Cilat jane teorite qe kane tronditur boten?

50 Komente

Ne c'kuptim "kane tronditur boten"? Per mire, per keq apo thjesht boll qe te kete levizur shigjeta e shkalles Richter?

Teorite  qe kane ndryshuar  konceptet e njeriut mbi natyren dhe shoqerine,  teorite qe kane ndryshuar esencialisht botekuptimin tone, qe kane  percaktuar trendet e zhvillimit etj.Se cfare dobie kane sjelle, mire apo keq kjo eshte pjese e pyetjes qe natyrisht kerkon komente.Mjafton??

  Në rradhë të parë ishte rrota. Në fillim bota, pastaj i vumë rrota dhe u bë botë me rrota. Kjo ishte shtysa e parë mendoj unë. Intriga që kemi ndaj rrethit si koncept gjeometrik dhe më pas filozofik, ia vlen për tu bërë esse më vete.

Pastaj ishte shkrimi. Pastaj besimi. Po jo në konceptin e ngushtë fetar. Besimi nuk përmblidhet vetëm në dogma fetare, duhet parë më gjerë.

Pastaj Njutonit i ra një mollë në kokë.

Që andej pastaj janë bërë shumë gjëra, po kaq shumë sa mendoj se me këtë kapacitet që kemi, nuk do arrijmë dot të gjejmë çfarë është më e rëndësishme.

 

 

Ç'i je tekur rrotes mer lal?

A nuk mjafton te shikosh diellin tek perëndon dhe të kesh idenë e rrotës??? Ose, te shohesh vullkanin dhe te kesh idenë për zjarrin?

Si pasojë i bie qe rrota dhe zjarri as shpikje nuk mund te quhen perderisa ishin aty para se te vinte njeriu.

Hahahaha... Po c'ka ndodhur qe vershuan gjithe keto pyetje sot te peshku? Shumica te themi te drejten jane kot.

Se pari p.sh. ketu duhet percaktuar kjo "bota". Kush eshte "bota"? Perendimi, lindja, veriu apo jugu?

Duke filluar nga "teorite" e politeizmit, panteizmit, angosticizmit, monoteizmit, spiritizmit, puritanizmit, darvinizmit, kapitalizmit, monopolizmit, komunizmit, se fundmi dhe globalizmit; qe te gjitha kane tronditur boten. Cdo teori, dhe cdo individ ne vetvete ka lene "impaktin" (ndikimin) e vet mbi kete planet.

Une do vecoja tre:

1.Teoria e Evolucionit e cila ende debatohet

2.Marksizmi i cili ende anatemohet

3.Teoria e Relativitetit e cila ende nuk kuptohet

 

Po ti te kishe thene qe ne fillim qe doje te diskutohej per marksizmin, pse i re kaq gjate, dhe per me teper ca faj te paten Darvini me Ajnshtajnin? smiley

Me i MOOOODHI MARKSI...

Kjo dihej qe ne fillim qe do diskutohej per marksizmin, po problemi eshte qe teorite e ndryshme, vecanerisht ato filozofike, politike etj. jane shume me te hershme. Me to eshte ndertuar ne pjesen me te madhe sistemi ne perendim. Te "vecosh" marksizmin do te thote qe je nje militant ordiner qe nuk di asgje.

Darvinin , Xhib duhet ta njohesh per te kuptu origjinen ndersa Ajshtanin per te qene me i relaksuar ne diskutime sepse tek e fundit cdo gje eshte relative.Pastaj c faj kam une qe ti vuan nga daltonizmi smiley

Spiritus, pervec tre teorive qe ke permendur me lart, qe qendrojne katerciperisht:

-Plato: The Republic

-Freud: Ego

-Adam Smith: The Wealth of Nations

-Hobbes: Leviathan

etj etj etj

PS: Futet besimi fetar ne teori?  Nqs po, monoteizmi, konfucianizmi etj. 

Spiritus, të thashë që në fillim ishte rrota? Ja ku erdhën, dy rrota madje.

nese do marrim parasysh fete:

krishterimi,islami qe kane krijuar qyteterime te tera

evolucioni sigurisht, qe meqe ra llafi nuk debatohet

ne fizike revolucinet e medha kane qene Njutoni, Ajanshatjni, teoria kuantike, big beng

 

ekonomi: keynes

ne histori: braudel

 

Monda, nuk po flasim per libra qe kane influencuar dijen E NJERZIMIT.Kam pershtypjen se ne rreshtimin tend vetem TEORIA E FROJDIT revolucionarizoi (tronditi /metafore) mendimin dhe konceptet tona per shpjegimin e psiqikes. Republika, Princi, Kontrata, Kapitali, Teoria e punes dhe parase etj. etj (lista eshte pafund&nbspsmiley jane tulla ne murin e dijes por jo ndonje mekanizem qe te revolucionarizoje -dryshoje katerciperisht dijen tone.

Ideja ime eshte per teori tipit Teoria e Kopernikut.

 

Hmmm, ok, megjithate "teorikisht" Adam Smith si rrjedhoje akreditohet si "babai i teorise se tregut te lire" nga libri "Wealth of Nations."  Analogjia dmth s'do kishte "marksizem" pa "Kapitalin." 

Ndjese nqs kam bere lemsh qellimin e temes.  Ne fakt mbase po i bija cik si shkurt per shkak dembelizmi, por mendova se isha e qarte smiley.

PS: I njejti sqarim vlen dhe per Hobbes dhe Plato. 

Censura ok vecse teoria e evolucionit ende debatohet.Mos harro kreativistet nuk e pranojne dhe Bibla eshte deshmia e ketij mospranimi.

po, por eshte njelloj sikur te dal une e te them nuk ma mbush mendjen ajnshtajni.

sot nuk behet biologji jashte teorise se evolucionit

Aspak ndjese Monda. Perkundrazi, i ke dhene frymemarrje me te gjere temes.Brenda je pa meraksmiley

po ca rrota o J se rrota s'eshte teori eshte shpikje.

per mendimin tim te paret jane koperniku pastaj darvini, i pari i ra grusht kishes ne stomak... edhe kisha u perkul nga dhimbja edhe erdhi darvini me vrap ja futi kishes shkelm ne nofull.

pastaj

 

newton

karl marx

freud

einstein

hans morgenthau - political realism

john maynard keynes - modern macroeconomics / state intervention

hayek and friedman - market economy

Bibla nuk eshte deshmi mospranimi, o Spiritus. Bibla ka filluar te shkruhet 3000 vjet para teorise se Evolucionit qe po behet fjale.

Evolucioni, per mangesi teorike, mangesi faktike dhe kontradikta te shumta si brenda vetes, dhe me shkenca te tjera EGZAKTE, natyrore dhe shoqerore, kundershton vetveten.

Ndersa relativiteti, qe ne baze dhe formulim ta thote si koncept te pare, qe kundershton vetveten. Por ne kete rast, relativiteti eshte rast i vecante dhe qe kontradiktohet vetem nga 2 gjera; per te gjitha te tjerat eshte i vertetueshem plotesisht. Per kete mund te diskutohet dhe perse, dhe gjithsesi askush nuk eshte mendjembyllur per kete.

@ spiqeri berishian a.k.a. qaflesh mitingash;

he te lutem, na fol cik per Marksizmin, mos e prish rutinen tende apo partise tende qe e keni zakon te flisni per cdo gje nga e cila nuk merrni ere fare apo si i thone shqip, nuk mbushni fare!

Teoria Coopernik.

Bota rrotullohet rreth diellit.

kjo e dyta nuk eshte teori, po ka ndryshuar boten.

Zbulimi i Amerikes nga Europianet, rilindja europiane.

Zbulimi Amerikes teori? Really? duhet me dallu teorite nga zbulimet dhe shpikjet.

Zot.. kundeshtaret e teorise se evolucionit (Darvini ne gjyq, Kutia e zeze e Darvinit etj.) si argument baze kane Librin e Zanafilles. Nuk diskutoj pranimin e Bibles si themeli i kultures se besimit por referencen esaj ne debatet me natyre shkencore.

Vetem se nuk mund ta marresh ne ato cilesi qe the ti me siper. Thjesht nuk eshte respektuar rregulli. Bibla eshte para Darvinizmit, dhe nese Darvinizmi vjen 3000 vjet pas shkrimit te Zanafilles (Torahs - pentateuk - peselibershi), eshte Darivinizmi qe mundohet te kundershtoje Zanafillen. SI? Nuk ia arrin absolutisht ne asnje pike! Darvinizmi, ose teoria e evolucionit kundershton ne rradhe te pare vetveten, eshte teori abuzive, dhe ne rradhe te dyte dhe njeqindte, kundershton edhe fiziken si shkence egzakte! Per te mos folur fare per shkencat e tjera natyrore se i vjen era bersi gjithe botes!

PS: e lexon c'thote Lumidrini mo?

Ja, per mitingashet qafleshe te Berishes, zbulimi i Amerikes eshte teori! Me te tille paramece mbahet pushteti atdheshites ne Shqiperi, me te tille njeqelizore u shkrumbua Shqiperia ne 97!

Ja, per mitingashet qafleshe te Berishes, zbulimi i Amerikes eshte teori! Me te tille paramece mbahet pushteti atdheshites ne Shqiperi, me te tille njeqelizore u shkrumbua Shqiperia ne 97!

Nje nga teorite qe ka tronditur gjithe boten se fundi eshte : As i majte e as i djathte"

"Nuk ia arrin absolutisht ne asnje pike! Darvinizmi, ose teoria e evolucionit kundershton ne rradhe te pare vetveten, eshte teori abuzive, dhe ne rradhe te dyte dhe njeqindte, kundershton edhe fiziken si shkence egzakte! Per te mos folur fare per shkencat e tjera natyrore se i vjen era bersi gjithe botes!"

Kjo shpjegon kaq shume gjera qe i kisha te paqarta, sa qe duhet te te falenderoj gjithe jeten qe me bere te kuptoj se teoria e evolucionit eshte fallco. Shume, shume, shume falemnderit. Kjo qe ke thene, zotrules, duhet vene jo vetem si shprehje e dites, por per nga eleganca qe i ngjan kaq shume E=MC2, duhet te shkruhet ne fasade te te gjitha universiteteve. Megjithese edhe ne fasade te ndonje teatri estrade do kishte vlere.

Po ti per cfare shqetesohesh; se po te rrezikoj besimin apo egzistencen?

Jo vetem aq, po hajde mbushu mendjen po deshe qe nuk eshte smiley

Spirt,e zotrotka.

E lexoni se ç'fare kam shkruar , se e dyta nuk eshte teori.

Nejse, me beht qejfi.

Po prandaj na trani capin ju mitingashet, ne cdo teme, pa nje pa dy, jo diktatura e eger komuniste, jo kriminelet komuniste e jo Enveri... E keni ne gjak te mos flisni per asnje gje tjeter pervec gjerave per te cilat nuk ia keni idene absolutisht fare! Cfare pyet ai dhe cfare thoni ju... e me siper ate bashkemitingashin tend? Niset te flase per Marksizmin...

WOW, Sala must be proud of you!

Po prandaj na trani capin ju mitingashet, ne cdo teme, pa nje pa dy,

E ke fjalen per mitingjet me fame te Edit ne Tirane e Berat?????????

Marksizmi nuk duhet te vazhdoje te "anatemohet", ne te kundert duhet te lavderohet per revolucionet e pergjakshme qe pasonin dhe me luftra civile, per diktaturen e proletariatit, per luften e klasave dhe per t'i vene kapakun, totalitarizmat e shekullit 20 qe ju rane mbi koke gjysmes se Europes.

Nese ne "teorite" fusim edhe fete e medha, padyshim qe keto jane me te rendesishmet dhe me me ndikim ne shoqerite njerezore, te Perendimit dhe Lindjes, duke influencuar dhe ju dhene forme ketyre shoqerive.

P.S. Monda, ato qe ke permendur kane zhvilluar dhe formuar shume nga teorite sociale qe jane baza per sistemin aktual ne perendim. Prandaj ke shume te drejte qe i ke permendur ne kontekstin e "teorive". P.sh. Hobbes eshte i lidhur me social-contract theory, ndersa tek Platoni mund te thuhet qe shkojne rrenjet e ketyre teorive etj. Mos u merr me qorrat marksiste se nuk dine gje.

Ne lokalin ku pi kafe zakonisht  eshte nje papagall i lezecem. SPARK e ka llagapin. Njerzia kur hyne edalin kane qejf me bo pak gallate dhe i drejtohen SPARKUT>

_Mirmengjes SPARK

_Poshte komunizmi_pergjigjet i gjori

_A  ke bo gjo SPARK?

_Poshte komunizmi!

_Do nje teke SPARK?

_Poshte komunizmi

Ajo batuta e Shvejkut se te gjitha rruget te cojne ne Bugjojevice tash duhet me u modifiku pak: te gjitha temat dhe debatet te cojne ne Komunizem.Poshte Komunizmi SPARK!

Teoria me rezikshme qe ka tronditur dhe cuditur boten eshte transformimi i nje "marksisti" ne "antimaksist" "antikomunist"dhe kjo quhet Berishizem!

Paske gjet nje vizatim ke shkruar nje deciture qe vetem Edi ta kupton 

Patjeter qe do kete "politike" ne kete teme, por mos e "tronditni" me partizanlleqe.  Ka plot tema te tjera, kini pak konsiderate te mos beni corap dhe kete ...

@ The Speaker, flm, but that's not that kind of support I was looking for. 

aha iku per lesh edhe kjo pyetje... te rroje pyetesi smiley

(Si gjithmone, mjafton pak gugllim dhe...)

TEN IDEAS THAT CHANGED THE WORLD

LONDON, England (CNN) -- Imagine a world without zero: The magic number that has given us everything from simple algebra to quantum physics, which forms the basis of modern computing in binary code and which, less profoundly, but perhaps more importantly, lets us know when we've drained our bank account with one too many shopping trips.

The Neolithic Revolution, the beginnings of modern-day farming, paved the way for the development of government and trading.

Zero is one of a number of concepts that have shaped the course of the world so fundamentally that we would not recognize modern life without them.

We have compiled a list of 10 ideas mankind should be thankful for. What ideas do you think changed the world?

1. Farming
Ask people what the most important historical revolution is and their answers might include: the Industrial Revolution, the Information Revolution, or maybe even the French Revolution. But without the Neolithic Revolution, none of the above would have taken place. It is this period of time, more than 14,000 years ago, which modern-day farming can be traced back to. Agriculture allowed hunter-gatherer societies to form permanent dwellings. With food no longer the sole motivation for existence, the way was paved for the development of government, trading and individual specialization.

2. The unconscious
When Freud, the father of psychoanalysis suggested that our behavior is not always ruled by our conscious thoughts, nor is it always in our best interests, he formed the basis of the idea that individuals can be curious about themselves and make a study of their own minds. He thought people talking in certain situations could let out ideas from the unconscious in dreams or through slips of the tongue -- hence the term "Freudian slip." His ideas have permeated pop culture to such an extent that much of what we understand about the sexes, relationships, films and books can be seen as reflected through a Freudian mirror.

3. Relativity
Albert Einstein's E=mc2 is probably the world's most famous equation. Deduced from his theory of relativity, it suggests that tiny amounts of mass can be converted into huge amounts of energy. The theory has had an enormous impact on society: it paved the way for the development of nuclear power, which, although controversial, has alleviated a portion of society's reliance on non-renewable energy like coal and oil. Atom bombs aside, it has also had huge applications for the military -- like the synchronization of the global positioning system (GPS) which is a network of satellites transmitting radio signals at the speed of light to receivers around the globe. So, next time your handy in-car navigation gadget guides you home flawlessly, remember, you have Einstein to thank for not getting lost.

4. Vaccination
Today vaccines are widely available for common illnesses which were once life-threatening, as well as for more severe conditions like cervical cancer. The origin of vaccines -- which involve introducing an antigene which encourages the body to produce antibodies boosting the body's immunity to a particular disease -- is thought to be 17th century India, when powdered smallpox scabs were used to inoculate people against the disease. Modern humans owe better healthcare and longer life-spans to this innovation.

4. Human rights 
Although the concept of human rights has been batted around by philosophers for centuries, one of the first modern milestones was the UN's "Universal Declaration of Human Rights," which reasserted the concept after the horrors of World War II. The movement's next landmark moment was in 1961 when British lawyer Peter Benenson wrote a newspaper appeal, "The Forgotten Prisoners," calling for an international campaign to fight the imprisonment of people for their political and religious beliefs. There were thousands of responses and Amnesty International was born. Since then, other organizations like Human Rights Watch have spun off from Amnesty, performing vital work standing up for people who are unable to stand up for themselves.

6. Evolution 
Once described as "the single best idea anyone has ever had," English naturalist Charles Darwin's "Theory of Evolution" proposes that all life, including humans, is related and is descended from a common ancestor. Prior to Darwin's theory, published in "On the Origin of Species" in 1859, it was accepted that man came from an archetype created by God, and was set apart from animals. Darwin's theories showed creation had taken longer than the Biblical seven days and that man was, in fact, likely to be be descended from apes. As well as launching a revolution in biology, his idea irrevocably shook the human race's conception of where they come from.

Don't Miss

7. World Wide Web 
In a matter of decades since it was invented in 1989 by English scientist Tim Berners-Lee, the World Wide Web has grown from a few pages to somewhere in the hundreds of billions, according to best guesstimates. In among all those pages exist a myriad of sites giving people access to information and opportunities that didn't exist previously. Although not all the freedoms available on the Internet are positive, the fact that in the present anyone can be, for example, a journalist, a dj or a filmmaker is changing how we live daily. Only time will tell, however, the full impact of this revolution on human society.

8. Soap
Difficult to imagine, or for that matter, smell, a society without soap. It dates back to Biblical times but, the great soap-related hygiene revolution didn't happen until the mid-19th Century when Ignaz Semmelweis, a sharp Hungarian doctor working in Vienna, noticed babies died more often after they were delivered by medical students rather than midwives. He realized medical students had often performed autopsies just prior, which contaminated their hands with microbes. He instigated a regime of hand-washing and infant deaths dropped substantially making clear the benefits of hand-washing.

9. Zero 
Although zero has been around since the time of the Babylonians, it didn't infiltrate Western thinking until the 12th Century when Italian mathematician, Leonardo Fibonacci included it in his book "Liber Abaci." Once it was finally adopted, it paved the way for the concept of decimals, allowing mankind to advance its knowledge of mathematics and logic. It has also given us everything from simple algebra to quantum physics and rocket science to binary code, the basic language of all modern computers.

10. Gravity 
The well-known story of the apple that fell on Sir Isaac Newton's head inspiring him to come up with the "Universal Law of Gravitation" is probably apocryphal. However it happened, here is no doubt that Newton's insight was brilliant: He supposed that if gravity could reach to the top of a tree to make an apple fall to the ground, perhaps it would reach into orbit and beyond to affect the orbit of the Moon. We now know that gravity affects everything from the tides to convection, and Newton's equations are still used for things like making heating systems more efficient to sending satellites into orbit.

Te dhjefsha CNN. Ku eshte Koperniku?

Ne fakt Spiritus, po t'a marresh holle-holle, nuk jane teorite qe trondisin boten, por bota qe trondit teorite.

Pse e kerkon Kopernikun?

Ato 10 gjerat e CNN, a nuk do ekgzistonin sikur Koperniku te mos kish egzistuar fare? Edhe sikur te besosh njesoj si ata qe vrane Kopernikun, asgje nuk ndryshon me ato 10 pikat e CNN. Cfare rendesie ka Koperniku atehere?

 

Inteligjent ky pohim.(L.K pohimi ores 7.39)

 Ne fakt eshte ana tjeter e kendveshtrimit. Teorite e pranuara si te verteta absolute vjen nje moment ,qe ne fakt eshte hop cilesor ne dijen njerzore , dhe tronditen ose shkermoqen prej botes  e kuptuar kjo e fundit si shoqeria njerzore.Ne fakt nominalisht jane individet e vecante ose grupe kerkuesish te cilet  sintetizojne pervojen njerzore dhe hapin horizonte te reja.Ne fund te fundit eshte praktika me nevojat e saj ajo qe e shtyn perpara dijen me shume se sa dhjete universitete.( sidomos kto univeristet private  qe po mbijne si kerkpudhat pas shiut ketusmiley

S'ka ndonje teori shqiptare qe ka tronditur boten?

Hapja e kutise se Ruzhdies ka shpresa ta trondise boten smiley

I nerum Spiritus

ka shume kendveshtrime per kete ceshtje . Qofte si fusha te vecanta si Teoria e Frojdit apo qofshin edhe ato pergjithesuese si Globalizmi i sotem ose finalja e kenges "Internacionale do jete Bota e RE " smiley

Them se  ose ( kam mendimin zotnie ) ato qe trondisin boten jane TEORITE e APLIKUARA .

Sipas Historise qe njohim dhe pasojave qe tarshegojme jane shume pak

Ideologjia Fetare - -----------sa vjen e shuhet ose tjetersohet ne argumente qe perfaqesojne njerzit Toksore .

Ideologjia e Marksit --------- sa vjen e persoset ne format me te spikatura ekonomike te bazamentit dhe motorit te kesaj shoqerie Toksore .

Teoria e Ainshtainit .....ne hapat e pare qe pergatit njerzimin te Harroje dy teorite e para Toksore !

Pastaj ka edhe teori me Lufte dhe Paqe e me hapje e mbyllje Kutish ashtu soic ka histori me Diktaturen me te Eger ne bote dhe me Diktaturat me te Buta ne bote , ose ka edhe teori me shpuurra qe i njohin me themel Teorite qe jane si puna e modes se potureve .

Sot psh me Garipi eshte ai qe perqafon teorine e "poture varurve " dhe me Garipja ajo qe perqafon teorine e pak " kurriz perjashta " smiley

"To be is to do"  Socrates

 

"To do is to be"  Sartre

 

"Do Be Do Be Do"  Sinatra

"Do Be Do Be Do"  Sinatra

"juppy du, juppy du" - Celentano

 

Zotni Idris , "Kurriz perjashta" eshte vjeteru si mode dhe  kemi kalu ke "barku perjashta" (pa fundin ) smiley

Përveç çu tha më lart, do të shtoja dhe "Uncertainty principle". Përktheje vet smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).