A duken shqetesuese keto fjale?

Shkrimi i meposhtem eshte marre nga Wikipedia dhe flet per minoritetin grek ne Shqiperi. Gjuha e perdorur eshte shqetesuese. Jo vetem ketu por dhe ne shume raste te tjera kur flitet per Vorioepirin, shqiptaret dalin si populli qe ka diskriminuar dhe vrare greket ne keto zona.

 

In modern times, the Greek population has suffered from the prohibition of the Greek language if spoken outside the recognized so-called 'minority zones' -a remnant of the communist era- and even the official use of its language within those zones. According to Greek minority leaders, the existence of Greek communities outside the 'minority zones' is even outright denied. Many formerly Greek place-names have been officially changed to Albanian ones. Greeks from the 'minority zones' were also frequently forcibly moved to other parts of the country since they were seen as possible sources of dissent and ethnic tension.

2 Komente

wikipedia mund të redaktohet sipas dëshirës. A ke provuar ta bësh një gjë të tillë?

Nuk duhet harruar qe Greket nuk jane si Shqiptaret; ato punojne shume - krijojne lobe edhe ne internet sikurse eshte Wikimapia apo Wikipedia. Dikur kam provuar te beje ndryshime ne Wikimapia (gjithmone ne rruge legale persa i perket fakteve historike apo edhe grimcave te vogla gjeografike) dhe cfare kam mare si peshqesh nga admin-et?

USER BANNED!!!!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).