Batuta Peshku

Ca batuta qe behen ne menyre spontane ketu ja vlejne te vecohen per humorin e tyre. Bile ndonjehere perbejne humor dhe kur humori s'ishte qellimi. smiley

Per ta filluar, ja disa batuta nga nje artikull i 2007 i titulluar Posteri Seksist i Mjaft!-it, ku flitet per nje poster qe MJAFT! beri gjate kohes se zgjedhjeve lokale te 2007 (Rama vs Olldashi) per te mobilizuar te rinjte qe te votonin (hidhini nje sy artikullit dhe posterit qe te keni idene). Artikulli eshte shkruar nga nje vajze, e cila midis te tjerash thote:

Natyrisht, qe pyetja e mesiperme s’eshte vecse ironi dhe eshte pjese e zemerimit qe provoj, kur shikoj qe studentet dhe shoket e mi, nuk e kuptojne se pse nuk eshte mire te nxjerresh kembet e lakuriqta te nje gruaja (nga prapa, pozicion ky qe simbolizon dominimin dhe poshterimin!) dhe te thuash se te votuarit eshte seksi dhe se shqiptaret duhet ta shkundin voten. Mbeti vetem te vihej nje shigjete sqaruese se ku konkretisht duhet te votojne meshkujt shqiptare!
 

 

Disa nga komentet (ose fragmente te tyre) e temes...

cheney thotë:
Gjithsesi, me duket se sonila po e shikon kete punen e shaleve nga nje kendveshtrim i gabuar..

emigrant thote:
Ato shalet mbarojne aty ku duhet te fillojshin…..njerez, fantazoni…..pastaj votoni……

emigrant thote:
shkunde voten tingellon si shkunde “rroten”……qellimisht?

klajdevour thotë:
Kete vit, perdorem serish shkunde, sepse tashme, eshte pjese e pandare e fushates. Tregon vazhdimesi.

edrus thote:
Persa i perket posteritsmileyo te ishte me ’sexi’ po te vihej vetem nje filxhan kafeje(sidomos po te ndricohej edhe kur s’ka drita smiley )

Laura thote:
Shkoni shfryni ne veshet e ndonje prifti, se asnje femer s’ka nge te ju degjoje me…

Dea thote:
Po ndoshta kta cunat e mjaftit, e din me mire si t’ja shkundin ( bahhhhhh, ca fjale) voten shqiptareve.

TeaTime thote:
Une them qe Olldashi te bej nje poster me nje femer nudo te shtrire barkas, dhe ne vithet e saj te shkruhet ” Votoni per nje Tirane te asfaltuar!”

ilirjani thote:
Dy batuta humoristike qe sapo i degjova tek nje emision humori i televizionit Vizion+:

“Shkunde voten sa te duash… Vota e fundit gjithmone do te bjere ne kepuce”.
Nje djale i propozon nje vajze: “A ma jep voten tende per kandidatin tim?”…

8 Komente

Qevria, se mos na i fshini dhe kete teme peshkhumori e, se pastaj do bejme proteste me ata te Shish Tufines! ...prit ti shtoj dhe ca !!! ...ok tani po!

Batuta qe nuk e harroj , me duket se e ka thene "ujku i humbur".

Italianet nuk e  parkojne makinen , e braktisin.

kurse per mua me e bukura eshte ajo me "guralec-in".

Tek tema Edi Rama dhe Anri Sala leksion ne Galerine Tate Modern

Brad - 21 Tet 2009 - 6:27pm

Anri Sala,cuni i Valdete Sales se Sorrosit,me aq leke sa eshte investuar per te qe te behet "artist",vetem cerekun e atyre lekeve ti kishin dhene Ver Llapes do ishte bo sot pianist.

 

Tek Duke lexuar librin e një monstre mbi një tjetër monstër

lumidrin - 13 Tet 2009 - 2:16pm

Nje qytetar shkon ne gjendjen civile, per te regjistruar djalin e porsalindur.

Nenpunesi- si quhet djali ?
Qytetari- Ne kujtim te babes e kemi quajtur Lec.
Nenpunesi-  Lec nuk eshte emer Shqiptar, nuk mund ta rregjistrojme.
Qytetari- Ateher po e quajm Kolec.( me mendimin me e thirr Lec)
Nenpunesi- Kol, po eshte emer Shqiptar, Kolec jo se eshte i huaj.
Qytetari- Cilat jane emra Shqiptare ?
Nenpunesi- Agim, Shkemb, Petrit, Sokol, Gur.
Qytetari- Shume mire , do e quaj Guralec.

Edhe kjo batute me ka pelqyer, nuk e mbaj mend kush e ka shkruar, ka qen me flamur Shqiptar.

" Edi Rama eshte si dielli, kur eshte larg te ngroh, kur vjen afer te djeg".

Tek Grushta gazetarit Mero Baze:

 

Idris - 3 Nën 2009 - 10:21pm

Ky me seriozitet eshte nje ngjarje e niveleve te GERDECIT .

lumidrin - 3 Nën 2009 - 11:27pm

Si tha Merua kur ra per toke.

Shoke, mos u merakosni per mua, te hapen kutit.

spiritus

 "Sa lehtesisht ndryshohet  bota permes tastieres"

Ue, asnje batuta ka nje vit e ca...

P.S. Nqs je duke lexuar kete koment, tek seksioni i pyetjeve shiko me poshte se jane ca tema qe i ringjali fh dhe nuk dua te humbasin fare, meqe u renditen me poshte ketyre. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).