Cfare mendoni se do te ndodhte sikur te mbylleshin te gjitha kafenete e Tiranes?

67 Komente

Do ta pinim kafen ne shtepi!

Po u mbyllen kafenete, ka dhe pube smiley.

C'jane keto pyetje armagedonike? smiley.

Po u mbyllen edhe pubet?!

 

 

Ols, thashe mer, armagedon smiley.

Lere se me kujtove dhe muhabetet ne katin me poshte, pa makiato, pa uajrlles :o.  fund i botes smiley.

Sa mire do ishte.Do te shkonim ta pinim ne Peze.

Po u mbyllen kafenete njerzit do kalojne ne krize e traume, e me pas ose do cmenden ose do mesohen si gjithe bota qe ta pine kafen e mengjesit (dhe ato 3 te tjerat gjate turnit) duke punuar, jo ne lokal duke bere llogje.

Gjithashtu do rrezikohet qe zyrtaret dhe doktoret t'i lene takimet me popullin ne zyrat e tyre.

xhibo, si gjithe bota mua me tingellon tip "the world is flat".  Dmth N. America s'eshte gjithe bota, e s'eshte "flat" smiley

Kane te sajat dhe keto ane, psh, business deals over cocktails smiley.

Everything in moderation smiley

Po tani gjithe boten s'e kemi pare, po nga ato pakez vende qe kam pare, vetem tek ne kam vene re qe kafet jane plot me njerez qe ne pike te sabahut. Kombinoje kete dhe me nivelin e papunesise/varferise dhe vetem me llogari treshi shqipo del aty, dmth te fillimi i dites me kafe (dhe alkol ne shume raste) tek lokali. smiley

On the other dora, e pranoj qe te ndikon vendi ku jeton. Ne kete shembull per mire. smiley

o xhibo, o puritan "celebrues" i inglishtes, pa perktheje nje here ket: "Mjaft doktoruam, le te msojm i cik". smiley

t'shofim sa ia thek si perkthys.

"Mjaft doktoruam, le te msojm i cik"

Enough we doctorated, let we lesson a girl.

Apo deshe ta perkthej shqip? smiley

Fajin e ka Llukan zemerkatili qe na fshiu ate temen e humorit me perkthime anglisht shqip po ta mbash mend, dicka si kjo me siper. Kishte shume gallata. smiley

Poshte Llukani, poshte qeveria, te hapet kutia!

smiley

 

hihihiihiihi, me verte, si ia beri dora qe e msheli dhe mfshiu gjithe ato xhevahire smiley

Ene e di si tha?  S'dija tha ke te hiqja e ke te lija (nga ato si bicim jashte teme) dmth s'dita ta krasisja, ndaj e preva gjer me rreze smiley.

Ka shume gjasa qe keto temat e fshira ngelen diku ne databaze/server te Peshkut, dhe mbase kane opsion te ringjallen (aleluja, aleluja, aleluuujaaaaaa). Keshtu qe se pari duhet te virtualo-lobojme tek Llukan zemerkatili qe te shikoje mundesine e rikthimit, meqe ai e fshiu. Jam i sigurt qe e ka vrare ndergjegjia me mbrapa po s'e linte egoja te kthente vendimin e vetes. smiley

Ka dhe nje mundesi tjeter. Te gjitha gjerat qe ngjasin ne toke, i leshojne valet e tyre te drites (pra pamjen) dhe ato zanore drejt universit - kjo eshte edhe "shpresa" qe do i gjejme nje here ato tragjedite e humbura te eskilit smiley

Pra mbase nje dite, do gjenden diku ca aliene, pas vitesh drite, qe do e hasin rastesisht kte temen e shuar te llukanit, do i zberthejne, do mahniten... dhe kjo do behet baze per lindjen e qyteterimeve te njohura si qyteterimet "PPU" ne zonen e Andromendres.

Por deri atehere... gjasat qe ne do jemi still peshkatare... dhe do zihemi per politik... aha... "s'ma ha buza at kulac" (xhib mos tento perkthim per ket).

Pra mbase nje dite, do gjenden diku ca aliene, pas vitesh drite, qe do e hasin rastesisht kte temen e shuar te llukanit, do i zberthejne, do mahniten

Jo vetem qe do mahniten, mbasi te tronditen dhe habiten,  po sa me shume te kuptojne alienet se ca kemi thene ne aq me shume do mencurohen, bile dhe zbukurohen. Shpresoj qe mos kete komplikacione, p.sh. te gjejne vetem pjeseza te paplota, se pastaj do vrasin mendjen ca lidhje simbiotikomasonike kishte kafja shqiptare me shprehje te tipit my lip won't eat father English muffin

E ne ate moment e gjithe e ardhmja e Andromenderes mund te vihet ne rrezik. E pse? Thjesht sepse dikur long time ago in a blog far far away Llukanit ju tek te fshije nje teme me humorperngethime.

Butterfly effect. Andromendra civilisation because of a blonde. E gjithe kjo nisi pasi nje pasdite Llukanit iu mbaruan cigaret, pasi shitesja e kinkalerise ku ai blinte pati nje krize xhelozie per te dashmin pasi nje bjonde... etj etj... Ai u nxeh, goditi me grusht tryezen, fshiu c'gjeti perpara... and the rest is history... smiley The orion belt (MiB) s'osht asgjo para ksaj, xhib...

 

Shpirt katil neo-liberal, do thoshte soli smiley.  S'le robt me shiju as kafen smiley.

Mire thu ti per kazanin e kafes me vete n'mgjes ne makine, mire thone dhe ata qe e shijojne n'kafe smiley.

PS: S'di gjo une c'ke pare ti, ne ato vende jo northamerikane qe kam pa une, plot ishin kafet m'sabah, dhe n'aksham lol.

Po sikur te mbylleshin te gjitha si puna e kishave dhe xhamiave?

Ah sikur te mbylleshin kafenete e te mbusheshin kishat (e xhamijat)!

 

 

PS: Provokim per Anin!

Me sa shoh ketu te peshku skane ca te bejne me administratoret.............Hapin pyetesore palidhje......po propozoje un nja ca:

1. pse si mbyllin dyqanet

2. pse si mbyllin stadiumet

3.pse si mbyllin banjot publike

4.pse se mbyllin edhe peshkun( meqe ka ardh puna kshu)

 

Nje cik me serioz o administrator....

Ik vri veten gjekund tjeter, dmth nxirr dufin e kam llafin. Ose ndryshe relaksohu dhe njerezohu. Dhe humori ka vendin e tij. Fundjave eshte, plus ku je ti tani eshte goxha von per t'u zene me leckat tende, ose te Peshkut.  smiley

O xhibi...qeke orator i modh ti..........po edhe pse je ne vendin me te zhvilluar te botes akoma se paske mesuar qe duhet te shohesh punen tende dhe jo te tjetrit.........si tha ai: ujku ndimen e qimon po harronin se zakon...........edhe ne alaske te ikesh klluf mbetesh..............

Ani nuk eshte administrator!

Administratori eshte ai qe vendos te publikoj artikullin ose pyetesorin.....nuk e publikoi Ani.......  Ani dha idene......me gjithe respektin qe mund te keme per Anin se as se njoh fare.

Pyetjet publikohen automatikisht (me sa di une)!

Por shfrytezoj rastin qe te bej nje pyetje per ty ketu:

Kush dhe mbi c'baza vendos se cfare eshte e drejte apo jo e e drejte per t'u publikuar?!

Mua psh. pyetja e Anit me duket shume e bukur!

Per mua ja vlente qe te publikohej, automatikisht apo jo.

O shoku....po fluturon ca si shume....un nuk thashe eshte apo jo e drejte kjo teme.....dhashe nje gjykim mbi vleren e kesaj teme....dhe ky gjykim eshte absolutisht subjektiv....ti mendo cte duash...nuk te imponoj ty asgje.....

na knaqe...

Nuk eshte e vertete!

Ti po kerkoje qe t'ju imponoheshe administratoreve!

Tregohu i ndershem!

Kush dhe mbi c'baza vendos se cfare eshte e drejte apo jo e e drejte per t'u publikuar?!

Te paska ngelur gozhde ne themer, ne zemer desha te thosha. smiley

Me ca kam pare pyetjet publikohen automatikisht, po kur shikohen si abuzive, ato fshihen. Ose kur i teket Llukanit te beje mekat dhe te fshije tema humori si ajo e perkthimeve anglisht shqip. Apo e permenda kete? smiley

o çu knaqem

Jo, jo, s'kishte lidhje me ate xhib! Sinqerisht!

Une bera punen time aty dhe shpreha mospelqimin tim, por une e falenderoj shume Penarin & Co qe e publikuan se nuk e ke idene se sa jam kenaqur duke ja skuq kurrizin nja 2-3 tipave aty.

Se tek tema e Jonit, po perpiqesha te vetpermbahesha!

PS: Pastaj ky tipi ketu siper po ankohet per nje teme me te cilen nuk ka lidhje!

Une kisha lidhje me ate! Perdorte materialin tim. Jane dy raste qe nuk mund te krahasohen.

T'u qepemi kishave dhe xhamiave,  t'i bejme interesante si dhe kafenete.

edhe pa kafene dhe pube rrime ne shqiptaret, por parimet nuk i shkelim, nato-n nuk e tradhtojme.

mire e pershtata? smiley

"Cfare mendoni se do te ndodhte sikur te mbylleshin te gjitha kafenete e Tiranes?"

Me mire pyesini kryeministrin tuj, me siguri ai do ti jap pergjigje edhe kesaj enigme,si te gjithe te tjerave!!! Po nuk e diti ky e di Ministri i Jashtem, ose Kryeministri ne xhepin e Kryeministrit.

Po të mbyllshin kafet do ishte në rrezik falimentimi tregu i shitjes së prdhve nga më shumë se gjysma e emigrantëve.

Fart market! smiley

me indexe te burses, psh pordhet qe shiten nga amerika me index FMUS; ato te gjermanise FMDE, per te mos u ngaterru me te danimarkes, FMDN...

Say... hey, got some farts to sell, let us arrange a meeting.

ok, where? No, not there... my farts are really important. Deal.

Pas kafes...

That was really nice exchanging farts with you. Lets do it again. smiley

 

This just in. Historical Crash on F-market; USF plummeted unexpecetedly. Journalists said this was the Enron of Farts. The doomsday 2012 stinked... literally. smiley

The producers of Old Fart Wines are about to go out of the business

http://media.nowpublic.net/images//50/7/5071d5513781146645d39814c24ac8eb.jpg

WTFart!!

Farts usually go always up! How come the business went down? How did they do that?

Protestuesit, born again farters, Fart Party, dolën me parrulla pas kësaj gjëme gastronomike: "Let us fart!", "F for fasule", "Fart for freedom", "Fart, fart and u'll be free" (nga shprehja pellazgjike kjo e fundit "prdh prdh se lirohesh&quotsmiley Apo "the fart will set u free" Fart for ur right" etj.

 

unchain my heart,

please fart,

baby, set me free. (J. Cocker)

 

ik se lam kokrren e nomit... smiley

Ja dhe nji e fundit. smiley

 

Let's Get It Farted in here...

And the base keep fartin' fartin', and fartin' fartin', and fartin' fartin', and fartin' fartin', and
fartin' fartin', and fartin' fartin', and fartin' fartin', and fartin' fartin', and...

In this context, there's no disrespect, so, when I bust my rhyme, you break your necks.
We got five minutes for us to disconnect, from all intellect collect the rhythm effect.
Obstacles are inefficient, follow your intuition, free your inner soul and break away from tradition.
Cause when we beat out, girl it's pulling without.
You wouldn't believe how we wow shit out.
Burn it till it's burned out.
Turn it till it's turned out.
Act up from north, west, east, south.

[Chorus:]
Everybody, everybody, let's get into it.
Get stupid.
Get it farted, get it farted, get it farted.
Let's get it farted (ha), let's get it farted in here.
Let's get it farted (ha), let's get it farted in here.
Let's get it farted (ha), let's get it farted in here.
Let's get it farted (ha), let's get it farted in here.
 

 

Mos J,!

Nuk e di ti se Farts ndikojne ne "Global Warming?"

"ç'fare mendoni se do te ndodhte sikur te mbylleshin gjitha kafenet e Tiranes."??

Do mendoja se jane hapur kutit e Edit. Te gjithe ne numerim! GATI

Lumdrin ke idera spontanofantastike. smiley

Altin Gonxhe, are you duke lexuar right now? Mbaj shenim Abedin. smiley

Dil nje nate ne sabah me ca cuna e mbushi bulevardet kryesore te Tiranes, sidomos aty para selise se PS (dhe para bashkise) me kuti kartoni te hapura. Se me ca boje do i lyeni kutite e ca do vini brenda vriteni mendjen vete. Po ne mengjes te gjithe do shikojne nje dynja me kuti te hapura kudo, dhe juve qe mbani ca pankarta ne duar me parulla humoristike per hapjen e kutive, dhe kombinoni me megafon (dhe muzike  kreshme ne sfond) ndonje kenge/recitim me dy zera te tipit (zeri 1) kutite u hapen (zeri 2) vertet u hapen! Ne fund mos harroni ti fusni ndonje aleluja, aleluja, aleluujaaaa zoti beri mrekulli, me ne fund kutite u hapen. Oh, dhe mos harroni blow up dolls te Edi Rames me imazhe gjysem si Krishti gjysem si Ver llapa. smiley

Do te punonin ato te Vlores...

Nuk e njohin freezbin ne shqiperi,kafen rakine,fernetin,cigaren po, me mire leri pa buke,dhe pa ato,mos o zot!

 

Do binte shume e qeemja! smiley

Numerikisht, per capita, e kam fjalen, jo si cilesi! smiley

N'ca vene faskan fillu me i myll hem kafet hem pubet!

Sharroi fukaraja! smiley

Ndryshe nuk ka si shpjegohet!

Uau! Kesaj i thone fshese!!!! Dhe une qe s'e kisha marre vesh nje batute te Idrizit ku permendte fshesen. A mos metafora eshte frymezuar nga operacioni famekeq "Fshesa"? Jam nje cike e vonuar me kete pyetjen, po mos ma fshini ju lutem!!!!!!!! smiley

Finisterre, nje gje duhet te mesosh nga jeta:

Idrizin duhet ta degjosh gjithmone!

(Autocensurohem)

Me fal per frengjishten!

I juaji!

Kush nigjo mu ...burgimin e perjetshem e ka pak . Kush me lexon , hair ja prufte hoxha ose prifti i lagjes smiley Ne une u lexoj me qejf ..po kafenet s'para i kom qej f. Rakihonet PO!

Larg qofte! Mendje djallezore! Don me rreziku stabilitetin  politik dhe perspektiven e liberalizimit te vizave.Dhe a e din pse ? Ne nje vend me tregues te larte papunesie dhe kulturen orientale te mosveprimit,  kafeneja eshte institucioni me i preferuar i te berit opozite.Duke u mbyll kafet , njerzit per te cfryre pakenaqsite per motin, menopauzen, ndotjen akustike ,humbjen e basteve, fituesin e Kenges magjike, karieren e kolegut etj,  do te kerkonin rruge te tjera sikurse jane mitingjet .Opozites do ti rriteshin kreditet dhe zerat per hapjen e kutive do ishin me imponues.Te mbyllen kafenete -c enderr opozite smiley

....do bllokohej ekonomia vendit...

bizneset behen ne kafe: kafet mbyllen ->  ska me biznese....
 

Juve ameroshqiptaret kur shkoni ne Shqiperi ju merr malli per kafen "amerikane" (te filtruar), ose per ndonje gje tjeter ameriqene?

I'm only asking per gjera te tjeshta, s'po pyes ku ndiheni me shume 'at home', se kam frike se harroni muhabetin e kafes pastaj. smiley

haha po patjeter qe me merr malli per kafe filtri. ka tek artisti-  e paguan shtrenjte, psikologjikisht, sikur te ishe duke pire single malt. ka edhe tek quo vadis, it's stale usually.

pastaj mall per pubet, rruget, tavolinat ku mund te rrish vetem, bibliotekat, lulet, restorantet, birrat, koktejet, miresjelljen, veren, bisedat, gazetat, privatesine, the no bullshit approach to life.

 Njerezit do fillonin te kerkonin pune! smiley

Ne shqiptaret jemi popull i cuditshem. Rrime gjith diten neper kafe duke u ankuar se jemi papune. hahaha

2 Ceshtje dalin, e para ku gjenden leket per te pire kafe?! Dhe e dyta, domosdo je papune; Gjith diten ne kafe!

hahaha

 bo mos edhe kjo na duhej

po na lini rehat te shullohemi nga 6 ore ne dite ne kafe,pu kush gjen pune tjeter,ku do shkojne burrat per te ikur nga grate e anasjelltas,ku do gjuhet per "peshk",ku do bojme lloje,ku do tallim ndenjesen,vallaj kjo eshte si me humb shpirtin moj shoqe se ne ate cojme ne kafe,na vjen shpirti ne vend moj me ate kafen.....

 Mos e boni se na prishet pune, se kafenete jane kthyer ne zyra, shikoni takimet e politikaneve tane, gjithmone neper kafene behen, aty ku dhe merren vendimet me te rendesishme te ketij vendi.................kurse zyrat, jane mjedise shlodhese dhe argetuese, shyqyr qe ka hyre interneti, dhe te gjithe ose lujne solitare, ose bojne fejsbuk...

 do ngelesha gjithe diten ne peshk dhe sdo punojsha fare. smiley  Se tuj shetitun neper kafe coc e merrsha noj thashethem per shefin dhe ma kishte friken pisi.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).