kisha nje pyetje ne lidhje me studimet post-grad

behet fjale per kete subjektin ktu:

 

http://www.thestudentroom.co.uk/wiki/Degree_Classifications

 

desha te di se sa i rendesishem eshte ne vende te tjera evropiane, edhe ne shqiperi kjo pune, nqs jeni ne dijeni prej eksperiences tuaj ose prej cfare mund te keni degjuar.. lexuar.

 

Flm

16 Komente

Ka shume pak rendesi per studime post-graduate. Ne pergjithesi kalon neper intervista per tu pranuar ne ndonje program post-graduate dhe aty te zberthejne se sa i afte je.

Keta tituj jane shume subjektive pasi bazohen ne lista notash dhe jo ne pune produktive, konkrete. Ka shume studente te mire qe per shume faktore nuk i japin 100% te potencialit gjate studimeve por qe me vone dalin gjeni. Ashtu sic ka studente me resultate shume te mira nga shkolla shume te mira (oxford, haward dhe bla bla bla) por qe nga ana komunikative dhe sociale jane 0. Grupi i pare ka prioritet !!!

Ata qe nuk te fusin neper intervista dhe qe kenaqen me nje liste notash dhe nje titull nuk jane serioz dhe jane te deshperuar per studente. Ka sa te duash nga keta dhe i gjen kudo neper universitetet me te mira evropiane.

KUJDES!!!

flm per pergjigjen.

Turing, me ke keqkuptuar, ndoshta s'jam shpjeguar mire. e kam fjalen per punesim, jo per hyrje ne programe post-grade. desha te di se sa rendesi ka mesatarja ne diploma master per tu punesuar, ne evrope, ose ne shqiperi.

p.s. une s'e kuptoj se si kta tituj jane subjektiv, nuk behet fjale per tituj por per mesatare. si mund te jete mesatarja subjektive, kur ajo bazohet ne notat e nxenesit, qe bazohen ne aftesite e nxenesit. mund te dyshosh ne cilesine e arsimit te nje filan shkolle ose fakulteti, por nqs shkolla njihet per cilesi atehere nuk e kuptoj se si mesatarja e nxenesit te ksaj shkolle eshte subjektive. mgjth kjo ska rendesi, thjesht desha te di se sa rendesi i jipet mesatares neper evrope e gjetke.

flm.

Në Zvicër ka rëndësi tema e punës së diplomës dhe nota që është marrë. Po ashtu kanë rëndësi lëndët që janë ndjekur. Por, po të kesh të njohur, asnjë nga këto s'ka rëndësi.

Po bën ndonjë punë kërkimore twintip?

nuk kam vendosur ende ne punen kerkimore (nqs me kete e ke fjalen per research project), por arsyeja qe po pyesja eshte se dy njerez qe njoh une, sapo mbaruan post-grade, dhe kur i pyeta se si dolen, me thane se ne master nuk ka rendesi se si del, dhe se kur kerkon pune, nuk ka rendesi se si ke dal, mjafton se ke master, dmth mjafton se ke kaluar... kjo mu duk shume e cuditshme, por duke kerkuar per foto-shembuj diplomash masteri ne google, ndryshe prej diplomave BA/BS, asnjera nuk e percakton se cfare klasifikimi eshte.

 

me sa di une keto degree classfications jane tipike anglo-saksone (kete doja te thoja une me tituj). Mua ne interviste nuk me kerkuan liste notash por filluan pyetje teknike mbi punen e masterit dhe ca projekte gjate BA dhe MSC. Une mendoj qe kjo ka rendesi dhe ajo qe eshte rendesishme eshte produkti konkret ne fund, dmth ca nxorre ne drite. Nota prape nuk ka rendsi mendoj une sepse gjithe evropa perendimore ka nje sistem shume heterogjen vleresimi. Zvicra, Franca, Italia, Gjermania, Belgjika kane menyra te ndryshme vleresimi dhe vetem systemi i Bolonjes me kredite ECTS i ve emeruesin e perbashket.

Per punen e masterit ka rendesi te gjesh nje projekt qe te pelqen dhe "enjoy it" qe te nxjerresh dicka ne fund, sesa vete nota. Cfare do lloje rruge qe te ndjekesh (akademi apo industri) nota nuk pi uje. Nota mund te jete dhe vleresimi i ndonje profesori apo profesoreshe te frustruar qe e kujton veten edukatore kopshi dhe qe te nxin jeten per nje simester (ka edhe nga keto me lopate biles !!!). A eshte objetiv vleresimi ne fund? 

oh eshte edhe ajo qe thote ASHes, MIKUN. Ai e hedh ujin perpjete. Duhet me qene BK me ca perpara.

produkti konkret ne fund normal se eshte i rendesishem, por a nuk do i referohen punedhenesit notes qe i eshte dhene projektit prej profesoreve per te matur rendesine e tij?

klasifikimi perfundimtar bazohet ne mesataren e te gjitha puneve te shkruara ose provimet, qe mund te jene gjithsej 20 projekte te ndryshme me peshe 66%, plus dizertacionit 33%. Nota per cdo projekt bazohet ne kritere objektive (me poshte). Nqs nje profesor disfavorizon nje nxenes, ai mund ti uli 1, ose 2, ose e shumta 5%, pra prej 70, e zeme, ne 65%. Por kjo nuk mund te kete ndikim te konsiderueshem tek klasifikimi. Plus nxenesi mund te apeloj e te kerkoj note prej nje 'external examiner/verifier' (verifikues i jashtem). Nqs verifikuesi i jashtem jep note me te larte se profesori ne fjale, dhe vihet re se kjo ndodh ne 2 ose 3 projekte te nje nxenesi prej te njejtit profesor, atehere eshte e qarte se jo vetem pozicioni i kompromentohet por edhe kariera e tij.

 

80% or higher: A superb answer that manages to combine incisive writing and thinking with an impressive knowledge of the subject area. The answer should show evidence of reading that goes well beyond that taught in the programme or module, but should integrate this with novel personal reflections that demonstrate an exceptional perception of the subject area. The answer is well-reasoned, well-organised and presented with no serious typographical errors and, with only very minor modification, is of a standard that could be published in a relevant academic journal.

 

70-79%: An excellent answer that demonstrates considerable independent thinking and links this with a broad and detailed knowledge of the subject area. This should be exemplified by an astute choice of relevant examples where appropriate, derived from material that goes beyond that suggested for the programme or module. This should be integrated into a well-reasoned answer that carries a clear, thoughtful and substantiated line of argument.

 

60-69%: A meritorious and distinctive answer that integrates material from different sources into a concise and well-organised account of the subject area. There should be evidence of independent research effort and evaluative thinking that has been developed from ideas presented in the programme or module, and the submission should provide a clear, concise and well-reasoned answer that covers the important points without major omission.

 

50-59%: A satisfactory pass answer that demonstrates a generally sound understanding of the subject area supported by relevant examples that are demonstrably well understood and presented coherently. Typically, an answer in this category falls short of a merit classification because of shortcomings in coverage, misunderstandings of critical issues, or because the presentation, organisation or writing style are deficient.

 

40-49%:

A bare pass level of answer that represents the minimum acceptable standard. This should indicate an awareness of basic reading materials recommended for the programme or module and a minimal understanding of the contentious issues relevant to the topic being covered. A mark in this range might also be awarded where there is a significant amount of irrelevance or where lines of argument are seriously obscured by misconceptions, incoherence or dislocated presentation.

hej, twin, nje mendje nga une (mga ato 100 qe pyten dhe qe nuk degjohen, natyrisht smiley ): po pate bere nje master ne EU, eja per PhD ne US; po pate bere doktoraturen ne EU, eja per post-doc ne US; po pate post-doc ne EU, eja per nje post-doc te dyte ne US. Te gjitha rruget ne Bugjejovice, tha Shvejku.

Eja sa kohe qe ende mundesh! Nuk do pendohesh, besoj.

emigrant, ka qene nje reklame e dubluar per cokollatat mars ne shqiperi ne kohen e vandamit edhe arnoldit (90-97), edhe kishte te njejtin format si ky shkrimi yt...

kudo qe te jesh, ne pune.. ne shkolle.. ne rruge.. nje mars te ben mire... (pastaj me duket se hidhej me metrot, ose ndoshta e ngatroj une..)..

ulker.. metro... sepse jeta eshte dinamike. hahah

po po ti e shpetove shpirtin tend.. ktyre te tjereve qe s'folen ka per t'ju sorollatur shpirti shkretetires se gobeit per 10.000 vjet vetem me stuhite e reres per kompani.

Heshtja esht me e keqja, mer. e ka thone poeti, po kush e nigjoi:

...drojtje dhe heshtje kur lipsen te thirrura, mos ma kujto!

 

 te gjithe sot shkollen (sidomos doktoratat) e bejne veç per ato letrat. ata me mend i bijne shkolles sa me shkurt, se veç humbje kohe eshte. 

 

o hajdar kur thua 'te gjithe' per ke e ke fjalen?

twin, shum trishtim perftoi kjo teme si perfundim. s'di si ndodhi.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).