A do te falenderoj "Vetvendosja" EULEXin per arestimet ne Podujeve dhe Prishtine?

Më shumë se 20 persona në Hungari, Serbi dhe Kosovë janë arrestuar si të dyshuar në lidhje me aksidentin tragjik në lumin Tisa, ku të paktën 19 kosovarë humbën jetën pak ditë më parë si pasojë e përmbysjes së varkës së tyre në tentativë për të kaluar ilegalisht në Hungari, njoftoi sot media kosovare. Sipas gazetave kosovare, zëdhënësi i policisë hungareze, Janoš Pal ka deklaruar se Zyra e Interpolit në Budimpeshte, Gjyqi komunal në Kanjizhë dhe Misioni i EULEX-it në Kosovë, kanë nisur hetimet kundër të arrestuarve, që dyshohen për përfshirje në trafikimin e qenieve njerëzore. Sipas shtypit hungarez, policia në Hungari ka arrestuar 15 persona, ajo e Serbisë 5, ndërsa me urdhër të EULEX-it janë arrestuar edhe 11 organizatorë të trafikimit të qenieve njerëzore në Kosovë, 7 prej të cilëve nga Podujeva dhe 4 nga Prishtina.

 

Tragjedia kosovare, 20 në pranga

Më shumë se 20 persona në Hungari, Serbi dhe Kosovë janë arrestuar si të dyshuar në lidhje me aksidentin tragjik në lumin Tisa, ku të paktën 19 kosovarë humbën jetën pak ditë më parë si pasojë e përmbysjes së varkës së tyre në tentativë për të kaluar ilegalisht në Hungari, njoftoi sot media kosovare. Sipas gazetave kosovare, zëdhënësi i policisë hungareze, Janoš Pal ka deklaruar se Zyra e Interpolit në Budimpeshte, Gjyqi komunal në Kanjizhë dhe Misioni i EULEX-it në Kosovë, kanë nisur hetimet kundër të arrestuarve, që dyshohen për përfshirje në trafikimin e qenieve njerëzore. Sipas shtypit hungarez, policia në Hungari ka arrestuar 15 persona, ajo e Serbisë 5, ndërsa me urdhër të EULEX-it janë arrestuar edhe 11 organizatorë të trafikimit të qenieve njerëzore në Kosovë, 7 prej të cilëve nga Podujeva dhe 4 nga Prishtina. Për zbulimin e grupit të trafikantëve ka ndihmuar Agron Rama, i mbijetuari i tragjedisë, i arrestuar më 15 tetor në Hungari, thuhet në një njoftim të Radio Televizionit të Kosovës. Media paralajmëron se një prokuror i EULEX-it dhe dy policë hetues kosovarë do të udhëtojnë drejt Hungarisë, për të hetuar rastin e mbytjes së shtetasve kosovarë në Lumin Tisa. Autoritetet hungareze dhe ato serbe kanë bërë të ditur se janë duke vazhduar kërkimet për gjetjen e personave të zhdukur në Lumin Tisa, në kufirin mes Hungarisë dhe Serbisë, ku sipas njoftimeve kanë gjetur trupat e pajetë të tre personave të mbytur. Përmasat e Tragjedisë së Tisës, e cila ende zyrtarisht nuk vërtetohet si e tillë, pritet të jenë më të mëdha se sa janë menduar deri më tash. Në varkën e përmbysur në natën e 15 tetorit të këtij viti, në lumin që ndan Serbinë dhe Hungarinë, dyshohet se kanë qenë gjithsej 19 persona. Kështu së paku u ka deklaruar të afërmeve të tij, Blerim Rama, i cili së bashku me dy fëmijët e tij 1 dhe 3 vjeç, deri më tash janë të vetmit të mbijetuar. Sipas Blerimit, në varkën e përmbysur ka pasur fëmijë, burra dhe gra të komunave Mitrovicë, Vushtrri dhe Podujevë, në përpjekje për të shkuar në shtete të ndryshme të perëndimit. Deri të shtunën pasdite, Policia e Kosovës, në lidhje me këtë tragjedi, së paku zyrtarisht, nuk ka arrestuar askënd dhe nuk ka lëshuar asnjë fletë-arrest. Por sipas tyre, një prokuror i EULEX-it dhe dy policë hetues kosovarë do të udhëtojnë drejt Hungarisë, për të hetuar rastin e mbytjes së shtetasve kosovarë në lumin Tisa. “Fillimisht parashihet që të nisen dy zyrtarë policorë hetues nga shtylla e hetimeve të Policisë së Kosovës dhe një prokuror i rastit. Udhëtimi i tyre pritet të bëhet shumë shpejt”, - tha Baki Kelani, zëdhënës i Policisë së Kosovës. Ai ka sqaruar se policia po zhvillon hetimin e rastit edhe brenda Kosovës, në përpjekje të kapjes së personave të dyshuar për këtë rast. Në çështjen e cilësuar si dyshim për trafikim me qenie njerëzore, tashmë është përfshirë edhe EULEX-i. “Prokurori i EULEX-it është zgjedhur të udhëheqë rastin. Ne ende nuk e dimë se kur do të udhëtojë ky prokuror për në Serbi, apo Hungari”, është shprehur Nocholas Hoten, një nga zyrtarët e këtij misioni. Ndërkohë, Policia e Hungarisë ka vazhduar kërkimet për gjetjen e ndonjë trupi të pajetë edhe gjatë ditës së shtunë. Szaeolcs Szendi, zëdhënës i policisë së këtij shteti sqaron se kërkimet janë intensifikuar me ardhjen e një njësie të veçantë nga kryeqyteti hungarez, Budapest

39 Komente

Ta falenderoje sepse beri nje pune per te cilen ekziston? 

E keni share kur erdhi per te bere punen. Ju takon ta falenderini per punen  e bere

Tani sa veta jane arrestuar mer vlla... 20 apo sa?

15 ne Hungari + 5 ne Serbi = 20 veta... Eulexi i ka arrestuar keta 11 apo si?

qysh duhet kuptuar ky lloj "lajmi"? Nuk di gazetari te numeroje; nuk di gazetari te shkruaje nje lajm te thjeshte; apo genjen gazetari kur permend 11 arreste nga Eulex? Une nuk arrij ta kuptoj... jane 20 te arrestuar apo 31 te arrestuar: 15+5+11=31.

 

Më shumë se 20 persona në Hungari, Serbi dhe Kosovë .

Pra jane me shume se 20

Te mirremi me shkakun e kesaj pasoje tragjike. Cfare roli luajti EULEX-i (UNMIK-u) keto 10 vitet e fundit qe u krijuan kesofar kushte te jetes...?

 EULEX-i ka ardhë në Kosovë me një mision të qartë;për të vënë rregull në në drejtësinë kosovare e cila sot e kësaj dite udhëhiqet nga ish-strukturat jugosllave.Gjyqtarë e prokurorë të cilët ndajnë "drejtësinë"  gati që të gjithë janë,kuisling/ ish-shërbëtorë të regjimit serb.Dhe shërbimet e tyre gjithnjë edhe sot e kësaj dite i'a bëjnë Serbisë.Ata janë pjesë edhe krimit të organizuar.Kjo klikë serbo/kriminale me ardhjen e EULEX-it është rrezikuar seriozisht prandaj,për të mbrojtur edhe më tutje këta " njerzit e ligjit" kosovar,shërbimi sekret serb nuk zgjedh mjete;EULEX-in e sulmon politikisht, bënë atentate fizike nëpër enklavat serbe dhe sëfundi i aktivizon disa "shqiptarë" që t'u nxijnë jetën duke u dëmtuar makinat tinëzisht e haptas,duke demonstruar   sharë e sulmuar!!!

"Vetëvendosja" e Albin Kurtit është aleate e Serbisë mjaft aktive kundër EULEX-it,kundër ligjit e rendit dhe shpesh pyes vehten; ku e marrin të gjithë këtë energji për t'a luftuar atdheun e tyre këta njerëz!!? Lëre që asnjëri nga ta nuk ka qenë pjesë e luftës çlirimtare,po pse bile aq haptas janë kundër UÇK-së dhe strukturave të saja udhëheqëse.Pse??? Pse me kaq zell punojnë për Serbinë dhe kriminelët e saj serbo-shqiptarë, në Kosovën e pavarur?

Athua nga kush paguhen këta mercenarë më shumë.Nga shërbimi sekret serb që ka për qëllim t'a mbaj të tensionuar gjendjen në Kosovë sa më gjatë të jetë e mundur apo vetvendosja financohet prej krimit të organizuar se edhe ata i kanë hesapet e veta nuk duan ligjëvënës europianë...i preferojnë më shumë "ligjëvënësit" koqevarë!

Une kam mendim tjeter. Vetvendosja me pakta eshte nuk do perendimin dhe kaq. Por me e shumta nuk eshte se jane vegel e Serbit

 Ata akoma mendojn se "Kurva Plake" na e ka me hile. Thjesht nuk kane evoluar, jane akoma 95 vjet mbrapa (1912)

hehe pse ti beson vertet se kurva plak na e ka "pa hile"?

Po te jesh akoma ne vitin 1912 apo ne vitin e Dumbabes  atehere qe me hile na e ka. Vec ja qe kohet kane ndryshuar, interesat kane ndryshuar, vec ju nuk keni ndryshuar keni mbetur 85 vjet mbrapa

Ore nuk u pergjigje... ti mendon se nuk na kane hile?

Je gje serb, malazez, maqedons, bullgar, grek, rumun apo ca je ti? E kupton harten e Evropes ti herbivor dythundrak? E merr vesh ti qe ne 1 janar 2010 vetem shqiptaret jane jashte Shengenit?

Per kete me vjen inat mua, se shkoni e kurveroheni shpirterisht perendimrave, bini ne nje rehati te cuditshme sepse ju kane dhene nje pacavure leter, qe te tjeret nuk e blejne dot edhe sikur te shesin 6 litra gjak, dhe na vini e na shisni pordhe ketu, me demek se na qenkeni kulturuar ju, na keni marre ere nga bota, na jeni emancipuar ju, ju po ju... ju ka ndryshuar dhe mentaliteti juve... jeni bere me te hapur, ju ka ikur ksenofobia e egzagjeruar juve... ju na qenkeni bere dhe njerez, dhe diplomate, dhe paturpesisht vini ketu dhe mundoheni te na shpjegoni diplomatikisht se evropa dhe amerika ka te drejte edhe kur ju 10 mbi koke!

Ah u befshi mut o milet idjot se njerez nuk u bete dot...

PS: Toko... dorezoje pak ate pasaporten amerikane, dhe pastaj hec na fol ketu me keto tru qe ke tani. he te lutem, se eshte kollaj te flasesh per te varferit kur vete je i velur non stop dhe te ka shkuar barku te goja!

Zot,

Me kujtove nje barcalete

Ne kohen e monizmit ishte nje coban kooperative. Kryetari i kishte kerkuar qe cdo 2 jave sillte ne shtepi nje qingj te therur.

Pasi kishin kaluar ca muaj dhe cdo dy jave cobani kishte cuar nga nji qingj te kooperatives ne shtepi kryetarit, behej nje mbledhje e zgjeruar e kooperatives me te derguar nga KQ i Tiranes per rendesine e prones se perbashket. Ngrihet cobani i shkrete dhe thote

-Shoku i deleguar kam nje pietje ( lab biri i botes) A lejohet qe kryetari i kooperatives te haje gjingja nga tufa e kooperative?

-Cili kryetar he na e thuaj cili kryetar -uluria kryetari

-He de he thuaje -uluriu i deleguari

- He thuaje po ta mbajti- ulurine ca  te tjere nga tribuna

Cobani i shkrete qe kurre nuk kishte pasur frike, qe ishte ndeshur kushedi sa here me ujqerit ne mal, tani perballe ketyre ujqerve me dy kembe te sojit te tij qe ulurinin, u tremb, u tremb aq shume sa nuk ishte trembur as kur ishte femije dhe per here te pare ishte ndeshur me kopene e ujqerve te uritur ne mal

-Jo jo -tha i shkreti -Une pietje e kisha

----------------

Zot,

mos kujto se jam coban dhe mund te me trembesh me tere keto ulurima ketu Ujqer si ty une kam pare shume, ndryshe nga shume te tjere qe kane frike nga ulurmat tuaja dhe heshtin dhe as qe guxojne te bejne pyetjen jo me te ndeshn me ju , une kam patur fatin ta kem kaluar proven e ulurimes tuaj, dhe jam mesuar me "Cfare je ti grek, bullgar, malazez apo serb?" Te tjeret mund te jene shume me patriote se une e se ti qe ulurin ketu por ja qe karshi ujqerve te races se tyre ata kane firke dhe heshitn. Fatmiresisht edhe une do te isha frikacak si te tjeret por ja qe kur jam sulmuar me ujqer si ju me dy kembe nuk mu dha mundesi tjeter vec te sulmoja mbrapsh. Pergjigja " Jo jo une pietje e kisha" nuk do te me shpetonte jeten. Keshtu qe mesova si te perballoj ujeqerit me dy kembe ashtu si cobani ishte mesuar te perballonte ujeqerit me kater kembe

Pranda mos prit te te them "Jo jo une pietje e kisha" Une do te te them je ti qe nuk je shqiptar dhe nuk shikon alencat e shqiptareve me ata qe kane fuqine dhe interesa te njejta. Keto teorite e hileve shpiken nga ata qe mbi ineresat e shqiptareve kane interesa vetiake, klanore apo fetare te caktuara qe aspak nuk perputhen me ato te shqiperise.

Fati e solli qe interesat e shqiptareve sot perputhem me ato te prendimit, ( them fati se ne nuk beme azgje qe ti perputhim keto interesa) dhe deri sa ka perputje interesah ska hile. Hilet fillojne kur interesat nuk jane te njejta. Vetem ata qe shikojne interesa te tjera nga ato te shqiperise, mund te shpikin hilet. Aspak nuk them se perendimi ka rene ne dashuri me ne, thjesht qe intersat na jane perputhur dhe keshtu ska vend per hile

 

 

 

E mo Toko e... ke pare ujqer ti, dhe i ke takuar... ke pare allasoj njerezish, nuk ka mbetur gje pa te kaluar...

1 (nje) nuk te thirra grek, as serb, ta thashe qe ta kuptoje, po ti nuk di. Po te ishe shqiptar, nuk do thoshe qe evropa nuk ka hile. Po te ishe shqiptar, do e kishe ndjere vete mbi kurriz diskriminimin. Prandaj dhe te permenda rehatine e Amerikes; se prandaj na flisni si te mencur ti dhe ca te tjere ketu.

2 (dy) nuk ta thashe per te te frikesuar, dhe as po te bertisja;

po te thosha ne surrat qe je hipokrit, dhe je shume hipokrit. Vetem pordhe ke, se je bosh nga brenda. Dhe kete ta them kur te duash, sa here qe te flasesh si hipokrit.

3 (tre)

Si puna ime ti mund te kesh pare, dhe per nje gje me vjen keq, qe asnje gje nuk ke arritur te mesosh nga njerez te tille. Une mund te kem ato veset e mia, por ama e drejta jote eshte e drejta ime, dhe rehatia qe mund te ze une diku, sikur me flori te ma shtrojne rrugen, une prape kam per te luftuar per te drejten tende me te njejtin zjarr... te thashe, eshte e drejta ime.

Une nuk diskriminohem, personalisht; diskriminohem se jam shqiptar. Nje dite mund te shihem me sy te keq edhe fale ndonje "beme" qe mund te kryesh ti andej nga ameriqia, ndoshta mund te shihem dhe me sy te mire, prandaj e drejta jote eshte dhe e imja... po nuk eshte keshtu me ty, mesa duket... ti do te flasesh e t'i biesh kavallit ne verren e fundit gjithmone, ne ate rehatine qe ke gjetur ti andej nga amerika... jo se harron, por je hipokrit qe nuk do te shohesh, se ke mbi 1 miljon shqiptare rrugeve te Evropes pa asnje dokument ne xhep; qe nuk flene dot rehat, qe nuk flasin dot me njeri tjetrin kur shkembehen ne rruge, sepse jane shqiptare dhe shihen me perbuzje nga te gjithe... po jo, per ty kjo nuk eshte problem, se ti i ke hequr qafe ato probleme... ne fakt, eshte sepse je njeri i vogel dhe miop, qe nuk sheh dot me larg se hunda jote. Dhe kete ta them ne surrat! Se nje njeri qe e identifikon vetveten me kete komb, nuk mund te harroje kurrsesi, dhe kurren e kurres ate qe i ndodh bashkeatdhetareve te tij rrugeve te Evropes apo Amerikes (se dhe aty ke plot, meqe ra fjala) per te vetmin shkak se jane shqiptare!

Prandaj, fshihu pas gishtit tend o toko, dhe rri rehat. Befsh qejf dhe rrofsh sa me gjate.

PS: asnje interes te perbashket nuk ka perendimi me ne! Kaq dhe boll. Nuk mund te kete nje interes perendimi me ne, kur ne jemi te vetmit qe pas 1 janarit 2010 do mbetemi jashte perendimit; me dashje te plote dhe me qellim nga perendimi.

Nuk mund te kete interesa te perbashket perendimi me ne, kur mbi nje miljon shqiptare rropaten rrugeve te tij dhe nuk perfitojne dot asnje dokument; kur nje majmun afrike me breke ne koke shkon dhe rregullohet brenda dites.

Nuk mund te kete interesa te perbashketa me ne, kur shperblejne me heqje vizash kasapet e Beogradit qe masakruan mbi 20 000 shqiptare, qe perdhunuan dhjetra mijera gra dhe vajza kosovare; qe dogjen dhe rrenuan perdhe nje shtet te tere (kosoven e sotme), qe e plackiten si hordhi mesjetare, qe debuan mbi 1 miljone shqiptare nga vatrat e tyre, gjenocid dhe spastrim etnik mu ne zemer te Evropes ne fund te shekullit 20!

Dhe jo vetem kjo, se histori te tilla nuk kane mbarim, por ja ku e ke Felliqodonine tende, te njejtin skenar donte ta bente ne 2001; dhe edhe sot e kesaj dite, asnje te drejte nuk kane shqiptaret aty. Dhe ata s'paskan lene standart pa arritur... nderkohe qe Shqiperise (tendes? - te pakten asaj times po) i terhiqet veshi per te drejtat e minoriteteve; ku jo vetem greket kane shkolla greke, po dhe shqiptaret qe hiqen si greke!

Dhe PS2!!!:

Perendimi nderhyri ne Kosove jo se i plasi trapi per shqiptaret, kete ta mbash vath ne vesh, por per shkak te Bosnjes; per te cilen ndjejne turp edhe sot e kesaj dite. Ishte nje "mesim" qe ata nuk e kane mesuar kurre, sepse carmatimi i burrave te Srbrenices nuk u be gabimisht apo pa dashje, por me qellim te plote, dhe 12 000 burra u masakruan brenda nje dite mu para syve te ushtareve te perendimit. Dhe jo se u plasi per ta, por s'kane si ta ruajne surratin para botes; se do ti? - bota nuk qenka vetem perendim, dhe cdo gjatesi gjeografike paska perendimin e vet.

Hajt shendet tani.

Zot,

E ke zgjatur shume, dhe nuk do te merem me kush je ti e kush jam une. Ti thashe tere ato ne ate barcalete se thirjet e pyetjet e tua ishin si ulurima ujqerish Po kjo ska rendesi varet se cfare quan ti ulurime dhe cfar quaj une ulrime. Fyerjet po ti le ty se ato te tregojne ty tek lexuesit e tjere se kush je. Ujqerve ju dukesh tirm, te tjereve ( njerezve ) ju dukesh trap.

Nuk mund te kete nje interes perendimi me ne, kur ne jemi te vetmit qe pas 1 janarit 2010 do mbetemi jashte perendimit; me dashje te plote dhe me qellim nga perendimi.

 Me dashje dhe me qellim? Cila eshte dashja dhe cili eshte qellimi.? Krahason zhvillimin ekonomik te shqiperise/Kosoves me Kroacine, Polonine, Cekine apo me Maqedonine? Nuk besoj se e ben kete gabim Dhe atehere faji i kujt eshte qe nuk jemi zhvilluar ekonomikisht, ligjerisht dhe moralisht  deri sa te krahasomi me shtetet qe u pranuan ne BE? Apo si gjithmon fajin na e kane imperjalistet revizionistet ne nuk kemi kurre faj.

Nuk mund te kete interesa te perbashket perendimi me ne, kur mbi nje miljon shqiptare rropaten rrugeve te tij dhe nuk perfitojne dot asnje dokument; kur nje majmun afrike me breke ne koke shkon dhe rregullohet brenda dites.

Nuk besoj qe ne evrope majmunet e afrikes ( ti je racist i keq qe thua kete smiley pra qe ketu nuk pranohesh ne shoqerirte e civilizuara perendimore&nbspsmiley te pranohen me kollaj se shqiptaret. Nese ndodh kjo, kjo ndodh per faktin qe ata majmunet e afrikes ulin koken punojne dhe nuk meren me pordhe po me kriminalitet si ne. Ndryshe Evropa "Raciste" sic e qujane disa nuk do te bente dot kete leshim. Zot dil nga ideologjia marksiste. tregun e punes e vendos tregu i lire Nese je i zoti punetor dhe koke ulur jo majmun por edhe orangutan te jesh do te punesohesh me shpejt se ai ai pordhaci qe punon pjata lares dhe shet tangerllik se ne shqiperi ka qene ne ministrine e jashteme. Apo se ai mafjozi qe ketej punon e andej shet droge.

Nuk mund te kete interesa te perbashketa me ne, kur shperblejne me heqje vizash kasapet e Beogradit qe masakruan mbi 20 000 shqiptare, qe perdhunuan dhjetra mijera gra dhe vajza kosovare; qe dogjen dhe rrenuan perdhe nje shtet te tere (kosoven e sotme), qe e plackiten si hordhi mesjetare, qe debuan mbi 1 miljone shqiptare nga vatrat e tyre, gjenocid dhe spastrim etnik mu ne zemer te Evropes ne fund te shekullit 20!

Ndersa Serbet thone se ne Nato u pranua ushtira shqiptare me shapka.

Si te vjen ty ta pranosh kete? Njesoj si Serbet edhe ti. Perpiqu te jesh ndryshe nga ai qe uren kaq shume ndryshe nuk ke uretje por zili..

Dhe ata s'paskan lene standart pa arritur...

Vertet e ke kete? besoj qe tallesh. Mire ben duhet dhe pak humor. U lodhem me seriozitein e kesaj teme smiley

 

Perendimi nderhyri ne Kosove jo se i plasi trapi per shqiptaret, kete ta mbash vath ne vesh, por per shkak te Bosnjes; per te cilen ndjejne turp edhe sot e kesaj dite. Ishte nje "mesim" qe ata nuk e kane mesuar kurre, sepse carmatimi i burrave te Srbrenices nuk u be gabimisht apo pa dashje, por me qellim te plote, dhe 12 000 burra u masakruan brenda nje dite mu para syve te ushtareve te perendimit. Dhe jo se u plasi per ta, por s'kane si ta ruajne surratin para botes; se do ti? - bota nuk qenka vetem perendim, dhe cdo gjatesi gjeografike paska perendimin e vet.

 

 

Une nuk e di nga e ke ti kete Por kjo gje nuk eshte thene zyrtarisht keshtu qe ti ben anal-ize sic do te bej edhe une me poshte. Evropi hyri ne Kosove me urdhet te SHBA-se. Jo per Bosnjen por per NATOn. Po te mos hynte ne Kosove NATO duhet te shkrihej. Lufta e ftohte mbaroj. Duhej nje rol i ri i NATOs Duhej gjetur nje preteks per te paguar oficeret e ushtrise. Evropi eshte ne Kosove se Evropi mund te bej rolin e paqeruajtsve dhe pesha te mos i bjere gjithmon Amerikes. ( Tai ti mund te jesh kunder forcave paqeruajse kudo ne bote, kjo eshte teme tjeter por tregon dhe se ku e ke hallin me Evropin dhe jo me Kosoven) Ketu peruthen interesst tona me te tyren. ELEUX do qe te kete sukses ne Kosove ti thote Amerikes se eshte gati per misjone te tilla ne vendet e tjera te botes. Gjithashtu suksesi atje do te thote te mbroj Evropen nga ndotja qe po i behet nga elemetet kriminale Kosovare ne bashkpunim me ata serbe. Valle ka te mire Anglia nga kuplarate e drejtuara nga Shqiptaret te regjistruar me emra fallco si Sali Berisha, Enver Hoxha po Mehmet Shehu? Apo Italia nga tregetia e motrave shqiptare e bere nga vellezerit tane Shqiptare ne partneritet me "armiqte" tane Serbe per kurveri ne Itali. Pra ne nje triumf i ELEUX do te thote nje Kosove ndryshe nga Shqiperia e ndotur me qelbesiren e krimit dhe korupsionit, Do te thote nje Kosove qe me pastertine e saj nje dite kur te bashkohet me shqiperine te pastroj edhe shqiperine. Deri atehere ky trup i atdheut meme duhet te ritet te forcohet qe te kete fuqi te ndihmoj edhe pjesen tjeter ( shqiperirne) Kujto pak Italine e veriut dhe ate te Jugut Pak a shume njesoj

Sa per turp Duhet te dish se  ne politike nuk ka turp. Ne politke ka gabime dhe interesa. Bosnja qe nje gabim. Interesi i nderhyrjes atje ishte se zjari i komshiut Boshnjak mund te digjte perseri Evropen. Per kosoven ishte rastesi qe interesi per te gjetur nje vend per te treguar se Evropi ka fuqi dhe mundesi ju dha Kosoves. Ja qe edhe ne kemi pak fat

Tere kjo e fundit eshte hamendje ose sic quhet tani ne shtypin tone anal-ize E verteta dihet nga ata qe e bene. Ne thejsht llogje bejme.

Ti qenke nje rrumpalle mor bir, qe s'e paske shokun! Leqe nuk mbush fare njehere... Cfare kerkon mor paramec, te me nxjerresh mua gabim apo Shqiperine gabim? Dhe mos na caj trapin shume, meqe e ke nisur keshtu; kur te lesh pasaporten amerikane, te kthehesh ne Shqiperi, te shtrosh kurrizin aty, dhe te vesh ne jete/pune ato parimet e tua te ndritura qe i paske mesuar ne perendim; kur te vesh aty dhe te japesh kontributin tend; meqe qenke plot perplot me ide sesi ta rregullosh gjendjen dhe te korrigjosh gabimet tona si komb, atehere hajde e na fol ti bullgar muti!

Rrofsh me tregove qe kam te drejte

Naten tani smiley ha ha ha ha  me kujtove nje budalla te rruges qe sa e here e ngacmonin te shante nga nena ha ha ha Rofsh Zot naten

Po ti ben si budalla o derbardhe... njehere do te besh bisede me mua, pastaj me thua qe po te bertas, pastaj kapercen te fajet qe demek na i paska Shqiperia!!! Nese do te me nxjerresh mua gabim, nuk ke nevoje te behesh karagjoz fare... per barcaleta dime te tere, dime dhe me emra "toko", nese do ta dish mire... Faji ndoshta eshte i imi qe e mora seriozisht si teme, duke e ditur mire qe ti asnje gje nuk do ta ndjekesh seriozisht. Te kam thene ca gjera te komentet me siper, dhe ti prape ke vazhduar kodra pas bregut!!! Jo na e ka fajin Evropa apo e ka fajin Shqiperia... keto jane budallalleqe, dhe jo ti jo-e-jo, po askush ne Evrope nuk ka shance te me dale para te shfajesohet per pislleqet dhe neverine qe kane mbjelle.

E drejta eshte e drejte o toko, sado pak a shume tru qe te kesh ti apo ndonje tjeter, dhe e drejta nuk behet e zhdrejte, kushdo e paste fajin. Kur te arrish te kuptosh ti keto gjera, ndoshta do jete vone dhe kjo teme do kete marre fund me kohe... Dhe ato fjale qe thua ti, do kesh te drejte morale vetem kur te grisesh pasaporten amerikane. Kaq.

PS: sa per ate budallain qe ju shante nga nena...

... dhe ju largoheshit me ballin lart dhe plot krenari ...   (?)

toko sikur spo me besohet qe e ke shtruar ti kete pyetje. mos te ka vjedhur ndonjeri accountin ore? smiley

ndryshe, dil nga ai mc donaldi ku je ulur dhe analizoji pak gjerat. konfigurimi gjeopolitik nuk eshte si ai i para 85 vjeteve, por thelbi po ai ka mbetur. qendrimi i eulexit ne kosove pas shpalljes se te ashtuquajtures pavaresi, eshte i pakuptimte dhe e acaron me shume situaten. realisht kosova sot eshte nje vend pa sovranitet, nje koloni europiane identik si kolonite franceze te magrebit, me absurdin e plote ku minoriteti serb (gjoja ne rrezik) gezon me shume te drejta e mbeshtetje financiare se shumica e popullsise shqiptare. vetvendosja po ben punen me te mire atdhetare ne kete mes. shpresoj te vazhdojne dhe te intensifikojne aksionet e tyre derisa pavaresia te shpallet si e tille realisht.

albin kurti ka qen pjes e luftes qe cke me te mer veteran...

E mo ti avash... aleate e Serbise... A i keni mendte ne vend o njerez?

Mos dil dhe ti direkt ne ekstreme te tilla. Pastaj mos i merr ashtu gjerat dhe ti... o me mua-o kunder meje. Ka mendim ndryshe nga ty ai. Kaq. Nuk eshte e thene qe kush nuk mendon si ty qenka aleat i Serbise. Kishe dhe Rugoven ti, sa ishte gjalle, gjithe Kosova votonte per te; pavaresisht se e dime te gjithe se kush ishte gjate luftes dhe si shkelte mbi gjak shqiptaresh ai qen. Por ama, mos harro se sa veta e votuan pasi mbaroi lufta... Kurre te mos e harrosh, edhe pse ke te besh me nje popull te varfer nga ana mendore, nje popull 2 miljonesh qe mezi nxorri 12 000 veta (ca full time dhe ca part time) per te mbrojtur nderin e motrave, nenave dhe vajzave qe po perdhunoheshin nga shtazet serbe, apo per te mbrojtur shtepite qe po digjeshin dhe plackiteshin, qe jane dekada pune robtuese ne mergim, apo baballaret, vellezerit dhe bijte qe po masakroheshin po nga shtazet serbe.

Keshtuqe mos i merr te gjithe kunder Kosoves, dhe as mos ua paragjyko qendrimet vetem sepse nuk paskan qene ne UCK... sidomos kur mendon qe ne UCK ka qene dhe Thaci(faqja e faqes se zeze), qe sot e ke kryeminister...

Hajt te lutem... Kosova ka te ardhme; madje mua me pelqen shume mendimi i Vetvendosjes. Eshte tamam mendim shqiptar; deshe s'deshe ti, e deshen apo jo Euleksin ata... per mua ata mendojne ashtu si mendojme te gjithe; populli i Kosoves duhet te vendose vete per veten. BOLL ME VASALITET DHE SUNDIM TE HUAJ! BOLL ME QEVERI SERVILESH QE IA HEQIN FYTYREN GJITHE KOMBIT BOTERISHT!

 

Toko, pse t'i falenderoje, apo qe beri nje pune qe do t'a bente edhe policia e Kosoves sikur EULEX-i te mos vihej vet zot vet shkop. Mos duhet t'a falenderoj robi edhe komshiun qe i qi gruan kur iken me sherbim, meqe detyra e kenaqjes se gruas eshte plotesuar? Apo mos do te thuash qe policia e Kosoves nuk do ishte ne gjendje t'a bente kete pune po te mos ishte EULEX? Kush i bie te jete dumbabisti pas kesaj?

zotrules,ti nëse dëshiron t'i futesh betejës me mua,duhet të jesh i armatosur.E arma e cila më ndal mua e më detyron të kapituloj është veç një; ARGUMENTI është E VËRTETA...tjetër ska

1.Ti duhet të argumentosh se Kosova nuk ka nevojë për një mbikqyrje të drejtësisë europiane.Thuaj ti se gjyqtarët e prokurorët te ne nuk janë kuadro të ish-sistemit serb të cilët kanë "prerë" me qindra mijëra vjet burg për shqiptarët që luftonin për lirinë...ma thuaj ti ose cilido diskutues një emër,vetëm një emër në gjyqësinë kosovare i cili nuk ka qenë kolaboracionist?!!...Nëse nuk ka argumente dhe është kështu atëherë atëherë logjika e shëndoshë e thotë se këta njerëz punojnë edhe sot për Serbinë të paguar prej tyre ose të shantazhuar me dosjet e tyre të ndyta! Edhe sikur të supozojmë se nuk punojnë për interesa të huaja,supozojmë se janë të ndershëm,kjo klikë e gjyqësisë kosovare nuk ka aftësinë inteleketuale të përballet me sfidat e drejtësisë sot në shekullin njëzetëenjë...thjeshtë sepse edhe ata janë njerëz,nuk janë robotë që t'i ndrrojnë  qëndrimet saherë që ndrrohen edhe sistemet!

EULEX-i është i pazëvendësueshëm,fatkeqësisht,këtë e dinë edhe zogjtë e malit.Këtë e di edhe Kurti dhe e kundërshton prap.Pse athua? Sepse e paska trurin edhe më të vogël se të zogut??? Apo...hajt na thuaj ti zotrules,pse Albin Kurti i bashkangjitet serbëve të veriut dhe Beogradit zyrtarë në luftën kundër atyre që duan të vendosin drejtësi në Kosovë-kundër Eulex-it?!!

p.s. zotrules i nderuar kam edhe pyetje tjera për më vonë,veç njëherë po e pres përgjigjen e parë(argumentuese shpresoj) .

Ti mire e ke, sikur te jete ashtu si thua ti... Ti me apo pa dashje, harron shume gjera. Te paren fare, harron popullin e Kosoves. Ai ka votuar. Thaci eshte kryeminister. Nese drejtesia do ishte plot me bashkepunetore te serbit, kjo eshte perseri pergjegjesia e popullit. Nese populli nuk ka takat dhe dell te qeverise veten, ashtu si thua ti, atehere ka te drejte serbi kur thote qe shqiptaret nuk kane aftesi shtetformuese. Sipas atyre qe thua ti, une duhet te te quaja kolaboracionist ty, dhe duhet te thosha qe dhe ti punoke per serbin.

kjo klikë e gjyqësisë kosovare nuk ka aftësinë inteleketuale të përballet me sfidat e drejtësisë sot në shekullin njëzetëenjë

Keshtu thone vetem njerez qe mendojne se drejtesia eshte gogol... Cfare veshtiresie ka drejtesia per t'u vendosur mo njeri? Ligjin e ke te shkruar, - ZBATOJE. Eshte kaq e thjeshte, aspak me e veshtire se kaq.

thjeshtë sepse edhe ata janë njerëz,nuk janë robotë që t'i ndrrojnë  qëndrimet saherë që ndrrohen edhe sistemet!

Po pse ore, Eulexi nga cfare perbehet? Nuk perbehet nga njerez? Apo kosovaret qenkan me pak njerez se Eulexi? Po ti e di qe ne Eulex ke dhe greke, edhe spanjolle, edhe rumune, edhe sllovake, qe nuk ta kane njohur fare pavaresine e Kosoves. Ata, per llogari te kujt punojne? Nese nuk e kane njohur pavaresine, per ta, zyrtarisht Kosova eshte Serbi. Per llogari te kujt punojne keta?????? Mendohu mire para se te flasesh.

Nga ana tjeter, Eulexi do te ishte me vend, sikur vendet qe kane cuar kontingjent ne Eulex te kishin nje sistem drejtesie te persosur. Me thuaj nje vend Evropian qe nuk ka korrupsion!!! Nese ne Kosove korrupsioni matet me mijera euro, dhjetra mijera apo hajt, qindramijera, ne Evrope, pikerisht ne shtetet e Eulexit korrupsioni eshte ne nivelet e miljonave dhe qindramiljonave Euro. Dhe, per te qene brenda, askush nuk flet per te, dhe shume rralle kapet ndokush; aq mire i integruar eshte institucioni i korrupsionit ne Evrope.

pse Albin Kurti i bashkangjitet serbëve të veriut dhe Beogradit zyrtarë në luftën kundër atyre që duan të vendosin drejtësi në Kosovë-kundër Eulex-it?!!

Si dhe me siper, ti ja fut kot.

Serbet kane aresyet e tyre dhe shqiptaret kane aresyet e tyre.

Serbet, ne me optimistin e rasteve, e konsiderojne Eulexin si cenues te integritetit territorial serb. Shqiptaret e konsiderojne si cenues te integritetit dhe pavaresise se Kosoves. Per kete te kam dhene aresye dhe me siper. Duke mos i hyre pastaj menyres se punes se Eulexit, rendimentit te deritanishem, dhe shume faktoreve te tjere, qe po ta njihje sadopak jeten shoqerore, civile dhe ate te gjithaneshme ne Kosove, do e kuptoje fare mire.

Ta biem ne terma me te thjeshta; sikur ne Zvicer ku jeton ti, te kishe nje komshi serb. Nje dite merr vesh se ky serbi ka leber. Cfare do beje ti? Do e lije te vdiste dalengadale nga lebra aty? Apo do therrisje ambulancen ta merrte ne spital? Dhe kjo, edhe nese nuk ke fare njerzillek; perseri nuk do kish pse te kuptohej qe vdiske per serbet... Ti ke aresyet e tua per te thirrur mjeket, e serbi ka aresyet e veta. Ai shqetesohet per mbijetesen e vet, dhe ti po shqetesohesh per tenden. Kaq e thjeshte eshte.

Ti do qe te nxjerresh armiq lart e poshte, dhe jam i sigurte qe nuk jane te gjithe shqiptaret engjej qe punojne per te njejtin qellim; por mos harro kurre popullin. Ate qe voton. Ate qe zgjedh. Ate qe nuk kish mundesi te merrte vendim per Eulexin; po po, ate qe zgjedh qeverine dhe jo Albinin ne qeveri, ate qe zgjodhi Rugoven, ate qe zgjodhi Thacin se fundmi dhe qe e mban kryeminister, ate qe zgjedh lart e poshte po qe nuk i merret fare mendimi per Eulexin. Ketij populli ti do t'ja mbyllesh gojen.

mendohu mire per keto gjera para se te shtrosh pyetje te tjera... qe jam i sigurte qe ti ua di pergjigjen fare mire, po nuk te pelqen qe nuk eshte pergjigja qe do TI.

Nuk ndodh rralle qe injoranca te shkruaje me germa te medha, E VERTETA, E VERTETA. Puna eshte qe ne gjithe kete te verteten qe ke shtruar ti, barra e proves te bie ty, jo kundershtarit tend ne argument. Ky eshte ligj i shkruar i drejtesise te cilen zotrote duke mos e zoteruar, mendon se nuk e zoteron askush. Te gjithe jane te pafajshem deri sa te provohen fajtore. Nese vertete do te flasesh me argument, dhe me te verteten, atehere nuk mund t'a konsiderosh argument kete pordhen gjenerale se te gjithe gjyqtaret dhe prokuroret jane kolaboracionist. Ky eshte argument i padrejte, pasi sic te thashe, te gjithe jane te pafajshem deri sa te provohen fajtore. Duke qene se ti nuk je ne gjendje te dallosh nje argument te drejte nga nje argument i padrejte, atehere dhe spekullimi jot se kjo klike gjyqesore eshte e paafte behet null fale paaftesise tende, dhe fal faktit qe ti nuk je ne gjendje te dallosh drejtesine nga padrejtesia.

Argument? Apo je i bindur qe jane te gjithe kolaboracioniste dhe na bie barra neve te provojme qe nuk jane? Thuaj ti, nje emer, vetem nje emer qe mund te konsiderohet kolaboracionist, dhe silli dhe provat. Perndryshe kete "argumentin" se te gjithe qenkan kolaboracionist fute atje ku nuk nderrin dielli. Eshte kollaj te kerkohet argument nga tjetri kur vete nuk je duke nxjerre asnje argument. Shpresoj te jesh ne gjendje t'a kuptosh argumentin.

ore zotrules,t'i lëmë përrallat...mos shkruaj kot së koti veç sa për t'i ikur pyetjes...mos i bishtëro muhabetit,qëndro si burrat.Me mua,kështu e ke;të pyeta, përgjegju,më pyet do të përgjegjem! kaq ,nuk ka filozofi këtu.

tani edhe njëherë po t'a ripërsërisë atë që të pyeta...t'a përfundojmë këtë e shkojmë me radhë...mos të "derzertojmë" nga tema!!!

 

1.Ti duhet të argumentosh se Kosova nuk ka nevojë për një mbikqyrje të drejtësisë europiane.Thuaj ti se gjyqtarët e prokurorët te ne nuk janë kuadro të ish-sistemit serb të cilët kanë "prerë" me qindra mijëra vjet burg për shqiptarët që luftonin për lirinë...ma thuaj ti ose cilido diskutues një emër,vetëm një emër në gjyqësinë kosovare i cili nuk ka qenë kolaboracionist?!!...Nëse nuk ka argumente dhe është kështu atëherë atëherë logjika e shëndoshë e thotë se këta njerëz punojnë edhe sot për Serbinë të paguar prej tyre ose të shantazhuar me dosjet e tyre të ndyta! Edhe sikur të supozojmë se nuk punojnë për interesa të huaja,supozojmë se janë të ndershëm,kjo klikë e gjyqësisë kosovare nuk ka aftësinë inteleketuale të përballet me sfidat e drejtësisë sot në shekullin njëzetëenjë...thjeshtë sepse edhe ata janë njerëz,nuk janë robotë që t'i ndrrojnë  qëndrimet saherë që ndrrohen edhe sistemet!

Pëeveç kësaj kam edhe një pyetje shtesë për ty;

2. A ka nevojë edhe sistemi shqiptar i drejtësisë për një EU-LEX(ligj europian) apo jo?

O Toko, mjaft me keto patetizmat anti Vetevendosje!, o burre i dheut.

S'e ka sha askush EULESH-in se vendos ligjin, po pikerisht per te kunderten. EULESH-i ka dhene prova qe vetem ti e ca te tjere nuk doni me i pa, se nuk do te vere ligjin po do te beje ligjin ne Kosove. Dhe ç'eshte me e keqja, perdor ligjin per te bere presion ndaj politikaneve te korruptuar sa here keta guxojne te ngrejne zerin e te kundershtojne EULESH-in (si ne rastin e paktit me Serbine). Ne shqiptaret e njofim mire kete "film" se e kemi msu permendesh nga Sala qe ishte mjeshtri i ndenjes ne pushtet fale dosjeve per bashkepunetoret e tij.

Mos duhet me dale me lule ne duar e me falenderu ene Berishen kur merr e arresto nai rob per korrupsion?

Amon o Toko se edhe Nano i ka arrestu pergjegjesit e tragjedise se 9 janarit. Biles i ka arrestu nga buzuku, s'kishte nevoje fare me qene ne Shqiperi.

Kurse ajo puna e "hileve" o pak mo e ngatarrume se ç'e paraqet ti. Sot o puna kush ankohet me shume o Toko vllai. Ne tu menu se ja hudhem davase (kom qene ene une nder keta), i pranume te gjitha kushtet me menien se jone sa me qetesu rusin e serbin, po se nuk kishte me i apliku njeri prej verteti. Serbi mori dogji çar i doli para dhe po hudh pare qe te shkaterroji sa me shume ne Kosove e t'i prishi sa me shume pune Kosoves.

Bota me bole, qe Gandin ta perdor sa me te mush menien se o mire te rrish urte, nuk do me ja dite per gjo tjeter perveç dhunes. Vetem kur e shofin se ti je nxef aty ku s'ma mo uje pilafi, kta kujtohen me te hudh nai kocke. E pra, per sa kohe do te te konsiderojne si qen (ne sencin e keq jo ne sencin domestik) po nuk "lefe" apo "kafshove" nuk ta fershelle njeri.

Pastaj edhe sikur keta te jene te mire te botes e te kene deshiren e mire ndaj nesh, pse u dashka besu kaq verberisht se menyra se si dune me i bo punet keta qeka mo e mira dhe keta na qekan te pagabueshem?

Liza-ndër e kom emrin une o Toko, çar do ti ne boten e çudirave?

Lizander, Vetem perdorimi i fjalesh EULESH ne vend te EULEX eshte nje sharje. Keshtu qe

S'e ka sha askush EULESH-in se vendos ligjin, po pikerisht per te kunderten

Nuk ka vend

Se dyti Te pakten duhet nje falenderim me rastin s epo vendos ligjin, dhe sharjekur ben te kunderten. KJo per e treguar se verte halli eshte tek vendoja e ligjit dhe jo tjeter

Sa per tu ankuar kjo dakort por mendoj se ankesa thjesht per hir te ankeses nuk te takon ty me kulturen dhe ngritjen intelektuale qe ke. Lere ta bej Lymi ( ai karocieri) ate se po e bere ti nuk eshte me ankese per hir te ankeses por duket si ankese pe verteti ( si nga Korca e thene kjo) dhe atehere atij Lymit nuk i mbetet tjeter vec te rembej armet kunder atij qe ti ankohesh. Nuk besoj se eshte ky qellimi tend apo e kam gabim smiley

 

 

Ti po tregon qe di te hedhesh valle apo qe di te terheqesh shapkat zvarre si shkodrani ne plazh te Velipojes?

Cfare nuk kupton aty mer ti? Cfare ka per filozofi aty?

Keni kolaboracioniste? Une nuk e di. Kaq. Po te keni, - qe po marr fjalen tende, mos e kerko zgjidhjen te Evropa, po te populli i Kosoves qe zgjedh ligjvenesit, - parlamentin/kuvendin e Kosoves, i cili nga ana e vet, emeron Thacin kryeminister, edhe ky jo thjesht kot, por nga ata ish funksionaret e larte te UCKse. Keta tani e kane ne dore sistemin e drejtesise ne Kosove. Nese ti po thua qe Eulexi po minon punen e drejtesise kosovare me aresyetimin se ata paskan qene kolaboracioniste, thuaje troc, e mos na lesho gazra kot. Qe ti te vazhdosh dhe te perserisesh kot me kot ate qe ti mendon se eshte problem aftesie, eshte nje tregues i paaftesise tende te mendosh ne nje vije llogjike, prandaj dhe shperndahesh. Ti thjesht je kunder dickaje, por se kunder cfare je, nuk po merret vesh. Njehere gjykatesit dhe prokuroret na dalin kolaboracioniste, pastaj na dalin te paafte... o jane njera, o tjetra o te dyja. cilesoji keto. Nese ben pyetje, do marresh pergjigje sipas pyetjes. Pergjigjen e ke marre shtruar dhe sakte me siper. Eshte problemi yt nese ben sikur nuk kupton/ndoshta nuk e kupton megjithmend.

Dhe ta thashe troc me siper, prandaj mos perserit me pyetjet, se kur ma permend emrin, ndjej tendencen te te kthej pergjigje, qe po me  duket humbje kohe, se te diskutoj me ty dilkam armik i popullit.

Pergjigjja dhe njehere eshte:

Jo nuk kane nevoje fare. As Kosova e as Shqiperia per Eulex. Per sa kohe qe Evropa nuk ka drejtesi ne vendet e veta, nuk ka si te vere drejtesi ne Shqiperi apo Kosove. Eshte thjesht humbje kohe, fondesh te cmuara qe mund te shpetonin kushedi sa jete njerezish qe po vdesin urie kot me kot. Vete servilosja qe po i kushton ti Eulexit, thjeshte tregon kompleksin e inferioritetit qe ke ti si individ. Per ty vetem te huajt dikan se c'eshte drejtesia, per ty ne shqiptaret nuk qenkemi te afte per asnje gje... Turp, turp, turp. Keto jane fjale qe i ka thene Cubrilovici me kohe, dhe edhe Slloboja me ato fjale demek eci kunder nesh.

Sa per mbikqyrje, nuk ka vend ne bote qe nuk ka nevoje per mbikqyrje; teorikisht edhe Amerika ka nevoje per mikqyrje, madje edhe mbikqyrja shqiptare nuk do ishte e egzagjeruar. Per sa kohe qe mendohet se ka korrupsion, mendohet dhe mbikqyrja, dhe ngado qe te vije, eshte me e mire se korrupsioni. Kjo nuk eshte filozofi, eshte realitet. Ti nuk do ta kuptosh, eshte puna jote. Sipas mendjes tende, ne shqiptaret u dashkemi mbikqyrur ne menyre te perhershme nga jashte... dhe nga kush??? nga Evropa!!! Faqja e zeze! Te mbikqyremi nga ata qe na perbuzin me shume nga te gjithe... te keshilloj te zgjohesh nga gjumi dhe te shohesh realitetin ne sy!

Te kerkosh mbikqyrje greke, italiane, gjermane apo franceze... apo bullgare dhe rumune, eshte jo thjesht gabim apo konceptim i keq, eshte tragjedi, o njeri.

Ne jemi shtet sovran dhe duhet te sillemi si te tille. Sa here jemi ankuar per servilizem, per bythputhje dhe per sa here qe kemi poshteruar veten para te huajve... e ti na e kerkoke vete!

Nese Kosova eshte shtet sovran, duhet te filloje te sillet si i tille. punto e basta!

Nese Kosova eshte shtet sovran, duhet te filloje te sillet si i tille. punto e basta!

Kush tha qe Kosova eshte shtet sovran. Bota akoma nuke ka njohur kete, dhe meqense ne  nuk jemi ne gjendje te shpallemi vete sovran ateherre le te leme boten ta beje kete.

Zot nje tjeter histori. Ta besosh kete histori duhet te lexosh dy libra "Dhe i vetem trim ne lufte" i shkrojtur nga shkrimtar rus i komunizmit dhe "Nen sketeren e terrorit nazist" i shkrojtur nga nje perendimor.

Ne te dy librat ne kapituj te vecante trajtohet se si ushtrite e kampit anitinazist cliruan kampet e perqendrimit

Ne libirn e rusit thuhet se ushtria ruse i liroj menjehere te  burgosurit dhe i la te lire ndersa akuzon se ushtrite perenidmore nuk e bene kete gje dhe i mbajten ne kampe edhe per shume muaj te burgosurit

Te njeten gje thote edhe shkrimtari perendimor vec se ai shpjegon se ndersa te liruarit nga ruset shume vdiqen se nga uria  e vazhdushme ne kampe nuk ju nenshtruan mjekimeve shendetsore por ju sulen dyqanve dhe nga mbi ngrenia ose vdieqen ose zhvilluan semundje me pasoja jetesore. Nje pjese nga urejtja bene krime ne popullaten gjermane . Ndersa te burgosurit e cliruar nga ushtirte perendimore u mbajten ne kampe u trajtuan nga mjeket , raacioni i ushqimit ju rit dalngadale per tju pershatur kushteve te reja dhe u trajtuan dhe psikologjikisht qe pasi te liroheshin te mos kryenin krime ne popullate

Une kosoven e shikoj si keta te burgosurit e kampeve naziste. Cdo lirim i shpejte sic kerkoni ju do te krijonte nje kosove te semure. Nje kosove qe do ti ngjante shume shqiperise se sotme. Me keq pas krimve serbe urejtja  popullore mund te sjelle edhe krime ndaj pakicave serbe.  Ndaj une perkrah nje kosove jo sovrane akoma Se kemi vojtur 100 vjet nen sundimin Serb, na kane vrare na kane hequr buken e gojes, na kane poshteruar.

Nuk besoj se do te duash nje Kosove qe ti ngjaj shqiperise se sotme apo Ruandes se Afrikes po e kam gabim? smiley

Toko, e kam vene re edhe ne nje teme tjeter, ti nuk ja ke haberin politikes ne Kosove. Ndoshta te shtyn ndonje ndjenje anti-kosovare te trumbetosh qendrime te tilla, ndoshta eshte thjesht injorance ( shpresoj te jete kjo e dyta ).

O Toko, si nuk te lexova nje koment ku shqiptaret te mos dalin dembele, kontrabandiste, kriminele, pimpa, tregtare droge, fodull, te paqyteteruar, etj. Ore nuk do mend pas ketij portretizimi qe protektorati te jete i nevojshem per keto lloj speciesh. Po pse o Toko, te lutem tashti, ti personalisht punon aty ku je apo je duke pershkruar veten ne gjithe keto llafe. Pershkruaj veten o derbardhe, dhe do e shohesh qe megjithese punon si qeni ne vend te huaj, nuk ke asnje te drejte si shqiptar. Rri e numeron njemije e nje kompleksitete rraciste qe numerojne te huajt ndaj nesh, dhe pastaj ju jep te drejte qe na mbajne neper rradha ambasadash. Ca eshte ky disfatizem mo vlla. Thua qe Eulexi eshte aty per te ndihmuar, me thuaj se cfare pjesmarrje lejoi Eulexi ndaj pales kosovare qe t'a konsiderojme kete si ndihme. Merita e Eulexit do ishte ndihma e rigjenerimit te pales kosovare te drejtesise, dhe jo marrja e merites ekskluzive per nje pune qe ose duhej kryer bashkarisht, ose duhej te kryhej nga pala kosovare. Kaq e veshtire qenka te kuptohet rrethi shkurter ku pala kosovare ne kete rast dhe shqiptaret ne pergjithesi jane futur. Pala kosovare nuk lejohet te funksionoje sepse nuk jane akoma gati te jene sovran. Pervec lirise se veprimit qe mungon, mungon edhe liria e levizjes.

Duke qene se mungon liria e levizjes, robte gjejne menyra ilegale per te levizur.

Kontrabandistet kapen nga Eulexi.

Bota justifikon veten se ja, per kete arsye, nuk u japin viza shqiptareve, se i bejne gjerat ilegalisht.

Shqiptaret vazdojne e dalin pa viza.

Mbyten ne lumenj e ne Ontranto.

Eulexi e interpoli kapin kontrabandistet,

shqiptaret jane kontrabandiste,

nuk meritojne viza,

rrjedhimisht shqiptaret vazhdojne e dalin pa viza

rrjedhimisht jane kontrbandiste,

rrjedhimisht nuk meritojne viza,

rrjedhimisht vazhdojne e dalin pa viza,

rrjedhimisht jane kontrabandiste...

Si thua Toko, ku zgjidhet qarku i shkurter? Thua do mbyteshin ne lume keta rob po te kishin pasur te drejten per te levizur pa viza? Thua do kishte kontrabandiste qe te kapte Eulexi po te kishin te drejten keta njerez te leviznin pa viza? Kjo eshte e drejte elementare Toko, te cilen duke na e mohuar po na shnderrojne ne kafshe. Dhe ti thua ti falenderojme? Thirri mor mendjes.

Te pershendes me Majakovskin Toko,

Une ju kam dashur, por ju ofenduar me keni,

E keni pare si doren qe rreh e lepin qeni?

Gjeje kush eshte qeni ketu Toko, dhe kush eshte ai qe e do qenin.

Luli,

Ceshtje shijesh vella

Ty te pelqejne shqiptaret sic jane une dua ti shikoj me mire. Kjo varet nga shijet. Vec pavarsisht nga shijet tona ,  nga lumi Tisa akoma po nxiren kufoma grash e femijesh.  Ika se jam vone per pune smiley

pyetja;Keni kolaboracioniste? Une nuk e di. Kaq.

-Sa përgjegje e thjeshtë! "Unë nuk e paskam ditur"-po mirë more i uruar çfar mund të debatoj me ty kur ti nuk po e ditke një gjë mjaft kruciale.Nuk ditke se ka kolobracionist!!!

 Pyetja; mos e kerko zgjidhjen te Evropa, po te populli i Kosoves qe zgjedh ligjvenesit, - parlamentin/kuvendin e Kosoves, i cili nga ana e vet, emeron Thacin kryeminister, edhe ky jo thjesht kot, por nga ata ish funksionaret e larte te UCKse.

-vet fakti se unë mbroj idenë e domosdoshmërisë së misionit ligjior europianë tregon qartë se jam i pakënaqur, këta që i permend ti nuk duan apo nuk mundin t'a zgjedhin qështjen e drejtësisë te ne.Ata që kundërshtojnë EULEX-in duhet t'a tregojnë edhe alternativën;kush do të bënte ligjin më mirë se kjo klasa politike që udhëheqë sot,cila parti,cili krah politik? Tregoni unë do të jem i pari që do t'u bashkangjitem turmave për largimin jo të veç europianëve,në të njejtën kohë duhet larguar edhe këta që po qeverisin e t'u japim pushtetin atyre që janë më të zot.Ama cilët janë ata tjerët, a e di kush a jo.Unë nuk e di. Por unë e di që Kosova pas vetëm dy vjetësh pavarësi jo të plotë nuk ka kapacitete për një gjë të tillë. Këtë e di adhe ai Albini,por megjithatë me çdo kusht mundohet që të krijoj anarki duke sulmuar misionin europian.

Kush është EUROPA në Kosovë?

Rumani,Greqia,Sllovakia e hamama tjerë nuk janë Europë politike,ata janë veç terma gjeografik e ekonomik-këtë duhet ta ketë të qartë secili.

Misioni i Eulex-it në Kosovë udhëhiqet direkt nga dy sponzoruesit e çlirimit të Kosovës;Britania e Madhe e SHBA.Kosova është një projekt i tyre që nga fillimi,ekskluzivisht veç i tyre.As i Gjermanisë,as Italisë apo Francës.P.sh.edhe për bombardimin e e Serbisë u mor vendimi "unanim" nga të gjitha antaret e Aleances. Edhe Greqia e Rumania "pranuan"? Pranuan leshin...as që i pyeti kush bile. Situatë e njejt  është e tani sikur me NATO-n gjatë bombardimeve.Po të pyetej Greqia,Rumania e të tjerë të gjithë do t'i bashkangjiteshin kërkesës së Serbisë për largimin e EULEX-it...edhe kërkesës së disa shqiptarëve,natyrisht...Le të mbeten shqiptarët në një xhungël drejtësie do të thonin...le t'ua zë frymën krimi i organizuar e i paorganizuar...kështu do të donin armiqtë tanë.

p.s nëse rastësisht ka ndonjë paqartësi...dukem prap unë më vonë

Veterano... me duket se te ka marre malli te hedhesh valle o vella... Je duke ja keputur kot fare!

Une nuk e di kush eshte bashkepunetor i serbit ne Kosove dhe kush nuk eshte. Nuk dua te spekuloj per kete. Por, nese eshte ashtu si thua ti, qe shumica e kosovareve qenkan "kolaboracioniste", atehere ca halli ke ti mer jahu? Kur shumica ne Kosove duan te bashkepunojne me serbin, cfare te duhet ty? A duhet te dalesh ti, - nje pakice e paperfillshme, - dhe te besh ligjin? Kosova e ka vete veten ne dore... ose jo. Se kemi dhe Eulexin aty, apo jo? Dhe kur Eulexit qe ti i beson marrezisht, (ndoshta dhe per faktin e thjeshte se konsideron veten tende si krejtesisht te paafte per ndonje gje minimaliste apo funksion natyror minimalist,) i duhen ata lloj gjykatesish dhe prokuroresh, atehere ca dreqin ke qe na ben zhurme kot?

Misioni i Eulex-it në Kosovë udhëhiqet direkt nga dy sponzoruesit e çlirimit të Kosovës;Britania e Madhe e SHBA.

Udhehiqet leshte! Sipas teje, qenka SHBAja pas favoreve qe u behen serbeve nga Eulexi ne Kosove?

Kosova është një projekt i tyre që nga fillimi,ekskluzivisht veç i tyre.

Prandaj Kosova u perfshi ne menyre te rrufeshme ne marreveshjen e heqjes se vizave mo kllengjo? Ti e merr vesh se ca po behet, apo nuk do te marresh vesh ansje gje pervec notes se shurdher muzikore qe te nxjerr fyelli? Ligjin ne Kosove po e ben Eulexi, per kete nuk ka nevoje as te pyesim njeri per mendim te dyte, dhe as na duhet ndonje analize me e thelle se kaq. Nje shtet ku ligjin e ben Europa (Eulex) eshte damkosur si shtet pa standarte, si shtet i korruptuar, pa demokraci dhe me 1000 probleme urgjente te pazgjidhura. Qe Kosova eshte jashte marreveshjeve, madje dhe jashte imagjinates se perfshirjes ne ndonje marreveshje, eshte nje kontradikte nga ato qe nuk le rast pa prodhuar Evropa jote e besuar dhe kaq e domosdoshme.

Boll me kaq tani se u lodha duke zbrazur timen per te mbushur tenden.

 

Toko,

Ndoshta e kisha thone gabim, po me ankese nenkuptoja faktin qe te vihej ne dukje me ZE TE LARTE se jemi kunder tolerimeve qe na kerkohet te bejme, qe te pakten te tregojme, se pavaresisht se jemi viktima (ne raport me serbin), ne prape po tregohemi tolerante po qe edhe kjo ka nje limit.

Edhe mu me vjen shume keq qe bota eshte katandis si "Gabi" (tregu i gjonave te perdorme) ku nuk ble njeri gjo pa negociu. S'eshte faji i Vetevendosje!-s nqs vendimet sot merren sipas aftesise negociuse te njonit apo tjetrit dhe jo sipas llogjikes.
Qe ke A-ja gjonat jane gabim, se nqs duhet te quhet Kosova shtet multi-etnik, atehere i bi qe s'Ban s'Ki s'Moon te mori e te grisi me duret e veta te gjithe Kushtetutat e botes. Franca e Turqia duheshin "fut n'burg" te parat se as qe e njofin egzistencen e nje etnie tjeter ne shtetet e tyre.
Imagjino se çar bohet ke ZH-ja

Nejse, une ngelem i bindur qe ti ke vetem nje problem te vogel ne gjykimin e ktyne gjonave. Ke shume vjet ne Amerike ku (siç e imagjinoj une Ameriken) keto lloj gjonash jane shume larg mentalitetit amerikan, se jane tipike europiane per te mos thone tipike mesdhetare.

Nejse, une ngelem i bindur qe ti ke vetem nje problem te vogel ne gjykimin e ktyne gjonave. Ke shume vjet ne Amerike ku (siç e imagjinoj une Ameriken) keto lloj gjonash jane shume larg mentalitetit amerikan, se jane tipike europiane per te mos thone tipike mesdhetare.

Toko nuk ka një problem të "vogël" or Lizandër Saraçi, por një problem shumë të madh. Thomai nga Korça, alias Toko, është krejt paragjykime fetare, dhe ka mendësinë e një nacional-shovinisti greko-sllav. Secili që lexon apo ka lexuar shkrimet e Tokos në këtë bllog e ka të qartë qe idetë dhe mendimet që shfaq Toko janë praktikisht të njëjta me ato të fqinjëve tanë dashakeq. Dallimi i vetëm është se Toko na i sjell të "përkthyera" në shqip. Përndryshe, të jetuarit e Tokos në Amerikë (për të cilën ti Lizandër ke shumë paragjykime) nuk ka të bëjë fare me mentalitetin/gjykimin e tij.   

Lizander,

Une e admiroj Ameriken dhe jo Evropen. Vec kaq dhe kjo ska te bej fare me qendrimin tim

Qendrimin tim per te cilin ne kemi folur shume here edhe jashte peshkut ti e di mire. Shkurt per te ta kujtuar eshte: se ne bote nuk fiton ai qe ka te drejte por ai qe ka forcen. Dhe deri sa ne nuk kemi forcen duhet te dime si te luajme qe te fitojme.

Sa per EULEXin ti e di mire se une studiova shume kur me dhe ate detyren e shtepise. Dhe nuk e bera ate detyre se e dija qe nga ato qe studiova e lexova , nga ato informacionet qe mora, se  ti si "mesues" do te me mbetje ne klase dhe as qe do te pranoje qe detyra ime e shtepise te lexohej para klases. Nuk e di  sa kane lexuar ata qe flasin per EULEXin  ketu tek peshku. Jam kurioz te di a e dine valle se cfare eshte  EULEXi keta qe flasin ketu tek peshku apo kot fare meqense dikush flet me idealizem dhe del neper rruge e theret  "Rrofte Shqiperia" "Kosova dhe Shqipeira duhet te bashkohet" dhe hajde ti japim te drejte per cdo gje tjeter qe thote.

Megjithate me duket se i kam thene te gjitha po ta le ty fjalen e fundit. Ne peshkataret e kemi zakon qe kundershtojme per te qene ne qe themi fjalen e fundit Vuajme nga kompleksi "e zura mat, Nuk tha azgje pasi fola une"

Sot si  mik qe te kam po ta le ty fjalen e fundit. Ika tani se u be vone Naten

PS Me fal qe po te quaj mik ne sy te te gjitheve se mbase te prish biografine. Ti e di mo nuk duhet te shoqerohesh me nje njeri me damke ne biografi. Lexo vendimin e gjyqit nga Avukat/prokuror/gjykates ZZZZZZ me poshte  smiley  

ha ha ha Rrofsh zzz goxha percaktim. Gjyq te bukur me paske bere. 

Cili... cili kryetar ka ngrene nga tufa e kooperatives-.... he de he de na te thuajuoirin nga tribuna  smiley

Me falni se eshte nje cike si pas pilafit. Po me sa kam kuptuar une marveshja eulex-serbi kishte te bente me bashkepunimin per kontrollin e kufirit te kosoves me serbin nje mareveshje qe eulexi do e bente edhe me maqedonine maln e zi dhe shqiperine per kufijte perkates. Nese vertete eshte kjo, ku eshte problemi. Se ne fakt eshte hapi pare ne drejtim te njohjes se kosoves nga ana e serbise qe praktikisht njeh kufirin kosovar dhe angazhohet per kontrollin e anes se vete. Ku ka gje me te mire. Po mund ta kem kuptuar edhe gabim sidoqofte.

Pastaj vertete mund te kritikohet qeveria si cdo qeveri ne kete bote po edhe shume keq s'duket sikur po vepron ky Thaci perderisa ka siguruar shpalljen e pavaresise dhe gjeja me e rendesishme per te cilen per supersticion mbase eshte mire te mos flitet para kohe (luj venit) Nese sigurohet fitore ne gjykaten nderkombtare vertete si i thone fjales kopsitet edhe me dokumenta.

Po pse, sipas teje, prania e forcave amerikane apo te NATOs ne Kosove, te nje force qe bombardoi Serbine dhe beri te mundur "shkeputjen" defakto te Kosoves nga duart e Serbise, qenka pranim ne nje fare menyre, nga ana e Serbise per pavaresine e Kosoves?

Dhe sigurisht qe ka ndryshim marreveshja e Eulexit me Serbine nga cdo marreveshje qe mund te beje me Shqiperine, MiZ apo FYROMin... Keta tre shtete e kane njohur perfundimisht dhe ne menyre te padiskutueshme pavaresine e Kosoves. Ne nje fare menyre, pare nga keto tre shtete, po behet marreveshje me nje organ qe vepron ne nje shtet te pavarur, por, pare nga Serbia, ata jane thjesht forca pushtuese... Pare... pare leshte, se Serbet e dine me mire se gjithe Eulexi, Evropa dhe Amerika qe Kosoven ia kane marre me lufte Shqiperise dhe edhe me traktate te famshme nderkombetare nga po kjo Europe... per te mos e futur dhe Ameriken ne te njejtin thes.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).