A mban qendrim unik presidenti aktual?

Duke kujtuar qendrimin kundershtues te opozites per zgjedhjen e z B Topi president a mendoni se e ka mertuar ket post z Topi me qendrimet dhe pikpamjet e tij deri tani?

13 Komente

Une sinqerisht mendoj qe ca njerez te zakonshem, pa vajtur deri tek Presidenti i Republikes, e keqperdorin lirine e fjales. Eshte nje nga mangesite e demokracise qe te gjithe kane mundesi te flasin.

D.m.th. te keshe lirine e fjales eshte gabim,diktatura qenka me e mire se demokracia qe prangosi fjalen e lire.

Liria e fjales mund te keqperdoret fare lehte, njesoj si e drejta per te krijuar ligje.

Liria e fjales nuk ekziston si koncept. Ju shkoni me tej dhe e quani mangesi. Ne mbajme shenim.

Konceptet nuk egzistojne. por egzistenca eshte koncet. liria konceptuale eshte egzistence ne pikepyetje. Shenimet egzistojne sepse i mban. Te mbajturit eshte koncept, nuk egziston. Liria e te mbajturit egziston, ndonese koncepti i lirise nuk. Koncepti mbi mangesine ka mangesite e veta, por egziston si koncept. Jo aq i lire por egziston. Medyshja eshte tek fjala. A egziston ajo deri sa ta mbash...shenim? Fjalet per lirine e fjales jane koncepte qe kane nevoje per liri me vete. po pra, qe te egzistoje ky koncept, kaq konceptual e i pakapshem e jo me i mbajtshem..shenim.

po pse mer shqipe e sheh me eksteremizem? Eshte flaw po thote adminua. Jo qe hajde te hedhim demokracine se ka kete te mete. Une personalisht nuk jom dakord. Perderisa njerezit jon te barabarte, le te flasin te gjithe. Poplli llafe do, edhe ket duhet meja heq?!?!

Sa per Bamin, them se me deshire apo per mungese kurajoje, nuk e kalujt sic duhet rolin e tij. Duhet te ishte me qendrestar ndaj Birishes. Po tirons i bute mo, ca mund te boj me shume ai?  smiley   

O Tirons liria e fjales eshte baza e demokracise,jo mangesi e saje,por ky admino i PPU-se thote beni si them une dhe mos beni si bej une,sepse njeri nga keta adminat e PPU-se me ka quajtur abuzues,ne nje kohe kur une nuk kam ofenduar,as abuzuar asnjerin me fjale ofenduese.

Une bera pyetjen per qendrimin e presidentit e jo cdo te thote fjale e lire.

Po me mbarohen komentet per sonte per faj te qendrimit jo te drejte te adminit jo per abuzimet e mia.

Nuk eshte liria e fjales baza e demokracise, o realist. Eshte thjesht nje nga te drejtat qe populli i rezervon vetes ne nje situate ideale kur eshte vete populli ai qe vendos. - pra, demokraci. Eshte mangesi e saj, kur populli nuk eshte me totali i individeve, por individ apo grup individesh. Eshte si puna e thikes, qe prodhohet dhe shitet per te prere buken dhe dikush e perdor per te vrare. Ky eshte keqperdorimi, dhe eshte shume i kollajshem.

Vetem, se po ta analizosh mire, ne Shqiperi ka shume pak demokraci dhe shume lajthitje masive. Lajthitja masive nuk eshte tregues i demokracise, por tregues i te metave dhe pikave ku demokracia ne nje vend po calon.

Nuk eshte demokraci, psh, qe Sala te dale ne fushate elektorale dhe te mos lere gje pa thene kunder kundershtareve te vet politike, dhe menjehere pas daljes se rezultatit te deklaroje paturpesisht qe "mos besoni cdo gje qe thuhet ne fushate elektorale... kjo eshte politika" duke lene te gjithe te kuptojne se s'ka lene mashtim dhe genjeshter pa thene... dhe e njejta gje vlen edhe per forcat e tjera te politikes; te gjitha!

Kjo ne fund te fundit tregon se populli nuk ka asnje gje ne dore; plus, po te marresh parasysh qe ne 18 vjet asnjehere nuk eshte marre vesh rezultati i vertete i votimeve, e kupton se situata eshte jashtezakonisht mjerane.

Sa per presidentin...

Presidenti ne Shqiperi eshte nje institucion simbolik, gati gati pa asnje lloj fuqie. Thjesht simbolik.

Duke patur parasysh kete qe sapo thashe, nuk di te them nese Bamiri e meriton apo jo ate post. Ne fakt, Bamiri deri tani as nuk e ka treguar veten e as ndoshta nuk ka patur shanc ta tregoje veten.

Fundi i fundit, mund te jete shume i ndershem dhe i drejte si person, por jo me i kualifikuari qe mund te kishim nxjerre; mirepo, posti i presidentit eshte pothuajse i kote, keshtuqe edhe aftesite dhe kualifikimet humbin cdo lloj vlere.

                 FJALA

Mjafton vetem nje fjale,

qe te ngjallesh shpresen,

te sheroshe ne zemer te vrare,

kur thua te verteten.

 

Mjafton vetem nje fjale,

mashtruese e hidhur e pa bese,

qe te verboje syte ne balle,

e te bardhen ta beje te zeze.

 

E bukura e hidhura e embla,

mashtruesja e verteta,

kjo eshte pra fjala,

qe sheron e vret zemra.

 

Thuaja te verteten zemres,

dhe kurre mos e mashtro,

mos e zbeh diellin e pranveres,

shperthimin e luleve mos e ndalo.

 Zotrules kjo eshte nje nga poezite e vellimit tim me poezi qe se shpejti do te botohet.

 

Sikur t'i kishe me shume parasysh vete, per veten tende, fjalet qe thua aty siper, nuk do kishim debatuar aq shume ne te dy te peshku...

REALISTO per sa i perket liris se fjales te keshilloj te shohesh "Ezopin" te lujtun nga i madhi Kadri Roshi. Ka i pjese per gjuhen ai aty

nuk e dija kontekstin plako. Komentova mbi ate qe lexova pa nentekst

ca bohet ?

UNIKE eshte fjala e dites per sot ?

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).