptar ne Kosove

Ku jane artikujt per kete vizite tek PPU? Apo prandaj i qitem dje ate artikullin e Shekullit dhe te asaj gazetes ukrainase, qe te kalojme rradhen?

Nuk ka rendesi pse eshte Berisha apo kushdo te ishte, po eshte kryeministri i Shqiperise qe viziton Kosoven, nenshkruan disa marveshje etj. As keto s'perbejne lajm per PPU?

Sa keq ju kane bere rezultatet e zgjedhjeve, jeni akoma me hangover.

20 Komente

Jo vetem tek shtypi dhe mediat shqiptare, po dhe tek ato serbe gjen artikuj dhe pasqyrim  pak tendencioz te kesaj vizite sesa ketu.

Fundja filloni qe sot me pasqyrimin ore mbas ore tek faqja kryesore te protestave te 10 tetorit te Rames, se ato jane ku e ku me te rendesishme. Ku ku bre. smiley

O xhibo, je icik i bezdisshem ti. Po, s'ke faj, s'ka lajme sot edhe Topi ska bo gafa, kshu na can derrasat neve.

P.S. S'na the noigjo per ate "skandalin" e Letterman.

Kujdes o xhibi mos u ngaterro me keta adminat se kane shume derrasa,dhe harrojne se nje e kane manget.Jane te zene me ethet e humbjes akoma por do tu kaloje,se i ndihmon greku tani.

Pristina - Albanians in lace>Albanialace> and Kosovo are a single nation, Prime Minister Sali Berisha asserted Tuesday at the start of a two-day visit aimed at forging closer ties with the former Serbian province. >>

'The nation is one and inseparable in spirit and identity,' Berisha told reporters after arriving in Kosovo, which unilaterally declared independence from lace>Serbialace> last year. Kosovo has a 90 per cent Albanian majority. >>

Berisha, who started his second term in the office last month, is due to sign a series of protocols in Pristina to further ease the flow of people and goods across the border. His visit is certain to irk lace>Serbialace>, which insists that Kosovo is still its territory. >>

Kosovo Prime Minister Hashim Thaci said 'it is not a secret' that Albanians in Kosovo and lace>Albanialace> have 'brotherly relations,' adding that they were reflected in the effort to enable free movement across borders. >>

>>

Sa keq ju kane bere rezultatet e zgjedhjeve, jeni akoma me hangover.

ç'ma kujtove ...

The Hangover, nje nga filmat me fantastik qe kam pare :-D

Well done xhib, adminet te bejne autokritike.

Kane edhe nje lajm tjeter Xhib qe nuk po e vendosin.Ja ku eshte:

Shqipëria futet në listën Shengen, PE: Sapo të plotësohen kushtet, vizat» Dërguar më: 06/10/2009 - 19:36  Lajme nga Arkivi“New York Times”, Shqipëria vend ideal për të investuar
• Datë: Oct 05, 2009Raporti i OKB për zhvillimin human, Shqipëria e 70-ta
• Datë: Oct 05, 2009PE: Shqipëria e Bosnja të përfshihen në skemën e vizave
• Datë: Oct 01, 2009Raporti, FMN: Shqipëria pa të dhëna që në 2008
• Datë: Sep 30, 2009• Komiteti i Jashtëm në Parlamentin Europian ka vendosur sot të futë Shqipërinë dhe Bosnjë Hercegovinën në listën e bardhë të Shengenit, bashkë me tre vendet e tjera: Serbi, Mali i Zi dhe Maqedoni. Por ndërsa për këto tre vende është përcaktuar data 1 janar 2010, për Shqipërinë dhe Bosnjë Hercegovinën, data do të jepet kur të plotësohen kushtet e hartes së liberalizimit të vizave. Komiteti i marrdhënieve me jashtë në PE miraton kështu propozimin e raportueses sllovene, Tanja Fajon. 

 

BRUKSEL- Komiteti i Jashtëm në Parlamentin Europian ka vendosur sot të futë Shqipërinë dhe Bosnjë Hercegovinën në listën e bardhë të Shengenit, bashkë me tre vendet e tjera: Serbi, Mali i Zi dhe Maqedoni. Por ndërsa për këto tre vende është përcaktuar data 1 janar 2010, për Shqipërinë dhe Bosnjë Hercegovinën, data do të jepet kur të plotësohen kushtet e hartes së liberalizimit të vizave.
Komiteti i marrdhënieve me jashtë në Parlamentin Europian miraton kështu propozimin e raportueses Tanja Fajon, një anëtare e komitetit të cështjeve të drejtësisë dhe lirive civile.

Komiteti ka vendosur gjithashtu që të nisë dialogu me Kosovën për planin e liberalizimit të vizave, pa paragjykuar statusin e Kosovës. Parlamentarja sllovene Fajon ka shpjeguar në këtë komitet se mungesa e liberalizimit të vizave me Shqipërinë dhe Bosnjën i izolon këto vende. Në favor të këtij drafti votuan 51 vota pro dhe 8 kundër. Një tjetër votim i Parlamentit Europian do zhvillohet më 15 tetor.

Eurodeputetja sllovene, Tanja Fajon bëri rekomandimin për përfshirjen e Shqipërisë dhe Bosnjës në hartën e liberalizimeve duke kërkuar amendimin e Rregullit të Komisinit Evropian për vizat për vendet e Ballkanit Perëndimor. Ajo argumentoi se këto dy vende, të cilat duhet të përmbushin standardet e nevojshme, të mos u nënshtrohen procedurave të gjata legjislative edhe njëherë, por ato të përfshihen në regjimin pa viza automatikisht sapo Komisioni të jetë i kënaqur se kanë plotësuar kushtet.

“Sa i përket Shqipërisë dhe Bosnje Hercegovinës,përjashtimi nga kërkesat për vizë, duhet të zbatohen pa vonesë, menjëherë pas vlerësimit nga Komisioni që secili prej atyre vendeve i plotëson të gjitha standartet e përcaktuara në planin për liberalizimin e vizave " theksohet në draftin e eurodeputetes Fajon.
Shqipëria dhe Bosnjë Hercegovina u përjashtuan nga lista e vendeve që do të përfitojnë liberalizim vizash për shkak të mungesës së përparimit në kërkesat teknike.
 

Plerat e Saliu nuk lene shkak pa bere propagande! Dhe ketu keta po e qelbin Peshkun me eren e tyre te ndyre qe vijne. Shkoni more dhe lahuni sepse as per dimer e as per vere nuk ju afrohet njeri nga era e keqe te bieni.

Kungull misiri,

Ke gjithe kohes qe turfullon, ç'te ka gjetur ?

Dhe tani pyetja 1 milion euro :

Keshtu ia ke nxjerre terezine, te na çash derrasat kater vjet ?

Hurbinek, ne rradhe te pare dukesh se sa njohuri. Nuk ka kunguj misiri?!

Merrni ate shpellarin tuaj dhe shkoni andej nga keni ardhur, neper shpellat e juaja, sepse jeni qe na e keni qelbur Tiranen qe prej 1991. Jeni ju qe na cani derrasat per keta gati 19 vjet me rradhe.

Gango, ka ka kungull misiri, mos u merr ti me ate sport. Kungulli i misirit eshte si sapllak, me lekure te holle te perhime. Dhe kungulli hees eshte kungulli i zakonshem, por ti nuk je nge keta. Je special, tip sapllaku me nje fjale.

Shpellari te ben te fala dhe te keshillon te pish Prozac, nga tre kokrra ne dite, per kater vjet. Pastaj shohim e bejme.

Mos, more mos e kishte shpellari fjalen per ato ilace qe merr vete me grushta cdo dite. Sepse esell nuk mund te thote tere ato bruckulla.

 

Detar.Mos u merzit kaq shpejt.Mos u nxe dhe ruaj qetesine.Merre bute - bute se po vazhdove keshtu nuk besoj se do ta mbrrish 2013 pa ilace per depresion.

Une nuk merzitem, por nuk durohet me te shikohen njerez qe mbushin hundet me miell te bardhe andej nga PD-ja dhe na bejne propagande komuniste kudo.

Nuk jam une qe marr ilace por ju, sepse nje njeri normal nuk shkon dhe ben prpaganden e Sali Komunist Berishes.

Ca ke mo xhan,ca ke.Mos u nxe te keqen mami.Ke dhe 4 vjet.

"nje njeri normal nuk shkon dhe ben prpaganden e Sali Komunist Berishes."

Jo normalet gjithmone u thone te tjereve qe nuk jane normale,nga kjo edhe dallohen.

Hurbo dakort me ty lale por vetem nje korrigjim te vogel:

"keshtu ja ke nxjerre terezine,te na cash derrasat dheeeeeeeee tete vjet"?

m'duket se e ka da menjen Salushi të bohet krieministër në kosovë po qe se xërrojnë nga fiku Ramushi me Ngjalën në Tajronë smiley

por harron se dhe poplli shqiptar në trojet jashtë shqipnisë , i vdekur a i gjallë është dhe ka për të qenë jetë e mot kamunist, ose sic quhet sot në zhargonin trendy&euroatlantikointegrues "i majtë' 

E cuditshme qe ketu te peshku nuk kane deklaruar asgje mbi viziten e kryeministrit tone  ne Kosove si dhe pritjen madheshtore qe i bene kosovaret. Dhe pastaj thone qe nuk jane te politizuar keto te peshkut.

Sala e beri fjalimin mbase me te dobet qe une e mbaj mend. E mundi emocioni dhe tha ca fjali qe lidheshin shume me zor njera me tjetren. Po Sala ne afekt ishte edhe momenti me interesant i vizites. Nese aty nuk ka qene simpatik kurre nuk do te jete me.

E sa per PPU mire ia ka be qe se ka fut si lajm se cfare te shkruhet? Kjo ishte nje vizite e nenshkrimeve ne pergjithesi e veprimeve dhe me thene te drejten kur punohet fjalet jane te teperta.

e kisha fjalen per marrjen e titullit doktor honoris kauza nga senati i UP.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).