Kënga që ju pëlqen më shumë? - 2

Në vazhdën e suksesit të edicionit të parë të "Cila këngë ju pëlqen më shumë", (falenderojmë losttext për kët&eumlsmiley, vjen per ju "Kënga që ju pëlqen më shumë? - 2".

Lutemi të mos postoni lista të gjata. Një e dy këngë mjaftojnë, mundësisht bashkë me link-un.

Faleminderit.

306 Komente

Ne mendje e kisha! Por s'doja te postoja dy kenge.

Me fal Tirons! smiley

"Come Undone" eshte... e mrekullueshme!

 

kjo eshte kenge e hajrit (e ka nje cike zerin si kacere) :

http://www.youtube.com/watch?v=zln0wp98LKs

kam kuptuar se veshet punojne me mire kur syte shikojne ndonje kengetare te hajrit (cilesia rritet kur ajo eshte e zhveshur)

smiley kjo cuca ka bere qe te mos jem me racist hihihi

And you're singing the songs
Thinking this is the life
And you wake up in the morning and your head feels twice the size
Where you gonna go? Where you gonna go?
Where you gonna sleep tonight?

Amy Macdonald -This Is The Life

http://www.youtube.com/watch?v=0xaz6vtcvPI

Ujk,

edhe mua me pelqen shume kjo kenge.

Nje nga kenget me te bukura te monsieur Elvis: Suspicious minds

We're caught in a trap
I can't walk out
Because I love you too much baby

Hej kam vene re qe varion shume ne shijet e tua qe edhe me pelqejne njekohesisht. Njef ndonje nga Lisa Germano, Swans, Slint, Butthole surfers, Daniel Johnstone, Kevin Ayers, My Bloody Valentine qe te pelqejne.

Ti je i fort o plak qysh ja ve re njehere!   smiley

Ajo "Kam vene re" ishte per edukate mer ti cub se tamom tamom; KOM PA ... etj etj. qofse e kishe per ket or ti.

Natyrisht. Lisa Germano(me Iggy Pop ne mos gaboj, beside you), Kevin Ayers(girl on a swing), My Bloody Valentine eshte ok me raste, Swans(better than you),...etj.

Po ju pershendes bashke me Liqenin me La Roux-Quicksand. Kurse Liqon e pershendes dhe nje here ekstra me version e plote te heart-shaped glasses-Marilyn Manson. smiley

 

oohoo falemnderit. Me shume ne fakt e kisha per lisen dhe swans te tjeret ishin garnitur doja thjesht te dija ne njiheshin apo jo. Tu drejtova thjesht se dukesh sikur harxhon me shume kohe me muziken

Qeke me shume per kenge teke jo albume. Tamom tamom mbase takohemi te The Nobs ose te Stooges megjithse ku i dihet. Me te mira dhe naten e mire.

http://www.youtube.com/watch?v=6ubVbMmzXgY

 

Here is your crown
And your seal and rings;
And here is your love
For all things.

Here is your cart,
And your cardboard and piss;
And here is your love
For all of this.

May everyone live,
And may everyone die.
Hello, my love,
And my love, Goodbye.

Here is your wine,
And your drunken fall;
And here is your love.
Your love for it all.

Here is your sickness.
Your bed and your pan;
And here is your love
For the woman, the man.

May everyone live,
And may everyone die.
Hello, my love,
And, my love, Goodbye.

And here is the night,
The night has begun;
And here is your death
In the heart of your son.

And here is the dawn,
(Until death do us part);
And here is your death,
In your daughters heart.

May everyone live,
And may everyone die.
Hello, my love,
And, my love, Goodbye.

And here you are hurried,
And here you are gone;
And here is the love,
That its all built upon.

Here is your cross,
Your nails and your hill;
And here is your love,
That lists where it will

May everyone live,
And may everyone die.
Hello, my love,
And my love, Goodbye.

sa omël e kap fluiditetin e jetës kjo Jer-o.

eh , kjo ti floro esh kshu: mfal mu, se do te te vras icik tashi... t'du shum me the te thashe, por skam ci boj... tip "mfal se tfika llullen, se te hoqa pullen, se te shkermoqa shtyllen, etj etj etj)

une e ngjova pak si mo ndryshe.. si me thonë: ec tashi shko mushu, boll na ece me kpucë se m'shkoi ora me la pllakat. Tip "to everything there is a seasson"

ta ngjoj prape ma vone me veshin tjeter, mos kap naj gjo smiley

ntrepertime qera o Humbes i Madh?

nashi qe ti ma the kshu, mendja ime u ndricua me ato shkronjat e tua, edhe une e qita veshin tjeter, me te cilin mu duk ashu si e the ti. dmth:

Jane tu u nda kta te dy edhe ky vllai ia rreshto, i thote: (sa vite kena bashke? si e kemi lene kontraten e prenupit?) mir pra,  qe ku e ke ene kuroren, ene vulen edhe unozat, ene shur..upin, ene venen ene athere kur te zuni vena edhe re si kaqol(e) qe je, edhe smundjen edhe kruvatin edhe tiganin qe ku i ke, edhe noten (kot tashi me e bo romanticki program), ene agimin (jo Agimin, ilitricistin), ja ku e ke ene kryqin, edhe thonjte edhe kodrinen: tashi, si salvi chi puo.

orse, nji spjegim ma i avancium mund te jet:

su dashka per gjo pleqnia..vari laminetin... futi i t'gerhitme si puna e vjehrrit me vizë (emigrant). Mbuloje mjekren e normave trasheguese me Pastarroje dhe vnoje briskin tek sekuencat e preme te filmit. 

dhe e gjitha kjo mahni me aq pak fjale, lirshem, pa shtrengese.

dhe aj detajli i uturakut poshte krevatit nuk eshte fare pa histori... 

kong e madhe plako. shkurt muabetit.

 

koke e verdhe qe qesh ktu.

... dhe nje nga njerezit me me pasion qe muzika mund te kete njohur.

E bukur Grace.

kta u ndane apo e kam gabim ?

une i kam pas qejf shume , vecse kur i kishte fiksim nji idiot ne big brother albania 2, qe i mbante dhe floket si ata ,  mu shpif fare  smiley

...ehhh mi Bedrijeeeee....te gjithe ndahen nje dite, kta sdo dilshin me te mire smiley

 

 po po,

me u nda osht dhe moda smiley

 dreq je,

sa e hudha e kape smiley

O Bedrije, keta u dane diten qe mu mush menia mu me shku me i pa ne nje festival knej ka lagjia ime. Po nqs e ke fjalen per Pabuksin ne BB2, mos ma shaj se e du fort. Ju luta mos tu fuste ne ate hale po s'ma nigjoi llafin.

Sa per kongen qe Goni gjermoni pershnet xhif shoçnine kudo si ndodhen, una do zgjedh nje konge per arsye patriotike :

Faith No More - Pris(h)tina (konga e funit te "Album of the year&quotsmiley

Kurse prej jush du i ner te vogel. A ma gje njeri dot "Nights in white satin" te Moody Blues, po te knume nga Tori Amos.  Jo per gjo po nuk hap dot youtube m'punet.

 

 se ci ke dhe kto shoke injorante dhe ti....

se marr vesh, dukesh dhe si bicim ntelektuali....

mos folim per mathematiqen pastaj...

 

po i konge tjeter e faith-ave e frymzume kur kon kalu neper shqipni. i kishte bo pershtypje fakti qe n shqipni kishte cuna me motorra me xhupa lekure po n ven qe t nigjojshin rock nigjojshin muzike arabe. botnore...

 kshu eshte kur lexon shume dhe shkputesh nga realiteti smiley

filmat kane qene me shekuj aty smiley

filmat mbase kane qene aty, por s'kemi qelluar une dhe utube ne te njejtin vend njekohesisht smiley

Ia bera naften punes per sot... smiley

mbeta t'u pa filmat vizatimore e t'u nigju konget per femije... smiley

 

 

Una kom shoqe ene Xhero-n qe o "dreq" sipas teje dhe qe e vogel sipas asaj vete.

qeke me shume fytyra athere smiley 

Rrofsh !

Por u dashka me ardh n'Paris ! Pse jo ??!

 

me qershi, luleshtrydhe dhe ananas smiley

Edhe nga e nenes edhe nga e njerkes smiley O do ja morim frymen arterieve o ska!

P.s: Katnari e papame njujorkeze m'stadium smiley 

Gjithsesi, 

E Brazil!!!! smiley 

hihihihihiihiihhi, ene te ngushellova paraprakisht per Brazilin pa e lexu ket ketu smiley.

Ku vete gjuha mer, tamam te sweet tooth smiley.

cizkejk and paj smiley

PS: Lipsu tutje, best fans, Donald Trump, Regis, Spike Lee smiley.  Jo po si katnaria ne Philly, me shami sikur po kercenin pogonishten smiley

Kjo per MO Riv, not my fav Metallica song, por ta degjosh ne stadium, priceless smiley

www.youtube.com/watch

Eshte me pak se 40 vjeç, per mua eshte realativisht i ri. Po e rendesishme eshte te te pelqeje muzika. Te tjerat... smiley

Nga Bluvertigo me pelqen me shume "la crisi".

Smile nuk e kisha per moshen por per kohen qe ai ben muzike; "me pak se 40" dhe per mua eshte i ri ...

E drejte twintip. Mbajta te njejtin titull (me nje ndryshim te vogel) per te vazhduar serine e nisur. Por ndoshta do te ishte mire qe te ndryshohej. Le ta mbajme te tille derisa kjo teme te arrije kufirin e faqes se pare dhe me pas hapim nje tjeter me nje titull me te sakte.

 

Sapo ndoqa dokumentarin e mrekullueshem mbi karrieren e sopranos se shquar shqiptar Inva Mula. Marr spunto nga repertori i kesaj artisteje per postuar kengen ne vijim:

Inva Mula - "Il Dolce Suono" nga tragjedia operistike "Lucia di Lammermoor" i Gaetano Donizetti

Kjo pjese eshte interpretuar nga Inva Mula per filmin "The fifth Element", ku ajo i ka dhururar zerin nje prej personazheve.

http://www.youtube.com/watch?v=kzje9n2J8-Q

 

Ndersa pjesa ne vijim eshte versioni integral nga filmi i lartpermendur ku mund te degjoni nje shtese te bere pas minutes se 3-te. Kete pjese duhet ta kem degjuar diku nga Buddha Bar ose Caffé del Mar:

http://www.youtube.com/watch?v=oNoPggfEGxE

 

Hmmm, nuk e kisha idene qe Inva Mula kishte kenduar per 5th Element.  Ne ipod kam Khaled nga kolona zanore e atij filmi. 

flm olsib, good to know smiley.

You are wellcome. smiley

 ...

Tani e verifikova. Eshte tek "Buddha Bar 3 - Chillout in Paris". Autori eshte Eric Serra qe bazohet mbi versionin origjinal te Gaetano Donizetti-t.

Pra ne film, Inva Mula kendon versionin e modifikuar nga Eric Serra. Ose me sakte versionin me pjesen e shtuar pas minutes se 3-te.

RadioHead - Creep

( I want to have control, I want a perfect body, I want a perfect soul, I want you to notice when I'm not around .......You're so fucking special )

 

Guns N'Roses - Novembr rain

( 'Cause nothin' lasts forever, and we both know hearts can change........ and it's hard to hold a candle in the cold November rain )

Nje nga kenget me te bukura te Dion: Just walk away

There'll never be a moment I'll regret
I've loved you since the day we met
For all the love you gave
And all the love we made

 

Pay my respects to grace and virtue
Send my condolences to good
Give my regards to soul and romance
They always did the best they could

And so long to devotion
You taught me everything I know
Wave goodbye, wish me well
You've gotta let me go

The Killers -HUMAN

http://www.youtube.com/watch?v=n6r4KT8-VX0

 

S'keni vene hic ndonje kenge shqip ne kete rubrike? :think:

Tjeter "Made in Albania"...

Ardit Gjebrea - Ja ku jam

http://www.youtube.com/watch?v=a42ZcJwcwbQ

Me tekst te Timo Fllokos

 

Ndersa tekstet e dy kengeve shqiptare ne postimet e meparshme jane perkatesisht nga i madhi Teodor Keko dhe nga pasionanti Timo Flloko.

Dhe se fundi... qershia mbi torte...

Nje nga interpretimet me te bukura te nje poezie te mrekullueshme...

Ardit Gjebrea - Kur te jesh merzitur shume

Me tekst te Dritero Agollit.

http://www.youtube.com/watch?v=kY3GxGxHfYg

 

 

A do me Xhibo?!

 

n' ate fush' n' ate keeneteee luuu leee

mu aty o ke shtat zyymyylaaat kuuuu keee

kuu kyynojshin o shtat bylbyylat aamoon aamooom eeeee aamoon eee

kuuuur kyyyyyyyyyyynojshin o t gjit p'r'i heeree

aatoo dimnin aatoo dimnin e bojshin veere eeeeeeeeej amon

oh neper fuusha te baariit ooo bylbyyyl o

oh me luulet t beehaariit oooo bylbyyyl o

 

c osht aj' goc o qi rrin m'aas deereee shpiiiirt oooo

syt e zez kryt ooo bash ezmeere

amoon aamoon eee aamoon e

syyyyyyyyzeeeeeza o kur m pa muueee

uulii kryyt o uulii kryyt o moj tuj meenuue eeeee ej amon

Liqeno ju ke qep keq La rosee-s ,me ate flamur qe ke ti nuk ta var shume ajo,duhet flamur i vendeve te nxehta me klime tropikale.

prit prit i tjeter

moooj selviiije kuuuja jeeee

joom e nones e babes oooo kuuu kom leeeee

ose

ke shkall e tuuujonit moj mooome ke shkall e tuuuujooooniiiiiiiiit

s kom ci boj xhaaanoonit moj momee e vooogel my je

s kom ci boj xhaaa noniit mo oooj momeEeeEe e vooogel myyy je

kto plaget eeee mija moj mooome kto plaget e miiiiiiiijaaaaaaaaaa

i kom nga daaaa shnijaaaa moj momeee e voooogel my je

amon dermoon

i kom nga daaaa shnija    moj momeee e vooooooogel my jeeeee

tiiriri

puushkes i duuul flaka moj mooome pushkes i duuuul flaaaaiakaaaaa

 

tjeter tjeter

oh c duli djelli moreeeeee amon c duli hooooooioooonaaaaaaa

c po shkelqejn gurt eeee e kaaaaalaaaas eee haaaaajde

 

kong jabonxhi'sh nuk di ne aq shum valla'i

 

Ja nje kontribut i vogel.

Dy vjeteeeee qe u deshteeeeem bashkeeeee du me i kujtuuuu

dashnine qe kena paseeee mos me harruuuuuuuu

o mos na qesheeee mehalle e reeeeeee se m'qeshhhhh flokuu n'lule t'ballitttt se une jam nje vajze e reee qe shetis neper mehalleeeeeeeeeeeeeeeeeeee.

du kaniila nez

t dyja iishin fik

sulce be'n e vogel ee koom vraaa o me thik'

a kaa boo vaki

t vrasi daaaja nipin

jo s kaa  booo vaki

t vrasi daaaja nipin

sa mas doore me ke lon si nuk keee myyshir

moj e buukura si hoon ndrin si xheeevahiir

dran'ofilat kur ti dhaash ti dhash peer kujtim

masaneej un ty te thaash ti je shpiirti im

dy cuunaa qi kaaaa tiiroooonaaa boooojn haraap njii kaaaaasaba

Ti qenke i papermbajtur mo kur vika puna tek e çjerrura. smiley Ke dhe ndonje tjeter? Ndonje me molle po deshe. smiley

ti ke molla shkooojshe moj te moolla aman te mooolla aman te mollaaa

kong kullerash pi prishtine

ta ndrrojm icik pllaken po "gjurmet" kush i ka nigju se s m le ky kompjutri me copy paste

osht njona ktu aklli quhet... ajo t thy n mes per kong po sqeka verdall son'e

mbylleni sqepin sa na shurdhuat nga veshte smiley

na falni qe ju fikem llullen ju lutmi. i qe tash pronto do ta n'rrojm repertorin.

ca konge ju pelqe zotnis suj o zoje?

syycka si ato te tuuat gje me kiile gjiithaneeej

eeee ne paste aq shume sa thuaaaaa nuk e vrasim shume mendjennnnn

jom i siguurt qe e kom gabim

 

(how dare you jakamono)

Madame Dion-Because you love(-d)me...

You gave me wings and made me fly
You touched my hand I could touch the sky
I lost my faith, you gave it back to me
You said no star was out of reach
You stood by me and I stood tall 

Pastaj 'If that's what it takes'...

When the storm rises up, when the shadows descend
Ev'ry beat of my heart, ev'ry day without end
I will stand like a rock, I will bend till I break
Till there's no more to give, if that's what it takes
I will risk everything, I will fight, I will bleed
I will lay down my life, if that's what you need
Ev'ry second I live, that's the promise I make
Baby, that's what I'll give, if that's what it takes

 

Turing, provoje kete. Per mua ky eshte versioni me i arritur anglez te Ne me quitte pas. Dhe ai i Frank Sinatra eshte ok por mua nuk me pelqen sa ai i J.Iglesias.

http://www.youtube.com/watch?v=uSVP5ZJeayw

If you go away as I know you must
There'll be nothing left in the world to trust
Just an empty room full of empty space
Like the empty look I see on your face

...

But if you go
I wont cry
For the good has gone
from the world(kete fjalen duhet ta kishin ndryshuar ne word)
goodbye

 

Kjo me pelqen sot WHEN THE LIGHTS GO OUT nga THE BLACK KEYS

//lyrics:
don't it hurt so bad
when you're standin in the sun
in the bottom of your heart
you don't love no one

you can be oh so mean
I just can't see, no in between
you know what the sun's all about
when the lights go out

what a way to live
back of your class
end of the line
always last

you can be oh so mean
I just can't see, no in between
you know what the sun's all about
when the lights go out

see the moon
see the stars
from your lonely seat
in your lonely cars

you can be oh so mean
I just can't see, no in between
you know what the sun's all about
when the lights go out. \\

Cilen kenge shqiptare ju kujton kjo kenga? smiley

 

P.S. Olsib, e kisha fjalen per kenge te reja shqiptare, se ato qe ke permendur ti i pelqejne te gjithe. smiley

 

diku ne det'n e llllodhur

tek tok' e premtuar nje dit'

anija plak' e lllllodhur detesh

anija plag' e shpiwwwtit tim

ne port s'e futen hijen time

e lan' ne breg me syt pa jet'

me shpres'n e kripur nga dallget

me shpres'n e madhe det

dhe nese nje dit dikush do t' pyes'

a ma keni par' hijen diku

me kok' te lodhur te pakrehur

hijen qe iku ngaa uuuuun oooww yeeeah

 

(kong e bukur vetem qe duhet ti shkoje nonjoni me heker ati sandwwit qe t ket fryke me thon ooww yeeah)

 Sot bleva nje double CD te Led Zeppelin dhe kete kengen e kam degjuar nja 5 here rrjesht se me kishte marre malli.

Kashmir

Per mua kjo barazohet vetem me Die walkure te Wagnerit

are yer settin the record straight ere again ?   smiley

unë mendoj që të fuska shiun në bark. : )

Ai po thyen te gjitha rekorded vecse.

Po ajo me siper nuk eshte e Christy Moore eshte e Nine Inch Nails e rimarre nga Johnny Cash dhe versioni i tij ta ben mishin kokra-kokra.

http://www.youtube.com/watch?v=SmVAWKfJ4...

Nga Christy Moore mua me pelqen "an ordinary man"

I'm an ordinary man, nothin' special nothin' grand,
I've had to work for everything I own,
Well I never asked for a lot, I was happy with what I got,
Enough to keep my family and my home,
Now they say that times are hard & they've handed me my cards,
They say there's not the work to go around,
When the whistle blows the gates will finally close,
Tonight they're going to shut this factory down,
Then they'll tear it down.

I never missed a day nor went on strike for better pay,
For 20 years I served them best I could,
With a handshake and a cheque it seems so easy to forget,
Loyalty through the bad times and the good,
The owner says he's sad to see that things have got so bad,
But the Captains of industry won't let him loose,
He still drives a car and smokes a cigar,
And still he takes his family on a cruise,
He'll never lose.

Now it seems to me to be such a cruel irony,
He's richer now ever he was before,
Now my cheque is all spent and I can't afford the rent,
There's one law for the rich, one for the poor,
Every day I've tried to salvage some of my pride,
To find some work so's I might pay my way,
But everywhere I go, the answer is always no,
There's no work for anyone here today,
No work today.

And so condemned I stand, just an ordinary man,
Like thousands beside me in the queue,
I watch my darlin' wife tryin' to make the best of life,
God knows what the kids are goin' to do,
Now that we are faced with this human waste,
A generation cast aside,
For as long as I live, I never will forgive,
You've stripped me of my dignity & pride,
You've stripped me bare.

http://www.youtube.com/watch?v=GYHc2vkLx18

po ja fut ene xhonit ene gozhdaxhive

kte gjo kon irlandezet. kon mo shum me knu se sa anglisht folsat e tjere. se jon poplli vujt. i ka mo lezet konga. t vjetrit, se kto t rite fluturojn me pras

january man osht mo botnorja

 Absolutisht PO, jane popull i vujt. Te vujt jemi dhe ne po ne jemi qaramane. Keta kane nje optimizem te pashembullt.  LIFE GOES ON!

 

Edhe mu me thane qe Janari eshte muaji i duhur per te qene rrotull per koncerte. Po edhe tani ne dhjetor kishte shume aktivitete.

Keta jane Botnor, Absolut (sidomos live)! Akoma me dhembin leqet e kembeve. Irish punk folk! Ne 20 dhjetor jane prape ne Dublin keta.

 

http://www.youtube.com/watch?v=V01pVR-e7ME&feature=related

 

ky po që qenka burrë zamani. : )

p.s. rrofsh se më shkërrmoqën.

bashkangjitem me ty....shume i eksitushem smiley

 

Whole lotta loveeeeee-Led Zeppelin! smiley

You need coolin', baby, I'm not foolin',
I'm gonna send you back to schoolin',

qeke icik si e vjeter ti tronafile... ose je ka durrsi se ska munsi

So glad you're mine-Misterrrrrrrrrrrr Elvis

She cried, Ooo-wee.
I believe I'll change my mind.
She said, "I'm so glad I'm living".
I cried, "I'm so glad you're mine".

 Per ca gjera duhet shkuar back to basics.

hallall plako... uee ca sajti botnor qe qeka ky

twino, muzike yll si gjithmone!!! I salute thee. smiley

qe thua ti twino, qeshe duke e degjuar rastesisht ate kengen me siper, me kalamanin e henes, edhe natyrisht si cdo here tjeter m'u duk banale. pastaj u mora me textin. me tre kater fjale: nje jevgjite i pergjerohet henes t'i gjej nje burre, dhe hena i pergjigjet se do ia permbushe deshiren nese vajza do t'i jape femijen e pare, el primero hijo. "Pasi nje njeri qe do jape femijen e saj, per te mos jetuar vetem, nuk ka per ta dashur kurre" - thote hena.

Hena deshiron te behet nene, ama s'ka dashuri qe t'i jape nje femije. Keshtu qe hena ia plotesoi deshiren jevges. I gjeti nje burre me lekure te zeshket dhe sy te shkruar.

Thuhet se pikerisht per kete moment shkroi poeti:

Kale o kale plumbin se perfillnje
me vertik ja prisje rugen plumbit
kale o kale henen e perpije
kur e ngritje koken anes lumit.

Kale o kale c'm'u fanit qemania
cme plagosi keng e saj pa emer
do ta nxjer qemanen nga mejhania
do ta ngjis ne mal ti fut nje zemer.

Harkun e qemanes ta bej kale
dhe qemanen koder mbi nje fushe
te trokasin thundrat vale-vale
kur ta ve nen sup,ta mbaj nen gushe.

(...)

Dhe i tha -Evgjit une ta jap kalin
vec ma ler cingjine ta nxjer jashte
ti tregoj si hena ri mbi malin
tek pergjon mullarin tim me kashte.

Ta mesoj si barku i mullarit
behet shtrat,nga shtretrit me te lumtur
ku pikon nga hena pik e arit
e vjen er e lumit e perhumbur.

dhe jevgu hipi hop ne kale
hop ne kale bashke me cingjine
dhe vrapuan ngjitur ne nje shale
nje kuriz,nje bark plot percellime.

Obobo mullar c'te pane syte
obobo ti kashte e florinjte
hen e kallajisur bashke me yjte
pane si kercejne valle gjinjte.

Pane si kafshon cingjia kashten
kur perdridhe si purtek e thanes
pane si shalon nje pele naten
jevgun e zeshket te qemanes.

Pane si ky Jevgu i zeshket
u be hark qemane mbi cingjine
harku nxirte tinguj pika loti
ne ferkim me barkun e me gjinjte.

Lume o lume mos i trego fushes
britmat e cingjise dhe ofshamat
tek ja vinin buzet zjarin gushesh
kur kumbonin cickave kambanat


Kale o kale mos rrefe cke pare,
mos rrefe per pelen qe kam hipur
kjo cingjia pele krejt mullare
ma rezoi perdhe me kembet ngritur.

Kur u kthyen gjith evgjitet pane
qafen e kafshuar te cingjise
dhe qemaneve ne aheng u rane
shtremberuar syte prej rakise.

Lere lere jevg te zotin
nga qemania mende sec ju prishen
kali jashte qante per te zotin
brenda kurva ne akull ftohte sisen.

Mjegull e mejhanes ra mbi brengat
gjokset e cingjive u mbuluan
heshten harqet u nemiten kenget
gotat flaken blu ne buze e shuan

(...poezia, me disa pershtatje)

Jevga lindi nje djale qe ishte bore i bardhe, me sy te hirte. Jevgu i cili mendoi se e shoqja e kishte tradhetuar, mor' kamen dhe ia ngjeshi ne kraharor, ne nje dore mor' femijen dhe e coi maje malit dhe e braktisi atje.

Kupton?

hena eshte e plote kur femija eshte me te mira dhe drapezohet si djep vetem kur femija qan.

-----------

mund te me korrigjosh. kenga e calexicos, though, lovely. flm.

nuk jam shume i sigurte se cfare eshte qe me pyet nese e kuptoj.. por me pelqen kenga edhe vargjet. smiley

ate korigjimin spo e bej me se i iku momenti, (!)

kupton - colloq. zakonisht perdoret me e bo bashkbisedusin pjes te problemit, perdoret veta e dyt sikur jena duke diskutu per i gjo, si t'thush, familjare: tip, kupto, bajomes siper i kullo banja na e boni murin e aneksit pis sa e lym, ose cuni s'ma ha vezen e zime, po yti etjetj.

per ta myll, po te pershnes me njonin qe (kujto se) e di si marojn punet: http://www.youtube.com/watch?v=MbZM6ZSlvvY

oho, kuptoj. une zakonisht perdor "yeaaaah?", ose "you follow?"

 

 

head back to the daily regime,

where the late-night graveyard-shift dampens your dreams

bitten by the desire and the spell

leaves you stranded out

on the other side of town

http://www.youtube.com/watch?v=j04PzOY35N4

Ju pershendes te gjitheve nga zemra me kete.

degjojeni deri ne fund mundesisht.

per ata qe dajn shije t'aferta muzikore, shif ca gjeta rastsisht: "Keef in the night" smiley e Keith (aka Keef) Richards.

These are the real Gods. Alongside the vegetative bulky-posty idolatry, of course. smiley

THIEF IN THE NIGHT
(Jagger/Richards)

All the way, all the way
I miss your touch baby, yeah
Like a thief in the night
It can't be right...
(Like a thief)

I know where your place is
And it's not with him
I'm the one who is out here baby
Out here, just looking in
He ain't gonna like it at all
No no, that's no good
I know the feeling
(Just you wait there in the dark)
In the dark, baby
Yeah, how his dog can bark
Like a thief in the night
Like a thief in the night
Like a thief in the night
I'm gonna steal what's mine

Oh I'm gonna break the laws
But I'll get through you door
But you wait and see
Yeah, I'm gonna get ya, get you free
(Like a thief)

I found out where he keeps you
I've even been inside
You check under your pillow baby
You'll get the message
If I see you at your window, well then I'll know
No one can separate us

Like a thief in the night
Like a thief in the night
Like a thief in the night

Yeah, you can set me up
You can turn me in
Or burn me baby
Well you're in my skin
The only reason I'm breaking in
I'm coming baby, I'm breaking in

Like a thief in the night
Come on, yeah, oh yeah
Like a thief in the night
Oh baby you know what I'm talking, come on
You can call the police on me baby
Set me up and then bust me
Come on I dare you, come on, come on
I'll take the drop for you
Soften the blow baby, baby, baby
You know what I mean
Nothing I can do about it
It's the power of it
Come on, like a thief

Like a thief in the night
Like a thief in the night
Like a thief in the night


 

bhagavan decreed - flatlanders

 

 

why can't you make it,

to the place you're always going to,

could it be,

you're going to all the time?

well i might be travelling backwards,

when i wake up tomorrow,

if you must go,

wont you please leave me a dime?

 

http://www.youtube.com/watch?v=2vzEFSI0sOU

paskon kerrcit konget e penkuqve roncem knej a???

na pra i kong per qefin tem

http://www.youtube.com/watch?v=BIW8Ioi-Kew

qy kur e kom pa filmin per her t pare, e mrapa gjithmon them do e shof deri ke kjo pjesa... masanej e shof deri m fun. eeeh kto pordhet m zemer mer jau

ene para t'mrrite kompiutri, kur per nji akord u derdhte gjersa me pika sa i lajthi, i tha xaxi beethovenit: forgive us, roll over (kthehu parc ke vorri) and listen to THIS!

hehe...

ka pas qen njoni, pal kavaja, m durres... ne ishim t vegjel na u dukte pal kavaja cun gjith hyqymet at'here... u bote gerrnete ene shkote m kishe, robt tu u lut

ca krishti mer ca krishti a keni nigju noiher per david coverdale ju a jo...

 

(stafkurrulla') po kshu kshu...

 

 

M'kujtove Sister Act, fillimin, kur e pyt zjusha qe kush i di 4 Evangjelistet, ene con doren ajo xaxja (me von W. Goldberg), i di un thot edhe shkrun ne drras: John, Paul, George and Ringo...

me pelqen kjo sometimes. never heard of these guys before. they sound alright.

Bumped into them by accident.  Per arsye aspak te lidhura me kenget e tyre lol.  Por me c'me thane ne Europe njihen goxha, ketej nga ana tjeter e Atlantikut, jo dhe aq ... fare.

Now I have a new addiction:

If I go

Supergirl

Star

Alright

eshte akoma me i madh ky italiani ketu;

http://www.youtube.com/watch?v=KP6m6_V7vsc

Che ne sai di un bambino
che rubava
e soltanto nel buio giocava
e del sole che trafigge i solai
che ne sai
e di un mondo tutto chiuso
in una via
e di un cinema di periferia
che ne sai della nostra
ferrovia che ne sai

Conosci me, la mia lealta'
tu sai che oggi morirei
per onesta'
conosci me il nome mio
tu sola sai
se e' vero o no
che credo in Dio

Che ne sai tu di un campo
di grano
poesia di un amore profano
la paura d'esser preso per mano
che ne sai
l'amore mio
e' roccia ormai
e sfida il tempo e sfida
il vento e tu lo sai

Davanti a me
c'e' un'altra vita
la nostra e' gia' finita
e nuove notti e nuovi giorni
cara vai o torna con me
davanti a te
ci sono io
dammi forza mio Dio
o un altro uomo
chiedo adesso perdono
e nuove notti e nuovi giorni
cara non odiarmi se puoi

Conosci me
quel che darei
perche' negli altri
ritrovassi gli occhi miei
che ne sai di un ragazzo
che ti amava
che parlava e niente sapeva
eppure quel che diceva chissa'
perche' chissa'
adesso e' verita'

Davanti a me
c'e' un'altra vita
la nostra e' gia' finita
e nuove notti e nuovi giorni
cara vai o torna con me
davanti a te
ci sono io
dammi forza mio Dio
o un altro uomo
chiedo adesso perdono
e nuove notti e nuovi giorni
cara non odiarmi se puoi

Jo prej tekstit sipas meje. Gjithsesi teksti s'eshte i tiji...

Battisti eshte me I madhi ashtu si Mina eshte me E madhja!

shume dakort me ty !!!

 Blur - Coffe & TV

 

Do you feel like a chain store?
Practically floored
One of many zeros
Kicked around bored
Your ears are full but your empty
Holding out your heart
To people who never really
Care how you are

So give me Coffee and TV
Peacefully
I've seen so much
I'm goin blind
And i'm braindead virtually
Sociability
It's hard enough for me
Take me away form this big bad world
And agree to marry me
So we can start all over again

Pulp - Common People

 

I took her to a supermarket,
I don't know why but I had to start it somewhere,
so it started there.
I said pretend you've got no money,
she just laughed and said,
"Oh you're so funny."
I said "yeah?
Well I can't see anyone else smiling in here.

Are you sure you want to live like common people,
you want to see whatever common people see,
you want to sleep with common people,
you want to sleep with common people,
like me."

Suede - Animal Nitrate

 

Like his dad you know that he's had
Animal nitrate in mind
Oh in your council home he jumped on your bones
now you're taking it time after time

oh it turns you on, on, on, now he has gone
oh what turns you on, on, on, now your animal's gone?

Perhere Brel...

Mais, mon amour
Mon doux mon tendre mon merveilleux amour
De l'aube claire jusqu'à la fin du jour
Je t'aime encore tu sais je t'aime
 

Moi, je sais tous tes sortilèges
Tu sais tous mes envoûtements
Tu m'as gardé de pièges en pièges
Je t'ai perdue de temps en temps
Bien sûr tu pris quelques amants
Il fallait bien passer le temps
Il faut bien que le corps exulte
 

klasike.. (s'besoj te mos e kete degjuar njeri)

 

seems like i should be getting somewhere

somehow i'm neither here nor there

..

how on earth did i get so jaded,

life's mysteries seem so faded

..

here i am just drowning in the rain

with a ticket for a runaway train...

PF, si te duket ky version i Little red rooster (nga Dixon) me Clapton feat. The Rollingstones?

I am the little red rooster
Too lazy to crow for day
I am the little red rooster
Too lazy to crow for day

Keep everything in the farm yard upset in every way

The dogs begin to bark and hounds begin to howl
Dogs begin to bark and hounds begin to howl
Watch out strange cat people
Little red rooster's on the prowl

If you see my little red rooster
Please drive him home
If you see my little red rooster
Please drive him home
Ain't had no peace in the farm yard
Since my little red rooster's been gone  

Oh, faleminderit!

Me kete kenge, me vjen vetem nje gje ne mendje. Zhak Profesionisti. smiley

 

Tani, do te doja te te ktheja pershendetjen me nje Enio Morriocone paksa te cuditshem e te vecante. Kolona zanore e filmit "Frantic" (1987) te Roman Polanskit. BTW, te keshilloj te shikosh edhe filmin.

http://www.youtube.com/watch?v=Zj4x3omZJEk

Mmm... I love 80s!!! smiley

Marr shkas nga Grace Jones smiley per te sjelle edhe nje kenge tjeter:

 

Shirley Bassey - Slave to the rhythm

(The Glimmer Twins Remix) (2007)

http://www.youtube.com/watch?v=W_IT49wiV4k

 

... qe eshte nje version i remiksuar i kesaj...

 

Shirley Bassey - Slave to the rhythm (1996)

http://www.youtube.com/watch?v=9Cmpg_aS23k

 

... qe eshte nje reinterpretim i kesaj...

 

Grace Jones - Slave to the rhythm (1985)

http://www.youtube.com/watch?v=bj4xWuM86GE

 

Nje fundjave te kendshme...

Kjo eshte fantastike, per mendimin tim me e bukura nga ai. Ka dhe nje filem shume te bukur mbi chet baker, "Let's get lost". Eshte pak i sikletshem por shume i bukur. Eshte bere enkas black-white dhe jep intervista live me chet baker disa muaj para se te vdiste ne nje koncert ne Milano dhe aty shef se ku kishte perfunduar.

 

Kjo eshte nje pjese nga filmi:

http://www.youtube.com/watch?v=_tmGdBrzQtw

http://www.youtube.com/watch?v=AHMiP_qQXKI&feature=related

Ilac qenka kjo per jet-lagun. filluan endrat me bageti kendej nga "dark side of the world".

Keta ketu jane te fiksuar me jazz nuk ka stacion treni qe te mos ndegjosh pak jazz.

http://www.youtube.com/watch?v=hIGkQ7ooc...

 

sa t paska hije kjo gershet'

e s di pse ben sikur nuk me flet

sikur te te kisha pran'

nji grusht qershi do ta kisha dhan'

se sonte ne

do ta hedhim e

nji valle t' embel si qeshi...

 

 

botnore... sa e thjeshte sa shqiptare sa e bukur

 

 

Do kendoj nji kong me shuri

Nje kenge t’ nxehte perreth uçkuri
Per at’ syzeze, o per nje vashe
Kshtu k’e puna, une i thashe

C’ka po m' kqyr si hukubet
Se me t’grabit moj se kom nijet
Sa here qe po ti’leshoj syte
Zhig po me vjen me t’u avit

Mori molla me sherbet
Qysh pi’e lem ket’ muhabet
Mos e merr ket’pune hajgare
Se pa me mar moj, nuk ki care ….

Allahile fole nai fjale
Se ment prej kreje dojn me m'dal
Fjalet e mia mos i merr me bisht
Jam ka t'foli seriozisht

Moj fisnike oj dall’dyshe
Une dhe ti ja bojme diqysh…
Per hijeshi kur s’me vjen tek guni
Edhe, kjofsha i zi me lan sapuni… 

Mori molla me sherbet
Qysh pi’ e lem ket’ muhabet
Mos e merr ket’pune hajgare
Se pa me mar moj, nuk ki care ….

Pse po m’ thu se jam i zi
Pash faqet e tua si molla,sherbetli
Vetem ne to une i shkreti mendoj
Ama njonen t’a kafshoj.. 

Mori molla me sherbet
Qysh pi’ e lem ket’ muhabet
Mos e merr ket’pune hajgare
Se pa me mar tybe s' ki care …

http://www.youtube.com/watch?v=SCgPrdbR39A&feature=related

 

 

yll bote

me ket kong pershnes gjith peshqit kudo si ndodhen dhe car do lloj budalle qofshin... mos e qethni per noi rob gjall m bote he burra e burrnesha malsie se si ka hije shqiptarit...

 

 

COMING DOWN AGAIN
(M. Jagger/K. Richards)

Coming down again, coming down again
Coming down again, coming down again

Share your thoughts, there's nothing you can hide
She was dying to survive
I was caught, oh, taken for a ride
She was showing no surprise

Coming down again, coming down again
Where are all my friends, coming down again

Coming down again, coming down again
On the ground again, coming down again

Slipped my tongue in someone else's pie
Tasting better ev'ry time
He turned green and tried to make me cry
Being hungry it ain't no crime

Coming down again, coming down again
All my time's been spent, coming down again  
 

Oldies back on stage. 25 gersheta.

-O njezetepese gersheta, t'i numerova pa fjeta

*Ti s'mi numerove dot, more djalo borzilok. smiley

 

Per te gjithe:

Daniel Powter - Bad Day

http://www.youtube.com/watch?v=yk_9sEhV3vM&NR=1

Kete kenge e kishte nje nga dyqanet brenda spitalit ku isha paradite.

Me hipi nje gaz ndersa rrija po prisja per te per te paguar, sepse ne qe ishim ne radhe duket qe po kalonim nje dite mizerje dhe kjo ishte e vetmja kenge qe s'na duhej ne ate cast.

Sidomos kur kendonte "you need a blue sky holiday" :)

Oh, the day is getting worse and worse

1.INXS - Need you tonight

2.PRINCE-Get off

Adriaano Celentano Storia D'amore

Lym Lela - Skile Hileqare

 

ssssssssssssssssssssssssssssssss

ky me duket gjithmone sikur ka fjetur me ruset dhe eshte zgjuar me mamat tona, dhe s'e kam absolutisht me te keq kete, por keshtu me vjen tek ne shqiptaret, o jeruzalem, e sidomos ne kete ore. ndoshta eshte fizarmonika dhe melankolia, apo kenget italiane qe kendonte gjyshja.

patjeter. edhe mua ashtu me vjen. mesdhe hesapi. se nga fizarmonika, se nga uji qe hyn e del kudo neper kembe/kenge, por me siguri qe edhe "gruaja e anselmos" qe ngjan me bisedat qe bejne grate tek guret e lyer me gelqere. shkurt muhabeti o xhan, rigon dhe dardha.

i don't do dardhas, but i'll see your rigon and raise you two dafinas and five ounces of fik stambollis. then i'll pass out to dreams of fier beds and monopats full of luleziles.

perkengensepseeshteevjeterdhesepseperparasetevijaneItalinukenjihja,porkurerdhaedegjovadhemeprekustomakun

 anjsehree s`bheem marbe ta sohh ktee fiimln 

@lost, shihe se e vlen mundimin. le te themi shenoi nje etape te re te kinemase italiane kur doli ketu e ca vjet te shkuara, si edhe me siguri nje rikonfirmim te Toni Servillo-s si aktor.

Nga ana tjeter duhet thene se per vete mbetem fanse e Nanni Moretti-t dhe e Marco Bellocchio-s. smiley

Finisterre, te preku stomakun? smiley Thone qe emocionet e forta i ndjen ne stomak, por si shkulm, si pickim, takmaberi... stomaku, kur te pashe ne leme.

Nanni Moretti-t i mbaj mend vagull nje film, po a eshte nga ky fakt apo jo, nuk e di pse me kujtohet plot reticenca e pauza te gjata. Ndoshta gabohem smiley

jerusalem, apim llafne!

 

Po pra, nje si pune dashurie prej adoleshenteje me zu kur e degjova kengen... smiley

Moretti-t s'i pushon goja, keshtu qe vec ne kane qene pauzat e filmit. S'di c'mund te kesh pare ti.

Provo me: Sogni d'oro dhe Palombella rossa, apo edhe La messa è finita... Grande Nanni! E kam takuar madje smiley

a cer film mooti qe osht ky vallai ma ka heq petllen... shum i rone... duhet t nxjerrin ligje qe mos lejojn kshu filmash... tashi sa here qe e shof ftyren e nonjonit prej ktyne aktorve ose thjesht nigjoj notat e para te soundtrakut bohem keq

Roses & Teeth for Ludwig Wittgenstein (Matmos)

 

"A new born child has no teeth."
"A goose has no teeth."
"A rose has no teeth."
This last at any rate—
one would like to say—
is obviously true!
It is even surer that a goose has none.
And yet it is none so clear.
For where should a rose's teeth have been?
The goose has none in its jaw.
And neither, of course, has it any in its wings;
but no one means that when he says it has no teeth.
Why, suppose one were to say:
the cow chews its food and then dungs the rose with it,
so the rose has teeth in the mouth of a beast.
This would not be absurd,
because one has no notion in advance where to look for teeth in a rose.

Connection with "pain in someone else's body".

Keta qenken shume cool! Po ndigjoja ca nga website i tyre dhe paskan shume gjera interesante.

Nuk e di nese cool eshte fjala e duhur, "something else" ndoshta ... Do te t'sugjeroja albumet "The West", "The Civil War" dhe natyrisht "The Rose Has Teeth In the Mouth of the Beast". Keto kane qene dhe producentet e nja 2 albumeve te Bjork, sic mund te dallohet lehte.

Yup, ke shume te drejte. Po une vdes per fjalen COOL dhe e perdor vend e pa vend. dhe une ate doja te thoja qe paskan nje stil shume te vecante. Me pelqeu shume dhe teksti i asaj kenges me lart.

 

 

Tricky me Bjork (Keep your mouth shut)

Ka me shume ambiance live Tricky kur nuk eshte shume DRU por ne cdo gjendje ngelet ABSOLUT.

And if the honeys think I'm stuck up, I tell 'em shut the fuck up

All that she meant was good
Give her some time, give her some room.
All that she meant was good.
Better keep your mouth shut, babe,
Next to your chest,
Better keep your mouth closed baby,
And keep it close to your chest,
Better keep your mouth closed baby
Keep it close to your chest.
Better keep your mouth closed baby
Keep it close to your chest.
All that she meant
Not goin down that road
Was good.
Not goin down that road
All that she meant was good
Better, better, better keep your mouth shut, babe,
Give her some time,
Keep it close to your chest.
give her some space.
Not goin down that road
All that she meant was good.
Not goin down that road
Better keep your mouth closed baby
Better keep your mouth shut, babe,
And keep it close to your chest,
Better keep your mouth shut, babe,
And keep it close to
How she reacted was right.
Mother I'm hungry, mother I'm hungry.
Father will you feed me
Mother I'm hungry, father will you feed me.
How you reacted was right.
Father will you feed me
How you reacted was right.
Not goin' down that road
Give her some time, give her some space.
Not goin' down that road
How you reacted was right, ooh ohh
Not goin' down that road
Mother I'm hungry, father will you feed me.
Not goin' down that road
Best to keep your mouth shut, baby,
And keep it close to your chest.
It's best to keep your mouth shut, baby,
And keep it close to your chest.
Not goin' down that road
Keep your mouth shut, baby.

http://www.youtube.com/watch?v=wf9QcyV_eKE

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).