A eshte interesante ky lajm per Shqiptaret?

Shqiperia, pa viza ne fillim te 2010

E Merkure, 07 Tetor 2009

Eshte miratuar me 60 vota pro, ne Keshillin e Parlamentit Evropian, per pune te jashtme dhe politike, perfshirja e Shqiperise dhe Bosnjes ne listen e vendeve perfituese te procesit te liberalizimit te vizave, qe do te nise vitin e ardhshem. Keshilli i Parlamentit Evropian vendosi mbreme qe ne propozimin e Komisionit Evropian per liberalizim te vizave per Maqedonine, Serbine dhe Malin e Zi, prej fillimit te vitit te ardhshem, te inkuadrohen edhe Shqiperia e Bosnje-Hercegovina, por edhe fillimi i "udhetreguesve" per Kosoven. Propozimi per Shqiperine e Bosnjen mori votat kunder nga vetem 8 deputete.

Ne mbledhjen e mbremshme, Keshilli i Parlamentit Evropian per Pune te Jashtme dhe Politike, dha mendimin se vizat nuk duhet te hiqen vetem per Maqedonine, Serbine dhe Malin e Zi, por edhe per Shqiperine e Bosnje-Hercegovinen. Zyrtarisht u tha se per Maqedonine, Serbine dhe Malin e Zi liberalizimi i vizave duhet te hyje ne fuqi prej fillimit te viti 2010, me 1 janar. Kurse per vendin tone dhe Bosnjen behet fjale per gjashtemujorin e pare te vitit 2010: "Grupi i Vishegradit eshte i gatshem te promovoje integrimin e vendeve te Ballkanit Perendimor, gjate presidences se ardhshme te BE-se, perfshire trajtimin e aplikimeve te tyre per anetaresim", thuhet ne deklaraten e ministrave te Jashtem te kater vendeve te BE-se pas takimit ne Budapest. Vendet e Vishegradit, jane Republika e Cekise, Hungaria, Polonia dhe Sllovakia dhe ato u shprehen te angazhuara t'i mbeshtesin perpjekjet e vendeve te Ballkanit Perendimor per anetaresim ne Bashkimin Evropian.

Gjithcka ka nisur kur, eurodeputetja Tanja Fajon, perpiloi nje draft te posacem ku thekson faktin se nuk eshte dakord, qe keto dy vende, pra Shqiperia dhe Bosnje-Hercegovina, te mbeten jashte propozimit per liberalizimin e vizave. Sipas saj, keto dy vende duhet t'i bashkengjiten propozimit te Komisionit Evropian per procesin e liberalizimit te vizave me vendet e Bashkimit Evropian. Ne draftin e pergatitur nga eurodeputetja Fajon, argumentohet se vendimi politik per heqjen e vizave, per vende si Maqedonia, Serbia dhe Mali i Zi, duhet te shoqerohet me nje deklarate, e cila te nxise Shqiperine dhe Bosnje-Hercegovinen te arrijne vendet fqinje. Ne kete draft kerkohet edhe perfshirja e Kosoves ne procesin e heqjes se vizave. "Mendoj se eshte shume e rendesishme qe t'u dergohet nje mesazh i forte edhe qytetareve te Shqiperise e Bosnje-Hercegovines. Une nuk jam dakord qe Komisioni i la keto dy vende jashte propozimit", shprehet ne draft, Fajon. Sipas saj, si Shqiperia ashtu edhe Bosnja, kane bere progres te rendesishem, ndaj qytetaret e ketyre vendeve duhet te inkurajohen dhe te marrin nje mesazh te forte per te ecur para me procesin e liberalizimit te vizave. Sipas procedures, do te jete Komiteti per lirite civile, drejtesi dhe ceshtjet e brendshme ne Parlamentin Evropian, qe do te shqyrtoje raportin mbi liberalizimin e vizave me vendet e Ballkanit Perendimor.

73 Komente

Ne qofte se shqiptaret qe do levizin lirshem ne Evrope do jene si ty, atehere na morri lumi.

po do kete edhe si une, do kete edhe si ty, keshtu jemi ne shqiptaret

 

ty lumi te ka marre me kohe, por tani ke nisur ta kuptosh

 Ne fakt ceshtja eshte pak me e komplikuar. Parlamenti Europian nuk e ka ne dore kete, vetem Komisioni. Ajo qe po ben Parlamenti eshte pak a shume nje lloj presioni. Gjithashtu, rekomandimi i PE nuk eshte qe te perfshihemi ne te njejten date me Serbine, Malin e Zi dhe Maqedonine, por ne te njejten marrveshje. Qe do te thote qe per Shqiperine ceshtja pastaj eshte vetem teknike, sa te plotesohen kushtet (kryesisht pashaportat) direkte hyn ne fuqi liberalizimi i vizave. Pra nuk do kete nevoje per nje vendim tjeter. 

Gjithsesi besoj qe liberalizimi do ndodhe diku nga viti 2011. Po te jete para zgjedhjeve lokale do jete fitore e madhe per Saliun, nqs jo Rama do kete nje kale te forte beteje. 

Optimizmi yt shembull per ne.

Komisioni parlamentar kerkon "llogari" komisarit Barrot e perfaqsuesit te qeveris Suedeze pse eshte bere ky dallim midis popujve te Ballkanit perendimor.

Ne rastin e Bosnjes, qytetaret e Bosnjes qe kane edhe pashaport Serbe mund te levizin lirshem e Boshnjaket, jo.

Dhe ne plotesimin e kushteve per te hyre pa viza ne vendet e BE vetem Maqedonia qe ploteson te gjitha kriteret, ndersa Serbia e Malizi, jo. Pse nuk eshte ndjekur edhe kjo proçedur per Bosnjen dhe Shqiperin.

Me 14 Tetor, KE vendos daten se kur Shqipetaret e Boshnjaket  mund te hyjne pa vize ne BE.

Nuk ka asnje komplikim ketu, shume e thjeshte.

 Le te shpresojme sa me shpejte, une jam optimist rreth kesaj ceshtje, se edhe per meshire nuk mund te na lene komplet te izoluar per shume gjate. 

Realisto, ky eshte lajm i mire, po kjo nuk do me thene se u vendos. Dmth thjesht qe ata qe vendosin kane pak me teper presion per te bo liberalizimin. Kaq.

Bashkimi Europian ka Komision, Parlament dhe Keshill te BE-se (ose Keshilli i Ministrave). Parlamenti Europian nuk eshte si parlamentet e te gjitha vendeve te tjera, ne kuptimin qe nuk perben ligj ajo qe vendos parlamenti. Fuqi ligjore keto propzime marrin vetem pas miratimit te Keshillit te Bashkimit Europian. Prandaj mos u gezo kot plako, se nuk o kry akoma kjo pune

 

Ore te kishte dale ky lajm nen pushtetin e ps-se do kishit bere feste masive neper sheshe...

ESHTE VENDOS ME LEVIZ PA VIZA NEPER EUROPE

Thuhet "kur te plotesohen kushet" e jo "kur te plotesohen kushtet flasim perseri"

smiley une e kam marre pasaporten e re, bejeni edhe ju !

 

korrigjim për titullin:
A është interesant ky lajm për shqiptarët?

përgjigje:

po.

Nga lajmet e mira te gjithe kane drejte te gezohen,une gezohem per ata qe degjova,se cfar do te degjoj me tutje nuk e di as une dhe as ti besoj se nuk e di.Por le te shpresojme per me mire dhe besoj se ashtu do te behet.

eltonkola - 7 Tet 2009 - 2:40pm

une e kam marre pasaporten e re, bejeni edhe ju !

Duhet bere propagande ne atdhe per kete pune. Edhe une e kam marre pasaporten e re. Po jo se me duhet per vize, por nga frika mos ndonji polic shqipo ngrehet ndonje dite i teket te thote "Ti s'e kalon kufirin me pasaporte te vjeter, se ta ka anullu qeveria. Hajt mbushu" smiley

Emigrantet jane goxha me te kercenueshem se vendalite. Ja psh. mangesite e Tironsit si qytetar shembullor smiley duhet ti paguaj une, megjithese pasaporta me skadon ne 2013.

Mendoj se heqja e vizave, do te cliroje rinine shqiptare nga shume komplekse inferioriteti karshi te rinjve te rinj europiane.

Te gjesh nje fluturim low cost e te shkosh tek Oktoberfest do jete e mundur per cdo te ri shqiptar (keshtu mund te perdredhin edhe ndonje gjermanke, duke pershpejtuar hapat drejt integrimit ne komunitetit europian)

 

Ta perdredhim qe cke me te.

Dhe kete here jo ndonje over 50 e divorcuar e me kalama, nga halli i ndonje martese per dokumenta, por ne emer te integrimit europian

Mer dizinformonjes, cere ke tina me Tironsin me  smiley 

Une kom shku nga te paret me mor leternjoftimin mer, e kom prit me kenbengulje, pavaresisht se mu desh me nejt 2 ore ne rradhe, se jom qytetar i mire. Pasoshin te jap llafin qe do e mor sa te me skadoje viza qe kom.

Vec ta ndajne mendjen kesaj rradhe e mos te na qisin nanji bidat tjeter ma vone, se metem t'u qit pasaporta te reja pa na skadu hala ato te vjetrat.

Aaaa, mos kerko xhustifikime, se sipas llafeve viza transferohet te pasaporta e re.

Mos shko ne klub kete te shtune e harxhoi ato 30 mije leke, se te betohem per koke te Sales qe kjo eshte hera e fundit qe i harxhon per pasaporte.

 Titulli: *Shqiperia, pa viza ne fillim te 2010* permbajtja: @%*&^%$#$%^*&*().  Ke te besojme???

Blete

faleminderit per korigjimin.

interesant - vetem ne nje pike

interesante- me shume se nje pike

Meqense me te veretet eshte interesante per Shqiptaret, po te sqaroj per pikat.

1- heqja e vizave.

2- i bejne te ditur "rrezikut publik nr1" ne njohim kete qeveri.

O i pagabueshmi i Sales,

Kur shkruan "A eshte interesante ky lajm...", fjala "interesante" eshte epitet per fjalen "lajm" dhe duke qene se ke vetem 1 lajm, dhe duke qene se fjala lajm ne shqip eshte gjinia mashkull, atehere gramatikisht korrekt duhet te thuash "A eshte interesant ky lajm".

Megjithate, ti shkruaje si te duash, sepse tashi qe ka fitu prape Sala zgjedhjet,  gramatika e gjuhes shqipe do ndryshohet si te te vije me per mbare ty.

 

Edhe mos kopjo lajmin me gjithe reklama per Green Card heres tjeter.

Po lere mer ta kopjoje me gjithe green card se eshte i gezuar. smiley

Megjithese veshtire ta kuptosh po ti marresh lajmet vetem nga peshku, se e keni bere realitet paralel, universe paralele shqiptare. Kur gazetat e tjera kane lajm te pare Berishen ne Kosove juve keni alarmin e gazetes ukraninase per theniet e Berishes, kur ato kane liberalizimin e vizave juve keni ndonje lajm me Greqine, kur ka ndonje raport apo artikull tjeter me profil te larte qe eshte pozitiv per Shqiperine juve keni lajm te pare ndonje qe gjendet nga fundi i gazetave, e keshtu me rradhe.

Mbas ketyre zgjedhjeve jeni bere me radikale dhe sesa gazetat e Rames. Shqiperia po ndryshoka. smiley

 

Per artikullin, eshte lajm pozitiv padyshim. Nuk e kuptoj manine e disave per ti hedhur kova me uje te ftohte te gjitha lajmeve pozitive. Lajmi nuk thote qe parlamenti evropian e ka ne dore te mare vendimin, po gjithsesi eshte lajm pozitiv. Rendesi ka qe dita afrohet me lajme te tilla. smiley

xhibo, eshte detyreqytetare me hudh kova me uje e me i qit prasin nga bytha miletit, se mire tha i shoku im dje "po na i tunin si koqet e dashit keto vizat, na i kon bo si ceku i bardhe".

Une e te te tjeret ta thame qe o lajm i mire, po dhe te hudhem perpjete nuk kam perse. Te manipulosh miletin, sidomos tani qe ka maru dhe fushata, eshte sick plako. 

Plotesisht dakort mer plak. smiley S'e kisha fare me ty, se ti s'je si keta ekstremistet e tjere te majte qe gezohen me shume po te humbase Shqiperia sa kohe qe humbet pike e djathta, sesa anasjelltas. Dhe sqarimi jot ishte pozitiv, meqe artikulli s'e bente shume te qarte.

Une jam kunder politizimit, po e verteta eshte qe cdo force politike ne cdo vend te botes politizon lajmet. Megjithate ky nuk ishte nje fjalim i Berishes per lajmin, ishte lajmi vete. Ka ndryshim. As une s'do desha te degjoj pordhet e Berishes duke u krenuar per kete lajm, po lajmi ne vetvete eshte shume i mirepritur, dhe njekohesisht absurde te mos paraqitet. Dhe mediat e Rames ne kete rast e kane paraqitur, packa se sa dhe si.

Une e kisha me keta te tjeret qe p.sh. akoma dhe sot s'ja ben buza ta pranojne faktin qe rruga Durres-Morine eshte pozitive per shqiptaret, vetem e vetem pse u be kur ishin te djathtet ne pushtet, dhe do gjejne dhe justifikime absurde te tipit 'ta kishin bere me nje korsi se na harxhuan leket', apo qe ne ditet si dje dhe sot nuk pasqyrojne Shqiperine dhe Kosoven po reagimet e ruseve, etj.

Ja shifi vete dhe ne kete teme ca ko*elligje flasin. Ka vende kur merret buka me racion, qumshti me bidon, dhe kafja me telefon, dhe si pasoje lajmi per liberalizimin e vizave s'eshte pozitiv. smiley

e kuptoj qëllimin por kjo nuk do të thotë që nuk e ke krijuar gabim fjalinë:

interesante = gjinia femërore njëjës ose shumës

interesant = gjinia mashkullore njëjës

interesantë = gjinia mashkullore shumës

lajm => ky emër ndryshon gjini kur  bëhet shumës, pra si pasojë edhe mbiemri shoqërues bën të njëjtën gjë, p.sh. lajm interesant, lajme interesante.

 

 

nje mendim mund ta shprehesh me shkrim, me zem, me audio, me video, me imazhe, me gishta e si te duash

nuk eshte e rendesishme menyra sesi shkruan, redesi ka qe me nje limit te tolerueshem gabimi, ideja te kuptohet nga targeti me te cilin komunikon

vetem pseudo intelektualet shqiptare te cajne trapin se shkruajte nje germe gabim 

Nese Nabokovi do kishte qene gjalle (ndjese paste qe po e citoj ne nje vend te tille) dhe do lexonte keto qe shkruan ti do kishte thene: what a piece of trash!

Lajme interesante ka sa te duash. Pastaj une si kam pare akoma kavajsit dhe mamurrasit e PD duke i rene borise me makina shesheve akoma per ta besuar. Kur te vije 1 janari po qe i vertete do ta besoj.

mendimin mund ta shprehësh si të duash, por nëse do të të lexojnë e të të marrin seriozisht, duhet të ndjekësh rregullat e të shprehurit në mjetin shprehës që ke zgjedhur.

vetëm mendjelehtët kujtojnë se janë perfektë dhe mërziten nga kritika dashamirëse, dhe vetëm dashakeqët nxisin mendjemadhësinë dhe sherrin.

 kush dëshiron të kënaqet me zërin e vet, le të këndojë në banjo para pasqyrës. 

 

 

Blete.

Sa lodhesh duke u marre me nje injorant, shikoje se ku eshte interesi i ketij lajmi.

Ajo "e" nuk ne heq vizen, e nuk ta ven vizen, rri e qet.

 

 Bravo,kur te dilni me makina atehere flasim, se dhe ky lajm me duket si shiriti i Durres-Kukes . Me falni: Shiritat Durres - Kukes.

 Pyetje: Pse nuk shkoi nga rruga e Kombit ne Kosove??

 O Shqipetare te nderuar po pse beheni kaq te trashe ! Fatin tuaj per ne europe nuk e ka nee dore as Dr Saliu as Z. Rama por... e keni ju vete ! A keni qene ndonjehere jashte shtetit dhe te krahsoni se sa larg eshte kultura e nje qytetari nga Venecia dhe e nje qe banon ne bathore te kryeqytetit , a e keni menduar ndonjehere qe ketu femija sa vete 18 vjec duhet te dale ne jete dhe te punoje qe do te thote i kontribon vendit te vet me pune qe 18 vjec kurse ne shqiperi me kismet fillojne te punojne nga mosha 24 vjec ! A e keni vene re qe vetem ne Tirane mundet te jetohet kurse ne qytetet e tjera as qe behet fjale per jetese ne shtresat e mesme mos themi te ultat! A e keni vene re qe ne fshatrat e thella akoma blihet buka me liste . Me thoni atehere me kete nivel ekonomik kulturor perse duhet te na pranoje europa !? Nuk ka ci duhet Europes nje vend me kete gjendje . Sepse shqipetaret jane te "forte" ne kete drejtim! Thone: Na fusni ne Europe qe te ikim lirisht nga shqiperia ......! Ishalla do zoti te shof njehere zgjellje te lira ne jeten time dhe pastaj le te vdes !

E kam krahasuar o Nio, e kam krahasuar. Nuk e di se kush je ti dhe cfare mendimi e cfare vleresimi ke per veten; por une jam i bindur qe kam shume me shume kulture dhe horizont se te pakten 99% te te gjithe 57 miljon italianeve. Dhe ja qe kjo nuk do te thoka gje! Merr per krahasim nje popull tjeter, e jo fshataret me injorante e te prapambetur te Evropes; shtetin me te korruptuar ne Evrope (ndoshta pas Belgjikes) duke filluar nga gjerat me elementare.

Nese ti ndihesh inferior karshi italianeve, atehere ndoshta edhe je inferior. Une personalisht, inferior karshi evropianeve, te pakten per shkak te kombesise qe mbajne, nuk ndihem kurre! E deri me sot nuk me ka ndodhur asnjehere qe te me krijohej ai lloj kompleksi.

Pra, fajin qe une nuk mund te leviz dot lirshem neper Evrope, nuk e kam une, ndoshta e ka Zoti qe me hodhi ne Shqiperi per te lindur; por parapelqej te mendoj ate mundesine me te llogjikshme, qe mund ta vertetoj me kollaj se faktin qe dielli do linde neser perseri... qe Evropa eshte RACISTE NE KULM KUNDER SHQIPTAREVE! Asnje shtet nuk perben perjashtim aty, as edhe nje shtet i vetem.

Prandaj, do te ishte e udhes, qe kur te flisje per inferioritet, te flasesh vetem per veten tende; per aq sa te lejon pervoja personale dhe per aq sa e njeh veten. Mos fol per ne te gjithe.

Lajmi i paraqitur nga Shekulli eshte me "interesant" sesa vete lajmi, se per ilustrim te lajmit kane vene kete foton.

http://www.shekulli.com.al/2644_albania.JPG

 

Ide fantastike. Per cdo lajm pozitiv qe jep mbi Shqiperine, ilustroje me nje foto negative. Me ate rast Rama s'te pushon nga gazeta.

Kjo foto, ide fantastike. Nuk i jap vlere negative, perkundrazi. S'ka pse turperohemi nga kjo fare. Une psh e lexoj se nese ne 1990 shqiptaret kalonin detin me peshkarexha, se shpejti ne Itali do te shkojne ne me Alitalia smiley

Tani ti si dashakeqas do te thuash, qe Shekulli me kete foto nenkupton se pas liberalizimit shqiptaret do te dynden ne mase si ne vitet '90? Jooo, s'e besoj se nenkuptojne kete, jo deri ne kete pike.

lumidrin, Shqipëria përfiton nga shumë drejtime dhe jo vetëm nga lajmet, prandaj dhe unë po merrem me këtë "e"  që nuk prish shumë punë por që më vret syrin.

mosmarrja e gjuhës seriozisht, sidomos nëpër lajme kaq të rëndësishme, tregon që ne nuk kemi respekt për veten. si rrjedhim, nëse nuk respektojmë veten, pse presim të na respektojë Evropa?

A e keni vene re qe ne fshatrat e thella akoma blihet buka me liste .

Nio kete e kam degjuar dhe e kam pare ne TV.

Ky nuk eshte lajm interesant,kur Shqiperia po ndryshon.Lajm i nteresant eshte Shqiperia po ndryshon!

Po nuk dihet per mire a per keq,dhe kjo eshte interesante gjithashtu!  smiley

 Ti ndoshta e ke pare  ne TV po une se kam pare ne TV po e kam pare live .... gjithsesi ideja ime sishte qe te permendja buken me liste por...... se sa larg
jemi ne nga europa! Po mua sme duket as lajm i mire as lajm i keq po lajm "talles" se duket sikur na thone : Po degjo se ju keni bere perparime po jo aq sa duhet keshtu qe nga 2010 me kismet do e shofim . Dhe fundja mire na e bejne . Po mua me vjen inat me ca njerez qe gezohen me luge bosh, sic bene me naton (jo se une jam kunder natos) Po shif o njeri i mire punen tende mos e prish gojen duke share nje politikan per hir te nje tjetri.
Edhe sikur te futemi sikur........ europa seshte e shtruar me flori per ne !

 

Mua ky "lajmi" mu duk interesant, sepse ne gjithe ato fjale dhe fjali qe lexova, perseri nuk arrita dot te kuptoj do te hiqet apo jo regjimi i vizave me BE ne janar te 2010.

Ndonjehere shkruhet nje fjali dhe behet lajm, kurse shumicen e kohes shkruhen me dhjetra fjali dhe nuk lexon asnje lajm.

A ka njeri qe te me jape nje pergjigje te sakte tani per pyetjen:

A do te hiqet regjimi i vizave te shqiptareve me BE ne 1 janar 2010, sic do te hiqet edhe per Serbine, Maqedonine dhe Malin e Zi?

Faleminderit ne paradhenie per pergjigjen!

Jo, ne 1 janar nuk behet gje, as per Shqiperine as per Bosnjen.

Nuk kemi pse presim deri ne 2 janar, apo ne 2 shtator fjala vjen. Duam ose te behet gje deri ne 1 janar, se ashtu e kemi nje pune, ose ndryshe duam zgjedhje te parakoshme.

Te hapen kutite!

Poshte Berisha! Poshte dhe krietari i Bosnjes! (Sic e shikoni s'jeni te njeanshem.)

O djem rrembeni armet, ja vdekje ja liri!

Te shtunen ne shesh!

P.S. Te shtunen ne shesh vertet ore, jo me shaka, se do protestojme krah per dore me Ramen per zgjedhjet, te cilat jane te pavlefshme derisa Rama te fitoje.

xhibi,

nese ky postim ishte pergjigje ndaj pyetjes time, doja te thoja qe kam bere nje pyetje direkte dhe gjithashtu kerkoja edhe nje pergjigje direkte te tipit po, do te hiqet ose jo, nuk do te hiqet.

Pjesen tjeter te postimit mund ta kishe kursyer ose nese nuk di gje, atehere mund edhe te mos e kishe ndjere veten te detyruar te jepje pergjigje.

Atehere edhe njehere nga e para:

Po apo Jo?

Jo plako, jo. Edhe sikur ne te plotesojme gjithe kushtet deri me date 1 janar (s'bo vaki) prap duhet te vije Komisioni Europian te beje verifikimin dhe te certifikoje qe ne kemi kalui "provimin". Ne rastin me te mire fare, nga mesi i vitit qe vjen mund te bohet.

"Jo"ja ishte per ty, qe mbas artikullit dhe gjithe komenteve sqaruese akoma s'e kishe te qarte nese ne oren 12:00 te dates 1 janar do jene hequr vizat apo jo.

Pjesa tjeter ishte thirrje per te gjithe. Ta hapen kutite, te dalim ne protesta, te bojktojme dhe zgjedhjet e 15 nentorit, dhe ato lokale te 2011, se koincidojne mbas heqjes se vizave dhe na prishen pune, dhe te bojkotojme dhe zgjedhjet e 2013-es, sepse...pse jo.

 

e degjove Ristanin sot, tha qe do i asgjesojme disa nga materialet ne kutite zgjedhore se nuk kemi kuti per zgjedhje lokale...

OK. Faleminderit per pergjigjen!

Pedro.

Lajmi nuk eshte se hiqen vizat ne Janar.

Lajmi eshte qe brenda javes qe vjen KE, duhet, ose ka shume mundesi qe cakton daten e sakte per heqjen e vizave per Shqiperin dhe Bosnje-Hercegovinen.

E solla kete lajm, jo per nga rendesia, po duke pare shkrime mbi iftarin, e dumbabaizmin, thashe me vete ky lajm eshte me alegro.

Kjo puna e levizjeve pa viza po u mbahet shqiptareve si puna e kockes qe i mbahet mbi koke qenit dhe e ben ate te loze dhe te pergjerohet, per tia dhene dh keshtu e ke nen kontroll ate.

Ja, u hapen kufijte dhe do te levizet pa viza. Po si do te shkoni neper Europe me xhepat bosh dhe te palare? Sidomos keta qente e Saliut qe e kane zakon te lahen nje here ne vit.

Problemi kryesor dhe jetik nuk eshte levizja pa viza, por hapja e vendeve te punes, ku shqiptaret te mos rrine e te presin leket nga te afermit e tyre nga jashte, por ta fitojne vete me ndjersen e tyre dhe keshtu te kene mundesi te paguajne cdo udhetim kudo qe te deshirojne. Problemi tjeter eshte furnizimi i panderprere me uje dhe energji elektrike, sepse njerezit po kundermojne nga era e qelbur.

Ku do te shkojne dhe ata injorante te Saliut pa viza, qe te rrine ashtu sic rrine ne sheshin Omonia, me fytyre te vrazhde sikur do te vrasin ne vend cdokush qe i thote nje fjale te rende? Te palare qe te dallohen se vijne nga mesjeta dhe nuk i perkasin njerezimit?

Shqiptaret duan drejtesi dhe jo lemoshe. Drejtesi per te jetuar sic duhet dhe jo me te perbuzen nga te tjeret.

....Sidomos keta qente e Saliut qe e kane zakon te lahen nje here ne vit....

Nuk e dija qe Lul Basha,Ridvan Bode ,Jozefina dhe te tjera lahen nga 1 here ne vit.Ja nga ky detari pa busull, po i marr vesh.Ky di shume gjera.

Shto ketu edhe 50% te qarkut te Korces qe lahen nga nje here ne vit-sipas ketij detarit pa tru.Te tjeret nuk po i rendit per shkak se nuk kam kohe.Sic duket edhe nga fisi i detarit do te kete nga ata qe lahen 1 here ne vit ,por cte besh.Rrofte Edi qe lahet 7 here ne jave!

Per kuriozitetsmileyo te beje te njetin koment o detar pa busull,nese KM do te ishte Edushka?

Ky eshte lajm pozitiv per Shqiperine dhe shqiptaret te majte dhe te djathte bashke.Duan apo nuk duan detaret pa anije!

 Ku do te shkojne dhe ata injorante te Saliut pa viza, qe te rrine ashtu sic rrine ne sheshin Omonia, me fytyre te vrazhde sikur do te vrasin ne vend cdokush qe i thote nje fjale te rende? Te palare qe te dallohen se vijne nga mesjeta dhe nuk i perkasin njerezimit?

Shqiptaret duan drejtesi dhe jo lemoshe. Drejtesi per te jetuar sic duhet dhe jo me te perbuzen nga te tjeret.

Detar, me duket se bie ne kundershtim me veten ne keto dy paragrafe, sepse dhe ata fytyrevrazhdet e Omonias shqiptare jane, edhe ata duan drejtesi e duan pune. Nuk jane ata fajtore qe ty te ngjajne sikur vijne nga mesjeta. Jane njerez, mbi te gjitha, qe duan te jetojne dhe nuk vjedhin njeri, duan pune per te mbajtur familjet. Nuk jam dakord me ty ne kete pike. 

 

Ana H - 7 Tet 2009 - 5:55pm

   ???? :-D

Si te shkoi rruga? Ftohte andej nga Vancouver? Mbeshtill ndonji salmon te thate ne çante si suvenir kur te kthehesh.

 Ke inat ti? ne 5 dola nga puna ne TR, ne 7:30 flas nga Kanadaja... smiley as fuso orario s'me beri gje hic! smiley

dhe neser ne mengjes, jam prape ne TR. smiley

???? pse i ke vjedhur nickun mikes sime ti ??? eeee? Hajdut/e

 Jam une, alidea, dora vete, te betohem. smiley kur te kthehem nga Kanadaja, do te te sjell ca cumcakiza cigare.... smiley

Detar, sinqerisht qe s'e marr vesh kete postin tend.  Me vjen keq qe flitet ne nje menyre te tille ... Mire, do u vendosim vete kushte ambasadave qe vetem kingave dhe kingeve te bllokut t'u jepet vize. 

Per lajmin, se pari, titulli eshte ne vetvete interesant, por ceshtje tjeter.

Se dyti, eshte nje hap pozitiv.  Nuk do te thote aspak qe ne Janar do hiqen vizat, por fakti qe PE mbeshtet liberalizimin e vizave per Shqiperine, atehere jemi ne drejtimin e duhur.  (Ne drejtimin e duhur ne kete aspekt, sepse ka plot gjera te tjera per te nxjerr dufin si per peshq te majte ashtu dhe te djathte apo pa parti a ideale lol.)

 

Monda, shqiptaret e kane vete ne dore se kur do te lejohen te shkojne pa viza jashte shtetit. Por jo te rrehen nga disa palo politikane qe kete punen e vizave e perdorin gjithnje si karte per te mbuluar pislleqet e tjera qe bejne. Shqiperia eshte ne nje gjendje te mjere nga ana ekonomike, si asnjehere tjeter. Per te terhequr opinionin nga ky problem futet gjithnje si teme ajo e liberalizimit te vizave. Shko shiko se cfare ne gjendje  te mjeruar jetojne njerezit ne Shqiperi. Liberalizimi i vizave do te thote qe dhe ata qe jane te pakenaqur te kene mundesi te ikin sa me shpejte nga ky realitet. Ne vend qe te lufohet qe te liberalizohen vizat, duhet te luftohet qe shqiptaret te mbahen atje ku i ka lere koka dhe tu krijohet mundesia qe te jetojne si njerez ne vendin e vet dhe jo te qurraviten per nje kothere buke neper bote. Duke larguar nga Shqiperia te pakenaqurit nga kjo qeveri primitive, eshte me e lehte te vazhdohet kjo rruge e shtrember qe ka nisur atje. Mafia e ka me te lehte kur largohen kundershtaret.

Ja iken shqiptaret, por kush do te mbetet atje per te rregulluar vendin? Apo do te vijne refugjate nga Amerika dhe BE-ja?

Po ti detar ne Shqiperi po rri??

Nuk i beson kush Shqiptaret sepse namin e kane te keq,sepse Qeverine nuk e kane te forte!

Ja psh Kartat e Identitetit nuk jane te besueshme,akoma funksionojne certifikatat,faji i kujt eshte ky?

Ambasadat e huaja ne Tirane nuk i njohin Kartat e Identitetit si mund te levizesh me Karta Identitet qe nuk u besohet, pra ku eshte standarti i Qeverise ketu? Ku eshte kompetenca dhe autoriteti i Shetit Shqiptar ne kete rast,qe te kete te drejten e besimit Europa per qytetaret e Shqiperise??!!

Paaftesia, mungesa e dinjitetit dhe autoritetit te Shtetit Shqiptar ndaj qytetareve te vete ne radhe te pare, perbejne uljen e standarteve te sigurise ne Europ!

Kur sben detyren si duhet ne shtepine tende c dreqin genjen popullin per levizje te lire ne Europ!Tru derr!  smiley

Ja zbavituni me Kartat e IDENTITETIT

Ky nuk eshte vetem nje lajm interesant.

Ky eshte nje lajm shume pozitiv.

Artian, ke shume te drejte me mendimit tend.

Po te shikojme kete te kartave te identitetit qe dhe ti e permende dhe nuk njihen akoma, ate here te shkon ne mendje nje pyetje. A jane legjitime votimet qe u bene, se aty u hoq e drejta e votimit te atyre qe nuk kishin karta identiteti? Dhe shume nga keta ishin kundershtare te qeverise. Nese u kerkohet njerezve akoma certefikata, perse dhe per votime nuk u be e njejta gje?Kjo i ben votimet antiligjore dhe rezultati nuk duhet te njihet. Por ku te ankohesh? Tek ata qe jane vegla te qeverise apo me me mire te Sali Prapambetjes? Tek ata qe kane frike sepse mund tu ndodhe ndonje gje nese dalin kundra mafies?

 

Vizat nuk hiqen ne Janar. Sipas lajmit.

shpb, lajmi thote qe Shqiperia dhe Bosnja perfshihen ne te njejten liste te ketyre vendeve qe do perfitojne. Shqiperia dhe Bosnja do perfitojne kur komisioni te raportoje perseri; e nese komisioni veren se jane plotesuar kushtet, atehere vizat hiqen automatikisht. Ata thone qe do eleminoje burokracine dhe zvarritjet e procesit neper llozhat e PE. Nuk na thone ama, se sa do zvarritet nga vete Komisioni, ne rradhe te pare. Sepse nese nuk u perfshime ne te njejtin grup pernjeheresh, eshte perseri per shkak te po ketij komisioni, dhe jo per shkak te burokracise se PE. E nese komisioni vleresimin tjeter per keta dy vende vendos ta beje pas 2 vjetesh, atehere vetem pas 2 vjetesh do merret vesh a u kualifikuam apo jo.

SHPB, te flasim hapur dhe drejt, o milet albanezo-arrnaut...

Komisioni nuk ka propozuar absolutisht asnje gje; ABSOLUTISHT!

Ne Ballkan kane mbetur vetem 6 shtete qe u duhet vize. 3 do futen, 3 do mbeten; keta 3 qe do mbeten, mbeten si ishuj mu ne mes te Shengenit. Faqja e zeze per Evropen (2 faqe te zeza ne fakt, se u shperblye gjenocidi kafsheror serb me heqje vizash dhe miljarda euro ndihma!)!

Edhe sikur Shqiperia e Bosnja te mos perfshiheshin fare, apo te perfshiheshin ne te njejtin grup, perseri e njejta gje eshte. Vetem Kosova mbetet jashte.

Po as per Kosoven nuk ka asnje gje te re nga Komisioni ne fakt. U perfshi apo jo ne grup, Kosova ka prespektive te qarte Europiane; qe nga rezoluta 1244, pastaj nga paketa Ahtisaari, dhe me ne fund, doni apo s'doni, edhe nga Eulexi.

Evropa nuk mund te injoroje integrimin e Kosoves, perndryshe do injoroje koke e kembe standartet e veta, per plotesimin e te cilave ka derguar me mision EULEXin. Prandaj, ky raporti i fundit, ishte thjesht nje fllucke sapuni; qe per ta mbyllur me fjalet me kuptimplota qe u thane ne seance dhe qe deshmojne racizmin e neveritshem Evropian:

Corraza Bildt: "ne ndryshim nga komisioni, ne duam te jemi te sinqerte me ata (boshnjaket dhe shqiptaret) dhe jo t'i mashtrojme!"

Perkthyer shqip puro, eshte qe serbet e meritojne shperblimin per masakrimin e boshnjakeve dhe shqiptareve... nuk po mashtrojme!

Nderkohe konsulli dashamires glek i Korces thote qe duhen te pakten 18 muaj.

Gjasat jane, nese Evropa eshte po ajo qe duket institucionalisht dhe qe ka qene gjithe keto vite; qe Bosnja te perfshihet qe te shperblehen dhe ata serbe qe ka Bosnja, dhe Shqiperia do prese nje dite tjeter. Sigurisht, qe do prese.

Megjithate, nuk i dihet. Budallenj dhe llapaqene ka sa te duash ne Evrope, dhe politikat e tyre edhe mund te calojne, pavaresisht se duan t'i paraqesin si beton-armee.

 A drejtor, a drejtor.....  :-0

Po me duket vetja fillikat ne marrjen pa asnje problem dhe pa asnje peripeci te kartes se identitetit dhe pashaportes biometrike (edhe pse pashaporta tjeter donte vite qe te skadonte.)  Le qe per karten i bika t'i kem harxhu leket kot ...

 

Monda, po ti seriozisht i mer keta propogandistet e Rames? :o Ketu tek PPU e gjete ti te kerkosh feedback realist per kartat dhe pasaportat? smiley Ai linku i kronikes qe solli ai ramisti me lart p.sh. eshte jo vetem i Rama TV, po i disa muajve me pare.

Problemi eshte se keta militantet komunistoramiste jane goxha me shume ne numur ketu se ata berishistet. Te dy palet e qelbin, se ku ka miza i bie qe vendi te jete moot, po keta te kuqte jane bere epidemi ketu, dhe motoja e tyre eshte kronikat e zeza, dhe hajt duroji, sidomos tani mbas humbjes qe jane bere histerike. Ne perpjekje e siper harrojne te fokusohen me pare se ca do kritikojne dhe nxijne, dhe ca thone p.sh. qe Berisha po na i tund vizat si kocka qenit, ca qe dalja pa viza s'na hyn ne pune, ca thone qe ne nuk meritojme te dalim, ca qe s'duhet te dalim se do ndertojme shqiperine, ca qe s'ka uje te pishem ne Tirane keshtu qe s'duhet te gezohemi per kete, ca qe dimri po vjen dhe s'ka kuptim te flasim tani  ne vjeshte dhe ne dimer per lajme pozitive, e keshtu me rradhe. smiley

Jam i sigurt qe po te vinte Obama neser per vizite fjala vjen, mediat e Rames prap do sajonin ndonje kronike qe i vodhen oren shqiptaret, ose ja perdhunuan gruan dhe cupat, Veliaj prap do shkruante ndonje artikull negativ ne ndonje gazete amerikane, dhe normal do ishte ne faqe te pare te PPU si lajm, dhe mizat e mootit do gumezhinin si tani. smiley

Xhibi, ti me duket se nuk e njeh realitetin ne Shqiperi fare. Eshte e verete qe lagje te tera vuajne per ujin pa orar ose me nderprerje te gjata. ky eshte nje skandal per nje kryeqytet qe do te futet ne rradhet e kruyqyteteve te Europes. Me keto kushte qe kemi ne Shqiperi doni te hyni ne Europe? Po nuk e keni kuptuar qe Europa na ka kthyer kurrizin me kohe? Mjafton te shikosh ate heshtje totale te gjerave te rendesishme neper mediat europiane. Bie termet ne shqiperi, asnje nuk e vret mendjen te shkruaje dicka. Permbytet ndonje qytet tek ne asnje nuk permend asnje rresht diku. Po nese diku ne kufi te Greqise bie nje termet dhe nga ky jemi dhe ne te prekur, me vrap flitet kudo ne media per te, por na na permendur ne fare. Europa nuk na njeh akoma si shtet dhe as duan tia dine. Shumica e europianeve nuk e dine se ku bie Shqiperia. Dhe ata qe e dine nuk dine se cafer zakonesh kemi apo si jetojme. Shqiperia eshte akoma nje vend i pazbuluar.

Te tregosh realitetin nuk do te thote te jesh komunist apo propagandist i Rames. Me kete llogjike nuk kalon as klasen e pare fillore. Ne qe flasim per kete realitet te mjeruar nuk jemi komunista, por patriote qe na digjet zemra per vendin tone, qe plerera si Berisha apo Nano e kane shitur tek te huajt. Komunist eshte Berisha dhe i terbuar biles. PD-ja eshte Partia e Punes e Rinovuar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eshte e verete qe lagje te tera vuajne per ujin pa orar ose me nderprerje te gjata. ky eshte nje skandal per nje kryeqytet qe do te futet ne rradhet e kruyqyteteve te Europes.

Nashti doni apo s'doni juve, vizat do hiqen se shpejti. Juve po deshet dilni protestoni prap, si diten kur u futem ne Nato.

Oh, dhe per Tiranen ankoju krietarit tend mer, ai eshte krietar i bashkise, mgjths ka nja nje vit qe s'ka shkelur aty rrezik. Po dhe aty rrezik Birisha pak nga pak do ja marre freret nga dora, sic do ja mare projektin e unazes se re me preteksin se unaza e Tiranes del jashte Tiranes. smiley

Me nje llaf sado ti nxini juve faqet e PPU, apo qofte dhe te Shekullit, Top Qenit apo GSH, ato qe kane per te ndodhur do ndodhin. smiley

Para se te flasesh brockulla shko dhe informohu me mire. Uji nuk varet nga Bashkia dhe per kete ajo nuk ka faj. Sa per gomarlleqet e Berishes qe nuk njeh kufi kompentencash, ate e kemi te qarte. Sali Prapambetja ashtu sic flet rroklla e berdoklla, po ashtu i ben punet. Ku vuri dore dhe kemba e ketij injoranti dhe u rregullua dicka? Ai nuk arriti te mesoje te flase akoma me gjuhe letrare(nje turp per nje kryeminister qe flet si analfabet) per kaq kohe sa ai ndodhet ne Tirane si ne ate kohe kur ishte kryetar partie e deri tani qe eshte kryetar qurravije. Ai nuk ka arritur te zhvillohet vete si njeri i kulturuar dhe ne presim qe te rregulloje Shqiperine.(?!) Derri po derr mbetet dhe lluces nuk i largohet dot. Atje e ndjen veten me mire ai. Por cfare faj kemi ne qe te durojme kete DERR?

po tjeter gje perveç saliut di ti moooo ?

Jo more Hajdar(si ke emrin je dhe ti), vetem Salin njohim. Kudo ta cosh telebelane po Saliu te del ne ekran. Hap gazetat, vetem ai eshte aty. Ai eshte kudo, me keq se Enveri na eshte bere. Ai vete ben pyetjet dhe vete pergjigjet. Ai i ben te gjitha dhe Krye(majmunin)ministrin dhe Prokurorin e Pergjithshem dhe Kryetarin e opozites dhe shume te tjere. Sa te gjithanshem e kemi kete derr?!

 po mir ne gjermani me telen dhe gazetat e shqiperise jeton ti moreee ?

pse nuk ktheneç mooo, te mos vuash ? jam i sigurte se do te duket me i pashem, nga afer, ai saliu. 

Une jetoj me teper ne Shqiperi sesa ne Gjermani dhe per kete e di me mire se ti. Kam patur shume raste ta shoh majmunin nga afer dhe ashtu eshte vertete, si majmun. Zgerdhihet si kur(v)at me vend e pa vend.

peshku eshte kthyer ne faqe letrare ditet e fundit. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).