3 Komente

Fotot jane vertet shume interesante. flm, mrrokla. Me beri pershtypje njera nga fotot me titull "Wallachian soldiers",  ushtare  me fustanella dhe opinga, qe presupozohet te jene greke. Veshja ne fakt, me duket shume e ngjashme me veshjen e burrave te jugut te Shqiperise, te pakten, per ato pjese te cilat jane cilesuar si greke ne foto dhe nuk e kuptoj pse, pasi nuk ka ndonje cilesim te sigurt historik, por thjesht hamendje.

Ne fakt ne Flickr vetem ajo tek foto eshte per shqitparet ose Shqiperine, mesa duket.

Tek arkiva fotografike e tyre http://lcweb2.loc.gov/pp/pphome.html mund te kerkoni me fjalet albanian dhe/ose albania dhe gjeni goxha me shume foto, megjithese jo te gjitha jane public domain, qe mund te shihen te plota falas online. smiley

Robert Elsie gjithashtu ka shume foto te vjetra tek faqja e vet http://www.albanianphotography.net/home.... ku midis te tjerash eshte dhe kjo fotoja e papare smiley te cilen para ca kohesh e pat vjedhur Mapo, dmth publikuar pa kredituar burimin nga e kishte mare, dhe qe pat ngjall dhe ca diskutime ne Peshk me ca me kujtohet, per higjenen pub(l)ike te shqipove ne kohet e vjetra smiley

Dhe ketu http://www.galeriashqiptare.net/thumbnai... ka shume foto te vjetra, po jane te perziera, te vjetrat fare me ato te kohes se komunizmit.

hapni nji galleri peshkore smiley

sejcili te skanoje fotot e stergjyshve e gjyshve dhe sokakeve qe ka ne shpi smiley

E pastaj i shesim me copyright, ose te pakten mburremi smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).