13 Komente

PASOK, emigrantet ne pritje te ndryshimit
05/10/2009 21:45

 

PASOK, emigrantet ne pritje te ndryshimit

Fjala “ndryshim” ishte nje prej fjaleve kyce te perdorura nga socialistet greke ne fushate dhe shume greke tani presin ndryshimin.

Mes te tjerave, ata kerkojne permiresimin e gjendjes ekonomike dhe zgjidhjen e ceshtjes se emigracionit ilegal.

Por pervec grekeve, ata qe kerkojne ndryshimin e politikave per emigracionin jane vete emigrantet, mes tyre edhe ata shqiptare.

Papandreu ka premtuar dhenien e nenshtetesise per te gjithe femijet e emigranteve te huaj te lindur ne Greqi, si dhe per ata qe ndjekin prej vitesh shkollat greke.

Gjithashtu, ata shpresojne te marre fund kalvari i procedurave burokratike dhe te merret statusi i lejes afatgjate te qendrimit.

Por shume vendas jane kunder legalizimit te emigranteve te huaj ne Greqi, pasi sipas tyre ata jane shtuar ndjeshem.

Persa i perket politikes se jashtme, pritet qe Papandreu te mos kete shume ndryshim ne marredheniet me vendet e ish-Jugosllavise.

Kur socialistet ishin ne opozite, Papandreu ka qene nje nga ithtaret e mosnjohjes se pavaresise se Kosoves, por tani situata eshte kthyer.

Athina mund te ndryshoje qendrim nese zgjidhet ceshtja qipriote, apo nese arrihet integrimi i Serbise ne BE.

-----------------------------------------------------------------

Je qe je lexoje edhe kete lajmin tjeter.. Di gje ti i lahutes emigrantet ne te zeze votojne ne Greqi?   smiley   smiley

Mos u merrni me budallenjte e medias.

 

 

E nisen me Dugoshat e Popovicat e do ta perfundojne me gerqit. Brenda linjes jane.

Arsyeja qe keta PS-istet jane ftuar ne Greqi eshte ceshjta e Vorio Epirit.

Ata ( Soc Greke) me kete ftese/vizite krijojne besmin tek votuesi grek se PASOK ka me vete ( ne thes sic i thone) Soc Shqiptare. Votuesi grek i malsise veri lindore Greke eshte shume i ndjeshem ndaj ceshtjes Vorio Epirjote. Soc Shqiptare  ishin atje te mbledhin votat per PASOK ne shkembim te interesave kombetare shqiptare.

i paska thene ujku te kerkojne gjurmet

atdhetarizmin tuaj do e vulosni perfundimisht me date 19 tetor

vetem qe mos gaboni te mendoni se kjo do te harrohet.

 

 

 

Mendoj se gjihte ca ka dale ne media eshte nje genjeshter dhe se deputetet socialist mund te kene shkuar thjehste per qejf aty.. sepse po te ishin aq te zote i kishin fituar ketu zgjedhjet ...

pyetje sugjestionuese smiley

Po ju ore ca lodheni kot me ta.Ishin ne buzuqe se i kishte ftuar Tosi se kish kap nje dore te mire ne rulet smiley

Mbase kane shkuar ti nderrojne mendjen grekerve per te mos ratifiku marveshjen mbi blerjene e ujrave teritoriale Shqiptare per 1 euro. 

Une mendoj se kane shkuar atje ku kane zemren dhe vendin.

Une mendoj mos i lejne me u fut fare ne Shqipni kur te kthehen!

Greket e mutit!

E mban mend njeri se si ne 2005-en, keta malsuret e PD-se, akoma pa mbaru zgjedhjet dolen dhe thane qe kena fitu sepse na ka urue fitoren Karamanlisi? smiley

Doli Ambasadori grek n'Tirone, dhe tha; Yok! Karamanliu nuk ka uru njeri!

Edhe vete Dragoi, viziten e pare jashte shtetit si Bash-Prijesi i Arbenise atje e bani: ne Yunan! smiley

 

Mbase u a kthejne viziten miqt greke me 10 tetor kur te dalin ne shesh per te bere proteste,se u prish endra e Rames per kryeminister.Ndoshta shoku Gramoz Ruci ka kontaktuar shoket e tij komuniste,por kesaj radhe kishte vesh kostum jo si ne 97-ten me fustan grashe.

Te majtet te majtet do mbeshtesin dihet kjo, ku eshte fenomen i njohur ne tere boten.

Or Romak, Or burr me men nuk te ka pyet kush per fenomen. Ku e shef ti fenomenin me dike ce ta ka q* nanen se ke qene mbikete dhe e mezi pret me ta qi ene ma fort. Po keta kane socialista edhe ne Kosove he Romak (biles komunista) e nuk shkun me ndihmu. Po keta kane edhe ne Viset shqiptare ne Maqedoni socialiste po nuk shkun me i ndihmu. nqs ne te peshku pauje, gjasme  shqiptare me dy pare men e qe kujtojme se na dhimbset pak aj atdheu yne, nuk i themi te keqes e KEQE edhe te mires te MIRE kush ka me i than. Kshu mor Romak.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).