A ka patur nje marveshje te fshehte midis Qeverise se E Hoxhes dhe Greqise per ishullin e vogel te Togos?

Po lexoja sot tek Gazeta Shqiptare nje artikull per ndarjen e re te kufijve ujore midis Greqsie dhe Shqiperise

Diku ne artikull thuhej

Nënoficeri në pension, Llazo Polo në Sarandë, thotë se është çuditur kur ka dëgjuar se edhe ishulli i vogël i Togos, sipas marrëveshjes për ndarjen e re të ujërave i ka kaluar Greqisë. “Unë kam qenë 35 vjet në kufi, nga piramida në piramidë, - tha ai - dhe mbaj mend që ai ishull ka qenë në territor shqiptar, pasi atje shkonin për gjueti derrash Mehmet Shehu, Kadri Azbiu etj”.

Qe te shkonte M Shehu e K Azbiu ne nje ishull grek ne kohen e munizmit kjo eshte e dyshimte dhe si rrjedhije lind pyejta;  ose ishulli nuk ishte grek sic pretendon qeveriu yne dhe ky qeveriu yne tradhetar ja shiti greqise per kushedi me cfare cmimi ( Si Zogu Shen Naumin dikur)  smiley ose ose kjo ishte toke dhe greke dhe ka patur nje marveshje te fshehte midis Greqise dhe Qeverise se Hoxhes qe ky ishull te shfrytezohej per gjueti nga M Shehu K Azbiu etj. smiley

Pasi ndryshe nuk ka asnje llogjike qe Mehmet Shehu e Kadri Azbiu te shkonin ne Greqi per gjueti, pale pastaj edhe officeri yne i kufirit te ruante "piramiden greke" 

Si thoni kush po na genjen Enveri qe thoshte se me Imperjalizmin kurre nuk bente marveshje apo qeveriu qe those se nuk ka leshuar asnje centimeter toke shqiptare? smiley

PS. ne google mund ta gjeni ketu

http://itouchmap.com/?c=al&UF=-108669&UN=-168690&DG=ISL

ose ne foto sateliti google

http://itouchmap.com/?c=al&UF=-108669&UN=-168690&DG=ISL

21 Komente

Kush i di ne se thote te verteten ky kapteri i monizmit?A ka ndonje gje te dokumetuar se fjalet e mer era.

Hmmm, ai "kapterri" flet me emer e mbiemer ne baze te pervojes, ndersa diku ne internet nje anonim me nofke kerkon dokumente. Te keqen e realizmit!

Edhe ti nuk e ke emrin administrator, keshtu ne kete pike jemi te barabarte,ndryshimi eshte se une realisht nuk kam qene as nuk jam vegel e askujt si puna jote qe je vegel qorre e komunisteve dhe e E Rames.Ti je me nivel shume te ulet intenektual,kjo duket ne komentet dhe artikujt qe poston.Pse ju keni frike qe ti cfaqni artikujt qe postoj une per Edvinin,dhe cfaqni lloj-lloj artikujsh e budalliqesh te tjera,ju pranoni cdo lloj ofendimi vetem mos me sha Edvinin.

o daje, po shitet territori, behu pak me realist, se nuk eshte territori i edvinit, as i saliut

keta per salen ulin dhe breket ti rri i shpjegon ketij se shqiperia eshte e te gjitheve dhe s'eshte e edvinit. humbje kohe o sol. pati nje brez qe i mori ne qafe enveri, ka dhe nje tjeter qe i ka marr ne qafe sala

Sol-mos u pergjigj per te tjeret, une i bera replike administratorit,por shume komentatore preferojne te behen pushke e mbushur per te tjere.Besoj se asnjeri prej nesh qe komentojme kete ceshtje nuk jemi te afte te vendosim per keto ceshtje delikate,dhe ai kapteri qe paska bredh ne shume piramida nuk di ma shum se nje kapter i kohes se Enverit ,qe mjaftin te ishe komunist,dhe beheshe edhe kapter edhe oficer nuk kishte rendesi ne kishe vetem 4 klase shkolle,se ata qe kishin shkolle quheshin te rrezikshem per sistemin.

ore une pergjigjem per vete, po ti perpiqu ta fshehesh pak me shume se ne emer te kujt pergjigjesh.

me qe asnjeri prej nesh nuk qenkerka i afte te merret me keto ceshtje delikate, si thua ti, ta leme te merren politikanet neper kulisat e tyre? cfare logjike eshte kjo? behu me realist.

e mban mend ne 1991 kur ramiz alia i tha studenteve "rrini se jane delikate keto pune, nuk merrni vesh ju"? Po ta kishin degjuar ramizin studentet ku do ishim tani?

paraqitja si ceshtje "delikate", "teknike" apo e "sofistikuar" eshte marifeti tipik i njerezve qe duan te shmangin popullin nga e verteta evidente.

Une kam filluar te besoj dicka per kete marrveshjen. E di qe eshte komplet produkt i mendjes time, po eshte nje lloj parandjenje.

Me duket se ne kemi leshuar, dhe jo pak, ne kete marrveshje. Kjo mbulohet nga fakti qe nuk ka pasur nje kufi zyrtar me perpara, po te pakten qeveria shqiptare mund te kishte ngulmuar me shume. Duket sikur ne cdo pike te rendesishme te marrveshjes jemi ne ata qe kemi qene ne anen e "humbesit". Fakti qe Greqia kerkon te njejtat kushte nga Turqia, dhe nuk i ka arritur e nuk do i arrij asnjehere tregon qe keto nuk  jane kushte te barabarta.

Nga ana tjeter nuk eshte e thene qe ne te kemi leshuar gjithcka. Shpesh ne marrveshje te tilla bihet dakort per shume gjera per te cilat nuk behet publik asgje. Nuk eshte cudi qe Greqia per nje vit te njoh Kosoven, te pushoj ligjin e luftes, e te legalizoje te gjithe emigrantet shqiptar ne Greqi ose dicka te ngjashme.

Mbase qeveritaret shqiptare jane shitur per dy leke, po mbase ka dhe nje marrveshje te fshehte te cilen do e shohim te realizuar me vone. Te pakten dua te besoj qe eshte kjo e dyta, se per punen e detit megjithese eshte shume teknike me duket e qarte qe leshimet i kemi bere.

Marr-veshja eshte qe, Greqia te behet promotoria e bashkimit te mundshem ndermjet Kosoves dhe Shqiperise brenda viteve 2013-14, por me nje kusht;

Qe te zbatohet ne terren marrveshja e vitit 1914, ose sic njihet ndryshe Traktati i Korfuzit.

 

Jo njohje te Kosoves qe Greqia nuk jepe per aq sa eshte "shitur"; por as dhe nje thase me para per Sali Berishen.

Kjo eshte per tu pare me vone. Do rrojme e do shikojme

po varja, le ta marrin, s'ben robi keshtu per nje ishull e per dy milje det

 ...aq me teper qe edhe derrat i paska vra Mehmeti me Kadriun. Pastaj ky eshte edhe nje shans i mire per Xhaferrin, qe pas ca vitesh te kerkoje rikthimin e eshtrave te derrave si viktima te diktatures.

Se ç'fare pazaresh luhen ne kete rast, as Berisha e Papandreu se kane te qarte.

Po deshmi me halabake se kjo e Tenentkolonelitmagjior  Polo Llazo se ne kete ishull Mehmeti me Kadriun kane vrare derra, nuk kisha degjuar.

Ky Polo Llazo duke qene puro Shqiptar mos ka dashte te thote se ne kete ishull jane pushkatuar Mehmeti me Kadriun si derra.?

Kam qene edhe une ne ate ishull ne vitin 85 por jo per derra.

Kemi kapur breshka qe edhe sot e kesaj dite jane gjalle dhe i mban Edi Rama ne zyren e tij.

Ndersa ne meremi me Edin dhe Salen Ishullin ja dhame grekut

lmao uoo Llazo !! Nuk ka derra ne ate pill atq...mase nanje zhapik aty ketu...

Ka ore si nuk ka derra.Aty ka dhe dosa dhe me kryesorja eshte se aty ka GEJ.

Duke pare foton ne google, dhe si gjahtar i vjeter qe jam, nuk ka asnje arsye qe atje te mos kete derra.

Problemi qendorn sa ta marim ne vesh se a ka dera apo jo ne ishullin e Tongos, Greku ka ngritur rezervat gjuhetie atje dhe ne do ta shikojme ishullin tone me dylbi

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).