Miku i Shkëlzen Berishës del pronar në Orikum

Skandal me pronat e Orikumit. Pas marrjes së lejes së ndërtimit në zonën bregdetare qëndron Rrahman Selmanllari, shoku i ngushtë i djalit të kryeministrit Shkëlzen Berisha. Sipas dokumenteve të bëra publike dje nga vetë banorët e Orikumit, të cilët kanë pronën në përdorim në bazë të ligjit 7501, një ndër pronarët ndërtues në tokën që po u zaptohet atyre rezulton të jetë Rrahman Selmanllari, personazhi më i lakuar kohët e fundit si shoku i ngushtë i djalit të kryeministrit. Dokumenti tregon qartë se i fundit në listën e 7 personave që kanë nxjerrë lejen e ndërtimit, të mbrojtur tashmë edhe nga Bashkia, figuron edhe emri i Rrahman Selmanllarit, i cili nuk dihet sesi është bërë pronar toke në Orikum.

Banorët e zonës të cilët kanë qenë edhe në protestën e dy ditëve më parë tregojnë se tokën e kanë marrë në përdorim bazuar në ligjin 7501, një ligj konsensual i dy dekadave të para mes PD e PS. “Në kohën e komunizmit, kjo tokë ka qenë kënetë. Dhe kjo është e njohur nga të gjithë. Nuk e dimë sesi dolën këta njerëz si pronarë të kësaj toke, kur ajo nuk ka qenë asnjëherë në pronësinë e askujt, dhe vetëm në vitin 1996, na është dhënë në përdorim ne punonjësve të ish Ndërmarrjes Bujqësore, bazuar në ligjin 7501” thonë banorët. Ata ankohen gjithashtu se çështja ka shkuar edhe në gjykatë, por akuzojnë gjyqtarët e Vlorës për ineficensë, madje edhe zgjatje të procedurave, thjesht për t’i hapur rrugë një ndërtimi të tillë. “Në të gjitha seancat që janë vendosur për t’u bërë, ku ne kemi hedhur në gjyq këta njerëz, asnjëherë nuk janë zhvilluar.

Rrahman Selmanllari nuk dihet sesi e ka gjetur pronësinë në këtë truall dhe më pas, duket qartë se vendimet që duhet të nxirreshin nga bashkia e Orikumit kanë qenë më të thjeshta. Rrahman Selmanllari, është njeriu që përfaqësoi denjësisht kompaninë SAC (amerikane), në tratativat për të marrë fishekët shqiptarë dhe për t’i çmontuar. Emri i tij u përmend për herë të parë në aferën korruptive të Gërdecit, edhe pse prokuroria nuk mori ndaj tij asnjë masë. Kësaj rradhe, shoku i djalit të kryeministrit, duket se është i përfshirë në një aferë tjetër, ndoshta më të vogël se ajo e Gërdecit, por që tani gjendet përballë një grupi më të madh qytetarësh të rebeluar për pronën e tyre.

(d.b/GSH/BalkanWeb)

32 Komente

Nje mik i Shkelzen Berishes ishte qethur dhe kishte blere fiat panda.

E hengri dhe Zhak Shiraku !

Para gjyqit, edhe ai. Bashke me 12 shoke. Skena e Krishtit, version 2009 ?

Keto kohe, Franca po kalon ca gjyqe te stuhishme : Ish-kryeministri de Villepin (nuk e honeps dot), ish-ministri i brendshem Charles Pasqua (nje vit burg ne biruce, te shohim ankimimin), dhe tani ish-presidenti Chirac.

Brad, mos ja fut kot se pavaresisht se lajmi eshte i nje niveli poshte mediokritetit, Rrahmoni o shoku ngushte i Shkelzenit me verte. Biles njerzit prane qeveriut kur dune me e mbrojt Shkelzenin thone qe ai ka "vetem" fajin se rri me Rrahmonin, qe po e merr n'qafe.

Fakti qe ndryshohen ligjet per pronat ne bregdet dhe del prape si "chico latino" Ramon-i, tregon qe nje tjeter pisllik po bohet.

Dikur thojshin per Nanon, qe e mori m'qafe Xhoana se e dalldisi 100 here mo keq se ç'ishte. Salen po e merr m'qafe çuni me shoket e tij, qe jane ose laca ose injorante te peshtire.

Profesor,kena votu per Salen dhe jo per cunin,edhe cuni i Dajanes veshi uniforme naziste por nuk u mor kush me mbretin por u moren me princin,se cuni eshte mbi 18 vjec.

Nuk u mor njeri me mbretin  ... ke mbret ??

 tung,

 

 

 

 

 

 

 

Popull vandal!

popull rrote e polica trapa qe ja hypen ne dru

Ne perendim keto lloj mediash do te kishin perfunduar ne kosh te plehrave me kohe. Kjo eshte propagande e rendomte tipike puniste.

Shikoni se ku konsiston "lajmi" punist:

Ky person ka shoqeri me kete personin tjeter dhe ky personi i pare ka marre leje ndertimi nga Bashkia Orikum dhe ceshtja sipas lajmit eshte ne gjykate, por miku i personit ndertues (nese e marrim te vertete kete) qenka i korruptuar.

O brad,

Po si sju vje gjynof per Salen o burr i dheut! Po te gjith ata qe e kane rrethu e kane vone dhjamin ne formen e palave te dollarit, euros, tokave etj etj. Vec Sula njel fukara e thatanuq, ci pa jetes derziu? 2 dhome e guzhite te ambasada amerikane..

Hapni ore nje llogari bankare; ndihmoni fukarane me transaksione emigrantesh!! Terhiqini veshin Top-Kanalit qe te boj nje rubrike mbi qiviriun thatanuk se mbase, nga turpi, levizin mekanizmat e shtetit dhe kujtohen ta vene dhe ate ne listat e njerzve nevojtare.

 

 O megafon, 

puno vullnetar apo me komision?

Tragjedia me e madhe nuk eshte qe Rahmani eshte mik i Shkelzenit sepse helbete Shqiperia per te vjedhur ka qene dhe per t'u vjedhur eshte, por ca shqiptare siperfoles vazhdojne te jene po aq te trashe sa kane qene prinderit e tyre ne kohen e xhaxhait. Ketij populli mire ja bejne se e meriton.

O Lev, Erion Veliaj eshte paditur ne prokurori per vjedhje, duke u nisur nga ajo qe ti je idhtar i Veliajt, a duhet te mendoj une qe edhe ti je i korruptuar? Me trego te lutem, po pres.

E para, une nuk jam ithtar i Erion Veliajt. Nga e nxorre kete?

E dyta, menyra si e shtron ti argumentin nuk ka kuptim. Ai Rahmani nuk eshte ithtar i PD apo i Shkelzenit po eshte shoku i ngushte. Tani si e shpjegon ti qe ne cdo vend ku ka futuar duart Shkelzeni sic ishte Gerdeci, del nga pas dhe Rahmani?

Boll i pate gjerat me kutine e ngushte te partise qe adhuroni.

A ju thashe mer, qe sa here flet Sala ndonje "idiotllik" me Lekun e vocel qe kishte fuqine e Skenderbeut, cuni i vet apo goca e vet eshte duke e nok noi cope Shqipni?!!

Kur t'maroje Shqipnia, do pushoje Sala s'nxjerrmi nga goja nga keto "prej sermi"!
 

 

Nle trafik influence i cilesise se larte nga familja Berisha. Tashme duken qarte deledashet e Saliut se si operojne me "selmanllaret" apo nepermjet "studiove prestigjoze ". Boll qe aty te mbaje vendimi "era qivur-ri "dhe pa veshtiresi do te zbuloni neper rreshta  nje BERISHIAN te babzitur. " Nuk e fsheh zotnie , femijet e mi jane milionere" ? smiley " Po zotnie , me ka lane baba mue pronat e Shkypnies"

Dhe me e bukura eshte se Tellallit i duket sikur i moren ndonje meter katror kur zbulojne aferat e Berishajve smiley

(d.b/GSH/BalkanWeb)   30 Tetor 2009     Printo      Komento      Dërgoja një miku
--> Dërguar nga Nasi më 30-10-2009 në 17:00

Edhe njehere Lenci nga Miami...ky popull e votoi Sali Berishen per here te dyte rradhazi ne 28 Qershor. Procesi zgjedhor u mbyll dhe urezultati u firmos nga te te majte e te djatthte. OSBE, ODHIR, BE, PE, USA etj, etj kane njohur rezulatin e dale nag keto zgjedhje. Kane vleresuar zgjedhjet si me te mirat qe ka bere ndonjehere Shqiperia. Kane uruar dhe eurojne K.Minstrin per rizgjedhjen. Shqiperia eshte para nje hapi shume te rendesishem qe do te konkretizohet shum eshpej, afrimit me BE-ne do apo sdo ti dhe ca te lodhur te tjere ne kete forum. Do me ...se ka prap po te thash eshe me poshte merr leksione demokracie se si funksion ky sistem se pretendon qe je ne vendin e duhur... ne te kundert do shkruash me shumice.  

--> Dërguar nga profet më 30-10-2009 në 16:48

Ne populli shqiptar dhe une qe fatkeqesit qe i perkas ketij populli, duket se nuk jemi njerez teksa te majte e djathte e kemi kuptuar se udhehiqemi nga nje KLAN i ZI, ende qendrojme duarkryq dhe nuk ngrihemi ta hedhim ne plehra kete kaste e cila i ka zene frymen jo vetem popullit shqiptar por edhe vete Sali Berishes. Klani i ZI, Mediu-Argita-Fazllic-Shkelzen-Selmanllari e cdo lloj plehanllari, tashme eshte bere i pa durueshem ju siguroj edhe per vete Berishen. Por ky i fundit i cili kohe me pare i ka udhqyter edhe vete, nuk a ca ben se edhe ne familje eshte minorance. Zoti na ndihmofte si popull qe te mos kemi ndonje 97-te, pasi te gjithe kushtet jane te njejta si politike dhe ekonomike.  

--> Dërguar nga Lenci, Miami, USA më 30-10-2009 në 16:37

Ah dhe dicka tjeter z.Nasi. Sa mire qe populli shqiptar beka qejf bareve dhe plazheve e ne nga amerika vuajme per edukim dhe jete te lumtur...Ju jeni pikerisht nje shembull i qarte i nje te paedukuari, injoranti dhe cinku te cilit i referohem ne shkrimin tim te pare...E ardhmja e shqiperise eshte puna dhe jo qejfi bareve apo plazheve (jo plasheve), ndaj dhe Amerika eshte atje ku eshte...  

--> Dërguar nga Lenci, Miami, USA më 30-10-2009 në 16:26

I nderuar Nasi, ne rradhe te pare do te sygjeroja te mesoje si te shkruash shqip pasi injoranca eshte nje nga arsyet kryesore qe shqiptaret votojne Sali Berishen dhe punojne restoranteve neper bote. Do te sygjeroja te perdoresh pikat dhe ti ndash fjalite pasi shkrimi juaj vazhdon si tren. Ne rradhe te dyte duhet te jeni me i qete ndaj opinioneve te lira te njerezeve te tjere. E me se fundi te lutem mos imagjino c'lloj jete ben njeri apo tjetri pasi nuk dini asgje rreth meje, cfare edukimi kam une, ku punoj apo si e kaloj diten. Kalofsh nje dite te kendshme duke lexuar te rejat rreth qeverise tuaj te preferuar.  

--> Dërguar nga Ali Pash Tepelena më 30-10-2009 në 16:06

Rahmani ne Himare, Rahmani ne Borsh, Rahmani ne Orikum, Rahmani ne Sarande, Rahmani ne Durres, Rahmani ne Tirane, Rahmani ne Lezh, Rahmani ne Korce, Rahmani gjithandej. Kesaj i thote Sali Berisha ngritje ekonomike. Na rrofsh o Sali se na e ngrite, ekonomine e Rahmanit dhe te Shkelzenit.  

--> Dërguar nga kico, tirane albania më 30-10-2009 në 16:04

dihet se kush eshte rahmani, nipi i kriminelit agim shehu  

--> Dërguar nga endri, durres më 30-10-2009 në 15:45

Pyeteni nje here gazetarin pse nuk thellohet nese tokat e perfituara nga ligji 7501 jane te sakta ose. Pyeteni nese ne zone turistike lejohet te ndahet toka bujqsore ose jo dhe pastaj dilni ne konkluzione.  

--> Dërguar nga Nasi më 30-10-2009 në 15:40

O Lenci nga Miami, cte keqe ka nese votohet Sali Berisha edhe per 25 vjet te tjera?! Per sa kohe qe populli e voton dmth qe e do, dmth qe ka bere dhe ben per popullin dmth eshte lideri me i mire qe ka nxjerre ndonjehere Shqiperia, dhe per kete te jesh I sigurte e mos na bej gjoja se et dhimset ty populli se populli shqiptar e ka ne terezi dhe e kalon kohen neper bare e restorante e bejne plash perdite nders ti je tu punu nga 2 a 3 pune se per ndyshe je i mbaruar . Degjove ore dhe merr ca leksion demokracie se si funkiosinon kjo pune.  

--> Dërguar nga Lenci, Miami, USA më 30-10-2009 në 15:22

C'fatkeqsei per ate popull te mjere qe drejtojet nga djalli dhe familja e tij e pangopur e cila e ka shpallur tashme veten imune ndaj ligjit, medias, dhe nderkombetareve. Me dhemb shpirti per popullin e vuajtur prej shekujsh qe fatekeqesisht drejtohet prej lubive te cilat kane jo pak suport nga masat e gjera te paedukuara, injorante dhe cinike. Nuk shoh asnje zgjidhje ndaj monarkise Berishiane vec nje perseritje te 97es. Ndryshe do te votohet sali berisha per 25 vjetet e ardhshme e me pas do te shohim te birin te kandidoje per kryeminister...  

--> Dërguar nga liku, shkoder më 30-10-2009 në 14:35

E vetmja rruge eshte moslejimi i punimeve ne kete zone.Nese qeshtja shkon ne Gjykate ta dini se i hapni rruge ndertimeve.Nuk keni pse i drejtoheni Gjykates kur keni nje dokument te rregullt ne dore.Prona eshte e barabarte me jeten zoteri qeveritare.Mos dergoni policine te rrahin ata qe mbrojne token por dergojeni tek ata qe duan t'ja vjedhin token.Ka korrupsion ne Gjykata,por korrupsioni me i madh eshte ne Hipoteka.Eshte ky organ qe krijon mbivendosjet e pronave.Kam dokumentat e rregullta,me tapi te vjeter dhe mbi truallin tim ka 4 mbivendosje.Si ka mundesi qe shtepine ku u linda dhe u rrita te kete 4 mbivendosje?Ju betohem qe nuk i kam njohur keta persona me pare jo me te ken jetuar kund afer.Jane 4 mbivendosje,ku asnjeri nga kto nuk e ka dokumentin nga i cili te vertetohet mbi c'baze eshte bere pronare.Dhe sot qe po shkruaj Hipoteka e Shkodres nuk ka bere korigjimet.Nese miku i Berishes Junior ka dokumente mbi kete prone te tregoje menyrat mbi te cilat u be pronare.

Sindroma Genovese ne peshk? Shume pak komente ketu.. oborrtaret e zakonshem..

 

Kur lexoj kshu lajmesh menjihere m'shko nepermen ligji mexikan....

Pse mos beje edhe qeviria jone e duarve te pastra nje ligj ku te sanksionohet qe 1, 2 apo 5km rrip bregdetar jane prone e shtetit. Nuk shitet vetem jepet me qira......

Por jo, me tokat ne bregdet shperblehet Fevziu, Mediu dhe njerez te tjere te oborit. Ndersa ktij Rrahmanit ma siper do i kete "marre" shteti ndonji rryp toke anej nga pid.. arushes dhe ia ka kompensu me ca toka ne bregdet.

 

Shkelzen Berisha perseri?!!

GERDECI ka fije qe nuk priten,ja doli edhe Orikumi,ju thoni se mbaroi me kaq?Nuk ka me prona,nuk ka me fazllicera,delijorgjera,argitera,maltezra,e tjera e tjera???? Mos tu rrej menja,oborri do te zgjerohet e zgjerohet do te fuqizohet dhe do te fuqizohet,do te fryhet do te ngrihet dhe nje dite do te pelcase si nje pucer e madhe me qelb,qe te do te qelbi nga era te gjithe te perfolurit.Dhe ku ka ze,nuk eshte pa gje!Tymi ka kohe qe e ka mbuluar oborin familjar te Berishes,vetem zjarri nuk po duket!

Pershendes 'nisjativen' e disa luminareve te Peshkut qe emertojne personazhet dhe situaten rreth KM si oborr...sepse vertet ashtu eshte. Kush ka lexu Stendahl "Manastiri i Parmes" dallon menjehere kush eshte Princi e kush jane 'kontet' e ndryshemsmiley

Populli thote se i mbyturi te mbyt, edhe socialistet jane mbytur ne batakun qe po i fut Rama cdo dite dhe po kerkojne rruge shpetimi me cfar te munden,me konferenca shtypi ,me media mediokre si G SH, etj.etj brockulla qe askush nuk i beson ma.

 "brockulla qe askush nuk i beson ma"

ato gjyshet ke fotot m'siper i ka qit Edi Rama? 

Parukiera e Liri Berishes nuk ka paguar gjoben qe policia i ka vene per thyerje te normave te Kodit Rrugor. Kjo mosperfillje e parrukieres te se shoqes te kryeministrit, tregon edhe nje here me shume arrogancen e kapjen e shtetit.

I menjehershem reagimi i PS. Edi Rama: Te hapen kutite!

Kjo gazete jep llogari per shendetin e keqsuar te lexuesve.

Ne bregdet ka vite qe ndertohet, ne Durres miqt e Nanos, ne Velipoj miku i Nanos e Ramizit. Kur erdhi Ramizi me pa pronat qe ka ndertu ne Velipoj, i beme edhe nje xhiro me helikpter ne Ulqin. Per Vloren spo flasim, miqt e Nanos, Finos, Gjinushit, Zabitit, e me radhe. Ne Sarande miqt e Nanos e te Ramizit, bashke me Moisiun, Gramozit, Finos, Anastasit.

Merreni me qetesi, mos e prishni shendetin, ju duhet per te hapur kutit.

Pse Nano, Meta, Ramizi, Angjeli, Fino Baci Kaci Gramozi e ropt e tyre ku i kane mos jane me te mire se ky Rrahmanllari o Drino?????

Joooo mor jooooooo..... po si thua ti per hir te atyre qe hengren e u ngopen sa plasen nga shendeti eshte mire te mos bejme ze se duhet te haje edhe Shkerdheni me shoke....???????

Sa mentalitet te perparuar qe ke........ ta gezosh Europen.....

chene, ato fotot qe ke sjelle ketu, çfar jane, na i shpjego te lutem.  

Kjo GSH vetem artikuj mashtrues shkruan.

  1. Pronaret e tokes sot deklaruan ne media se e kishin mik Selmanllarin dhe i kishin shitur toke.
  2. Konflikti nuk kishte te bente fare me token e Selmanllarit ku kishte kohe qe ishte ndertuar pallati.

Kjo gazete vertetoi edhe nje here se vetem di te mashtroje dhe te luaje me ndjenjat e njerzve te thjeshte per ti bere ata te pakenaqur.

Kesaj gazete duhet shtuar parashtesa Anti.

Me duket se parulla e para 18 vitesh po behet prape aktuale: Te sheshi, te sheshi ta hedhim qelbesiren. Dhe qelbesira kesaj radhe nuk eshte nje bust, por nje qenie e gjalle jo njerzore.

Kaq te pacipa dhe mocale te pista jane keto media, sa shpifin diten me diell per nje person jo publik si Selmanllari duke e lidhur me perplasjen qe kane disa njerez ne Orikum per pune pronash, kur prona e Selmanllarit nuk ka lidhje fare me keta njerez dhe eshte e blere ligjerisht nga pronaret e asaj toke.

Aq ka degraduar kjo opozite sa del e genjen dhe shpif megjithese personi i akuzuar i kundershton me dokumenta. A kane fytyre keta njerez dhe cfare besueshmerie ngjallin tek votuesi duke genjyer kaq rende?!

ore mos u zini se do vriteni e do vdisni pa e pare kutine e fundit te rames.     po nuk mendoni se ka gjykata ne kete vend dhe nese nuk ka ne kete vend ka ne strasburg dhe nuk jemi ne kohe te bab myslymit , dhe ju ithtare te rames qe prisni me padurim thirrjen e tij ,,,proletare te te gjitha vendeve bashkohuni,,,, dhe ju si ne kohen e babes se tij jeni gati per nje 97-tjeter por berisha nuk eshte me i asaj kohe tani ka edhe nderkombetaret me vedi dhe nje parti te majte si lsi ,prandaj ajo kohe ka perenduar dhe ju me mire merrni berberin qe te ju a rruaje per kater vjet ju dhe rames

prestigji1 - 30 Tet 2009 - 11:40pm

Kjo GSH vetem artikuj mashtrues shkruan.

  1. Pronaret e tokes sot deklaruan ne media se e kishin mik Selmanllarin dhe i kishin shitur toke.

  2. Konflikti nuk kishte te bente fare me token e Selmanllarit ku kishte kohe qe ishte ndertuar pallati.

Shkuan dem 7 fotot e postimit te 30 Tet 2009 - 2:11pm. Gjynah i shkreti, u lodh.

Play video - Stop - Print/Stamp - Save Screenshoot - Vendose ne flickr - Kopjoje ne ppu.

Shumezoje me 7 edhe ke idene sa eshte lodhur. Kot, cka eshte me e keqja. Solidaritet proletariatit.

Pronaret e ligjshem thone se nuk kemi asnje problem me Selmanllarin,te gjitha aktet e shtjes jane te ligjshme,dhe se ne kemi tapite e rregullta qe nga koha e turqise dhe te kohes se Zogut, shumica e personave qe bene rrebelimin nuk kishin prona as nuk ishin prej Orikumi.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).